Jump to content

dünya ekonomisi 2023 yılında çökücek.

Recommended Posts

2 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

sayın anibal, son olarak merak ediyorum senin yorumunu kısaca;

500 milyar konusunda ne düşünüyorsunuz? mantıklımı? bana göre mantığın bile bir onuru vardır..

Fantezilerde mantık aranmaz. Senin kendi sınırlı mantığınla düzeltmeye çalıştığın şey bir fantezi..

Şu anda dünya nufusu 7 milyar. Bin yıl sonra dünya dışında yerleşme yerlerinde insan sayısının kaç olacağını tahmin ediyorsun?

Sana göre 500 milyar mümkün değilse, ne mümkün?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, karamsarhuman said:

sayın anibal, son olarak merak ediyorum senin yorumunu kısaca;

500 milyar konusunda ne düşünüyorsunuz? mantıklımı? bana göre mantığın bile bir onuru vardır..

Bu dünya 500 milyar kişiyi besler. Sorun olmaz. Sorun, kendini beslemeyi kaç kişi becerir sorunudur. Bugün için bakarsan, bunu afrikalılar ve müslümanlar beceremez. Bu yüzden de, afrikalıların özellikle, müslümanlarla beslenmesine göz yumulacak, hatta desteklenecektir. Şimdi afrikalı dedikte, buna, arakan, çin, papua yeni gine falanda ekleyin.

Peki neden müslümanları yiyecekler, din düşmanlığı mı? Elbette değil, ama bugünden, müslümanlar kendilerini insan olmayan bir mahluk olarak göstermeyi başardılar. İmaj herşeydir bu mevzuda. Arakanda, müslüman kadınlara tecavüz ediliyor diye soruluyor generale, cevap acı ama anlamlı: "Kim tenezzül edip bu mahluklara tecavüz eder ki?" 

İnsanlar, kendilerinden olmadığını düşündükleri mahlukata, neler yapıyor, ne ediyor, günlük bir olay, biliniyor. Ötesini artık siz düşünün. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, anibal yazdı:

Bu dünya 500 milyar kişiyi besler. Sorun olmaz. Sorun, kendini beslemeyi kaç kişi becerir sorunudur. Bugün için bakarsan, bunu afrikalılar ve müslümanlar beceremez. Bu yüzden de, afrikalıların özellikle, müslümanlarla beslenmesine göz yumulacak, hatta desteklenecektir. Şimdi afrikalı dedikte, buna, arakan, çin, papua yeni gine falanda ekleyin.

Peki neden müslümanları yiyecekler, din düşmanlığı mı? Elbette değil, ama bugünden, müslümanlar kendilerini insan olmayan bir mahluk olarak göstermeyi başardılar. İmaj herşeydir bu mevzuda. Arakanda, müslüman kadınlara tecavüz ediliyor diye soruluyor generale, cevap acı ama anlamlı: "Kim tenezzül edip bu mahluklara tecavüz eder ki?" 

İnsanlar, kendilerinden olmadığını düşündükleri mahlukata, neler yapıyor, ne ediyor, günlük bir olay, biliniyor. Ötesini artık siz düşünün. 

yanii anibal zorla yazdırıcaksın şimdi

,asıl sorun ne biliyormusun? müslüman hristiyan yahudi atheis, deist, agnostik, determinist, veya nihilistler değil, asıl problem 

zihinsel mantalite mentalık bir problemımız var,

asıl problem, dünyayı kim yöneticek? adil bir yönetim olucakmı?tartışılır.

16. yydan itibaren rochvild ailesiyle başlıyan ingiliz hakımyetı ile kapitalizmı kuranlar

bu sistemı besliyen . hristiyanları  müslümanları ve  yahudi  leri bile yöneten burjuva sınıfıdır.

bu sorunu görmezden gelemeyiz.

aklın hayalin alıyormu? 500 milyar..

basit bir sözcük ama iş uygulamaya gelince, kapitalizm en büyük sorundur.

bir kere kapitalizmın kalkması gerekiyor..

her insan bilnçli olsa bile bu tüketım sorunu haline gelicektir.. tabiii goradakı gibi hapla beslenirsek

o başka tabi...sömürü sistemı dışında bir sistem kurulmak zorunda. aksi halde sonuç belli..

hiç kendını yorrma güven bana..

image.jpeg.6c4b7eec686bdc5ed19fc5781e3080d3.jpeg

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, haci said:

Fantezilerde mantık aranmaz. Senin kendi sınırlı mantığınla düzeltmeye çalıştığın şey bir fantezi..

Şu anda dünya nufusu 7 milyar. Bin yıl sonra dünya dışında yerleşme yerlerinde insan sayısının kaç olacağını tahmin ediyorsun?

Dünya dışına gitmeye gerek yok ki. 500 milyar insana yeter bu dünya. Besleyemez, edemez demek kolay, ama pek geçerli değil. Bütün mevzunun bir döngü olduğu, aynı su, besin vs. nin sürekli bir çevrimde olduğunu unutuyoruz. Bugün sorunumuz, o döngüde bizden çıkanların öncelikle, bizim tüketme hızımızla geriye kazanılamıyor olması.  Daha büyük sorunumuz ise, bu döngüyü kıracak, patlatacak şekilde, doğayı tahrip ediyor olmamız.

Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil, ama özellikle ikincisi, bir  dert olarak ortada duruyor. Yani, tamam desek, hadi desek, tahribatımızın düzelmesi en az 50 sene alacak, en iyi ihtimalle. İşte sorun bu önümüzdeki 50 yılı sağ atlatabilmek. Ve görünen o ki, başta müslümanlar olmak üzere çok insan bunu atlatamayacak. 

Sitelerde Paylaş
Just now, karamsarhuman said:

,asıl sorun ne biliyormusun? müslüman hristiyan yahudi atheis, deist, agnostik, determinist, veya nihilistler değil, asıl problem 

16. yydan itibaren rochvild ailesiyle başlıyan ingiliz hakımyetı ile kapitalizmı kuranlar

bu sistemı besliyen . hristiyanları  müslümanları ve  yahudi  leri bile yöneten burjuva sınıfıdır.

Hiç öyle bir sorun yok. Neymiş, dünyayı kim yönetecekmiş? Bu kendini yönetmekten aciz zavallıların, "lan beni kim yönetiyo yavvvv" diye salak salak,hareketleri, rüzgardaki yaprak gibi sağa sola toslayıp durup kafasını gözünü yarmasının mesuliyetini yükleyecek birini araması sadece. 

Hah, amanda yönetecez, amanda illa yönetilecez diyen, mesela orta doğu ülkeleri, zaten ortada, kendi kendilerini yiyip gidiyor işte. Batı dediğiniz ve gözünüzü kapatıp, başka tarafınızla sallayıp durmaktan geri kalmadığınız, kapitalist denen o yerlerde, sandığınız gibi bir yönetim falan yok. Bir ülke ne kadar az yönetiliyorsa, o kadar gelişiyor, gidin bakın, ABD orada. Rotschild'in derdi mi yok birilerini yönetmeye varana kadar? 

Düşünün bakalım, Trump'la nasıl o kadar rahat kafa bulabiliyor ABD'li biri, TV'ci, gazeteci falan. Adamların yönetilmek derdi yok ki?

Kendinize bakın, sorun onlar, o burjuvalar falan değil. Burjuva devri de, emperyalizm devri de bitti. İkiside, verimsiz olduğu, kelleyi götürdüğü için bitti. Sorunu rotschildde falan aramayın, kendinizi yönetemediğinizi görüp, buna bir çare arayın. 

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, karamsarhuman said:

aklın hayalin alıyormu? 500 milyar..

basit bir sözcük ama iş uygulamaya gelince, kapitalizm en büyük sorundur.

bir kere kapitalizmın kalkması gerekiyor..

her insan bilnçli olsa bile bu tüketım sorunu haline gelicektir.. tabiii goradakı gibi hapla beslenirsek

o başka tabi...sömürü sistemı dışında bir sistem kurulmak zorunda. aksi halde sonuç belli..

hiç kendını yorrma güven bana..

Eleman bir sürü ekleme yapmış sonradan...

500 milyar mı? Hiç, azmış... 

Kapitalizm dediğiniz ve ne olduğunun tanımı olmayan şey, senin sorunun değil, sorununun çözümüdür. Bunu anlamayacak enayilersiniz sadece. Basitçe, kendinizi besleyecek haliniz yok,biri sizin için çalışsın, üretsinde, sizi beslesin diye ağzınızı açıyorsunuz. İşte o, aç kalmanızın sebebi. Gidin, çalışın, edin, karnınızı doyurun ki bunun da adı, kapitalizm olmuş.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, haci yazdı:

haklısınız fantazilerde mantık aranmaz ama fantazilerle, realist olunmaz, yaniiii fantastik düşüncelerle en fazla,

yazar olursunuz, bilim kurgu uzmanı olursunuz sayın hacı!

ama gerçekler irdelersek, felsefe yapmış olmayız, aksine mantık bunu gerektirir.

kapitalizm mantıklımı sizce?

500 milyar mümkün şöyle izah edim.

jüpiter!!! büyüklüğünde bir gezegen keşfedilir. sonrada kolınıler halinde değil 500 milyar ..insanı alır yerleştirirsiniz.500 milyar değil bu gezgen 25 milyarı nasıl alıcak?(ekodenge biyolojık denge) kara kara düşünüyorum.1 trılyon alır orası hiç merak etmeyın.

sayın hacı siz önce öyle bir gezegen keşfedin sonra devam edelim. ne dersiniz. haksızmıyım? saygılarımla..

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

haklısınız fantazilerde mantık aranmaz ama fantazilerle, realist olunmaz, yaniiii fantastik düşüncelerle en fazla,

ama gerçekler irdelersek, felsefe yapmış olmayız, aksine mantık bunu gerektirir.

jüpiter!!! büyüklüğünde bir gezegen keşfedilir. sonrada kolınıler halinde değil 500 milyar ..insanı alır yerleştirirsiniz.500 milyar değil bu gezgen 25 milyarı nasıl alıcak?(ekodenge biyolojık denge) kara kara düşünüyorum.1 trılyon alır orası hiç merak etmeyın.

sayın hacı siz önce öyle bir gezegen keşfedin sonra devam edelim. ne dersiniz. haksızmıyım? saygılarımla..

Sana göre bir trilyon da mümkün.

Yine sana göre bulunan Jupiter büyüklüğündeki bir gezegene bir trilyon insan beam edilir.. Haksız falan değilsin.

Bu arada.... Sana göre bin yıl sonra dünya nufusu kaç olacak?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, karamsarhuman said:

Öyle bir salaksınız ki? Doğadan, taibattan falan bihaber, zırcahil laflar ediyorsunuz. 

Jüpiter büyüklüğündeki yaşanabilir bir gezegende, insanın ağırlığı 10 tonu geçer, kendi kendini ezer. Hal buyken, fantazilere bak birde kendindeki.

Bu gezegen 500 milyarı alır, hiç merak etme sen. Bu gezegenin şu an kullanılan alanı, %0.03 bile değil. Sıkma canını sen buna..

Kapitalizm, mantıklı olabilir, olmayadabilir. Ama daha iyisini biliyorsan, buyur söyle, herkes, en başta da kapitalistler kabul edecektir, hiç merak etme. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, haci yazdı:

Sana göre bir trilyon da mümkün.

Yine sana göre bulunan Jupiter büyüklüğündeki bir gezegene bir trilyon insan beam edilir.. Haksız falan değilsin.

Bu arada.... Sana göre bin yıl sonra dünya nufusu kaç olacak?

bana göre 1000 yıl sonra  dünya nüfüsü en fazla 50 milyon olucaktır. önseziler değil bu seferki realist olucak. bakınız.

oldukca mantıklı önermelerim olucak.

1: dünya 1000 yıl içinde savaşlar yüzünden nüfüs oldukça azalıcaktır.

2: kimyasal atıkların ve kimyasal silahların topraga etkisiyle  insanlık yer altına inmek zorunda kalıcaktır.

3: yer altında çok  az nüfüs olucagından, üretımde çok az olucaktır.

4: stoklar tükendiğinde insan nesli tükenme noktasına gelebilicek kadar , düşücektir (nüfüs)

yer altında üretilen sebze ve meyveler, yer altında üretilen üreten bir sistem çok uzun süre dayanması 

gerekiyorki,, kimyasal atıkların ve kimyasalların topraga verdiği zarar ortadan kalksın..

insanlar yer altında bunu nasıl anlıyabilrler?buda ciddi bir soru işaretidir.

belkide eskisi gibi yaşamak için binlerce yıl geçmesi gerrekicek.

sayın hacı bu olasılıkları yalnızca yeni bir yaşanılabilr gezgen bulunamaz ise; işe yarıyacaktır.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

bana göre 1000 yıl sonra  dünya nüfüsü en fazla 50 milyon olucaktır. önseziler değil bu seferki realist olucak. bakınız.

2: kimyasal atıkların ve kimyasal silahların topraga etkisiyle  insanlık yer altına inmek zorunda kalıcaktır.

4: stoklar tükendiğinde insan nesli tükenme noktasına gelebilicek kadar , düşücektir (nüfüs)

yer altında üretilen sebze ve meyveler, yer altında üretilen üreten bir sistem çok uzun süre dayanması 

gerekiyorki,, kimyasal atıkların ve kimyasalların topraga verdiği zarar ortadan kalksın..

sayın hacı bu olasılıkları yalnızca yeni bir yaşanılabilr gezgen bulunamaz ise; işe yarıyacaktır.

Sen fala bakmışsın. Ben fala bakmanı istemedim. Senden geçmişe bakarak geleceği takribi de olsa tahmin etmeni istedim. Çünkü ben etmiştim.. Savaşların, kimyasal maddelerin, hastalıkların neden olduğu istatistiği de içermesi lazım senin bu tahmininin.

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, karamsarhuman said:

Önermelerin mantıklı falan değil. Hatta tamamen mantıksız..

Neden dersen, savaşın hiç uğramayacağı yerlerde yaşayan bir milyar insan var zaten mesela.

Evet, o çernobil yüzünden bir milyar insana yetecek yer, mahvolmuş durumda. Ama bu öyle kalacak değil, emin ol onu da temizlemenin, kullanmanın yolunu bulacaktır insan. 

Sanırım seni korkutup, bir şekilde istifade etmek isteyen birilerinin dolduruşuna geliyorsun. 

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, haci said:

Dünya ekonomisi 2023 yılında çökebilir. Dünya ekonomisi şimdiye kadar birçok kereler çökmüştür..

Ama  onların hiç biri irreversible değildir. Bir süre sonra ekonomi düzelmiştir.

Elbette çökebilir, ama niye çöksün ki?

İnsanlar, ders almayı bilen canlılardır. Geçmişten ders alırlar. Çöküş gene olsa da, sonuç gene öyle dünya savaşları falan olmaz. Her çküş denen sallantıda, taşlar yerien daha iyi oturur, giderek sağlamlaşır böyle sistemler. 

1929 çöküşünün asıl sebebi, paranın altına endeksli oluşuydu. Buna taaa 1970'lerde falan ayıkabildiler, ama ayıktılar sonunda. Bunun gibi. Bugün, dünya, öyle çöküşlere falan daha hazır, başına gelecekleri biliyor, önlemini de ama az, ama çok alıyor zaten. 

Bazılarının derdi, aha çökecek, yok daha çökecek falan derken, ortalığı bulandırıp hamuduyla bir şeyleri götürmek. Rahibin biri vardı. İncilden hesap etmiş, bir ay sonra şu gün kıyamet kopacak. Millet işini gücünü bırakıp, kıyamet ayinine devam. Tabi, onları cennet kapısında bekletmeyecek, özel ihramları da dolarları bayılıp almışlar güzelce. Bunun gibi..

Bazılarının da derdi "amanda ne hikmetli sözler bunlar" dedirterek, alkış falan almak, egolarını pohpohlatmak, bir halt bildiklerini göstermek. Hem öyle bir halt değil, hiç kimsenin vakıf olmadığı bu büyük sırlara vakıf olmuş, çooook derin adamlar bunlar, öyle böyle değil. 

Dünya ekonomisi, belki bugünün en şeffaf şeyi. O kadar insan görmeyecek, ama bunlar, keşşaf sıfatıyla, bu sırrı keşfetmiş olacaklar.. 

Dinler hiç değişmez, adları, tanrıları falan değişir ama, hep böyle şeyler ile var olurlar. Bu kafada bir başak acayip din, tanrısı falan olmasa bile. 

Sitelerde Paylaş

Ben bu çöküşün Türkiye'yi etkilemeyeceğini düşünüyorum. Zira bu sene içerisinde Amerika ve Avrupa'nın tüm çabalarına rağmen ekonomimiz kendisini küresel güçlerin saldırılarına karşı korumayı bildi. Evet, özellikle Temmuz-Ağustos ayları arasında dış güçlerin saldırıları sonucunda ekonomimiz sarsıldı ama yıkılmadı. Bu aslında ne kadar kuvvetli bir iktisadi yapıya sahip olduğumuzu gösteriyor ki, 2023'de olası bir küresel ekonomik çöküştende etkilenmeyeceğimiz konusunda bize bir güvence sağlıyor. Yalnız şu var ki, 2023'de olası bir küresel ekonomik kriz sebebiyle İngiltere, Almanya, Fransa, Amerika gibi ülkelerden Türkiye'ye göçler yaşanabilir. Türkiye bu krizden etkilenmeyeceği için, Fransızlar, Almanlar, İngilizler çözümü Türkiye'ye sığınmakta bulabilir. Bu sebeple bir mülteci akınına hazırlıklı olunmalı. 

tarihinde Baris28 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Baris28 yazdı:

Ben bu çöküşün Türkiye'yi etkilemeyeceğini düşünüyorum. Zira bu sene içerisinde Amerika ve Avrupa'nın tüm çabalarına rağmen ekonomimiz kendisini küresel güçlerin saldırılarına karşı korumayı bildi. Evet, özellikle Temmuz-Ağustos ayları arasında dış güçlerin saldırıları sonucunda ekonomimiz sarsıldı ama yıkılmadı. Bu aslında ne kadar kuvvetli bir iktisadi yapıya sahip olduğumuzu gösteriyor ki, 2023'de olası bir küresel ekonomik çöküştende etkilenmeyeceğimiz konusunda bize bir güvence sağlıyor. Yalnız şu var ki, 2023'de olası bir küresel ekonomik kriz sebebiyle İngiltere, Almanya, Fransa, Amerika gibi ülkelerden Türkiye'ye göçler yaşanabilir. Türkiye bu krizden etkilenmeyeceği için, Fransızlar, Almanlar, İngilizler çözümü Türkiye'ye sığınmakta bulabilir. Bu sebeple bir mülteci akınına hazırlıklı olunmalı. 

Sen bir fantezi aleminde yaşıyorsun. Ciddiysen tabii...

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Baris28 said:

Ekonomin darma duman olmuş halde, ne bekliyordun ki daha? 

Ekonomi kötü olunca, böyle sokaklar, binalar boşalıyor, kovboy filmlerindeki gibi ortalık rüzgarda uçan çalı ve samanlara kalıyor falan mı sanıyordun acaba? 

Ekonomiye saldrıan falan da görmedik, ha Tayyibi saymazsak, ne zaman konuşsa, ekonomi bir dibe daha vurdu. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...