Jump to content

5 duyu organımız,ne kadar gerçekçi?

Recommended Posts

15 saat önce, karamsarhuman yazdı:

Daha açıklayıcı olur musunuz?

insan 5 duyu organına baglı olarak yaşamak zorundadır, hayvanları bırakıp insanlara dönebilrmiyiz?

size göre daha öncede sormuştum, algınız dışındakı gerçeğe ne kadar hazırsınız? tabi bir gerçeklik varsa..

Benim açıklamama gerek yok. Sizin anlamanız gerekir. Diğer hayvanlar bile yalnız beş duyularını kullanarak yaşamazlar. Çünkü yaşayamazlar.

Yalnız beş duyu ile gerçeğe ulaşamazsınız, avlanamazsınız, karnınızı doyuramazsınız, bilgileri değerlendiremezsiniz, dostunuzu ve düşmanınızı tanıyamazsınız ve daha bir sürü yetiyi kullanamazsınız..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 saat önce, karamsarhuman yazdı:

teizm dışında ahlaki değerler olmaz,

ahlaki değerleri teizm belirler. bunu daha önce tartışmıştık.

Zırva... Teizm olsa olsa aile içinde ve toplumda kazanılan doğal ahlakı yozlaştırır..

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bilgivehis yazdı:

Yazdığım yoruma verdiğin şu cevap bile kendi yarattığın dinin içinde boğulduğuna bir kanıttır.

Bak, ne yazdığımı bir daha oku.

Ne diyorum burada, "Ya varsa" diyebilirsin, düşünebilirsin, sorabilirsin ama onu yaşam biçimi haline getirdiğin an kendin bir din yaratmış ve yaşamını da ona göre belirlemiş olursun, ki bu da sorgulamanın anlamını dahi yitiren yanlış bir davranış biçimidir.

Sorgulayan bir insan yaşamını ya varsa ile idame ettiremez, bu sorgulama nedenine aykırıdır, ya varsa düşünce olmaktan çıkarak onu besleyen somut bir veri, kanıt olabilecek bir kaynak, bir iz olduğunda ancak durum değişebilir. Oysa ya varsa bir sorudur, bir hayal, bir düşüncedir ve dahası bir hava-cıva dahi değildir.

Müslümler neden ibadet eder, korktukları için.

Ya varsa diye onu kendine bir yol olarak çizenlerin yaptığı da aynı şeydir, korkudur, biri var diye korkuyor, diğeri de ya varsa diye korkuyor.

deistlerin dini inançları yoktur,  bence  ciddi anlamda saçmalıyorsun, din kavramını bilmiyorsun sanırım, dinler peygamber gönderir, kitap gönderir.

ama deizme din demen beni üzdü, senin zeki oldugunu düşünüyordumö, ama artık düşünmüyorum.

tanrı ianncı din değiildir. çoklu tanrı inancıda dn değildir.. sadece felsefenın değişken halıdır. .. bir sürü tanrı vardır. kuş tanrısı güneş tanrısı, ay tanrısı

buunlar göreceli kavramlardır. bilakıs , zeki olsaydın,, dinlerin peygamber ve kitap gönderdiğini anlardın.. peygambersiz kitap gönderen tanrılarda var araştır istersen.

ben korktugum için tanrıya inanmıyorum, o konuda haklısın korku teizmin en büyük silahıdır.

çoklu tanrılara inananların din oldugunu düşünmen bile komık,

onların tanrıları bildiğin panteizm inancıdır.. panteizm din değildir.

panteizm bir felfesedir. tıpkı buda felsefesi gibidir. ben budizm konusunda ultra master ciosuyum.

bu konuya hiç girmiyelım. ama yanıldıgın çok fazla nokta var.. budizm felsefedir. hinduizm ise  çoklu tanrılı felsefedir..

bir felfese  düşüncenin oluşması için, göreceli herşeye inanmak ve tanrı edinmek yeterlidir.

atheizmde bir felsefedir . ama sizin mantıgınıza göre din olması gerekıyor. ama siz felsefe ve dinsizlik diyorsunuz .... keşke beni anlasanız bu sefer derinlere indim..

orda durucaksın arkadaş.

atheizme ahlaki değerler sokarsanız, bende atheizmi eleştiririm.. atheizme ahlaki değerler sokmak

atheizmi felsefeden çıkarmak ve dinleştirmek demektir.. bu konuyu açmak istemiyorum oldukça derinlere

götürebilirim..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

aksine bilim geliştikçe, tanrının varlığı dahada kuvvetleniyor, (anti madde)ve hiçlik yasaları.

Bundan beş bin yil önceki akıl ve tanrı ile şimdiki akıll ve tanrı aynı mı? Tanrınin çoğu işini şimdi bilim yapıyor.  Ve böylece senin aklında ki tanrı da değişiyor.

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

Benim açıklamama gerek yok. Sizin anlamanız gerekir. Diğer hayvanlar bile yalnız beş duyularını kullanarak yaşamazlar. Çünkü yaşayamazlar.

Yalnız beş duyu ile gerçeğe ulaşamazsınız, avlanamazsınız, karnınızı doyuramazsınız, bilgileri değerlendiremezsiniz, dostunuzu ve düşmanınızı tanıyamazsınız ve daha bir sürü yetiyi kullanamazsınız..

sayın hacı, üstteki kısa ileti benim değil, adalet 1-2-3 ündür.. sanırım iletileri karıştırdınız...2 farklı iletiyi aynı ileti içinde 

benım iletimmiş gibi yazmanız , doğrumu? yani etik ahlaka uyuyormu? 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

sayın hacı, iletişim sorunumuz var, hayvanları bu işe karıştırmayın lütfen, tekrar söylüyorum, 5 duyu organı ile algı ötesini nasıl algılarsınız? algı ötesinden kasıt! 5 duyu organından bagımsız, bir algılama , yani göz kulak burun deri ve dil dışında bir algı mümkünmüdür? örneğin pisişik 6 . his vakası , 6 hissiniz ne kadar güçlüdür? sanırım çok zor bir soru sordum, cevap veremiyorsunuz..... sadece düşünen gelişmiş insanları örnek alınız

ve düşünürkende bir kahve içiniz, ben ismarlıyorum... 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

sayın hacı, üstteki kısa ileti benim değil, adalet 1-2-3 ündür.. sanırım iletileri karıştırdınız...2 farklı iletiyi aynı ileti içinde 

benım iletimmiş gibi yazmanız , doğrumu? yani etik ahlaka uyuyormu? 

Özür dilerim. Bir yanlışlık olmuş...

Ben iki kişiye cevap verirken birinin ismini yazmamışım.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, haci yazdı:

Zırva... Teizm olsa olsa aile içinde ve toplumda kazanılan doğal ahlakı yozlaştırır..

sayın hacı, içinde bulunduğunuz toplumda teizmın ahlakı değerleri atheisttee olsanız , sizin yaşam biçiminiz buna endexlenmiş durumdadır.. ahlaki değerlerden kasıt buydu..

teizmin icadı demek aynı zamanda iyi ve kötü ahlakında icadıdır.. araştırın görüceksınız.

sizin ahlakı değerleriniz , çok değerli olabilr, buna saygı duyarım, ama ahlaki değerlerinizin kaynagı

teizm kokuyor aslında, 

teizmin iyi  ahlakını örnek almaya hakkınız yok, kötü olanları zaten almanın bir anlamı olmaz.

siz kendi ahlakınız belirleyin, asıl önemli olans budur.

gerçek atheizm aslında bir ormanda dogan bir bebektir. 

ormanda herşeyden uzak yaşıyan bir insan, atheisttir.

bu yüzden işin içinde metafizik yok ise herşeyin atheizm felsefesi oluşturduğunu görmezden gelemeyiz.

atheizm ahlaki değerlerini, iyi ve adil bir insan olmanın değerini, etik ve evrensel hukuka dayalı

biri olmayı beceremezsınız. sizin değeriniz teizmle sınırlıdır..ormandakı cocuk asla bu degerleri

algılıyamaz

işte 5 duyu organı aslında bir işe yaramaz. şimdi anladınızmı? 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

sayın hacı, iletişim sorunumuz var, hayvanları bu işe karıştırmayın lütfen, tekrar söylüyorum, 5 duyu organı ile algı ötesini nasıl algılarsınız? algı ötesinden kasıt! 5 duyu organından bagımsız, bir algılama , yani göz kulak burun deri ve dil dışında bir algı mümkünmüdür?sanırım çok zor bir soru sordum, cevap veremiyorsunuz..... sadece düşünen gelişmiş insanları örnek alınız

ve düşünürkende bir kahve içiniz, ben ismarlıyorum... 

Beş duyu dışında bir algı mümkün. Ve çoğu kere onları kullanırız. Zor bir soru değil. Çok basit bir soru...

Bir bardak suya parmağımızı soktuğumuzu imgeleyin. Ne algılarız? Beş duyudan birinin yardımı ile suyu algılamamız mümkün değil. Ama yine de suyu algılarız. Suyu deği duygusu, sıcaklık soğukluk farkı, basınç duyularının birlikte etkisi ile algılarız. Beş duyunun bazılarını çeşitli şekillerde bir araya getirerek kompleks duyular oluştururuz. Bunu diğer hayvanlardan çok daha iyi yaparız. Ama diğer hayvanlarda başka duyular da var olabilir. Örneğin köpek balıklarında ve diğer bazı balıkklarda, insanlarda olmayan, elektrik alanlarını algılamak yetisi vardır.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, memjan21 yazdı:

Bundan beş bin yil önceki akıl ve tanrı ile şimdiki akıll ve tanrı aynı mı? Tanrınin çoğu işini şimdi bilim yapıyor.  Ve böylece senin aklında ki tanrı da değişiyor.

henüz anti maddenin nasıl oluştuğuna net bir tanımlama koyamadılar, koysunlar, oluşması için , 

bazı kurallar gerekiyor, daha önce bahsetmiştik, 

anti madde maddenın işleyiş düzenini bozan yani egale eden bir , gözlemdir.

+ -   ve -   + zıt enerji üreten aynı zamanda bu teori üstünde uzun zamandır çalışıyorum zıt enerjı üreten evrendeki termodınamık yasaları

tersine cevirebilr.. bu akıl ve mantık iş ideğil... düşnsene iannılmaz zamanı tersine çeviren zamanada hükmeder..

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

sayın hacı, içinde bulunduğunuz toplumda teizmın ahlakı değerleri atheisttee olsanız , sizin yaşam biçiminiz buna endexlenmiş durumdadır.. ahlaki değerlerden kasıt buydu..

teizmin icadı demek aynı zamanda iyi ve kötü ahlakında icadıdır.. araştırın görüceksınız.

sizin ahlakı değerleriniz , çok değerli olabilr, buna saygı duyarım, ama ahlaki değerlerinizin kaynagı

teizm kokuyor aslında, 

teizmin iyi  ahlakını örnek almaya hakkınız yok, kötü olanları zaten almanın bir anlamı olmaz.

siz kendi ahlakınız belirleyin, asıl önemli olans budur.

gerçek atheizm aslında bir ormanda dogan bir bebektir. 

ormanda herşeyden uzak yaşıyan bir insan, atheisttir.

bu yüzden işin içinde metafizik yok ise herşeyin atheizm felsefesi oluşturduğunu görmezden gelemeyiz.

atheizm ahlaki değerlerini, iyi ve adil bir insan olmanın değerini, etik ve evrensel hukuka dayalı

biri olmayı beceremezsınız. sizin değeriniz teizmle sınırlıdır..ormandakı cocuk asla bu degerleri

algılıyamaz

işte 5 duyu organı aslında bir işe yaramaz. şimdi anladınızmı? 

Bazı ahlaksal kavramların kökeni teizm olsa da, teizmde mevcut ahlaksal değerler çağdaş yaşam için yeterli değildir.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, haci yazdı:

Beş duyu dışında bir algı mümkün. Ve çoğu kere onları kullanırız. Zor bir soru değil. Çok basit bir soru...

Bir bardak suya parmağımızı soktuğumuzu imgeleyin. Ne algılarız? Beş duyudan birinin yardımı ile suyu algılamamız mümkün değil. Ama yine de suyu algılarız. Suyu deği duygusu, sıcaklık soğukluk farkı, basınç duyularının birlikte etkisi ile algılarız. Beş duyunun bazılarını çeşitli şekillerde bir araya getirerek kompleks duyular oluştururuz. Bunu diğer hayvanlardan çok daha iyi yaparız. Ama diğer hayvanlarda başka duyular da var olabilir. Örneğin köpek balıklarında ve diğer bazı balıkklarda, insanlarda olmayan, elektrik alanlarını algılamak yetisi vardır.

o suya dokunmadan, o suyun soğuk olduğunu hissedebilirmisin? ve hissetiğinde içinde soğuklugun ürpertisi oluyormu?

başka bir örnek verim, benim 6 hissim çok güçlüdür, bir insanı çok ağır bir eşya taşırken gördüğümde

sanki o eşyayı ben taşıyormuşum gibi hissederim, o anı gözlemlerken yoruldugumu ve terlediğimi hissederim.

bu tamamen psikolıjıktır ama .. zaten 6 hiç vakasıda psikolojıktir.

başka bir örnek, bu örnek çok ilginç olucak,bir kadına aşık olduğumda o kadının bana ist olduğunu hissetmekle kalmam, anlarımda.

bu da bana acı verir.. demekki 6 his gerçekten var.

acıyan ne peki? deri değil dil değil kulak değil, göz değil. kalp değil. beyın değil.. siz bulıun bakalım benım nerem acıyor? ve ben bazen bu acıya dayanamıyor intiharı düşünüyorum.. bu acıyı kontrol edemiyorum .., ve ben 

neden aşk  acısı çekiyorum?....

bence bu soru gerçekten zor,,,,,

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

henüz anti maddenin nasıl oluştuğuna net bir tanımlama koyamadılar, koysunlar, oluşması için , 

+ -   ve -   + zıt enerji üreten aynı zamanda bu teori üstünde uzun zamandır çalışıyorum zıt enerjı üreten evrendeki termodınamık yasaları

tersine cevirebilr.. bu akıl ve mantık iş ideğil... düşnsene iannılmaz zamanı tersine çeviren zamanada hükmeder..

Emin olun onunda bir tanımı mutlaka olacaktir biz görüruz ya da görmeyiz. Kuantum fiziği keşf edildikten sonra işler bayağı değişti. Bunu biliyorsunuzdur. Artık atomalti ile uğraşıluyor ve bizim dünyamızla çok farklı. Ayrıca her şeyin bir sebebi olmasınada gerek yok. 'Gerek' ile sebebi karıştırmamak gerekiyor. Bunu @anibal daha iyi anlatır sanırım

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, haci yazdı:

Bazı ahlaksal kavramların kökeni teizm olsa da, teizmde mevcut ahlaksal değerler çağdaş yaşam için yeterli değildir.

çağdaş yaşamda, teizm dışında ban 1 tane örnek veriniz, sizce iyi ahlaklı biri teizmin ahlakı değerlerinden farklı nasıl

iyi ahlaklı olabilir.. ben bulamadım... 

bazı ahlaksal kavramlar dediniz biraz açarmısınız? 

hangi ahlaksal kavramlar, sizin için teizmden uzak ama ahlaklıdır. 

bunları teizmi övmek içn sölemiyorum, aksine teizmi yıkıcak bir ahlaki değer arıyorum uzun yıllardır..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

o suya dokunmadan, o suyun soğuk olduğunu hissedebilirmisin? ve hissetiğinde içinde soğuklugun ürpertisi oluyormu?

başka bir örnek verim, benim 6 hissim çok güçlüdür, bir insanı çok ağır bir eşya taşırken gördüğümde

sanki o eşyayı ben taşıyormuşum gibi hissederim, o anı gözlemlerken yoruldugumu ve terlediğimi hissederim.

bu tamamen psikolıjıktır ama .. zaten 6 hiç vakasıda psikolojıktir.

başka bir örnek, bu örnek çok ilginç olucak,bir kadına aşık olduğumda o kadının bana ist olduğunu hissetmekle kalmam, anlarımda.

bu da bana acı verir.. demekki 6 his gerçekten var.

acıyan ne peki? deri değil dil değil kulak değil, göz değil. kalp değil. beyın değil.. siz bulıun bakalım benım nerem acıyor? ve ben bazen bu acıya dayanamıyor intiharı düşünüyorum.. bu acıyı kontrol edemiyorum .., ve ben 

neden aşk  acısı çekiyorum?....

bence bu soru gerçekten zor,,,,,

Sen hisleri algılamda gereğinden çok ileri gidiyorsun. Beş duyu fizikseldir. Yani somuttur. Altıncı his yoktur. Yalnız karmaşık (kompleks) hisler vardır. Aşk çok farklı bir hisdir.. Tümüyle psikolojiktir. Sen bu halinle Allah'ı da görebilirsin, şeytanları ve melekleri de.. Senin onları görmen onlar var anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

çağdaş yaşamda, teizm dışında ban 1 tane örnek veriniz, sizce iyi ahlaklı biri teizmin ahlakı değerlerinden farklı nasıl

iyi ahlaklı olabilir.. ben bulamadım... 

bazı ahlaksal kavramlar dediniz biraz açarmısınız? 

hangi ahlaksal kavramlar, sizin için teizmden uzak ama ahlaklıdır. 

bunları teizmi övmek içn sölemiyorum, aksine teizmi yıkıcak bir ahlaki değer arıyorum uzun yıllardır..

Ahlakı tanımlarsan seni yanıtlarım. Ahlak nedir? Allah'ın varlığını kabul etmek midir? Dindar olmak mıdır?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, haci yazdı:

Sen hisleri algılamda gereğinden çok ileri gidiyorsun. Beş duyu fizikseldir. Yani somuttur. Altıncı his yoktur. Yalnız karmaşık (kompleks) hisler vardır. Aşk çok farklı bir hisdir.. Tümüyle psikolojiktir. Sen bu halinle Allah'ı da görebilirsin, şeytanları ve melekleri de.. Senin onları görmen onlar var anlamına gelmez.

yanılıyorsun, aşk psikolojık bir vaka olabilr, ama dengesiz düşünmek için yeterli değildir.

ileri gitmiyorum, sana gerçekleri anlatıyorum, 

içimdeki sevgi benden daha güçlü göreceli değil fiziksel değil ama benden güçlü olduğunu çok net hissediyorum.

onu kontrol etmem imkansız.. bu  sonradan oluşan bir süreçtir.

bu halimle allahı peygamberi görmüyorum aksine bu tarz düşüncelerin ne kadar sığ ve anlamsız oldugunu hissediyorum.

aşk herşeyden üstün gibi geliyor. benı ben yapıyor, aşk nefes alırken içimi acıtıyor. 

aklımı acıtıyor. bedenımı yakıyor. bir ateş ama göremiyorum buz gibi su ama içemiyorum. sadece acıyı derinden hissediyorum..

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

Hızlandırıcılarda anti madde sentez etmek mümkün. PET scan de elektronun antimaddesi olan positron kullanılıyor.

Yani anti madde var ve insanlık onu kullanıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...