Jump to content

Peygamberin günah işlemesine dair ayetlerin değerlendirmesi

Recommended Posts

57 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

diyorum  ya  imanı  doğrulayacak  tasdik  edecek  bir  vahye muhatap  değildi.Dolayisiyla  kitap  nedir  de  bilmiyordu.

ibrahim putları parçalıyor, hayatını ortaya koyuyordu.muhammed aynısını yaptı mı ? hayır. öyleyse ibrahim muhammed den üstün.inandığın tek Allaha saygı duyacaksın,gözünün önünde Allah a şirk koşup putlara tapacak kurban adayacaklar sende karşı çıkmayacaksın.öyleyse sen hanif değilsin.muhammedin yaptığı buydu .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir saat önce, karamsarhuman yazdı:

iyi günler arkadaşım ibrahimin,  yaşadığı dönem m.ö. 2000 nasıl oluyorda müslüman oluyor, islamın gelişi bellidir. 1400 yıl olmuş.

ayetin gelişi 1400 yıl önce nasıl oluyorda allah 1400 yıl önce sinin 2000 yıl öncesinden haber veriyor kim? haber veriyor ortada kitapmı? var .bu nasıl bir sacmalık..

diyanet diyorki: ademde ilk peygamber ve ilk müslümandır dogru ayet var ama o dönemde allah henüz karar vermemiş 1400 yıl karar vermiş ve muhamnmedi göndermiş , burda mantıksız bir olagan üstü durum var sezdinmi? bu saçmalıga çocuklar bile inanmaz, ilk peygamber adem ama bundan ademın bile haberi yok çünkü dil bilmez yol bilmez zavallı bir ilk insan aklı ve mantık yoksunu..havayyla çırılçıplak gezer tıpkı hayvanlar gibi yaşar, daha nasıl? ispatlimkı bu saçmalıkları hala anlamadıızmı? siz ikiniz ..

karşımdakinin inancına ,kitabına göre konuşuyorum .yoksa söylediklerim havada kalır. 

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

ibrahim putları parçalıyor, hayatını ortaya koyuyordu.muhammed aynısını yaptı mı ? hayır. öyleyse ibrahim muhammed den üstün.inandığın tek Allaha saygı duyacaksın,gözünün önünde Allah a şirk koşup putlara tapacak kurban adayacaklar sende karşı çıkmayacaksın.öyleyse sen hanif değilsin.muhammedin yaptığı buydu .

son  din  olacağı  için  temkinli  davrandırmiş  Allah  onu  yoksa  direk  ölür  giderdi.Dinin  ve  şeriatın  kemale  ermesi  adına  uygun  olmazdi  bence.Yoksa  mağaraya  gitmesi  düşünmeleri  falan  hep  toplumun  inancına  yaptıklarına  karşı  bir  isyan 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

son  din  olacağı  için  temkinli  davrandırmiş  Allah  onu  yoksa  direk  ölür  giderdi.

Hastamısın la sen? Allah’ın korumasındaki adam görevini tamamlamadan ölüp niye gitsin, uğruna kainat yaratılan böyle bir şahsiyeti iki put parçaladı diye kim öldürebilir? Temkinli davrandırmışmış ! Açıklamana sokayım.

Hem şu Davut’un zinasını kuran niye onaylıyor, bi anlat hele

Sitelerde Paylaş

İslamı referans alarak hareket edersek eğer ve eğer gerçekten her şeyi yaratan varsa ve o da allahsa, var olan her şey allahın biyografisinden ibarettir. Ne varsa var olan, olmuş olan, olacak olan, hepsi allaha aittir. Yetki ve sorumluluk onundur. Kıyamet onun kiyameti, hesap onun hesabıdır. Bir nevi özeleştiri. Zira o her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, mutlak irade ve güç sahibi vs vs'dir. Haliyle iyi ve kötü, güzel ve çirkin, siyah ve beyaz, uzun ve kısa, ağır ve hafif.... Her ne varsa ondandır. Övülecek olan da odur, yerilecek olan da. Övecek olan da odur, yerecek olan da. Tüm bunlar onunla ilgilidir. Bizler sadece onun biyografisinde, ona ait olan iradenin yansımalarıyız. Hiçkimse hiçkimseye "sen de doğruyu seç" deme hakkına sahip değildir. Dünya naski dönmek zorundaysa, insan da yapmak zorunda olduklarını yapıyordur.

Allah ne dilerse odur. O istemeden hiçbir şey olmaz. O izin vermeden hiçbir şey olmaz. Tek irade sahibi odur. Aynen bir bedenin organlarının, dokularının, hücrelerinin sorumlu tutulamaması gibi, insan da sorumlu tutulamaz. Yaptığı herhangi bir "kötü" sebebiyle nasıl ki karaciğer değil direkt "benlik" sorumlu oluyorsa, evrende var olan her şeyin sorumluluğu da mutlak benliğe yani İslama göre allaha aittir.

Elbette eğer islam doğru ise. Eğer islam doğru ise, bunu kabul edenin herhangi bir insanı eleştirme hakkı otomatikman ortadan kalkar. İyisiyle kötüsüyle, siyahıyla beyazıyla, uzunuyla kısasıyla.... tüm "sevaplar" ve tüm "günahlar", islamın tanrısı olan allaha aittir

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Abdülmalik yazdı:

Hastamısın la sen? Allah’ın korumasındaki adam görevini tamamlamadan ölüp niye gitsin, uğruna kainat yaratılan böyle bir şahsiyeti iki put parçaladı diye kim öldürebilir? Temkinli davrandırmışmış ! Açıklamana sokayım.

Hem şu Davut’un zinasını kuran niye onaylıyor, bi anlat hele

davud  zina  etti  mi  diyor  olayda 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

son  din  olacağı  için  temkinli  davrandırmiş  Allah  onu  yoksa  direk  ölür  giderdi.Dinin  ve  şeriatın  kemale  ermesi  adına  uygun  olmazdi  bence.Yoksa  mağaraya  gitmesi  düşünmeleri  falan  hep  toplumun  inancına  yaptıklarına  karşı  bir  isyan 

muhammed'e 30 yaşında gelseydi peygamberlik.niye gelmedi ? bir an önce müdahale etseydi müşriklere,niye etmedi ? ha 40 ha 30..40 yaşında müdahale edince öldürüldü mü ? tam tersi muhammed ve ordusu müşrikleri bulduğu yerde öldürdü.koruyan Allah herzaman korur.isa 30 yaşında peygamberliğe başladı.isa nın canı yokmuydu .bu cevaplar hayali cevaplar.yani duygusal cevaplar.doğruluğuna hiç bir kanıtı olmayan cevaplar.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

muhammed'e 30 yaşında gelseydi peygamberlik.niye gelmedi ? bir an önce müdahale etseydi müşriklere,niye etmedi ? ha 40 ha 30..40 yaşında müdahale edince öldürüldü mü ? tam tersi muhammed ve ordusu müşrikleri bulduğu yerde öldürdü.koruyan Allah herzaman korur.isa 30 yaşında peygamberliğe başladı.isa nın canı yokmuydu .bu cevaplar hayali cevaplar.yani duygusal cevaplar.doğruluğuna hiç bir kanıtı olmayan cevaplar.

Allah  diğer  peygamberlerin  aksine  son  şeriat  olduğu  için  tedrici  bir  yaklaşım  ortaya  konsun  ve  insanlar  dini  kavraya  kavraya  anlasin  diye.Hz.Muhammed  topluma  bakıp  hemen  karşı  çıkmamıştır.Yoksa maksad  hasıl  olmayıp  diğer  prygamberlerde olduğu  gibi  din ; seriatsiz  ve  ibrahim de  olduğu  gibi  sınırlı  kalırdı. Bu da  alemşümul  dine  yakışmazdi  

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

davud  zina  etti  mi  diyor  olayda 

Olayın aslı şu . Kuran hikayeyi her zamanki gibi eksik anlatıyor. Koyun anlaşmazlığını çözmeye çalışan adam birden niye tövbe etmeye başlasın öyle değil mi? Gerçeği burada. Davudun zinası.

2 Samuel 12

1-RAB Natan’ı Davut’a gönderdi. Natan Davut’un yanına gelince ona, “Bir kentte biri zengin, öbürü yoksul iki adam vardı” dedi, 

2 -“Zengin adamın birçok koyunu, sığırı vardı. 

3-Ama yoksul adamın satın alıp beslediği küçük bir dişi kuzudan başka bir hayvanı yoktu. Kuzu adamın yanında, çocuklarıyla birlikte büyüdü. Adamın yemeğinden yer, tasından içer, koynunda uyurdu. Yoksulun kızı gibiydi.

4- Derken, zengin adama bir yolcu uğradı. Adam gelen konuğa yemek hazırlamak için kendi koyunlarından, sığırlarından birini almaya kıyamadığından yoksulun kuzusunu alıp yolcuya yemek hazırladı.”
 5-Zengin adama çok öfkelenen Davut Natan’a, “Yaşayan RAB’bin adıyla derim ki, bunu yapan ölümü hak etmiştir!” dedi, 

6 -“Bunu yaptığı ve acımadığı için kuzuya karşılık dört katını ödemeli.”
7-Bunun üzerine Natan Davut’a, “O adam sensin!” dedi, “İsrail’in Tanrısı RAB diyor ki, ‘Ben seni İsrail’e kral olarak meshettim ve Saul’un elinden kurtardım.

8-Sana efendinin evini verdim, karılarını da koynuna verdim. İsrail ve Yahuda halkını da sana verdim. Bu az gelseydi, sana daha neler neler verirdim! 

9-Öyleyse neden RAB’bin gözünde kötü olanı yaparak, O’nun sözünü küçümsedin? Hititli Uriya’yı kılıçla öldürdün, Ammonlular’ın kılıcıyla canına kıydın. Karısını da kendine eş olarak aldın. 

10-Bundan böyle, kılıç senin soyundan sonsuza dek eksik olmayacak. Çünkü beni küçümsedin ve Hititli Uriya’nın karısını kendine eş olarak aldın.’
13-Davut, “RAB’be karşı günah işledim” dedi. Natan, “RAB günahını bağışladı, ölmeyeceksin”

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

peygamber  ve  emir,yasakları  iletecek  örnek  olacak  birisi  olması  gerekiyor.Yoksa  nasıl  olacaktı?

Ben sürüyle yol bulurum adil olacak. Senin put bulamıyorsa cahil arapların yarattığı bir karakter olmasındandır.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ben sürüyle yol bulurum adil olacak. Senin put bulamıyorsa cahil arapların yarattığı bir karakter olmasındandır.

Örneğin  size  göre  yazıdada  anlattığı  üzere  ademim  ilk  yaptığı  günah  mı  hata  mı nasıl  anlıyorsunuz  siz?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ne yapmış Adem?

Hz. Âdem'in cennette iken yasak ağacın meyvelerinden yemesi zelleye misal olarak verilebilir. Hz. Âdem, yasak meyvelerden yemekle bizim bildiğimiz manada bir günah işlememiş, daha iyi olanı terk etmiştir. Çünkü, ağaçtan yemeleri kendilerine haram kılınmamıştı ki, bir günah şeklinde düşünülsün. Neticede de, bu hatalarından dolayı cennet nimetlerinden mahrum kaldılar. Cennette günah ve sevap mefhumunun olmaması bu günahın, bilinenden başka bir şeklinin olduğu da anlaşılır.

Bu  açıklama  tatmin  edici  mi  çelişkisi  nedir  kanaatinizce?

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hz. Âdem'in cennette iken yasak ağacın meyvelerinden yemesi zelleye misal olarak verilebilir. Hz. Âdem, yasak meyvelerden yemekle bizim bildiğimiz manada bir günah işlememiş, daha iyi olanı terk etmiştir. Çünkü, ağaçtan yemeleri kendilerine haram kılınmamıştı ki, bir günah şeklinde düşünülsün. Neticede de, bu hatalarından dolayı cennet nimetlerinden mahrum kaldılar. Cennette günah ve sevap mefhumunun olmaması bu günahın, bilinenden başka bir şeklinin olduğu da anlaşılır.

Bu  açıklama  tatmin  edici  mi  çelişkisi  nedir  kanaatinizce?

Etmedi, ama adamları takdir ettim, iyi kıvırıyorlar. Dine göre günah nedir?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Etmedi, ama adamları takdir ettim, iyi kıvırıyorlar. Dine göre günah nedir?

Allah'ın yasakladığı şeyler günahtır. Adamlar  evet  iyi  kiviriyor  gibi fakat bilmem  mantıklı  mı  sizcede  ? Cennette  günah  sevap  mefhumu  yoktur  demişler.Lakin  cennette. imtihanda  yok  veya  bildiğimiz  anlamda  cennetten  çıkışta  yok  buralarda  çelişki  var  gibi.Yalniz  beni  tatmin  eder  gibi  yanı  şu  oldu  (cennette  haram  helal  mefhumu olmaması)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...