Jump to content

Ateistlerin cevap veremediği basit soru

Recommended Posts

3 hours ago, HATEM said:

Genetik kodları Allah'ın kazâ' ve kaderi diye îzâh etmeye çalışan ve kısmen saçmalayan Said Nurs'î geldi aklıma.

Bir ağacın genlerinde hangi cins meyveyi vereceği gibi birçok bilgi kodlanmış olabilir (kodlanmıştır).
Fakat hangi hastalıklara yakalanacağı ve kaç yıl yaşayacağı nasıl kodlanabilir ki?
Belirli kodlamalar olsa da çevre şartları çok değişkenken Ağacın kaç yıl yaşayacağını genetik kodlar belirleyemez ki? 
Ağaca geldi bir şimşek çaktı ağacı öldürdü diyelim, hani kodlanmıştı ağacın ömrü? Diye sormak lâzım Said-i Nurs'a...
Said Nurs'un Kurgusu, şimşek gibi dış faktörlerle çöküyor çünkü Allah'ın kaderinde o Ağacın şimşekle öleceği biliniyor ve yazıyordu. 
Ağacın şimşekle öleceği, Ağacın genetik kodlarında yazmaz. Ve Allah'ın kaderi, genetik kodlarla îzâh edilemez.
Ona (said-i Nurs) soruyorum çünkü o Kazâ' ve Kaderi Genetik kodlarla açıklamaya çalışmış ve kısmen saçmalamıştı.

Muhtemelen sen,  çevre şartlarından bağımsız olarak bu kodlar geçerlidir diyeceksin.
O zaman, kodlara rağmen belirli hastalıklara yakalanmamanın mümkün olduğunu yine kodlara rağmen ağacın ömrünün uzayabileceğini veyâ kısalabileceğini belirtmen lâzım.
Bunu belirtmessen kurduğun cümle yanlış olur.

Öyle bir yazar ki, hatta doğduğu an, o hastalıkta var oluverir onda.

harlequin ichthyosis ile ilgili görsel sonucu

Ağacın kaç yıl yaşayacağını da geen genetik kodlar belirler. O yüzden muz ağacı iki yıl yaşar, meşe ağacı bir kaç yüz yıl.

Sizin kafanızın pek basmadığı şeylerden biri, canlının genetiğinden ibaret olmadığıdır. Her canlı bireyi, genetiği ve çevresi ile belirlenir. Kimse, çevresinden soyut düşünülemez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 215
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, anibal yazdı:

Öyle bir yazar ki, hatta doğduğu an, o hastalıkta var oluverir onda.

harlequin ichthyosis ile ilgili görsel sonucu

Ağacın kaç yıl yaşayacağını da geen genetik kodlar belirler. O yüzden muz ağacı iki yıl yaşar, meşe ağacı bir kaç yüz yıl.

Sizin kafanızın pek basmadığı şeylerden biri, canlının genetiğinden ibaret olmadığıdır. Her canlı bireyi, genetiği ve çevresi ile belirlenir. Kimse, çevresinden soyut düşünülemez.

"Kafanızın basmadığı" dediğin konuyu bugün çocuklar bile biliyor. Yani Yukarıda yazdıklarını herkes biliyor.
Sen daha benim tartıştığım mes'elenin  farkında bile değilsin?

Bir çocuğun genetik kodunda o çocuğun, kodları çok mükemmel olmasına rağmen, 150 sene yaşayabilecek kadar sağlıklı olmasına rağmen, 15 yaşında trafik kazâsı geçirip öleceği, her bir hücresindeki genetik kodlarında yazıyor mu?

Konu bu...

Düşünen hayvan öyle bir cümle yazdı ki, kısmen doğru olabilir, tartışmaya açık...
Fakat maksadını aşan bir cümle olduğunu kabul etmesi, doğru olacak gibi gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Hayır öyle bir şey demiyorum, evrimde bilinç falan yoktur. 

Evrim güçlü olanın ve çevreye en iyi uyum sağlayanın hayatta kaldığı bir sistemdir, bu sistemde bilince veya yatarıcıya ihtiyaç da yoktur.

İlk canlı hücrenin oluşumu ve kimyasal evrim abiyogenez'in konusuna giriyor.

Evrimi yönlendiren yegane etki çevre şartları dır. 

Yaratılış, yaratıcı vs. bunlar en ufak bir doğrudan veya dolaylı somut kanıtı olmayan ilkel insanların uydurduğu saçmalıklardır.

siz beni yine anlamadınız, efendim, ben diyorumki evrim ne zaman başladı, ilk canlının oluşması ile öyle değilmi?

evrimde gerçekten bilinç yok ise, o zaman hiçlikten varlık nasıl oluşabiliyor? ilk cenın ve ilk dölden öncekı hiçlik döneminde

canlı insan diyelim, yanlış anlaşılmasın

ilk bitkinin atası algler veya evrimcilerin tabiriyle, ilk tek hücrenın hiçlikten varlıga dogru yani gözlemlenen görsellıge  oluşum u gözlemlenebilirmi? abiyogebez mantıgıyla ancak varlık olduktan sonraevrim süreci işlemeye başlar

haksızmıyım?,

yani bilinç gerçekten varki, hiçlikten varlık oluşabiliyor, örnegın ebu kafir bundan 50 yıl önce hiçtiniz, ama şimdi varsınız.

anne ve babanız çocuk yapmasaydı . bilnçsizce oluşan evrimleşme sürecinde siz nasıl olucaktınız. burda sadece yaratıcı değil aynı zamanda anne ve babanız bile bilnçli iken . bilinsiz bir tasarım nasıl mümkün olabilir. 

insanlar bile bilinçli iken evrim süreci nasıl kendini yönetirki?

ben insanların evrimine asla inanmam, zaten ispatıda yok uyduruk şoplarla ara geçişler zart zurt

yok 100 metre boyubda kafatasları,, evrim süreci hayvanlar ve bitkiler için vardır ve gözlemlenebiilr.

evrim bilnçli olsaydı, insanlar gibi düşünür ve konuşurdu.sadece insanlar değil evrimleşen diger canlılarda

gider.. hipotez üretirler gider fiizik kuramı geliştirir gider, einsteın gibi izafiyet teorisiyle uğraşırlardı
 haksızmıyım?..  çünkü canlının evrimi aynı zamanda bilnçli ise yani ewrimin kendi bilinci var ise o zaman aklıda olmak zorundadır. aklı var ise neden bitkilerden einsteinler türemiyor..

evrim bilinci nerden alıyor? kaynagı nedir? ispatlıyabilirmisin?bizde öğrenelım..

dipnot düşelim:

evrim bile bilnçli bir şekilde ilerliyor, bilincsiz bir evrim, imkansızdır.

örneğin bir ağaç, bilnçsiz olsaydı.. boyu sonsuza dek uzardı..

bir erik bilinçsiz olsaydı boyu sonsuza dek uzardı ama bir bilnç sayesınde boyları sabitlenıyor. 

mantıklı oldugu kadar mantıksız buldugum şeylerde var örneğin neden? caklı forumlarının olmadıgı

gezgenler var..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, HATEM yazdı:

Açıklama enteresan, iyi bir kaçış yolu bulmuşsun.

Peki, Bunu kim katabilirki? Bunu ancak içi dışı (tohumu ve tohumun çevresini), her şeyi bilen kuşatıcılık özelliğine sâhip bir Tanrı yapabilir.
Evrim yoluyla tohumun (Dna) kendisinin bu kodlamayı yapabileceğini düşünmüyorsun heralde...

Elektrik çarparsa öleceksin kodu yüklendiğinde Elektriğin şiddeti ne olacak, az elektrik çarptığında da ölmemesi lâzım. Elektriğin şiddetini artıran ağacın fidanlık ve yaşlılık  gibi direnç değişkenleri ne olacak. Değişkenli durumda tek bir kod geleceği nasıl belirleyecek? Yanlış anlama mümkün olmadığını iddiâ etmiyorum ama kodlar bu durumda sonsuza kadar gider gibi gözüküyor.

Tohumda, o tohumun dirençli olduğu konular yazabilir. Hangi hastalıklara yakalanacağı gibi şeyler yani gelecekte başına gelecekler ancak ayrı bir kitapta yazabilir.

Bir bitkiye hastalığın ulaşmaması onun direnci ve bağışıklığı ile ilgilidir bu direncin ve bağışıklığın kaynağı çevresel faktörler olabileceği gibi elbette genetik kodlar çok etkindir.
Şimdi 250 yaşındaki bir Ağacın üzerine büyük bir göktaşı düştü ve ağaç yandı diyelim.

Ağacın Dna'sında bunun (ağacın kaderinin) kodlandığını mı düşünüyorsun?

"Onu nurculara sor" diyorsun ama kendin Dîn dâiresinin içine girmiş durumdasın.

Ben bağnaz birisi değilim gerçek ateistim ve bu konuyu da başka yerlerde dile getirdim. Sen mevzuya sonradan dahil olduğun için şimdilik yeni zannediyorsun.

Ateistler Evrimi inkar etse kâfir olur mu diye başlık açtım

Evrim varsa bizden daha üstün varlıkları da oluşturmuş olabilir diye başlık açtım zaten..

Ama şunu da belirteyim ki benden daha üstünü var diye ona tanrı gözüyle bakmam. İşte beni din dairesinin dışında tutan bu fark.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Kanun ile teoriyi açık bir şekilde anlattım zaten. Cevap veremediniz. Şu an yaptığınız şey de game of life gibi hayal ve varsayım üreterek birşey ortaya koyduğumuz zannetmektir.

Bu çok açık bir dinci geleneğidir.

Boşuna demiyorum ateizm Yahudilerin arka bahçesidir diye..

Bu yazdıklarından emin, ve de samimi misin, ona göre vericem cevabı. Doz ayarı. 

bayşapka'ya "kiminle konuştuğunu bilsin" derken kastım buydu.

Karşındaki samimi, dürüst ve hepsinden öte mert değilse, ne yazsan boş. Boş ve gereksiz.

Ha üçüncü kişiler adına dezenformasyona mani olmak için yazmaya devam ediyoruz o ayrı.

Bunları okuyup da yanlış bilgilenmesinler, aynı önyargılara sahip olmasınlar diye.

Böyle bileceklerse, hiç bilmesinler daha iyi.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, karamsarhuman said:

siz beni yine anlamadınız, efendim, ben diyorumki evrim ne zaman başladı, ilk canlının oluşması ile öyle değilmi?

evrimde gerçekten bilinç yok ise, o zaman hiçlikten varlık nasıl oluşabiliyor? ilk cenın ve ilk dölden öncekı hiçlik döneminde

@godofwar mı diyeyim sana, @mystic mi, yoksa sayısız diğer kullanıcı adlarından biri mi..

Yazmayayım bırakayım diyorum ama, resmen forumu boğup, kirlilik yaratıyorsun.

Hiçlik ve varlık ile evrimin alakası ne? Eğer canlılık diyorsan eğer; ilk cenin ve dölden önceki hiçlik de ne demektir?!

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ben bağnaz birisi değilim gerçek ateistim ve bu konuyu da başka yerlerde dile getirdim. Sen mevzuya sonradan dahil olduğun için şimdilik yeni zannediyorsun.

Ateistler Evrimi inkar etse kâfir olur mu diye başlık açtım

Evrim varsa bizden daha üstün varlıkları da oluşturmuş olabilir diye başlık açtım zaten..

Ama şunu da belirteyim ki benden daha üstünü var diye ona tanrı gözüyle bakmam. İşte beni din dairesinin dışında tutan bu fark.

:huh:

Sitelerde Paylaş

Muhtemeldir ki devridaim makinesi ile ilgili yediği tokatlara istinaden haftalar sonra ancak yazabildikleri ilk mesajlarında kuyruk acısından mütevellit bana bulaşan haysiyetsizlere vermediğim cevaplardan kim olduğum gayet iyi anlaşılabilir sanırım.

Sitelerde Paylaş

@karamsarhuman

Sizde kavramlar fena halde birbirine karışmış, öncelikle evrim konusunda fikir yürütmeden evvel biraz araştırma yapmanız şart.

Kafanızdaki soruların aşağıdaki video serilerini inceledikten sonra azalacağını ve taşların yerine oturmaya başlayacağını düşünüyorum;

10 adet video var 

Bunları izleyin, yine mantığınıza yatmayan bir konu olursa yazarsınız..

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, HATEM yazdı:

Evrim yoluyla tohumun (Dna) kendisinin bu kodlamayı yapabileceğini düşünmüyorsun heralde...

Evrim yoluyla olmaz zaten. Evrim teorisinde doğal seçilim olan genetik varyasyonu seçer, evrim kanunu ise bir şeylerin evrildiği gerçeğini söyler. Mutasyonlardan bahsediyorsunuz, ki bunların kendi kendine olamayacağını söyleyen evrim karşıtı ilk defa duyuyorum. Fakat mutasyonların nasıl olduğuna dair çok az bilgim olduğundan -elimde bundan ayrıntılı olarak bahseden bir üniversite kitabı olsa da ancak yarın o konuyu okuyabilirim ve konusu genden protine geçiş olduğundan mutasyonların ne kadarını kapadığını bilmiyorum- nasıl oluştuğuna dair bir şey söyleyemeyeceğim. Size ancak bunun nasıl oluştuğunun ayrıntılı olarak bilindiğini söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, teflon yazdı:

Bu yazdıklarından emin, ve de samimi misin, ona göre vericem cevabı. Doz ayarı. 

bayşapka'ya "kiminle konuştuğunu bilsin" derken kastım buydu.

Karşındaki samimi, dürüst ve hepsinden öte mert değilse, ne yazsan boş. Boş ve gereksiz.

Ha üçüncü kişiler adına dezenformasyona mani olmak için yazmaya devam ediyoruz o ayrı.

Bunları okuyup da yanlış bilgilenmesinler, aynı önyargılara sahip olmasınlar diye.

Böyle bileceklerse, hiç bilmesinler daha iyi.

Ben eminim .  Sen cevabı vermekte geç kalmışsın biraz.  Ama evrim konusunda sen eminmisin önce ona karar vermek zorundasın.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Düşünen Hayvan said:

Ben eminim .  Sen cevabı vermekte geç kalmışsın biraz.  Ama evrim konusunda sen eminmisin önce ona karar vermek zorundasın.

Beklediğim cevap geldi. Ha bak şimdi sana anlatayım dozdan kasıt nedir, cevaptan kasıt nedir.

Mevzuya halen ayıkmamışsın ki, cevap gecikmiş falan buyurmuşsun bir de. Ben yeni bir cevap vermiyecem ki. İlahi. :) ..Zaten daha önce ilgili başlıkta getirip de gözüne soktuğumuz ve senin gık diyemediğin, yarım ağızla tornistan ettiğin cevabı getirip tekrar kafana vuracam hepsi o. 

Mertliğin ve az biraz yüzün olduğuna dair umutlarım vardı, yalan değil. Ama sen aynı katır inadı ve kayış gibi yüzsüzlük üzerinden devam demeyi tercih ettin. Bu da "doz ayarı" kısmı. Neymiş o doz: Kayış gibi yüzsüzlüğün. Bu doz kolay kolay hak edilmez. kıymetini bil.

Şimdi buyur daha önceki cevapları. Bunu neden yapıyorum? En sinir bozucu ve en sıkıntılı tarzda dezenformasyona yol açan tipolojiye girmenden ötürü. Millet teistin-yobazın ne olduğunu-ne olmadığını en azından az çok biliyor. Ona göre okuyor. Ama senin gibi ateist geçinen tiplerin bu tarz içerikleri,  sorgulama sürecinde olup da yolu bu tarafa düşenlere en büyük zararı veriyor.

Buyur, sana zaten cevabın verildiği ve cahilliğinin yüzüne vurulduğu başlangıç mesajı. Burası ve sonrasını takip eden her rasyonel kişi, mevzunun ne olup olmadığını rahatlıkla anlar.

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69019-evrimci-dinci-kıyaslaması/&do=findComment&comment=1477159

Ama yine de bir ek daha getirelim. Bu da illa kafana vurdurucan diyerek yapılan açılım.: 

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69019-evrimci-dinci-kıyaslaması/&do=findComment&comment=1477182

ve devamı: 

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69019-evrimci-dinci-kıyaslaması/&do=findComment&comment=1477215

Bak bu da termodinamikle ilgili bağlama kısmı:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69019-evrimci-dinci-kıyaslaması/&do=findComment&comment=1477238

Bak bunlar da devamındaki termodinamikle ilgili ek içerikler:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69019-evrimci-dinci-kıyaslaması/&do=findComment&comment=1477243

İşte tüm silsile yukarıda. Kendin getirip kendi elinle pişti olduğun linklerden başlayarak hem de. Neymiş: Sen bilimsel literatürde teori ve kanunun ne olup olmadığı konusunda tam bir kara cahilmişsin. Entropi konusunda da daha başlangıç bilgisinden yoksunmuşsun. Açık ve kapalı sistemler. Daha da diretirsen, bu sefer o linklerin içerisinde yazanları tek tek yapıştırıp bir daha vurucam yüzüne ibret olsun diye...

Bu devirde ben ateistim diyen, ama aynı zamanda evrim kanun olamamış bir teoridir de diyebilen bir zihniyet, böylesine bir cahillik, ateist bir bünyede ender rastlanır, zor bulunur bir özellik olsa gerek. Aynı zamanda da ayıp.  Adam bir de sen evrim konusunda emin misin diye sormuş utanmadan. Ne yapalım, getirip bütün bir Pubmed'i mi monte edelim sana?

Bu zata demişiz ki:

Şimdi buyur sen yaz bakalım, kendi elinle getirip böylesine pişti olduğun o sitelerin neresinde, ya da tüm bir literaürün neresinde; "Teoriden ötesi bilimsel fenomen yani kanundur." ve "evrim teorisi kanun olamamıştır" şeklinde ibareler yer alıyor?! 

Ama hiçbir cevap gelememiş nedense(!) Daha hala cevap vermekte geç kaldın diyor.. :) 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz dincilerle, yobazlarla uğraşalım derken, üzerine bir de bu tip ateist geçinen kişilerin gelmesi hakikaten üzücü ve düşündürücü..Biz cahilliği dinci yobazla özdeşleştirmişiz, kanıksamışız, belki de biraz haksız olarak kimi zaman..Aynısını ve fazlasını ateist kişide görünce hiç yakıştıramıyoruz....

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, haci said:

DNA içinde bir insanın kaç yıl yasayacağı ve hangi hastalıklara yakslanacsgi bile kodlydur. 

Kabaca doğru bir yorum.

Abi bunun alın yazısından ne farkı var? Kaç yıla kadar yaşayabileceği ve hangi hastalıklara karşı vulnerable olduğu demiyor. Kesinlik ifade ediyor ve bunun doğru olduğunu hiç zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, HATEM said:

"Kafanızın basmadığı" dediğin konuyu bugün çocuklar bile biliyor. Yani Yukarıda yazdıklarını herkes biliyor.
Sen daha benim tartıştığım mes'elenin  farkında bile değilsin?

Bir çocuğun genetik kodunda o çocuğun, kodları çok mükemmel olmasına rağmen, 150 sene yaşayabilecek kadar sağlıklı olmasına rağmen, 15 yaşında trafik kazâsı geçirip öleceği, her bir hücresindeki genetik kodlarında yazıyor mu?

Konu bu...

Düşünen hayvan öyle bir cümle yazdı ki, kısmen doğru olabilir, tartışmaya açık...
Fakat maksadını aşan bir cümle olduğunu kabul etmesi, doğru olacak gibi gözüküyor.

Yazmayabilir, ama bir sürü çocuğun genlerinde 15 yaşında öleceği yazıyor oluyor. 

Genetik kodların çok mükemmeli, çok kötüsü falanda yoktur. Onlar bir takım mutasyonlardan ibarettir, aslolan doğal seleksiyondur, aslolan evrimdir. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

Muhtemeldir ki devridaim makinesi ile ilgili yediği tokatlara istinaden haftalar sonra ancak yazabildikleri ilk mesajlarında kuyruk acısından mütevellit bana bulaşan haysiyetsizlere vermediğim cevaplardan kim olduğum gayet iyi anlaşılabilir sanırım.

Hesaplarınıza sahip çıkın bilmeyip bilmemezlikten gelmeyin. Bana küfür etmek zorunda olmadığını biliyorsun. 

Sitelerde Paylaş

ben evrime karşı değilim arkadaşlar,ben diyorumki, evrim bilinçsizce ilerliyorsa, yani evrimleşen bir tür hayal edin, bitki olur, böcek olur farketmez.

sorum şu; ebu kafirin belirttiği gibi, evrimde bilinç akıl ve tasarım yok ise, evrim hiçlikten varlık aşamasına  evrilirken, nasıl evrilmiştir?

hiçlikten oluşan evrim yani, ilk canlı türüni oluşturan faktörler, sular okyanuslar, toprak, çeirdek, manyetik alanlar, 

evrenide canlı bir organızma sınıfına katarsak, evren hiçlikten varlıga dogru evrimi nasıl başlamıştır?

sonuçta evrimde akıl ve tasarım yok,akılsız ve tasarımsız bir evren , hiçlikten değil. varlıktan sonra evrimleşirdi.

örnegın gözlemlediğimiz bir tür böcek veya bir tür, bitki olsun, gözlem anından itibaren varlık olarak, evrimleştiğini

görüyoruz, bunun birde hiçlik boyutu var..

o boyut nasıl evrimleşiyor ve varlık yani gözlemlenebilir, hale geliyor.

örnegin ilk domates tohumu bir zamanlar sadece algler iken, yosun iken nasıl evrimleşti? ve farklı bir tür oluştu?

yani kısaca:

1: ilk domates biber, lahana, karpuz, salata, kıvırcık,maydanoz,havuç,çeirdeği olanlar veya olmuyan sebze ve meyvelerin ilk anı nasıl gözlemlendi?

sizin anlıyacagınız tabirle, evrim evrenin oluşmasıyla başladı ise , bilinçli bir tasarım oldugu kesindir.

yok eğer evrim evrenden öncede var ise, yani hiçliktede evrim oluşuyorsa o zaman siz haklısınız.

Sitelerde Paylaş

soru çok basit arkadaşlar, ilk anı nasıl gözlemlediniz?evrim sürecinin oluşması için su toprak hava gereklidir. havasız susuz ve topraksız evrim süreci işlemez, demekkı bir tasarım önceden hazırlanmış, ve sizler bu tasarım sayesinde, evrimsel süreçleri

gözlemliyorsunuz.

önceden hazırlanan bu tasarım(hiçlikten varlık aşaması  big beng) sonrasını gözlemliyorsanız evrim

bilinçli ve tasarımlıdır.. 

bilinsizce bir evrimleşme olasılıgı mümkün ama hiçlikten varlığa,bilnçsizce evrimleşme nasıl olur?

işte bu mümkün değil.

eğer her türlü canlı havasız susuz ve topraksız, evrimleşebiliyorsa, o zaman evrim duragandır.

evrende duragandır.herşey sonsuzdur.

ve sonsuzluk içinde bilnsizce tasarım mümkündür. determinist düşnce tekniği gibi düşünün.

ama böyle birşey olmadıgı zaten, ortada, 

madem evren genişliyor, madem ışık hızını aşamıyoruz. o zaman evrenin sonu oldugu kesin.

o zaman evrimden öncekı tasarım, sayesınde varlık oluşuyor ve evrim sürecide başlamış oluyor. 

saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...