Jump to content

Antidepresan ve sağlıklı insanlar

Recommended Posts

Sınava çalışırken ritalin kulandım, arkadaşım da conserta kullandığını söylemişti.

Gerçekten o an kafamı dağıtan hiçbir şey olmadı, okuduğum şeyleri rahatlıkla kafama sokabiliyordum, tekrar okumak zorunda hissetmiyordum.

Ama 5-6 saat sonra etkisi bitti.

Ve ardında 2 gün çok kötüydüm, başıma da kötü şeyler gelmişti zaten -belki de ben öyle algıladım-

Bu tarz ilaçların risksiz kullanım dozları oluyor mu?

Sitelerde Paylaş

Bunlar antidepresan değil.

Bunlar, hiperaktiviteye karşı ilaçlar. İkisi de aynı şey aslında. Birisi normal hap, diğeri kontrollü salınım, bir kez içmek yeterli oluyor, kullanım kolaylığı sadece. 

Teknik olarak bu ikisinin, sağlıklı bir kişiye pek katkısı, etkisi olmaz. 

Ama, yan etkileri sağlıklı veya sağlam demeden herkes için geçerli olacaktır. bunlardan en altı çizilmesi gereken ise, anksiyeteye yol açabilme potansiyelidir. 

Yani, mümkünse kullanmayın, sağlam iseniz. Ki size faydası olmayacaktır. Ha, faydası oluyorsa, bir doktor gözetiminde kullanmaya özen gösterin. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Kenopsia said:

Amerika'da lüp lüp Adderall yutuyorlar. Kimse bir şey demiyor. Bizde yasaklı ilaç. 

Adderall'den ölen biri olmuş mudur acaba hiç

Eminim olmuştur.

İlaç, ilaçtır, ilgili hastalığınız yoksa, her zaman tehlikedir. Hatta, bazı ilaçlar, her durumda tehdittir, sadece bu tehdit hastalıktan birazcık daha az olduğu için kabul edilebilir olur. 

Eğer konstrasyon sorunu yaşıyorsanız, ayakta yürüyerek düşünmeyi, ders çalışmayı falan deneyin.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
7 minutes ago, husnu said:

inhibitor ne demek?

Basitçe "baskılayıcı"..

Serotonin re-uptake inhibitörü. Yani serotonin salgılatmak yerine, onun geri alım süresini uzatıyor, sündürüyor.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, JUMANJl.88 yazdı:

*** çoğu antidepresan dan daha olumlu etki bırakıyor.kisa sürüyor ama yüksek bir güven ve rahatlık sağlıyor. Enteresan.halbuki idrar yollarıyla ilgili bir ilac

Antidepresanlar kişiye yüksek güven ve rahatlık sağlamaz. Kullanım amaçları bu değildir, etkileri de farklıdır.

Bahsini ettiğiniz (adını sildiğim) ilaç son yıllarda ergen ve gençler arasında "kafa yaptığı" inancıyla çokça kullanılıyor ne yazık ki. Daha çok etkilenmek için döreder beşer tane içiyorlar, o yüzden biz bu noktada yol göstermiş olmayalım, eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmeyelim diye sildim.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, JUMANJl.88 yazdı:

Hocam bu arada konu açmak istiyorum ateist cafe de nasıl olacak

Konu açmak için asgari 20 ileti şartı var.

Ayrıca açmak istediğin konunun bugüne kadar burada işlenmediğinden emin misin?

Bence önce forumdaki konulara bir bak. Belki yeni bir konu açmana gerek kalmayacak.

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, JUMANJl.88 yazdı:

Antidepresanlar bunu sağlar ne sağlar ki? Muhakkak patolojik tanımları vardır ama kişiyi daha olumlu bir psikolojiye getirir. Nesi yanlış ki bunun

Antidepresan kullanmak yanlış değil. Ama hani kabaca mutlu olmak, rahatlamak için de kullanılmaz. Antidepresanlar klinik bulgular sonunda kullanılan ciddi ilaçlardır, tedavi amaçlı kullanılırlar. Bir psikiyatrik bozukluk neticesinde başvurulur bu ilaçlara. Can sıkkınlığı, özgüven düşüklüğü, kendini rahat hissedememe hali ergenliğin neredeyse doğasında vardır, çok özel durumlar dışında ilaçsız geçer bunlar. Ama şimdi gençler mutsuzluğa, can sıkıntısına tolerans göstermek istemediği için abuk sabuk çareler arıyor ve prostat ilaçlarını üçer beşer içip kafa bulmaya çıkıyorsa sorun başka bir şeye dönüşmüş demektir. Biz de bunu beslemeyelim, bu malum ilacın adını zikredip bilmeyene de öğretmeyelim diyorum.. Ulaşması çok kolay çünkü.

Yoksa antidepresanlarla sorunum yok, klinik depresyon başta olmak üzere anksiyete, bipolar vb birçok hastalıkta mutlaka başvurulur ve gayet de iyi sonuçlar alınır.

Bu arada konu açmakla ilgili sorunuzu kavak yanıtlamış.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, pozitivizm yazdı:

Antidepresan ilaçlar kilo aldırmaktan başka bir işe yaramıyor.?

Aksine gayet etkililer. Ha ama kilo aldirdiklari doğru. Fit iken hafif kilolu biri oldum. Bırakınca yavaş yavaş vermeye başladım. Ama pişman değilim. İlaç doğru verildiğinde kesinlikle işe yarıyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Asperger yazdı:

Salak. Antidepresanlar sende boyle bir etki yapti diye diger insanlarda da mi ayni etkiyi gostermesini bekliyorsun? Bu kadar basit bir mantigi bile kuramiyorsun, bir de gelmis elestiri yapiyorsun.

Her insanda aynı etkiyi göstermese propektuste belirtmezler.

Bazı antidepresanlar sürekli kusturuyor. Onlardan kullanırsan zayıflarsın tabi.

Yan etkileri baskılamak için katkı maddeleri koyup farklı isimlerle piyasaya sürüyorlar.

Psikiyatri doktorlarının dahiliye doktorları gibi test yapma imkanları yok.

Her gelene aynı ilaçları yazıp gönderiyorlar.

Bu insan numaramı yapıyor yoksa gerçekten hastamı bilemiyorlar.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Asperger yazdı:

Sen salaksin. Antidepresanlar ise yariyor. Ama sende ise yaramiyor diye baskasinda da mi ise yaramayacak yani? Ben bir tane antidepresan kullaniyorum. Tam ise yaramasa da ise yariyor.

B12 eskikliğini tespit etmek için test yapılıyor.

Depresyon serotonin eksikliğinden kaynaklanıyorsa ve anti depresan kullanıyorsan serotonin seviyesini ölçmek  için sana test yapıldı mı?

Bilim ölçmeye dayanır.

Ölçmeye dayanmıyorsa onun adı şarlatanlıktır. :)

Kendini asperger zanneden salaklardan birisin galiba.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Asperger yazdı:

Concerta ile ritalin ayni etken maddeyi iceriyor ama concerta uzun salinimli. Concerta senin motivasyonunu artirdi mi?

Benim kullandığım ilaçlar ikisi de değil. Ben içtiklerimi doktor tavsiyesi ile anksiyeteye yönelik kullandım. Bu ilaçları bilmiyorum. 

Ben antidepresanlar işe yarıyor derken genelleme yaparak konuştum. Senin dediklerini kastederek değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...