Jump to content

İşte o an

Recommended Posts

9 dakika önce, priest of nature yazdı:

Daha önce çekilmiş resimleride vardır.

İlk defa karadeliğin resmi çekilmiş gibi  sunulması tuhafıma gitti.

53 milyon ışık yılı yazıyor verilen linkte.

shittttt  53. milyon ışık yılımı? yuhhhhhhhhhhhh  ..:89:bu uzaklıkları nasa nasıl gözlemliyor?  teleskopla nasıl ölçülüyor, sağlıklı bir gözlem oldugunu düşünmüyorum, benim bildiğim gözlem, ölçülen mesafenin en uzak noktasına gidilmesi ve tekrar geri dönülmesidir.

teleskoplara ne kadar güvenebiliriz? mesela elinde bir dürbün olsa, bana gözlemlediğin manıtaların, kaç km uzaklıkta oldugunu , o mesafeye gitmeden ispatlıyabilrmisin? sadece matematık kullanarak bu gerçekten mümkünmüdür? ..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

shittttt  53. milyon ışık yılımı? yuhhhhhhhhhhhh  ..:89:bu uzaklıkları nasa nasıl gözlemliyor?  teleskopla nasıl ölçülüyor, sağlıklı bir gözlem oldugunu düşünmüyorum, benim bildiğim gözlem, ölçülen mesafenin en uzak noktasına gidilmesi ve tekrar geri dönülmesidir.

teleskoplara ne kadar güvenebiliriz? mesela elinde bir dürbün olsa, bana gözlemlediğin manıtaların, kaç km uzaklıkta oldugunu , o mesafeye gitmeden ispatlıyabilrmisin? sadece matematık kullanarak bu gerçekten mümkünmüdür? ..

mümkün ama galaksiler arası gibi uzak mesafeler pek mümkün değil.:)

Bazıları hemen diyecek hubble katsayısı ile bulursun.Ama o katsayı bulmak için  uzaklığı bilmen gerekiyor.

http://www.sihirlifasulyeler.com/bilim/talesin-gemi-problemi

Bu sitede  örneği var.

Askerde  uzaklık tahmini yapmayı öğrenmedin mi?:)

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2019 at 15:49, karamsarhuman yazdı:

Evrende nesneler arasi uzakliklarin olcumu icin bir cok farkli yontem vardir. Bunlardan biri standart isik kaynaklari kullanilarak yapilan uzaklik olcumleridir. Bir standart isik kaynagi her zaman belirli bir seviyede isima yapan kaynaktir. Mesela Tip 1a supernovalar bir standart isik kaynagi olarak kullanilabilir. Bu kaynaklardan bize ulasan isik ne kadar sonuk ise kaynak o kadar uzaktadir. 

https://arxiv.org/abs/1902.03261   (standart isik kaynagi olarak Tip 1a supernovalar )

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Astro/stdcand.html  (standart isik kaynaklari)

Diger metodlar asagida veriliyor. 

https://www.aavso.org/cosmic-distance-ladder   

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2019 at 12:29, priest of nature said:

m87_xray.jpg

http://chandra.harvard.edu/photo/2008/m87/

chandra teleskopu  bunu 2008 de çekmiş.

Galaksinin merkezindeki beyaz çizginin yanındaki siyah nokta o meşhur kara deliğimiz.

Bu resmi büyütürseniz o  dandirik  8 teleskopun birleştirilmiş kara delik resminden daha ayrıntılı görürsünüz.

Kara deliğin resmi önceden çekilmiş.

Neden ilk defa kara deliği görüntüledik diye böbürleniyorlar?

Bu, işte o dediğin dijital oynama olan resim. Orjinal resim bu:

M87

Bir karadelik ve olay ufkunun resmi, söylendiği gibi ilk defa çekildi. 

Kara delik tek bir antenle, teleskopla değil, bir sürü antenle çekilen bir sürü resmin birleştirilmesi ile oluşturuluyor. Bu da, nerdeyse dünya çapında bir çanak antene denk geliyor. 

Bu faz dizisi antenleri, "phased antenna array" ile uğraşan biri olarak, olayın aya ya da marsa gitmekten daha karmaşık ve daha ileri bir teknoloji gerektirdiğini söylemek çok kolay. Eğer teknoloji, bilim nereye geldi diyorsanız, işte geldiği en uç nokta o resmin çekilmesidir. 

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2019 at 22:49, karamsarhuman yazdı:

Ölçümlerin nasıl yapıldığını da bilmiyorsun anlaşılan. Astrofizikte bir ölçüm yapmak için oraya gidip gelen ışığa bakılmaz. Işığın frekansında ki değişimin referans noktaya göre farkı ölçülür. Aksi halde en yakın yildiz sistemine gönderilen ışığın bize gelmesi için birkaç 100 bin yıl beklemek gerekir.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Bu, işte o dediğin dijital oynama olan resim. Orjinal resim bu:

M87

Bir karadelik ve olay ufkunun resmi, söylendiği gibi ilk defa çekildi. 

Kara delik tek bir antenle, teleskopla değil, bir sürü antenle çekilen bir sürü resmin birleştirilmesi ile oluşturuluyor. Bu da, nerdeyse dünya çapında bir çanak antene denk geliyor. 

Bu faz dizisi antenleri, "phased antenna array" ile uğraşan biri olarak, olayın aya ya da marsa gitmekten daha karmaşık ve daha ileri bir teknoloji gerektirdiğini söylemek çok kolay. Eğer teknoloji, bilim nereye geldi diyorsanız, işte geldiği en uç nokta o resmin çekilmesidir. 

Bula bula gitmişsin düşük çözünürlükte olanı almışsın.Orjinali daha yüksek çözünürlüktedir.

Bu  insan gözünün gördüğü tayfda çekilmiş.Benim attığım X ışınlarının olduğu bölgede.

İkisindede kara delik belirgin.

Neyse bunlar önemli değil önemli olan bunun yeni bulunmuş gibi gösterilmesi.

m87_1680.jpg

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, priest of nature said:

Bula bula gitmişsin düşük çözünürlükte olanı almışsın.Orjinali daha yüksek çözünürlüktedir.

Bu  insan gözünün gördüğü tayfda çekilmiş.Benim attığım X ışınlarının olduğu bölgede.

İkisindede kara delik belirgin.

Neyse bunlar önemli değil önemli olan bunun yeni bulunmuş gibi gösterilmesi.

m87_1680.jpg

İkisinde de karadelik belirgin falan değil. Ona bakarsan, bundan kaç sene evvel, Staggarius A'da çekilmişti. Bunlar, kara deliği değil, etrafında dönen dolapları gösteren resimler. O hesapla bakarsan, gözle görebileceğin, hadi olsun hallice bir dürbünle görebileceğin kara deliklerde var, adlarına quasar denir. Ama bu resim dahil, onlarda gördüklerin, kara delik veya olay ufku değil, malum resim bu noktayı tam olarak gösteren ilk fotoğraf. 

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2019 at 12:29, priest of nature yazdı:

Kara deliğin resmi önceden çekilmiş.

Neden ilk defa kara deliği görüntüledik diye böbürleniyorlar?

@anibal yanıtlamış ancak daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

İlk Defa Görüntülenen Kara Delik Neden Önemli?

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Kafkaslı yazdı:

@anibal yanıtlamış ancak daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

İlk Defa Görüntülenen Kara Delik Neden Önemli?

https://pbs.twimg.com/media/D3y1R_TX4AAhCbq.jpg

Blok şeması verilen resimdeki işlemleri uygulayıp veri kaybı olmaması imkansız.

Zaten olmuş ki karadeliğin çevresinde o kadar yıldız toz bulutu olmasına rağmen resimde görülmüyor.:)

Veri kaybına razıyım diyorsan  chandranın  çektiği resimede uygulayıp böyle resim elde edersin.

Özetle ilk defa karadeliğin resmini çektik iddiası abartıdır.

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...