Jump to content
memjan21

Mucize

Recommended Posts

48 minutes ago, karamsarhuman said:

ben size şimdi gerçek mucizeyi ispatlıyacağım,, tarım ülkesi olan bir bollukta ,domates dışardan geliyor, kilosu 8 tl

biber dışardan geliyor, kilosu 20 tl.

patlıcan  30 tl.hıyar,  10 tl..karpuz, 90 tl.. brokolı,  7 tl.kıvırcık, 4 tl. pataes soğan   5 tl..

halbukı gerçekten mucize bu ülkemiziz mucize beyinler yönettiği için çok mutluyuz ve huzurluyuz.

bu ürünler ülkemızde üretilse kilosu 1 tl olur...evet mucize beylerr.....inanması çok güç bir mucize..

Bu ürünler, ülkemizde üretiliyor ve o yüzden bu kadar pahalı. Ucuz olmasını istiyorsan, atıyorum Suriye'de üretecek, onlardan satın alacaksın mesela. Hoş, suriye'de biber yetişip birilerini besleyebiliyor olsaydı, zaten bugün suriye bu halde olmazdı, o ayrı konu.

35 minutes ago, malta erigi said:

Hıyarı, karpuzu falan değil traktörü üretmen gerekiyor. O zaman 1 lira olur. 

Gene olmaz. Fakat, 20 TL'den biber almak seni geriyor da olmaz, gider rahat rahat alıyor olursun biberi falan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, anibal yazdı:

Bu ürünler, ülkemizde üretiliyor ve o yüzden bu kadar pahalı. Ucuz olmasını istiyorsan, atıyorum Suriye'de üretecek, onlardan satın alacaksın mesela. Hoş, suriye'de biber yetişip birilerini besleyebiliyor olsaydı, zaten bugün suriye bu halde olmazdı, o ayrı konu.

.

sayın anibal,dışardan geliyor dedim, ülkemizde üretilmiyor demedim, fakat senın beyninin basmadığı şu her zamanki, gibi

bizim ülmemizde iç piyasa son 17 yılda iyice daraltılmıştır, hükümet yoluyla tarım arazileri ,ve 2 b ler beton ekonomisine

kurban gitmiştir, yahuuu zaten suriyeden aldıgımız için pahalı geliyor patates istersen çinden al yine pahalı olucak.. sonuçta ithal malı kimse sana alış fiatına vermez.

bunun sonucundada , üretim hızla düşmüş ve fiatlara yansımıya başlamıştır, iç piyasa analizi yapmışsındır mutlaka;

ülkede üretim o kadar kısıtlandıkı son yıllarda, adam haklı genç nesilin eli nasır tutmuş 31 çekmekten, tarlası var

çalışmıyor, al bir traktörde çalışsın diyen devlette olamayınca dogal olarak ithal edilen yiyeceklerden en az 1 tl vergi alınıyor

elden ele nakliye  benzin derken  fiat bir anda 10 tluyor..dogal olarak.işte bu gerçek mucizedir.....

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, memjan21 said:

Ben bir tanrinin varlığına inanmıyorum.en azından kutsal kitaplar da bahsedilenlere. Agnostiğim desem daha makul olur. Trilyonlarca gezegen var elbette ben de farkındayim ama bak hala bir bok bulunmuş değil. Bizde evvel vardılarsada hiçbir izleri kalmamış. Ne derseniz deyin şimdilik yalnızız.

İşin acı bir  hesabı var.

Elimizdeki alıcı, verici, teleskop falan belli. Kabiliyetlerini biliyoruz ve limitlerine de hemen hemen ulaştığımızı da biliyoruz.

Şimdi, eğer bizim dünyamız bizden galaksinin sadece onda biri kadar ötede olsaydı, bizde bu teknolojimizle, oralarda hayat var mı diye bakıyor olsaydık... Bugünkü teknolojimizle dünya hayat olduğunu hiç bir şekilde keşfedemezdik. 

Acı, ama gerçek, 3 ışık yılından ötedeki bir hayatın varlığını anlamamız, bugünkü teknolojimizle imkansız gibi bir şey. Ve 3 ışık yılı ötemizde hiç bir yıldız falan yok ki hayat varmı bakalım?

Ancak, altın bölgede olmak, atmosferde oskijen yakalamak gibi dolaylı yollarda bir gezegende hayat olabiliceğini kestirebiliyoruz, hepsi bu. Ondan da yanılma payımız çok çok yüksek. Yörüngedek gezegenlerin ancak milyonda birini falan tespit edebiliyor, onlarında ancak binde birinin falan atmosferini analiz edebiliyoruz. Dahası, çeşitli şekillerle, atmosferinde hiç oksijen olmadığı halde bizden de çok çok ileri bir hayat olması da bir olasılık.

Yani, bulamamış olmamız, istatistik açıdan bir anlam ifade etmiyor. Zira istatistik, onların olması gerektiğini de söylüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Bunu bilemezsin. Evrenin öncesi, kendi kurallarına sahiptir, bunlardan biride "evren olunacak" kuralı olmalıdır. Bu kuralları biz bilmiyoruz diye, olmayacak değiller.

Ve evren, o evren öncesinden geliyorsa, ki öyle, kural olarak, hem evren öncesi, hem de evren için geçerli bir kural olarak, evren olması gerektiği için evren olmuştur. Öyle olmasa, olmazdı, bunun ötesi yok.

İlle de bir Tanrı var ve onun mucizesidir demiyorum kesinlikle. Ama bu kadarını görmemek körlük değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, karamsarhuman said:

sayın anibal,dışardan geliyor dedim, ülkemizde üretilmiyor demedim, fakat senın beyninin basmadığı şu her zamanki, gibi

bizim ülmemizde iç piyasa son 17 yılda iyice daraltılmıştır, hükümet yoluyla tarım arazileri ,ve 2 b ler beton ekonomisine

kurban gitmiştir

bunun sonucundada , üretim hızla düşmüş ve fiatlara yansımıya başlamıştır, iç piyasa analizi yapmışsındır mutlaka;

ülkede üretim o kadar kısıtlandıkı son yıllarda, adam haklı genç nesilin eli nasır tutmuş 31 çekmekten, tarlası var

çalışmıyor, al bir traktörde çalışsın diyen devlette olamayınca dogal olarak ithal edilen yiyeceklerden en az 1 tl vergi alınıyor

elden ele nakliye  benzin derken  fiat bir anda 10 tluyor..dogal olarak.işte bu gerçek mucizedir.....

Ülkede iç piyasanın daraldığı falan yok. Hatta balon gibi şişti bilakis. Ve bu dertlerde o yüzden önümüze geliyor zaten.

Tarım arazilerinin çar çur edildikleri elbette doğru. 17 senedir, tarım için bırakın ilerletmeyi, aksine geriletecek adımlar atıldığı da doğru. 

Ama, bu, şu gerçeği değiştirmiyor. Asgari ücretin 2000 TL, fakirlik sınırının 6700 TL olduğu bir ülkede, biberi o fiyatlardan aşşağıya alamazsın. Ne yapacak adam, sen doyacan diye, kendi mi aç kalacak? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, anibal yazdı:

Bunu bilemezsin. Evrenin öncesi, kendi kurallarına sahiptir, bunlardan biride "evren olunacak" kuralı olmalıdır. Bu kuralları biz bilmiyoruz diye, olmayacak değiller.

Ve evren, o evren öncesinden geliyorsa, ki öyle, kural olarak, hem evren öncesi, hem de evren için geçerli bir kural olarak, evren olması gerektiği için evren olmuştur. Öyle olmasa, olmazdı, bunun ötesi yok.

O zaman onunda öncesine dair bir kural aranmalı.  bütün zıtlari içinde barindirip herşeye dönüşebilen bir enerji yada adına ne derseniz , en sonunda yine kendi içine dönüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

O zaman onunda öncesine dair bir kural aranmalı.  bütün zıtlari içinde barindirip herşeye dönüşebilen bir enerji yada adına ne derseniz , en sonunda yine kendi içine dönüyor.

O evrenin kuralları, bu evrende devam etmek zorunda. Bu, madde ve enerji formlarına özgü kurallar dışındaki şeyler olmak durumunda. Örneğin evren öncesinde de, hiç bir şey yokken var olamaz, var iken yok olamıyor olmalı. 

Fakat bu yaklaşım, hala kuantum mekaniği ile, newton mekaniğini bile birleştirememiş biz faniler için pek kolay değil. Yani, önümüzdeki şeyleri bile birleştiremiyoruz işte, ne yapalım da, evren öncesinin kurallarını veya bugünde yola çıkıp evren öncesinin ahvalini bulabilelim?

Evet, yukardaki mesele örnek, öyle olduğuna dair elimzide bir şey yok. Belki o hal için kural "yoktan" varolmaktır. Belki o hal için kural "yoktan varolmasıdır". Ama orada bir takım kurallar olacaktır. Ve bilebileceğimiz tek kural, evren öncesinde, evren olmanın bir kural olduğudur, evren öncesi de bu kurala uyduğu için bugün evren olmuştur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, anibal yazdı:

İşin acı bir  hesabı var.

Elimizdeki alıcı, verici, teleskop falan belli. Kabiliyetlerini biliyoruz ve limitlerine de hemen hemen ulaştığımızı da biliyoruz.

Şimdi, eğer bizim dünyamız bizden galaksinin sadece onda biri kadar ötede olsaydı, bizde bu teknolojimizle, oralarda hayat var mı diye bakıyor olsaydık... Bugünkü teknolojimizle dünya hayat olduğunu hiç bir şekilde keşfedemezdik. 

Acı, ama gerçek, 3 ışık yılından ötedeki bir hayatın varlığını anlamamız, bugünkü teknolojimizle imkansız gibi bir şey. Ve 3 ışık yılı ötemizde hiç bir yıldız falan yok ki hayat varmı bakalım?

Ancak, altın bölgede olmak, atmosferde oskijen yakalamak gibi dolaylı yollarda bir gezegende hayat olabiliceğini kestirebiliyoruz, hepsi bu. Ondan da yanılma payımız çok çok yüksek. Yörüngedek gezegenlerin ancak milyonda birini falan tespit edebiliyor, onlarında ancak binde birinin falan atmosferini analiz edebiliyoruz. Dahası, çeşitli şekillerle, atmosferinde hiç oksijen olmadığı halde bizden de çok çok ileri bir hayat olması da bir olasılık.

Yani, bulamamış olmamız, istatistik açıdan bir anlam ifade etmiyor. Zira istatistik, onların olması gerektiğini de söylüyor

Büyük ihtimalle evren daha önceden de vardı. Ve yasaları farklıydı ya da değildi. 3 ışık yılı diyip geçmeyin bayağı bir km yapıyor. Başka bir form bulunsa ne olacak ki? O zaman bakın işte mucize değilmis mi diyeceğiz

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ona buna hayıflanmadan ve çamur atmadan evvel şu sorular yanıtlanmalı:

1. Transistör ne zaman icat edildi ?
2. Transistörün icat edildiği sene, teknoloji ve bilim neredeydi ?
3. Peki, teknoloji ve bilim şimdi nerede ?
4. Teknoloji ve bilim 50-100-200 sene sonra nerede olacak ?

Nasıl ki evrim konusunda zaman olgusu bilhassa dindarlar cenahında görmezden geliniyorsa, aynı kesim geleceğin bilimi ve teknolojisi hakkında da bazı olguları görmezden geliyor.

Yukarıdaki soruları benim için cevaplamayacaksınız, bilakis kendiniz için yapacaksınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, kavak yazdı:

Ona buna hayıflanmadan ve çamur atmadan evvel şu sorular yanıtlanmalı:

1. Transistör ne zaman icat edildi ?
2. Transistörün icat edildiği sene, teknoloji ve bilim neredeydi ?
3. Peki, teknoloji ve bilim şimdi nerede ?
4. Teknoloji ve bilim 50-100-200 sene sonra nerede olacak ?

Nasıl ki evrim konusunda zaman olgusu bilhassa dindarlar cenahında görmezden geliniyorsa, aynı kesim geleceğin bilimi ve teknolojisi hakkında da bazı olguları görmezden geliyor.

Yukarıdaki soruları benim için cevaplamayacaksınız, bilakis kendiniz için yapacaksınız.

Bakın sizin yaptığınız tek şey ölçeklendirme. Hiç transistöre girmenize gerek bile yok. Olay ufkunuzu değiştirin İlkin. Bakın başlangıç ve son olmadığı için, en azından şu anda ki akıl bunu söylüyor bize, olamadığı için bir gözlemci yok. Ne güzel aslında 🙂 hiçbir şey yoktan var olamaz ama evren var. Eee evren var ise (nasıl meydana geldiğini pek mühim değil, yok olacagida) demek ki evrenimiz önden de vardı. 3 ışık yılı uzakta canlı bi form yok. Olmasını sıktır et oralarda canlı bir form yaşamasına imkanda yok. Evet bilim henüz yeni yeni adım atmaya başladı falan ama bazı şeylerin boyunu aştığını kabul etmek gerek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, memjan21 yazdı:

Büyük ihtimalle evren daha önceden de vardı. Ve yasaları farklıydı ya da değildi. 3 ışık yılı diyip geçmeyin bayağı bir km yapıyor. Başka bir form bulunsa ne olacak ki? O zaman bakın işte mucize değilmis mi diyeceğiz

Kozmik arka alan isimasi icin ne düsünüyorsun?  bu evren karpuz gibi duruyordu da icindeki cekirdeklermi genisledi.Madem bu evren daha öncede vardi neden 100 milyar isik yili öteden bir patlama göremiyoruz.

Mucize kelimesi dindarlarin agzina daha cok yakisiyor, ben hep onlardan duydum.

3 isik yili ötede bulunsa da 3 isik yili berisinde olanin aynisi olacagindan ve 3 isik yili degil 80 milyar isik yili ötede bulunmasada mucize degil. Mucize bu evrene disaridan bakabilmektir mesela.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, memjan21 yazdı:

Bakın sizin yaptığınız tek şey ölçeklendirme. Hiç transistöre girmenize gerek bile yok. Olay ufkunuzu değiştirin İlkin. Bakın başlangıç ve son olmadığı için, en azından şu anda ki akıl bunu söylüyor bize, olamadığı için bir gözlemci yok. Ne güzel aslında 🙂 hiçbir şey yoktan var olamaz ama evren var. Eee evren var ise (nasıl meydana geldiğini pek mühim değil, yok olacagida) demek ki evrenimiz önden de vardı. 3 ışık yılı uzakta canlı bi form yok. Olmasını sıktır et oralarda canlı bir form yaşamasına imkanda yok. Evet bilim henüz yeni yeni adım atmaya başladı falan ama bazı şeylerin boyunu aştığını kabul etmek gerek

Siz getirin hele şuraya o soruların yanıtlarını, ki o zaman ne kadar dar bir ufkunuz olduğunu rakamlar size göstersin.

Eğer agnostik lafını, inandırıcı olmak uğruna öyle gelişi güzel ortaya atmadıysanız, ki beni pek tatmin etmedi, o zaman bilime ve teknolojiye bir şans vermelisiniz. "Şimdiye kadar bir bok bulunamadı" demeyi, bilim bence hiç hak etmiyor. Eğer objektif iseniz, ona bu şansı vermelisiniz. Haa, arzu ettiğiniz yanıtları bilim size bu ömrünüzde ver(e)medi diye, bilimi küçümsemeniz yersiz. Daha açık söylemek gerekirse, bilim ve teknoloji henüz emekleme çağındadır.  

Bir soru daha:
Bilimsel olarak bilinen gezegenlerin sayısı 20 sene evvel ne kadardı, şimdi ne kadar ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Eğer agnostik lafını, inandırıcı olmak uğruna öyle gelişi güzel ortaya atmadıysanız, ki beni pek tatmin etmedi, o zaman bilime ve teknolojiye bir şans vermelisiniz. "Şimdiye kadar bir bok bulunamadı" demeyi, bilim bence hiç hak etmiyor. Eğer objektif iseniz, ona bu şansı vermelisiniz. Haa, arzu ettiğiniz yanıtları bilim size bu ömrünüzde ver(e)medi diye, bilimi küçümsemeniz yersiz. Daha açık söylemek gerekirse, bilim ve teknoloji henüz emekleme çağındadır. 

Kusura bakmayın ama kimseyi inandırmak için yaşamıyorum. Size olayı tekrar hatırlatmak isterim. Ben size canlılıgin bir mucize olduğunu söylüyorum. Siz de bana o canlılarin neler neler yaptığıni falan sayıyorsun. Bilime güvenmeyen bir tavır takındığımi da zannetmiyorum. Gayet bilimsel açıklamalar ki zaten bilimsel açıklamalara dayanarak konuşuyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, deadanddark said:

Kozmik arka alan isimasi icin ne düsünüyorsun?  bu evren karpuz gibi duruyordu da icindeki cekirdeklermi genisledi.Madem bu evren daha öncede vardi neden 100 milyar isik yili öteden bir patlama göremiyoruz.

Mucize kelimesi dindarlarin agzina daha cok yakisiyor, ben hep onlardan duydum.

3 isik yili ötede bulunsa da 3 isik yili berisinde olanin aynisi olacagindan ve 3 isik yili degil 80 milyar isik yili ötede bulunmasada mucize degil. Mucize bu evrene disaridan bakabilmektir mesela.

Şu gözden kaçıyor. 

Biz neden yapılmayız, karbon, oksijen falan filan. Etrafta en çok ne var, mesela demir. Yani, bunlar nerde oluşur da böyle bir sürü olacak kadar ortalıkta olabilir? 

Elbette biz bir süpernovanın artığıyız, bu apaçık ortada. 

Peki bu süpernovadan kalması gereken ve kalan, fon radyasyonu nerde? Neden kimse bunu düşünmez, gözardı etmeyi tercih eder? 

Bu evrenin daha önce var olması, daha öncede bizim evren dediğimzi şekilde olmasını gerektirmez. Bilgimize istinaden bakıyoruz. Anaaa, bir gaz bulutu... Aaaa, yıldız oldu. Dur la dur, patladı, süper nova oldu, yok lan, başka bir cins patladı, kara delik oldu, gene yok oldu. Malum karadeliğin hacmi falan yok... 

Buyur şimdi, bu "ama yıldız yoktu da yoktan var oluverdi" demek mi? Yoksa yıldız yok oldu demek mi?

Evrene bakarsan, tümü veya herhangi bir noktasına, göreceğin ortak şey, kesin, değişmez şekilde, değişim olacaktır. boşluk denen yerde bile göreceğin şey, değişimdir, bakarsın bir foton geçer gider, o bile değişir. 

Hal buyken, evrenin öncesinin amanda yokluk falan denmesi, ancak akıl noksanlığını gösterir. Evrenin tek gerçeği, yani, vazgeçilmez ve her noktası için geçerli olan gerçeği, değişimdir. Öncesi, değişimle bugünü, gene değişecek, yarını... 

Nereye kadar? Ne zamana kadar? Bildiğimiz kadarıyla, evren zamandan münezzeh, zamanı da var eden o. O halde, evrenin bizim algımıza göre sonsuzdan beri var olduğunu, habire değişip durup, en az bir kere zamanı falan yarattığını söylemekten başka bir şey söylemek zor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, anibal yazdı:

Şu gözden kaçıyor. 

Biz neden yapılmayız, karbon, oksijen falan filan. Etrafta en çok ne var, mesela demir. Yani, bunlar nerde oluşur da böyle bir sürü olacak kadar ortalıkta olabilir? 

Elbette biz bir süpernovanın artığıyız, bu apaçık ortada. 

Peki bu süpernovadan kalması gereken ve kalan, fon radyasyonu nerde? Neden kimse bunu düşünmez, gözardı etmeyi tercih eder? 

Bu evrenin daha önce var olması, daha öncede bizim evren dediğimzi şekilde olmasını gerektirmez. Bilgimize istinaden bakıyoruz. Anaaa, bir gaz bulutu... Aaaa, yıldız oldu. Dur la dur, patladı, süper nova oldu, yok lan, başka bir cins patladı, kara delik oldu, gene yok oldu. Malum karadeliğin hacmi falan yok... 

Buyur şimdi, bu "ama yıldız yoktu da yoktan var oluverdi" demek mi? Yoksa yıldız yok oldu demek mi?

Evrene bakarsan, tümü veya herhangi bir noktasına, göreceğin ortak şey, kesin, değişmez şekilde, değişim olacaktır. boşluk denen yerde bile göreceğin şey, değişimdir, bakarsın bir foton geçer gider, o bile değişir. 

Hal buyken, evrenin öncesinin amanda yokluk falan denmesi, ancak akıl noksanlığını gösterir. Evrenin tek gerçeği, yani, vazgeçilmez ve her noktası için geçerli olan gerçeği, değişimdir. Öncesi, değişimle bugünü, gene değişecek, yarını... 

Nereye kadar? Ne zamana kadar? Bildiğimiz kadarıyla, evren zamandan münezzeh, zamanı da var eden o. O halde, evrenin bizim algımıza göre sonsuzdan beri var olduğunu, habire değişip durup, en az bir kere zamanı falan yarattığını söylemekten başka bir şey söylemek zor. 

Anibal, bengi sence mümkün mü?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, memjan21 said:

Anibal, bengi sence mümkün mü?

Bengi ne, hiç bir fikrim yok. Bengi su falan var bildiğim ama, bengi, biraz havada gibi bana. Ha, sonsuzluk falan gibi geveleyebiliriz sanki ama, o terim, bir sıfat olabilir, bir nesne ister yanında nitelenecek.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Bengi ne, hiç bir fikrim yok. Bengi su falan var bildiğim ama, bengi, biraz havada gibi bana. Ha, sonsuzluk falan gibi geveleyebiliriz sanki ama, o terim, bir sıfat olabilir, bir nesne ister yanında nitelenecek.

Pardon :) bengi dönüş. Yani mesela ben şimdi sana yazıyorum bunu daha önce de yazdım ama hiçbir zaman bunun farkında olamayacağım. Sonsuza kadar bunu hep yaşayacağız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, memjan21 said:

Pardon :) bengi dönüş. Yani mesela ben şimdi sana yazıyorum bunu daha önce de yazdım ama hiçbir zaman bunun farkında olamayacağım. Sonsuza kadar bunu hep yaşayacağız. 

Mümkün demenin ölçütü ne?

Olasılık ile olabilirlik diye bir şey var, iki şey yani.

Yaşadığımız her an, başka başka paralel evrenlerde böyle bir döngü içinde yaşanıyor, biz ise o anlara dokunup dokunup geçiyoruz, ama o evrenlerde o şey sürekli dönüp duruyor. 

Tamam, evet, böyle bir olasılık var. Ama olabilir mi? Nerde hani paralel evren? Bırak her anı temsil eden sonsuz paralel evreni, bir tanesi bile yok ortada. O halde, bu olası olan şey, olabilir değil, zira olması için gereken şeyler ortada yok. 

Herşey, olası değildir. Yani, mesela, bir zarın 19 gelmesi olası değildir. Fakat, normalde bir zarın her attığında 6 gelmesi olasıdır. Peki olabilir mi? Olamaz, zira, her atış farklı koşullarda olacağı için, tekrarı beklenmez. Yani olabilir değildir. Ama geliyorsa? O zaman ya adam iyi zar tutuyordur, yada biri zarı kurşunla doldurmuştur. O zaman da olan, o zarın altıdan başka şey gelmesinin olası olmadığı olur aslen. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Mümkün demenin ölçütü ne?

Olasılık ile olabilirlik diye bir şey var, iki şey yani.

Yaşadığımız her an, başka başka paralel evrenlerde böyle bir döngü içinde yaşanıyor, biz ise o anlara dokunup dokunup geçiyoruz, ama o evrenlerde o şey sürekli dönüp duruyor. 

Tamam, evet, böyle bir olasılık var. Ama olabilir mi? Nerde hani paralel evren? Bırak her anı temsil eden sonsuz paralel evreni, bir tanesi bile yok ortada. O halde, bu olası olan şey, olabilir değil, zira olması için gereken şeyler ortada yok. 

Herşey, olası değildir. Yani, mesela, bir zarın 19 gelmesi olası değildir. Fakat, normalde bir zarın her attığında 6 gelmesi olasıdır. Peki olabilir mi? Olamaz, zira, her atış farklı koşullarda olacağı için, tekrarı beklenmez. Yani olabilir değildir. Ama geliyorsa? O zaman ya adam iyi zar tutuyordur, yada biri zarı kurşunla doldurmuştur. O zaman da olan, o zarın altıdan başka şey gelmesinin olası olmadığı olur aslen. 

Ama altıdan başka gelmeme olasılığı da var elbette 🙂 teşekür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, memjan21 said:

Ama altıdan başka gelmeme olasılığı da var elbette 🙂 teşekür ederim.

İşin doğrusu, var ve yokun basit bir tanımı var. Eğer, senin üzerinde bir şeyin herhangi bir etkisi yoksa, o şey yoktur. Olay bundan ibarettir. Basitçe, aslı yok yaylasındaki 1500 koyunun sütünden elde edilen trilyonların yokluk bankasında demetlenmiş, bu bir gerçek. Tamam, gerçek olsun, sen gidip bir kuruşunu alıp harcayamıyorsan, o paranın aslı olsa ka yazar, olmasa kaç yazar. 

Yani, mesela tanrı teranesi. Senin veya hiç kimsenin hayatında gerçekte hiç bir etkisi olmayan tanrı, olsa kaç yazar, olmasa kaç yazr? Yok işte, bundan daha mantıklı bir sonuç olabilir mi?

Dincilerinde en çok kıçlarını yırttığı husus, "manada tanrının bizim hayatımıza etkisi var da..." diye saçma salak ispatlar yapmaya çıkmalarıdır bu yüzden. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...