Jump to content

Sosyalizm nedir?

Recommended Posts

• İleti 189
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 saat önce, anibal yazdı:

Keh keh...

Kapitalist bir sistemde komünist belediye başkanından iyisi anca şamda kayısı olur zaten.

Kapitalizm sosyalist belediyeye müsaade ediyor,peki sosyalizm olsaydı kapitalist belediyeye müsaade eder miydi ? :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
Just now, adalet123 said:

Kapitalizm sosyalist belediyeye müsaade ediyor,peki sosyalizm olsaydı kapitalist belediyeye müsaade eder miydi ? :0_80cbc_37a71a73_L:

Kapitalizmin müsaade etmek veya etmemek gibi bir şeyi yok ki.

İstanbul toplansın, ahada biz komün olduk bööööle desin, kimse de çıkıp ama kapitalizme uygun değil bu bile diyemez. 

Bir yerde tarifini verdim. 

Üretim araçları tümden devletin: Komünizm.

Üretim araçlarına sahip olunabilen yönetim: Sosyalizm.

Üretim araçlarına para ile ortak olabilmene imkan veren sistem: Kapitalizm. 

Senin paran var, benim var, çıkıyoruz, ortak fabrika yapıyoruz. Parası olan hissemizi alıyor, o da ortak oluyor. Sonra devir sanayi devrimi, üç kuruş paramızı katlaya katlaya gidiyoruz. İşçilerin de canı çıkıyor orada. 

Marx'ın tarif ettiği kapitalizm bu. Heyhat, bu borsa, hisse üzerinden, üretimin tamamen paranın eline geçmesini bir nevi lanetleyen Marx, ömrünün son yıllarını borsada oynayıp para kazanarak geçirdi ve geçindi. Bu da böyle bir tezattır. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Kapitalizmin müsaade etmek veya etmemek gibi bir şeyi yok ki.

İstanbul toplansın, ahada biz komün olduk bööööle desin, kimse de çıkıp ama kapitalizme uygun değil bu bile diyemez. 

Bir yerde tarifini verdim. 

Üretim araçları tümden devletin: Komünizm.

Üretim araçlarına sahip olunabilen yönetim: Sosyalizm.

Üretim araçlarına para ile ortak olabilmene imkan veren sistem: Kapitalizm. 

Senin paran var, benim var, çıkıyoruz, ortak fabrika yapıyoruz. Parası olan hissemizi alıyor, o da ortak oluyor. Sonra devir sanayi devrimi, üç kuruş paramızı katlaya katlaya gidiyoruz. İşçilerin de canı çıkıyor orada. 

Marx'ın tarif ettiği kapitalizm bu. Heyhat, bu borsa, hisse üzerinden, üretimin tamamen paranın eline geçmesini bir nevi lanetleyen Marx, ömrünün son yıllarını borsada oynayıp para kazanarak geçirdi ve geçindi. Bu da böyle bir tezattır. 

Haklısın anibal,bende zaten sana cevap veren arkadaşla alay etmek için yazdım. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, adalet123 yazdı:

Kapitalist uygulamaya zaten izin veriyor.Çinde yönetim komunist partisinde.

Üretim araçları bireylerin elinde olan birçok fabrika var.

İkincisi sovyetlerde herkes devlet eliyle işletilen  sovhozları bilir ama kolhozların kapitalist yöntem ile işletildiklerini bilmez.

Kolhozlarda toprak sahibi olabiliyorsun.

Bizim komunist başkanda kolhoz tipini uyguladığı için izin vermeleri normal.Kooperatifler kapitalist sistemde zaten var.

Partiler kurulurken Atatürk ilke ve inkilaplarını kabul ederler.

Alıntı

Kolhoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gezinti kısmına atlaArama kısmına atla

Kolhoz (Bu ses hakkında колхо́з (yardım·bilgi)), (коллективное хозяйство) kollektivnoye hozyaystvo (kolektif tarımcılık) kelimelerinin kısaltılmış halidir. Çoğulu kolkhozi. SSCB'nde tarımsektöründe örgütlenen "kolektif tarımla" uğraşan birlikler olarak tanımlanırlar.

Toprağın mülkiyeti devlete ait olmakla beraber, 99 yıllığına sembolik bir rakamla köylüye kiraya verilir. Bunun dışında devlet çiftliklerinden oluşan ve toprağın tamamı doğrudan devlet eliyle işletilen Sovhozlar vardır. Kolkhoz çiftliklerine üye olan kişilere (eril) kolhoznik (ve dişi: kolhoznitsa) denilir.

Kolhoz üyelerine emeklerinin nicelik ve nitelikleri temel alınarak ödeme yapılırdı; emeğin niteliği mesleğe göre belirlenirdi. Kolhozlarda toprak, üretim araçları ve hayvanlar kolhozcu köylülerin kooperatif mülkiyetindeydi. Ancak kolhoz arazinin yanı sıra her kolhozcu ailesinin kendisine ait bahçesi, tarlası ve birkaç hayvanı bulunabilirdi. Üretim merkezi planda öngörülen hedefler gözönünde tutularak yapılırdı. Kolhoz ürünleri belirlenen fiyatlar üzerinden devlet kuruluşlarına satılırdı. Plan hedefinin üstünde gerçekleşen ya da aile topraklarında üretilen ürünler, arz-talep kuralına göre işleyen kolhoz pazarlarına satılırdı. Kolhozlar seçimle iş başına gelen bir büro tarafından yönetilirdi. Büro, bir yıl için kolhoz başkanı seçerdi.

Edebiyatta kolhoz[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolhoz özellikle Sovyetler Birliği'ne bağlı ülkelerde yaşamış Kırgız, Tatar, Kırımlı gibi edebiyatçıların romanlarında işlediği veyahut ele aldığı konulardan biri olmuştur. Bunlar arasında Cengiz Aytmatov'un Cemile, Toprak Ana ve Elveda Gülsarı; Cengiz Dağcı'nın ise Onlar da İnsandı ve O Topraklar Bizimdi gibi eserler bulunur.[1]

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...

Sosyalizm tıpkı Atsızcılık gibi bir ergen ideolojisidir günümüzde. Günümüzde sosyalistim diyenler Starbuckslarda devrim yapan heyecanlı gençlerden oluşur genellikle. 

Bence hiç boşuna kasmasınlar. Çok meraklıysanız Kuzey Kore orada, Çin orada, Küba orada. Gidin yaşayın mis gibi.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Las Seis Flechas yazdı:

Sosyalizm tıpkı Atsızcılık gibi bir ergen ideolojisidir günümüzde. Günümüzde sosyalistim diyenler Starbuckslarda devrim yapan heyecanlı gençlerden oluşur genellikle. 

Bence hiç boşuna kasmasınlar. Çok meraklıysanız Kuzey Kore orada, Çin orada, Küba orada. Gidin yaşayın mis gibi.

Sosyalizmi bu dünyada bilen yok denecek kadar azdır.

Bunun nedeni sosyalizmin bir temeli olmayışıdır.

Yani nasıl bir sosyalist sistem olacağı hakkında belirli kalıpların dışında bilinen bir şey yoktur.

Bu yüzden kendini sosyalist olarak görenler ya klasik teoriler üretmektedirler ya da Sovyetleri baz almaktadırlar.

Bu da sosyalizmin reel tanımı için yeterli değildir.

Zira bu dünyada arzulanan bir sosyalist sistem yaşanmamıştır. 

Yaşanmayan bir şey hakkında fikir yürütülür ama dört dörtlük tanım yapmak zordur.

Aynısını Atatürk için de söyleyebiliriz.

Atatürk'ün düşüncelerini, hedeflerini biliyor ve arzuluyoruz ama yaşanmadığı için sadece hayalimizde kalıyor.

Lakin en azından Atatürk'ün yaptıklarını baz alabiliyoruz, çünkü sonuçta yaptığı sayısız devrimler bir gerçek.

Gerçek olan bir başka şey de kapitalist sistem yıkılınca hemen sosyalizm geleceği yanılgısı ki, sosyalist olan-olmayan herkes bu yanılgıya kolayca düşebilmektedir.

Oysa sosyalizm bıçağın sırtında olan bir sistemdir, her an yıkılabilir veya asırlar süren bir zaman alabilir, ya da istendiği gibi yürümeyebilir.

Sosyalizm neden bıçağın sırtındadır?

Çünkü evrim meselesi söz konusu, insanların ilkellikten çıkması, hurafelerden arınması, hep bana rab bana anlayışının yanlışlığını kavraması, paylaşımcı toplumsal yaşama alışmakta çok zorluk çekmesi söz konusu, öyle kısa sürede olacak şeyler değildir.

Ancak Atatürk'ün başlattığı hareket sosyalizm yolunda müthiş bir harekettir ve ülkenin yapısını göz önüne aldığımızda dünyada benzeri yoktur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Ancak Atatürk'ün başlattığı hareket sosyalizm yolunda müthiş bir harekettir ve ülkenin yapısını göz önüne aldığımızda dünyada benzeri yoktur.

Atatürk sosyalizm yolunda bir hareket başlatmadı, bilakis Atatürk karma ekonomiyi yalnızca o günkü şartlar gereği geçici bir kurtuluş reçetesi olarak görmüştü. Yoksa hedeflediği sistem sosyalizm falan değil bilakis kapitalizmdi.

MRP2qa.png

Bak mesela bu altı oktaki detaya hiç dikkat ettin mi? O dördüncü ok devletçilik ilkesidir, okun arkasındaki çentiğin de bir anlamı vardır: Atatürk'ün devletçilik ilkesinin serbest piyasa ekonomisine izin verdiği anlamına gelir.

Atatürk, devlet eliyle burjuva aileler yaratmıştır. Koç ailesi de bunların başında gelir.

Atatürk kapitalist olmasaydı zaten en başta Celal Bayar'ı İsmet Paşa yerine ikinci adam yapmazdı. Ki Atatürk ekonomide en çok Celal Bayar'ın görüşlerini kendine yakın bulurdu.

tarihinde Las Seis Flechas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Atatürk sosyalizm yolunda bir hareket başlatmadı

Bunu anlaman için soru-cevap şeklinde anlatayım.

Atatürk neyin üzerine Cumhuriyeti kurdu?

Feodalizm.

Feodalizm ile sosyalizm arasındaki sistem nedir?

Kapitalizm.

Atatürk ne yapmış oldu?

Feodalizm ile sosyalizm arasına köprü koymuş oldu.

Peki köprü koymakla mı kaldı?

Hayır, devrimler yaptı, devlet yönetiminden din hakimiyetini kaldırdı, sosyalizmin biricik gücü işçi sınıfını yarattı ve Altı Ok gibi bir başka önemli köprüyü hedef yaptı.

Şimdi sosyalizme giden bu kadar önemli uygulamaları yok sayıp da Atatürk'ü kapitalizmin içine sıkıştırmak onu anlamamak ve ona hakaret demektir.

Elbette kapitalizmi getirecekti, kapitalizm olmadan sosyalizme giden yol gökten mi inecekti, o koşullarda bir komünistin dahi yapacağı en doğru yöntem kapitalizmi getirmekti.

Artık şunu anlayın, kapitalizm olmadan sosyalizm gelmez!

Kapitalizm sosyalizme giden son köprüdür!

Atatürk bunun temelini halkçı, yurtçu, devrimci, ilerici bir şekilde atmıştır.

Artık ben elli yıldır anlatmaktan yoruldum.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bunu anlaman için soru-cevap şeklinde anlatayım.

Feodalizm.

Kapitalizm.

Atatürk ne yapmış oldu?

Hayır, devrimler yaptı, devlet yönetiminden din hakimiyetini kaldırdı, sosyalizmin biricik gücü işçi sınıfını yarattı ve Altı Ok gibi bir başka önemli köprüyü hedef yaptı.

Şimdi sosyalizme giden bu kadar önemli uygulamaları yok sayıp da Atatürk'ü kapitalizmin içine sıkıştırmak onu anlamamak ve ona hakaret demektir.

Elbette kapitalizmi getirecekti, kapitalizm olmadan sosyalizme giden yol gökten mi inecekti, o koşullarda bir komünistin dahi yapacağı en doğru yöntem kapitalizmi getirmekti.

Artık şunu anlayın, kapitalizm olmadan sosyalizm gelmez!

Kapitalizm sosyalizme giden son köprüdür!

Atatürk bunun temelini halkçı, yurtçu, devrimci, ilerici bir şekilde atmıştır.

Artık ben elli yıldır anlatmaktan yoruldum.

Ben sosyalistlerin tezlerini dikkate almıyorum. Atatürk'ün sosyalizmi hedeflediğine dair hiçbir kanıt yok. Bilakis bolca antikomünist söylemleri ve icraatları var.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Atatürk sosyalizm yolunda bir hareket başlatmadı, bilakis Atatürk karma ekonomiyi yalnızca o günkü şartlar gereği geçici bir kurtuluş reçetesi olarak görmüştü. Yoksa hedeflediği sistem sosyalizm falan değil bilakis kapitalizmdi.

MRP2qa.png

Bak mesela bu altı oktaki detaya hiç dikkat ettin mi? O dördüncü ok devletçilik ilkesidir, okun arkasındaki çentiğin de bir anlamı vardır: Atatürk'ün devletçilik ilkesinin serbest piyasa ekonomisine izin verdiği anlamına gelir.

Atatürk, devlet eliyle burjuva aileler yaratmıştır. Koç ailesi de bunların başında gelir.

Atatürk kapitalist olmasaydı zaten en başta Celal Bayar'ı İsmet Paşa yerine ikinci adam yapmazdı. Ki Atatürk ekonomide en çok Celal Bayar'ın görüşlerini kendine yakın bulurdu.

Burjuva aileler yaratıp onlar ile halkı  sömürmesinden yana olan bir liderinle ne kadar gurur duysan azdır.

Burjuva piçlerinden biri değilsen salağın tekisin.

Atatürk'ün kurduğu ekonomik sistem herkese ev vermiyor.İş bulmuyor.

Parası olan düdüğü öttürür diyen sistemde düzen çıkmasını beklemek aptallıktır.

şehir planlamaları düzensiz.Bir belediyenin yıktığını diğeri bozuyor.

Orman arazileri gasp edilmiş.

sosyalist olsaydı Atatürk'ün çiftliklerindeki ürünler halka ücretsiz dağıtılırdı.

Paran yoksa adalet sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsun.

ilköğretiminde adı ücretsiz.Kitaplar ,defterler, kalemler,ulaşım,okulun ihtiyaçları yakacak vb şeylerin hepsi   ücretli.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Atatürk'ün sosyalizmi hedeflediğine dair hiçbir kanıt yok

Atatürk elbette sosyalizmi hedeflememiştir ama sosyalizme giden yolu sonuna kadar açmıştır, bakın bu da kanıtıdır.

2 saat önce, bilgivehis yazdı:

Feodalizm.

Kapitalizm.

Atatürk ne yapmış oldu?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Burjuva aileler yaratıp onlar ile halkı  sömürmesinden yana olan bir liderinle ne kadar gurur duysan azdır.

Burjuva ve sömürü olmadan sosyalizm nasıl gelecek, kendine güldürme.

Çin kapitalizmi yendiği halde sosyalizmi getiremedi, çünkü burjuva ve işçi sınıfı yoktu.

Önce burjuva ve işçi sınıfı yaratmak için elli yıl uğraştılar.

Neyse bu konularda bilgin yok, beni yorma.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Atatürk elbette sosyalizmi hedeflememiştir ama sosyalizme giden yolu sonuna kadar açmıştır, bakın bu da kanıtıdır.

marksın tarihsel materyalizmi hatalıdır.

Göçebe yaşarken sosyalist idik.Üretilen herşey ortaktı.

kapitalizme geçmedende sosyalist olunur. :)

Kapitalist olduktan sosyalist olunur dersen daha çok beklersin.

Mehdi gelecek bizi kurtaracak.Diyenlerden farkın yok.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Burjuva ve sömürü olmadan sosyalizm nasıl gelecek, kendine güldürme.

Çin kapitalizmi yendiği halde sosyalizmi getiremedi, çünkü burjuva ve işçi sınıfı yoktu.

Önce burjuva ve işçi sınıfı yaratmak için elli yıl uğraştılar.

Neyse bu konularda bilgin yok, beni yorma.

Bilgim var merak etme. :)

Daha bunamadım.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Hımm, kapitalizm gelmeden sosyalizmi getirecek kadar bilgin olduğu belli oluyor.

Senin gibi komunistler  marxı peygamber gibi yaptıkları için onun her dediği doğrudur diyorlar.

sanki komunizmi marx icat etmiş gibi. :)

Bilgi kuran,incil , das kapital  gibi  kitap ezberlemek ile elde edilmez.

Uygulama ile elde edilir.

Lenin terorist olduğu yağmaladığı için kapitalizme geri dönmek zorunda kaldı.(NEP politikası)

işadamları toprak ağaları ile savaşırken salak olduğu için  üretim araçlarınıda  tahrip etti.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Burjuva piçlerinden biri değilsen salağın tekisin.

Atatürk'ün kurduğu ekonomik sistem herkese ev vermiyor.İş bulmuyor.

Parası olan düdüğü öttürür diyen sistemde düzen çıkmasını beklemek aptallıktır.

şehir planlamaları düzensiz.Bir belediyenin yıktığını diğeri bozuyor.

Orman arazileri gasp edilmiş.

sosyalist olsaydı Atatürk'ün çiftliklerindeki ürünler halka ücretsiz dağıtılırdı.

Paran yoksa adalet sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsun.

ilköğretiminde adı ücretsiz.Kitaplar ,defterler, kalemler,ulaşım,okulun ihtiyaçları yakacak vb şeylerin hepsi   ücretli.

O zaman sen de çalış, adam ol, para kazan ve geçimini sağla. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

O zaman sen de çalış, adam ol, para kazan ve geçimini sağla. 

Para çalışmayla kazanılmaz.

Bir yerde bir market yeterlidir.Herkes market açamaz.

Açarsa kişi başına gelir düşer.Para bazlı olunca böyle.

Bu sadece bir örnek.Diğer meslek gruplarıda aynıdır.

Meslek sayısı nufusdan her zaman azdır.Kapitalizm herkese iş bulamaz.Kar odaklı olduğu içinde dönüşümlü olarakda çalıştıramaz.

Belediye başkanı milletvekili  olabilmen için bugunkü sistemde belli bir gelir seviyesinin üstünde olabilmen gerekir.

Büyük millet meclisi dediğin yer zenginler kulubunu temsilcilerinden oluşur. 

Kanunlar çıkartırken kendilerini düşünürler.Her kazanan hükümet yandaşa iş verir.Bu sadece Türkiye'de değil bütün dünyada aynı.

Sahip olduğun herşeyi çalışarak mı elde ettin?
Lord  çocuğumusun, paşa çocuğumusun,torpilli misin,ayrıcalıklı elit tabakadan mısın?

yoksa züğürdün teki olup allah razı olsun mu diyorsun?

İş bulunca kendini diğer insanlardan üstün olduğun için mi sana iş verdiler zannediyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...