Jump to content

Ateistlerin cevap veremediği basit soru

Recommended Posts

• İleti 215
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

53 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

Anlasamadigimiz bir nokta kaldı o da evrende hicbirseyin tek başına olmadığıdır. Yani sodyumun tek başına bir şey yapması diye bir şey olmuyor.

Sodyum tek başına elektromanyetik alan üretebilir. En dış yörüngesinde 11 şarj (elektron) var. 

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, teflon said:

Bu arada bayşapka'ya, evrimin kanun olamamış bir teori olduğunu, bir de bunun nedenini yaz da, kiminle konuştuğunu bilsin.

Bu benim için sıkıntı değil, nedenini de söyleyeyim zihniyetler (kalıcı bakış açıları) belli sebeplerden ötürü oluşur. Bazen gelir bazen gider. Hayatımızda bazen hızlı kararlar vermemiz gerekir, bu kararların bazıları da yaşam kalım ile ilgilidir. Düşünen hayvan evrim konusunda böyle düşünüyor. Onu buna iten nedenleri bilmiyoruz.Beni ikna eden en büyük olay genetik algoritmaların simülasyonda çalışması Yani evrimsel algoritmanın çalıştığını deneysel olarak kanıtlayabilmem, onun elinde de sadece anlatılanlar var ve yeterli değil. Onun zihniyeti beni bağlamaz, her konuda ihtilaf edeceğiz diye bir kanun yok. Belki hala teori aşamasındadır.  :-)

--------

Konu, parçaların bütüne eşitlenmesi (bölme) yanılgısı.

Adam akıllı tek itiraz da @Düşünen Hayvan'dan geldi.   

Dedi ki: verdiğin örnekte parçada olmayan özellik diye birşey yok. Yani parça zaten reaksiyon (patlama) özelliğini oluşturacak koşullara sahip. 

Fakat parçalarda reaksiyon özelliklerinin olması ya da bilinebilmesi ya da değişik ortamlarda simüle edilebilmesi emerjansa mani değil. Çünkü tek başına patlamıyor. 

Sonra da tek başına hiç bir şey birşey yapamaz yazdı. Yani konuyu ilerletti. 

Ben de konunun biraz daha ilerlemesi için parçanın, ki burada aslında bir bütün fakat, yine kompleks bir sistem var, işte o sistemin tek başına yapabildiklerini ve özellikleri olduğunu yazdım.  

-----------

Eğer burada akılcılığı savunacaksak dinci zihniyetin ön kabullerinin bazı felsefi yanılgılardan ibaret olduğunu anlatmamız gerekiyor.

Buradaki yanılgıyı tekrar tekrar zevkle yazarım. 

Parça bütüne eşit değil. 

Akıllı bütün oluşması için akıllı parça olmasına gerek yok.

Bütün dincilik kariyerini "bu soruya bir türlü ateistler cevap veremiyor" diye odakladığı şey de basit bir felsefi yanılgıdan ibaret. Aksine tek örnek bile yeterli.

Peki felsefi yanılgıları iletişim kurmak için neden kullanamayız?

Eğer hatasız iletişim için ortak bir dilimiz yoksa kimse boşuna yazıp çizmesin.

İşte bir saçmalık: Ağaçlar yeşildir, ağaçlar canlıdır, hayvanlar canlıdır, hayvanların hepsi yeşildir. Adı çabuk genelleme yanılgısı.

İşte bir saçmalık daha:  Ayetlerin hepsi doğrudur. Bir ayette ayetlerin doğru olduğu yazıyor. O halde ayetler doğrudur.  

Yukarıdaki saçmalık da çok farklı değil:

İddia şu: Şuursuz parça şuurlu birşey oluşturamaz! (böyle birşeyin mucize olması ve mucizelerin de dinleri doğruladığı ima ediliyor)

yani herhangi bir parça bütünün özelliklerine sahip olmalıdır.

ama bu saçmalık. o zaman tek işçi de gökdelen yapabilir. 

Sitelerde Paylaş

Kanun ile teoriyi açık bir şekilde anlattım zaten. Cevap veremediniz. Şu an yaptığınız şey de game of life gibi hayal ve varsayım üreterek birşey ortaya koyduğumuz zannetmektir.

Bu çok açık bir dinci geleneğidir.

Boşuna demiyorum ateizm Yahudilerin arka bahçesidir diye..

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

Kanun ile teoriyi açık bir şekilde anlattım zaten. Cevap veremediniz. Şu an yaptığınız şey de game of life gibi hayal ve varsayım üreterek birşey ortaya koyduğumuz zannetmektir.

Bu çok açık bir dinci geleneğidir.

Boşuna demiyorum ateizm Yahudilerin arka bahçesidir diye..

Bana da anlat kanunla teoriyi, ama bu başlıkta değil. 

Game of life kendi kanunlarına sahip bir simülasyon, içinde parçanın bütüne eşit olmadığının örneği var. Bu bir anekdot değil. Dinci kıssa ve şahsi kanaat üzerinden gider iken benim yaptığım simülasyon ile kanıt. Farkı bu.

Yahudilerle ateizm arasındaki ilişki nedir bilmiyorum, bana şahsi mesajda anlatabilirsiniz. Ama biri ateizmi kullandı diye ateist de mi olmayalım? O nasıl bir düşünce? 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, bayşapka yazdı:

Bana da anlat kanunla teoriyi, ama bu başlıkta değil. 

Game of life kendi kanunlarına sahip bir simülasyon, içinde parçanın bütüne eşit olmadığının örneği var. Bu bir anekdot değil. Dinci kıssa ve şahsi kanaat üzerinden gider iken benim yaptığım simülasyon ile kanıt. Farkı bu.

Yahudilerle ateizm arasındaki ilişki nedir bilmiyorum, bana şahsi mesajda anlatabilirsiniz. Ama biri ateizmi kullandı diye ateist de mi olmayalım? O nasıl bir düşünce? 

Ben de bir simülasyon uydurur yazarım zor değil ki. Dinler de böyle değil mi zaten..

Evrim ile açtığım iki konu vardı onların içinde yazıyor bi zahmet araştırmacı degilmisiniz?

Ayrıca atom konusuna madde gözüyle bakarak büyük hata yapıyorsunuz o bir enerjidir ve bu yüzden bölüne bolune sanki farklı parçacıklara ayrılmış gibi gözükse de aslında aynı zincirin kodlarını içerir.

Evrimcisin  madem bunu bilmem lazım. DNA içinde bir insanın kaç yıl yasayacağı ve hangi hastalıklara yakslanacsgi bile kodlydur.

Madde de aynen böyle.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

Ben de bir simülasyon uydurur yazarım zor değil ki. Dinler de böyle değil mi zaten..

Evrim ile açtığım iki konu vardı onların içinde yazıyor bi zahmet araştırmacı degilmisiniz?

Ayrıca atom konusuna madde gözüyle bakarak büyük hata yapıyorsunuz o bir enerjidir ve bu yüzden bölüne bolune sanki farklı parçacıklara ayrılmış gibi gözükse de aslında aynı zincirin kodlarını içerir.

Evrimcisin  madem bunu bilmem lazım. DNA içinde bir insanın kaç yıl yasayacağı ve hangi hastalıklara yakslanacsgi bile kodlydur.

Madde de aynen böyle.

Birincisi: Dinler minimum eforla kıssayla derdini anlatır. Bu sırada yukarıda bahsettiğim yanılgıları da yutturmaya çalışır. 

Din = simülasyion ilişkisi diye birşeyi kabul etmek için sebep yok.

Simülasyon bir fikri yerleştirip çalıştırabileceğimiz ortamı oluşturmak. Bilim, bilgi teorisi vs. böyle çalışıyor. Yani hiç alakası yok, bu düşünce olgunlaşmamış, sallayıp duruyorsun hangisi tutarsa. Daha temel tanımlar eksik.

DNA içinde bilgi olması, maddeyi inceleyerek bir kısım bilgi ya da ipucuna erişebilmemiz emerjansa engel değil. İki parça biraraya gelmeden bir fenomen gerçekleşmiyorsa o fenomene giden ipuçlarının o parçalarda bulunabilmesi birşey ifade etmiyor bana. 

Evrimci değilim, yazılımcıyım. 

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

O konuların bittiğini zannediyordum. Mesela Entropi ile ilgili olanında direk hesaplayan adamın yazdığını verdim, bir şey demediniz.

33 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Bunu nereden buldunuz? Kesinlikle doğru değil. DNA'ya bağlı hastalıklar olsa da bu ne tüm hastalıklar için geçerlidir ne de baştan kodlanmışlardır. "kodlanmış" denilecek bazı hastalıklar olabilir, renk körlüğü gibi, ama eğer kendinizi yanlış ifade etmemişseniz DNA bu kadar otoriteye sahip değildir.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cahil Nedir, kime denir, neden denir; 

Cahil kimseler, bilgisiz kimseler değillerdir.Cahil kimseler, bildikleri şeyi yanlış bilenler yani bilgiyi yanlış anlayanlar, doğrusu söylense bile kendi bildiğinin doğrulunu savunanlar ve kanıtlasanız bile bu kanıtı görmezden gelenlerdir.

adres vermeye gerek yok, o kendisini biliyor :D

Sitelerde Paylaş

evrimcilere göre, dna bilincsiz bir şekilde, insanın kaç yıl yaşıyabiliceği, ve hangi hastalıklara yakalabilicegini bilnçsiz bir bir şekilde

nasıl hesaplıyor? bilinç yokya o bakımdan...

akıl yoksa bilnçte olmaz haksızmıyım?

birde teistlerin ortaya alltıkları dnaların, doğuştan itibaren, inanç  geni oluşturdukları, iddiası var,

bana göre bu iddia temelden çürütülmüştür,

nedeni ise,

özgür irade kavramına uygun olmayışıdır.

eğer irade özgür değil  ise,

inanç geni olsa ne olur? olmsa ne olur? ama irade özgür ise, zaten iannç geni olmaz.

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

evrimcilere göre, dna bilincsiz bir şekilde, insanın kaç yıl yaşıyabiliceği, ve hangi hastalıklara yakalabilicegini bilnçsiz bir bir şekilde

nasıl hesaplıyor? bilinç yokya o bakımdan...

Eksik bilgilerle yaptığınız akıl yürütmeler yanlış sonuçlara varmanıza sebep oluyor. Dna'da kaç yıl yaşayacağımız yazmaz, doğuştan gelen genetik hastalıklar dışında hangi hastalıklara

yakalanacağınız da yazmaz, belki bazı hastalıklara diğer insanlardan bir derece daha yatkın veya dirençli olabilirsiniz hepsi bu. 

22 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

birde teistlerin ortaya alltıkları dnaların, doğuştan itibaren, inanç  geni oluşturdukları, iddiası var,

Evrimsel süreçte inancın erken dönem insanlığa faydası dokunduğu için seçile gelmiş.

Ama şu anda geldiğimiz noktada daha çok zarar veren, insanlığın gelişmesine ket vuran bir durumda

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

O konuların bittiğini zannediyordum. Mesela Entropi ile ilgili olanında direk hesaplayan adamın yazdığını verdim, bir şey demediniz.

Bunu nereden buldunuz? Kesinlikle doğru değil. DNA'ya bağlı hastalıklar olsa da bu ne tüm hastalıklar için geçerlidir ne de baştan kodlanmışlardır. "kodlanmış" denilecek bazı hastalıklar olabilir, renk körlüğü gibi, ama eğer kendinizi yanlış ifade etmemişseniz DNA bu kadar otoriteye sahip değildir.

DNA seçilimi sağlar senin organizmana girecek besinlerin nasıl seçilip nereye yerlesecegini sağlar. Bunu nukleik asitlerin dizilimi ile yapar. RNA , tRNA ve mRNA da bunun devamıdır.

Benzer şekilde atomik düzeyde de enerjinin ne yönde akacagi bellidir.

DNA henüz tam deşifre olmadı ki.. ama olduğu kadarıyla biliyoruz ki hastalık yoktur hasta insan vardır sözü doktorlar arasında bu yüzden kabul görüyor. Herkesin DNA sina göre organizmanın neyi hastalık olarak gördüğü ve görmediği farklılaşır.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Eksik bilgilerle yaptığınız akıl yürütmeler yanlış sonuçlara varmanıza sebep oluyor. Dna'da kaç yıl yaşayacağımız yazmaz, doğuştan gelen genetik hastalıklar dışında hangi hastalıklara

yakalanacağınız da yazmaz, belki bazı hastalıklara diğer insanlardan bir derece daha yatkın veya dirençli olabilirsiniz hepsi bu. 

Evrimsel süreçte inancın erken dönem insanlığa faydası dokunduğu için seçile gelmiş.

Ama şu anda geldiğimiz noktada daha çok zarar veren, insanlığın gelişmesine ket vuran bir durumda

iyi günler, yani diyorsunuzki, evrim aslında bilnçtir, v bilinçli olarak bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan, zamanı gelince,, insanlar

fiizksel ve biyolojık olarak hastalanır, zamanı gelince,ölür zamanı gelince doğarlar, örneğin sizin doğuran evrimdeki 

bilinçmidir? yoksa bir yaratıcıya gereksinim varmıdır?

çünkü evrim teorisindeki temel mantık, doğumdan önce değil  dölden sonra başlar,  yani evrim sürecini evrimsel süreç başlamadan 

birileri yönetmişki, evrimsel süreç başlamış.. haksızmıyım?

bence siz evrimi tam olarak anlıyamamışsınız, evrim kendini yenetmez, bilinç ve yaratılış, evrimi yönlendirir.

inanç geni zaten tam bir safsatadir, bende inanmıyorum, ama evrimsel süreçler özelliklede doğal seçilimin zamanını kim belirliyor? çünkü tam olması gereken zamanda, oluşmaya başlıyor, örneğin bir erik çekirdiğini

topraga ektiğinizde, anında çıkmıyor, veya 50 yıl sonra gelişmiyor, zamanı gelince en uygun zamanda mevsimsel olarak, gelişmeye başlıyor. bu süreç sizce evrimsel bir tür, akılmı? çünkü, evrimde sadece değişkenlık  vardır.. gelişim ve bilinç yoktur.

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, karamsarhuman yazdı:

iyi günler, yani diyorsunuzki, evrim aslında bilnçtir, v bilinçli olarak bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan, zamanı gelince,, insanlar

fiizksel ve biyolojık olarak hastalanır, zamanı gelince,ölür zamanı gelince doğarlar, örneğin sizin doğuran evrimdeki 

bilinçmidir? yoksa bir yaratıcıya gereksinim varmıdır?

Hayır öyle bir şey demiyorum, evrimde bilinç falan yoktur. 

Evrim güçlü olanın ve çevreye en iyi uyum sağlayanın hayatta kaldığı bir sistemdir, bu sistemde bilince veya yatarıcıya ihtiyaç da yoktur.

Bir saat önce, karamsarhuman yazdı:

evrim teorisindeki temel mantık, doğumdan önce değil  dölden sonra başlar,  yani evrim sürecini evrimsel süreç başlamadan 

birileri yönetmişki, evrimsel süreç başlamış.. haksızmıyım?

bence siz evrimi tam olarak anlıyamamışsınız, evrim kendini yenetmez, bilinç ve yaratılış, evrimi yönlendirir.

İlk canlı hücrenin oluşumu ve kimyasal evrim abiyogenez'in konusuna giriyor.

Evrimi yönlendiren yegane etki çevre şartları dır. 

Yaratılış, yaratıcı vs. bunlar en ufak bir doğrudan veya dolaylı somut kanıtı olmayan ilkel insanların uydurduğu saçmalıklardır.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Genetik kodları Allah'ın kazâ' ve kaderi diye îzâh etmeye çalışan ve kısmen saçmalayan Said Nurs'î geldi aklıma.

Bir ağacın genlerinde hangi cins meyveyi vereceği gibi birçok bilgi kodlanmış olabilir (kodlanmıştır).
Fakat hangi hastalıklara yakalanacağı ve kaç yıl yaşayacağı nasıl kodlanabilir ki?
Belirli kodlamalar olsa da çevre şartları çok değişkenken Ağacın kaç yıl yaşayacağını genetik kodlar belirleyemez ki? 
Ağaca geldi bir şimşek çaktı ağacı öldürdü diyelim, hani kodlanmıştı ağacın ömrü? Diye sormak lâzım Said-i Nurs'a...
Said Nurs'un Kurgusu, şimşek gibi dış faktörlerle çöküyor çünkü Allah'ın kaderinde o Ağacın şimşekle öleceği biliniyor ve yazıyordu. 
Ağacın şimşekle öleceği, Ağacın genetik kodlarında yazmaz. Ve Allah'ın kaderi, genetik kodlarla îzâh edilemez.
Ona (said-i Nurs) soruyorum çünkü o Kazâ' ve Kaderi Genetik kodlarla açıklamaya çalışmış ve kısmen saçmalamıştı.

Muhtemelen sen,  çevre şartlarından bağımsız olarak bu kodlar geçerlidir diyeceksin.
O zaman, kodlara rağmen belirli hastalıklara yakalanmamanın mümkün olduğunu yine kodlara rağmen ağacın ömrünün uzayabileceğini veyâ kısalabileceğini belirtmen lâzım.
Bunu belirtmessen kurduğun cümle yanlış olur.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, HATEM yazdı:

Genetik kodları Allah'ın kazâ' ve kaderi diye îzâh etmeye çalışan ve kısmen saçmalayan Said Nurs'î geldi aklıma.

Bir ağacın genlerinde hangi cins meyveyi vereceği gibi birçok bilgi kodlanmış olabilir (kodlanmıştır).
Fakat hangi hastalıklara yakalanacağı ve kaç yıl yaşayacağı nasıl kodlanabilir ki?
Belirli kodlamalar olsa da çevre şartları çok değişkenken Ağacın kaç yıl yaşayacağını genetik kodlar belirleyemez ki? 
Ağaca geldi bir şimşek çaktı ağacı öldürdü diyelim, hani kodlanmıştı ağacın ömrü? Diye sormak lâzım Said-i Nurs'a...
Said Nurs'un Kurgusu, şimşek gibi dış faktörlerle çöküyor çünkü Allah'ın kaderinde o Ağacın şimşekle öleceği biliniyor ve yazıyordu. 
Ağacın şimşekle öleceği, Ağacın genetik kodlarında yazmaz. Ve Allah'ın kaderi, genetik kodlarla îzâh edilemez.
Ona (said-i Nurs) soruyorum çünkü o Kazâ' ve Kaderi Genetik kodlarla açıklamaya çalışmış ve kısmen saçmalamıştı.

Muhtemelen sen,  çevre şartlarından bağımsız olarak bu kodlar geçerlidir diyeceksin.
O zaman, kodlara rağmen belirli hastalıklara yakalanmamanın mümkün olduğunu yine kodlara rağmen ağacın ömrünün uzayabileceğini veyâ kısalabileceğini belirtmen lâzım.
Bunu belirtmessen kurduğun cümle yanlış olur.

Onu nurculara sorarsın.

Evet bir organizmanın DNA sina dıs etkenleri de katabilirsin. Elektrik çarptı öleceksin kodlandiysa bu kod elektrik çarptığında çalışır. Hangi hastalıklara yakalanacagi da kodlarda yazar neden bir hastalık herkese bulamıyor yada bütün bitki örtüsüne ulaşmıyor düşünmedin mi?

DNA daki farklılık nedeniyle mısır tarlasının bütün bireyleri böcekler tarafından yenmiyor. Bu noktadan hareketle gdo ile bazı böceklerin bitkilere bulaşması da önleniyor. Demek ki doğal seçilimi dışarıdan etkiyle de değiştirebilirsiniz ama bir süre sonra çevre de adaptasyonu sağlıyor yine eskisine dönüyor herşey.

Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Evet bir organizmanın DNA sina dıs etkenleri de katabilirsin. Elektrik çarptı öleceksin kodlandiysa bu kod elektrik çarptığında çalışır. Hangi hastalıklara yakalanacagi da kodlarda yazar neden bir hastalık herkese bulamıyor yada bütün bitki örtüsüne ulaşmıyor düşünmedin mi?

Açıklama enteresan, iyi bir kaçış yolu bulmuşsun.

Peki, Bunu kim katabilirki? Bunu ancak içi dışı (tohumu ve tohumun çevresini), her şeyi bilen kuşatıcılık özelliğine sâhip bir Tanrı yapabilir.
Evrim yoluyla tohumun (Dna) kendisinin bu kodlamayı yapabileceğini düşünmüyorsun heralde...

Elektrik çarparsa öleceksin kodu yüklendiğinde Elektriğin şiddeti ne olacak, az elektrik çarptığında da ölmemesi lâzım. Elektriğin şiddetini artıran ağacın fidanlık ve yaşlılık  gibi direnç değişkenleri ne olacak. Değişkenli durumda tek bir kod geleceği nasıl belirleyecek? Yanlış anlama mümkün olmadığını iddiâ etmiyorum ama kodlar bu durumda sonsuza kadar gider gibi gözüküyor.

Tohumda, o tohumun dirençli olduğu konular yazabilir. Hangi hastalıklara yakalanacağı gibi şeyler yani gelecekte başına gelecekler ancak ayrı bir kitapta yazabilir.

Bir bitkiye hastalığın ulaşmaması onun direnci ve bağışıklığı ile ilgilidir bu direncin ve bağışıklığın kaynağı çevresel faktörler olabileceği gibi elbette genetik kodlar çok etkindir.
Şimdi 250 yaşındaki bir Ağacın üzerine büyük bir göktaşı düştü ve ağaç yandı diyelim.

4 saat önce, HATEM yazdı:

DNA içinde bir insanın kaç yıl yasayacağı ve hangi hastalıklara yakslanacsgi bile kodlydur.

Ağacın Dna'sında bunun (ağacın kaderinin) kodlandığını mı düşünüyorsun?

"Onu nurculara sor" diyorsun ama kendin Dîn dâiresinin içine girmiş durumdasın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...