Jump to content

Daha önce inanıp sonradan ateist olanlar bu süreci ve hikayelerini anlatabilirler mi?

Recommended Posts

• İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanmamak diye birşey yok. Bütün ateistler , birtek ben hariç, bir şeylere inanır. Bunu da ters algı olarak yuttururlar. Tanrı onların seytanidir , şeytanı olan şeyin tanrısı da vardır.

Ateist insan gerçekten ateist ise herşeye doğanın bir süreci ve parçası olarak bakar.  Evrime inanıyorum ama tanrı kakadir , şeytandır diyenin kendinden haberi yok.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, nogodbutAllah said:

Merak etmekteyim.

inancıma göre insan doğuştan masum temiz ve fıtraten inanmaya meyli daha fazladır diye biliyorum.

inanmama sanki fıtrata ve akla zorla giyidirilen bir gömlek midir bir sunni şablonmudur

yoksa aklın düşünmemin doğal sonucu mudur?

yoksa inanmama sureci fıtri ve kendiliğinden gelen gayet kolay bir şey midir?

bu konuda ateist olup ailesinde inanan aile fertleri ile ilişkileri nedir?

zormu dur kolay mıdır ailelerini terk mi ediyorlar

veya evlilikte iman inkar durumları var mıdır

düşüncelerini serbestçe yazsalar memnun olurum.

Tam tersi, çocuklar falan, tanrı manrı düşünmez, inanç denen melanet, onlara sonradan geçirilen bir yozlaştırıcı kepazelikten ibarettir.

Ateist neden ailesini terk etsin ki, ne sanıyorsunuz siz ateistleri, illa asosyal, psikozlu, sorunlu tipler falan olacak mı sanıyorsunuz?

Tanıdığım atesitlerin hepsi, ben söyletene kadar ateist olduğunu masaya koymamış, ailesi ve çevresi ile çok ama çok uyumlu tiplerdi. Sanılanın aksine, asosyal, psikopat falan tipler, her zaman dinin tecavüzüne en çok maruz kalanlardan çıkmıştır, çıkıyorda hala.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

rasyonel olalım bu gün insanların çoğu inanıyor

ateist kesim daha azınlıkta

elbet azınlık çoğunluk doğruluk kriteri olmaz 

ancak insanda inanmaya bir meyil olduğuda aşikar

ineğe tapar denize tapar Allaha tapar ama bir şekilde iman eder

Rasyonel olalım derken ne demek istiyorsunuz? İnananlar derken, bu inancın rasyonellikle hiçbir alakası yok. Ümit, sevgi, merhamet inancın temeli bunların üzerinedir ve hiçbiri rasyonel, bilimsel bv ve bilgisel değildir.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Düşünen Hayvan said:

İnanmamak diye birşey yok. Bütün ateistler , birtek ben hariç, bir şeylere inanır. Bunu da ters algı olarak yuttururlar. Tanrı onların seytanidir , şeytanı olan şeyin tanrısı da vardır.

Ateist insan gerçekten ateist ise herşeye doğanın bir süreci ve parçası olarak bakar.  Evrime inanıyorum ama tanrı kakadir , şeytandır diyenin kendinden haberi yok.

Senin şeytanın da evrim. Evrimi yanlışlayacağım diye bizden üstün bir varlık var, her şeyi o yaptı diye sayıklaman da bu yüzden. Anlaşılan dinlerin tanrıları seni pek tatmin etmiyor, yeni tanrılar arayışısındasın, o yüzden bizden üstün bir varlık var, bir plan var diye sallayıp duruyorsun.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, karamsarhuman yazdı:

peki bunların suçu neeee??? neden ?cehenneme gidicekler... mantıklı cevap ......

https://www.youtube.com/watch?v=QiyXQnQBN-s

onlara öteki dünyada iki seçenek verilecekmiş allaha inanan direk cennete inanmayan cehenneme dedem öyle dedi

edit: ben ateistim bilgi almak için sordum gayet saçma bi yol gerçektende.

tarihinde "dünyayaışınlanıpçoğaldık" tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

onlara öteki dünyada iki seçenek verilecekmiş allaha inanan direk cennete inanmayan cehenneme dedem öyle dedi

edit: ben ateistim bilgi almak için sordum gayet saçma bi yol gerçektende.

şu yazdığına sen inanıyormusun? inanman için önünde bir ispat olmalı, ayet olmalı , ayette yok bununla ilgi ne olucak? şimdi.

sen ateistsen problem yok, bende agnostiğim ateistten bir farkım yok  zaten, şu dedeler yüzünde cahil olmadık, bunların tek sorumlusu var, ben nokta aşını severim oda muhammeddir bu  sahtekar zat!  hiç varolmasaydı, şu an ateist forumda farklı konularla konuşucaktık, belkide hepimiz düşman yerine kardeş olucaktık. (iyilerin kötülük yapması için din mükemmel bir alettir)yobazlıkla servis edilir, insanlıga sunulur sonudada kaos ve ölümler ayrışmalar başlar işte hayatın anlamı)

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Cevap evrim... Yeterince mantıklı mı

12 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Cevap evrim... Yeterince mantıklı mı

sayın düşünen insan, konu ilgili başlık teizm ve sınav, ewrim ne alaka? şimdi...konu bilinç akıl irade sınav evrim dna kromozom tek hüçre ,çift hücre, abiyogenez, primat şempanze, mantıklı cevap verirsen, diye umut ediyorum.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, sağduyu yazdı:

Senin şeytanın da evrim. Evrimi yanlışlayacağım diye bizden üstün bir varlık var, her şeyi o yaptı diye sayıklaman da bu yüzden. Anlaşılan dinlerin tanrıları seni pek tatmin etmiyor, yeni tanrılar arayışısındasın, o yüzden bizden üstün bir varlık var, bir plan var diye sallayıp duruyorsun.

Yoo benim şeytanın evrim değil. Ben hiçbir zaman evrim bütün kötülüklerin sebebidir demedim ki.

Yine uydur uydur yaz modunda ilerliyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, karamsarhuman yazdı:

sayın düşünen insan, konu ilgili başlık teizm ve sınav, ewrim ne alaka? şimdi...konu bilinç akıl irade sınav evrim dna kromozom tek hüçre ,çift hücre, abiyogenez, primat şempanze, mantıklı cevap verirsen, diye umut ediyorum.

Sınav var adı da doğal seçilim. Başka hangi sınav var. Gerzekleri koruyun onlara bedava yemek verin böylece toplum hep salak kalsın diyen hayalcileri mi tartışalım.

Yani istersen Selena dizisindeki büyüleri tartışalım yada Hayri pıtır daki büyücülük sınavını falan tartışalım. 

Sen daha yolun başındasin tabiki..

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

inancıma göre insan doğuştan masum temiz ve fıtraten inanmaya meyli daha fazladır diye biliyorum.

inanmama sanki fıtrata ve akla zorla giyidirilen bir gömlek midir bir sunni şablonmudur

İnanç bir nevi fıtratımızdadır diye düşünüyorum. Ama bu daha çok ilkel düşüncenin bir yan etkisi. İnsan kendi yaptığını doğa ile kıyaslayarak doğanın da yapıldığı sonucuna ulaşmış. Başta genellikle farklı şeyler farklı tanrılara dayandırılmış, sonra da tanrılar bire inmeye başlamış. Ahlâken iyi olması gibi özellikleri ise tamamen bu tanrının o özelliklerinin karşıtları olmaması istendiğinden. Ahlâken kötü, bizi sevmeyen bir tanrı bizim işimize yarar mı?

Ve bu gözlem bunun özel değil, genel bir durum olduğunu gösterir. Çok da sıkıntı değil.

oysa bir ailede biri inanır biri inanmaz veya anne baba inançısz olsa çocukları inançlı oabiliyor veya tersi 

bu zıtlık neyle açıklanır?

Nedeni birçok şey olabilir: Tanrıya olan duygusal bağlılığın bitmesi, onun düşünce şeklinin tanrının mantıklı olmadığına yol açması, tanrının kötü olduğu sonucuna varmak -özellikle komünizmde bu önemlidir-...

Tanrıya bağlanma nedenleri arasında en önemlisi ise kendini koruyacak bir şeyi arama, özellikle sıkıntılı olunan zamanlarda. Sizi seven ve koruyan bir canlıya yönelmek istersiniz, tanrı ise -sizin için- tam da bu kriterlere uygundur. Yaşlandıkça veya uzun zamanlı bunalıma girdiğinde kendini tanrıya adayan birçok kişi görmüşsünüzdür hayatınızda.

Sitelerde Paylaş

@nogodbutAllah

Dürüstçe piyasadaki bütün dinlere ve tanrılarına eşit mesafede yaklaşmayı becerebilmek, dinsizliğe doğru gitmenin başında gelir. Ben boşuna her fırsatta Maassai kabilesini örnek göstermiyorum, çünkü bunların ilkel inancı diğer dinlerin durumunu gayet güzelce özetliyor. Ayrıca bir dinin mürit sayısı ha 1 tane olmuş, ha  milyarlarca olmuş, hiç farketmez ve bir dinin doğruluğunun kıstası olamaz.

Yok eğer hălă diğer dinleri umursamamaya veya tü kaka ilan etmeye niyetiniz var ise, o zaman günde 5 kere kellenizi yere ve kıçınızı havaya dikmeye devam edin. Dinsizlik sizin gibilere ağır gelir. Hasılı buraya her geldiğinizde "benim dinim en doğrusu ve benim tanrım en yakışıklısı" teranelerine başladığınızda, kendinizi ne kadar da gülünç bir duruma getirdiğinizi size hatırlatmak isterim.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'ın Türkçe mealinin tamamını okuyan zaten islama inanmaz.Tanrının işi gücü yok da sürekli peygamberler gönderip,bana inansınlar,inanmayanları sonsuz cehennemde işkence ederek yakacağım gibi bir sadist Tanrıya müslümanlar nasıl inanıyor ona da aklım almıyor.İslam,Hristiyanlık ve Musevilik bu üç semavi din dünyanın başına bela olmuştur.Daha köleliği bile yasaklamayan Tanrıya nasıl inanıyorlar.Kuran'ın hiç birinde köle edinmeyin,köleliği allah yasaklamıştır gibi ayetler yok.

tarihinde Tengrizm18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 30.03.2019 at 18:07, nogodbutAllah yazdı:

Merak etmekteyim.

yoksa inanmama sureci fıtri ve kendiliğinden gelen gayet kolay bir şey midir?

bu konuda ateist olup ailesinde inanan aile fertleri ile ilişkileri nedir?

zormu dur kolay mıdır ailelerini terk mi ediyorlar

veya evlilikte iman inkar durumları var mıdır

düşüncelerini serbestçe yazsalar memnun olurum.

Madem merak ediyorsun benim durumum senin merakini gidermeye yeterli oldugunu düsündügüm icin cevap vereyim.

Ailede, cevrede nekadar tanidigim varsa iclerinde tek ben ateistim.

Aile ici din konusunda zorluklar olsada ben hepsini oldugu gibi hos karsiliyorum. Cünki; bende zamaninda "yaklasik 35 yil"  bir müslümandim.

Ailem beni hos karsiliyormu dersen hayir, ben cehennemlik bir kafirim. Onlara göre seytan benim aklimi, ruhumu eline gecirmis.

En ilginc olanida size söyleyim. Bir ateist olarak iclerinde 3 semavi din hakkinda en bilgili, donanimli olan benim. Ve kimse benle dinler konusunda tartismaya girmezler. Ne aci bi durum degilmi, sizcede tam tersi olmasi lazim degilmi? Zira kim isterki dini inacina göre aileden birinin ebedi cehennemde yanmasini.

Caresizler bu konuda. Sordugum sorulara birakin yanit vermeyi, iman ettikleri dinlerinden bi haber yasiyorlar. Emin olun kuranin türkcesini basdan sona düsünerek, akil yürüterek okuyan bir kisi yok. Ben ise islami terk etmeden önce yillarca okuyup düsünüp, tasinip karar verdim. Ama bakildiginda seytana teslim olan benim, onlar ise okuyup düsünmeden, fikir sahibi olmadan iman edenler ve sonucunda cenneti umanlar. Bana düsen ise inanclarina göre ebedi cehennem.

Incil. tevrat deseniz onlar zaten sahte, degismis, tahrifata ugramis vs. Okumakmi? tövbeler olsun kuran varken okunacak kitapmi diyorlar. Iyide okumadan, arastirmadan nasil dogru dini buldun diye sordugumda en gecerli cevap söyle; Kuran son kitap, muhammed son elci ve islam hepsinin toplami. Neye göre, kime göre? tabiyki hanki dine iman ettiyse onun gercek olmasina göre.

Benim dinerin tümünü reddetmemin binlerce sebebi varken onlarin imanlari icin tek dayanaklari var oda; onca varlik kendi kendine nasil olusabilir. Dikkat edin savunduklari islamdan cok yaratilisin nasil olduguna iliskin.

Baska merak ettiginiz hususlar varsa sorabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

yani incil ve tevrat hakkında az çok bilgimiz var.Kur'an ı da kitabımız olması hasebi ile en çok onu biliyoruz.

Kur'an musa yıda isayıda redd etmiyor hem musevi hem isevi hem diğer dinlerden ta adem den beri bir silsile ile bahsediyor.ve ilginçtir gerek yahudiler gerek hristiyanlar Kur'anda kendi kitap ve peygamberleri ile ilgili bilgileri yalanlamıyorlar.kaldı ki şu anki yahudi ve hristiyanların son bozuk durumlarınııda tam birebir anlatıyor

yani baba oğul kutsal ruh üçlemesi zaten Kur'an da geçiyor ve onları sapkın görüyor.hz isa peygamberdir. yahudilerde seçkin kavim efendi filan değiller.sonrdan tahrifat olmuş.

islamın evrensel olduğu diğer tüm dinleri hem orjinal hem bozuk son hallerini bize bildirmesidir. yani onların orjinallerini kabul edip bozuk son hallerini reddediyor.

yani benzetmek  gibi olmasın:

bir yazar ilk kitabını yazar sonra ki baskılarda tashih edilmiş veya genişletilmiş baskıları çıkar

o son baskıda  eski baskıların doğrularını aynen alır yanlış eksik yerlerinide  düzelterek verir

dolayısı ile son halinde sadece doğrular tamlar vardır. düzeltilen eksik yanlışlarda düzeltilerek verilir

Kur'an adeta evel ki kitapların doğrularınıda almış  insanlarca tahrif edilmiş eksiltilmiş olanlarınıda almış

dolayısı ile hem son hem korunmuş olmayı hakk eden tek kitaptır.

tabii  burda misal verdik  Allahın ilmi değişmez ve tektir insanoğlu cehaleti ile onları tahrif ediyor Allah sürekli doğrusunu gönderip tamamlamış.

Kur'an artık denizdir tamamlanmıştır tüm nehirler göller oraya varır.

bu yüzden biz Kur'anı deniz diğer kitapları nehir olarak vasıflandırdık

deniz kirlenmez  kendisine akan kirli sularıda buharlaşma ile temizler bulut olur gider o nehirlere yağar.ama o nehirlere sürekli insan kirli atıkları karışıyor.

nehir göl kirlenir ama deniz kirlenmez.

daha doğrusu yahudi ve hristiyanlar o nehirlerin kollarını göle çevirmişler orda yosunlaşıp kirlenmişler

o göllerdeki su da Allahın suyu ama kirlenmiş.

öz olarak dinler aynıdır.ama kirli ile temizlik farkı vardır

kirli sudan içen hastalanır

temizden içen şifa bulur.

Sitelerde Paylaş
On 10.04.2019 at 02:43, cevizkabugu yazdı:

Madem merak ediyorsun benim durumum senin merakini gidermeye yeterli oldugunu düsündügüm icin cevap vereyim.

Ailede, cevrede nekadar tanidigim varsa iclerinde tek ben ateistim.

Aile ici din konusunda zorluklar olsada ben hepsini oldugu gibi hos karsiliyorum. Cünki; bende zamaninda "yaklasik 35 yil"  bir müslümandim.

Ailem beni hos karsiliyormu dersen hayir, ben cehennemlik bir kafirim. Onlara göre seytan benim aklimi, ruhumu eline gecirmis.

En ilginc olanida size söyleyim. Bir ateist olarak iclerinde 3 semavi din hakkinda en bilgili, donanimli olan benim. Ve kimse benle dinler konusunda tartismaya girmezler. Ne aci bi durum degilmi, sizcede tam tersi olmasi lazim degilmi? Zira kim isterki dini inacina göre aileden birinin ebedi cehennemde yanmasini.

Caresizler bu konuda. Sordugum sorulara birakin yanit vermeyi, iman ettikleri dinlerinden bi haber yasiyorlar. Emin olun kuranin türkcesini basdan sona düsünerek, akil yürüterek okuyan bir kisi yok. Ben ise islami terk etmeden önce yillarca okuyup düsünüp, tasinip karar verdim. Ama bakildiginda seytana teslim olan benim, onlar ise okuyup düsünmeden, fikir sahibi olmadan iman edenler ve sonucunda cenneti umanlar. Bana düsen ise inanclarina göre ebedi cehennem.

Incil. tevrat deseniz onlar zaten sahte, degismis, tahrifata ugramis vs. Okumakmi? tövbeler olsun kuran varken okunacak kitapmi diyorlar. Iyide okumadan, arastirmadan nasil dogru dini buldun diye sordugumda en gecerli cevap söyle; Kuran son kitap, muhammed son elci ve islam hepsinin toplami. Neye göre, kime göre? tabiyki hanki dine iman ettiyse onun gercek olmasina göre.

Benim dinerin tümünü reddetmemin binlerce sebebi varken onlarin imanlari icin tek dayanaklari var oda; onca varlik kendi kendine nasil olusabilir. Dikkat edin savunduklari islamdan cok yaratilisin nasil olduguna iliskin.

Baska merak ettiginiz hususlar varsa sorabilirsiniz.

yani Kur'anı arapçasından okudunuz mu bilmiyorum

kendim bizzat hem çok önceleri mealden Kur'anı okuduğum dönemlerimi bilirim

hemde namazda okuduğum sürelerin sadece arapçalarını okuyup manalarını bilmeden papağan gibi ezbere okuduğum dönemlerimi bilirim

birde gerçekten belağatı mantığı sarf nahivi tefsiri arapçayı tam anladıktan sonraki okuma anlarınıda bizzat yaşadım

açıkça söylemeliyim ki meal dönemim tam bir cehalet karanlık dönemi imiş

neden?

zira o mealler meali veren kişinin aklı dil bilgisi donanımı meşrebi görüşü bilgisi ile sınırlıdır

yani o meal onun bir nevi sınırlı bakışıdır

ben olaya onun gözü aklı penceresi ile sınırlı görüp bakmaktayım

ama bizzat anlayıp  Kur'anı okuduğumda baktığımda bambaşka bir alem görüyorum

adeta teleskop gibi bazı ayetleri yakınlaştırıp daha detayını görebiliyoruz

mikroskop gibi bazılarını da derinini görebilir  hale geliyor insan

arapça tefsirleride çok okudum

yine kendi zamanı ilmi mekanı ile sınırlı tefsirler

yani o adamlar bu gün yaşasa tefsir yapsa bambaşka tefsirler yazarlar

o yüzden her keşif edici kendi zamanın mekanın çocuğudur

o asırda o zamanda neyi bilirse onunla sınırlanıyor olay

tavsiyem arapçasın dan da okuyun olacaktır.

mümkünse bir kaç dil ile araştırma yapın

daha çok şey göreceksiniz.

hala dini reddetme sebeblerinizi yazmadınız

çok sebeb var dediniz ama birini yazmadınız.

yani klasik argümanlardan yorulduk

bence ateistlerin argümanlarıda zamana göre gelişmeli değişmeli.

hiç bir şey durağan değil her şey değişiyor akıyor gelişiyor.

Sitelerde Paylaş

iman kök olarak güven demektir.itminan demektir.iman mümin emin aynı köktür.

hz peygamber emin di.yani asla yalan söylemiyordu.müşrikler dahi onu tasdik ediyorlardı.

şu dağın ardında br ordu var desem bana inanır mısınız dedi hepsi evet inanıyoruz sen eminsin doğrusun.

dağın ardı gaybı görülmeyeni ahireti Allahı dirilmeyi temsil eder

zira onlarda gaybidir yani gözle hisslerle görülen aleme şuhudi alem denir şahit olanun alem veya zahiri alem

iman gaybadır.

imanda sadece aklı ikna yoktur

ruh sır kalb vicdan basiret feraset hiss sezgi   vb çok letaif vardır.

yani iman çok  şey ile olan bir şeydir.bir remiz bir işaret dahi yeterlidir

misal:bir kişiyi ilk defa görmektesin tanımıyorsun

konuşmuşluğun yok. fikrini zikrini bilmiyorsun

ama sana öyle bir kötü bakar ki tedirgin olursun

ondan sana bir kötülük gelir hissine kapılıyorsun

güvenmiyorsun

ona sırtını dönemiyorsun sürekli kontrol ediyorsun

içind eşüpheler doğar acaba hırsızmı katilmi  v.s

ama yine aynı minvalde başka kişi görürsün

güzel bakıyor

o bakıştan bundan kötülük gelmez diyorsun

güveniyorsun

bir bakıştan bu kadar mana nasıl çıkar

aklen deneyle tecrübe ile bir şey bilmeden

sadece hissle belli şeyler iletiliyor anlaşılıyor

demek ki o saydğımız hiss kalb vicdan sır vb  şeyler ile de sinyal alıyoruz

çok kanallı  bilgi geliyorsa bir kanal tıkansa yine bilgi gelir.

iman çok kanallı çok letaife hitap eden bir nurdur

sadece akla hitap etmez

ama aklını şartlandırmadan izanla bakanda o nurdan faydalanır.

güneşi direk görmen gerekmez

bulutlar arasından sızan bir ışık demeti ondan haber verir

zira ışık onun sıfatıdır

ısı da onun sıfatıdır.ısı da ondan haber verir

ayı görmende ondan haber verir zira ayın nuru onun nurudur yansımadır

karanlıkta gece de ondan haber verir zira karanlık gölgedir gölge de güneşten haber verir

yani nereye baksan onu görürsün

Allahın zatı bizzat güneş gibi direk bakılmaz idrak edilmez gözleri kör eder

O nu güneş gibi sıfatları tecellileri ile biliyoruz

bir tek sızıntı bir tek damla dahi onu anlamaya varlığını idrake yeterdir.

Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, nogodbutAllah said:

yani o adamlar bu gün yaşasa tefsir yapsa bambaşka tefsirler yazarlar

Ve işte kuran tam da bu yüzden ilahi bir kaynaktan gelmiş olamaz. Kadiri ve alimi mutlak bir kaynaktan. 

o yüzden her keşif edici kendi zamanın mekanın çocuğudur

o asırda o zamanda neyi bilirse onunla sınırlanıyor olay

Kuran insan bilgisine edilgen..

Kuran zamana edilgen..

Kuran insanların -hangi nedenle olursa olun- kendisini yanlış anlamasına mahal veren bir kitap,

Yanlış tefsirlere ve tartışmalı durumlara, çatışmalara yol açan bir kitap

Anlamı kişilere ve tarihlere göre, ve hatta kimilerine göre, siyah-beyaz farkı kadar değişebilen bir kitap..

Kaynağı sözde alim-i ve kadiri mutlakken hemi de.

Ve siz de bunu kalkıp bir marifetmiş gibi getirip buraya sunuyorsunuz.

Aferin.

Ha bir de; benim kapı gibi aklım ve hür vicdanım varken, sizin de kabul ettiğiniz üzere, elin 1400 yıllık arap saçını neden yol gösterici olarak seçeyim? Bi deyiverin hele.

Bunu deyiverirken, hazır eliniz değmişken; "ne olsa inanmazdınız" onu da bi yazıverin hele..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, teflon yazdı:

Anlamı kişilere ve tarihlere göre, ve hatta kimilerine göre, siyah-beyaz farkı kadar değişebilen bir kitap..

ne alaka yaw

dünya aynı dünya güneş aynı güneş

yörünge aynı yörünge ama 4 mevsim var

her mevsim diğerine zıt ilkbaharda meyveler çiçek açar sonbahrada dökülür yazın olgunlaşır kışın adeta kurur ölür donar

değişme hatta zıtlaşma hayati ilahi bir kanundur

gece gündüz sıcak soğuk gibi

Kur'an aynıdır tektir tek  ilahi güneşten gelen bir nurdur

ama zaman mevsimine göre etkisi tesiri tecellisi değişir

Kur'an merkez de sabit duran güneştir

insan onun yörüngesinde gezerken zaman zemine göre tesiri değişir

kim yaklaşırsa ısınır kim uzaklaşırsa donar

kimine cennet gibi bahar meyveleri çiçekleri verir

kimine sonbahar kış gibi sarartır dondurur 

nasıl bakarsan öyle görürsün

aynen nasıl tek renk beyaz güneş ışığı prizma ile yağmur ile yedi renge ayrılır

Kur'an nuru da her değişik frekansta her farklı açı da her farklı zamanda farklı renk nur gösterir tecelli eder.

içtihad zaten onun için vardır

ama belli merkezi muhkem ayetleri kanunları değişmez onlar her an geçerli

değişiklik muamelattadır imanla alakalı olanlarda değildir

yani deve ile gidilirdi

şimdi araba ile gidilir

araç değişir amaç değişmez

amaç vasıta olup bir yerden diğer yere gitmektir

iman zaten bireyseldir yani kişinin Kur'andan anladığıdır

meal başkasının imanıdır bir nevi

ama ibadet veya şeriat toplumsaldır orda bile mezheplerde farklar var bir  nevi mezhep imamını taklid etmektedir

ancak imanda taklid olmaz.peygamber den kitaptan alınır kendi dünyasında kalbinde aklında ona has bir iman oluşur.

hz peygamber inen bazı ayetlerde saçının beyazladığı söylenir

bizler aynı sure veya ayeti yıllarca okusak aynı şeyi hissedemeyiz

her kes çapına ilmine derecesine göre alır öyle iman eder.

yine tekrar edeyim muhkem ayetlerde temel imanı noktalarda değişme olmaz

Allahın birliği sıfatları ahiret dirilme  hz peygamberin peygamberliği Kur'anın temel mesajları değişmez

ancak kişi kendine göre anlar

ilmi aklı hissi kalbi vicdanı ne ise ona göre alır

yani aynı yemeği veya suyu yiyen içen kişiler dahi farklı tatlar alır

biri sever biri sevmez 

bu farklılık yemeğin farkından değil

kişilerin farklı olmalarındandır

duyuş seziş hissetme anlama farklı farklıdır

aynı kişi aynı yaz elbisesini kışın giyse gülerler

Kur'anın zamana zemine göre tecelileri farklıdır ancak zatı değişmez

aynı güneş sabah doğduğunda beyazdır batarken kızarır 

aynı ışık farklı frekansta farklı rengi gösterir bu zati değil arazi bir farktır.

araz zatı değiştirmez.

Sitelerde Paylaş
On 30.03.2019 at 20:22, nogodbutAllah yazdı:

Hayır, bir şekilde iman etmez. Şekillendirilerek, istenilen bir hale getirilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...