Jump to content

Dolar ne zaman yükselicek?

Recommended Posts

arkadaşlar seçimden sonra akp kaybederse dolar yükselicek dediler, akp kaybetti dolar neden yükselmiyor?

şu an doların derin krizi düşünürsek, çoktan 7 yi aşması gerekiyordu, yoksa dolarda bir takım rant oyunlarımı dönüyor?

swap bu oyunlardan birimi? likitite alımı bunlardan birimi?

kriz gittikçe derinleşiyor, ama dolar hala 6 nın altında seyrediyor,

geçici formüllerle doları düşürebilrsiniz fakat, er yada geç tekrar yükselir

fakat 1 nisan günü dolar hızla düşmeye başladı, ben doların hızla çıkması gerektiğini savunanlardanım, doların düşmesi demek, krizin

derinleşmesi demektir araştırınız..

aylardır ekonemi uzmanları bas bas bağırdılar, seçimden sonra kim? kazanırsa kazansın, dolar uçuşa geçicek, mevduat faizleri 

patlıyacak, kriz derinleşicek, ama bir gariplik var kriz derinleşiyor ama dolar düşüyor, sizcede tohaf değilmi? 

evet beyler dolar neden düşüyor? aramızda ekonomı uzmanları varsa yorumluyabilrmi? saygılarımla...

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biraz TL bulabilirsek, dolar alacak, o zaman yükselecek. 

Ha, uzun vadede, dış borçların ödemesi geldiğinde, başlarım diyerek, gözü görmeden kaç paraysa ver ordan denileceği için alıp başını gidecektir. 

Daha ekonomist dili ile konuşursak, 8 Nisan günü bir şeyler açıklanacağı falan bekleniyor ya. Bugün millet fırça işitmekle, ne yapacağız, ne halt edeceğiz şimdi ile meşgul. Bu bir haftaya kalmaz, yatışır. Sonuçta, bir kaç hafta içinde baskılanan dolara karşı güzel bir devalüasyon büyük ihtimalle gelecektir. 

Atilla Yeşilada örneğin, Seçime kadar doların 6.5 falan olacağını öngörüyordu. Bu, adamın yanlıdığını, bir şey bilmediğin göstermiyor. Duruma bakınca, doların ederi bu gibi, üç aşşa, beş yukarı, yani adam aslında bunu bildi baya. Peki neden olmadı, MB'nin akla ziyan taklalar atarak doları böyle baskılayacağı tabi hiç bir aklı başında ekonomistin aklına gelmez. 

Soru, MB ve hükümet, bu akla ziyan hareketleri, yani faizi kısmaya, swap ile dış piyasayı sıkıştırıp CDS'e tavan yaptırmaya falan devam edecek mi? Bu bir tür intihar dalışı ama, bu aklı evveller bunu yapar, o kadar moron bunlar. Bunlar kestiremediğimiz şeyler, o yüzden dolar düşer, iner, çıkar falan demek çok olası değil. 

Genede, dolar bugün baya aldı başını gitti malum. O ayrı mesele. 

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Kenopsia said:

AKP seçim dalaveresine başlarsa dolar tekrar yükselir.

AKPnin kaybettiği demokratikimsi bir ortam doları düşük tutar.

Tutmaz, zor biraz. Batık bir ülke burası, bu gerçeği görmek gerekiyor. 

Batık olmanın anlamı ne? Basitçe, şu bakkal, bu tuhafiyeci, o market batmış derken nelere bakıyorsun? Bir de Türkiye'ye bak, fark var mı?

Sitelerde Paylaş

merkez bankasının herhangi hamlesi söz konusu olmadıgı halde, swap alımlarının durduğu şu günlerde doların

hızla yükselmesi gerektiğini , ekonomıstlerin tamamı bu şekilde lanse ediyor,bende aynı fiklirdeyim.

şu anda herhangi bir rahatlama görünmüyor, kur baskısı belkide daha fazla hissediliyor

feeed 1 hafta önce faiz artırımı yapıcagını öngörmüştü, 2019 yılında en az 2 kez,  çünkü feed tehlikeyi önceden sezmişti.

faiz polıtıkasıyla doları dengelemek istedi. ama şimdi uzman bir bakışla  görüyoruzki dolar düşüyor..

düşmesi için en ufak bir neden göremiyoruz, 

şahsi düşncemi sorarsanız akpnin pis oyunları oldugunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Kenopsia yazdı:

AKP seçim dalaveresine başlarsa dolar tekrar yükselir.

AKPnin kaybettiği demokratikimsi bir ortam doları düşük tutar.

olabilir mantıklı, fakat er yada geç yükselicek, 5.50 bandı likitite sınırıydı, bu band kırıldı ve 5. 50 nin üzerine çıktıgında artık 

doları istesenızde tutamazsınız fakat çok garip şeyler oluyor bu konuda kafam oldukça karışık..

anbala katılıyorum, batı kbir ülkedeyiz, bu yüzden ekonomı düzelmeden dolarını düşmesi mantıksızdır.

enflasyon verilerine göre doların 6  6. 50 bandında olması gerekıyor..kırılgan ekonomımız var bu yüzden

doları düşmesi başka  senaryoları akla  getiriyor.

Sitelerde Paylaş

Şuan ekonomi durgun gibi gözükse de kasırga yakındır. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomi problemi ile karşı karşıyayız bu kısa süre içinde atlatılabilecek bir durum değil. AKP  bütün sorunları halının altına attı şimdi o halının altı Everest'e ulaştı. Çok büyük zorluklar Türkiye'yi bekliyor eğer bunlara karşı herhangi bir çözüm olmazsa iflas kapıda. Önlemek mümkün değil ama ne kadar ağır geçirilecek bu süreç o da tamamen hükümetin icraatlarına bakıyor. 2019'un sonunda doların 7 TL olması muhtemel.Eğer hükümet toz pembe geçirdiği yıllar gibi devam ederse Venezuela'ya çok yakın bir ülke oluruz milyonlarca insan aç kalır ve Suriyeliler ile iç savaş bile çıkabilir.

tarihinde katilorganizma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, katilorganizma yazdı:

Şuan ekonomi durgun gibi gözükse de kasırga yakındır. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomi problemi ile karşı karşıyayız bu kısa süre içinde atlatılabilecek bir durum değil. AKP  bütün sorunları halının altına attı şimdi o halının altı Everest'e ulaştı. Çok büyük zorluklar Türkiye'yi bekliyor eğer bunlara karşı herhangi bir çözüm olmazsa iflas kapıda. Önlemek mümkün değil ama ne kadar ağır geçirilecek bu süreç o da tamamen hükümetin icraatlarına bakıyor. 2019'un sonunda doların 7 TL olması muhtemel.Eğer hükümet toz pembe geçirdiği yıllar gibi devam ederse Venezuela'ya çok yakın bir ülke oluruz milyonlarca insan aç kalır ve Suriyeliler ile iç savaş bile çıkabilir.

ilave edicek birşeyim yok, bu yorumunuza aynen katılıyorum, oldukça mantıklı ve sezgisel bir yorum olmuş.

akp nin tüm pislikleri 2019 da , ekonomiyi iflasa götürücektir,, 

Sitelerde Paylaş
Ekonominin iyi olma kriteri dolar olarak kabul etmek, işgal kuvvetinin sizi işgal etmemesine rağmen askerlerinize düşman askerinin üniformasını giydirmeniz ile aynı şeydir. 

Dolar, abd nin para birimi: Golan tepeleri gibi egedeki adaylarımızın 10 yıl sonra abd tarafından yunanlılara ait olduğunu ilan edilmeyeceğini iddia edebilirmisiniz? 

Global abd şirketleri Microsoft Coca-Cola vb. Biraz çelik biraz kuyum işlerimizin olduğu bir ülke. Ve ülkelerinin lideri direkt bir şekilde: ekonomimizi çökertmekle tehtit etti. Sebebide NATO masalında onların mallarını almayıp başkasının malını almamız. 

Şimdi euro desek anlarız. Çünkü AB nin Türkiye ile ekonomik bağı çok daha fazla. 

Bildiğiniz gibi Türkiye, turizm ülkesi. Bu sebeple yaz sezonunda ciddi bir döviz girdisine sahip. Ancak son 5 yılda turizmdeki bozulma çok yüklü bir kayıp oldu. Ekonominin bozulmasında ki en temel faktör budur. Turizmde hem turistlerin ülkesel niteliği değişmiştir hemde sayıları azalmıştır. Ancak geçen yıldan itibaren canlanma başlamış bu yıl ise full doluluk beklenmektedir. Örneğin iranlılar kredi kartı kullanmamakta nakit para ile ülkemize giriş yapmakta. 

Dolayısı ile dövizdeki artış yaz dönemine kadar ciddi olacak ama çok fırlaması mümkün değildir. Neden? 

1)yazının başında belirttiğim gibi türkiye ekonomisi AB ile yarı küresel boyuttadır. Hızla döviz yükselmesi ve ülke ekonomisinin batağa gitmesi bir çok AB bankasını ve AB ülkesini batağa çeker. Ve Almanya Hollanda gibi ülkeler buna müsede etmez ve hemen € yardımı yaparlar. 

2)rusya ve Çin bloğu Türkiye'yi yanına çekmeyi abd yi stratejik olarak çökertmenin ilk adımı olarak görmekteler. Ve türkiyenin bu ülkeler sayesinde ekonomisini düzeltmesi iyice türkiyenin natodan kopması anlamına geldiğini bilmekteler. Bu sebeple ticari mallarda ihracata açık kapı bırakmalarına neden olur. 

AKP yönetimi, ekonomi kısmında farklı bir politikaya girdi: dsp ANAP döneminden farklı olarak mali disiplin ve tasarrufu ikinci plana itti.  Bunun yerine üretim ve teknoloji desteğini uzun vadeli bir plan dahilinde ele aldı. Bu 20 yıllık politikalarında 180 derece U dönüş yaptı. Yani liberal paradan para kazanmak yerine üretimden para kazanmaya geçti. Kore gibi. Bunun meyvelerini 3-4 yıl sonra toplayacak. Yani işin özeti döviz uzun vadede dizginlenecek ve TL değerli olmaya başlayacak. Ancak kısa vadede artışlar olsada onlarıda turizm dengeleyecektir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Rhodium yazdı:
Ekonominin iyi olma kriteri dolar olarak kabul etmek, işgal kuvvetinin sizi işgal etmemesine rağmen askerlerinize düşman askerinin üniformasını giydirmeniz ile aynı şeydir. 

Dolar, abd nin para birimi: Golan tepeleri gibi egedeki adaylarımızın 10 yıl sonra abd tarafından yunanlılara ait olduğunu ilan edilmeyeceğini iddia edebilirmisiniz? 

Global abd şirketleri Microsoft Coca-Cola vb. Biraz çelik biraz kuyum işlerimizin olduğu bir ülke. Ve ülkelerinin lideri direkt bir şekilde: ekonomimizi çökertmekle tehtit etti. Sebebide NATO masalında onların mallarını almayıp başkasının malını almamız. 

Şimdi euro desek anlarız. Çünkü AB nin Türkiye ile ekonomik bağı çok daha fazla. 

Bildiğiniz gibi Türkiye, turizm ülkesi. Bu sebeple yaz sezonunda ciddi bir döviz girdisine sahip. Ancak son 5 yılda turizmdeki bozulma çok yüklü bir kayıp oldu. Ekonominin bozulmasında ki en temel faktör budur. Turizmde hem turistlerin ülkesel niteliği değişmiştir hemde sayıları azalmıştır. Ancak geçen yıldan itibaren canlanma başlamış bu yıl ise full doluluk beklenmektedir. Örneğin iranlılar kredi kartı kullanmamakta nakit para ile ülkemize giriş yapmakta. 

Dolayısı ile dövizdeki artış yaz dönemine kadar ciddi olacak ama çok fırlaması mümkün değildir. Neden? 

1)yazının başında belirttiğim gibi türkiye ekonomisi AB ile yarı küresel boyuttadır. Hızla döviz yükselmesi ve ülke ekonomisinin batağa gitmesi bir çok AB bankasını ve AB ülkesini batağa çeker. Ve Almanya Hollanda gibi ülkeler buna müsede etmez ve hemen € yardımı yaparlar. 

2)rusya ve Çin bloğu Türkiye'yi yanına çekmeyi abd yi stratejik olarak çökertmenin ilk adımı olarak görmekteler. Ve türkiyenin bu ülkeler sayesinde ekonomisini düzeltmesi iyice türkiyenin natodan kopması anlamına geldiğini bilmekteler. Bu sebeple ticari mallarda ihracata açık kapı bırakmalarına neden olur. 

AKP yönetimi, ekonomi kısmında farklı bir politikaya girdi: dsp ANAP döneminden farklı olarak mali disiplin ve tasarrufu ikinci plana itti.  Bunun yerine üretim ve teknoloji desteğini uzun vadeli bir plan dahilinde ele aldı. Bu 20 yıllık politikalarında 180 derece U dönüş yaptı. Yani liberal paradan para kazanmak yerine üretimden para kazanmaya geçti. Kore gibi. Bunun meyvelerini 3-4 yıl sonra toplayacak. Yani işin özeti döviz uzun vadede dizginlenecek ve TL değerli olmaya başlayacak. Ancak kısa vadede artışlar olsada onlarıda turizm dengeleyecektir.

Peki türk bankaları hakkında ne düşünüyorsunuz borsada epey değer kaybettiler?

Sitelerde Paylaş

İyi güzel hoşta, ben domates ekecem, tohum almaya gidince adam benden dolar istiyor. Ne olacak şimdi?

AKP, ekonomi kısmında farklı bir politikaya falan gitmedi. AKP'nin tek politikası var: Ayakkabı kutusu bul. Ayakkabı kutusu doldur. 

Belki devamı da olurdu da, adamlar, üç kelimeden uzun cümleyi de anlayamıyor, üç cümleden fazla söylersen, onu da. 

Paranın kaynağı kuruyunca, AKP, kendine öyle bir yol buldu. Hani, sanki amanda üretim yapıyoruz biz, öyle kazancaz gibi. Yahu, para kazanacak neresi varsa, hepsi gavurun, arabın. Nasıl, ne üretip para kazanacaksın? Tank mı? Onun bile yarısı arabın. 

Teknolojik altyapın yok. robotun daha ucuza ürettiği şeyi, robotun harcadığı elektrik parasından daha ucuz adam çalıştırıp yapabilirsen, satıp para kazanabiliyorsun en fazla. Ne üreteceksin? 

Acayip, enteresan hayaller içindesiniz. Amanda üretiyoz falan martavalı mı? Ne üretmişiz biz? Bak bak IHA üretmişiz... 150 km'den öteye gönderemiyorsun. Radar kesiti fecaat. Motordu, şuydu buydu diye, gene ABD'ye muhtaçsın, öyle değil, 25 bin doları alıyor senden tıpış tıpış ABD. Şuraya sattım, satacam diyorsun. Olan ne, mal ettiğinden ucuza satıyorsun, farkını da KOSGEB'e falan yazıyorsun. Eee, ne anladım ben bu düzüşten? Diyeceksin ki, amanda döviz geldi. Geldiği falan yok, bak açık açık söylüyorum, bizim yurtdışına ödediğimiz döviz tutarından daha az fiyata satıyorsun o zımbırtıyı.

İşte her iş, hepsi böyle. Neyin üretimi? Üretecek ne sermayen kaldı, ne knowhow'un, ne adamın, ne adam yetiştirecek okulun. Unut sen o amanda 3-4 seneye üretime gireriz falan laflarını. 

Uzun vadede, döviz falan alamayackasın, bulamayacaksın. Bulamadığın için, basbaya aç kalacaksın. Zira, o sulanan güzelim tarlayı sulayan pompanın contasını alamadığın için, o tarlayı nadasa atacaksın. Nerden alacan dövizi, CDS nedir, şu an nasıldır haberin var mı?

Islak rüyalar görmek moda oldu son günlerde forumda. Bakalım ne zaman uyanacaksınız. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

İyi güzel hoşta, ben domates ekecem, tohum almaya gidince adam benden dolar istiyor. Ne olacak şimdi?

AKP, ekonomi kısmında farklı bir politikaya falan gitmedi. AKP'nin tek politikası var: Ayakkabı kutusu bul. Ayakkabı kutusu doldur. 

Belki devamı da olurdu da, adamlar, üç kelimeden uzun cümleyi de anlayamıyor, üç cümleden fazla söylersen, onu da. 

Paranın kaynağı kuruyunca, AKP, kendine öyle bir yol buldu. Hani, sanki amanda üretim yapıyoruz biz, öyle kazancaz gibi. Yahu, para kazanacak neresi varsa, hepsi gavurun, arabın. Nasıl, ne üretip para kazanacaksın? Tank mı? Onun bile yarısı arabın. 

Teknolojik altyapın yok. robotun daha ucuza ürettiği şeyi, robotun harcadığı elektrik parasından daha ucuz adam çalıştırıp yapabilirsen, satıp para kazanabiliyorsun en fazla. Ne üreteceksin? 

Acayip, enteresan hayaller içindesiniz. Amanda üretiyoz falan martavalı mı? Ne üretmişiz biz? Bak bak IHA üretmişiz... 150 km'den öteye gönderemiyorsun. Radar kesiti fecaat. Motordu, şuydu buydu diye, gene ABD'ye muhtaçsın, öyle değil, 25 bin doları alıyor senden tıpış tıpış ABD. Şuraya sattım, satacam diyorsun. Olan ne, mal ettiğinden ucuza satıyorsun, farkını da KOSGEB'e falan yazıyorsun. Eee, ne anladım ben bu düzüşten? Diyeceksin ki, amanda döviz geldi. Geldiği falan yok, bak açık açık söylüyorum, bizim yurtdışına ödediğimiz döviz tutarından daha az fiyata satıyorsun o zımbırtıyı.

İşte her iş, hepsi böyle. Neyin üretimi? Üretecek ne sermayen kaldı, ne knowhow'un, ne adamın, ne adam yetiştirecek okulun. Unut sen o amanda 3-4 seneye üretime gireriz falan laflarını. 

Uzun vadede, döviz falan alamayackasın, bulamayacaksın. Bulamadığın için, basbaya aç kalacaksın. Zira, o sulanan güzelim tarlayı sulayan pompanın contasını alamadığın için, o tarlayı nadasa atacaksın. Nerden alacan dövizi, CDS nedir, şu an nasıldır haberin var mı?

Islak rüyalar görmek moda oldu son günlerde forumda. Bakalım ne zaman uyanacaksınız. 

İmf tek çare mi?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

İmf tek çare mi?

Teknik olarak tek çare. Daha doğrusu, belki tek şans. IMF gelir, bizde düzeliriz demekte çok zor, ama o olmadan pek olası değil.

Şimdi bunu, amanda IMF'in eline ayağına muhtacız gibi anlamak, hatta benide gene ABD yalakası ilan etmek falan elbette kolay ve çoğunuzun aklından bu geçti. 

Mevzu bu değil. Mevzu bütçe disiplininin ve memleketin kanını emen aslaklara bağlı hortumların kesilmesinin sağlanmasının tek yolunun bu olması. Bunu, Tayyip falan yapamaz artık, kendi beslemeleri yer onu çiğ çiğ, mamalar kesilirse. Ama IMF gelirse, "Valla bende biten bişey yok, IMF böyle diyor, yapcaz el mahkum" deme şansı olur. Bu da, bize bir zaman kazandırır, eğer birazcık doğru dürüst adımlar atılabilirse, bu bataktan 10 seneye falan çıkarız. Şimdi müneccim misin sen diyebilirsiniz, ne o öyle 10 yıl falan? Üretim, ihracat, ithalat, cari açık gibi parametrelere bakın. Bu rakamlarla bizim borcumuzu çevrilebilir bir rakama düşürmemiz, en az 10 yıl alacaktır, hesap makineniz vardır, oturun hesaplayın. 

Ama tabi bu en az iki seçim dönemi demek ki, ilkinde zaten Tayyip silinecektir, bu yoldan giderse. O yüzden de bu yola tevasül etmesi pek kolay değil. 

Yapacağı, başta katar olmak üzere, emperyalist güçlere memleketi parsel parsel satmak olacaktır. Tabi bu da, bizi iyice dipsiz bataklığa sürer. Nereye varır, yok artık falan diyorsanız, digiturk'e, Turkcell'e falan ne oldu bir bakın. Kaç kişi kaldı çalışan, çalışanlarda nasıl köle gibi kullanılmak istiyor, kendiniz görün. Hani, ama devlet, kit falan kalmadı ki satılacakta demeyin. Bunlar sizin mülkünüzü bir şekilde katakülle eder, iç edip araplara okutur. Ethem SANCAK sanki öyle çok seve seve mi acaba tank işinin yarısını ?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, anibal said:

Türkiyenin denklemi biraz zor. Aslında haklısınız ancak dipte yatanları okumak gerek. 15 Temmuz TRT de Atatürkçü bir söylev ile taktik uygulandı. Tabi bu abd istihbaratından Türkiye'ye bakınca böyle taktiğin yada cemaatçiler tarafından Atatürkçülere bakınca böyle bir taktiğin iş yapar olduğunu sandılar. Ancak bu CHP li teyzelerden öteye gidemedi. 

Aynı mesele ekonomi için de geçerli. Merkezde bir AKP canavarı ve ona hortumlarla bağlanmış inşaatçı iş adamları. Bunların yediği çok kafalı canavar imajı. Bu bir önceki taktik gibi. Yani ekonomiyi okuyunca bu gemi batıyor. Brezilya hindistan vb. Gibi düşünülebilir. Ancak dipte yatan bazı durumlar var. 

Türkiyede tüketim kılçığına kadardır. Örneğin belediye çöpleri toplar ama kağıtçılar da toplar. Örneğin İstanbul'un her köşesinde ikinci el eşya satan yerler vardır. Örneğin BMW son model araba yaygındır ama tofaş modifiye de. Yani mal çıkışına ait her şey pazarda talep halindedir. Bu diğer ülkelerden farklı olarak tüketim kısmında kılçığına kadar fayda sağlar. 

Bir başka dip durumda AB nin teknoloji üretmesidir. Türkiye AB teknoloji ürettikçe bunu makine ve sarf malzeme olarak satın alır. Örneğin tekstil gibi. Avrupa sürekli bir arge içinde bunu türkiyeye satmakta. Ancak Türkiyede bunlarla düzenli üretim yapmaktadır. Yani bizim ülke ikinci sınıf olması ile aslında istikrarlı hale gelmektedir. Çünkü teknoloji üretmek inişli çıkışlı iken üretim yapmak düzenlidir. 

Eskiden Avrupa üretebiliyordu. Ancak o kadar zenginleşti ki artık üreticinin üreticisi oldu. 

Burada üretim derken teknoloji kısmından ziyade seri halden bahsediyoruz. Almanya da Laser kesim makinesi üretecek çok mühendis ve makine bulsanız bile kesimi yapacak adam zor bulursunuz. Bulsanızda maliyeti o kadar çok yüksektir ki pazara satmak istemezsiniz. Ancak Türkiye de Laser kesimi yapacak insan gücü her zaman kapınızda olacaktır. İşten anlamasa bile. 

Yani burada üretimden kasıt ihraç edilebilen seri maldır. Teknoloji diğer planda. 

Alınan malın dolara endeksli olması. Ticaretini yapan için satış stratejisi. Başarılı bir strateji de. Çünkü satılan malın ederini belirleyen husus  maliyet. Satıcı maliyet yerine dövize endexlediğinde bu maliyetinden elde ettiğinden daha fazla kar elde edebiliyor. İyi kar eden kobiler ise zaten ekonominin iyiye gitmesi demektir. Bu turkish uyanıklık. Kayserililik. 

Ben şu genel eylemlerle muhalifliğe karşıyım. Bu poliyannacılık değil. 

Sitelerde Paylaş

Bazı şeyler hükümetlere mal edilse bile aslında devlet politikasıdır. Herşey resmi değil. Manyak gibi kaynağı belirsiz para girişi var. Altın kaçakçılığı gibi konular da cabası. Ama bu dönemde gelen para saraydaki ejder meyveli sumuti ye harcanmamali bunun yerine üretime gecilirse sıkıntı büyümeden yerinde sayabilir.

Akp nin sorumsuzca verdiği ihaleler geri alınarak iç kaynak yaratılabilir. Örneğin O.Gazi köprüsünden geçişler tekrar devlete aktarılabilir ve fiyat 50 TL ye düşürülerek bu para milletin amina koyacaz diyen Mehmet çengiden alınıp devletin kasasına girer. Kanunlarda bunların yolu açıktır.  Yada mit gider paranı devlete ver bakalım diyebilir. Kağıt üzerinde cengiz kazanıyor gibi gözükse de para devlete gider.

Türkiye'de hiçbir şey üretmeden de dolar girişi sağlayabilirsiniz. Lojistik bunların başında gelir. 

Gıda ithalatı kısa sürede aşılacak bir durum. Topraklar hala duruyor.

ABD ile tekrar anlaşılırsa iranin ambargo paraları Türkiye'de kalabilir. Zaten akp yı 4 ayak üstüne düşüren de bu paralar oldu.

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar anibalın yorumlarını anlıyarak okursanız, ekonominin neden bu hale geldiğini anlamış olucaksınız,anibal çok önemli

bir noktaya değindi, farkettinizmi?bilmiyorum,  misal (örneğin?ben çiftçiyim iç üretim durduruldu, tohumları yurt dışından alıcam neyle? alırım

evet   evttt  dolarla alırım öyle değilmi? peki! ben 1 hafta önce 1 adet tohumu 5.45 aldım. 1 hafta sonra o tohumu  5. 75 aldım

sonra ne olucak , herşeye otomatık zamlar gelicek hani diyoruzya niçin? herşeye her ay zam geliyor.. anibal resmen ispatlamış bu durumu bravo anibal yine nokta atışı yapmışsın..

Sitelerde Paylaş

tayonun en büyük hayali..

Minareler süngümüz, kubeler migfer Camiler kislamiz , müminler asker
Bu ilahi ordu dinimi bekler allah u ekber llah u ekber..

bu bu sözü deşifre ettim. minareler  yani içerdeki hacılar hocalar süngümüz.. bubbeler miğfer yani kubbede

partimiz   camilerde kışlamız yani 2023 te camilerde toplanılıcak ve buyuk ayaklanma camilerde başlıyacak.

o gün geldiğinde şeriat ordusu milisleri agır silahlarla camilerde toplanarak katlıam!  yapıcaktır..allahın izniyle...

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

arkadaşlar anibalın yorumlarını anlıyarak okursanız, ekonominin neden bu hale geldiğini anlamış olucaksınız,anibal çok önemli

bir noktaya değindi, farkettinizmi?bilmiyorum,  misal (örneğin?ben çiftçiyim iç üretim durduruldu, tohumları yurt dışından alıcam neyle? alırım

evet   evttt  dolarla alırım öyle değilmi? peki! ben 1 hafta önce 1 adet tohumu 5.45 aldım. 1 hafta sonra o tohumu  5. 75 aldım

sonra ne olucak , herşeye otomatık zamlar gelicek hani diyoruzya niçin? herşeye her ay zam geliyor.. anibal resmen ispatlamış bu durumu bravo anibal yine nokta atışı yapmışsın..

Tohumunu kendin yetiştiremiyorsan çiftçiliğe girişmen aptallık.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...