Jump to content

Sosyalizm nedir?

Recommended Posts

Just now, Mistik Filozof said:

Cevabı ben vereyim, Avrupa SSCB korkusuyla sosyal demokrat politikalar üretip işçiler için kısmi refah koşulları sağladı ancak ABD tam bir liberal kapitalist sömürü ülkesi olduğu için orada öyle haklar tanınmadı :)

Hiç bir sovyet işçisi, hayatı boyunca, standart bir amerikan işçisinin refah seviyesini yaşamadı, yaşayamadı. Boş laf ediyorsun hala. kime ne haklar tanınmadı, çalış, kazan, ne istiyorsan senin, özgürsün, gidip tarlada tembellerin yiyeceği soğanı kazmak zorunda değilsin. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 189
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oturup ciddi ciddi bunu savunuyorlar yahu....

Çaba ve kazancın doğru orantılı olduğu daha verimli bir sistem yok piyasada. Kümeleşmeler olmak zorunda. 

Devletin herkese eşit kesin olarak eşit yaklaştığı ve mal sahibi olunmayan bie sistemde herkes aynı seviyede çalışmak ister.

Yapabilir misin ???? Islak rüyalar bunlar. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, priest of nature yazdı:

inşallah  istediğin gibi yurt dışına çıkar görüp gelirsin.

Buradan bakınca herşey toz pembe görünüyor.

Dünyada en ucuz ülkelerden biri arjantin diğeri türkiye.

Türkiye kime göre ucuz ten ten?

Bana göre pahalı,4 adet elmaya 5 lira veriyorum.Mesele verememek değil,bunun anormal bir fiyat olması.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, anibal yazdı:

Tam tersine, adalet, eşitlik falan gibi süslü püslü laflarla, en berbat kölelik düzenini savunan sensin burada. Sen yan gel yat, köleler çalışsın, kaznasın, ağzına getirsin, oh, iyi düzen valla..

Yav he he ben yan gelip yatıyorum köleler çalışıp getiriyor bana sosyalizmde ? Anlattığın şey işçilerin çalışıp patronlarını zengin etmesi ve kendilerinin sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maaş almasını getiriyor bana ? Sende zaten adalet bilinci olsaydı gelip kapitalizmi ve onun yarattığı emperyalizmi savunmazdın, insanlara tembel, beyinsiz, beceriksiz diye hakaret edip birileri için ayrıcalığı savunmazdın, adaletten anlamazsın zaten boşver ? Sen git para say sosyalizmin adil bir sistem yaratma ideali sana göre değil ?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Ölenler oldu mu peki?

Tarih ne zaman?

Çok.. Gorbaçovun ilk yılarıydı. Zaten, rusya'nın tarih boyu bir açlık problemi var. O ihtilallerin falan sebebi de bu. Rahat mı battı da yıkıldı sanki SSCB? 

Bu ahmak hayalperest komünist, sosyalistler, dünyadan bihaber, sayıklıyor böyle. Bunların piri, Karl Marx bile, hayatının son dönemini borsada hisse alıp satarak yaşamış tam bir kapitalistti. Adamın ne dediğini bile anlamıyor, anlamak dahi istemediler hiç Marx, açıkca der ki, sosyalizmin gelmesi için, mükemmel, tam olmuş, nirvanaya ermiş bir kapitalizmin olması gerekir. 

Yani, aç bir ülkeyi komünizm doyuramaz. Ancak, kapitalizm ile ülke büyür, gelişir, refahı artarsa, ki bunu sosyalizm sağlayamaz, o zaman ancak bu eşitlik düzeni gelir. Ve bu dediği daha Marx yaşarken başladı. İşte ortada, bir Alman işçisi, baya baya adam gibi yaşıyor, sağlığı, yaşlılığı falan baya baya güvencede, evi, gayet iyi bir arabası falan hepsi olabiliyor. Sanki bunlar baya baya eşitliğe doğru giden bir yol değil mi? Tamam, henüz o seviyede değil, ama henüz kapitalizmde dünyayı o düzleme getiremedi ki. İşte bunların kendi pirlerinin tahlilini bile görmedkileri halleri. Hayalperest angutlar işte, ne olacak daha?

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Oturup ciddi ciddi bunu savunuyorlar yahu....

Çaba ve kazancın doğru orantılı olduğu daha verimli bir sistem yok piyasada. Kümeleşmeler olmak zorunda. 

Devletin herkese eşit kesin olarak eşit yaklaştığı ve mal sahibi olunmayan bie sistemde herkes aynı seviyede çalışmak ister.

Yapabilir misin ???? Islak rüyalar bunlar. 

Yapabilirim :) Çaba ve kazanç da doğru orantılı falan değil günde 10/12 saat çalışan işçi 2 bin lira alıyor hangi doğru orantıdan bahsediyorsun ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Mistik Filozof yazdı:

Yav he he ben yan gelip yatıyorum köleler çalışıp getiriyor bana sosyalizmde ? Anlattığın şey işçilerin çalışıp patronlarını zengin etmesi ve kendilerinin sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maaş almasını getiriyor bana ? Sende zaten adalet bilinci olsaydı gelip kapitalizmi ve onun yarattığı emperyalizmi savunmazdın, insanlara tembel, beyinsiz, beceriksiz diye hakaret edip birileri için ayrıcalığı savunmazdın, adaletten anlamazsın zaten boşver ? Sen git para say sosyalizmin adil bir sistem yaratma ideali sana göre değil ?

Kapitalist sistemle anladığım kadarıyla adaletin bir bağı yok.Adalet adil olmak senin onu nasıl uyguladığınla alakalı.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, adalet123 yazdı:

Türkiye kime göre ucuz ten ten?

Bana göre pahalı,4 adet elmaya 5 lira veriyorum.Mesele verememek değil,bunun anormal bir fiyat olması.

Elma pahalı değil para değerin düşük.:)

https://www.isvecgundemi.com/ekonomi/isvec-te-en-cok-tatisilan-konu-ev-kiralari-h11767.html

Dünyada bütün ülkelerin herşeyin fiyatını karşılaştırmalı olarak gösteren bir link vardı onu bulamadım.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Mistik Filozof said:

Evet, aynen bu olacak, sen insanı ne sanıyorsun, sevgi pıtırcığı mı?

Senin komünist ülkenin zengini, kapitalist ülkenin işçisi ancak. Kafan basmıyor buna işte, sanıyorsun ki, kapitalist ülkelerde millet yazık, aç, açık, öyle sefil perişan yaşayıp gidiyor, işçileri, köylüleri. 

Sitelerde Paylaş
Just now, adalet123 said:

Kapitalist sistemle anladığım kadarıyla adaletin bir bağı yok.Adalet adil olmak senin onu nasıl uyguladığınla alakalı.

Adalet, çok çalışanın çok, az çalışanın az kazanmasıdır. Adalet, bunun önündeki her türlü engeli kaldırmaktır. En pis kapitalist ABD, bunu yapar, onun için adı fırsatlar ülkesidir. Ha, başka hususlarda, ABD garip şekilde dünyanın en adaletsiz ülkesi bile olabilir hatta. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Senin komünist ülkenin zengini, kapitalist ülkenin işçisi ancak. Kafan basmıyor buna işte, sanıyorsun ki, kapitalist ülkelerde millet yazık, aç, açık, öyle sefil perişan yaşayıp gidiyor, işçileri, köylüleri. 

Hayır senin kafan paranın hükmünün kalmadığı, daha ileri bir sisteme basmıyor asıl, dar kafan kapitalizmin sınırları içinde konuşabiliyor ancak :) Bizim yaratmak istediğimiz dünya senin o para/kar üzerine kurulu dar ticari zihniyetini aşıyor :) 

tarihinde Mistik Filozof tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Mistik Filozof yazdı:

Yapabilirim :) Çaba ve kazanç da doğru orantılı falan değil günde 10/12 saat çalışan işçi 2 bin lira alıyor hangi doğru orantıdan bahsediyorsun ?

İşçi ne konuda çalışıyor ? Hangi işçi bu ? Bir bilgisayarın montajını saatlerce yapmak ile o bilgisayarın tasarımı yapmak bir midir ? Fiziksel çalışma ile zihinsel çalışma aynı kıstasa sokulamaz. 

Bir mühendis olarak daha önce kimsenin yapmadığı bir şey tasarlicam, bu tasarımın kopyasına bakarak hazır ve ayarlanmış işlemleri kullanarak günde 10 saat 100 tane vida ile 100 tane lehim atan adam benle aynı parayı alacak ? 

Dediğim gibi ıslak rüyalar.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

insanlık marsa gidince direk kapitalizme geçsinlerde göreyim.

Zor şartlarda hep sosyalizme sığınıyorlar.Biraz rahatlayınca hepsi kapitalizme geçiyorlar.

İkinci dünya savaşında amerikada çoğu şirketi devletleştirdi.Yoksa silah bile üretemeyeceklerdi.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Mistik Filozof said:

Onun olduğu ülke, kapitalist falan değil ki, ne sayıklıyorsun böyle. 

Günde 10/12 saat çalışan bir ABD işçisi, o kapitalist sistemde, günde 75 - 100 Dolar arası en az kazanır. Saatlik ücret 7.5 dolar, en düşük olduğu eyalette. Aylık eder, haftada 5 gün olsa, 2000 dolar. O 2000 dolarla, etini de yer, sütünü de içer, iyi bir evde de oturur, akşam gidip bir kasa birasını da devirir bir barda, pubda... Sende gelir burada kapitalizm sömürüyor diye sallar, sayıklar durursun böyle...

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Mistik Filozof said:

Hayır senin kafan paranın hükmünün kalmadığı, daha ileri bir sisteme basmıyor asıl, dar kafan kapitalizmin sınırları içinde konuşabiliyor ancak :) Bizim yaratmak istediğimiz dünya senin o para/kar üzerine kurulu dar ticari zihniyetini aşıyor :) 

Senin o ufak kafan, insanın ne bok, ne halt olduğunu anlamıyor işte. 

Bugün diyorsun ki, amanda patronlar işçiyi sömürüyor. Yahu, bu insanlarda bu sömürme huyu olmasa, onların elini tutan mı var, kazandıklarını güzelce işçileriyle eşit paylaşsın? Neden olmuyor? Sen bu adamın tepesine komünizmi geçirince, ne değişecekte bu adam, aksini düşünecek, neden, eşşekler çalışsın, ben yatar yerim demeyecek? 

Seni yaratmak istediğin, dünya, bu dünyada olmaz. Ha, gidersin, Mars'ta bir yer kurar, genetiğini falan oynar, başka bir insan nesli yetiştirirsin, belki onlarla o gezegende olur. ama bu gezgen ve bu mevcut homo sapiens nesli ile, bu dediklerin böyle boş laf, bir hayalden ibaret olur, öylede kalır, evrim uzun bir süreç ve hiç umma ondan bişeyler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

İşçi ne konuda çalışıyor ? Hangi işçi bu ? Bir bilgisayarın montajını saatlerce yapmak ile o bilgisayarın tasarımı yapmak bir midir ? Fiziksel çalışma ile zihinsel çalışma aynı kıstasa sokulamaz. 

Bir mühendis olarak daha önce kimsenin yapmadığı bir şey tasarlicam, bu tasarımın kopyasına bakarak hazır ve ayarlanmış işlemleri kullanarak günde 10 saat 100 tane vida ile 100 tane lehim atan adam benle aynı parayı alacak ? 

Dediğim gibi dar kafan para/kar anlayışını ve bunun üzerine kurulu sistemi aşamıyor, kapitalizmin sınırları içinde konuşabiliyorsun ancak, kamu hizmetlerinin tamamen ücretsiz hale geldiği, kar marjının ortadan kalktığı ve tüketim ürünlerinin herkesin ulaşabileceği şekilde ucuz hale geldiği dolayısıyla kimin hangi maaşı aldığının önemini yitirdiği, insanlığın para/kar zehrinden arındığı bir sistemi anlaman mümkün değil :)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

özel şirkette müdürlük filan yaptın mı?senin yerine plan yapan yardımcıların olduğu halde çalışmadan para kazanıyorsun.istediğin saat gelip gidebliyorsun.:)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Senin o ufak kafan, insanın ne bok, ne halt olduğunu anlamıyor işte. 

Bugün diyorsun ki, amanda patronlar işçiyi sömürüyor. Yahu, bu insanlarda bu sömürme huyu olmasa, onların elini tutan mı var, kazandıklarını güzelce işçileriyle eşit paylaşsın? Neden olmuyor? Sen bu adamın tepesine komünizmi geçirince, ne değişecekte bu adam, aksini düşünecek, neden, eşşekler çalışsın, ben yatar yerim demeyecek? 

Seni yaratmak istediğin, dünya, bu dünyada olmaz. Ha, gidersin, Mars'ta bir yer kurar, genetiğini falan oynar, başka bir insan nesli yetiştirirsin, belki onlarla o gezegende olur. ama bu gezgen ve bu mevcut homo sapiens nesli ile, bu dediklerin böyle boş laf, bir hayalden ibaret olur, öylede kalır, evrim uzun bir süreç ve hiç umma ondan bişeyler.

Herkes sizin gibi sömürücü, mantıksız ve adaletsiz bir sistemin kölesi olmak zorunda değil ki :) Ufkunu genişlet biraz bir insan sosyalist, paylaşımcı da olabilir asıl insan doğasına yakışan budur, para/kar anlayışına dayalı bir sistemin köleliği değil :)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Mistik Filozof yazdı:

Dediğim gibi dar kafan para/kar anlayışını ve bunun üzerine kurulu sistemi aşamıyor, kapitalizmin sınırları içinde konuşabiliyorsun ancak, kamu hizmetlerinin tamamen ücretsiz hale geldiği, kar marjının ortadan kalktığı ve tüketim ürünlerinin herkesin ulaşabileceği şekilde ucuz hale geldiği dolayısıyla kimin hangi maaşı aldığının önemini yitirdiği, insanlığın para/kar zehrinden arındığı bir sistemi anlaman mümkün değil :)

Benim anlayışım doğru, sen işin matematiğini ve insan psikolojisi ve ihtiyaçlarını hesaba katmıyorsun. 

En basit tabiri ile herkesin eşit şartlarda çalıştığı ve herkesin eşit verim aldığı bir sistem oluşturulamaz... Sürdürülemez.

Ayrıca ozlaşmayada mahkûmdur.

Bu kadar basit düşünmen canımı sıkmıyor değil aslında. Hep havada söylemlerin, elle tutulur bir şey yok. 

Ben nasıl yapılmayacağını göstermek zorunda değilim bile ama sen nasıl yapılacağını göstermek zorundasın. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...