Jump to content

doğalgaz plan projesi hakkında...

Recommended Posts

47 dakika önce, anibal yazdı:

Velakin, şöyle bir şey var, kombi takılmadan, doğalgaz tesisi bitmiş olmaz. Kombi takılıp, o şekilde proje onayı verilmesi gerekir. Yani, siz bir şekilde o kombi takılmadan, zaten bağlantıyı yaptıramayacaksınız. O zaman, kombide bu kapsamda değerlendirilmelidir. Ben hukukçu değilim, ama bana böyle gibi görünüyor. 

kombi takılmadan doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda her şey hazır sadece abone olucam, başıma gelenlere bakın...

mütait tüm binanın doğalgaz işlerini aylar önce yaptırdı, anlaşmalı olduğu, dogalgaz firmasına yaptırdı evimde,

doğalgaz tesisatı çekilmiş petekler aylar önce takılmıştı. sadecekombi eksik birde plan proje...

bende onu diyorum zaten, mütait önce doğalgaz tesisatını çeker en son kombiyi takar, sıralama bu şekildedir.

ama mütait inkar ediyor,ben kombi takmam diyor, istediğin yere şikayet et diyor.. beni ilgilenidrmiyor, diyor.

ama bu şartlarda kombi ona aittir. hukuken araştırdım.. ama ilgilenmiyor.. sadece benim değil 10 larca bina var

hiç birine takmam diyor.. ve kendinede çok güveniyor..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, karamsarhuman said:

kombi takılmadan doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda her şey hazır sadece abone olucam, başıma gelenlere bakın...

mütait tüm binanın doğalgaz işlerini aylar önce yaptırdı, anlaşmalı olduğu, dogalgaz firmasına yaptırdı evimde,

doğalgaz tesisatı çekilmiş petekler aylar önce takılmıştı. sadecekombi eksik birde plan proje...

bende onu diyorum zaten, mütait önce doğalgaz tesisatını çeker en son kombiyi takar, sıralama bu şekildedir.

ama mütait inkar ediyor,ben kombi takmam diyor, istediğin yere şikayet et diyor.. beni ilgilenidrmiyor, diyor.

ama bu şartlarda kombi ona aittir. hukuken araştırdım.. ama ilgilenmiyor.. sadece benim değil 10 larca bina var

hiç birine takmam diyor.. ve kendinede çok güveniyor..

Bu mevzuları karıştırıyorsunuz, sonra da kendi kendinize zarar açıyorsunuz.

Sen ev sahibimisin, evet, o zaman önce bir kombi taktırıp, doğalgaz bağlantısı yaptıracaksın. Sana düşen bu. Kombi olmadan, sana o bağlantı onayını vermezler, yeterince açık mı? Kombi olmadan, o proje tamam olmaz, bunu ilk önce bir anla, kafana koy. Yani, müteahhit boru düşetti sadece, şu an borular doğalgaz tesisatı değil. Doğalgaz dağıtıcısı bu tesisat olmuş derse, ki kombi olmadan bunu demez, o zaman tesisatın olacak. 

Eğer "anahtar teslimi" sözleşme yapmışsanız, bu bahsettiğimiz mevzuyu ortaya koyarak, ayıplı mal kapsamında tüketici heyetine başvurabilirsiniz. Eminim kazanırsınız. Ama oraya gidip böyle sayıklarsanız, "EEeee, adam tesisatı yaptırmış işte, daha ne istiyonuuuz?" derler, oğunur kalırsınız. 

Git doğalgaz şirketine, kombi olmadan proje onayı olmayacağına dair bir belge al. Sonra git, o sözleşmeni de al eline, tüketici heyetine ayıplı mal olarak müracaat et. De ki, anahtar teslimi aldık, ama doğalgaz tesisatı yok. Aha dg'ci yok diyor, onay vermem diyor, buyrun burdan yakın de. 

Sana yolunu öğretiyoruz, sen ama sokak ağzı, şabalak işe çıkıyorsun. Abone olucam falan deme, o senin sorunun, müteahhiti bağlamaz. Doğalgazı açtırmak abone olacak olanın işi, hene müteahhidi bağlamaz. Saat, zaten abonelik durumunda takılacak, o da müteahhiti bağlamaz. 

Siz böyle avam laflar ederseniz, çok müteahhit kulak arkanıza kadar sıradan geçirir daha sizi.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, anibal yazdı:

Bir şekilde haklı gibi görünüyorsun, ama maalesef.

Bu konular meblağa bağlı değil, adam 800 TL kira verse de, 800.000 TL kira verselerde, kira dışında bir şey vermek zorunda ve durumunda değildir. 

Mal sahibi, gaz açımı yaptıramaz zaten. O tesis ücreti, bağlantı ücreti öder. Doğalgazın açılması için, abonelik gerekir, bunu da binayı kullanacak kişi, bu durumda kiracı, yapar. 

Hukuki olarak, doğalgaz şirketi, depozito alamaz. Sayaç ve bağlantı aparatları için ücret isteyemez. Sadece, EPDK'nın belirlediği "güvence bedeli" ve bağlantı ücretini alır. 

Konu hukuk olunca, küçük görünen detaylar, her şeyi değiştirir.

Yukarıda yazmadım. Ama basitçe şöyle bir örnek vereyim. O tesisatın proje onayı alacağı ne malum? Ya, olmamış bu tesisat, baştan yapılsın derse izgaz, o zaman ne olacak? Eğer anahtar teslimi deniyorsa, o tesisat çalışır ve kullanılabilir olmak zorundadır. Bunun öyle olup olmadığına, ne müteahhit, ne projeyi yapan, ne evi alan, ne de başka biri karar verebilir. Bunu ancak doğalgaz şirketi onaylayabilir. O halde, o tesisatın var olup olmadığı, ancak bağlantı tesis ücreti ile tamamlanması yoluyla gerçekleşir. Bu durumda, anahtar teslim deniyorsa, o bağlantı ücreti de o sözleşmeye dahil olmak durumundadır. 

kiracı, kira kontratı ile birlikte abonelik başvurusu, ilk bağlantı başvurusu, sayaç temini yapabilir mi, yapamaz mı?  ------    Evet?    -------    Hayır?    -------

kiracı, karamsarhuman'a sen bunları yapmazsan benim bunları yapmam mümkün değil demiş. 

Bu durumda kiracı doğru mu söylüyor, yanlış mı?

Benim iddiam kiracının bu bedelleri ödemek gibi bir zorunluluğu olduğu değil ki? Mesajlarımın hangisinde kiracı bu bedelleri ödemek zorundadır demişim?

Kiracının söylediği doğru değil, kendisi de yapabilir bunları demişim.

Ancak 800.000 tl kira verecek bir insanın kira kontratını aldıktan sonra böyle meselelerde ayak diremesi seviyesizlik, basitlik, çiğlik olur demişim. Bu benim yorumum, sen böyle düşünmeyebilirsin.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Sundance said:

kiracı, kira kontratı ile birlikte abonelik başvurusu, ilk bağlantı başvurusu, sayaç temini yapabilir mi, yapamaz mı?  ------    Evet?    -------    Hayır?    -------

kiracı, karamsarhuman'a sen bunları yapmazsan benim bunları yapmam mümkün değil demiş. 

Bu durumda kiracı doğru mu söylüyor, yanlış mı?

Benim iddiam kiracının bu bedelleri ödemek gibi bir zorunluluğu olduğu değil ki? Mesajlarımın hangisinde kiracı bu bedelleri ödemek zorundadır demişim?

Kiracının söylediği doğru değil, kendisi de yapabilir bunları demişim.

Ancak 800.000 tl kira verecek bir insanın kira kontratını aldıktan sonra böyle meselelerde ayak diremesi seviyesizlik, basitlik, çiğlik olur demişim. Bu benim yorumum, sen böyle düşünmeyebilirsin.

Kiracı, ilk bağlantı başvurusu yapamaz, bunu ancak ev sahibi yapabilir. Sayaçta temin edemez, sayacı dağıtım şirketi temin eder ve aboneye teslim eder, tesisata, ev sahibine değil. 

Kiracı, sadece abonelik sözleşmesi yapabilir. Dahası, yapmak zorundadır da, o ev için ev sahibi abonelik sözleşmesi yapamaz, yaparsa da kiracı o gazı kullanamaz. 

Bu meselelerde ayak diremesi de çiğlik falan olmaz. Hiç kimsenin hakkını savunmakla çiğ olması beklenemez. Dahası, aylık 800.000 TL kira alanın bu kendi mesuliyeti işlerde çamura yatması, rezilliğin, çiğliğin daniskası olur. 

Sitelerde Paylaş

iyide demirbaşta olsa demirbaşı kiracı kullanıcak siz hiç binmediğiniz arabaya para verirmisiniz? bu kanun kanun değil resmen haraç..
evrensel insan hakları hukukuna aykırıdır.

yanlış olan başka bir husus daha var, kombiyi kim kullanıcaksa o almalıdır, ev sahibi kombi taktırmak zorunda değil, böyle kanunda yok, ama bu ülkede kanunları belirliyenler kanun dışı işler yapmaktadır. kiracı gelir abonesini olur. ev sahibi yalnızca açılış yapar. onun dışında sayaç parası öder. diğerlerini ödemek zorunda değildir.
kullanmadıgın bir şeyi zorla ödetmekse hukuk dışıdır.
kiracı paşa paşa kombisini alır taktırır. evden çıkıncada kombiyi söktürür götürür. ev sahibi sıfır kombi takıcak ama kiracı kullanrak eskiticek,
kanun kanun değil resmen enayi avlamak.:mad:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...