Jump to content

Muhammed'e Büyücü Denilmesinin Nedeni (Nedenleri)

Recommended Posts

Taif'te peygamber olduğunu anlatan ve ileri gelenlerden destek göremeyen, hatta taş ve tükürük yağmurun tutulan* Muhammed Zeyd ile birlikte oradan dönerken bir bağa sığınır. Bu bağın sahipleri Muhammed'e karşıdır fakat herhâlde insafları nedeniyle onları ağırlar. Orada köle Addas, Muhammed ve Zeyd'e bir tabak üzüm verir. Muhammed üzümü alırken "Bismillah." der. Ondan sonra da bu söze karşı şaşıran Addas "Buralarda böyle bir söz hiç duymadım." der. Muhammed ona nereli olduğunu sorar, Addas ise "Ninova." diye yanıt verir.

Muhammedin yanıtı ise "Demek ki sen salih insan Meta'nın oğlu Yunus'un halkındansın." olur. Addas ise bu söze şaşırır çünkü ona göre oralardan hiç kimse bunu bilemez idi. Nasıl bildiğini sorar, Muhammed ise kendisinin peygamber olduğunu söyler. Yunus ile ilgili ayetleri okur, Addas ise ellerine kapanır ve İslam'a geçer.

Benim soruma gelirsek:

Buna benzer olaylar yaşanmış mıdır, Muhammed'in bilinemeyecek şeyleri bilmesi gibi? Bu onun büyücü olarak nitelendirilmesine yol açmış olabilir mi? Yunus gerçekten de oralarda bilinmiyor muydu, orada Yunus'a inanan dindarlar olmasına ve Varaka Bin Nevfel'e rağmen?

*Abartılmış olabilir bence. Hiç o kadar abartılı bir tepki veren kitle hatırlamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Yunus ya da yonah, tevratta olan, yahudi ve hristiyanların olduğu yerlerde bilinmemesi mümkün olmayan bir mitolojik  masal kahramanı.

Yani, amanda bu buralarda bilinmez demek, pek olası değil, bölgede o kadar bir sürü yahudi, hristiyan falan varken. 

Bu da abartılmışta olabilir. Ama başka bir şeylerde gözden kaçıyor olabilir. 

Her şey öyle güllük gülistanlık giderken, kimse çıkıp peygamberlik falan yapamaz, yemez. Bir şeylerin ters gidiyor olması lazım ki, bu durumda insanlar, bir kurtuluş arar. İnanan pek çokları içinde, bir mesih beklentisi, taptıkları  tanrılardan umudu kesmeleri falan gayet sıradan durumlardır. Hal böyle iken, bu tür bir vakanın yaşanması olasıdır. Basitçe, denize düşenin yılana sarılması mevzusu diyebiliriz. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Taif'te peygamber olduğunu anlatan ve ileri gelenlerden destek göremeyen, hatta taş ve tükürük yağmurun tutulan* Muhammed Zeyd ile birlikte oradan dönerken bir bağa sığınır. Bu bağın sahipleri Muhammed'e karşıdır fakat herhâlde insafları nedeniyle onları ağırlar. Orada köle Addas, Muhammed ve Zeyd'e bir tabak üzüm verir. Muhammed üzümü alırken "Bismillah." der. Ondan sonra da bu söze karşı şaşıran Addas "Buralarda böyle bir söz hiç duymadım." der. Muhammed ona nereli olduğunu sorar, Addas ise "Ninova." diye yanıt verir.

Muhammedin yanıtı ise "Demek ki sen salih insan Meta'nın oğlu Yunus'un halkındansın." olur. Addas ise bu söze şaşırır çünkü ona göre oralardan hiç kimse bunu bilemez idi. Nasıl bildiğini sorar, Muhammed ise kendisinin peygamber olduğunu söyler. Yunus ile ilgili ayetleri okur, Addas ise ellerine kapanır ve İslam'a geçer.

Benim soruma gelirsek:

Buna benzer olaylar yaşanmış mıdır, Muhammed'in bilinemeyecek şeyleri bilmesi gibi? Bu onun büyücü olarak nitelendirilmesine yol açmış olabilir mi? Yunus gerçekten de oralarda bilinmiyor muydu, orada Yunus'a inanan dindarlar olmasına ve Varaka Bin Nevfel'e rağmen?

*Abartılmış olabilir bence. Hiç o kadar abartılı bir tepki veren kitle hatırlamıyorum.

Hata yapıyorsun, saçmalıyorsun.

Buna benzer binlerce hikaye uydurulabilir.

Kanıt var mı? Ona bakacaksın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...