Jump to content

Ne yapmalıyım?

Recommended Posts

Merhaba herkese,bir konuda akıl danışmak istiyorum size.

Bizim bir butik otelimiz var.Ancak ben butik otelde kendimi rahat hisetmiyorum nedense.Bir abim var beni çok seviyor.5 yıldızlı otelde genel müdürlük yapıyor.Geçen gün bizi ziyarete geldi.Başbaşa konuştuk burda rahat degilsen gel bizim otele yanımda dur Asistan olarak sana maaş veririm dedi.Tabi utandığım için bir şey diyemedim.Otel işinden yeteri kadar anlamıyorum ama tecrübesiz de değilim.Asistanı olarak bir süre çalışıp,ona ve otele bir şeyler katmalıyım yada bu durumdan başka şekilde istifade etmeliyim diye düşünüyorum.

Siz olsanız ne yapardınız?

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, adalet123 yazdı:

Bizim bir butik otelimiz var.Ancak ben butik otelde kendimi rahat hisetmigorum nedense.Bir abim var beni çok seviyor.5 yıldızlı otelde genel müdürlük yapıyor.Geçen gün bizi ziyarete geldi.Başbaşa konuştuk burda rahat degilsen gel bizim otele yanımda dur Asistan olarak sana maaş veririm dedi.Tabi utandığım için bir şey diyemedim.Otel işinden yeteri kadar anlamıyorum ama tecrübesiz de değilim.Asistanı olarak bir süre çalışıp,ona ve otele bir şeyler katmalıyım yada bu durumdan başka şekilde istifade etmeliyim diye düşünüyorum.

Biz sen değiliz ki.

Ben yöneticilik  tekliflerini red ettim hep.:)

İletişim ve müteşebbis yeteneğim sıfır.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, priest of nature yazdı:

Biz sen değiliz ki.

Ben yöneticilik  tekliflerini red ettim hep.:)

İletişim ve müteşebbis yeteneğim sıfır.

Ben yöneticilik yapabilecek kabiliyetim olduğunu düşünüyorum.Butik otelden ve daha önceden de otellerde çalıştığım için tecrübem var.Ancak kimseye karşı mahçup olmakta istemem.Yanında asistanlık yapıp bunu bir kariyer fırsatı olarak kullanacağım.En azından denemiş olacağım.

Sitelerde Paylaş
Just now, adalet123 said:

Ben yöneticilik yapabilecek kabiliyetim olduğunu düşünüyorum.Ancak kimseye karşı mahçup olmakta istemem.Yanında asistanlık yapıp bunu bir kariyer fırsatı olarak kullanacağım.

Yanlış yapıyorsun.

Bir modele göre, bir işletme üçe ayrılıyor. Girişimci, yönetici ve teknisyen. 

Önce bu ayrımı iyi koyman gerekiyor. Ve bu listenin içinde, işletmenin sahibi, hissedarları falan yok, onlar başka yerde yer alıyor. Yani, işletmenin sahibinin sen olması, orayı en iyi senin yönetebileceğin anlamına gelmez. Saan düşen, orayı iyi yönetecek birini bulmaktır. Bu belki gene sen olabilirsin, ama baştan bu ayrımı koyman gerekiyor. 

Koca, koskoca, yani tamam, başparmak kalınlığında bile değil, cep boyu bir kitap. Ama genede burada upuzun yazmak için çok fazla. Alıp dikkatlice okumak, cidden anlamak ve "hadi canım, ne alaka" demeden o prensipleri uygulamak, bir işletme için en iyi modellerden biri gibi görünüyor. 50 yıldır bin çeşit işletme görmüş, geçirmiş biri olarak, bence çok isabetli bir model çiziyor. 

image.jpeg.95bacb9973daa2cf0424af6052dc4108.jpeg

https://www.dr.com.tr/Kitap/Girisimcilik-Tutkusu/Michael-E-Gerber/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000671135

Ucuz bir şey, hardcopy daha pratik olur. Şansına, iyi bir otel nasıl olur, örnek olarak onu da vermiş, baya güzelce. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Yanlış yapıyorsun.

Bir modele göre, bir işletme üçe ayrılıyor. Girişimci, yönetici ve teknisyen. 

Önce bu ayrımı iyi koyman gerekiyor. Ve bu listenin içinde, işletmenin sahibi, hissedarları falan yok, onlar başka yerde yer alıyor. Yani, işletmenin sahibinin sen olması, orayı en iyi senin yönetebileceğin anlamına gelmez. Saan düşen, orayı iyi yönetecek birini bulmaktır. Bu belki gene sen olabilirsin, ama baştan bu ayrımı koyman gerekiyor. 

Koca, koskoca, yani tamam, başparmak kalınlığında bile değil, cep boyu bir kitap. Ama genede burada upuzun yazmak için çok fazla. Alıp dikkatlice okumak, cidden anlamak ve "hadi canım, ne alaka" demeden o prensipleri uygulamak, bir işletme için en iyi modellerden biri gibi görünüyor. 50 yıldır bin çeşit işletme görmüş, geçirmiş biri olarak, bence çok isabetli bir model çiziyor. 

https://www.dr.com.tr/Kitap/Girisimcilik-Tutkusu/Michael-E-Gerber/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000671135

Ucuz bir şey, hardcopy daha pratik olur. Şansına, iyi bir otel nasıl olur, örnek olarak onu da vermiş, baya güzelce. 

Anibal,ben daha çok teknoloji şirketi kurup uzman yöneticilerle şirketimi büyütmeyi planlıyorum.Ama önce geçimimi sağlamam gerek.Teknoloji şirketi kurmak için çeşitli yatırımcılardan destek almak gerekiyor.Drone ile ilgil patentler alıp bir start up kursam ne kadar ilerleyebilirim emin değilim.Yapmayı planladığım drone,hemcinslerinden çok daha uzun uçuş süresine sahip olacak.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, adalet123 said:

Anibal,ben daha çok teknoloji şirketi kurup uzman yöneticilerle şirketimi büyütmeyi planlıyorum.Ama önce geçimimi sağlamam gerek.Teknoloji şirketi kurmak için çeşitli yatırımcılardan destek almak gerekiyor.Drone ile ilgil patentler alıp bir start up kursam ne kadar ilerleyebilirim emin değilim.Yapmayı planladığım drone,hemcinslerinden çok daha uzun uçuş süresine sahip olacak.

Çok hayalperestsin, hedefler odaklanıyorsun.

Bu kötü bir şey değil. Ama iyi bir şey hiç değil. Bu başına, burnunun dibindeki fırsatları görmemen veya o hedefe giderken, yanlış yolda olduğunu farketmemen gibi işlere yol açar. 

Ama iş dünyası bunları tolere etmez, harcar bozuk para gibi seni.

O yüzden, iş yapmak, dikkat et, kokureççilikte yapsan, savunma sanayi şirketinde olsa, iş yapıyorsun aslen sadece, iş yapmak üzerine br şeyler bilmen gerekiyor. 

Bu da bir kaç forum yazısıyla aktarılacak bir şey değil. Al şu kitabı, oku, prensiplerini kavra. Sana en azından uygulanabilir ve başarılı olacağı çok çok garantili bir iş modeli öğretecek. 

Ondan sonra ne yapıyorsan yap, ister tersane kur, ister işportada midye sat, o sana kalmış.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Çok hayalperestsin, hedefler odaklanıyorsun.

Bu kötü bir şey değil. Ama iyi bir şey hiç değil. Bu başına, burnunun dibindeki fırsatları görmemen veya o hedefe giderken, yanlış yolda olduğunu farketmemen gibi işlere yol açar. 

Ama iş dünyası bunları tolere etmez, harcar bozuk para gibi seni.

O yüzden, iş yapmak, dikkat et, kokureççilikte yapsan, savunma sanayi şirketinde olsa, iş yapıyorsun aslen sadece, iş yapmak üzerine br şeyler bilmen gerekiyor. 

Bu da bir kaç forum yazısıyla aktarılacak bir şey değil. Al şu kitabı, oku, prensiplerini kavra. Sana en azından uygulanabilir ve başarılı olacağı çok çok garantili bir iş modeli öğretecek. 

Ondan sonra ne yapıyorsan yap, ister tersane kur, ister işportada midye sat, o sana kalmış.

Indiegogo da çok büyük destekler alıp,projelerini hayata geçiren insanlar var.Sence bu şekilde 100 bin dolar civarı  fon bulup kitabı da okuduktan sonra ilerleyebilir miyim?

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, adalet123 said:

Indiegogo da çok büyük destekler alıp,projelerini hayata geçiren insanlar var.Sence bu şekilde 100 bin dolar civarı  fon bulup kitabı da okuduktan sonra ilerleyebilir miyim?

Bırak bunları, loto oynayıp milyarlar vuran daha çok insan var.

Şansın falan diyeyim, kifayet ederse, zaten bir şekilde seni bulur. 

Ama eğer sistemli olarak iş yapıp para kazanmak istiyorsan, bir disiplinin olmalı. Bu başka mevzu. Sen bu çarkı kur, işlet, bu bir kar, bir iş ve kazanır genelde. 

Dediğin taraf ise, işin teknisyen kısmına dair bir mevzu sanki. Senin düzgün bir işin olursa, bu bahsettiğin mevzuyu çözmen de öyle zor olmaz. Belki buna ihtiyacında olmaz, o ayrı mesele. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, anibal yazdı:

Bırak bunları, loto oynayıp milyarlar vuran daha çok insan var.

Şansın falan diyeyim, kifayet ederse, zaten bir şekilde seni bulur. 

Ama eğer sistemli olarak iş yapıp para kazanmak istiyorsan, bir disiplinin olmalı. Bu başka mevzu. Sen bu çarkı kur, işlet, bu bir kar, bir iş ve kazanır genelde. 

Dediğin taraf ise, işin teknisyen kısmına dair bir mevzu sanki. Senin düzgün bir işin olursa, bu bahsettiğin mevzuyu çözmen de öyle zor olmaz. Belki buna ihtiyacında olmaz, o ayrı mesele. 

Anibal,drone ile ilgili bir girişimde bulunmak sence mantıklı mı?

Yani bir yer bulup bir kaç mühendisle üretime geçmek doğru mu sence?

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, adalet123 said:

Anibal,drone ile ilgili bir girişimde bulunmak sence mantıklı mı?

Yani bir yer bulup bir kaç mühendisle üretime geçmek doğru mu sence?

O sana bağlı.

Kör atın kör alıcısı olur. Mesele yapmak değil, satmak. Önce bunu düşün. 

Bir de, al şu kitabı oku, azıcık laf dinle

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, adalet123 yazdı:

Bizim bir butik otelimiz var.Ancak ben butik otelde kendimi rahat hisetmiyorum nedense.Bir abim var beni çok seviyor.5 yıldızlı otelde genel müdürlük yapıyor.Geçen gün bizi ziyarete geldi.Başbaşa konuştuk burda rahat degilsen gel bizim otele yanımda dur Asistan olarak sana maaş veririm dedi.Tabi utandığım için bir şey diyemedim.Otel işinden yeteri kadar anlamıyorum ama tecrübesiz de değilim.Asistanı olarak bir süre çalışıp,ona ve otele bir şeyler katmalıyım yada bu durumdan başka şekilde istifade etmeliyim diye düşünüyorum.

Önce "rahat" olmayı öğrenmelisin.

Ailenin butik oteli var, abin 5 yıldızlı otelde müdür ve halen rahat olamıyor musun? Çok güzel imkanlar elinde. İster 5 yıldızlı otelde ister butik otelde işi öğren, paranı kazan, ister orda yüksel ister aile şirketine dön. İmkanları heba etme. Hırslı insanların senin olduğun durumda başarabileceklerini görsen hiç vakit kaybetmezsin.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Önce "rahat" olmayı öğrenmelisin.

Ailenin butik oteli var, abin 5 yıldızlı otelde müdür ve halen rahat olamıyor musun? Çok güzel imkanlar elinde. İster 5 yıldızlı otelde ister butik otelde işi öğren, paranı kazan, ister orda yüksel ister aile şirketine dön. İmkanları heba etme. Hırslı insanların senin olduğun durumda başarabileceklerini görsen hiç vakit kaybetmezsin.

Haklısın Bir Buçuk,yerimin kıymetini daha iyi kavrayabilmeliyim.Ama bazen hayallerimde beni düşündürüyor.Bir teknoloji şirketim olmasını istiyorum.İşime her zaman dört elle sarılırım.Butik otelimiz,bulunduğumuz bölgede en yüksek puanları alıyor ve misafirler yorumlarında benden çokça bahsediyor.Şimdilik macera aramaya gerek yok sanki.Bakalım zaman ne gösterecek.

Teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2019 at 01:29, adalet123 yazdı:

ilk önce elektrikli  bisiklet araba tekne,odun kesme,süpürge vb  filan işine gir.Sonra drone yönel.

Ayrıca yatırım yaparken kullanacağın  para  toplam sermayeninin yanında önemsiz denecek küçük olmalı.Başarısız olunca ağlamayacağın kadar yani.

Yada dilenciye verdiğin para kadar önemsiz olmalı.:)

Sitelerde Paylaş

@adalet123

Kafan çok karışık ve bu şekilde yapacağın hiçbir işten verim alamazsın. Otel mi işleteceksin yoksa teknoloji şirketi mi kuracaksın? Bu konuda bir karar vermelisin ayrıca anibal çok doğru söylemiş, otel işletme konusunda uzman bir kişi ile çalışmazsanız kısa sürede batarsınız. Otel sahiplerinin iş bilmezliği yüzünden ne tatil köyleri ne oteller battı zamanında, böyle bir konu asla şakaya gelmez. 

tarihinde Ali Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 19.03.2019 at 00:57, anibal yazdı:

Kendimi geliştireceğine inandığım bir kitap. 

Bu tarz kitapları arkadaşlarımdan duymuyorum genelde. 

Başka kitaplar da önerebilir misin abi?

tarihinde CinleriGorenAdam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, adalet123 yazdı:

Işin ile ilgili bir girişimde mi bulunmak istiyorsun?

Sohbet etmek için soruyorum.

Hayır, insanlarla konuşabileceğim şeyler olsun istiyorum. 

Hayatım şu sıralar spor, beslenme ve biraz da dersten ibaret. 

Doğru dürüst yazı bile okumuyorum şu sıralar. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...