Jump to content

Semavi dinlerde şiddet

Recommended Posts

Hristiyanlık

Matta(10:34) ve Matta (10:35)

“Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Barış değil, kılıç
getirmeye geldim.

Çünkü ben babayla oğulun, anneyle kızın, gelinle kaynananın arasına
ayrılık sokmaya geldim.

LUKA (LUKE) BÖLÜM 12

49 «Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!

50 Katlanmam gereken bir vaftiz var. Bu vaftiz gerçekleşinceye dek nasıl da sıkıntı çekiyorum!

51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.

52 Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak.

53 Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır.»

bu gibi daha baska ayetler var.

15 Yakınınızdaki uluslara ait olmayan sizden çok uzak kentlerin tümüne böyle davranacaksınız.

Musevilik

YASA KİTABI (DEUTERONOMY) BÖLÜM 20

10 “Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin.

11 Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentte yaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler.

12 Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmak isterlerse, kenti kuşatın.

13 Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin.

14 Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB’bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz.

Samuel 15:

2 "Her Seye Egemen RAB diyor ki, 'Israilliler'e yaptiklari kötülükten ötürü Amalekliler'i cezalandiracagim. Çünkü Misir'dan çikan Israilliler'e karsi koydular.

3 Simdi git, Amalekliler'e saldir. Onlara ait her seyi tamamen yok et, hiçbir seyi esirgeme. Erkek, kadin, çoluk çocuk, öküz, koyun, deve, esek hepsini öldür."

Mezmurlar 137:

"8 Ey sen, yikilasi Babil Kenti,Ne mutlu bize yaptiklarini Sana ödetecek olana!

9 Ne mutlu senin yavrularini tutup Kayalarda parçalayacak insana..."

Yesaya 14:

21 Atalarinin suçundan ötürü Babil Krali'nin ogullarini bogazlamak için yer hazirlayin.Kalkip dünyayi sahiplenmesinler,Yeryüzün ü kentlerle doldurmasinlar"

Yeremya 48:

10 Lanet olsun RAB'bin isini savsaklayana!...Kilicini kan dökmekten alikoyana lanet olsun!"

Yasa kitabi 20:

"14 Kadinlari, çocuklari, hayvanlari ve kentteki her seyi yagmalayabilirsiniz. Tanriniz RAB'bin size verdigi düsman malini kullanabilirsiniz."

Hezekiel 9:

5 Öbürlerine, "Kent boyunca onu izleyin ve kimseye acimadan, kimseyi esirgemeden öldürün" dedigini duydum.

6 "Yasliyi, genci, genç kizi, kadini, çocuklari öldürün"

Çölde Sayim 31:

"14 Musa savastan dönen ordu komutanlarina - binbasilara, yüzbasilara - öfkelendi.

15 Onlara, "Bütün kadinlari sag mi biraktiniz?" diye çikisti,

16 "Bu kadinlar Balam'in verdigi ögüde uyarak Peor olayinda Israilliler'in RAB'be ihanet etmesine neden oldular. Bu yüzden RAB'bin toplulugu arasinda ölümcül hastalik basgösterdi.

17 Simdi bütün erkek çocuklari ve erkekle yatmis kadinlari öldürün."

Hakimler 20:

48 "Israilliler Benyamin kentlerine döndüler; insanlari, hayvanlari ve oradaki bütün canlilari kiliçtan geçirdiler, rastladiklari bütün kentleri atese verdiler."

Yasa kitabi 2:

33 Tanrimiz RAB onu elimize teslim etti. Onu, ogullarini ve bütün halkini yok ettik.

34 Bütün kentlerini ele geçirdik, hepsini yok ettik. Erkek, kadin, çocuk, kimseyi sag birakmadik.

35 Hayvanlara ve ele geçirdigimiz kentlerdeki mallara ise el koyduk"

Misir'dan çikis 32:

27 "Musa söyle dedi: "Israil'in Tanrisi RAB diyor ki: 'Herkes kilicini kusansin. Ordugahta kapi kapi dolasarak kardesini, komsusunu, yakinini öldürsün."

Misir'dan Çikis 32:

29 "Musa, Bugün kendinizi RAB'be adamis oldunuz dedi, "Herkes öz ogluna, öz kardesine düsman kesildigi için bugün RAB sizi kutsadi"

2 Samuel 6:

6 Nakon'un harman yerine vardiklarinda öküzler tökezledi. Bu nedenle Uzza elini uzatip Tanri'nin Sandigi'ni tuttu.

7 RAB Tanri saygisizca davranan Uzza'ya öfkelenerek onu orada yok etti. Böylece Uzza Tanri'nin Sandigi'nin yaninda öldü."

2 Samuel 4:

12 "Sonra(davud) adamlarina buyruk verdi. Iki kardesi öldürüp ellerini, ayaklarini kestiler ve Hevron'daki havuzun yanina astilar. Is-Boset'in basini ise götürüp Hevron'da Avner'in mezarina gömdüler."

Çölde Sayim 31:

"17 Simdi bütün erkek çocuklari ve erkekle yatmis kadinlari öldürün.

18 Yalniz erkekle yatmamis genç kizlari kendiniz için sag birakin"

Zekarya 14:

"1 Iste RAB'bin günü geliyor! Ey Yerusalim halki, senden yagmalanan mal gözlerinin önünde paylasilacak.

2 Yerusalim'e karsi savasmalari için bütün uluslari bir araya getirecegim. Kent ele geçirilecek, evler yagmalanacak, kadinlarin irzina geçilecek. Kentte yasayanlarin yarisi sürgüne gönderilecek, geri kalanlar kentte kalacak"

Yesaya 13:

13 Ben, Her Seye Egemen RAB,Gazaba geldigim, öfkemin alevlendigi güngökleri titretecegim, yer yerinden oynayacak.

14 "Herkes kovalanan ceylan gibi,Çobansiz koyunlar gibi halkina dönecek,Ülkesine kaçacak.

15 Yakalananin bedeni delik desik edilecek,Ele geçen kiliçtan geçirilecek.

16 Yavrulari gözleri önünde parçalanacak,Evleri yagmalanacak,Karilarinin irzina geçilecek 2. Tarihler 15:

"12 Bütün yürekleriyle, bütün canlarıyla atalarının Tanrısı RAB'be yönelmek için antlaşma yaptılar.

13 Büyük küçük, kadın erkek, kim İsrail'in Tanrısı RAB'be yönelmezse öldürülecekti."

Yasa Kitabı 13:

12-13 "Tanrınız RAB'bin yaşamanız için size vereceği kentlerin birinde, içinizden kötü kişiler çıktığını ve, 'Haydi, bilmediğiniz başka ilahlara tapalım' diyerek kentlerinde yaşayan halkı saptırdıklarını duyarsanız,

14 araştıracak, inceleyecek, iyice soruşturacaksınız. Duyduklarınız gerçekse ve bu iğrenç olayın aranızda yapıldığı kanıtlanırsa,

15 o kentte yaşayanları kesinlikle kılıçtan geçireceksiniz. Kenti yok edip orada yaşayan bütün halkı ve hayvanları kılıçtan geçireceksiniz.

Yasa Kitabı 13:

6-7 "Öz kardeşin, oğlun, kızın, sevdiğin karın ya da en yakın dostun seni gizlice ayartmaya çalışır, senin ve atalarının önceden bilmediğiniz, dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta, yakında, çevrenizde yaşayan halkların ilahları için, 'Haydi gidelim, bu ilahlara tapalım' derse,

8 ona uymayacak, onu dinlemeyeceksin. Ona acımayacak, sevecenlik göstermeyecek, onu korumayacaksın.

9 Onu kesinlikle öldüreceksin. Onu önce sen, sonra bütün halk taşa tutsun.

10 Taşlayarak öldürün onu. 1 Samuel 6:

19 "RAB'bin Antlaşma Sandığı'nın içine baktıkları için, RAB Beyt-Şemeşliler'den bazılarını cezalandırıp yetmiş kişiyi yok etti. Halk RAB'bin başlarına getirdiği bu büyük yıkımdan dolayı yas tuttu.

İslam

Tevbe 5:Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.

Maide 33:Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürgün edilmeleridir. Bu, onların dünyada uğradıkları aşağılayıcı cezadır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır.

Enfal 39:Fitne kalmayıp, yalnız Allah'ın dini kalana kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse bilsinler ki Allah onların işlediklerini şüphesiz görür.

Bakara 193: Fitne ortadan kalkıncaya ve din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın; fakat vazgeçerlerse, artık zalimlerden başkasına saldırmak yoktur

Tevbe 111: Allah, kendi yolunda çarpışırken öldüren ve öldürülen müminlerin canlarını ve mallarını, karşılığında cennet vermek üzere satın almıştır. Bu, Allah’ın Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da yer almış

gerçek bir vaadidir. Kim Allah’tan daha fazla sözüne bağlı olabilir! O halde yaptığınız bu alışverişten ötürü sevinin. İşte büyük bahtiyarlık da budur.

Tevbe 29:Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

tarihinde Tengrizm18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...