Jump to content

Hepimiz aynı tür olmayabiliriz

Recommended Posts

Hepimizin aynı tür hayvanlardan evrildiğimiz hakkında hiç bir zaman tatmin olamamış, sürekli şüpheyle bakmıştım.

Tabi bu şüphe bilime güvenmemek anlamında değil, bilimin yeterli kanıtlara ulaşamamış olduğunu düşündüğümdendir.

Bir diğer düşüncem de Müslümanların çağdaş ve medeni toplumlardan binlerce yıl geride olmasına dayanmaktadır.

Ayrıca Müslümanların çağdaş toplumlardan binlerce yıl geride olmasını salt İslama bağlamanın doğru bir tespit olamayacağını aksine İslamın bu canlı türünün kendine göre uyarladığı düşüncesini taşımaktayım.

Bu  ve daha bazı nedenlerden dolayı hepimizin aynı tür canlıdan evrilmediğimiz düşüncemi yine bilim adamlarının tartışıyor olmaları kısmen de olsa doğrular nitelikte buluyorum.

Alttaki bağlantıda bilim adamları tarafından bazı kalıntılar ve ip uçlarına dayanarak böyle bir tartışma ve çeşitli görüşler yer alıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40198320

Dolayısıyla Homo Sapiens'in bir türü olan Cro-Magnon'dan evrildiğimiz doğru olmakla birlikte hepimizin bu türe ait olduğumuzu pek sanmıyorum.

Belki birbirimize çok yakın gibi görünebiliriz ama bazı gerçekler var ki, hepimizin ayrı türden gelme olasılığı da bulunuyor veya bulunuyor mu?

Kısaca ben böyle düşünüyorum, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, tahmininiz veya fikirleriniz nedir?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Hepimizin aynı tür hayvanlardan evrildiğimiz hakkında hiç bir zaman tatmin olamamış, sürekli şüpheyle bakmıştım.

Tabi bu şüphe bilime güvenmemek anlamında değil, bilimin yeterli kanıtlara ulaşamamış olduğunu düşündüğümdendir.

Bir diğer düşüncem de Müslümanların çağdaş ve medeni toplumlardan binlerce yıl geride olmasına dayanmaktadır.

Ayrıca Müslümanların çağdaş toplumlardan binlerce yıl geride olmasını salt İslama bağlamanın doğru bir tespit olamayacağını aksine İslamın bu canlı türünün kendine göre uyarladığı düşüncesini taşımaktayım.

Bu  ve daha bazı nedenlerden dolayı hepimizin aynı tür canlıdan evrilmediğimiz düşüncemi yine bilim adamlarının tartışıyor olmaları kısmen de olsa doğrular nitelikte buluyorum.

Alttaki bağlantıda bilim adamları tarafından bazı kalıntılar ve ip uçlarına dayanarak böyle bir tartışma ve çeşitli görüşler yer alıyor.

Dolayısıyla Homo Sapiens'in bir türü olan Cro-Magnon'dan evrildiğimiz doğru olmakla birlikte hepimizin bu türe ait olduğumuzu pek sanmıyorum.

Belki birbirimize çok yakın gibi görünebiliriz ama bazı gerçekler var ki, hepimizin ayrı türden gelme olasılığı da bulunuyor veya bulunuyor mu?

Kısaca ben böyle düşünüyorum, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, tahmininiz veya fikirleriniz nedir?

Hitler gibi ırkçı olacaksın yakında.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Bu yazdıklarını Anibal görmesin. Küplere biner...

Çağdaş insan zaten tek bir hayvan türünün mahsülü değildir. Kadın ve erkeğin bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Ben şahsen onları ayrı hayvan türleri olarak kabul ediyorum. Kadın ve erkek arasında, aynı türün bireyleri olmalarına rağmen, önemli genetik farklar vardır. Kadınlarda X erkeklerde Y kromozomları onlar arasındaki farklardan sorumludur. Sonunda insan denen hayvanın ortaya çıkmasından sorumlu olan evrimin ayrıntıları iyi bilinmemektedir. Bu konuda spekülasyon yapmak istemiyorum. Verilen kaynak bu konuyu aydınlatmıyor. Sadece kabul etmesi zor bir spekülasyon yapıyor.

Sitelerde Paylaş

Her iki yoruma göre pek anlaşılamadığımı görüyorum, dincilerin bilim karşıtı olması gibi alglanmışım.

İslam Müslümanları değil, bir topluluk kendine göre İslam uyarlamış,, yani kendisi ne ise kendine göre de din uydurmuş, bu görüşümün neresi yanlış?

Şimdi aynı dünyada yaşıyoruz, fakat kimimiz kimimizden binlerce yıl geride, aradaki bu uçurumu dinler veya  güç sahiplerinin dünyaya uyguladığı psikolojik operasyon tek başına başaramaz. Öyle olsaydı Müslüman bir ailede 13 yaşında ateist olmamam gerekirdi, daha o yaşta sürüden kopmamam gerekirdi. Ya da Laik bir sistem tekrar dinci bir sisteme dönüşmemeliydi, veya insanlar şeyhlere, şıhlara dombalırken, haci onlarca yıllarını insanları uyarmakla geçirmemeliydi. Ne bilim mesela ABD bundan elli yıl önce Ay'a giderken elli yıl sonra bu ülkede hıyar kuyruğu olmamalıydı. Bu kadar uçurum farkını nasıl açıklayacaksınız?

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, bilgivehis yazdı:

Derken? Sonradan hibritleşme olduğunu söylüyorsunuz herhâlde, çünkü biyolojik anlamda bir türüz.

Geleneksel görüşe bağlı kalmayı neden biyolojik nedenlere atfediyorsunuz?

https://www.nature.com/articles/nature22336

Bilimsel makâlenin ilk kısmı burada, İngilizce biliyorsanız. Yazıda tartışma konusu değilmiş gibi vermiş Hublin.

Dolayısıyla Homo Sapiens'in bir türü olan Cro-Magnon'dan evrildiğimiz doğru olmakla birlikte 

Farklı alt türler mi olduğumuzu söylüyorsunuz, yoksa türler mi? Homo Sapiens bir tür -Homo da cins-, Cro-Magnon ise bir alt tür. Anlamadım.

6 saat önce, haci yazdı:

Çağdaş insan zaten tek bir hayvan türünün mahsülü değildir. Kadın ve erkeğin bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Ben şahsen onları ayrı hayvan türleri olarak kabul ediyorum. Kadın ve erkek arasında, aynı türün bireyleri olmalarına rağmen, önemli genetik farklar vardır. Kadınlarda X erkeklerde Y kromozomları onlar arasındaki farklardan sorumludur.

Biyolojik anlamda aynı türe ait olan iki cinsiyeti farklılıkları açısından farklı türler ilan etmek biraz, kaba olduysa özür dilerim, "gereksiz" bence. Bize yarar sağladığından kuşkuluyum.

Ben yine de bu konularda fazla bilgili değilim -daha yeni Campbell'in Biyoloji kitabına başladım-, o yüzden beni aydınlatırsanız sevinirim.

5 saat önce, bilgivehis yazdı:

Şimdi aynı dünyada yaşıyoruz, fakat kimimiz kimimizden binlerce yıl geride, aradaki bu uçurumu dinler veya  güç sahiplerinin dünyaya uyguladığı psikolojik operasyon tek başına başaramaz. Öyle olsaydı Müslüman bir ailede 13 yaşında ateist olmamam gerekirdi, daha o yaşta sürüden kopmamam gerekirdi. Ya da Laik bir sistem tekrar dinci bir sisteme dönüşmemeliydi, veya insanlar şeyhlere, şıhlara dombalırken, haci onlarca yıllarını insanları uyarmakla geçirmemeliydi. Ne bilim mesela ABD bundan elli yıl önce Ay'a giderken elli yıl sonra bu ülkede hıyar kuyruğu olmamalıydı. Bu kadar uçurum farkını nasıl açıklayacaksınız?

Dinsel fanatikliğin getirdiği bireysellik ve çağdaşlık karşıtı tutum yeterli değil midir, genel olarak?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Dinsel fanatikliğin getirdiği bireysellik ve çağdaşlık karşıtı tutum yeterli değil midir, genel olarak?

Çağdaşlık karşıtlığını getiren İslamı getirenlerdir, burada sorulması gereken soru şu olmalı: din inanırları uyutan bir afyondur, lakin herkes bu afyona müdahil olmamaktadır, ayrıca müdahil olanlar ile olmayanların arasında binlerce yıllık anlayış farkı bulunuyor, bu durumda çağdaşlığa da karşı olan dinlerin müritleri kandırıldığı için mi binlerce yıl geride yoksa yapısına uygun gördüğü için mi dinci?

Şayet yapısına uygun gördüğü için inanır ise o halde aynı tür olduğumuz kuşkulu duruma giriyor, şayet kandırıldığı için inanır ise yine durum pek değişmiyor, çünkü aynı ortamda birileri sürüden kopabiliyor , üstelik arada binlerce yıllık bir farkla.

Örneğin Orta Doğu halkını bugünkü çağdaş ülkelerin halkı durumuna getirmeye kalksan en az bin yıl gerekir ki, bugünkü çağdaş olan halk o zamana kadar yine arayı açacak demektir. Dolayısıyla nereden bakarsanız bakın ortada bal gibi duran bir soru işareti var, o verdiğim bağlantıda da zaten birden fazla insan türü olduğu görüşlerine yer verilmiş.

Ayrıca burada bir iddia yok, sadece varsayım var, insan karakterinin bu kadar açık arayla farklı olması belki de ve varsa tür farkından olabilir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, haci yazdı:

Biyolojik anlamda aynı türe ait olan iki cinsiyeti farklılıkları açısından farklı türler ilan etmek biraz, kaba olduysa özür dilerim, "gereksiz" bence. Bize yarar sağladığından kuşkuluyum.

Ne gibi bir yarar bekliyorsun?   Gerçeklerin katı ve acımasız olduğu bilimde yarardan bahsedilmez.

Sitelerde Paylaş

Ben insanların evrimine inanmam, ama bazı bitki türlerinin ve böcek türlerinin evrimi zaten ispatlanmıştır, insanların evrimi ile ilgili ile uyduruk fotomontaj  kafataslarıyla olmaz bu iş,eğer evrimci iseniz argümanlarınız sağlam olmalı ne bilim, en azından ispatın 

ne olduğunu ispatlamanız gerekir, ama görsel değil canlı olarak deneysel veya pratikte.

mesela homosapiesler şimdiki zenciler ise; o zaman neandertallerde şimdiki beyazlar ise bunun ara geçiş

fosili olmak zorundadır, ara geçişler aynı zamanda ispattır ama henüz böyle bir ispat yoktur, ispat niteliği

taşıyan her argümanda çakma fotomontajlardır.

ben şunuda merak ediyorum, evrimleşme süreci nasıl? ispatlanır ve gözlemlenir, örnegin bundan 4 milyon yıl 

önce yaşıyan bir nenadertal kafatası nasıl? modern kafatası oldu ara geçişlerdekı gözlemler nelerdir? yoksa 

evrim demek havagazımııdır? yani tıpkı siyaset gibi yalancılık sanatımıdır?

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 25.03.2019 at 23:44, karamsarhuman said:

Ben insanların evrimine inanmam, ama bazı bitki türlerinin ve böcek türlerinin evrimi zaten ispatlanmıştır, insanların evrimi ile ilgili ile uyduruk fotomontaj  kafataslarıyla olmaz bu iş,eğer evrimci iseniz argümanlarınız sağlam olmalı ne bilim, en azından ispatın 

ne olduğunu ispatlamanız gerekir, ama görsel değil canlı olarak deneysel veya pratikte.

mesela homosapiesler şimdiki zenciler ise; o zaman neandertallerde şimdiki beyazlar ise bunun ara geçiş

fosili olmak zorundadır, ara geçişler aynı zamanda ispattır ama henüz böyle bir ispat yoktur, ispat niteliği

taşıyan her argümanda çakma fotomontajlardır.

ben şunuda merak ediyorum, evrimleşme süreci nasıl? ispatlanır ve gözlemlenir, örnegin bundan 4 milyon yıl 

önce yaşıyan bir nenadertal kafatası nasıl? modern kafatası oldu ara geçişlerdekı gözlemler nelerdir? yoksa 

evrim demek havagazımııdır? yani tıpkı siyaset gibi yalancılık sanatımıdır?

Senin inanmıyor olman, gerçeği değiştirmez. 

Argümanlar yeterince sağlam zaten, öyle olmasa, böyle olmazdı. 

Sana daha kolay anlaman için bir örnek vereyim. Babanın bir eşşek olmadığından emin olman, ancak evrim sayesinde mümkün. 

Neyse, konuyu dağıtmayalım. Bilim senin sayıklamalrınla uğraşmaz. Zira, 4 milyon yıl önce neanderthal falan yoktu ortada. Bugünkü görebileceğin insana benzer bir şey bile yoktu. O gün yaşayıp, nesilleri insana dönen canlıları görsen, muhakka "la maymun bunlar..." derdin zaten, zira, eminim bir maymun nedir onu bile bilmeyen bir şeysin. Sana basitçe söyleyeyim, maymun diye bir şey yok, bir tür yok, aklında olsun. Hatta öyle ki, insan bile maymun tanımına giriyor, bilfiil.

https://www.wikiwand.com/tr/Maymun

Neyse, dediğim gibi, türler falan üzerinde hiç bir bilgin fikrin yok. Ama senin o lafını şöyle düzeltelim. 4 Milyon yıl önce yaşayan atalarını görseydin, "lan şempanze bunlar" derdin. Ha, neden derdin, bi şempanze ile atanı ayıramayacak kadar türlerden, taksonomiden falan anlamadığın için derdin. Ama bilen biri bakar, bu şempanze falan değil, uydurma oradan derdi. Hatta, bir taraflarına bakar, bu şempanzeden daha çok insana "benziyor" derdi. 

Nerden diyoruz bunu, zira sen "ara geçiş" formu falan diye sayıklayacak kadar evrim hakkında zırcahilsin.

Bir soralım sana, hayatında bir kez olsun, Darwin'in "Türlerin Kökeni" kitabını okuyup, evrim teorisi ne diyormuş, baktın mı? 

Eğer okumadıysan, ki öyle olduğu aşikar, hangi cehaletine göveniyosrun da, karşındakilerinde sen kadar cahil olup bu saçma salak sayıklamalara itibar edeceğini düşünüyorsun? 

Bak sana cevabını vereyim. Aptallar, herkesi kendi gibi zanneder. Sende, bizi, kendin gibi evrim falan üzerine hiç okuyup etmemiş, yıpkı sen gibi bir tarafından sallayarak bilim yaptığını sanan bir aptal sanıyorsun, hepsi bu.

Gelelim gene mevzuya. 

Evet, hay hay, evrim falan yok, hepsi yalan dolan. Buyur sevgili çok zeki arkadaşım, bize babanın bir eşşek olmadığını ispat ediver şöyle. Hadi bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...