Jump to content

İman Etmek Doğaya Aykırı.

Recommended Posts

40 dakika önce, dik yazdı:

yani şöyle açıklayayım,, siz bilgisayardaki yazıları görüp bilgisayara bir akıl, kuvvet, kudret veriyorsunuz.. ben ise arka planda bu mantıklı işleri yapan birisinden bahsediyorum, yani o bilgisayarı kullanandan,, aslında aynı şeylerden bahsediyoruz.. 

Niye bilgisayar örneği verilir anlamam. Evet bilgisayar var ve onun arka planında bir insan  yaratık var ...

Şimdi bu benzetmeye göre doğanın da arkasında biri var ama o da yaratık olmalı diyecekken ona tanrı diyorsunuz. Oldu mu şimdi yani?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Doğa tanrı değildir.

Elle tutulan, gözle görülen, ne canlılara ne de cansız varlıklara bir ayrım gözetmeyen ve karşımızda apaçık duran bir gerçektir.

Allah ise hayali, sıfatları birbiriyle çelişen, insani vasıflar taşıyan, öfkelenen, intikam alan, övülmeye ihtiyaç duyan, sadist, kökeni açıklanmaya muhtaç, vs. saçma sapan bir bedevi tasarımı.

Yani allah imkansız,  doğa ise gerçek ve gözümüzün önünde.

Tanrı fikri küçükten beri zorla aklınıza sokulup saplantı haline getirilmiş,

kendinizi illa ki bir tanrı yaratmak zorunda hissediyorsunuz.

Peki madem herşeyin bir yaratıcısı olmak zorunda, sizin tanrı bundan neden muaf tutuluyor?

Argümanı her şeyin bir yaratıcısı olması gerektiğini baz alarak kuruyorsunuz ama bulduğunuz çözüm içinde kendisinin değilini barındırıyor.

Bu düşünce saçma değil de nedir?

Allahı sıfatlarıyla çürütme yoluna gidiyorsunuz,, o zaman şöyle diyeyim bir fabrika var ve o fabrikada bir faaliyet var çalışanlardan bazıları yoruluyor, zahmet çekiyor, bazen birileri elini makineye kaptırıyor, bu olay ve hadiselerden fabrikayı reddetmek ve burdaki işleyiş ve hadiselerden fabrika sahibini red ve fabrikanın ordaki makineler tarafından yönetildiğini idda etmek ne kadar akılcı,, yani söylemek istediğim önce şunu oturtmak lazım, acaba bir yaratıcı varmı,, sonra bunun sıfatları sorgulanabilir. yani bir üst akıl var mıdır..

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, dik yazdı:

Allahı sıfatlarıyla çürütme yoluna gidiyorsunuz,, o zaman şöyle diyeyim bir fabrika var ve o fabrikada bir faaliyet var çalışanlardan bazıları yoruluyor, zahmet çekiyor, bazen birileri elini makineye kaptırıyor, bu olay ve hadiselerden fabrikayı reddetmek ve burdaki işleyiş ve hadiselerden fabrika sahibini red ve fabrikanın ordaki makineler tarafından yönetildiğini idda etmek ne kadar akılcı,, yani söylemek istediğim önce şunu oturtmak lazım, acaba bir yaratıcı varmı,, sonra bunun sıfatları sorgulanabilir. yani bir üst akıl var mıdır..

Ortada bir fabrika ve fabrika sahibi yok, tam da beklendiği şekilde, yöneticiye ihtiyaç duymadan işleyen kör bir süreç var ve bu durumu bilimin yardımıyla, araya antropomorfik bir tanrı sokuşturmadan gayet mantıklı şekilde izah edebiliyoruz.  

Velhasıl kelam, bir yaratıcı veya üst akıl yok, tanrı olmadığı için reddedilen bir şey de yok.

Olmayan bir şeyin varlığını iddia eden sizin gibi boş iddia sahipleri var sadece.

Sitelerde Paylaş

Bugün kendine müslüman diyenlerin hemen hemen hepsi,ataları tarafından,atalar dini islama inanmaya programlanmış,iman putuna tutsak edilerek,kuranın içinde ne yazıyorsa katılmak,gerçek ve doğru olarak görmek zorunda bırakılmış,atalarının inanç ve öğretilerinin tutsağı olan kişilerden oluşmaktadır.Bunlar islamı araştırarak ve sorgulayarak seçmemişlerdir.İslam bunların seçimi değildir.Bunların birçoğu da zaten islamdan bihaberdir.Kuranı okumamış,ama kendine müslüman diyen tonlarca kişi vardır.

Peki islam akıl ederek,seçilebilir bir şey midir?Elbette değildir.Birisi islamı akıl ederek seçtim diyorsa büyük bir yanılgı ve yalan içindedir.Çünkü bunu dediğin an şunu demiş olursun.Ben kuran ayetlerini gerçekleyip,doğruladım,bu ayetlerden de allahın varlığına ulaştım.Akıl ederek islamı seçtim diyorsun da,peki nasıl seçtin akıl ederek?Melekleri,cinleri,şeytanları kanıtlayıp mı allahın varlığına ulaştın?Yıldızlarla şeytanların taşlandığını söyleyen ayeti kanıtlayıp mı,buradan allahın varlığına ulaştın?Alev toplarıyla,yüce melekler konseyini dinleyen cinler vuruluyor diyen ayetten mi allahın varlığına ulaştın?Allah yıldırımlarla kendi ile uğraşanları çarpar,allah dolu tanelerini yönlendirir,dilediğine isabet ettirir diyen ayetlerden mi allahın varlığına ulaştın mı?Kurandaki diğer mitolojik,fantastik ayetlerden, asmalı kesmeli söylemlerden,savaş ayetlerinden,muhammedin yaşamıyla ilgili ayetlerden mi allahın varlığına ulaştın?Tabi ki hayır.Bu olanaksız.Kuran ayetlerinden ancak ve ancak allahın bir uydurma,yalan olduğu sonucuna ulaşabilirsin.Peki bu durumda ne yapacaksın.İman edeceksin ve ettireceksin.İman edip,kuranda ne yazıyorsa katılıyorum,gerçek ve doğru olarak görüyorum diyeceksin.Kuranı eleştirme yolunu kapatacaksın.Bu da şu anlama gelir.Sen iman putuna tutsaklığın nedeniyle kuranda ne kadar saçma,yalan yanlış şey varsa savunacak,yanlışa yanlış demeyeceksin.O yüzden iman putuna tutsak birinin de sürekli inanmayanlara kafir demesi oldukça tuhaf bir durum.İman ederek,islam paketinde ne varsa katılıyorum,gerçek ve doğru demişsin.Bu durumda kafirlik yapacak,yanlışa yanlış,saçmalığa saçmalık demeyecek olan sensin.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık. Bununla beraber onların amellerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazandığı karşılığında rehindir.Tur 21

İslam atalar dini olmak,kuşaktan kuşağa aktarılmak ister.Kuşaklar ataları gibi iman etmeli,daha doğru atalarınca iman putuna tutsak ettirilmeli,islama inanmaya programlanmalı ve kuranın içeriğinde ne yazıyorsa katılmak,gerçek ve doğru olarak görmek zorunda bırakılmalı.İman putuna tutsak edilerek,islamı eleştirme yolu kapatılır.İslama iman putunu kıran olur,islamı eleştiren,dinden dönen olursa da islama göre yönetilen yerlerde bu kişiler bozguncular diyip,öldürülürler.Çünkü dinden dönenlerin çoğalması,müslümanların azalması demek,islam devletinin de yıkılması anlamına gelir.İslami düzenin sürekliliğinin sağlanması müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.İslam iman putuna tutsak zombiler istemektedir.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Buzul yazdı:

İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık. Bununla beraber onların amellerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazandığı karşılığında rehindir.Tur 21

İslam atalar dini olmak,kuşaktan kuşağa aktarılmak ister.Kuşaklar ataları gibi iman etmeli,daha doğru atalarınca iman putuna tutsak ettirilmeli,islama inanmaya programlanmalı ve kuranın içeriğinde ne yazıyorsa katılmak,gerçek ve doğru olarak görmek zorunda bırakılmalı.İman putuna tutsak edilerek,islamı eleştirme yolu kapatılır.İslama iman putunu kıran olur,islamı eleştiren,dinden dönen olursa da islama göre yönetilen yerlerde bu kişiler bozguncular diyip,öldürülürler.Çünkü dinden dönenlerin çoğalması,müslümanların azalması demek,islam devletinin de yıkılması anlamına gelir.İslami düzenin sürekliliğinin sağlanması müslüman sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.İslam iman putuna tutsak zombiler istemektedir.

Yanılıyorsun. İslam kuralların dinidir. İslam'ın, imanın şartlarıni yerini getirmen gerekiyor ve şahadet etmen gerekir. Bunları eğer yerine getirirsen müslüman olmuş olursunuz zira dinsen çıkarsınız. İman Hristiyanlıkta vardır.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, memjan21 yazdı:

Yanılıyorsun. İslam kuralların dinidir. İslam'ın, imanın şartlarıni yerini getirmen gerekiyor ve şahadet etmen gerekir. Bunları eğer yerine getirirsen müslüman olmuş olursunuz zira dinsen çıkarsınız. İman Hristiyanlıkta vardır.

Ayette ne yazıyor, iyi oku istersen.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Ayette ne yazıyor, iyi oku istersen.

İslam'da ki imanla Hristiyanlıktaki imanı ne diye kıyasliyorsun. İslâm da iman yani inanıyorsan, yukarıda saydığım şartları yerine getirmenin gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, dik yazdı:

Piyasada sürüyle varken, taptığınız tanrıya neden bu adı veriyorsunuz ?

Bu soruyu dürüstçe ve tarafsız bir şekilde cevaplamaya hazır mısınız ?

Bence hazır olduğunuz an, onu bu isimle anmayacaksınız. Tabii ki benimkisi sadece bir varsayım...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, memjan21 yazdı:

İslam'da ki imanla Hristiyanlıktaki imanı ne diye kıyasliyorsun. İslâm da iman yani inanıyorsan, yukarıda saydığım şartları yerine getirmenin gerekiyor.

İslamın allahına iman ediyorum demek şu anlama gelir.Melekler gerçek,allahın kitapları gerçek,peygamberler gerçek,kısaca kuranda ne yazıyorsa katılıyorum, gerçek ve doğru.İslamın allahına iman ediyorum,müslümanım diyip,herhalde melekler yoktur diyecek değilsin.Zaten ona iman ederek,melekler de vardır demiş oluyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

İslamın allahına iman ediyorum demek şu anlama gelir.Melekler gerçek,allahın kitapları gerçek,peygamberler gerçek,kısaca kuranda ne yazıyorsa katılıyorum, gerçek ve doğru.İslamın allahına iman ediyorum diyip,herhalde melekler yoktur diyecek değilsin.Zaten ona iman ederek,melekler de vardır demiş oluyorsun.

Haha, şimdi olaya bir de tersten bak bakalım. Orada ki meleğe kitaba peygambere inanmıyorum ama Allah'a iman ediyorum dediğin de deist olursun anladın mı? İslamin Allah'ına iman etmen için o saydığın şartlari İlkin yerine getirmen gerekiyor. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, memjan21 yazdı:

Haha, şimdi olaya bir de tersten bak bakalım. Orada ki meleğe kitaba peygambere inanmıyorum ama Allah'a iman ediyorum dediğin de deist olursun anladın mı? İslamin Allah'ına iman etmen için o saydığın şartlari İlkin yerine getirmen gerekiyor. 

İslamın allahına iman ettikten sonra ona atfedilen kurandaki her şeye otomatik olarak doğru ve gerçektir demiş olursun zaten.İslamın allahına iman edip,ben müslümanım diyip de,kurandaki şu söylem gerçek değil demek mantığa aykırı zaten.İslamın allahına iman edip müslüman olursun,sonra ona atfedilen paketteki her şeyi gerçek ve doğru olarak görmek zorunda kalırsın.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Buzul yazdı:

İslamın allahına iman ettikten sonra ona atfedilen kurandaki her şeye otomatik olarak doğru ve gerçektir demiş olursun zaten.İslamın allahına iman edip,ben müslümanım diyip de,kurandaki şu söylem gerçek değil demek mantığa aykırı zaten.İslamın allahına iman edip müslüman olursun,sonra ona atfedilen paketteki her şeyi gerçek ve doğru olarak görmek zorunda kalırsın.

Ruhlar aleminde iken, ete ve kemiğe büründürdüğü insana, İslam'ın Allah'ı, elestü birabbiküm diye soruyor. Hani diyor ya ben sizin Rabbiniz değil miyim? Onlar da he ya sen Bizim rabbimizsin demisler. Burada ki rab, efendi demektir. Köle alıp satan, siken, öldüren ya da onun yaşamasina müsade eden efendi demektir. Peki birisinin müslüman olabilmesi için yapması gereken ilk şey nedir? Kelime i şahadet getirmek. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü" bu ne demektir, Allah tekdir, Muhammed onun kulu ve elçisidir demi? Hayır öyle değil. Abdühü de ki abd köle demektir. Yukarıda ki Efendi'nin kölesi. Ok? Yani bir antlaşma var, eğer bu antlaşmaya uyarsan seni bir cennet bekliyorum. Peki antlaşma şartları neler, onlardan daha önce bahsettik. Kim dinden çıkar İslam'da? Kime kâfir denir? Peygambere inanmayana denir, Allah'a değil. Analadin mi? İslam'ın Allah'ı denmesinn sebebi ne biliyorsun mu? Çünkü ondan önce de tanrılar var. Herkes biliyor bunu? Peygamber neden vahiye başvurur, neden , çünkü Allah şöyle yapmanızı istiyor, böyle yapmanızi istiyor demez mi? Yani ilkin şartlar önemlidir. Eğer şartları yerinede getirmuyorsan antlaşma kimsenin sikende değildir. Kapiş?

Sitelerde Paylaş

evreni kim yarattıysa? insanları umursamadığı hatta hiç işi olmadığı kesin, buğün endonezyada islamı kabul etmiş,

yer olmasına karşın, 8.6 şiddetinde deprem olmuş, binlerce insan anında ölmüş, tsunamı vuruncada binlerce hayvan ve 

insan telef olmuş, 

içimde garip bir his var, sanki bu ilahın çok daha önem verdiği bir şey olmalı.

deney fareleri yetiştirmek adına bizleri yaratmış olabilr. belkide 3. boyutta oldugumuz içn değersiz varlıklar olabilr. 

5. 6.7. boyuttakiler   çok daha mantıklı yaşıyor olabilrler.

onlarda din olmayabilr. herkes çok zekı olabilr.

savaşın ve şiddetin anlamını biilmeyebilrler.

bu dünyada ise saçma sapan depremler, 

her an bir karadelik bizi emebilr. her an bir göktaşı düşebilr. kiii zate ndaha önceden defalarca düşmüş..

yaratıcı zaten bizlere değer vermiş olsaydı,

hastalıklar olmazdı. zaten ölücez , 

dünyayı öyle bir kalkanla yaratırdıkı . değil göktaşı karadelik yutmaya kalksa , pişman olurdu..

depremler olmazdı.. şundan eminim  bu tanrı gerçekten var asla şüphe duymadım..

beni iplemeyen bir tanrıyı 

ben hiç iplemem...

sonuçta onun bana ihtiyacı var, benım ona değil.

bir yapa yzekanın asla yaratıcı programcısına ihtiyacı olmaz çünkü, bilnci bile programcıya aittir.

algortimaların bile matematiksel denklemlerde bir sınırı vardır..işte o sınır aşılamaz ve sabit kalır.

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yada konu başlığına din açısından bakarsak Kur'an hurafesine göre insan cahildir, zalimdir, acelecidir, asagiliktir...

Öyleyse bu sıfatlara sahip bir yaratık olsa olsa iman ederek yaşayabilir.  Bu yüzden de cahil , aceleci, nankör , aşağılık, zalim insanların hepsi mutlaka bir dine mensuptur şimdiki zamanda..

Önermenin sağlaması da yapılabildigine göre demek ki bu açıdan iman etmek mantıklı olabilir.

Sitelerde Paylaş

İyilik kötülüğü mecbur kılar.  Bir insanin davranışlarını iyi olarak nitelediğiniz takdirde diğerleri kötü olmak zorundadır. Öyle ise Teist kitaplara göre ne üzerine imtihan olunuyor.

Tanrı sadece Ortadoğu bedevilerin mi imtihan ediyor? ( Yahudiler , Müslümanlar , iseviler ve mucusileri kastediyorum)

Allah'ın hükmü galip gelinceye kadar savaşın demek aslında büyük bir katliamın icazetidir. Özellikle de kendi içlerinde katliam yapmalarını zorunlu kılar. Zaten böyle olmuş ve olmakta..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...