Jump to content

Tanrının varlığı ve yokluğu

Recommended Posts

3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tabi  elin ayağın  düzgün  keyfin  güzel  demişsiniz  bende  bu  güzel  olanlar  nasıl  güzel  ve  uyumlu  diye  soruyorum.

Bardagin hep dolu tarafina bakarim diyorsun. Optimist dindar. Bir gözünü kapatmis dindar.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bardagin hep dolu tarafina bakarim diyorsun. Optimist dindar. Bir gözünü kapatmis dindar.

hayır  dolu  taraflar  nasıl  oluyorda  dolu  olabiliyor  diye sormuyorum. Tanrı  gibi  güçlü  sonsuz  bilge  bir  etken  olmadan  açıklanamaz.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tabi  elin ayağın  düzgün  keyfin  güzel  demişsiniz  bende  bu  güzel  olanlar  nasıl  güzel  ve  uyumlu  diye  soruyorum.

Rastgelelik ve evrimsel süreç...

Güzellik görecelidir, bir insan sana aşırı güzel gelebilir ama başka birine değil , ya da bir yunus düşün , bu hayvan vay be bu ne kadar güzel insan diye düşünmez sana bakınca o kadar akıllı bir hayvan olmasına rağmen  iğrençlik derecesinde bir suratın olsada sevi sevebilir. Bir uzaylıya göre o çok güzel insan kendisine çekici gelmeyebilir çünkü kendin türünden hoşlanacaktır belki adamlar 4 kollu veya tek gözlü, seni görünce bu ne lan diyebilir. Hayvanlar aleminde de bu durum aynı.

Hiç bir insan mükemmel değildir o en güzel olduğunu düşündüğün bile hergün bir yerinden bir patlak verebilir ki veriyor zaten.

Sen doğal seçilimin nasıl işlediğini öğrenmemekte inat ettiğin sürece bu konulara hep takılacaksın...

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

hayır  dolu  taraflar  nasıl  oluyorda  dolu  olabiliyor  diye sormuyorum. Tanrı  gibi  güçlü  sonsuz  bilge  bir  etken  olmadan  açıklanamaz.

Ben gayet güzel açıklıyorum, olması gereken olmuş ve oluyor. Madem senin tanrı dedin zımbırtı bu kadar bilge, güçlü, yapabildiği, elinden gelen bu mu? Hadi bizim tanrı biraz salak, ancak bu kadar becerebilmiş desen neyse.

Bir de bu senin tanrının cinsiyeti ne? Nereden aklına gelmiş çifleşebilen canlılar yaratmak?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Rastgelelik ve evrimsel süreç...

Güzellik görecelidir, bir insan sana aşırı güzel gelebilir ama başka birine değil , ya da bir yunus düşün , bu hayvan vay be bu ne kadar güzel insan diye düşünmez sana bakınca o kadar akıllı bir hayvan olmasına rağmen  iğrençlik derecesinde bir suratın olsada sevi sevebilir. Bir uzaylıya göre o çok güzel insan kendisine çekici gelmeyebilir çünkü kendin türünden hoşlanacaktır belki adamlar 4 kollu veya tek gözlü, seni görünce bu ne lan diyebilir. Hayvanlar aleminde de bu durum aynı.

Hiç bir insan mükemmel değildir o en güzel olduğunu düşündüğün bile hergün bir yerinden bir patlak verebilir ki veriyor zaten.

Sen doğal seçilimin nasıl işlediğini öğrenmekte inat ettiğin sürece bu konulara hep takılacaksın...

güzellik  derken  estetik  açıdan  değil  organ  ve  uzuvlarinin  yerli  yerinde olması  demek  istedim.Yani  kusursuz  neden. olmuyor  bunlar?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Hiçbir tanri mükemmel değildir. Çünkü insan mükemmeleştikçe tanri ölmeye başladı. Burada ne yaptığı konusunda hiçbir fikiri olmayan insanin, bilmek istemesi düşüncesi yani merakı insanı her zaman mutlu etmiştir.ama yine bunun yanıda, bundan başka bir yer değil burası. Burası sadece dünya ve tanrı insan için her zaman mükemmellik makamındadir. O mükemmeldir. O kusursuzdur. Bizi seviyorum, bizi düşünüyorum, ne yaptığımızı biliyor vs bunlar hep bir hayal. Olması hoş ya da değil. İnanani var inanmayani. İnançta elbette çok önemlidir ama bilği çağı daha eskisidir insanin..bizi biz yapan şey bilgidir. Tanrı tanımlanamayan bi bir bilgi gibi İnsanla yaşayiyor. Beş Bin yıl önce doğdu ve şimdilerde dünya nüfusu ateizmle büyüyor. Bilgi sonsuzdur ama hiç kimse sonsuza kadar hatırlınamaz.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

güzellik  derken  estetik  açıdan  değil  organ  ve  uzuvlarinin  yerli  yerinde olması  demek  istedim.Yani  kusursuz  neden. olmuyor  bunlar?

Uzuvlari yerli yerinde ne demek yav. Orda olması için evrilmiş ve öle olmuş. Uzuvlar farklı yerde olsaydı sen gene ' Neden uzuvlar burda' diyecektin herhalde.

Gözünün kafanın arkasında olacak hali yok ! Gözün evriminde;  ilk tekhücreli  organizmalarda  bulunan gözbeneği denilen ışığa duyarlı fotoreseptör proteinler vardır. Mesela düşün bu canlılar gözün ters tarafına doğru mu ilerlemesi daha mantıklı yoksa gördüğü tarafamı !?  Evrimsel süreçte de bu böyle işler. Git biraz evrim nedir filan baştan bi çalış gel valla sinir kat sayım fırladı sana basit anlatacam diye. 1-2 cümle okuyup evrimi biliyorum diye gelme...

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
32 minutes ago, memjan21 said:

Hiçbir tanri mükemmel değildir. Çünkü insan mükemmeleştikçe tanri ölmeye başladı. Burada ne yaptığı konusunda hiçbir fikiri olmayan insanin, bilmek istemesi düşüncesi yani merakı insanı her zaman mutlu etmiştir.ama yine bunun yanıda, bundan başka bir yer değil burası. Burası sadece dünya ve tanrı insan için her zaman mükemmellik makamındadir. O mükemmeldir. O kusursuzdur. Bizi seviyorum, bizi düşünüyorum, ne yaptığımızı biliyor vs bunlar hep bir hayal. Olması hoş ya da değil. İnanani var inanmayani. İnançta elbette çok önemlidir ama bilği çağı daha eskisidir insanin..bizi biz yapan şey bilgidir. Tanrı tanımlanamayan bi bir bilgi gibi İnsanla yaşayiyor. Beş Bin yıl önce doğdu ve şimdilerde dünya nüfusu ateizmle büyüyor. Bilgi sonsuzdur ama hiç kimse sonsuza kadar hatırlınamaz.

Nasıl becerdin akılsızşuursuzatom'un iletisini benim iletim gibi göstermeyi? Retorik soru.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

inananlar  doğa  evren  diyerek  varlığına  ikna olurken 

ateistler  özellikle  kötülük  veya  kusurlardan  yokluğuna  giderler.

burada  ağır  basan  taraf  teistlerin  argümanları  gibi  duruyor. Tanrının  yokluğunu  düşündüren  şeyler  nedir  başka  size  göre?

yokluğunu  düşündüren  yok  olmasi  gibi  bir  cümle  değilde  şu  şu  somut  nedenlerden. dolayı  yoktur  diyebileceğimiz  bir şey var  mı? Tanrının  yokluğuna  deliller  var  mıdır? 

Hoca sana diyoruz ya aylardır işte. Sen kafanın basmadığı işlere kafanı yorma boşuna. Basmıyor işte. Senin layığın şaşırarak inanma yöntemi. Kafa basmamasından hareketle iman yöntemi. Senin layığın bu işte. Layığına göre hareket et.

Sen kafanda, insanların şaşırarak inanması yöntemini kullanan, kafa basmamasını bir payanda olarak alan, bilinmeyenden beslenme yöntemini seçen bir tanrı tahayyül etmişsin ya, işte ona tapınmaya devam et.

Ha gerçekte tanrı -varsa eğer- böyle güdürük birşey midir, değilse sen ve senin gibileri ne yapar ne eder, çemçük gibi ağzınızın ortasına küreği kor mu, orasının da hesabını kitabını yaparsın artık sen kendi adına.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Hoca sana diyoruz ya aylardır işte. Sen kafanın basmadığı işlere kafanı yorma boşuna. Basmıyor işte. Senin layığın şaşırarak inanma yöntemi. Kafa basmamasından hareketle iman yöntemi. Senin layığın bu işte. Layığına göre hareket et.

Sen kafanda insanları şaşırtarak inandırma yöntemini kullanan, kafa basmamasını bir payanda olarak kullanan, bilinmeyenden beslenme yöntemini kullanan bir tanrı tahayyül etmişsin ya, işte ona tapınmaya devam et.

Ha gerçekte tanrı -varsa eğer- böyle güdürük birşey midir, değilse sen ve senin gibileri ne yapar ne eder, çemçük gibi ağzınızın ortasına küreği kor mu, orasının da hesabını kitabını yaparsın artık sen kendi adına.

bilinmeyenden  tanrıya  giden  yok  ki  bilinenden  tanrıya  çıkarım  yapılıyor  kaldı  ki  açık  seçik  tanrının  varlığı 

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

bilinmeyenden  tanrıya  giden  yok  ki  bilinenden  tanrıya  çıkarım  yapılıyor  kaldı  ki  açık  seçik  tanrının  varlığı 

De get.

Bilinenden nereye tanrı çıkarımı yapıyorsun? Bilinenden çıkarımlasan tanrı olmaz o zaten. Bilimin, mantığın konusu, bilimin ve mantığın dahilinde bir şey olur ki, hepimiz bildiğimiz üzere,  tanrı bunların her ikisi de değil.

Bilinenden çıkardıklarımız, bilim ve evrensel mantık çerçevesinde, şu tanımlı tanrılardan birinin olamayacağı ve mümkünsüz olduğu. 

Tanrının varlığı açık seçik olsa, o vakit bir "inanç" konusu olamaz zaten akıl düşmanı seni. Açık seçik olanın neyine inanacan?! Açık seçik olan "bilinir".

Açık seçik olmayana inanmamak ise, gayet sahih, rasyonel bir tercihdir. Kötü, kaka birşey falan değildir. Ceza meza gerektiren.

Ama tabi kime yazıyorum bunları? Ha sana, ha duvara. O yüzden fazla oyalama beni.

Sitelerde Paylaş

niye yumurta bir tane de sperm çoktur?

şu malum bir kaide dir ki kuvvetli ve sabit olan bir tanedir zayıf olan çoktur.

spermler zayıftır   çok olması gerekir.

misal bir kuvvetli pehlivan olsa  yanında da onlarca zayıf adam olsa 

ben tek siz hepiniz birden gelin diye meydan okur.  gelseler hepsini yere serer

ağaçta gövde kalındır sağlamdır tektir ama dallar incedir zayıftır çoktur ve o tek güçlü gövdeden kuvvet alır.

gökte güneş bize yakın büyük kuvvetli ısı ve ışık ile tektir ama yıldızla çoktur zayıftır ama bize uzaklığa göre ışığına göre

zayıflar çok olmak zorunda

Allah kavi ve kadiri mutlaktır ve tektir

ayetler de buyurur meydan okur: bu kitabı muhammed yazdı dersiniz

hayır o benim kitabımdır haydi siz ona misil getirin yoksa bir sure benzeri getirin

ve Allah dışında ne kadar in cin şeytan insan  putlarınız şairleriniz edipleriniz ne varsa hepiniz birleşin

de bir sure meydana getirin hayır getiremezsiniz

yine sivrisineği örnek verir bir tanesini yapamazsınız

hakikat sabittir güçlüdür ve tek tir tek başına yeter

hz musanın asası tektir sihirbazların ipleri çoktur ama hayalidir göz yanıltır

o asa hakiki ejderha oldu hepsini yuttu tüm ipleri yuttu

hz  yusufun kardeşleri çoktu el eleverdiler yusufa tuzak kurdular ama o yusuf tek başına hepsine galib geldi

iman eden az kişi çok kafire galebe çalar:

"Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et. Eğer içinizde sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüz kişiye galip gelirler. Eğer içinizde (sabırlı) yüz kişi bulunursa, inkâr edenlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir kavimdir. "

bir kurt bir sürüyü dalar dağıtır

bu bir ilahi kaidedir

ne kadar güçlü ve kuvvetli ise o kadar tekleşir sayıca azalır

ne kadar zayıf ise batıl ise o kadar kesretçe sayıca fazlalaşır

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, nogodbutAllah said:

ağaçta gövde kalındır sağlamdır tektir ama dallar incedir zayıftır çoktur ve o tek güçlü gövdeden kuvvet alır.

gökte güneş bize yakın büyük kuvvetli ısı ve ışık ile tektir ama yıldızla çoktur zayıftır ama bize uzaklığa göre ışığına göre

zayıflar çok olmak zorunda

Allah kavi ve kadiri mutlaktır ve tektir

ayetler de buyurur meydan okur: bu kitabı muhammed yazdı dersiniz

hayır o benim kitabımdır haydi siz ona misil getirin yoksa bir sure benzeri getirin

ve Allah dışında ne kadar in cin şeytan insan  putlarınız şairleriniz edipleriniz ne varsa hepiniz birleşin

de bir sure meydana getirin hayır getiremezsiniz

yine sivrisineği örnek verir bir tanesini yapamazsınız

hakikat sabittir güçlüdür ve tek tir tek başına yeter

hz musanın asası tektir sihirbazların ipleri çoktur ama hayalidir göz yanıltır

o asa hakiki ejderha oldu hepsini yuttu tüm ipleri yuttu

hz  yusufun kardeşleri çoktu el eleverdiler yusufa tuzak kurdular ama o yusuf tek başına hepsine galib geldi

iman eden az kişi çok kafire galebe çalar:

"Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et. Eğer içinizde sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüz kişiye galip gelirler. Eğer içinizde (sabırlı) yüz kişi bulunursa, inkâr edenlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir kavimdir. "

bir kurt bir sürüyü dalar dağıtır

bu bir ilahi kaidedir

Ne saçmalıyorsun?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tam tersi be.

Tanrı fikri bilinmeyenden ortaya çıkar.

Bir şey biliniyorsa Tanrı’ya gerek kalmaz.

Senin kafa antik dönemde kalmış, bu kadar şey kendi başına nasıl oluştu diye Tanrı’yı ispatlamış olmuyorsun, cahilliğini kanıtlamış oluyorsun.

Doğada Tanrı’ya yakışmayacak bir sürü hatalı üretim, türlerin yok oluşu, gereksiz , israf enerji tüketen organizmalar ve organik yapılar, mevcut. Canlılar birbirini yiyerek hayatta kalıyor. Bu karmaşıklık doğada kaosa yol açıyor. Bir meteor taşıyla tüm hayat bitebilir ya da sıradan bir bakteri, virüs mutasyon geçirip tüm canlığı aynı zamanda kendisini de bitirebilir. 

Akıllı tasarımda akıl aranır. Sen bir fabrikada sürekli hatalı üretim, israf, güvensizlik, kaos varsa orada akıldan bahsedilebilir misin? Bu fabrika doğanın ta kendisi değil mi?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, nogodbutAllah said:

Hakikaten anlamsız, gereksiz birşeyleri doldurmuş yazmışsın yine. Hep ezber. Duruma, sorulana itibar edecek şekilde akıl yürütme hiç yokmuş gibi görülüyor genel olarak yazdıklarında.

Biri birşey soruyor, bir şeye değiniyor, "birşeyi eleştiriyor", karşılığında sen habire aynı tek düze tonda kendi kafana göre uçup gidiyorsun.

O kaide neymiş nereden çıkmış bir kere? Ne demek kuvvetli ve sabit olan?

Ha öyle olsa bile, o vakit allah da bu kurala ve kaidelere tabi, bu kurallar ve kaideler allah'ın da yapıp edeceklerini belirler mi diyorsun? Kurallara edilgen allah(!)

Allahını gene eziyor, gene kaş yaparken yine göz çıkarıyorsun.

Neden kadiri mutlak olan tek spermle nokta atışı iş görebilecek iken, ve öyle olsa idi, bu da sizler tarafından mükemmelliğe örnek gösterebilecek iken;

- Neden milyonlarca sperm israf ediliyor?

- Neden kadın bedeni, bu spermlere düşmanca davranıyor?

- Mükemmellik ve kadir mutlaklık bunun neresinde? Bu sistem olsa olsa azami surette bir acizliğe, çaresizliğe işaret ediyor. Bir, en fazla 2-3 bebe için sen kalk milyon tane sperm ateşle. Onlar da rahme girdikleri andan itibaren tarumar olsunlar her nedense? Sanki diğer tarafın mevzudan hiç haberi yok da, ha babam de babam saldırıyor elin tüyü btimemiş spermlerine..

Ortada bir israf varsa eğer, bu her şey olabilir ama mükemmellik değildir. Yanından bile geçmez. Tam tersidir. Bardağın boş tarafı işte budur. Bunu sindireceksiniz. Bu ve bunun gibi örnekler olduğu sürece(ki alası ve sürüsüne bereket şekilde var) Mükemmellikten, akıllı tasarımdan, dizayndan mizayndan, hele hele tanrıdan hiç bahsetmeyeceksiniz.

Cevabı istiyorsanız açın biyoloji okuyun, ama orada tanrı yok bilesiniz. Orada tak takıştıcı, yap yapıştırcı, mevcut koşullarda elinden gelen en uygununu yapan doğal seçilim ve evrim var.

Ne pehlivanı yahu? Allah aciz bir pehlivan mı? Kurduğu sistem pehlivanlarla koşut, eşdeğer mi? Böyle bir analoji uygun mu?

Tanrıyı uyduranlar sizler, yani insanlar olduğu üzere, onu betimlemeniz, benzetmeleriniz ve bizzatihi tarınızın kendisi antropomorfik, yani "insansı" olup çıkıyor işte. 

Yaptığınız her akıl yürütmede, her benzetmede, hem sizin hem de insansı tanrınızın foyası meydana çıkıyor.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, teflon yazdı:

Hakikaten anlamsız, gereksiz birşeyleri doldurmuş yazmışsın yine. Hep ezber. Duruma, sorulana itibar edecek şekilde akıl yürütme hiç yokmuş gibi görülüyor genel olarak yazdıklarında.

Biri birşey soruyor, bir şeye değiniyor, "birşeyi eleştiriyor", karşılığında sen habire aynı tek düze tonda kendi kafana göre uçup gidiyorsun.

O kaide neymiş nereden çıkmış bir kere? Ne demek kuvvetli ve sabit olan?

Ha öyle olsa bile, o vakit allah da bu kurala ve kaidelere tabi, bu kurallar ve kaideler allah'ın da yapıp edeceklerini belirler mi diyorsun? Kurallara edilgen allah(!)

Allahını gene eziyor, gene kaş yaparken yine göz çıkarıyorsun.

Neden kadiri mutlak olan tek spermle nokta atışı iş görebilecek iken, ve öyle olsa idi, bu da sizler tarafından mükemmelliğe örnek gösterebilecek iken;

- Neden milyonlarca sperm israf ediliyor?

- Neden kadın bedeni, bu spermlere düşmanca davranıyor?

- Mükemmellik ve kadir mutlaklık bunun neresinde? Bu sistem olsa olsa azami surette bir acizliğe, çaresizliğe işaret ediyor. Bir, en fazla 2-3 bebe için sen kalk milyon tane sperm ateşle. Onlar da rahme girdikleri andan itibaren tarumar olsunlar her nedense? Sanki diğer tarafın mevzudan hiç haberi yok da, ha babam de babam saldırıyor elin tüyü btimemiş spermlerine..

Ortada bir israf varsa eğer, bu her şey olabilir ama mükemmellik değildir. Yanından bile geçmez. Tam tersidir. Bardağın boş tarafı işte budur. Bunu sindireceksiniz. Bu ve bunun gibi örnekler olduğu sürece(ki alası ve sürüsüne bereket şekilde var) Mükemmellikten, akıllı tasarımdan, dizayndan mizayndan, hele hele tanrıdan hiç bahsetmeyeceksiniz.

Cevabı istiyorsanız açın biyoloji okuyun, ama orada tanrı yok bilesiniz. Orada tak takıştıcı, yap yapıştırcı, mevcut koşullarda elinden gelen en uygununu yapan doğal seçilim ve evrim var.

Ne pehlivanı yahu? Allah aciz bir pehlivan mı? Kurduğu sistem pehlivanlarla koşut, eşdeğer mi? Böyle bir analoji uygun mu?

Tanrıyı uyduranlar sizler, yani insanlar olduğu üzere, onu betimlemeniz, benzetmeleriniz ve bizzatihi tarınızın kendisi antropomorfik, yani "insansı" olup çıkıyor işte. 

Yaptığınız her akıl yürütmede, her benzetmede, hem sizin hem de insansı tanrınızın foyası meydana çıkıyor.

spermlerin  israf  olması  bize  goredir.Sonsuz  kudretli  bir  tanrı nın  olan  bu  madde  ve  evren  veya  evrenler neyse. Mülkün  sahibi  için  hiçte  israf  olmaz .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...