Jump to content

Ünlü ateist felsefeci Antony Flew'in Tanrıya inanma süreci

Recommended Posts

5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

evet  yanlış  ama  deistler  pekala  övebilir, evrene  müdahale  etmeyen  bir  yaratıcı  mantıklı  elbette  yoksa  bunca  şey  nasıl  olur?

Bunca şey dediğin ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kur'an-ı Kerimde  inkar edenlerin kalblerinin katılığı sertliği kasvet ile anlatılır.hatta taştan daha sert oldu  ki aşlar bile Allah korkusu ile parçalanır yuvaralanır içlerinden su fışkırır der.

yine  kurumuş çöl gibi bitki bitmeyen yeryüzünü toprağı ölü deyip gökten yağmur su indirip onu dirilitiğini söyleyen 

30:24:" Korku ve ümit kaynağı olarak şimşeği size göstermesi, gökten yağmur indirip onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltmesi, O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda aklını kullanan bir toplum için elbette ibretler vardır."

ve yine yeryüzünü kuru katı sert görürsünde  su indidiğinde onun nasıl canlandığını  görüsün diyen:

41:39:" Allah’ın varlığının delillerinden biri de şudur: Sen yeryüzünü boynu bükük (kupkuru) görürsün. Onun üzerine yağmuru indirdiğimiz zaman kıpırdar kabarır. Şüphesiz ki, onu dirilten, elbette ölüleri de diriltir. Şüphesiz O, her şeye gücü hakkıyla yetendir."

burda toprağın canlanmasını h-z-z ihtizaz ile anlatır ki hz musanın asasının da yılana dönüşmesini titreşip kıvrılıp canlanmasını anlatan kelimedir.

hz meryemin hurmayı sallaması titretmesi ile üzerine hurma dökülmesinide anlatan kelime ihtizazdır

ihtizaz aslında titreşim salınım canlanma demektir bir nevi kalbimizde titreşir se can var demektir

hz mevlana bin bahar gelse yağmur yağsada kayada ot bitmez der

ancak  Amerikalı ateist matematik profesörü Jeffrey Lang in Kur'anı okuduktan sonra müslüman olma macerasını anlatan video da

35:10 a geldiğinde şehadet getirdiğinde yaşadıklarını   anlatması beni benden aldı götürdü

beni öyle sarstı ki  kalbten baştan aşağıya  tüm hücrelerimle Allahu Ekber Allahu Rahman dedim

resimden de okuna bilir aynen şunu diyor:

"size şunu söyleyebilirim.sanki bunca yıl cansızdım her şehadet kelimesinde  üzerime bir damla su dökülüp canlanıyor gibiydim."

ayetlerde canlı her şeyin sudan yaratıldığını biliyoruz.suyun hayat olduğunu kuruluğun sertliğin ölüm demek olduğunu biliyoruz.

bir mat.profunun bu duygusunu bu kadar harika anlatmasından fevkalade etkilendim.

iman insanın kalbini yumuşatır humuslu toprak gibi çiçek bitirir  iman nuru ile aydınlar islam suyu ile sulanır 

işte cahiliye döneminde kızını diri diri gömen katı kalbilerden karıncaya basmayan yufka yumuşak yürekli insanlar yetiştiren imandır islamdır Kur'andır.

video  şu :

Amerikalı ateist matematik profesörü Jeffrey Lang.png

Sitelerde Paylaş

@nogodbutAllah @akılsızşuursuzatom

Zavallı meczuplar sizi,

arabın daha 4 işlemi düzgün yapamayan tanrısı'nı bilimsel argümanlarla savunabileceğinizimi sanıyorsunuz? güldürmeyin insanı..
Size bir tavsiye, 7. yüzyıl ilkel arap kültürü ve geleneklerinden ibaret dininizi savunacağım derken dikkatli olun müslümler, arabın puttan devşirme allahı kul hakkı yiyeni, çocuk tecavüzcüsünü, işkenceci sapığı, akla gelen en iğrenç davranışları sergileyen psikopat manyakları bile affediyor ama affetmediği tek şey şirk koşmak.  (tam da ilkel bir insanın hayal edeceği şekilde kibir ve şişmiş ego sahibi, insani vasıflar sergileyen bir tanrı )

Deist veya panteist argümanları sahiplenmek sizi müşrik eder ve  "barış dini" islam'da müşriklerin sonu ölümdür, akıllı olun din kardeşleriniz aklınızı alıverirler.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

evet  yanlış  ama  deistler  pekala  övebilir, evrene  müdahale  etmeyen  bir  yaratıcı  mantıklı  elbette  yoksa  bunca  şey  nasıl  olur?

Deizmin tanrısı nasıl yaratılmadan var oluyorsa öyle olur. Şuna bir cevap bulamamana rağmen hala aynı şeyi tekrar tekrar söylemekten vazgeçmedin.

Evrene müdahale etmeyen tanrıdan bize ne? O tanrı seni umursamıyorsa, sen niye onu umursayıp onun hakkında tartışıyorsun? Bu ülkede inanmadığım için kellemin uçurulması gerektiğini ya da vergi ödemem gerektiğini, veya ramazanda yemek yediğim için dayak yemem gerektiğini düşünen dangalaklar var. Ve ülkenin başında siyasal islam diye bir bela var. Biz dinlerin tanrısını tartışıyorsak, mantıklı sebepleri olabilir de, öbürünü tartışmanın kime ne faydası olacak, dinlerin tanrıları haricindeki tanrıcıklara karşı burdaki çoğu ateistin tutumu apateizmdir diye düşünüyorum. Diğerleri pek de umrumuzda değil, en azından benim değil. İsteyen hayali arkadaş edinebilir.

Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, nogodbutAllah said:

.....

Bir ateist asla İslam'ı seçmez, hele Kuran denen cehalet, saçmalık, çelişki dolu bir masal kitabını okuyarak asla müslüman olmaz, ancak duygusal nedenlerle kendini ateist sananlar, karakteri oturmamış olanlar, başkalarının acılarına duyarsız benciller, düzgün düşünmesini bilmeyenler seçer.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, nogodbutAllah yazdı:

30:24:" Korku ve ümit kaynağı olarak şimşeği size göstermesi, gökten yağmur indirip onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltmesi, O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda aklını kullanan bir toplum için elbette ibretler vardır."

Bazı basit dersler vereyim.

Şimşekten artık çocuklar bile korkmuyor, her ne demekse ondan ümitleneni de görmedim. Basit bir doğa olayıdır. Şu an müslümanlar dahil kimse bu olayın arkasında derin anlam aramıyor, hatta müslümler bile minarelere paratoner koyup materyalist dünyanın ağına düşerek ucuz ölümü kabul etmemektedir. 

Yeryüzü ölmemiştir ki dirilsin? Kışın enerji kaynakları azalır, doğada ekonomik moda geçilir, depoladığı enerjiyle minimum aksiyon veya telefonunun şarjının azaldığında yaptığın gibi..Bu telefonunun öldüğü anlamına gelmez değil mi?

Allah niye yanlış örnekler veriyor?

Sitelerde Paylaş

@nogodbutAllah

Siz de biraz akıl ve fikir olsaydı, en azından burada yazılanları okurdunuz.

Şimdi de Antony Flew gitti, başkası mı geldi. Eee, tabii oradan ekmek çıkmadığını nihayet gördünüz ve sap gibi ortada kaldınız.

Bu mudur yani, bu kadar mı düştünüz ?

Artı malum kitaptaki saçma sapan pasajları her eklediğinizde, kişiliğinizden bir parça kaybediyorsunuz. Benden söylemesi. Sizler dininizi imanınızı kendinize saklayın, burada Arap tanrısının güzellemesi yapmaktan vazgeçin, ki sizin adam olduğunuzu zannetsinler. Bu ve benzeri konular tıksırıncaya kadar bu forumda tartışıldı...

Bak ne diyeceğim...

Bu forumun arama motoru var.

Eveet..arama motoru ya ! :smashfreak:

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sağduyu yazdı:

Bir bok anladığı yok, sadece kafasında kuruyor.

Gelelim asıl soruya deistler İslam'a göre müşrik, kafir değil mi? Bir müslümanın bir müşriği, bir kafiri övmesi olacak şey mi?

17 saat önce, kavak yazdı:

Buraya damlayan bazı müslümanlar kendilerini bulunmaz hint kumaşı zannedip, internetten arakladıkları yarım yamalak bilgilerle akılları sıra Arap patentli dinlerini allayıp pullayacaklar. Bu forumdaki sayısız konuları araştırmak, nedense hiç akıllarına gelmiyor. Halbuki buna biraz tennezzül etseler, böyle baştan kaybetmeye mahkum siktiri boktan bir konu açmanın mantıksızlığını hem görmüş olurlar hem de böyle sap gibi ortada kalıvermezler.

İlginçtir; harbiden bazılarının dinsiz imansızlar hakkındaki bilgileri yok denecek kadar az. Artı bu kendini akıllı zanneden aklı evveller, sürekli insan ürünü malum kitaptaki pasajları neyine tekrarlayıp dururlar, bunu da anlamış değilim.

Tasavvuf ile dünyadan kaçış bir huşu hali ile insanlarin hayallleri değiştirildi.alimlerine bak o dönemin sanata yöneldidi. O ilahi aşkı sanatla birleştirme sanat dediğimede bakma, şiir ve minyatür ve o da camilerde hala sürüyor vs.bilimden ve felsefeden kopuş başlamıştir. Ve tabiki gerçeklerden de. İşin içine felsefe girdikten sonra ucu Allah'a değince bazı şeylerin geri vites atmadilar ama hızlarını düşürmediler ve eklediler, bu hızın üstüne çıkmak günahtır ? şuan ki özellikle akp dönemi tıpkı Gazali in felsefesidir. İlime bilime karşı değiliz. Ki herşeyini de kullanıriz. Ama bizim belli başli ilkelerimiz var. Kur'an ve peygamber meseleleri. Yani  deizmin arttığı falan yok.kafar neredeyse aynı

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, memjan21 yazdı:

Tasavvuf ile dünyadan kaçış bir huşu hali ile insanlarin hayallleri değiştirildi.alimlerine bak o dönemin sanata yöneldidi. O ilahi aşkı sanatla birleştirme sanat dediğimede bakma, şiir ve minyatür ve o da camilerde hala sürüyor vs.bilimden ve felsefeden kopuş başlamıştir. Ve tabiki gerçeklerden de. İşin içine felsefe girdikten sonra ucu Allah'a değince bazı şeylerin geri vites atmadilar ama hızlarını düşürmediler ve eklediler, bu hızın üstüne çıkmak günahtır ? şuan ki özellikle akp dönemi tıpkı Gazali in felsefesidir. İlime bilime karşı değiliz. Ki herşeyini de kullanıriz. Ama bizim belli başli ilkelerimiz var. Kur'an ve peygamber meseleleri. Yani  deizmin arttığı falan yok.kafar neredeyse aynı

Hiç bir şey anlamadım kardeş?

Sitelerde Paylaş
On 06.04.2019 at 14:53, nogodbutAllah yazdı:

19. ve 20. yy.’larda oldukça popüler olan ve her türlü metafizik söylemi dışarıda
bırakan pozitivist yaklaşımların yirminci yüzyılın sonlarına doğru iyice güç kaybetmesi,
Big Bang Teorisi çerçevesinde evrenin varlığıyla ilgili çok daha dikkatli bir dilin tercih
ediliyor olması Flew’ün fikirlerini gözden geçirmesi için önemli nedenler olmuştur.
Öyle ki; Teizm’in Tanrı inancına karşı çok katı bir tutum sergileyen Flew yarım yüzyılı
bulan ateizm savunmasından: 

"Şimdi evrenin sonsuz bir Zekâ tarafından var edildiğine
inanıyorum. Evrenin karışık kanunlarının bilim adamlarının ‘Tanrı’nın Zihni’ dedikleri
şeyi ortaya koyduğuna inanıyorum. Hayatın ve çoğalmanın ilahi bir kaynaktan
başladığına inanıyorum.”3

sözleriyle o eski tutumundan vazgeçtiğini ilan ediyordu.

ünlü olmadığımız için yada ismimizin başında prof dr gibi ekler olmadığı bizim gibilerden bahsetmiyorlar.

Bende 42 yıldır ateistim şimdi tanrıya inanıyorum.

Ölüm korkusu deyin bunama deyin inanıyoruz işte.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Tanrı ve dini varsa , her ikisi olmadan yapamamalıyız.yapamamaktan kastım huzursuz olmak,hayatın anlamsızlaşması...Tanrı ve dini var olduğu halde , eğer insan bu ikisinin yokluğundan ızdırap duymuyor,hayatını anlamsız bulmuyorsa ve bu yaygın bir durumsa , Tanrı ve dininin olmaması en mantıklı olandır.Tanrıya ve dinine inanmamız emredilmişse gerekli olduğu için olmalıdır.gereksizliği , emri geçersiz kılar.

Hayata bir kere geliyorum ve huzursuzum.acil bir şeyler yapmam gerekiyor.hemen yukardaki cümledeki mantığın doğruluğunu test etmek istiyorum.fakat aklı kısmen devre dışı bırakmak zorundayım .çünkü Tanrı ,cennet,cehennem,melekler,şeytan,cinler vs görünmez , algılanamaz, akıl ile idrak edilemez,fizik kanunlarıyla açıklanamaz bilinmezlerdir...bilinmezi kavrayacak akıl bende yoksa, bunlara inanmak için aklımın bir kısmını devre dışı bırakmam gerekiyor...sorgulamak bana bir şey kazandırmayacaktır.

Amacım huzur bulmak ve dini bunun bir aracı olarak görüyorsam , hangi din olursa olsun mantık aramayacak ,içine girecek,o dini veya dinleri tanımaya,havasını solumaya,ritüellerini yapmaya,dua etmeye çalışacağım.arzu ettiğim huzuru hangi din veriyorsa o dinin uygulayıcısı olacağım.

Hayatı anlamsız bulan Huzursuz bir insanın çıkmazdan kurtulması için son çare bu olmalı.bu hep yan cebimde olacak.sizlerinde olsun.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Francis Collins'i de unutmamak lazım bir bilim adamı olarak. Aynı şekilde ünlü matematikçi John Lennox'de bunlardan birisidir ve hatırlayacağınız gibi Dawkins'i bakkala ekmek almaya bile gidemeyecek şekilde rezil rüsva etmişti.  Yine 21. yüzyılın en büyük filozofu Caner Taslaman'da dindar bir bilim adamıdır. Zaten genellikle kültür seviyesi düşük olan insanlar ateist olmuştur her zaman. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Baris28 yazdı:

Francis Collins'i de unutmamak lazım bir bilim adamı olarak. Aynı şekilde ünlü matematikçi John Lennox'de bunlardan birisidir ve hatırlayacağınız gibi Dawkins'i bakkala ekmek almaya bile gidemeyecek şekilde rezil rüsva etmişti.  Yine 21. yüzyılın en büyük filozofu Caner Taslaman'da dindar bir bilim adamıdır. Zaten genellikle kültür seviyesi düşük olan insanlar ateist olmuştur her zaman. 

Caner taslaman sahtekarın tekidir. John lennox da hristiyandır. Müslüman  değildir. Ayrıca Caner taslaman  cahilin tekidir. Celal şengör asıl çok zeki bir insandır. Ve Celal Şengör her türlü bilgiye genel kültüre sahiptir. 

tarihinde Tengrizm18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Baris28 yazdı:

Yine 21. yüzyılın en büyük filozofu Caner Taslaman'da dindar bir bilim adamıdır. 

Bu adam bilim adamı değil filim adamı.. Adnan Oktar’ın müridi. Demagoji üstadı. Yanlış bilgi verme.

Ayetlerin manasını değiştirip sizin gibi cahillere pazarlayıp Kuran’da bilim var diye cebini dolduruyor. Şirkin en büyüğü bu değil mi?

İslam ile bilimin ne alakası olur be ? Olabilir mi? Olmuş mu? Allah’ın dediğini değiştirmeye çalışmak, kafa tutmak  ha! Kimbilir kaç insanın bu nedenle kellesi vurulmuştur.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Abdülmalik yazdı:
9 saat önce, Baris28 yazdı:

Yine 21. yüzyılın en büyük filozofu Caner Taslaman'da dindar bir bilim adamıdır. 

Bu adam bilim adamı değil filim adamı.. Adnan Oktar’ın müridi. Demagoji üstadı. Yanlış bilgi verme.

Ayetlerin manasını değiştirip sizin gibi cahillere pazarlayıp Kuran’da bilim var diye cebini dolduruyor. Şirkin en büyüğü bu değil mi?

İslam ile bilimin ne alakası olur be ? Olabilir mi? Olmuş mu? Allah’ın dediğini değiştirmeye çalışmak, kafa tutmak  ha! Kimbilir kaç insanın bu nedenle kellesi vurulmuştur.

Taslaman, geleneksel islam’a göre müşrik ve bidat ehlidir, yani islam devletinde katli vacib dir.

Örneğin, Mohsen Amir-Aslani şer-i düzende aynen taslaman gibi kuran'ı kafasına göre yorumlamış ve;

https://www.haberler.com/iran-vatandasi-peygambere-hakaretten-idam-edildi-6540289-haberi/

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Taslaman, geleneksel islam’a göre müşrik ve bidat ehlidir, yani islam devletinde katli vacib dir.

Aynen öyle, bu şarlatan laik düzende din üzerinden rahatça ekmek yer ama çok savunduğu islam ülkelerine şeriatı doya doya yaşamak için gitmek istemez, 

Niye? Kelle gider de ondan.

Gerçek islama göre bu kişi bozguncu veya kafir statüsüne girer ve kellesi  kesilir bununla ilgili fetvası da çoktan yazılmıştır.

Ayet eğip bükmek ha..?

B592-FBDB-00-E1-4007-B0-F5-F7-BC1-DBA070

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herkes tanrıyı yanlış tanımlıyor, bu iş okumayla olmuyor demekki,

çelişkilerrr çelişkilerrrrr çelişkilerrrr,,, yaratıcı sıfatıyla özdeşleşmiş bir ilah, evreni sonsuz zekayla yaratması, trajikomiktir,

bir insan sonsuza dek yaşasaydı, sonsuza dek zekalı olucaktı,,

sonsuz zeka ne demek yahuuu???

sonsuzluk kavramını hala anlıyamadınızmı???

insan zekası için tasarlanmış zeka kavramı, 

tanrının her türlü sıfatlardan bağımsız olduğunu ne zaman anlıyacaksınız teistler..

kendi silahınızla size ateş ediyorum, tam isabet!

sadece yaratmayı bilen bir tanrı, zekayıda yaratmıştır, sonsuzluk kavramında yaratmıştır.

zaman kavramı olmadıgı için sonsuzluk içindekı evren, ve sonsuzlugun dışındakı tanrıı..

sonsuzlugun dışındakı tanrı,yı tarif etmek akıl ve mantıkla olucak iş değil.. umarım bunu bir gün anlarsınız..

şunu anlamanızı ısrarla bekliyorum, tanrıyı ispatlamak için , tanrı olmak gerekiyor.

eğer tanrının güçlerine sahip değilseniz, hayatınız boyunca onu arar durusunuz, işte böyle teistler! 

gibide saçmalar durusunuz, değermi bütün bunlara , ben sonuç göremiyorum,

milyonlarca çöp argüman içinde, hala tanrıyı bulamadık sizce tesadüfmü?

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...