Jump to content

Allah herşeyi hammaddesiz nasıl ve nerede yarattı?

Recommended Posts

7 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Deizmin tanrısı varsayımdır. Neyini kabul edecez anlamadım? Aha orada bir güç var diyen göstersin o gücü bakalım. Gördük te yok mu dedik.

ne alaka? deist de tanrısını aha burda diye göstermiyor, ama deiste  lafınız geçmiyor herhalde.

teistin tanrısını rededer diye tanım yap, ama deizmin tanrısına laf söyleme..

"bu nasıl surat ulan, utanır insan olan" demiş RockA dinliyorum ha yannnış annama.

tarihinde mr.jk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 230
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 dakika önce, mr.jk yazdı:

ne alaka? deist de tanrısını aha burda diye göstermiyor, ama deiste  lafınız geçmiyor herhalde.

"bu nasıl surat ulan, utanır insan olan" demiş RockA dinliyorum ha yannnış annama.

Deistin tanrısı daha ortaya çıkmadı, ne olduğu belli değil, muhtemelen başıboş, sorumsuz bir tip, uğraşmaya değmez. 

Şaka, şaka deistin soyut çıkarımları üzerinde durmaya değmez. Onun içinde yazılmaya değer görülmemiştir. Ateist somut kanıtlarla uğraşır, bu da belki ateizm tanımının içine yerleştirilebilir.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Deistin tanrısı daha ortaya çıkmadı, ne olduğu belli değil, muhtemelen başıboş, sorumsuz bir tip, uğraşmaya değmez. 

Şaka, şaka deistin soyut çıkarımları üzerinde durmaya değmez. Onun içinde yazılmaya değer görülmemiştir. Ateist somut kanıtlarla uğraşır, bu da belki ateizm tanımının içine yerleştirilebilir.

deistin tanrısını ne olduğu belli değil diye birşey yok, belli.

dinlerden bağımsız bir tanrıya inanıyorlar, siz ise teistin tanrısını red ediyorsunuz, deistin tanrısını red edemiyorsunuz..

ateizmde kafa bi milyon, nasıl işine gelirse öyle, inan inancınızın 3 krş konuşacak tarafı yok

tarihinde mr.jk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

kardeşlerim kibir den değilde küfür ve hakaret edenler veya tepeden kibirle konuşanlara direk cevap yazıp polemiğe girmek istemiyorum

Yazma yazma, dolaylı da yazma.

efendi güzel fikirle konuşanlar kim olursa olsun can kurban cevapta yazarız konuşuruzda

Sende Fetö karakteri var, gâvurla yazışırsın, müslümânla yazışamassın. Direkt te yazamassın, dolaylı yazarsın.

ama kibir  ve hakaretin olduğu yerde  muhatab olunmaz

Ricâ ediyorum muhatab olma.
Ben bir yerde düzeltilmesi gereken yanlış bir fikir gördüğüm zamân dayanamam. Benimle hiç muhatab olma ki yanlışlarını düzeltmek zorunda kalmayayım.

ben fikirlerimi yazarım

veya okuduklarımdan fikir var ise benimde ona cevabım fikrim var ise yazarım yoksa sadece kendi fikirlerimi yazarım

Beni okuma, mümkünse engelle. Hiç görmessin. Ben de sana cevap vermekten kurtulurum.

tavsiyem neye kime inanırsanız inanınz hepimiz insanız adem oğluyuz aynı özdeniz topraktanız ve oraya döneceğiz ve yine ordan çıkarılacağız

fani dünya için birbirimizi kırmayalım derim

ben en iyisini bilirim demem bilmediğimiz çok şey var ve onların cahiliyiz

hasbelkader merakla uğraştığımız konularda da bir şeyler biliyoruz ancak en iyisi ben bilirim ve sadece bir tek ben bilirim her kesi nakavt ederim döverim demem diyemem

kaldı ki bilmek tevazu getirir ilimle kibirlenmekte en kötü kibirdir herhalde

ve tenakuz dur da.

akıl akıldan üstündür her kesin fikrinden istifade ederim inansın inanmasın

kibirden de Allaha sığınırım

Tâmm Fetö karakterisin tâmm. 
Kibirle suçla ondan sonra Kibirden Allah'a sığın.

Allah ademi topraktan yarattı esmayı öğretti o mütevazi idi nisyan ile isyan etti  tevbe etti nefsimize zulm ettik dedi affedildi

şeytan ateştenim deyip maddesi ile övündü kibirlendi ve lanetlik oldu

hased ve kıskançıkta diğer sapma nedenidir

hz ademin oğullarından biri diğerini kıskandı ve öldürdü

diğer kardeş sen beni öldürsen bile sana elimi uzatmam dedi

bildiklerimiz en evvel bizi ıslah etmeli bize fayda vermeli 

Kibirle suçlamak yetmedi, hased kıskançlık ve şeytânlık da eklendi.
Islâh edilecek hayvân yerine de koydun.

Tamâm mı rahatladın mı?

Aynen Hâbil gibi de davrandın tebrîk ederim, Öldürülsen bile hiç elini kaldırmadın.
Ağzını da açmadın, Kalbinden kötü niyet bile geçmedi.

Meşhûr Kâinât Mimamı gibi, BediüsSAMAN gibi hârikasın gerçekten.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, mr.jk said:

ben hawking öyle dese ne olu böyle dese ne olur demedim, demediğim birşeyi demiş gibi yapıp ofsayttan gol atmaya çabalamak size yakışır..ben sanki bigbang'den önce madde olsa ne olur, olmasa ne olur dedim..bu devasal kainatı fizik kanunlarını yaratabilecek böyle bir SİHİRLİ madde varsa madem gösterin ispatlayın dedik, sen tuttun turan dursun'un über bilimsel süpürge deneyinden beter örnek verdin..işte çapınız bu süpürge kadar

sü.jpg

Sen hem laf anlamaz, hem de sürekli kıvırtarak çamura yatan bir adamsın. Eğer "girdiğim her tartışmayı kazanırım" derken kastettiğin, ahmaklığınla insanları usandırmak ise, haklısın. Gerçekten pes ediyorum. 

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, malta erigi yazdı:

Sen hem laf anlamaz, hem de sürekli kıvırtarak çamura yatan bir adamsın. Eğer "girdiğim her tartışmayı kazanırım" derken kastettiğin, ahmaklığınla insanları usandırmak ise, haklısın. Gerçekten pes ediyorum. 

söylemediğim birşeyi söylemişim gibi yapıp psikolojik savunma mekanizmasını çalıştırıyorsun..yani kendi kendini kandırıyorsun..

bigbang öncesi madde olsa ne olacak, olmasa ne olacak diyorum..Yaratıcı güç'ü inkar eden o SİHİRLİ BÜYÜLÜ maddeyi gösterin hadi bekliyorum, diyorum, sen pes ettim diyorsun.

pes edersin tabi çünkü inancın çürümüş artık, senin yapacağın birşey yok, ben seni suçlamıyorum inandığın şey çürük.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, mr.jk said:

Kafanın basmadığı, bilgi sahibi olmadığın mevzularda fikir üretmeye, daha doğrusu ortalığa pislemeye devam etmişsin.

Bak orada ne demiş satır arasında: Dolayısıyla, ateistin konuya yaklaşımı, tartışılan Tanrı tanımına bağlı olacaktır.

Demek ki ne imiş? Bir kavramı reddetmek ya da onu yoklayabilmek için önce tanımlı, köşeleri kenarları belirli bir çerçeve sunması gerekiyormuş.

Aksi takdirde, bir tanım ya da çerçeve, referans noktası vermediğiniz takdirde, tanrı dediğiniz şey t-a-n-r-ı harflerinden oluşan bir kelimeden başka bir şey değildir.

Deizm'in tanrısı genel itibariyle işte budur. Tanımsız olan şey, zaten tanımı dahi olmadığı için yoktur. Yok demeyi, üzerine düşünmeyi dahi gerektirmez.

x-Abü ben bir şeye inanıyorum, böyle bir güç falan, tanrı..Deistim ben abüü

y- Peki nedir, nasıl bir şeydir o; sey-güç-tanrı dediğin..nerede başlar biter..falan filan..?

x- Abü bilmiyorum abü. Ama var. Var oyle bir şey..Olması lazım

y- Kadiri mutlak falan mı, sadece yaratcı mı, aristo'nun tanrısı mı, ney bu? Onun öncesi falan ne o vakit?

x- Abü Bilmiyorum. Ama kesin var. Yoksa tersini kanıtla reddet bakalum..

y-Neyi reddedeyim la dalyanak!

:0_80cbc_37a71a73_L:

Adam başka taraftan laf sokamadığından olsa gerek, bula bula bunu bulmuş zorlaya zorlaya..

On 05.05.2019 at 12:27, mr.jk said:

ben hawking öyle dese ne olu böyle dese ne olur demedim, demediğim birşeyi demiş gibi yapıp ofsayttan gol atmaya çabalamak size yakışır..ben sanki bigbang'den önce madde olsa ne olur, olmasa ne olur dedim..

Sen hawking'in bahsettiği ve de kast ettiği hadiseyi bütün bir bağlamından kopararak cımbızlamak suretiyle bir ali cengiz oyununa giriştin. Hawking üzerinden onun adına niyet okuması yaptın. Aslen cahil olduğun üzere bunları da yapmadın. Sadece cahilliğe dayalı bir sazanlık yaptın ve elinde patladı. Mevzuya ayıkınca gerisin geri tornistan moduna geçtin..yok bigban'den önce madde olsa ne olur, olmasa ne olur ayağına geçtin. Olsun, bu da bir şeydir. Burnun sürttü, ibretini aldın demek ki..Ha hala daha almadıysan eğer, Hawking'in o aradan cımbızlayarak tek bir cümleye indirgemeye çalıştığın "No boundary" teorisinin genel çerçevesini ve neyi kast ettiğini sen kendi adına yaz deriz, yüzünü bir kez daha, bir kez daha kızartırız, hepsi bu. O yüz varsa tabi.

bu devasal kainatı fizik kanunlarını yaratabilecek böyle bir SİHİRLİ madde varsa madem gösterin ispatlayın dedik, sen tuttun turan dursun'un über bilimsel süpürge deneyinden beter örnek verdin..işte çapınız bu süpürge kadar

Ve huzurlarınızda "benim kafa basmadı, o zaman tanrı" yöntemi. Bir alkış da buraya alalım. Boşlukların o ezik, bilinmeyenin gölgesinde gizlenen ezik, sinik tanrısı. Bir şey bilinmeyecek, açıklanamayacak ki, bizim ezik tanrı küf mantarı gibi oraya yerleşsin. Yırtık dondan fırlar gibi, bilinmeyenin olduğu yerden peydah olsun.

Senin kafanın basmıyor oluşu, bilgisiz ve de cahil oluşundan bize ne?! Senin cahil ve bilgisiz oluşun bir tanrı kanıtı mıdır? Kendi cahillik ve bilgisziliğini, getirip bize bir tanrı kanıt olarak mı sunmaktasın?

Ayrıca babanın uşağı mı var senin?! Sen göbeğini kaşıya kaşıya soracan oturduğun yerden, millet sana ha babam de babam bilgi yetiştirecek. Armut piş ağzıma düş olacak. Otur araştır, sırf bu foruma baksan yeter, geriye kalan literatürü hiç saymıyorum bile..

Sihirli maddeymiş :0_80cbc_37a71a73_L: Fizik kanunlarının yaratılmasıymış..Gören de, sihirli(!) maddenin olmadığı donyağı gibi duran evrenler, fizik kanunları yaratılıp da yerleştirilmediği için, kanunsuz, kanundışı(!) acaip evrenleri gezdi gördü de, onları bizimki ile kıyaslayıp, onlara istinaden bunları yazıyor da hesap soruyor sanar...Oysa başı sonu cahillik, sonu başı antropik/insansı yanılgılar. Ötesi değil. Millet CERN'de orda burda dötünü yırtsın, bizim barzo oturduğu yerden "sihirli maddöö hüllooğğ" diye atarlanıp olayı çözsün..

Şu sihirli madde teorini git CERN'e, MIT fizik kürsüsüne falan açsana, adamlar da nemalansın, boşuna uğraşmasınlar. Ne o öyle trilyon dolarlık parçacık hızlandırıcıları falan, bütün iş sihirli madde işte(!!)..Sana da artık bi çeşit(!) nobel ödülü verirler belki :0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, teflon yazdı:

Sihirli maddeymiş :0_80cbc_37a71a73_L: Fizik kanunlarının yaratılmasıymış..Gören de, sihirli(!) maddenin olmadığı donyağı gibi duran evrenler, fizik kanunları yaratılıp da yerleştirilmediği için, kanunsuz, kanundışı(!) acaip evrenleri gezdi gördü de, onları bizimki ile kıyaslayıp, onlara istinaden bunları yazıyor da hesap soruyor sanar...Oysa başı sonu cahillik, sonu başı antropik/insansı yanılgılar. Ötesi değil. Millet CERN'de orda burda dötünü yırtsın, bizim barzo oturduğu yerden "sihirli maddöö hüllooğğ" diye atarlanıp olayı çözsün..

Şu sihirli madde teorini git CERN'e, MIT fizik kürsüsüne falan açsana, adamlar da nemalansın, boşuna uğraşmasınlar. Ne o öyle trilyon dolarlık parçacık hızlandırıcıları falan, bütün iş sihirli madde işte(!!)..Sana da artık bi çeşit(!) nobel ödülü verirler belki :0_80cbc_37a71a73_L:

Vala bu hususda ne desen haklsın, @teflon,

Hocam sana biz 100 bin değil 500 milyar verelim de şu Türkiyenin tarım ve hayvancılık işini bir çözüver.

Aşağıyı bi hallediver.. Hatta şu Tayyip beyin otofobil işinide halen çözemedi bu yerli-milli çiş adamlarımız. Bide uçak işini çözümle, şu enerji işine de el atıversen hiç fena olmaz.

Vala şu meseleleri siyasilerin çözeceği yok. Sana verelim şu T.C. bütçesinide şu yerdeki meseleleri bi çözüver. Üstüne de 80 milyonun hayır duasını alırsın..

O kadar dua ile cennette en çok parsel de sana düşer heralde ne dersin hocam?.. Kurtar bizi şu cahillerden:ders:

tarihinde sahin3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, mr.jk yazdı:

sene 2019 ateizmin özeti (temsili);

indir.jpg

Bu araba İslamın arabası olmasın?

19’cular arabayı toplayamadı, şimdi kuranda kuantum arayanlar toplamaya çalışıyor, tabi Allah’ın basit bir miras hesabını bile yapamadığını unutarak bunu yapıyorlar.

Bu araba sizi cennete götüremeyecek belli.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, sahin3 said:

Vala bu hususda ne desen haklsın, @teflon,

Hocam sana biz 100 bin değil 500 milyar verelim de şu Türkiyenin tarım ve hayvancılık işini bir çözüver.

Aşağıyı bi hallediver.. Hatta şu Tayyip beyin otofobil işinide halen çözemedi bu yerli-milli çiş adamlarımız. Bide uçak işini çözümle, şu enerji işine de el atıversen hiç fena olmaz.

Vala şu meseleleri siyasilerin çözeceği yok. Sana verelim şu T.C. bütçesinide şu yerdeki meseleleri bi çözüver. Üstüne de 80 milyonun hayır duasını alırsın..

O kadar dua ile cennette en çok parsel de sana düşer heralde ne dersin hocam?.. Kurtar bizi şu cahillerden:ders:

...? Geçiyorum.

4 hours ago, mr.jk said:

sene 2019 ateizmin özeti (temsili);

Yazıp yazabileceğin bu işte. Boş adamsın vesselam. Hem boş hem de yüzsüz.

Sihirli maddenin onulmaz mucidi seni :0_80cbc_37a71a73_L:

CERN burayı takibe almış. Yeni parçacık hızlandırıcısını falan da askıya almışlar yazılanları görünce. Nasa da LIGO Gözlemevi'nin kapısına kilidi vurmuş. Ne uğraşacaz demişler, bütün iş sihirli(!) maddede. Sihirli(!) madde teorisi deyip mevzuyu kapatalım, oh bitti. Mis. :) 

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, kavak said:

tolg, Emre Karaköse, müslümangenç, mr. jk

Bu muhteremlerin ortak paydasını bilen var mı ?:D

Formülde yanlış sabit kullanıyorlar, o yüzden devamlı hatalı sonuç çıkarıyorlar. Nedir kullandıkları sabit değer? Muhammed'in her söylediği doğrudur. Muhammed'in yalan söylediğini fark etseler taşlar yerine oturacak, düzgün, sağlıklı düşünme konunda bir adım atmış olacaklar ama bir türlü o eşiği geçemiyorlar.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

tolg, Emre Karaköse, müslümangenç, mr. jk

Bu muhteremlerin ortak paydasını bilen var mı ?:D

diğerlerini tanımam da mr.jk'ya kimse cevap veremiyor, verdiklerini sananlar da ancak ağlanacak hallerine kahkaha atıyor, yazık..halbuki bu iş çocuk oyuncağı değil, insan haksız olduğunu anlayınca görüş değiştirebilmeli, buraya gelip ağlanacak hallerine kahkaha atmak kendilerini kurtarmayacak.

Sitelerde Paylaş

Hep var olan,başlangıcı ve sonu olmayan yüce Allah,yaratma özelliğini ilk kez Hz.Muhammedin nurunu yaratarak kullanmıştır.Daha önce hiçbir şey yaratmamıştır.Zamandan bağımsız olan yüce Allah zamansızlığında ve sonsuzluğunda o ana dek hiçbir şey yaratmadan beklemiştir.Hz.Muhammed Allah'a yaratma özelliğini ilk kez kullandırtacak kadar önemli biridir,müminler.

Cenâb-ı Hak, insanlığın babası Hz. Âdem'i yaratmıştı. Başını kaldırıp bakan Âdem (a.s. ), Arş-ı A'lâda muazzam bir nur ile bir isim yazılı gördü: "Ahmed."
Merak edip sordu:

"Ya Rabbi, bu nur nedir?" Allah Teâla buyurdu:

"Bu senin zürriyetinden bir peygamberin nûrudur ki, onun ismi göklerde Ahmed ve yerlerde Muhammed'dir. Eğer, o olmasaydı, seni yaratmazdım!" (Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye: 1/6)

İmanımızla kabul ettiğimiz bu muazzam gerçeği, milyarlar sene sonra gelen o nûrun sahibi de bütün açıklığıyla ifade buyurmuşlardır:

Bir gün ashabdan Abdullah bin Câbir (r.a.),

"Yâ Resûlallah, bana, Allah'ın her şeyden evvel yarattığı şey nedir, söyler misin?" dedi. Şu cevabı verdiler:

"Her şeyden evvel senin Peygamberinin nûrunu, kendi nurundan yarattı. Nur, Allah'ın kudreti ile dilediği gibi gezerdi. O zaman ne Levh-i Mahfuz ne kalem ne Cennet ne Cehennem, ne melek ne semâ ne arz, ne güneş, ne ay, ne insan ve ne de cin vardı."(Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye:1/7)

Semâyı bütün haşmetiyle aydınlatan nûr, sonra ilk olarak Hz. Âdem'in alnında parladı. Sonra peygamberlerden peygambere geçerek İbrâhim'e (a.s.) kadar geldi. Ondan da oğlu Hz. İsmâil'e intikal etti.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, mr.jk said:

diğerlerini tanımam da mr.jk'ya kimse cevap veremiyor, verdiklerini sananlar da ancak ağlanacak hallerine kahkaha atıyor, yazık..halbuki bu iş çocuk oyuncağı değil, insan haksız olduğunu anlayınca görüş değiştirebilmeli, buraya gelip ağlanacak hallerine kahkaha atmak kendilerini kurtarmayacak.

Allahın haysiyet yoksunu şebek trolü. Sihirli madde teorini(!) ilettin mi CERN'e..?!!:0_80cbc_37a71a73_L: Olmadı en kötü gider Ensar Vakfı'na falan açılırsın..=))) 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, mr.jk yazdı:

bir ateistin hazin sonu daha..hiç şaşmaz, hemen hakaret küfür başlar başka birşey bildikleri vuku bulmamıştır.

Haa? What did you say? İlaçlarını almıyomusun? 

Deistin Tanrı’sını kabul ediyom ben, Tanrı olmazsa bi bok olmaz da insanı niye maymun gibi yaratmış onu anlamıyom. İlacın buysa al da git hadi. İkile. Çöl argümanlarıyla anca halusinasyon görürsün, zavallı.

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...