Jump to content

Kur'an İncil'i tastik eder mi ?

Recommended Posts

8 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Doğuştan sünnetliymiş.bütün peygamberler sünnetli derler ama İncil'e göre yanlış bir iddia . İsa çocukken sünnet ediliyor ( Luka 2/21) .tahmin ediyorum ,İncil'i okuyanlar İsa'nın sünnet edildiğini farkedince ,Muhammed sünnetli doğdu yalanını ortaya attılar.amaç Muhammed'i  İsa 'dan üstün göstermek .Mucizelerde uydurdular.(Şakkı Kamer ) çünkü İsa'nın  bir çok mucizesi var. 

Muhammed'in tıbbi tarafıda bence uydurma.mesela Çörekotu ,bal,hacamat,misvak  vs....her derde devadır hadisleri .bitkiler hakkında hadisler çok.(2 sene boyunca  ayda bir ,iki ayda bir hacamat oldum,hiç bir faydasını görmedim.çörek otu kullandım 1 sene,havagazı.hadislerdeki iddialar ya kopya yada abartılı )tedaviye yönelik bu kadar çok hadisin olmasının sebebi (bana göre) İsa'nın şifa verici yönünün olması..bizim peygamberimizde Ondan geri değil,İsa gibi ümmetinin sağlığını düşünmüş algısı yaratılmaya çalışılmış gibi .

anladım, peki birşey sorucam dostum, isa sünnetli doğmuş dediniz, o zaman hristiyan inancında neden sünnet ile ilgili ayetler yok,

hristiyanların tamamı sünnetsizdir buda ilginç değilmi? 

kuranda ayetler var, ama incilde yok, tevrattada var inceledim, ama sünnetın ne oldugu? konusunda bilgi verilmemiş..bu ayette

sünnet var demiş ama tibbi olarak bilgi verilmemiş sünnetin ne oldugu? belirsiz.belkide sünnet, bir duadır veya bir ayindir. net bir tanımlama yok.

Sünnet olmalısınız, sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi olacak... Sekiz günlük her erkek çocuk sünnet edilecek. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürecek bu... İbrahim sünnet olduğunda doksan dokuz yaşındaydı. Oğlu İsmail on üç yaşında sünnet oldu. İbrahim, oğlu İsmail'le aynı gün sünnet edildi. (Yaratılış 17 / 10, 26)
Tanrı'nın buyurduğu gibi İbrahim, oğlu İshak'ı sekiz günlükken sünnet etti. (Yasa. 7 / ?

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Doğuştan sünnetliymiş.bütün peygamberler sünnetli derler ama İncil'e göre yanlış bir iddia . İsa çocukken sünnet ediliyor ( Luka 2/21) .tahmin ediyorum ,İncil'i okuyanlar İsa'nın sünnet edildiğini farkedince ,Muhammed sünnetli doğdu yalanını ortaya attılar.amaç Muhammed'i  İsa 'dan üstün göstermek .Mucizelerde uydurdular.(Şakkı Kamer ) çünkü İsa'nın  bir çok mucizesi var. 

Muhammed'in tıbbi tarafıda bence uydurma.mesela Çörekotu ,bal,hacamat,misvak  vs....her derde devadır hadisleri .bitkiler hakkında hadisler çok.(2 sene boyunca  ayda bir ,iki ayda bir hacamat oldum,hiç bir faydasını görmedim.çörek otu kullandım 1 sene,havagazı.hadislerdeki iddialar ya kopya yada abartılı )tedaviye yönelik bu kadar çok hadisin olmasının sebebi (bana göre) İsa'nın şifa verici yönünün olması..bizim peygamberimizde Ondan geri değil,İsa gibi ümmetinin sağlığını düşünmüş algısı yaratılmaya çalışılmış gibi .

Güzel bir tespit.

Evet, Musevilikte sünnet riüeli çocuk daha bebekken icra edilir.

On 16.02.2019 at 18:13, kavak yazdı:

Brit Mila

Musevilikteki geleneksel sünnete Brit Mila denir. Yeni doğmuş çocuğun 8. gününde penisinin ön derisi(sünnet derisi) kesilir. En önemli dinsel buyruklardan birisidir, çünkü bu eylem tanrı ile olan bağı simgeler. Brit Mila bir "Mohel" tarafından uygulanır. Bu kişi sünnetçidir ve bu konuda pratik eğitim almış kişidir. O gün Sabbat´a veya tatil gününe gelse dahi sünnet ritüeli mutlaka icra edilmek zorundadır. Bu merasim Tevrattaki bütün buyrukların önünde gelir, birincildir. Bir sonraki neslin inancı için bir işaret olup Musevi kimliğinin temel taşıdır.

Cemaatin on 10 musevi erkeği(Minjan) merasim esnasında bulunmak zorundadır. İlyas peygamber de görünmeyen şeref misafiri olarak merasimde yerini alır. Oğlan şayet sağlıklı değilse veyahut erken doğum ise sünnet merasimi ertelenir ve iyileşmesinin 8. gününde tekrarlanır. Sadece bebekler değil, museviliğe geçmiş yetişkin erkeklerde sünnet olmak zorunda.

Sünnet merasimi evde, sinagogda, Mohel´in ofisinde veyahut bir hastahanede icra edilir. Sünnet esnasında sürekli hayır duaları okunur ve sünnet olan çocuğun etrafında sadece erkekler bulunur. Çocuğun babası, sağ kolunu Mohel´in omuzuna kor. Anne ise, doğumdan dolayı kirli kabul edilir, diğer kadınlarla beraber arka saflarda durur.

Mohel, nihayet sünnetten sonra bir kadeh şarabın üzerinde hayır dualarını okumaya devam eder ve oğlanın İbranice ismini sesli ilan eder. Çocuğun sakinleşmesi için bir beze bir damla şarap bandırılır ve çocuğa emdirilir. Kirveye ve anneye şarap kadehi verilir. Sonra çocuk bir kenarda anne tarafından sakinleşmesi için emzirilirken, yemek merasimi başlar.
Burada hayır duaları devam eder ve hediyeler takdim edilir.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Peygamberler sünnetli doğsaydı Hz İbrâhim 80 yaşında kendi kendini sünnet etmezdi.
Ba'zı Peygamberlerin sünnetli doğmuş olması mümkündür. Peygamberimiz ve hattâ Peygamberlerin de Peygamberi, Sünnetli doğmuştur.

Sitelerde Paylaş

bir katolik veya bir protestan, incildeki sünnetle ilgili tüm ayetleri okuyunca, bunun tıbbi olarak, penisin ucundaki derinin alınması

demek olduğunu nasıl anlıyacak? 

,bu ayetleri türkçeye çevirenler sünneti belkide farklı lanse etmiş olabilirler.çünkü en ufak bir açıklama yok sürekli

aynı şeyleri sayıklayıp durmuş ayetler. sünnet olucaksınız. 8 günlük bebekler sünnet olucak.ibrahim o bütün bebekleri

sünnet ettirdi?tamamda sünnet ne? nasıl ettirdi yazmıyorki?

ayetlerin tamamını aldım, sürekli sünnetten bahsediyor. ama sünnet nedir? nasıl yapılır? yazmıyor..sizcede garip değilmi?

bana sünnetin nasıl yapıldığına dair bir tane ayet gösterin kafi...

alın kendınız bakın.. bu sünnet olayına kim mantıklı cevap vericek?

sünette tıpkı namaz gibi belirsiz. yazılmış. namaz yazılmış ama salati denmiş. 5 vakit oldugu yazılmamış kuranda

tıbbe hakaret etmış tıbbi bilgiler yok..rakamlar yok. cerrahi operasyon yazılmamış..

1400 yıl öncekı salatı  kuum saatine göre hiçri takvim şimdiki namaz miladı takvim ve 5 vakit ..mantıklımı?

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=1262

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

bir katolik veya bir protestan, incildeki sünnetle ilgili tüm ayetleri okuyunca, bunun tıbbi olarak, penisin ucundaki derinin alınması

demek olduğunu nasıl anlıyacak? 

,bu ayetleri türkçeye çevirenler sünneti belkide farklı lanse etmiş olabilirler.çünkü en ufak bir açıklama yok sürekli

aynı şeyleri sayıklayıp durmuş ayetler. sünnet olucaksınız. 8 günlük bebekler sünnet olucak.ibrahim o bütün bebekleri

sünnet ettirdi?tamamda sünnet ne? nasıl ettirdi yazmıyorki?

ayetlerin tamamını aldım, sürekli sünnetten bahsediyor. ama sünnet nedir? nasıl yapılır? yazmıyor..sizcede garip değilmi?

bana sünnetin nasıl yapıldığına dair bir tane ayet gösterin kafi...

alın kendınız bakın.. bu sünnet olayına kim mantıklı cevap vericek?

sünette tıpkı namaz gibi belirsiz. yazılmış. namaz yazılmış ama salati denmiş. 5 vakit oldugu yazılmamış kuranda

tıbbe hakaret etmış tıbbi bilgiler yok..rakamlar yok. cerrahi operasyon yazılmamış..

1400 yıl öncekı salatı  kuum saatine göre hiçri takvim şimdiki namaz miladı takvim ve 5 vakit ..mantıklımı?

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=1262

Malum muhterem

Azıcık yabancı dillere vakıf olsanız (İngilizce, Almanca vs), bazı Türkçe çevirilerin yetersiz olduğunu görmemeniz mümkün değil.

Diğer dillerde gayet detaylı yazılmıştır.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Malum muhterem

Azıcık yabancı dillere vakıf olsanız (İngilizce, Almanca vs), bazı Türkçe çevirilerin yetersiz olduğunu görmemeniz mümkün değil.

Diğer dillerde gayet detaylı yazılmıştır.

eleştiriceğine keşke sünnetin nasıl yapıldığını gösterseydiniz, muhterem,bana sünnetin nasıl yapıldığına dair bir ayet göstermeniz

mümkünmü? sayın kavak, diğer dilleri boşverin türkçe bir ayet gösterin, ingilizce incil ayetide olur....

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

eleştiriceğine keşke sünnetin nasıl yapıldığını gösterseydiniz, muhterem,bana sünnetin nasıl yapıldığına dair bir ayet göstermeniz

mümkünmü? sayın kavak, diğer dilleri boşverin türkçe bir ayet gösterin, ingilizce incil ayetide olur....

Malum muhterem

Bana inanmıyorsan, yapacak birşey yok.

Türkçe´sini bulan diğer dillerdekini de hay hay bulur. Gerçi dil bilmiyorsan, bu da anlamsız.

Artı şu sünnet meselesi de öyle çok komplex bir mesele falan değil.

Sonuçta bir deri parçası.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yuhanna 3 / 34 Tanrı’nın gönderdiği kişi Tanrı’nın sözlerini söyler. Çünkü Tanrı, Ruh’u ölçüyle vermez. 

Tanrı, Ruh’u ölçüyle vermez.

Talak Suresi, 3. ayet:  Allah, her şeye bir ölçü koymuştur.

Tanrı’nın gönderdiği kişi Tanrı’nın sözlerini söyler.

Yeryüzünde düşmanı tamamıyla sindirip hâkim duruma gelmedikçe, hiçbir peygambere esir almak yakışmaz.Enfal Suresi 67

Allah, seni affetsin! Doğru söyleyenler sana iyice belli olup, yalancıları bilinceye kadar beklemeden niçin onlara izin verdin? Tevbe 43

Ey peygamber! Eşlerinin rızasını arayarak, Allah’ın sana helâl kıldığı şeyi niçin sen kendine haram ediyorsun? Tahrim 1

(Muddessir Suresi 18,19,20)

1 Çünkü o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.

2  Kahrolası nasıl da ölçtü biçti!

3 Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti!

1 düşündü taşındı, ölçtü biçti.

Bana değneğe benzer bir ölçü kamışı verilip şöyle dendi: “Git, Tanrı’nın Tapınağı’nı ve sunağı ölç, orada tapınanları say! 2 Tapınağın dış avlusunu bırak, orayı ölçme. Çünkü orası, kutsal kenti kırk iki ay ayaklarıyla çiğneyecek olan uluslara verildi. Vahiy 11/1,2 

2  Kahrolası nasıl da ölçtü biçti!

Sonra beyaz bir bulut gördüm.Bulutun üzerinde “insanoğluna benzer biri” oturuyordu.Başında altın bir taç,elinde keskin bir orak vardı.Tapınaktan çıkan başka bir melek bulutun üzerinde oturana yüksek sesle bağırdı: “Orağını uzat ve biç! Biçme saati geldi.Çünkü yerin ekini olgunlaşmış bulunuyor.”Bulutun üzerinde oturan,orağını yerin üzerine salladı,yerin ekini biçildi.vahiy 21 / 14,15,16.

3 Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti!

Gökteki tapınaktan başka bir melek çıktı. Onun da keskin bir orağı vardı.  Ateş üzerinde yetkili olan başka bir melek de sunaktan çıkıp geldi. Keskin orağı olana yüksek sesle, “Keskin orağını uzat!” dedi. “Yerin asmasının salkımlarını topla. Çünkü üzümleri olgunlaştı.”  Bunun üzerine melek orağını yerin üzerine salladı. Yerin asmasının ürününü toplayıp Tanrı öfkesinin büyük masarasına attı.  Kentin dışında çiğnenen masaradan kan aktı. Kan, 1 600 ok atımı kadar yayılıp atların gemlerine dek yükseldi.Vahiy 21/17,18,19,20

(İncil'de(ölçmeden biçmeden bahseden) İblisin yıkımını anlatan bu 3 ayetden başka ayet yoktur) 

Beni, yarattığım kişiyle baş başa bırak. Muddessir Suresi 11

“İşte ben ve Tanrı’nın bana verdiği çocuklar” diyor. 14 Bu çocuklar etten ve kandan oldukları için İsa, ölüm gücüne sahip olanı, yani İblis’i, ölüm aracılığıyla etkisiz kılmak üzere onlarla aynı insan yapısını aldı. 15 Bunu, ölüm korkusu yüzünden yaşamları boyunca köle olanların hepsini özgür kılmak için yaptı. İbraniler 2/14,15 (İsa’nın varlığının sebebi veya sebeblerinden biri iblis )

Markos 1

13 İsa çölde kaldığı kırk gün boyunca Şeytan tarafından denendi. 

Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim.  Muddessir Suresi 12

bol mal...

Matta 6

19  “Yeryüzünde kendinize hazineler biriktirmeyin. 20 Bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin.

Matta 11   27 Babam her şeyi bana teslim etti.

gözü önünde ...

Matta 5101  İsa on iki öğrencisini yanına çağırıp onlara kötü ruhlar üzerinde yetki verdi.

duran oğullar...

Yuhanna 9 ,10,11 Dünyaya gelen, her insanı aydınlatan gerçek ışık vardı. O, dünyadaydı, dünya O’nun aracılığıyla var oldu, ama dünya O’nu tanımadı. Kendi yurduna geldi, ama kendi halkı O’nu kabul etmedi.

Yuhanna 12 36 Sizde ışık varken ışığa iman edin ki, ışık oğulları olasınız.”

Kendisine alabildiğine imkânlar sağladım. Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar. Muddessir Suresi 15

Biraz ilerledi, yüzüstü yere kapanıp dua etmeye başladı. “Baba” dedi, “Mümkünse bu kâse benden uzaklaştırılsın. Yine de benim değil, senin istediğin olsun.”Matta 26/39

Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır. Muddessir Suresi 16

İşte saat yaklaştı, İnsanoğlu günahkârların eline veriliyor. Matta 26/45

Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım. Muddessir Suresi 17 (Se urhikuhu saûdâ(saûden).

se-urhiku-hu : ağırlık, zahmetli, güç, yokuşa sürme, anlamanın güçlüğü

saûden : yukarı, üst, aşama,  kadar, sarp yokuş, zorluk

17  Askerler İsa’yı alıp götürdüler. İsa çarmıhını kendisi taşıyıp Kafatası –İbranice’de Golgota– denilen yere çıktı. Yuhanna 19 

Sonra arkasını döndü ve büyüklük taslayıp şöyle dedi: “Bu, ancak nakledilegelen bir sihirdir.” Muddessir Suresi 23

Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar büyük belirtiler ve harikalar yapacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse, seçilmiş olanları bile saptıracaklar.  İşte size önceden söylüyorum. Matta 24/24,25

Matta 26 “Bunun için size, ‘İşte Mesih çölde’ derlerse gitmeyin. ‘Bakın, iç odalarda’ derlerse inanmayın

İşte Biz sana, böyle Arapça bir Kur'an vahyettik; şehirlerin anası (olan Mekke halkı)nı ve çevresinde olanları uyarman için  … Şura Suresi, 7  

Cin Suresi, 18. ayet: Şüphesiz mescidler, Allah'a aittir. Öyleyse, Allah ile beraber başka hiçbir şeye  kulluk etmeyin 

Sitelerde Paylaş

Müddesir suresinde ki " ölçtü biçti " diye meal edilen kelimeleri fiziksel anlamda birebir herhangi bir şeyi önce "ölçüp " sonra  "biçmek " manasında anladığım düşünülmesin.

sonuçta bu bir deyim ve anlamı "düşünüp,tasarlamak,takdir etmek,karar vermek,şekle sokmak,biçimlendirmek vs manalarına geliyor.

Müddesir suresinde sorgulayan ve sorgulamasının sonunda Kur'an' ı inkar eden bir şahıs anlatılıyor.yani o şahsın kendince doğruları var.doğruları saptadığı bir ölçüsü var.Kur'an' ı bu ölçüyle değerlendiriyor ve inkar ederek,doğrularına katmıyor.

inkar ediyor,ayırıyor,atıyor,yok sayıyor.düşüncelerini biçimlendiriyor.

İncil  de verdiğim peşpeşe gelen 3 Vahiy ayetinde bir tarafta cennetlikleri temsil eden doğrular ;

ekinler,insanlar  ,diğer tarafta sahte olanlar,yani cehennemlikleri temsil eden 

asmalar,üzümler ,insanlar var.

sayma ,biçme eylemleriyle bu ikisini tespit edip, ayırıyorlar.

bunları yapanlar 1 ncisinde "insan" ,2 ncisinde "İsa " 'yı temsil eden şahıs (veya kendisi ),3 ncüsünde melek ..

Burada sayım ve orakla cennetlikler ve cehennemlikler nasıl ayrılıyorsa,Müddesir suresinde anlatılan şahıs için doğru ve sahte netleşip,ayrılıyor.

Allah içinde bu şahsın cennetlik mi cehennemlik mi olduğu kesinlik kazanıyor.imtihanı kaybediyor.

Ve sure bu şahsı tehditle devam ediyor.tamamiyle simgesel bir anlatım ile Allah yargısını,ayrımını ortaya koyuyor.

İncil de ki o 3 vahiy ayetinde de aynı şey  müddesir suresinde ki gibi simgesel  bir şekilde (en azından dünyevi bakış açısıyla )

bu açıdan değerlendirilirse benzerlikler daha iyi farkedilir diye düşünüyorum...

Bütün yazdıklarım şahsi yorumumdur.

arzu ettiğim şey bunların değerlendirilmesi...

sorgulayan biriyim ve sağlıklı bir neticeye varmak için düşüncelerimi paylaşmak zorunda olduğumu düşünüyorum.

hata yapıyorsam bilmek isterim..eğer doğruysa hakikati bulmak adına bu da gayet yapıcı olacaktır .

bunu netleştirmenin tek yolu sizlerle saptamalarımı ,sorgulamalarımı paylaşmak

hristiyanlık propagandası yapmıyorum,yanlış anlaşılmasın...ben kafası karışık,netleşemeyen,kendisi içinde hala çatışmaya,çelişmeyd  az çok devam eden biriyim...

sorgulamalarım o kadar fazla ki kendi kendime Tanrının varlığı hakkında tartısıyorum,sorular sorup,kendi kendime cevaplar veriyorum...

amacım netleşmek ve hiç tereddüt etmeden  huzur içinde doğru yolu tespit edip sapmadan ,arkama bakmadan yürümek.

Sitelerde Paylaş

gerçek tevratta incilde ve kuranda, tanrıyla ilgili ayetler yok, yalnızca, ibadetle ilgili ayetler vardır..

dediğim şartlar. , bilimseldir, dinsel değildir, bilimsel olarak, anti maddeyi keşfeden biri, yaratıcının, varlık olmadıgını anlıyabilir.ayrıca big beng 1920 den sonra bulundu, kuran incil ve tevrat mealleride 1950 den sonra yazıldı, şimdiki meallar çakmadır. tamamen bilimi kullanarak yazılmıştır..gerçek kuran farsca ve ibranıcedır. gerçek incilde aramicedir.aramicenin tercümesi olmaz.. gerçek tevratta sümer dilinde yazılmıştır.sümer dilinin tercümesi olmaz. musanın gerçek doğum tarihi m.ö. 1623 tür. çakma mealciler bu tarihi saptırarak m.ö. 4000 lere kadar uzatmıştır. o dönemlerde modern topluluklar yoktu...gerçek tevratta incilde ve kuranda.. tanrıyla ilgili ayetler yoktur. şimdiki arapça kuranlarda sahtedir. gerçek kuran 1200 yıllarda savaşlarda tahrif olmuştur tıpkı incil ve tevrat gibi..

isanın gerçek dogumuda miladi 0 (sıfır değil) 6 gün öncesidir. bu yüzden hristolar 6 gün önceden kutlarlar yılbasını..işte ispat böyler olur..varmı bundan kral ispat..

Sitelerde Paylaş

Bunu bir Müslümana sorarsanız, duyduğu kadarıyla "Elbette tasdik eder ama şimdikileri değil, bozulmamış İncil'i" diyecektir. "Bozulmamış İncil nerede?" dediğinizde ise "Allah katında" yanıtını alırsınız. (Biraz insaflıları, şimdiki bozulmuş İncil'lerin asıl İncil'den kırıntılar taşıdığını ekler.)

Adamlar İsa'nın doğar doğmaz takır takır konuştuğuna ve kendisine gökten İncil adlı bir kitap indirildiğine inanıyor. Bundan hiç kuşkusu yok.

İnanç denen şey budur işte...

Sitelerde Paylaş

@fezadabirtürk

Aslında gayet güzel ve okunmayı hak edecek bir konu ancak çok düzensiz ve çok uzun bir şekilde yazıyorsunuz.

Bu nedenle yaptığınız karşılaştırmaları anlamak zorlaşıyor ve okuma hevesi azalıyor.

Biraz daha itinalı yazmaya çalışın lütfen.

Artı forumun yakından tanıdığı şu malum çok bilmişlik yapıp bol keseden atanlara da aldırış etmeyin.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Satsuma54 yazdı:

Bunu bir Müslümana sorarsanız, duyduğu kadarıyla "Elbette tasdik eder ama şimdikileri değil, bozulmamış İncil'i" diyecektir. "Bozulmamış İncil nerede?" dediğinizde ise "Allah katında" yanıtını alırsınız. (Biraz insaflıları, şimdiki bozulmuş İncil'lerin asıl İncil'den kırıntılar taşıdığını ekler.)

Adamlar İsa'nın doğar doğmaz takır takır konuştuğuna ve kendisine gökten İncil adlı bir kitap indirildiğine inanıyor. Bundan hiç kuşkusu yok.

İnanç denen şey budur işte...

İsa ile Musa Mekke’ye niye gitmemiş? 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

@fezadabirtürk

Aslında gayet güzel ve okunmayı hak edecek bir konu ancak çok düzensiz ve çok uzun bir şekilde yazıyorsunuz.

Bu nedenle yaptığınız karşılaştırmaları anlamak zorlaşıyor ve okuma hevesi azalıyor.

Biraz daha itinalı yazmaya çalışın lütfen.

Artı forumun yakından tanıdığı şu malum çok bilmişlik yapıp bol keseden atanlara da aldırış etmeyin.

Teşekkürler.daha iyi anlaşılması için ayetler arasında kurduğum bağlantıları detaylıca izah etmem mi gerekiyor ? Ve her mesajım üç dört satırı geçmeyecek şekilde mi olmalı ? biraz daha net izah ederseniz sevinirim.gerekirse konuları buna göre tekrar ele alırım.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

Teşekkürler.daha iyi anlaşılması için ayetler arasında kurduğum bağlantıları detaylıca izah etmem mi gerekiyor ? Ve her mesajım üç dört satırı geçmeyecek şekilde mi olmalı ? biraz daha net izah ederseniz sevinirim.gerekirse konuları buna göre tekrar ele alırım.

Size akıl vermek gibi bir niyetim yok ancak mesela şunları söyleyebilirim:
- Yazı karakterlerinin büyüklüğünü mümkün olduğunca aynı boyutta tutun. Artı buna ilaveten konu başlığı, paragraf başlığı  ve dikkat çekilmek istenen yerler vs. [bold] olabilir.
- Gereksiz yere boş satırları eklemeyin; sadece paragrafların, bölümlerin arasına boş satır koymak yeterli.
- Karşılaştırmalar farklı renklerde yapılabilir veyahut farklı formatlarda olabilir. Örneğin birisi siyah diğeri kırmızı(veyahut başka renk) ya da biri düz diğeri italik olabilir.
- "Çok uzun olmasın" derken, buraya takılan şimdiki nesil forumdaşların uzun uzadıya vakitleri olmadıklarını göz önünde bulundurun. O eskidendi; şimdiki nesil maalesef çok uzun yazılanlardan hemencecik sıkılıyorlar, çünkü bunlar Smartphone nesli.  Dünyanın dörtbir yanındaki mitlerle ilgili birşeyler karalamıştım; mesela oradaki son 3-4 iletimi isteseydim 1 ileti olarak yazardım. Bilerek bölümlere ayırdım.

Tabii bunlar benim şahsi görüşlerim, kabul etmek veya beğenmek zorunda değilsiniz.

Ancak hiçbir şey hevesinizi kırmasın ve harbiden sizin gibi uğraş verenleri hep takdir ederim.

Sitelerde Paylaş

1.Timoteos 4/ İmandan Dönüş  / 1 /Ruh açıkça diyor ki, son zamanlarda bazıları yalancıların ikiyüzlülüğü nedeniyle aldatıcı ruhlara ve cinlerin öğretilerine kulak vererek imandan dönecek. Vicdanları adeta kızgın bir demirle dağlanmış bu yalancılar evlenmeyi yasaklayacak, iman edip gerçeği bilenlerin şükranla yemesi için Tanrı’nın yarattığı yiyeceklerden çekinmek gerektiğini buyuracaklar.

evlenmeyi yasaklayacak

Ahzab Suresi 53/Allah’ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikâhlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu, Allah katında büyük bir günahtır.(ölürsem eşlerim ebedi bekar kalacak diye endişe etmeyen bir peygamber şu ayetle çelişmiyor mu : Andolsun, size içinizden, sizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki bir sıkıntıya düşmeniz pek ağır gelir ona, pek düşkündür size, müminleri esirger, rahimdir.)

şükranla yemesi için Tanrı’nın yarattığı yiyeceklerden çekinmek gerektiğini buyuracaklar.

(başta domuz eti yasağı)

En’am 146 / Yahudilere tırnaklı hayvanların hepsini haram kıldık. Sığır ve koyunların ise, sırtlarında veya bağırsaklarında bulunanlar, ya da kemiklerine karışanlar dışındaki içyağlarını (yine) onlara haram kıldık.(Elimizde ki mevcut Tevrat’a göre tamamiyle aşırı abartılı geçersiz bir iddia.hem tırnaklı hayvanları haram kıldık diyor hemde sığır koyunun yenilebilir yağlarından bahsediyor.adam sırf biraz yağ için koca hayvanı mı kessin ? hadi kesti,buzdolabı mı var ki saklasın ? nakliye arabaları mı var ki komşu illere,kasabalara dağıtılsın.hadi dağıttılar,adamın emeğinin karşılığı,alnının teri o hayvan,yazık değil mi o insanların alın terine ? ayette diyor ki herkese çalıştığının karşılığı vardır.bu ayete göre yok.hayvanı besleyip,büyütüyor etini başkaları yesin diye.)

En’am 121/ Üzerine Allah adı anılmayan (hayvan)lardan yemeyin. Çünkü bu şekilde davranış fasıklıktır.( bir hadiste Allah adına kesilmesede eti yerken besmele çekin deniyor.başka bir ayettede ehli kitabın yemekleri size helaldir diyor.içinde domuz yağ varsa diye bir tereddütten bahsedilmiyor .bu ayettede ki hassasiyet ehli kitabın yemeği söz konusu olduğunda iptal olmuş)

1.Timoteos 4/ İmandan Dönüş  / 7 Kutsallıktan yoksun kocakarı masallarını reddet. 

Nahl 24/Onlara “Rabbiniz ne indirdi?” denildiği zaman, “Öncekilerin masalları” dediler.  (ne Tevrat nede İncil’de böyle bir suçlamadan bahsedilmez.tamamiyle Kur’an’a özgü)    

2.Timoteos 2/14/ Dinleyenleri felakete sürüklemekten başka yararı olmayan kelime kavgaları çıkarmamaları için onları Tanrı’nın önünde uyar.

Bakara 104/ Ey iman edenler! “Râ’inâ  demeyin, “unzurnâ  deyin ve dinleyin. Kâfirler için acıklı bir azap vardır.

Mucadele suresi 2/ İçinizden kadınlarına zıhar yapanlar bilsinler ki, o kadınlar onların anaları değildir. Onların anaları ancak, kendilerini doğuran kadınlardır. Şüphesiz onlar (zıhar yaparlarken) hoş karşılanmayan ve yalan bir söz söylüyorlar.(ayetin devamıKadınlarından zıhar yaparak ayrılıp sonra da söylediklerinden dönecek olanlar, eşleriyle birbirlerine dokunmadan önce, bir köle azat etmelidirler.Kim bulamazsa, eşine dokunmadan önce ard arda iki ay oruç tutmalıdır. Kimin de buna gücü yetmezse altmış fakiri doyurmalıdır.(iki ay eşiyle ilişkiye giremiyecek olan kadının suçu ne ? (çoğu için geçerli olmasada) iki ay içinde eşini aldatmayacağının garantisi var mı veya adamın eşini aldatmayacağının ? köle olsaydınız azad edilme sebebinizin bu olmasını istermiydiniz? Efendiniz Size değer verdiği için azad etmiyor.zıhar yaptığı için

Nisa 171/Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilâhtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır. (bu ayetin nelere mal olduğunu anlatmama gerek yok sanırım)

2.Timoteos 2/16/ Bayağı,boş sözlerden sakın.Çünkü bunlara dalanlar tanrısızlıkta daha da ileri gidecekler.

Maide 89/Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz.

Bakara 225/Allah, sizi kasıtsız yeminlerinizden dolayı sorumlu tutmaz

(Allah’ın adını anarak yemin ettiniz.yemininizi tutmadınız.size karşı güvensizlik oluştu.Allah adına da yemin etseniz size bir daha inanmazlar.bu Allah adına yapılan yeminide değerden düşürür)

2.Timoteos 2 /24,25,26/Rab’bin kulu kavgacı olmamalı.Tersine, herkese şefkatle davranmalı, öğretme yeteneği olmalı, haksızlıklara sabırla dayanmalıdır.Kendisine karşı olanları yumuşak huyla yola getirmeli. Gerçeği anlamaları için Tanrı belki onlara bir tövbe yolu açar.Böylelikle ayılabilir, isteğini yerine getirmeleri için kendilerini tutsak eden İblis’in tuzağından kurtulabilirler.

Rab’bin kulu kavgacı olmamalı.Tersine, herkese şefkatle davranmalı,

Tahrim 9/ Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran.

Enfal 57/Eğer onları savaşta yakalarsan, bunlar(a vereceğin ceza) ile arkalarındakileri de dağıt ki ibret alsınlar.

Tevbe 5/Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin.

öğretme yeteneği olmalı,

Muhammed Suresi, 16. ayet: Onlardan kimi gelip seni dinler. Nitekim yanından çıkıp-gittikleri zaman, ilim verilenlere derler ki: "O biraz önce ne söyledi?" 

Ra'd Suresi, 31/ İman edenler hala anlamadılar mı ki,

Nisâ Suresi 78 Ne oldu bu kavme ki hiçbir sözü anlamaya yanaşmıyor.

Maide Suresi, 67. ayet: Ey peygamber, Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan, O'nun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun.

Munâfikûn Suresi 3.ayet : Artık onlar anlamazlar.

Tevbe Suresi 127.ayet: Anlamayan bir toplum olmalarından dolayı, Allah onların kalplerini çevirmiştir.

Tevbe Suresi, 87. ayet: Bundan dolayı kavrayıp-anlamazlar

Münafikun Suresi, 3. ayet:  Böylece kalplerinin üzerini mühürlemiştir, artık onlar kavrayamazlar.

haksızlıklara sabırla dayanmalıdır. Kendisine karşı olanları yumuşak huyla yola getirmeli.

Maide Suresi, 33. ayet: Allah'a ve Resûlü'ne karşı savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuğa çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri, asılmaları ya da elleriyle ayaklarının çaprazca kesilmesi veya (bulundukları) yerden sürülmeleridir. Bu, dünyadaki aşağılanmalarıdır, ahirette onlar için büyük bir azap vardır.

Enfal Suresi 12/13/Hani Rabbin meleklere, “Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kâfirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına” diye vahyediyordu.Bu, onların Allah’a ve Resûlüne karşı gelmelerindendir. Her kim de Allah’a ve Resûlüne karşı gelirse bilsin ki Allah’ın cezası şiddetlidir.

Sitelerde Paylaş
On 20.04.2019 at 09:44, kavak yazdı:

Atma Kavak Atma, Ben sizin gibi internet solucanı değilim. Artı Forum diye bir forum olduğunu bile Allah var ilk defa duyuyorum.
Ben Burada yazalı bir sene ancak olmuştur. İlk Rumuzum, Kataküteist idi, Ateist Forum yöneticilerinin yüzde biri kadar hakâret etmedim, tahrîklere kapılıp küfür etmedim.

Fakat Bilgimle çok dayak attım, çok bayılttım. Ezikliğe dayanamadılar Banladılar.
Çok kötü ezmiştim,, Mesajlarımı da sildiler. 
Burada ikinci Rumuzum Hurrican dır. Yine hakâret yok küfür yok. Benimle tartışamayan korkanlar yine banladılar.
Ben kendi forum sitemde yönetici olsam, Bana fikir münâzarasında Hodri meydân çekeni, kendimi yakarım yine banlamam. Gâvurların karşısında Alçalamam. 
Bu banlamalardan sonra ilk günler Oh be iyi oldu, kurtuldum şu hayvanat bahçesinden"diyorum. Fakat aradan bir ay gibi bir süre geçince Ellerim kaşınmaya başlıyor, deşarj olmam lâzım diyorum Yine foruma dalıyorum. Gâvurları dövmek hoşuma gidiyor, tiryâkisi oldum ne yapayım.

On 20.04.2019 at 11:43, kavak yazdı:

Tabii bunlar benim şahsi görüşlerim, kabul etmek veya beğenmek zorunda değilsiniz.

Ancak hiçbir şey hevesinizi kırmasın ve harbiden sizin gibi uğraş verenleri hep takdir ederim.

Boşuna tavsiyelerde bulunmuşsun, kimse okumaz, ben bile tek bir paylaşımı okumadım, biraz göz gezdirdim o kadar.
Çelişki gibi gösterilen âyetleri tek tek analiz etmek, incelemek çok güzel, herkes için faydalı olur.
Ama Vur kaç yaparak âyetleri sıralamak,, şahsınızı hedef almıyorum ama, forum şarlatanlığıdır, emek veriyorsanız emeğinize yazık.

On 20.04.2019 at 11:08, fezadabirtürk yazdı:

aldırış etmeyin

Zâten onu yapıyor, aldırış etmiyor. Aldırış edebildiğini görmedik, Sen gördün mü?
Aldırış etmemek, "Ringe çıkmamıza gerek yok sen beni döversin" demektir."
Veyâ bunun tercümesi;
Senîn dînin Benim Dînimden Üstündür" demektir.
Bunun başka bir anlamı yoktur.

Elbette bunu Ben biliyorum, sen de kabûl ediyorsun ama ben bunu herkes görsün istiyorum.
İstersen yine aldırış etme, ben yazdıklarımı tekrâr yapıştırıyorum. Görmeyen varsa görsün.

..................................

Çelişki gibi gördüklerinizin çoğu,, sizin işitme özürlü olmanızdan ve anlama noksânlığınızdan kaynaklanıyor.
Hiçbir çelişki yoktur diyebilirdim fakat Gördüklerinizin çoğu diyorum çünkü, İncîl Kur'ân gibi lafzen korunmuş bir kitap değildir. Hz. Îsâ'nın sözlerinin ve davranışlarının bize iletilmesi anlamında başarılı kitaplardır. Bize ulaştırılma noktasında Kur'ân kusursuzdur. İncîl başarılıdır ama kusursuz değildir.
Problemli kafayla nereye bakarsanız bakın çelişki göreceksiniz.
Anlamadığınız müddetçe verdiğiniz incîl metinlerinin kendi içinde de çelişki görürsünüz.
Mes'ele bütünüyle bir anlama mes'elesidir.
Çelişki olmadığı Tek tek îzâh edilebilir veyâ te'vîl edilebilir. Fakat anlatılanlar,, ortada İşiten olmadıktan sonra neye yarar.

"O, yaptığından dolayı sorgulanamaz fakat onlar sorgulanırlar."  (Enbiyâ 23)   Allah'a sûal sorulmaz i'tirâz olmaz. Suâl ve i'tirâz, Anlayamamanın netîcesinde olur. Anlama gerçekleştikten sonra, Allah'ın fiillerinin hikmeti ve gereği anlaşılır. Ve ortada ne soru kalır ne de i'tirâz... Kalp aydınlanıp Hayret edilecek muhteşem bir düzen görüldüğünde, karanlıktaki sorular ve korkular kaybolur.  Dikkat edin, Hakk Teâlâ, varlığın kendisi olduğu için her varlığa yapılan sorgulama ve i'tirâz, da yine  Anlamamanın ve sınırlı anlayışların netîcesidir. Bu anlamda Allah'ın sorgulaması (onlar sorgulanırlar.), ancak talep edenlere ve hakedenlere bir karşılık (cezâ) vermektir.

Her varlığa yapılan i'tirâz, haksızdır anlamında söylemiyorum. Sahte bir peygamberin kitabına elbette sorgulama ve i'tirâz yapılır. Varsayalım ki (farz-ı muhâl ve teşbîhte hatâ olmaz) herşeyi bilen bir insânın önüne sahte peygamberin metinleri getirildi, herşeyi bilen insân da metnin içindeki yalan dolanları ve çelişkileri görür. Metnin kendi içi, Gerçek peygamberliğe göre çelişkilerle dolu olsa da  Metnin sahte peygamberliği doğrulaması açısından hiçbir çelişki yoktur.
"Yayın eğriliği onun doğruluğundandır"
Herşeyi bilen insân yine çelişkiye nazar etmez îcâb ve hikmet görür. Anlayış yoksunu olanlar ise Hakk ve hikmetle dolu olan âlemde sürekli çelişki görür, Hakk'a ve hikmete karşı çıkar. Ama bütün varlıklarla birlikte, Hakk ve hikmet dâiresine dâhil olmaya mahkûmdurlar ve herkes gibi aynı dâirede  muayyen bir işlevleri vardır.  

.........................................

Ne yapmaya çalışıyorsun? Boşuna kürek çekiyorsun.
Yüzlerce sayfa açıklaması yapılmış bitirilememiş âyetleri, meâllere dayanarak çarpıştırıyor çeliştirmeye çalışıyorsun.
Kimse okumaz bunları. Çünkü herbiri dağ gibi olan âyetler yalan yanlış meâllerle çabucak anlaşılmaz. Hz. Îsâ'nın sözlerini de anlamak zordur, Te'vîl ve ta'bîr ister.
Çelişki isbatlamak için o kadar paylaşım yapmışsın,
En çok çelişkili zannettiğin bir konu seç, sana yüzde 99 (İncîl ile Kur'ânın) çelişkili olmadığını îzâh edeyim.
Sende artık belki bu paylaşımlardan vazgeçersin. En azından her bir çelişki iddiânı derinlemesine düşünürsün.

............................................

Turşu, baklava, yoğurt, sirke, balık, kelle paça, künefe...
Bunlar lezîz gıdalardır. 
Fakat bunların hepsini çiğ çiğ önümüze bulamaç yapmışsın adına da çelişki yemeği diyorsun "Buyrun yiyin" diyorsun.
Kimse yemez bu yemeği.
Misyonerlik yaptığını, hristiyanlığa hizmet ettiğini mi düşünüyorsun?
Ben Günümüzde Hristiyânlığı bilen, Hz. Îsâ'yı Tanıyan bir hristiyân görmedim.
Günümüzde Hristiyân da yoktur. Olamaz da... O devir kapandı artık bitti...
Bir yetişkin, 9 yaşındaki çocukluk ayakkabısını artık giyemez kullanamaz.
Yeryüzünde,, ne hristiyanım diyenlerin hz. Îsâ ile, ne de yahûdî'yim diyenlerin hz. Mûsâ ile bir yakınlıkları ve alâkaları yoktur.
Yeryüzündeki bütün insânlar Muhammedîdir. Ümmet-i Muhammeddir.

Psikolojimiz, kimyâmız, isti'dâdımız,, Muhammedî şerîatı tatbike mutabıktır. İstesek de Îsevî veyâ Musevî olamayız. O dînlerin bir geçerliliği yok artık.

Bu bulamaçları bırak dedim, Teker teker, tâne tâne önüme getir, ortada çelişki olmadığını göstereyim dedim. Daha ne yapayım.
Nesiniz görevli memur mu? Ya da Amacınız hakikat arayıcılığı maskesiyle ego yapmak mı?

.....................................

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Atma Kavak Atma, Ben sizin gibi internet solucanı değilim. Artı Forum diye bir forum olduğunu bile Allah var ilk defa duyuyorum.
.....................................

Çok bilmiş ayağına yatan aklıevvel muhterem

"Artı forum" dan bahsetmedim, ki böyle bir yer yok zaten. Buradaki artı kelimesini ilaveten babında kullandım ve bu kelimeyi sık sık kullanırım. İnanmıyorsan, eski iletilerime bakabilirsin.  

Artı(!) sürekli içinizdeki kini dışa vurmanız (amanda banladılar beni, amanda bunlar ezikler sürüsü, amanda ben böyleyim, amanda ben şöyleyim falan filan), sizin nasıl bir hastalıklı kişilik sahibi olduğunuzu gözler önüne seriyor. Ve kabak tadı vermeye başladı.

Artı(!) atalarımız ne güzel demiş: "Kibirli tanrısına bak, müritini tanı!"

Şimdi böyle bir atasözü yoktur falan dersen, hiç şaşırmam. Hadi şimdi git biraz uyu da, internette solucanlık yapma.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Bu banlamalardan sonra ilk günler Oh be iyi oldu, kurtuldum şu hayvanat bahçesinden"diyorum. Fakat aradan bir ay gibi bir süre geçince Ellerim kaşınmaya başlıyor, deşarj olmam lâzım diyorum Yine foruma dalıyorum. Gâvurları dövmek hoşuma gidiyor, tiryâkisi oldum ne yapayım.

Ibadet etmek seni kesmiyor mu. Ne kadar meraklisin tanrini taklit etmeye. Sanki o farkli birsey yapiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...