Jump to content
malta erigi

Kendi şarabını yapan var mı?

Recommended Posts

Evet, kendi alkolünü üreten veya üretmese dahi konu ile ilgili bilgisi olan paylaşabilir mi? 4-5 defa yaptım ben, her seferinde bir öncekinden daha iyi oluyor gibi ama daha tecrübeli olanların bilgilerinden faydalanabilsek güzel olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, malta erigi yazdı:

Evet, kendi alkolünü üreten veya üretmese dahi konu ile ilgili bilgisi olan paylaşabilir mi? 4-5 defa yaptım ben, her seferinde bir öncekinden daha iyi oluyor gibi ama daha tecrübeli olanların bilgilerinden faydalanabilsek güzel olur.

Ben  her türlü şekerli sıvıdan mevye suyundan yapabiliyorum.

üzümden şarap yaparken ısıl işleme tabi tutulmadığı için  farklı maya ve bakteriler üreyip şarabını bozabilir.

Hava alırsa sirke bakterileri üreyip sirke yapıyor.Laktik asit bakterileri var onlarda bozar.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, priest of nature said:

üzümden şarap yaparken ısıl işleme tabi tutulmadığı için  farklı maya ve bakteriler üreyip şarabını bozabilir.

Hava alırsa sirke bakterileri üreyip sirke yapıyor.Laktik asit bakterileri var onlarda bozar.:)

Henüz üzümden denemedim. Hem mevsimi olmadığı için, hem de henüz maya eklemeden yapabilecek kadar tecrübeli değilim.

9-10 litre meyve suyuna ne kadar maya koymak lazım? Bununla ilgili net bilgi bulamıyorum. 1 paket diyorlar ama ben tek kullanımlık almıyorum mayayı. Bir de çok bulanık oluyor ve dolapta 3-5 gün bekleyince ancak biraz berraklaşıyor. Bunun sonucunda da şişenin dibinde çok fazla tortu oluşuyor. Başkalarının şaraplarının şişelemeden evvel berraklaştığını görüyorum. Bunu bir türlü başaramadım.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, malta erigi yazdı:

Henüz üzümden denemedim. Hem mevsimi olmadığı için, hem de henüz maya eklemeden yapabilecek kadar tecrübeli değilim.

9-10 litre meyve suyuna ne kadar maya koymak lazım? Bununla ilgili net bilgi bulamıyorum. 1 paket diyorlar ama ben tek kullanımlık almıyorum mayayı. Bir de çok bulanık oluyor ve dolapta 3-5 gün bekleyince ancak biraz berraklaşıyor. Bunun sonucunda da şişenin dibinde çok fazla tortu oluşuyor. Başkalarının şaraplarının şişelemeden evvel berraklaştığını görüyorum. Bunu bir türlü başaramadım.  

Berraklaşması için mayalanmanın durması  yani köpürmenin kabarcıkların tamamen durması gerekiyor.

Bir iki çay kaşığı yeterli 10 litre için.

Fazla atarsan hızlı mayalanır ama tadı bozuk oluyor.

:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, priest of nature said:

Ondan sonra, kafanın ağrısından, karaciğerini nasıl parçaladığını farkedemez olur gidersin. Hoş senden de lavukluk dışında bir şey beklemek zor zaten.

Fermente edilecek şey, her ne ise, ilk koşul, asla ve asla içine şeker koymamaktır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, priest of nature said:

Berraklaşması için mayalanmanın durması  yani köpürmenin kabarcıkların tamamen durması gerekiyor.

Bir iki çay kaşığı yeterli 10 litre için.

Fazla atarsan hızlı mayalanır ama tadı bozuk oluyor.

:)

İyi şarap, maya falan eklenmeden yapılır. 

Normal koşullarda, adam gibi üzüm, zaten kendi mayasını taşır. Şarap mayası, ekşi ekmek mayası ile aynı şey ve normalde her yerde olan bir şey. Pastör geldi mertlik bozuldu olayı biraz bu mevzu. Pis, dandik falan üzümleri bir şekilde şarap diye kakalama yöntemi.

Burası, yani Türkiye, üzüm ve şarabın anavatanı. Tam olarak ege. Normal türk üzümleri ile, hele günün moda tabiri ile organik olanlar ile, şarapta kötü netice almanız pek mümkün değil. Bu yüzden, büyük ihtimalle, yok maya ekleyecem, yok şey ekleyecem derken, şarabın şirazesini kaydırmanız olası. Türk işi şaraplar, usaresiz ama saf, sade şarap olurlar. Yani, öyle acayip, uzun, diri falan tatlar falan değil, katıksız saf şarap tadı verirler. Velakin, şarabın tuttuğu durumda, ya içip tüketmek, ya da bir şekilde yıllandırmak gerekir ki, o yıllandırma işi birazcık hüner gerektirebilir, yoksa şarap yerine sirkeniz oluverir. 

Çeşitli tatlar katmak için, bilinen hile, şarap yapılan şeye, meşe dalları katmaktır. Ama temiz olmasına dikkat edilmelidir. Gene meşeyi, oduncudan değil, gidip doğadan temin etmek daha iyi netice verir. 

Şarap, iyi bir küpte yapılır. Gerekirse, yıllandırma için fıçıya alınır. Küp bulmak zor olabilir, ama en iyi neticeyi verir. Plastik, metal falan kapta şarap olmaz. Olur, ama dertli olur. Baya ateş kırmızı renkte, düzgün küpler bulunabilir sağda solda. Ha, işi iyi becerebilirsen, meşe fıçıda da yapabilirsin. Fakat iç tarafı güzel yakılıp, maya ve küflerden temizlenmiş olmalı. 

Şarabın yapıldığı zaman da önemlidir. Üzüm bozumu zamanı. Güneş görmeyen, rüzgar falan almayan bir yer. Öyle bodrum, mahsen falan aramak gerekmez aslında. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, malta erigi yazdı:

Aslında tavanarası yerine, cafe'de fermantasyon ile ilgili daha geniş bir konu açayım dedim ama o kadarına bilgim yetmedi.

Birçok şeyden şarap yapılıyor ama en kolayı üzüm.

Ben sana kısa bir yol söyleyebilirim. Hangisinden yapmak istiyorsan tadını beğendiğin bir tane satın al. Sonra onu maya olarak kullan. Bir şişe kapağı kadar yaptığının içine mayalanma sürecinde ilave et. Farklı bir tad elde edersin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Aksi iddia edilmiyor zaten de. Şu sıralar haftada 4-5 gün içiyorum. 

Gerçekten zararlı, spor verimini de etkiliyor az çok. 

Aksi iddia edilseydi alıntı yaparak cevap  verirdim.

Içenleri ve icmeyenleri uyarmak için belirtiyorum.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 19.04.2019 at 12:54, priest of nature said:

Daha önce kapağı yarı açık bırakarak yaptıklarımda çok sorun yaşamamıştım. Ilk defa hava kilidi kullanarak denedim, normalde şekerin tükenmesi gereken süre geçmesine rağmen yarısı duruyor. Mecburen maya ekledim. Mayanın bir kısmını öldürmüş olabileceğimi düşünüyorum. Meyve suyunun fazla ısındığını geç farkettim. Sonradan eklenen maya sorun yaratır mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alkol çok pahalı, 

Arkadaşlarla rakı içelim dedim, 35lik fiyatı 70TL, 70lik 125TL

125 liranın 95 lirası da vergi üstelik..

Yine ucuz şaraplara kaldık litresi 27 liradan hayatı geçiştirmeye çalışıyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Onlara şarap bile denmez, köpeköldüreni şaraptan sayma :)

Bilen bilir aslen şarapta pahalı bir şeydir ve aslen şarap sarhoş olmak için filan içilmez

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, CinleriGorenAdam said:

Alkol çok pahalı, 

Arkadaşlarla rakı içelim dedim, 35lik fiyatı 70TL, 70lik 125TL

125 liranın 95 lirası da vergi üstelik..

O ucuz şaraplar 20 sene önce 2 simit parasınaydı. Güzel marmara. Biraz daha iyisini istersen, buzbağ vardı. Arkadaşlarla her hafta beyoğlu'nda meyhaneye giderdik. Hiç de bütçemizi sarsmazdı.

2000 yılında tekel rakısı, votkası vs yabancı içkilerin 1/3 fiyatınaydı. Yabancı votka 10 euro civarıydı o dönemde. Demek ki yerli içki 3-4 euro'ydu. Ustelik euro o zaman bu kadar da değerli değildi tl karşısında. 2002'den beri tayyip itinin ne yaptığını bu şekilde daha iyi anlayabilirsin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Neyse ki gençliğimi tayyip iti muktedir olmadan yaşadım da doya doya içip, eğlenip, seviştim. O iktidar olduğunda da ben zaten çoktan Türkiye'yi terk etmiştim. Gençliğini yaşatmıyor insanlara it oğlu it.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, adalet123 yazdı:

Alkol nasıl bir şeyse, bulunamayınca,en kötüsüne,en pisliğine bile tenezzül ettiriyor.

Haysiyete ve onura ters bir durum.

Geçen günlerde kendimi pek meşgul edemiyordum, bir de kız arkadaşımdan ayrıldım.. 

Aynı zamanda öğrenciyim, biraz masraflı bir öğrenci, üstüne bir de alkol almak isteyince insanın iyisini aramak gibi bir lüksü kalmıyor. 

Yani daha iyi alkol almak için başkalarından para isteyecek değilim.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, CinleriGorenAdam said:

Geçen günlerde kendimi pek meşgul edemiyordum, bir de kız arkadaşımdan ayrıldım.. 

Aynı zamanda öğrenciyim, biraz masraflı bir öğrenci, üstüne bir de alkol almak isteyince insanın iyisini aramak gibi bir lüksü kalmıyor. 

Yani daha iyi alkol almak için başkalarından para isteyecek değilim.. 

Eğer düzenli içiyorsan en iyisi kendin yapman. Hem bütçeni zorlamıyor, hem de elde ettiğin şarabın içimi çok daha rahat. Elma suyu kullanmak en basit ve ucuz yolu. Elde ettiğin şarabın tadı ise gazsız cider'a benziyor. Üstelik amacına uygun maya alırsan, elde etmek istediğin alkol oranını da ayarlayabiliyorsun. %5 - %16 arası istediğin sertlikte, yumuşak içimli bir meyve şarabın oluyor. 2 haftada hazır ama ne kadar dinlendirirsen, o kadar iyi. Şarap veya şampanya mayasını 25gr paketlerde almak daha iyi. 8gr olanlar çabuk bitiyor ve daha pahalıya geliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mayalar sadece şeker ile beslenemiyorlar.

Hazır satılan meyve sularının litresinde ortalama 2 gram protein varmış.

Mayaların 100 gram şekeri  tam alkole dönüştürmesi için en az kaç gram protein gerekli?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...