Jump to content

Recommended Posts

• İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Terörün kaynağı yine toplumun kendisidir.

Bir toplumda bireysel olarak meşru müdafaa hakkı gomunistlik , hayinlik olarak görülüyorsa .... Ulan adam sana ekmek veriyor daha ne istiyon nankör...diyenler cogaliyorsa .... Ülkenin otorite sahipleri bu durumu istismar ederek " işte bunlar terörist, işte bunlar işbirlikçi" der ve iktidari icin teröre ortam hazırlar.

Bu yapı genelde tanrı devlet düşüncesine sahip toplumlarda oluşur ve istismar edilmesi çok kolaydır. Çünkü " devlete garşı mı gelyon lan" , " devlet bu yapar , gözünü kapatıp işini yap sen" ," böyyühlerimizin elbet vardır bir bildiği" sözleri ile kendini dikta eder ve asla uzlaşmaz. Bu da terörü doğurur..

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, dideral yazdı:

Terörizm nihilist falan değildir, terörist faaliyetlerin hemen hepsi siyasi veya sosyolojik olarak gözdağı vermek veya mesaj vermek amacıyla yapılır. Amaç güden herhangi bir oluşum veya hareket, nihilizm kavramı içinde irdelenemez

Evet. Ancak intihar eylemleri, insanlığa karşı yok edicilik, hiçbir değer yargısı tanımamak nihilistik davranışlardır.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, dideral yazdı:

Terörizm nihilist falan değildir, terörist faaliyetlerin hemen hepsi siyasi veya sosyolojik olarak gözdağı vermek veya mesaj vermek amacıyla yapılır. Amaç güden herhangi bir oluşum veya hareket, nihilizm kavramı içinde irdelenemez

Konuya genelleme ile yaklaştığınız zaman ne yazık ki böyle kesin ama hatalı sonuçlara ulaşırsınız. 

Yaptığınız açıklama ile nihilizmi en genel tanımı ile ele almışsınız fakat amaçsız olduklarını iddia eden nihilistlerin, bu dünyada varlık gösterme çabalarını ya da para kazanıp yaşama telaşlarını hiç dikkate almamışsınız ve tüm bunları hangi bağlamda değerlendireceksiniz, şahsen merak ettim. Saydıklarım birer amaç değil midir ve terör niye bunun dışında olsun ki?

Nihilizm ile ilgili en önemli sorun; kötülük yapmayı, kötülük olarak görmüyor olmalarıdır ki bu da her an yollarının terörle de çakışabileceği anlamına gelir. 

Nihilist terörizm ilk olarak Dostoevsky tarafından "Demons" romanında tarif edilmedi mi? Orada anlatılan terörist grubun içinde nihilistler yok muydu? Bugün faaliyet gösteren bazı terör gruplarının içinde yine varlar. Bu yazdıklarım her nihilist birer teröristtir anlamına gelmiyor ancak tamamen alakasız da diyemeyiz. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Mistik Filozof yazdı:

Evet. Ancak intihar eylemleri, insanlığa karşı yok edicilik, hiçbir değer yargısı tanımamak nihilistik davranışlardır.

Nihilist davranıştan kastınız nedir anlamıyorum. Şu argümanınız tamamen ahlak kavramı sadece dinler sayesinde temellendirilebilir demekle aynı sığlıkta.

10 saat önce, Kafkaslı yazdı:

Konuya genelleme ile yaklaştığınız zaman ne yazık ki böyle kesin ama hatalı sonuçlara ulaşırsınız. 

Yaptığınız açıklama ile nihilizmi en genel tanımı ile ele almışsınız fakat amaçsız olduklarını iddia eden nihilistlerin, bu dünyada varlık gösterme çabalarını ya da para kazanıp yaşama telaşlarını hiç dikkate almamışsınız ve tüm bunları hangi bağlamda değerlendireceksiniz, şahsen merak ettim. Saydıklarım birer amaç değil midir ve terör niye bunun dışında olsun ki?

Nihilizm ile ilgili en önemli sorun; kötülük yapmayı, kötülük olarak görmüyor olmalarıdır ki bu da her an yollarının terörle de çakışabileceği anlamına gelir. 

Nihilist terörizm ilk olarak Dostoevsky tarafından "Demons" romanında tarif edilmedi mi? Orada anlatılan terörist grubun içinde nihilistler yok muydu? Bugün faaliyet gösteren bazı terör gruplarının içinde yine varlar. Bu yazdıklarım her nihilist birer teröristtir anlamına gelmiyor ancak tamamen alakasız da diyemeyiz. 

Tamamen kişisel görüşüm, fakat insanlığın biyolojik altyapı olarak nihai nihilizmi benimsemesinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Bu en temel olarak hayatta kalma güdümüze ters düşmek anlamına geliyor. Nihilistlerin de para kazanma veya dünyada varlık gösterme istekleri de, yaşamı bir deneyim olarak ele almak ve mümkün olanın en iyisini deneyim etmek istemekle(hazcılık) açıklanabilir.

Terörist faaliyetlerde ise amaç ya ideolojiktir, ya dogmatik bir görev yapmaktır ya da yok olurken mesaj vermektir. Bir nihilist terörist olamaz demiyorum, fakat bu saydığım sebeplerle terörist faaliyetlerde bulunmuş birinin nihilizmden çok daha önce bağlandığı bir sebep vardır. İnsan karmaşık bir varlık nihayetinde, tek bir düşüncenin etkisinde kalması beklenemez. Yine de nihilizm hiç bir terörist aktivitenin ne sebebidir, ne de tanımlanırken söz etmeye değer bir önem taşır.

Nihilizmin kötülüğe kapı açtığını söylemeden önce terörizmin asıl sebepleri olan dinleri(buna dogmatik ve ideolojik) ortadan kaldırmak gerek.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, dideral yazdı:

Nihilist davranıştan kastınız nedir anlamıyorum. Şu argümanınız tamamen ahlak kavramı sadece dinler sayesinde temellendirilebilir demekle aynı sığlıkta.

Tamamen kişisel görüşüm, fakat insanlığın biyolojik altyapı olarak nihai nihilizmi benimsemesinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Bu en temel olarak hayatta kalma güdümüze ters düşmek anlamına geliyor. Nihilistlerin de para kazanma veya dünyada varlık gösterme istekleri de, yaşamı bir deneyim olarak ele almak ve mümkün olanın en iyisini deneyim etmek istemekle(hazcılık) açıklanabilir.

Terörist faaliyetlerde ise amaç ya ideolojiktir, ya dogmatik bir görev yapmaktır ya da yok olurken mesaj vermektir. Bir nihilist terörist olamaz demiyorum, fakat bu saydığım sebeplerle terörist faaliyetlerde bulunmuş birinin nihilizmden çok daha önce bağlandığı bir sebep vardır. İnsan karmaşık bir varlık nihayetinde, tek bir düşüncenin etkisinde kalması beklenemez. Yine de nihilizm hiç bir terörist aktivitenin ne sebebidir, ne de tanımlanırken söz etmeye değer bir önem taşır.

Nihilizmin kötülüğe kapı açtığını söylemeden önce terörizmin asıl sebepleri olan dinleri(buna dogmatik ve ideolojik) ortadan kaldırmak gerek.

Seni Zizek'e havale ediyorum nihilizmi "hazcılık" zanneden arkadaş :) Böylelikle terörizmin nihilist yönünü öğrenebilirsin ;)

http://www.adilmedya.com/zizek-isid-aktif-nihilist/

Bu da nihilist teröre bir örnek;

https://reznov.noblogs.org/nihilist-terorist-klan-cenaze-uygar-yasami-tehdit-eder/

tarihinde Mistik Filozof tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nihilist bir intihar bombacısının düşünceleri; https://reznov.noblogs.org/nihilist-bir-intihar-bombacisinin-ic-dokusu/

Bu da terörün nihilist yönü; "Her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunan nihilizm ile son yıllarda soğuk nefesini hissettiğimiz terörist kimliği arasında önemli bir benzerlik var. Marmaris‘te doğayı, güneşi ve insanlığın her şeyle barışık olduğu duygu yoğunluğunu yaşadığınız bir anda bomba patlar ve hayatınızı altüst eder...

Gerçeğin ta kendisi, “tüm şehirleri ve herkesi savaş alanı ve hedefi” ilan etmiş bir katil ruh, kör ve nihilist terördür. "

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, dideral yazdı:

Nihilizmin tam mantığını gözden kaçırdığınızı düşünüyorum.

Öncelikle nihilizmin insan doğasına aykırı olduğu konusunda haklısınız ancak ahlak ya da hedonizmi asla nihilizm içine dahil edemezsiniz çünkü nihilizmin ana prensibi, her türlü ahlaki ve kültürel değeri ya da ilahi olanı "Hiç" kabul etmek üzerine kuruludur ve hatta bilgi bile nihilistler açısından bir hiçtir. Tüm değerlerin temelsiz olduğunu ve hiçbir şeyin bilinemeyeceğini savunurlar. Kısacası gerçek bir nihilist için bu dünyada hiçbir şeyin değeri yoktur, ahlak ve haz da buna dahildir. 

Motivasyonları 'yok etmek' üzerine kurulu olduğu için terör de onlar için bulunmaz bir fırsattır. Dini terör örgütlerinin bile içinde aktif rol alan nihilistler vardır çünkü onlar için temel amaç imha olduğundan, nerede durduklarının pek bir önemi yoktur. 

Kötülüğün kaynağı olarak sadece nihilizmi göstermiyoruz ancak terör faaliyetleri bazı nihilistler açısından kötü bir eylem sayılmaz, tam tersi yok etmeye yönelik olduğu için iyi bir eylem olarak bile kabul edebilirler.

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Garip bir muhabbet, terörizm, nihilizm falan...

Terörizm, bir yöntemdir, bir yönelim değil. Basitçe, şiddet uygulayarak, korku ve yıldırma yoluyla, orantısız güç ile kuralsız eylemler yapmak terörizmdir. 

Basitçe örnek verelim. Adam, karısan bakar, "Lan sana deri etek altına file çorap giymeyeceksin demedim mi" diye tokadı, tekmeyi basar. Bu terör değildir, bu kadına şiddettir. Ama adam, "lan karıyı bu ara dövmedim, tepeme çıkmasın" diye düşünüp, sen neden bana bulgur pişirmedin diye girişiyorsa, işte bunun adı terör, bunu sürdürmeye de terörizm denir. 

Terör ve bunun sürece yayılmış hali, çeşitli yapılar tarafından kullanılabilir, ama genelde karıştırılır. Nazilerin, Yahudilere yaptıkları, terörizm değildir. Zira, bir sindirme, baskı altına alma kaygısı yoktur. 

Yani, bir şeyin kötü olması için terör ve terörizm olması gerekmez. Ama son günlerin modası, kötü olan her şeyin terör olarak yaftalanması. 

Bu nedenle, terörizmi böyle kendi başına ele alıp tartışmak biraz değil, bir hayli abes. Terörizmi konuşmak için, "nihilist terörizm, islami terörizm, sosyalist terörizm, ırkçı terörizm" gibi ele almanız gerekir. Terörizmin bu bağlamdan koparılması, genellenmesi yoluyla, bir tür işi sulandırmak ve teröristlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz. Mesela, basbaya teröristlik yapan, klu klux klanları, amanda terörizm nihilimzdir falan derken, terörist kapsamının dışına çıkarmış oluyorsunuz. Ki aynen bu sebepten, o ırkçı terör örgütü, terör örgütü olarak görülmüyor bu yüzden. 

Mesela, islami terörizmi konuşabiliriz, yok, onlar cihatçı, şu bu teranelerini bir kenara koyun. "Karınızın lafınızı dinlemeyeceğinden endişe ederseniz, onu dövün" diyen bir dinin apaçık şekilde terörizmi teşvik etmediğini söylemek, her tür lafı işitmek için yeterli bir sebep olur. Kaldı ki, ötesine bakalım diyecem, nesine bakacağız daha?

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Garip bir muhabbet, terörizm, nihilizm falan...

Terörizm, bir yöntemdir, bir yönelim değil. Basitçe, şiddet uygulayarak, korku ve yıldırma yoluyla, orantısız güç ile kuralsız eylemler yapmak terörizmdir. 

Basitçe örnek verelim. Adam, karısan bakar, "Lan sana deri etek altına file çorap giymeyeceksin demedim mi" diye tokadı, tekmeyi basar. Bu terör değildir, bu kadına şiddettir. Ama adam, "lan karıyı bu ara dövmedim, tepeme çıkmasın" diye düşünüp, sen neden bana bulgur pişirmedin diye girişiyorsa, işte bunun adı terör, bunu sürdürmeye de terörizm denir. 

Terör ve bunun sürece yayılmış hali, çeşitli yapılar tarafından kullanılabilir, ama genelde karıştırılır. Nazilerin, Yahudilere yaptıkları, terörizm değildir. Zira, bir sindirme, baskı altına alma kaygısı yoktur. 

Yani, bir şeyin kötü olması için terör ve terörizm olması gerekmez. Ama son günlerin modası, kötü olan her şeyin terör olarak yaftalanması. 

Bu nedenle, terörizmi böyle kendi başına ele alıp tartışmak biraz değil, bir hayli abes. Terörizmi konuşmak için, "nihilist terörizm, islami terörizm, sosyalist terörizm, ırkçı terörizm" gibi ele almanız gerekir. Terörizmin bu bağlamdan koparılması, genellenmesi yoluyla, bir tür işi sulandırmak ve teröristlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz. Mesela, basbaya teröristlik yapan, klu klux klanları, amanda terörizm nihilimzdir falan derken, terörist kapsamının dışına çıkarmış oluyorsunuz. Ki aynen bu sebepten, o ırkçı terör örgütü, terör örgütü olarak görülmüyor bu yüzden. 

Mesela, islami terörizmi konuşabiliriz, yok, onlar cihatçı, şu bu teranelerini bir kenara koyun. "Karınızın lafınızı dinlemeyeceğinden endişe ederseniz, onu dövün" diyen bir dinin apaçık şekilde terörizmi teşvik etmediğini söylemek, her tür lafı işitmek için yeterli bir sebep olur. Kaldı ki, ötesine bakalım diyecem, nesine bakacağız daha?

Müslümanların terörizme yönelmesinin nedenleri nelerdir?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, adalet123 said:

Müslümanların terörizme yönelmesinin nedenleri nelerdir?

Dinlerinin bunu emretmesi. Evde karıya, dışarıda herkese. 

Terörizm, tarih boyu dinlerin bir numaralı yayılma aracı olmuştur. Basitçe ele alalım. Dinden çıkarsan öldürülürsün, bu terörizim değilse nedir? 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Dinlerinin bunu emretmesi. Evde karıya, dışarıda herkese. 

Terörizm, tarih boyu dinlerin bir numaralı yayılma aracı olmuştur. Basitçe ele alalım. Dinden çıkarsan öldürülürsün, bu terörizim değilse nedir? 

Anibal,kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla suç işliyor teröristlik yapıyorlar.

Kanı vahşeti nasıl böyle olağan görüyorlar.Ben kasaptan eti kusbasi dogratırken bile irkildigim oluyor.Asla bir hayvanın kesilmesini izlemedim izlemeyeceğim de.

Bunlar ise çok alışkın.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, adalet123 said:

Kanı vahşeti nasıl böyle olağan görüyorlar.Ben kasaptan eti kusbasi dogratırken bile irkildigim oluyor.Asla bir hayvanın kesilmesini izlemedim izlemeyeceğim de.

Bunlar ise çok alışkın.

İnsanların ilkel güdüleri ile varolmuş bir din islam. Zaten onları beslediği için yükselmiş, yayılmış bir din. 

Devir ne devri? Roma. Baya baya bir medeniyet. İlkellikten çıkma yolunda baya mesafe katetmiş halde. Tama gene hala vahşi falan, ama sanatmış, bilimmiş falan, baya baya bir kıprdanma olmuş, vahşide olsa bir tür medeniyet örgüsü ile, bir tür ilkellikten uzaklaşma yolu tutmuş, gidiyorlar. 

Ve, birşeyler oluyor, roma yıkılıyor. Aslen sebebi iklim, aslen yanardağlar. Ama oluyor işte. Ne oluyor, meydan bu ilkel güdüleri olanlara kalıyor. İslam da o şekilde doğup, büyüyüp, gelişiyor. Geçtiği yerlerde, hala o ilkel güdüleri ile yaşayanları da saflarına katarak. Gidiyor, gidiyor, romanın, hintlilerin, çinlilerin falan, yani medeniyetin önceden beri yerleşik olduğu, ilke güdülerin ötesine geçmiş olanların olduğu yerlere ulaşınca, orada kalıyor, çuvallıyor. Ve yağma kültürü, ilkel, yağmacı arap hayatı. Yağmalayacak yer kalmayınca da, haliyle batıp gidiyor, bir sürü tantan, abbasi, osmanlı falan filan. ama hala süren, bir bitiş eylemi içinde, çünkü, ancak ilkel güdülerle yaşayan vahşi insanlara hitap edebiliyor ki, onların devri feci şekilde geçti artık. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, adalet123 yazdı:

Bunlar ise çok alışkın.

Nasıl mı? Çünkü onlar da fani bu yüzden teröristler için insanları yok etmek: katletmek çok normaldir ;) Zaten geberip gidecekleri, kaosun olduğu, adaletin olmadığı bir dünyada başkalarını da öldürseler, katletseler ne kaybederler ki :)

Sitelerde Paylaş

Doğa savaştır, zulümdür, zorbalıktır
Dünyada yaratılan sistem adaletsizdir
İnsan türü tüm kötülüklerin kaynağıdır
Tüm insanlar aşağılık birer hayvandır

Ölüm bir yok oluştur, o halde yok olurken yok etmeliyiz!
Ölümü adaletsiz dünya ve bu aşağılıklar için 
bir yıkıma ve yok oluşa çevirmeliyiz! 
Kaos yaratmalıyız! İntikam almalıyız!

İnsan türü ve doğa/dünya yok edilmelidir! 

Yaşasın terörizm, kahrolsun insanlık!

IMG_20180906_234032_723.jpg

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, anibal yazdı:

Boş boş teraneler...

Kötü ne ola ki?

Kötü ile doğayı aynı cümlede, ortaçağ salaklığından kurtulamamış divaneler kullanır. 

Doğada, kötü, iyi falan yok, sadece neyse o var. 

Sana veya sevdiğin birine hiç haketmediğin halde biri zarar vermeye çalışırsa veya başarırsa o zaman görürsün kötü diye bir şey var mı andaval seni :)

Sitelerde Paylaş
Just now, Mistik Filozof said:

Sana veya yakınına haketmediğin halde biri zarar vermeye çalışırsa veya başarırsa o zaman görürsün kötü diye bir şey var mı andaval seni :)

O benim için kötüdür. Doğayı bağlamaz. İplemez bile..

Sana şöyle daah basit, daha çıplak anlatayım. Senin dokunmaya kıyamadığın, bakmaya bile kıyamadığın aşkını, ben gelir şeyeder, atarım. 

Bu senin için muazzam kötüdür, benim içinse süper iyidir. 

Ama doğanın bakacağı tek şey, spermlerden birinin, yumurtaya ulaşıp ulaşamadığı olacaktır. 

Doğa iyi, kötü, fena, hoş, güzel, çirkin falan bilmez, polemik yapmaz, vazifesini yapar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...