Jump to content

İçi boş plastik dünya küresi ilim ,irade ve ölçü ile oluşurken gerçek dünya nasıl tesadüfen oluştu?

Recommended Posts

25 dakika önce, HATEM yazdı:

Aşağıdaki sözümü Anlayacaksanız şöyle hitâb edeyim; Ey cemâati forum...
Anlamayacaksanız şöyle hitâb edeyim: Ey hayvanat bahçesi sâkinleri...

Hiçlikten Birşey çıkmış değil...
Hiçlikten birşey çıkmaz.
Hep O Vardı. Hep O var. Hep O olacak.
Konu Büyük patlamaysa eğer, 
Büyük patlamadan önce (ki orda öncenin yeri yok) de O vardı.

Ya'nî Görünen Kâinâtın varlığından önce de O vardı.
Vâroluş, Büyük patlama gibi bir yaratılışla başlamadı. Hakk Teâlâ, Hiç yokktan âlemleri yaratmış da değildir.
Varlık (mutlak varlık) zâten hep vardı. Büyük patlama gibi bir yaratışla varlık açığa çıktı bize görünür oldu. Görünen, kendisinden başkası değildir.

Yanlız başına iken hiçbir anlamı olmayan, hiç bir işe yaramayan, o mutlak varlık, kendisini anlamlandirmak mı istedi? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 216
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

50 dakika önce, Frankton yazdı:

Bence Tanrı var. Ben Tanrının var olabileceği fikrine ikna oldum. 

Tanrı var diyelim o nasıl var oldu?

Bunu açıklamadan ikna olman saçma.

Her şeyin sebebi var diyorsan onun sebebi ne?

Mantıklı düşündüğün şeyin mantıksız açıklamasına nasıl inanırsın?

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

sizde  sonsuz  olan  evrenlere  sarılmıyor  musunuz sonsuz  tanrı  fikrinden  en azından  prensip  olarak  ne  farkı  var 2 tarafta  inaniyor demek  ki  inanç  sizcede  çok  absürd  bir  şey  değil 

Benim hiç şeye sarıldığım yok, ama sen arabın şeyine sarılmış bırakmıyorsun.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, priest of nature said:

Şarlatan her grupta olur.Bilim adamlarını ayrıcalıklı tutamazsın.

Fiziksel hiçliğe örnek vermenizi bekliyoruz.

Bilimsel şarlatan olmayan biri iseniz hiçlikten varlığın oluşumunu  deneysel olarak göstermeniz gerekiyor.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bilim içindeki şarlatanları temizler, onu bırak da sen başın sıkıştığında bilime mi sarılıyorsun yoksa dinci şarlatanlara mı?

Ben hiç bir şey göstermek zorunda değilim, o bilim insanlarının işi ama sen arap ve yahudi palavralarına hangi akıl ve mantıkla sarıldığını göstermek zorundasın. Ama ille de ben onlara tapınacağım dersen o da senin bileceğin iş.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bilim içindeki şarlatanları temizler, onu bırak da sen başın sıkıştığında bilime mi sarılıyorsun yoksa dinci şarlatanlara mı?

Ben hiç bir şey göstermek zorunda değilim, o bilim insanlarının işi ama sen arap ve yahudi palavralarına hangi akıl ve mantıkla sarıldığını göstermek zorundasın. Ama ille de ben onlara tapınacağım dersen o da senin bileceğin iş.

arap  palavları ? siz  bundan  bıkmadınız  bende  kainattaki  güzellikleri  gösterip  ateistlere  ilacı  sürekli  vermekten  bikmadim  kabul  edin  ayniyiz  bu  konuda.

sağduyu: hayır  tabiki  aynı  değiliz  sen  arap  palavlarina  tapici  yalayici  birisin

bir  kezde  farklı  bir  cevao duyayim  da  adama  bak  ne. zeki  ne  bilgili  diyeyim imreneyim

Sitelerde Paylaş

Bütün varlıkları Allah yarattı. Öyleyse Allah'ı kim yarattı?
Allah'ın varlığına bir sebeb veyâ başlangıç arayan sorular, mâkul (akla uygun) olmayan sorulardandır. Şöyle ki:

Evvelinde yokluk olan bir vârlığa gerçek bir varlık denemez. Önceden yok olup sonradan vâr olan\vâr edilen bir varlık Hakikî bir varlık değildir.

Evvelce yok olan bir şeye gerçek bir vâr denilemeyeceği gibi, Evvelde yok olan bir şey kendi kendine vâr olamaz.
Mutlak yokluktan, zerre miktâr varlık oluşmaz. Mutlak yokluk, hiç bir zamân varlığe dönüşmez, tebeddül etmez.

Varlığı kendisinden olmayıp bir başka vâr ediciye dayanan bir varlık, hakikî bir varlık değildir.
Varlığının başlangıcı hangi varlığa dayanıyorsa dayandığı varlığın izâfesi ve yansıması bir varlığa sâhip olabilir. Buna da gerçek varlık değil hayâlî veyâ nisbî veyâ izâfî varlık denir ancak...

Allah'ı kim yarattı demek, Allah'ın gerçek bir varlık olmadığını, O'nu vâr eden başka bir vârlığa dayandığını düşünmektir ki, bu makul olmayan düşünce silsilesi sonsuza kadar sürüp gider.

Ve bu sonsuza kadar süren zincir aslında varlıkların bir silsilesi değil, yoklukların bir silsilesi olur ki, bu mantıksız silsileyi bir asl-ı hakikîye bağlamak mümkün olmaz.

Yukarıda yokluktan varlık olmayacağını belirttiğimizden, makul düşünebilen akıl, her varlığın dayandığı nihâyî bir mutlak varlığın olması gerektiğini anlar.

Ve Bütün izâfî ve mukayyed ve hayâlî varlıkların veyâ maddî ve zamânlı varlıkların menşei olarak bir mutlak varlığın olması gerektiğine hükmeder.

Çünkü bunca varlığın menşei ancak mutlak ve hakikî bir varlık olmak îcâb eder.

Hem aklen, hem keşfen hem de Peygamberlerin bildirdiğine göre Tek bir ilâh vardır adı Allah'tır (c.c.) ve O ilâhın mutlak bir varlığı vardır.

Mutlak varlığa dayanan, Mutlak varlık ile kâim olabilen bütün varlıklar, nisbî ve izâfî ve hayâlî varlıklardır. Allah'ın varlığı olmadan vâr olmaları da mümkün değildir.

Allah'ın yaratması ve kayyumiyetinin hâricinde telâkkî edildiklerinde yok hükmündedirler.

Değişim, dönüşüm, yaratılma bozunma hep hakikî olmayan bu varlıklar içindir, Eşyâyı Kâinât içindir.

Eşyâyı Kâinâtın varlığı hâdistir ve mahlûktur.

Halbuki Kâinâtların menşei olan Mutlak varlık, Eltâf-ı eltâf-ı lâtîf olup, bir evveli ve âhîri olmayıp Zât'ı i'tibâriyle  mahlûk (yaratılmış) değildir.

Bu varlık ya'nî mutlak varlık ya'nî hakikî varlık ya'nî öz varlık,, Allah-u Teâlânın Zât'ının ta kendisidir. Allah'ın Zât'ı sırf varlıktır.

ali aytaç şenol

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

arap  palavları ? siz  bundan  bıkmadınız  bende  kainattaki  güzellikleri  gösterip  ateistlere  ilacı  sürekli  vermekten  bikmadim  kabul  edin  ayniyiz  bu  konuda.

sağduyu: hayır  tabiki  aynı  değiliz  sen  arap  palavlarina  tapici  yalayici  birisin

bir  kezde  farklı  bir  cevao duyayim  da  adama  bak  ne. zeki  ne  bilgili  diyeyim imreneyim

İki de bir arap palavralarını önümüze getirip ondan bir şeyler uman sensin. Sen bırak kainattaki güzellikleri, pislikleri de var olduğunu iddia ettiğin tanrı denen zımbırtıyı getir, lafla peynir gemisi yürümez.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, HATEM said:

Bütün varlıkları Allah yarattı. Öyleyse Allah'ı kim yarattı?

Hemen söyleyelim, Allah denen zımbırtıyı yağmacı arap bedevileri yarattı, senin gibi ahmaklar da bunu gerçek sanıp tapınıyor. Hadi sadece tapınmakla kalsanız neyse, bir de bu cahil arapların kıçından uydurduğu palavraları insanlara gerçek diye sunup dayatıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hay hay, haklısın... 

Sen git, seni bir amsatan evladı, ananı da amsatan evladı olmaya mecbur kılan bedevi zırvalarının arkasından koş. Onlar biraz seyrek sıçarlar, merak etme, sen gibi bir bokböceğine ne kadar yeter bilmem ama, nasiplenirsin işte bir şeyler.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Yahu sizi parayla mı veriyorlar? 

Tanrı parçacığı ve anti madde nin aynı şey olduğunu bilimsel referans vererek kanıtla bakalım işkembeci human, gargaraya getirmece yok..

seni bir yerden gözüm ısırıyor, en son atom fiziğini bırakıp hergeleliği öğrenecektin, fiziğe geri döndüysen epey bir unutmuşsun bu işleri :D

karşında hulusi kentmen yok yalnız meydanı boş sanma.

hahaha bence sorduğun soru, oldukça komik,bu işleri senden iyi  bildiğim kesin, şimdi bende sana soruyorum,anti maddenin

tanrı olmadığını ispatla, benimde haksız olduğumu ispatlamış olursun, :lol: hatta sana 10 yıl süre veriyorum, eğer ölmezse isek,

hala burda olucaz.yahuu sen beni nasıl tanımazsın? azmi?ezildin karşımda, için rahat olsun alttan alıyorum.(anti maddenin

tanrı parçacığı olmadığını bilmsel olarak ispatlıyamadığın sürece alttan almaya devam edicem, çünkü senin kapasiten bu kadar)

ne güzel değilmi? oldu bitti, anti madde tesadüfen oluştu. anti madde,evrimin işi, anti madde,sayesinde atheizm,

determinizmde çıgır açtık,bu yasalar,hiçlikten gelmiyor varlıktan geliyor.. hiçilik kavramı boşluk değildir. 

sana bir örnekleme:anibal yanlış yorumlamış düzeltelim.

bir sandalye düşün,üstünde oturan yok, o hiçlik olmaz boşluk olur. üzerinde bir gezgen olursa boşluklar dolmaya başlar.

ama hiçli kdeyince senın beyın almıyor değilmi?

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar, tanrıyı tanımlarken, mantık hatası yapıyorsunuz.

1: tanrıyi kim yarattı?(tanrı varlık değildir.)

2: herşeyin nedeni var ise tanrı neden var)(nedenler varlık boyutu için geçerlidir.tanrı hiçliktir. ve nedensizdir.)

tanrı tanımsızdır, mantıksızdır.mantıklı olsaydı.algımızı içnde olucagı için,varlık olurdu.

hiçlik boşluk değildir, boşluğa örnek evrenin madde dışındakı herşey örnegin karanlık madde.

tanrı mantıklı olsaydı,ispatlanmış olurdu. tanrı mantıklı olsaydı,atheizm, deizm agnostisizm.teizm.

nihilizm.setisizm. panteizm gibi inançlarda olmuyacaktı. tanrı tek bir tanım üzerinde 

olucaktı. 

dipnot!

tanrıyı termodinamık yasalarla işleyen bir sistem olarak düşünmeyiniz lütfen!

içinde atomların oldugu ve sürekli hareket  halinde  olan bir varlıkmış gibi yorumlamayın.

inanmıyorsanız, bu dogru yolda oldugunuz gösterir.

çünkü varlığının yada yoklugunun ispatı olmaz diyoruz.

çünkü varlık değilki yokluğunun yada varlığının ispatı olsun.

sonsuza dek ispatı olmuyan tanrının olması yada olmaması bir anlam etmiyor benim için.

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Tanrı var diyelim o nasıl var oldu?

Bunu açıklamadan ikna olman saçma.

Her şeyin sebebi var diyorsan onun sebebi ne?

Mantıklı düşündüğün şeyin mantıksız açıklamasına nasıl inanırsın?

Evrenin hiçbir şey yokken var olması kadar, bir şeyin hep var olması da bir o kadar akıldışı görünüyor.

Ancak ikisinde de tam bir hiçlik yok. Neden, nasıl tam bir hiçlik yok da, bir şeyler var? Öyleyse buna göre, kendisine tanrı rolünü verdiğimiz şey neden, nasıl hep var olmuş olamaz?

Peki o tanrı da neden ve nasıl var? Bunu bir şeylerin hiçlik/yokluk dediğimiz  yerde hep ve hazır olarak var olmasını bildiğimiz dışında bilmiyorum.

Sanırsam bilimsel bilgi sınırımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

tarihinde Frankton tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Frankton yazdı:

Evrenin hiçbir şey yokken var olması kadar, bir şeyin hep var olması da bir o kadar akıldışı görünüyor.

Ancak ikisinde de tam bir hiçlik yok. Neden, nasıl tam bir hiçlik yok da, bir şeyler var? Öyleyse buna göre, kendisine tanrı rolünü verdiğimiz şey neden, nasıl hep var olmuş olamaz?

Peki o tanrı da neden ve nasıl var? Bunu bir şeylerin hiçlik/yokluk dediğimiz  yerde hep ve hazır olarak var olmasını bildiğimiz dışında bilmiyorum.

Şunun farkına varmalıyız, teistlerin kurduğu bir tuzak gibi de düşünebilirsin.

Mutlak bir hiçlik yok..

Buradan hareket etmemeliyiz.

Algımız bunu kabul etmiyor olabilir ama gerçek olan bu. İleride bunu daha net olarak algılayacağız.

Şöyle düşünmek açıklayıcı olabilir, bugün kullandığımız basit teknolojinin bile 2-3 bin yıl önceki insanların algı sınırının dışında olması gibi.

Tanrı fikrine sığınmak basit bir ezberden başkası değildir. Buna kaçmak tabiki algıları betonlaştıracaktır. Hayatı anlamayı durduracaktır.

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

teistlerin! değil deistlerin! tanrısı mantıklı, çünkü hiçlik tanımı bilimsel olarak adlandırılmış,(madde fiizksel yasalar, anti madde fiizksel yasaları, yönlendirme)

teizmdeki ilah anlayışı, insancıl duyguları olan, insan gibi konuşan, insan gibi nefret kin ve intikam besliyen ilahtır.

ama deizmin tanrısı ise sadece bilmsel referansları  ciddiye alır. anti madde , tanrının fiziksel kanunlarıdır. 

hiçlikte burda devreye giriyor.

1: varlık yasası. fiziksel yasalar. ve madde boyut.

2 :hiçlik yasası(tanrı yasası) metafizik yasalar ve anti madde boyutunun oluşması, ve anti maddenin gözlem anı.

termodinamık yasaların tersini düşünün bunu tanrıdan başka bir güç yapabilirmi? her teorinin evrende biyolojık asrofizik ve bilmsel her türlü yasaları tersine çeviren bir güç sizce , tanrı değilde nedir?suyu ele alalım hidrojen atomunu değiştirir anti hidrojen atomu elde edilir. osijende öyle anti oksijen. azot anti

azot.. tüm kavramlar tersine dönüyorsa kütle çekimi, yer çekimi ve evren hatta zaman bile tersine dönebilir. 

1: proton+antiproton, 

2: nötron+anti nötron.

3 :kuarklar+anti kuarklar.

benim iddiam çok büyük buyrun anti maddeyi uzun süre gözlemleyin, imkansız değilmi?

ama maddeyi sonsuza dek gözlemleriz. çünkü anti madde hiçlikten gelen tanrı komutlarıdır. 

anlık gözlemlenmesi bu yüzdendir.

size çarpıcı bir örnek daha, anti madde ve madde bir araya geldiğinde birbirlerini yok ederler.

,tıpkı karadelikler gibi kaardeliklerde evrende herşeyi yok   ederler. karadeliklerde hiçlikten gelen

tanrı komutlarıdır. sadece komutlar farklıdır. ama sonuçta her iki eylemdede, madde ve enerji yok

olmaktadır.. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Tanrının varlığı veya yokluğu bilinemez. Bilimin geldiği noktada da butasi zaten. Mutlak varlık hep vardı demek bir önerme.oyle ise bile bizim yapmamız gereken şey bundan nasıl fayda sağlayabiliriz. Bence daha akıllıca bir çozum de yok. Var ki yok mu tartışması lüzumsuz. Bir şey var gibi gözüküyor ama acaba o bizimle gerçekten de ilgileniyor, kısacası tanrı insanı seviyorum mu? Bunu anlamanın tek yolu da burasi ve burada donen olaylar. Tanrının bizi sevmesine sebeb yok? Agam bizimle eğleni olayı birazda ? ayrıca eğer tanrı varsa o mükemmel olmalidir ve en mükemmel fiil düşünmek olduğu için tanri Kendi kendisini düşünür. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, karamsarhuman said:

teistlerin! değil deistlerin! tanrısı mantıklı, çünkü hiçlik tanımı bilimsel olarak adlandırılmış,(madde fiizksel yasalar, anti madde fiizksel yasaları, yönlendirme)

teizmdeki ilah anlayışı, insancıl duyguları olan, insan gibi konuşan, insan gibi nefret kin ve intikam besliyen ilahtır.

ama deizmin tanrısı ise sadece bilmsel referansları  ciddiye alır. anti madde , tanrının fiziksel kanunlarıdır. 

hiçlikte burda devreye giriyor.

1: varlık yasası. fiziksel yasalar. ve madde boyut.

2 :hiçlik yasası(tanrı yasası) metafizik yasalar ve anti madde boyutunun oluşması, ve anti maddenin gözlem anı.

termodinamık yasaların tersini düşünün bunu tanrıdan başka bir güç yapabilirmi? her teorinin evrende biyolojık asrofizik ve bilmsel her türlü yasaları tersine çeviren bir güç sizce , tanrı değilde nedir?suyu ele alalım hidrojen atomunu değiştirir anti hidrojen atomu elde edilir. osijende öyle anti oksijen. azot anti

azot.. tüm kavramlar tersine dönüyorsa kütle çekimi, yer çekimi ve evren hatta zaman bile tersine dönebilir. 

1: proton+antiproton, 

2: nötron+anti nötron.

3 :kuarklar+anti kuarklar.

benim iddiam çok büyük buyrun anti maddeyi uzun süre gözlemleyin, imkansız değilmi?

ama maddeyi sonsuza dek gözlemleriz. çünkü anti madde hiçlikten gelen tanrı komutlarıdır. 

anlık gözlemlenmesi bu yüzdendir.

size çarpıcı bir örnek daha, anti madde ve madde bir araya geldiğinde birbirlerini yok ederler.

,tıpkı karadelikler gibi kaardeliklerde evrende herşeyi yok   ederler. karadeliklerde hiçlikten gelen

tanrı komutlarıdır. sadece komutlar farklıdır. ama sonuçta her iki eylemdede, madde ve enerji yok

olmaktadır.. 

Karadelikler, hiç bir şeyi yok etmez.

Anti madde ile maddede birbirini yok etmez.

İşkembe sahibi olunca, bilim sahibi olmuş olmuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Karadelikler, hiç bir şeyi yok etmez.

Anti madde ile maddede birbirini yok etmez.

İşkembe sahibi olunca, bilim sahibi olmuş olmuyorsunuz.

en azından benim işkemde senin işkembeden daha mantıklı sonuçlar elde ediyor, ha ne dersin? sayın anibalizm..;)

anti madde ve madde bir araya gelince bir birilerini yok  etmekle kalmaz aynı zamanda, enerjiye dönüşür..

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/antimadde-nedir

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, karamsarhuman said:

en azından benim işkemde senin işkembeden daha mantıklı sonuçlar elde ediyor, ha ne dersin? sayın anibalizm..;)

anti madde ve madde bir araya gelince bir birilerini yok  etmekle kalmaz aynı zamanda, enerjiye dönüşür..

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/antimadde-nedir

Bir karar ver, geri zekalı...

Birbirini yok mu ediyor, enerjiye mi dönüştürüyor? 

Tam bir dangalaksın, neyinize sizin fizik falan?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Bir karar ver, geri zekalı...

Birbirini yok mu ediyor, enerjiye mi dönüştürüyor? 

Tam bir dangalaksın, neyinize sizin fizik falan?

enerjiyle, maddeyi ayırıcak kadar zeki olduğunu düşünüyorum, sayın anibal....  :lol:maddeyi tanımlarsak kısaca Maddeyidaha kısa ve basitçe tanımlamak istersek uzayda yer kaplayan kütlesi olan anibal bile madde olabilr. şimdi bana fotonların, kütlesi oldugunu, 

hatta çekim kuvveti oldugunu ayrıca ışıgın ve sesın bir tür enerjı oldugunu ve frekanslarınında  farklı oldugunu söyleme, 

en azından  fotonların kütlesi olmadıgını .. kütle teorisininde zayıf oldugunu bildiğini söyle..

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, karamsarhuman said:

enerjiyle, maddeyi ayırıcak kadar zeki olduğunu düşünüyorum, sayın anibal....  :lol:maddeyi tanımlarsak kısaca Maddeyidaha kısa ve basitçe tanımlamak istersek uzayda yer kaplayan kütlesi olan anibal bile madde olabilr. şimdi bana fotonların, kütlesi oldugunu, 

hatta çekim kuvveti oldugunu ayrıca ışıgın ve sesın bir tür enerjı oldugunu ve frekanslarınında  farklı oldugunu söyleme, 

en azından  fotonların kütlesi olmadıgını .. kütle teorisininde zayıf oldugunu bildiğini söyle..

Ama senin, enerjiyle yokluğu ayıramyacak kadar embesil olduğunu görüyoruz ki, mesele de bu zaten. 

Bak ufak akıllı şey:

E = m.c2

Artık tişörtlere bile basılan bu eşitliği bilmiyorsan, bunun adı ancak embesillik olur. Enerji oradaysa, madde de oradadır der bu eşitlik. Sen ise, aldın gittin, enerjiye dönüşen maddeyi yok edip çıktın. Bu embesillik değilse ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...