Jump to content

Allah çok mu cesur?

Recommended Posts

Allah varlık sebebini nedeni neden sorgulamıyor?

Allah kendisini yaratan üstün “Süper-Allahın” yokluğundan nasıl emin olabilir? Bu mümkün mü?

Allahın bu cesareti nereden kaynaklanıyor?

Belki de “Süper-Allah’ın” cehenneminde kendisi sonsuza kadar acı çekecek?

Kimbilir?

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhterem

Bu malum tanrıyı müritlerine soracaksınız, çünkü kendisi garibandır, çekingendir, ürkektir.

Müritleri olmadan, şurdan suraya gidemez ve tüm varlığını onlara borçludur.

Hasılı mesele cesaret falan değildir, mesele ipin kimin(!) elinde olduğudur ?!

Sitelerde Paylaş

süper allah tabiri nedir? ilk defa duyuyorum, o zaman mutlaka mega allah, sonrada ciga allah, sonrada ultra allah, diyerek, anibalın sonsuz paralel evren hipotezi  gibi sonsuza dek gider bu tez,

tanrının varlık olduğunu düşünmüyorum, ama onu ne olarak düşünebilirm, bilmiyorum,  :89:

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, kavak yazdı:

Muhterem

Bu malum tanrıyı müritlerine soracaksınız, çünkü kendisi garibandır, çekingendir, ürkektir.

Müritleri olmadan, şurdan suraya gidemez ve tüm varlığını onlara borçludur.

Hasılı mesele cesaret falan değildir, mesele ipin kimin(!) elinde olduğudur ?!

Müritlerinin de inandıkları bu Tanrı’yı çok iyi tanıdığını, tanımladığını söyleyemeyiz. 

Bu soruma cevap verecek yiğit bir tanrısever çıkacak mı bakalım?

Hiç sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, karamsarhuman yazdı:

süper allah tabiri nedir? ilk defa duyuyorum, o zaman mutlaka mega allah, sonrada ciga allah, sonrada ultra allah, diyerek, anibalın sonsuz paralel evren hipoetizi gibi sonsuza dek gider bu tez, :89:

Evet gider ama bunu bana değil allahcılara sor.

Allah kavramını ortaya atan onlar.

Allah kendinin yaratılmadığını nasıl bilir? 

Soru bu.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Evet gider ama bunu bana değil allahcılara sor.

Allah kavramını ortaya atan onlar.

Allah kendinin yaratılmadığını nasıl bilir? 

Soru bu.

Allah'ın zavallı mahlûğu,
Sen nerden biliyorsun, Allah tarafından yaratılmadığını da Ateistlik iddiâ ediyorsun o zaman.

Kendi İnancını çökerttiğinin, Kendi inancının çürüklüğünü kanıtlamaya çalıştığının farkında mısın?

Allah bilemez iddiâsındasın ya sen nerden biliyon yaratılmadığını? Demek ki senin inancın sana göre saçma.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, HATEM yazdı:

Allah'ın zavallı mahlûğu,
Sen nerden biliyorsun, Allah tarafından yaratılmadığını da Ateistlik iddiâ ediyorsun o zaman.

Kendi İnancını çökerttiğinin, Kendi inancının çürüklüğünü kanıtlamaya çalıştığının farkında mısın?

Allah bilemez iddiâsındasın ya sen nerden biliyon yaratılmadığını? Demek ki senin inancın sana göre saçma.

Ben sizin kurgularınızı irdeliyorum.

Allah diye tanımlanan, ilkel çöl kavramlarıyla bize dayatılan Tanrı’nın gerçek Tanrı olamayacağına adım gibi eminim. İnsan zekası bile senin Allah’ının kavrama gücünü kat kat geçiyor. Burada bir sorun yok. Böyle bir Tanrı olamaz.

Sorun şu.

Allaha inanan sizsiniz, fakat içerdiği çelişkileri görmeyen yine sizsiniz. Bunu irdelemeye çalışıyorum.

Allah var da o nasıl oluştu? Ebedi ve ezeli, onun nedeni yoktur deyip geçmek sorunu çözmez.

Allah her şeyi nasıl bilebilir?

Bilgiye nasıl ulaştı?

Kainat kendiliğinden oluşamaz, mantıklı bir ilk neden olması gerek deyip bunu Tanrı ile çözen sizler nedense Tanrı düzeyinde mantık aramıyorsunuz. Bu normal değil.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, karamsarhuman said:

süper allah tabiri nedir? ilk defa duyuyorum, o zaman mutlaka mega allah, sonrada ciga allah, sonrada ultra allah, diyerek, anibalın sonsuz paralel evren hipotezi  gibi sonsuza dek gider bu tez,

tanrının varlık olduğunu düşünmüyorum, ama onu ne olarak düşünebilirm, bilmiyorum,  :89:

Gidecek, gider ve gidiyorda zaten.

Fizikte falan, adı konmamış bir kural vardır: bir hesapta sonsuz varsa, çıkıyorsa, o hesap külliyen martavaldır, boştur. 

Siz martavaldan ibaret bir tanrı ile yola çıkarsanız, elinzde olan bir sıfırdır. Ve eninde sonunda sıfıra bölme, sonsuza ulaşma ve çuvallama durumunda kalırsınız.

Bir viyana tarikatı vardır. Bir ara biraz araştırın. Onların "birader, bilim, felsefe falan konuşacağız, ama asla metafizik, tanrı falan bulaştırmak yok" gibi bir kuralları olmuştur. Bu, elemanların ateist olduğundan falan değil, ne zaman işin içine tanrı girse, sonucun kaçınılmaz olarak sonsuza gidip saçmalığa tosluyor olmasıdır. Öyle ki, adamların tepesine birini dikip, bir şekilde tanrı, metafizik falan lafı edilirse, "meee" diyerek onları uyarası görevi verilmiştir. 

Tanrı bir saçmalıktır, tanrı üzerine yapacağınız tüm muhakeme ve çıkarımlarda, en sonunda saçmalıktan başka bir şey olmayacaktır.

Burada bahsedilen mevzu, russell'in frege'ye aktardığı mektuptaki kümelere benzer bir şey. Ki, Frege'yi kafasını duvara vurdurup, nasıl zırvaladığını görmesine sebep olan mevzudur. 

Biraz Russell okuyun. Gerçi, o pek öyle avam işi takılmaz, konuları baya sağlam mantık, matematik alt yapısı gerektirir. Fakat, bir şekilde bu gibi tartışmaların nasıl zırvalık olduğunu görmenize yeter. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...