Jump to content

Tanrı Varmı Yokmu Artık İspat Edilebilir

Recommended Posts

Çok eşlilik,cariyelik gibi günümüze uygun olmayan şeyler islamda var. Dolayısıyla günümüze uygun olmayan dinleri uygulayan insanlar aslında ahlaksızdır. Yani mesela örnek vermek gerekirse islam şeriatı uygulayan ülkelerde ahlaksız vardır. 

tarihinde Tengrizm18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

madem hodri meydanda tartışmak yok kısaca son noktayı koyalım

,

çok basit! bir tabirle
ahlak kavramı, tanrı var ise % 100 vardır, tanrı yok ise % 100 yoktur..

çünkü ahlaki değerlerimizi belirleyen, insan üstü bir güç yoksa gerçekten, iyinin kötünün, ahlakı degerlerin bir anlamı olmaz.

şimdi bunu ben demiyorum bunu teizm iddia ediyor.

ben diyorumki;

ahlaki değerler yoktur, olmasıda mantıksız ve anlamsızdır..

ahlakı değerlerin tanrıyla bir bagı yoktur. çünkü tanr bu kavramlardan bagımsızdır..

bu kavramlar tanrı için anlamsızdır... tanrı için anlamsız olan herşey benım içinde tanrının anlamsız oldugunu ispatlar!

tanrının insan için anlamlı olması onun insanın mantıgı gibi olması gibidir. anlamaya calışın. tanrı insan olmadıgına göre
ahlaki değerler anlamsızdır. tanrıda öyle...

beylerrr eğerrrr ahlaki.. degerlerimiz tanrı için degerli olsaydı.

1 ahlaki değerleri insan icadı dinler değil tanrı belirlerdi.

2: ahlaki değerler, zamanla bilinçli hale gelmez en başından beri ilk yaratılan ahlaklı olurdu. dinlerde bie ademle havva bile çıplak geziyor, ademle havvaya allah akıl vermişti hatırlayın,, bu  akıl  sayesinde bilinçlendiler ama çıplak gezmeleri, onların ahlaksız oldugunu ispatlamaz

, , sadece ahlakı dgerlerin tanrı için bir anlamı olmadıgını ispatlar..  ama dinler ahlaklıdır diyoruz . trajıkomık değilmi? tam yerinden yakaladım..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1-Bunun amacı-amaca göre değişir dediğin gibi- insanın yiyip kalori alıp şişmesi için değil elbette. Birçok ayette de belirtildiği üzere yardımlaşma.  Yeryüzündeki her şey bizim için var. O'nun nimetini ve bize verdiği şu aleme bakıp ona şükretmek. Birçok ayet zaten bunu söylüyor.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, marechal1 said:

Evlatlığının karısını becerdiğini bilmiyoruz 1,

Peygamber onla evlenmek istemiyor  Bir zaman, Allah’ın kendisine lutufta bulunduğu, senin de lutufkâr davrandığın kişiye, "Eşinle evlilik bağını koru, Allah’tan kork" demiştin... (Ahzap 37) 2

Sana soruyorun güzel kardeşim:

Bir insanı öldürmek herkes için kötü müdür? Bir masumun hakkına girmek herkes için kötü müdür? Bir kadının şerefsizce namusunu kirletmek herkes için kötü müdür? Eğer bir Tanrı yoksa her şeyin temeli sarsılır. Eğer sen ahlaka sahipsen din sayesinde sahipsin. Bunu bence biraz düşün.

Eee, gidip yakaladığın yerde öldürmek kötü müdür? Masum adamın herşeyine el koyup, hatta karısına kızına bile, kendini öldürtüp, oracıkta sikmek kötü müdür? Bir kadını, parayla satın alıp götürüp sikmek, sonra da gene götürüp satmak kötü müdür? İşte senin tanrı dediğin zırvalığın iyi olarak "emrettiği" şeyler.

Ahalak din sayesinde falan sahip değilsin. Din, insandaki ahlakı da sikip atan, her tür ahlaksızlığı aklayan pis bir rezillik ve şerefsizlikten ibarettir. 

Ahlak nerden geldi diye sayıklamalarına cevap arıyorsan, insan sürü güdüleridir o ahlak dediğin şey. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Eee, gidip yakaladığın yerde öldürmek kötü müdür? Masum adamın herşeyine el koyup, hatta karısına kızına bile, kendini öldürtüp, oracıkta sikmek kötü müdür? Bir kadını, parayla satın alıp götürüp sikmek, sonra da gene götürüp satmak kötü müdür? İşte senin tanrı dediğin zırvalığın iyi olarak "emrettiği" şeyler.

Söylediğin şeylerin Kur'an ile alakası yok, forumda uzuuuun uzun yazdım. Savaş huku köle azadı felan vs ama yine de ısrar ediyorsun.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, marechal1 yazdı:

O halde bizim ''kötü'' dediğimiz her şeyi yapmakta serbestsin.

Sizin ''kötü'' dediğiniz şey nedir bilmiyorum. Ama hayır, her şeyi yapmakta serbest değiliz çünkü belirli bir ülkenin egemenliğinde yaşayan ve o ülkenin anayasasına tabii olan vatandaşlarız. Kanunlarımıza aykırı suç işlemeyiz, her vatandaş gibi işlememeye özen gösteririz. Anayasamıza veya uluslararası sözleşmelere, uluslararası haklara aykırı olan her şey bizim için ahlaksızdır.

Şimdi, marechal1 yazdı:

Yani sen şu an gelip beni öldürebilirsin, seri katil olabilirsin, her türlü çirkin işi yapabilirsin çünkü ahlakın yok. Ki şunu söyleyeyim ahlak insanı hayvandan ayıran en önemli etkendir .

Ahlak dediğiniz şey; insanların hayatta kalmak, egemenlik sürmek vb. için geliştirmiş olduğu ve çağımızda da, neredeyse son hali verilmiş olan insanlararası zorunlu işbirliği yasalarıdır.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Frankton yazdı:

Ahlak dediğiniz şey; insanların hayatta kalmak, egemenlik sürmek vb. için geliştirmiş olduğu ve çağımızda da, neredeyse son hali verilmiş olan insanlararası zorunlu işbirliği yasalarıdır.

Hayır, ahlak olsa da olmasa da insan yaşar. Bir insanı öldürmeden de yaşayabilirsin??

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, marechal1 said:

Söylediğin şeylerin Kur'an ile alakası yok, forumda uzuuuun uzun yazdım. Savaş huku köle azadı felan vs ama yine de ısrar ediyorsun.

O senin sorunun, IŞİD'çiler öyle demiyor mesela, al sana tanrı, al sana din, al sana islam... Gelip amanda onlar gerçek islam değil falan diye anırmanın da faydası yok, işte din dediğin şey o. Senin dinin sana, onların dini ona. Ve kuranı ucundan bucağından bilen herkeste bilir ki, islama göre sen allah şirk koşup kellesi kesilmesi gereken bir zındıksın.

Geç bu martavalları, hukukuymuşta, zartmışta zurtmuşta, her trü ibnelik ve psiliği aklayan dini gelip savunan, ahlkasız, rezil bir amsatan evladısın.

Evet, öylesin, anan kendini mehir alıp samak zorunda olan bir amsatan değilse ne, islam dinine göre. 

Yan, bir amsatan evladı olarak, ahlak lafını ağzına alabilecek son şeysin.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, marechal1 yazdı:

Muhammed yahudi Safiyye kocasını ve babasını öldürüp,onunla cinsel ilişkiye girmiştir. Ve nisa 24 ve müminun 6

ayetlerine göre savaşta ele geçirilen kadınlar yani cariyeler evli bile olsa ilişki serbestmiş. Bu arapların ahlaksız dini olan islamı sanki iyi bir dinmiş gibi göstermeyin.    http://dusunenateist.weebly.com/beni-kureyza-katliam305.html

tarihinde Tengrizm18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, marechal1 yazdı:

Efe Aydal böyle demiyor ama. Biz tam olarak reddetmiyoruz demişti. Ben ona göre konuşuyorum. Madem Tanrı yok nereden çıktı lan bu ahlak?? Hayvandan farkımız kalmaz.

sence  hayvandan farkımız varmı?

1 milyon yıl önce insanlar ahlakszımıydı?

çünkü onlar ahlakı değeri bilmiyordu, ahlak degerler insan aklının icadıdır, tıpkı dinler gibi.

tanrı insamıki? ahlaki  değerleri olsun, sürekli yazılarınla çelişiyorsun, seni yormak istemem..

ahlaki  değerler akıl ve mantık zamanla evrimleşip, olgunlaştıgında ortaya çıkmıştır.

kabileler dönemi hala devam ediyor işte sana ahlaki değerlerimizin olmadıgının en etkili ispatı..

tatmin oldunmu? teist arkadaşım..ahlaki değerler cografo koşullara baglı olarak farklılık gösterir.

dinlerin olmadıgı bir yer orda ahlak varmı sence?

image.jpeg.054e275c893ab2b296bd779028224144.jpeg

Sitelerde Paylaş

Biliyorum, buraya damlayan müslümanlar kendilerini ve taptıkları Arap patentli tanrılarını birşey zannediyorlar. Halbuki Afrikalı Maasaai kabilesinin tanrısı Enkai bile bunlarınkinden daha tutarlı. :D

Bakın ne diyeceğim...

De ki: " Savaşma, seviş!"

Bu söylem, piyasadaki tüm dinlere ve elbette semavi dinlerine on basar. Eğer bir tanrı öldürmeyi, öldürülmeyi, kesmeyi, tehditleri vs. ağzına alıyorsa onu alıp kapının önüne koymak bir insanlık görevi olmalıdır. Böyle bir tanrının kendine bile bir hayrı olmaz.

Evet...savaşma, seviş!

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, marechal1 yazdı:

Hayır, ahlak olsa da olmasa da insan yaşar. Bir insanı öldürmeden de yaşayabilirsin??

Doğru, insan kendi kendine yaşar ama en az iki kişi olduklarında aralarında bir hukuk doğar. Doğal yoldan, yazılı olmasa da, işbirliği halinde hareket ederken, adına ahlak demediğimiz ama ahlakla aynı mantığa sahip kuralları yaratmış olurlar.

Toplu olarak hareket edilince ahlak adını alır.

Her kim, ilgili topluluk dışında hareket ederse, toplum tarafından veya toplumun yetki verdiği/toplumdan yetki alan kimselerce yaptırıma uğrar. En basitinden dışlamak bile bu yaptırımlardan birisidir.

Evet, insan öldürmeden yaşıyorum, mümkünse öyle de yaşamak istiyorum. Böyle bir hobim, isteğim de yok.

Sitelerde Paylaş
﴾25﴿

İçinizden mümin ve hür kadınlarla evlenmeye gücü yetmeyen kimse, ellerinizin altında bulunan mümin câriye kızlarınızdan alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilmektedir. Birbirinizden türeyip gelmektesiniz. Öyleyse iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost da tutmamaları şartıyla ve ailelerinin de izniyle onları nikâhlayıp alın, mehirlerini de âdete uygun olarak verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa onlara, hür kadınların cezasının yarısı gerekir. Bu, içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir; sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Bu arada tam olarak bilmediğin Nisa 24'ün 25 ile açıklaması. Sanırım anlaıdn.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, marechal1 yazdı:

Yani sen şu an gelip beni öldürebilirsin, seri katil olabilirsin, her türlü çirkin işi yapabilirsin çünkü ahlakın yok. Ki şunu söyleyeyim ahlak insanı hayvandan ayıran en önemli etkendir .

bak tam adamına çattın, saan cevap veremieyceğin bir soru, sence 50 milyon insanı katleden insan ahlaklımıdır?

ahlakı değerler 2 ye ayırmalısın, önce bu mantıgı öğrenmelisin, 

iyi ahlak ve kötü ahlak..

sonuçta her iki kavramda ahlaktır. şimdi sana soruyorum.. tanrı için belkide iyi ahlak kötü ahlaktır. iyi ahlakta anlamsızdır. bu yüzden

savaşlara ve ölümlere izin veriyor olamazmı? imkansız deği değilmi?  on üzeri -0000000000000000000000000001 bile olsa mantık mantıktır. gerçeği  reddetmek özümüzü reddetmektir.

dinlere göre ahlakı yorumluyorsun bu çok yanlıştır,, mantıgın uçup gidiyor,

ahlakı değerler diyoruz, iyi kötü 

asıl soru şimdi geliyor sana

sana göre tecavüz katili bir mahkumu öldüren cellat kahramanmıdır? yoksa katilmidir?

çünkü ianndıgın allah her iki kavramıda, uygun bulmuştur. ama her iki kavram aynı anda olmaz değilmi?

allah  diyorki ayetlerde;

iyi ahlaklı olun; ama aynı zamanda katilde olun, 

allah  yolunda katil olanlar cennette gidicek.

allah! yolunda insan öldürmeyi helal kılan bir allah sence ahlaklı olabilirmi? derin düşün..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...