Jump to content

Tanrının varlığı ve yokluğu

Recommended Posts

inananlar  doğa  evren  diyerek  varlığına  ikna olurken 

ateistler  özellikle  kötülük  veya  kusurlardan  yokluğuna  giderler.

burada  ağır  basan  taraf  teistlerin  argümanları  gibi  duruyor. Tanrının  yokluğunu  düşündüren  şeyler  nedir  başka  size  göre?

yokluğunu  düşündüren  yok  olmasi  gibi  bir  cümle  değilde  şu  şu  somut  nedenlerden. dolayı  yoktur  diyebileceğimiz  bir şey var  mı? Tanrının  yokluğuna  deliller  var  mıdır? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrının  yokluğuna  deliller  var  mıdır? 

Vardır.

Basit bir örnek

Yumurtayı sadece 1 sperm dölleyebiliyorken, menide milyonlarca sperm olması. Böyle geri zekalı bir Tanrı olamaz

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Vardır.

Basit bir örnek

Yumurtayı sadece 1 sperm dölleyebiliyorken, menide milyonlarca sperm olması. Böyle geri zekalı bir Tanrı olamaz

O  kadar  spermin. olması  ki  insanda da  vardır. Rahme  giden  yoldaki  meşakketten  dolayı  o  yola  dayanabilmesi  için. milyonlarcadir. 

2.neden  tek  bir  tane  olması  tanrıyı  zorunlu  kılacağı  için  çokça  yapıp  arasından  hangisinin  bebek  olacağını  dilemeyi  dilemesinden  ileri  gelmektedir.kisaca boşuna  değildir.

siz  sormadan  diyeyim; israf  değil  mi  derseniz  sizin  için  insanlar  için  israftir ama  gücü  sonsuz  bir  varlık  için  israf  denilemez. 

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Vardır.

Basit bir örnek

ilginç! ama oldukça mantıklı belkide geri zekalı teist bir tanrı vardır...buda daha mantıklı değilmi? :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben her iki yolu kullandim.

ilk kafama cekici vuran bu dünyadaki hayatin sinav oldugunu söylemeleri sirasinda oldu.

Sonra astronomye ilgi duydum, iyice silindi gitti dinler ve tanrilar. Daha sonra silinmeyle kalmadi bir nefret, tiksinti olusmaya basladi bedenimde. Sanirim izledigim videolar bu konuda cok etkili oldu. Kesilen ,yakilan insanlar, saldirganlik,öfke ve hep dehset vardi. Yolum Ateist FBook sayfasina düstü, orada bir müslüman bir müslümana bunu yapar mi videosunu gördüm. Icim karardi iyice. Dark idim Pitch Black oldum.

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

burada  ağır  basan  taraf  teistlerin  argümanları  gibi  duruyor. Tanrının  yokluğunu  düşündüren  şeyler  nedir  başka  size  göre?

yokluğunu  düşündüren  yok  olmasi  gibi  bir  cümle  değilde  şu  şu  somut  nedenlerden. dolayı  yoktur  diyebileceğimiz  bir şey var  mı? Tanrının  yokluğuna  deliller  var  mıdır? 

Boş laf üretme üstadlığı sadece.

Yok işte, olsa dükkan senin. 

Varsa hani nerde? 

Ha, bak şimdi bana yokluğu, cehaleti göstereceksin, unutma ki, cehaletten ancak süper zenci çıkar, gelir sülalene musallat olur, farkındasın di mi?

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yoldaki  meşakketten  dolayı  o  yola  dayanabilmesi  için. milyonlarcadir. 

Yolu meşakkatli yaratmasaydı o zaman, salak mı bu?

39 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

2.neden  tek  bir  tane  olması  tanrıyı  zorunlu  kılacağı  için  çokça  yapıp  arasından  hangisinin  bebek  olacağını  dilemeyi  dilemesinden  ileri  gelmektedir.kisaca boşuna  değildir.

Ulen önceden bilmiyomu hangisini  seçeceğini? Diğer spermleri niye yaratıyor?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hala şark kurnazlığındasın, farketmiyoruz sanma.

Şu taptığın menem tanrının ismini yazıver ki şuraya, hangisinden bahsettiğini bilelim, çünkü piyasada sürüyle tanrı adayı var.

Gerçi biz biliyoruz ya. Olsun, bilmeyenler var. Onlara sağ gösterip sollamana izin vermeyiz.

Hadi yaz şuraya ismini, hangi tanrıdan bahsediyorsun ?

Yoksa ismini verdiğin an, kendi kendini kilitleyeceğinden mi korkuyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki soruları yanıtlamayı unutma, eemi ?!

Bunlarda sana hediyem olsun:

Atıyorum mesela bir safkan müslümanın aya, yıldıza bakarak mı dinini seçtiğini veya pekiştirdiğini zannediyorsunuz ?

Yok böyle bir şey, çünkü durum tam tersi. Yahu dini imanı zaten pekişmiş pekişeceği kadar. İnsanlar bebeklikten yetişkin çağa gelinceye kadar ailesinin ve çevresinin kültürünün, dilinin ve elbette dininin etkisinde büyüyor, yetişiyor, yeşilleniyor. Bunları kime anlatıyorum ki, zaten bunun böyle olduğu bilmemeniz imkansız. Yani önceden bir güzel sulanan, yıkanan, zehirlenen gri hücreler, ileride bu mevcut durumu muhafaza etmek için o kutsal bildiklerini hiç irdelemeye lüzum görmeden doğu kabul ediyor. Niye kabul etmesin ki, hayatı bununla geçmiş zaten.

Haliyle malum kitabın hiçbir pasajına özeleştiri getirmek akıllarının ucundan geçmez, çünkü tanrının sözleridir. 100% doğrudur. Beyinleri bu istikamette programlanmıştır, bunu küçümseyici anlamda söylemiyorum, ki bizde bunlara maruz kaldık.

Zaten bu yüzden son 100 senede piyasaya sürülen tercümelere eklenen parantezlerde, kelimenin tee 10. anlamını seçmelerde patlama yaşanmıştır. Çünkü bilim ve teknoloji, din gibi yerinde durmuyor ki, dört nala koşarak gidiyor. Hasılı dinler, her zaman bilgisizlikten, cahillikten ve bilimin boşluklarından nemalanmıştır. Bilimin henüz 100% cevap vermediği noktalarda, neredeyse zil takıp oynayacaklar. Halbuki bilim dediğinizin yaşı kaçtır ki, geçmişi de pek fazla sayılmaz. Bu yalın gerçeği ısrarla hep görmezden gelirler.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Tanrının yokluğunu düşündüren nedir? Yok olması mesela. Şöyle bir bak etrafına, tanrı manrı görüyor musun? Tesitlerin argümanın ağır bastığı falan yok, ortada argüman bile yok, argüman dediğin şeyde bilgi, akıl ve mantık olur, kıçtan sallama palavraların hepsine argüman diyeceksek işimiz var.

Sitelerde Paylaş

tanrının yokluğu iyiliğe ve kötülüğe göre  nasıl alınırki? çocukmu kandırıyorsunuz? tanrının yoklugu bilimsel olarak  ele alır

atheistler,  dogru yada yanlış bunu tartışmıyorum, tanrının yoklugu iyilik ve kötülük kavramına göre alınmaz..tanrı yoksa iyilik ve kötülükte yoktur..bir atheist böyle düşünmüyorsa deisttir..

düşünüyorsa atheisttir.

atheizm felsefesi, içinde tanrının olmadıgını çocuklar biliyor artık.

bırakın bu atheizme iyilik kötülük kavramlarını yakıştırmayı. çok ucuz yorumlar bunlar teistlerin... her zaman oldugu gibi.

iyilik ve kötülük kusurları var ise bu tamamen deistlerin işidir.. biz deistler tanrıyı eleştirebilriz.. ama atheistler sadece neden olmaması gerektiğini anlatmaya calışır. bu kadar basit... bu konuyu evirip çevirmeye gerek yok .

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben doğa ve evren diyerek tanrının olmadığına ikna oluyorum.

Doğa ve evren teist görüşü desteklemiyor tam tersine ateist görüşü destekliyor.

Mesela aslanlara bakıyorum, ceylanı yemek için pençeleri, güçlü kasları, dişleri, yemeğini hazmetmeye yarayan midesi vb. var 

ceylana bakıyorum, aslandan kaçmak için kıvrak bir vücut, sürat, refleks yetenekleri var.

Bir teiste göre aslan ceylanı avlamak için özel yaratılmış ama ceylan da aslandan kaçmak için özel olarak yaratılmış gibi bir saçma durum ortaya çıkıyor.

Böyle şuursuz bir tanrı fikri saçma diyorum.

Sonra natüralist görüşe bakıyorum, evrim teorisi bize doğada en güçlü ve yetenekli olan canlıların hayatta kaldığını, benzer şekilde en hızlı ve kıvrak ceylanların aslan tarafından yenmekten kurtulup hayatta kaldığını, buna karşılık en güçlü ve dayanıklı aslanların ceylanı yakalayıp soyunu devam ettirebildiğini, böylece ceylan ve aslan arasında evrimsel bir silahlanma yarışının süregeldiğini anlıyorum.

Akıl ve mantığa uyan yorumu seçiyorum..

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tanrının yokluğunu düşündüren nedir? Yok olması mesela. Şöyle bir bak etrafına, tanrı manrı görüyor musun? Tesitlerin argümanın ağır bastığı falan yok, ortada argüman bile yok, argüman dediğin şeyde bilgi, akıl ve mantık olur, kıçtan sallama palavraların hepsine argüman diyeceksek işimiz var.

etrafimiza  bakarsak  zaten tanrının  varlığına  ulasiliriz  direk  görürüz  demiyorum mantıksal. olarak  ulaşırız.Daha  sık  dışarı  çıkıp  canlılara  ve  doğaya  bakıp  yaratılışı  görmelisiniz.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Ben doğa ve evren diyerek tanrının olmadığına ikna oluyorum.

Doğa ve evren teist görüşü desteklemiyor tam tersine ateist görüşü destekliyor.

Mesela aslanlara bakıyorum, ceylanı yemek için pençeleri, güçlü kasları, dişleri, yemeğini hazmetmeye yarayan midesi vb. var 

ceylana bakıyorum, aslandan kaçmak için kıvrak bir vücut, sürat, refleks yetenekleri var.

Bir teiste göre aslan ceylanı avlamak için özel yaratılmış ama ceylan da aslandan kaçmak için özel olarak yaratılmış gibi bir saçma durum ortaya çıkıyor.

Böyle şuursuz bir tanrı fikri saçma diyorum.

Sonra natüralist görüşe bakıyorum, evrim teorisi bize doğada en güçlü ve yetenekli olan canlıların hayatta kaldığını, benzer şekilde en hızlı ve kıvrak ceylanların aslan tarafından yenmekten kurtulup hayatta kaldığını, buna karşılık en güçlü ve dayanıklı aslanların ceylanı yakalayıp soyunu devam ettirebildiğini, böylece ceylan ve aslan arasında evrimsel bir silahlanma yarışının süregeldiğini anlıyorum.

Akıl ve mantığa uyan yorumu seçiyorum..

secebilirsiniz  konu  avlanma dan  ziyade  uzuvlarinin  ve  içsel  organlarının  tam da  olması  gerektiği  ayarda  olması  yani  yaratılış 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

secebilirsiniz  konu  avlanma dan  ziyade  uzuvlarinin  ve  içsel  organlarının  tam da  olması  gerektiği  ayarda  olması  yani  yaratılış 

Organların olması bile teist görüşü yalanlıyor yalnız

ol deyince olduran, her şeye kadir bir bir tanrı yorumu yapıyorsunuz, bu tanrının insan yaratmak için organa neden ihtiyacı olsun ki? ol demesi yeterli değil mi sizce?

körelmiş organlar, diğer hayvanlarla benzer biyolojik yapı, dna vs. bunların hepsi teist görüşe zıt şeyler.

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

etrafimiza  bakarsak  zaten tanrının  varlığına  ulasiliriz  direk  görürüz  demiyorum mantıksal. olarak  ulaşırız.Daha  sık  dışarı  çıkıp  canlılara  ve  doğaya  bakıp  yaratılışı  görmelisiniz.

Ben ulaşamıyorum, sen ne çekiyorsun da ulaşabiliyorsun? Evet, dışarı çıkıp canlılara ve doğaya bakıyorum, doğal bir gelişme görüyorum, sen ne çekiyorsun da sağda solda pat diye ortaya çıkan canlılar görebiliyorsun? Bana bir tane doğal yolla değil de pat diye hiç yoktan ortaya çıkan bir canlı, bir varlık göster.

Ayrıca birisi senin var olduğuna inandığın tanrıya inansa ne olacak, inanmasa ne olacak? Nedir bu hararetli bir şekilde tanrı pazarlama çabası?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

O  kadar  spermin. olması  ki  insanda da  vardır. Rahme  giden  yoldaki  meşakketten  dolayı  o  yola  dayanabilmesi  için. milyonlarcadir. 

Yahu bu put rahme giden spermi daha dayanaklı yapamıyormu bu kadar aptal ve güçsüz mü ? Bazı insanların çocuğu bile olmuyor !

Kendi aptal sorularınla kendi kendine çelişiyorsun şurda aylardır takip ediyorum sende gelişme 0 !  .... Hayır sıfırda değil sen baya bi eksilere gidiyorsun artık....

Beyin iyice yanmış senin sözler köşkü gibi cahilleri izlemekten biraz ara ver.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

He heee bak tam da olması gerektiği gibi uzuvları insanların, çok başarılı bir put bu. Sen burdakiler gibi doğsaydın ne düşünecektin merak ediyorum. Ama tabi şuan keyfin yerinde nede olsa ellerin ayakların düzgün.

150420141001559209876_4.jpg50085ce31d39482d114fbde4240eb84e

images?q=tbn:ANd9GcSVc-88Dysvdfg7Hv5_gtk9k= FPG_2014-06-23_ZZZ_001_32088627_I1.JPG

Senin o çok methettiğin arabın putu bebeklere burun koymayı unutmuş.... Gözsüz, ayaksız,kolsuz,iç organları eksik doğanları hiç saymıyorum bile.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir tanrı varsa ve insanları sınav için yaratıyorsa herkesin eşit şartlarda olması gerekir(Maddi açıdan bahsetmiyorum)

Bu insanların suçu nedir daha doğmadan? Bir de doğup ölenler neden torpilli daha sınav olmadan sınavdan geçti ! Böyle bir tanrı olurmu malın önde gideni bu? Bir tanrı şayet varsa big bang i başlatmış ve bırakmıştır.Bunun dışında her şeyi kontrol eden ,canlı türlerini kafasına göre yok eden ,canlıların yaşamına müdahele eden ve onları 7/24 gözetleyen tanrı  egoisttir, ahlaksızdır ,yetenek yoksunudur ve maldır. Sen seks yapıyorsun tuvalete gidiyorsun bu tanrı seni gözetliyor böyle saçma şey olurmu?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

He heee bak tam da olması gerektiği gibi uzuvları insanların, çok başarılı bir put bu. Sen burdakiler gibi doğsaydın ne düşünecektin merak ediyorum. Ama tabi şuan keyfin yerinde nede olsa ellerin ayakların düzgün.

150420141001559209876_4.jpg50085ce31d39482d114fbde4240eb84e

images?q=tbn:ANd9GcSVc-88Dysvdfg7Hv5_gtk9k= FPG_2014-06-23_ZZZ_001_32088627_I1.JPG

Senin o çok methettiğin arabın putu bebeklere burun koymayı unutmuş.... Gözsüz, ayaksız,kolsuz,iç organları eksik doğanları hiç saymıyorum bile.

tabi  elin ayağın  düzgün  keyfin  güzel  demişsiniz  bende  bu  güzel  olanlar  nasıl  güzel  ve  uyumlu  diye  soruyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...