Jump to content

doğalgaz plan projesi hakkında...

Recommended Posts

sıfır binada dogalgaz çekilmiş herşey hazır, plan proje ücretini kim öder? dogalgazı çeken mi? yoksa bina sahibi mi?ayrıca ilk açılış için 600 tl para isteniyor, daha sonrada abonelik için 600 tl isteniyor, resmen haraç alınıyor, ev sahibi, evi kiraya veriyor,  hem açılış yapıyor hemde abone oluyor.

yetmiyor daha sonrada kiracı abone olurken 600 tl para alınıyor. benim anlamadıgım şu, ev sahibi abone olursa sayaç takılıyor,

kiracıda abone olursa, farklı bir sayaçmı takılıyor, çünkü her 1 abonede ayr ısayaç takılması gerekiyor..çok karişık değilmi?

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, karamsarhuman yazdı:

sıfır binada dogalgaz çekilmiş herşey hazır, plan proje ücretini kim öder? dogalgazı çeken mi? yoksa bina sahibi mi?ayrıca ilk açılış için 600 tl para isteniyor, daha sonrada abonelik için 600 tl isteniyor, resmen haraç alınıyor, ev sahibi, evi kiraya veriyor,  hem açılış yapıyor hemde abone oluyor.

yetmiyor daha sonrada kiracı abone olurken 600 tl para alınıyor. benim anlamadıgım şu, ev sahibi abone olursa sayaç takılıyor,

kiracıda abone olursa, farklı bir sayaçmı takılıyor, çünkü her 1 abonede ayr ısayaç takılması gerekiyor..çok karişık değilmi?

Evet haraç bağlantı parası bir sefer alınması gerekiyor.

Bağlanmış hattın sahibi değişirken tesisat değişmiyor.Plan projede değişmiyor.

Sayac bozuk değilse sayacın değişmeside gereksiz.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, inanır yazdı:

Evet haraç bağlantı parası bir sefer alınması gerekiyor.

Bağlanmış hattın sahibi değişirken tesisat değişmiyor.Plan projede değişmiyor.

Sayac bozuk değilse sayacın değişmeside gereksiz.

diyelimki ev sahibi evini kiraya verdi,  ilk önce bina sahibi  abone oluyor, bina sahibi abone olmadan kiracı abone olamıyor. ..

saçma değilmi? bina sahibi kullanmadıgı birşeye abonelık ücreti 600 tl ödüyor.. aslında bu parayı kim kullnıcaksa? doğalgazı onun ödemesi gerekmezmi? çok garip bir ülkede yaşıyoruz devlet mafyalaşmış. vatandaşını haraca baglamış resmen.. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Karabiber yazdı:

Elektrik bağlamak içinde bağlantı ücreti dışında zorunlu deprem sigortası yaptırmanı istiyorlar.

Doğalgaz içinde istiyorlar mı?

Benim burada doğalgaz olmadığı için bilmiyorum şartlarını.

doğalgaz için istemiyorlar, bana saçma gelen şu, bina sahibi  evini kiraya verdi evde kombi takılı dogalgaz hazır.

fakat ilk önce ilk açılış için ev sahibi 600 tl veriyor, sonra yetmiyor, abone oluyor. 600 tl veriyor. hiç kullanmıyacagı gaz için. 

daha sonrada kiracı aboneliği 600 tl verip üzerine alıyor.. deli saçmalıgı, resmen haraca baglamış devlet vatandaşını

kiracı evden çıkınca 600 tlsını geri alıyor ama ev sahibi parasını geri alamıyor..lanet olsun böyle ülkeye..:blink:

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, karamsarhuman yazdı:

doğalgaz için istemiyorlar, bana saçma gelen şu, bina sahibi  evini kiraya verdi evde kombi takılı dogalgaz hazır.

fakat ilk önce ilk açılış için ev sahibi 600 tl veriyor, sonra yetmiyor, abone oluyor. 600 tl veriyor. hiç kullanmıyacagı gaz için. 

daha sonrada kiracı aboneliği 600 tl verip üzerine alıyor.. deli saçmalıgı, resmen haraca baglamış devlet vatandaşını

kiracı evden çıkınca 600 tlsını geri alıyor ama ev sahibi parasını geri alamıyor..lanet olsun böyle ülkeye..:blink:

Alıntı

2019 yılı için belirlenen Damga Vergisi hariç Güvence Bedelleri:

Kombi 510 TL
Kombi + Ocak 537 TL
Merkezi Sistem (Bağımsız Bölüm Başına) 455 TL
Ocak 27 TL
Ocak + Şofben 82 TL
Soba 455 TL
Soba + Ocak + Şofben 537 TL
Şofben 55 TL

Güvence bedeli diye alınan ücret iade ediliyormuş.
Ama bağlantı ücreti iade edilmiyormuş.
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Karabiber yazdı:

Güvence bedeli diye alınan ücret iade ediliyormuş.
Ama bağlantı ücreti iade edilmiyormuş.

malesef güvence bedeli sadece kiracı evden ayrılınca kiracıya iade ediliyor, ev sahibi dogalgaz ve kombinin sahibi oldugu için ve evinde

sahibi oldugu için, evini satmadığı sürece ger iiade edilmiyormuş malesef büğün öğrendim, bizzat ana şübeye gittim bu işi tam olarak öğrenmek için..

güvence bedeli dedikleri şeyde, ilk açtırma bedeli ve onun yanındada bonusu olan plan proje çizdirme ücreti

400 tl buda hediyesiymişşş..

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, karamsarhuman said:

diyelimki ev sahibi evini kiraya verdi,  ilk önce bina sahibi  abone oluyor, bina sahibi abone olmadan kiracı abone olamıyor. ..

saçma değilmi? bina sahibi kullanmadıgı birşeye abonelık ücreti 600 tl ödüyor.. aslında bu parayı kim kullnıcaksa? doğalgazı onun ödemesi gerekmezmi? çok garip bir ülkede yaşıyoruz devlet mafyalaşmış. vatandaşını haraca baglamış resmen.. 

EPDK kurallarına göre, bina sahibi abone olmaz. Tesisat sahibinin, bir kerelik tesisat bağlam ücreti ödemesi gerekir. Bunun dışındaki şeyler, doğalgaz şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Ondan sonra, abone olmak için ücret ödenmez. Kiracıdan alınan para, tesisat açma-kapama ücretidir, ki bu genelde küçük bir meblağdır. Ama bunun yanında bir "güvence bedeli" alırlar. Bu bir depozitodur, aboneliği bırakınca geri alır kiracı.

Plan proje ücreti falan, ev sahibinin ilk ödediği tesis ücretinin içindedir. Onu ev sahibi geri alamaz. O da 600 TL değil, ilk 200 m2 için 594 lira, sonrası gidiyor öyle bir şekilde. Bu bir ücrettir, geri alınamaz. Buna KDV, Damga vergisi falan eklenir. 

Kaldı ki, proje ücreti falan yok. O projeyi yapanla, ev sahibinin arasındaki konu. Mesela, o projeyi yapan, mali sorumluluk almış olur, bunun sigortası yapılır mecburi falan ama, bu dediğim gibi, doğalgaz şirketiyle alakası olmayan bir durumdur. 

Yani ev sahibi, projeyi sertifikalı birine yaptırır. Bu noktada hesap kitap, o yapanla ev sahibi arasındadır. Ev sahibi doğalgaz bağlatmak için başvurur. O noktadan sonra doğalgaz şirketine düşer mevzu. Başka bir sertifikalı biri, gelip kontrol eder. Bunun ücretini doğalgaz şirketi kontrol edene aktarır. Kendisi, dediğimiz gibi bir tesisat bağlama parası alır.

Ama bu noktada, henüz abone yoktur. Bu yüzden doğalgaz kullanamaz ev. Her durumda, doğalgaz kullanmak isteyen, gider o güvence bedelini falan öder, abonelik yaptırır. Ev sahibi, genelde bunu bilmez, abone olacaz hem der, gider kendi üstüne abonelikte açtırır. Gereksiz para öder, dahası, o ev satılana kadar falan da o güvence bedelini geri alamaz. Aslında yolu var, ama iş işte, standart prosedür değil elbette. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, anibal yazdı:

EPDK kurallarına göre, bina sahibi abone olmaz. Tesisat sahibinin, bir kerelik tesisat bağlam ücreti ödemesi gerekir. Bunun dışındaki şeyler, doğalgaz şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Ondan sonra, abone olmak için ücret ödenmez. Kiracıdan alınan para, tesisat açma-kapama ücretidir, ki bu genelde küçük bir meblağdır. Ama bunun yanında bir "güvence bedeli" alırlar. Bu bir depozitodur, aboneliği bırakınca geri alır kiracı.

Plan proje ücreti falan, ev sahibinin ilk ödediği tesis ücretinin içindedir. Onu ev sahibi geri alamaz. O da 600 TL değil, ilk 200 m2 için 594 lira, sonrası gidiyor öyle bir şekilde. Bu bir ücrettir, geri alınamaz. Buna KDV, Damga vergisi falan eklenir. 

Kaldı ki, proje ücreti falan yok. O projeyi yapanla, ev sahibinin arasındaki konu. Mesela, o projeyi yapan, mali sorumluluk almış olur, bunun sigortası yapılır mecburi falan ama, bu dediğim gibi, doğalgaz şirketiyle alakası olmayan bir durumdur. 

Yani ev sahibi, projeyi sertifikalı birine yaptırır. Bu noktada hesap kitap, o yapanla ev sahibi arasındadır. Ev sahibi doğalgaz bağlatmak için başvurur. O noktadan sonra doğalgaz şirketine düşer mevzu. Başka bir sertifikalı biri, gelip kontrol eder. Bunun ücretini doğalgaz şirketi kontrol edene aktarır. Kendisi, dediğimiz gibi bir tesisat bağlama parası alır.

Ama bu noktada, henüz abone yoktur. Bu yüzden doğalgaz kullanamaz ev. Her durumda, doğalgaz kullanmak isteyen, gider o güvence bedelini falan öder, abonelik yaptırır. Ev sahibi, genelde bunu bilmez, abone olacaz hem der, gider kendi üstüne abonelikte açtırır. Gereksiz para öder, dahası, o ev satılana kadar falan da o güvence bedelini geri alamaz. Aslında yolu var, ama iş işte, standart prosedür değil elbette. 

binanın sahibi benim, daire sıfır kiracı almayı düşünüyorum, daireye doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda , binayı mütaitten satın aldım.

şimdi sanabazı sorularım olucak bana yardımcı ol lütfen..

1. kombi kime aittir? mütaitemi? yoksa ev sahibinemi? 

2: ilk açılış bedeli istediler benden, daah sonrada abone olmamı abone olduktan sonrada aboneliği kiracıya devredebilrsin dediler.

abonelık üçreti 600 tl. ilk açtırma 600 tl. plan proje 400 tl..sayaç 450 tl. toplam:2050 tl bu parayı vermezsem .

kiracı üzerine alamıyormuşşş. :blink:

Sitelerde Paylaş

Kombinin kime ait olacağı, senle müteahhit arasındaki anlaşmaya bağlı. Adam dilerse, kapı, lavabo falan olmadan da verebilir. Tabi sende kabul edersen. Bu bir anlaşma.

Müteahhitle aranızdaki anlaşmaya bir tekrar bakman gerekiyor. 

Plan proje bedeli de aynı şekilde. Bunu müteahhit yaptırmış olabilir, aslen olmalıdır (kanuni zorunluluk değil). Şöyle ki, daire diyorsun, bu yapılırken, doğlgaz tesisatı da proje olarak yapılmış olmalıdır. Bu durumda senin evin doğalgaz tesisatı yok görünüyor. Aynı şekilde, sayaç mevzusu da müteahhit ile sen arasındaki bir mevzu. 

Yani, sen, proje parası verip, onaylatacaksın. Öyle olmak zorunda değildi. Bu para doğalgaz şirketine verilmeyecek. Diyorsun 400 TL... ama müteahhitle konuşursan, belki projenin onayı zaten vardır, en azından o tesisatı kim yaptıysa, ona bir git sor. Teknik olarak, kimse başkasının yaptığı tesisata onay vermez. 

Sayaç yok, alıp takılacak. Müteahhit ile arandaki mevzu gene. 450 TL imiş.

Bunları yapınca, doğalgazcılara gidip 600 TL dediğin, ama daha fazla olabilir, "bağlantı ücretini" verecek, daireye doğalgaz bağlatmış olacaksın. 

Ama sen abone olmayacaksın. Kiracı, 600 TL gibi bir para verecek, kendine abonelik alacak. Ha, ben şunları gördüm. Kiracıya, saati, kombiyi sen alırsın diyenlerde oldu. Bunu kabul eden kiracılarda oldu. Ama kiracı, ilk bağlantı sözleşmesini, tesisat proje onayını falan yapamaz, o senin üzerinde. Fakat, bu devirde, bu maliyeti kabul edecek kiracı pek kolay bulunmaz sanıyorum. 

Sanırım, müteahhit seni ayakta şaapmaya çalışıyor. Gördüğüm şey bu. Teknik olarak, her şey tamam, anahtar teslimi ev alıyorsan, o proje, saat falan olmak zorunda. Senin ancak kombiyi alman olası sadece. O da, hani, herkes aynı ayarda kombi istemediği için. Ama burada satılan evlerde, kombi falan hepsi tam tekmil oluyor. Sana müteahhit ne dedi, ne anlaştınız bilmek elbette mümkün değil. Kombi takılı olmadığı için, sana yeniden proje parası çıkacak gibi de görünüyor. Pratikte, kombiyi aldığın yerel biraz papaz olup, o proje parasını vermeden de taktırabilirsin. Takan adam, proje parasını cebe atıyor, doğalgaz şirketiyle alakası yok. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

binanın sahibi benim, daire sıfır kiracı almayı düşünüyorum, daireye doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda , binayı mütaitten satın aldım.

2: ilk açılış bedeli istediler benden, daah sonrada abone olmamı abone olduktan sonrada aboneliği kiracıya devredebilrsin dediler.

abonelık üçreti 600 tl. ilk açtırma 600 tl. plan proje 400 tl..sayaç 450 tl. toplam:2050 tl bu parayı vermezsem .

Kim ne kadar harç öder, nereye ne bedeli alırlar benim konum değil.

Ancak doğalgaz prosedürü şu şekilde işliyor:

1- İşi uygulayacak bir ustaya iş veriliyor.

2- Usta borulamayı, tesisatı hazırlıyor.

3- İGDAŞ onayını ve gaz açma prosedürünü sağlayacak İGDAŞ onaylı ve doğalgaz tesisat yetki belgeli bir mühendise yapılan uygulama proje haline getirilerek İGDAŞ onayına veriliyor.

4- Doğalgaz abonelik başvurusu yapılarak İGDAŞ'tan sayaç temin ediliyor.

5- Usta bu sayacı monte ediyor, mühendis gaz açma randevusu için tarih alıyor.

6- Eğer mevzuata uygun, kaçak olmayan bir tesisat ise gaz açma randevusunda onayı veriliyor ve kullanım başlıyor.

Şimdi sizin müteahhit 1. ve 2. adımları yapmış. Yani işin tesisatını içeren fiziksel kısmını tamamlamış.

3 - 4 - 5 nolu adımlar da piyasada genellikle aboneye düşüyor. Yani kiracınıza.

4. adım dışındakileri bina sahibi olarak siz de üzerinize alabilirsiniz ancak mühendisin projeyi onaylatabilmek için bir abone numarasına ihtiyacı olacağından kiracı bulana kadar beklersiniz.

4. adımda her halükarda kiracı abonelik başvurusunda bulunacak.

Benim bildiğim kadarıyla sayaç bedeli sayaç değişiminde iade alınıyor, abonelik ücretinin de iade alınması mümkündür. Bunları siz ilk başta ödeseniz bile kiracı ile kontrat yapıldıktan sonra kiracı aboneliği üzerine alınca kiracının da bu masrafları ödeyip, sizin iade alabiliyor olmanız gerekiyor. 

Ben en son böyle hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim.

Anlaşılan sizin kiracı ilk açtırma bedeli 600 tl ve plan proje bedeli 400 tl den kaçmak için bütün bu işi sizin üstünüze yıkmak niyetinde.

Ben sizin yerinizde olsam en baştan böyle bir tavır içine giren kiracı yerine başka kiracı bakardım.

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

1- Genel olarak piyasada kombi evin demirbaşıdır ve ev sahibine aittir. Siz anlaşabilirseniz başka tabii ama kiralayacağı evlerin hemen hepsinde kombi olması nedeniyle bir kiracı başka bir eve taşıyamayacağı kombiyi almak istemez elbette.

2- Böyle bir şey yok. Kiracı, kira kontratı ile gider aboneliğini yapar. Abonelik ücretini de öder, sayaç bedelini de öder her halükarda. İlk abonelik yüzünden ilk açtırma 600 tl + plan proje 400 tl = toplam 1.000 tl fazladan bir bedel ödeyeceği için ilk aboneliği sizin yapmanızı istiyor anladığım kadarıyla. Kiranın bedelinin yanında 1.000 tl nin kaldığı duruma göre değişir sonuçta tabii bu yaklaşımın doğruluğu. Her ay 30.000 Tl kira verecek, bütün bir binayı kiralamış bir kiracı eğer bu 1.000 tl için bunu yapıyorsa bu seviyesizliktir. Ancak kirası 800 tl olan bir mülkte kiracının 1000 tl ilk bağlantı için bedel ödemesi doğru değil elbette.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Sundance said:

1- Genel olarak piyasada kombi evin demirbaşıdır ve ev sahibine aittir. Siz anlaşabilirseniz başka tabii ama kiralayacağı evlerin hemen hepsinde kombi olması nedeniyle bir kiracı başka bir eve taşıyamayacağı kombiyi almak istemez elbette.

2- Böyle bir şey yok. Kiracı, kira kontratı ile gider aboneliğini yapar. Abonelik ücretini de öder, sayaç bedelini de öder her halükarda. İlk abonelik yüzünden ilk açtırma 600 tl + plan proje 400 tl = toplam 1.000 tl fazladan bir bedel ödeyeceği için ilk aboneliği sizin yapmanızı istiyor anladığım kadarıyla. Kiranın bedelinin yanında 1.000 tl nin kaldığı duruma göre değişir sonuçta tabii bu yaklaşımın doğruluğu. Her ay 30.000 Tl kira verecek, bütün bir binayı kiralamış bir kiracı eğer bu 1.000 tl için bunu yapıyorsa bu seviyesizliktir. Ancak kirası 800 tl olan bir mülkte kiracının 1000 tl ilk bağlantı için bedel ödemesi doğru değil elbette.

İyi de, adam senin evinin doğal gaz bağlantısını neden ödesin, giderken, tesisatı, saati falanda alıp gidecek değil ya?

Yani, öyle bir mecburiyeti yok. Ha, bu senin anlaşmandır, kiracı kabul eder, o başka mesele. Ama dairenin demirbaşı olacağı için, bu da ev sahibine düşer aynı şekilde.

Saat içinde aynı şey geçerli. Dilersen, elektrikte bağlatsın. Su bağlatsın, yetmedi bir de içeriye bnların tesisatlarını da döşesin, uyar mı?

Teknik olarak, kiracının giderken götüremeyeceği her tür şey ve o şeyin masrafı ev sahibine aittir. Kanunen de böyledir. Velakin, elbette kiracı ile anlaşırken, ona göre bir anlaşma yapılabilir, bu başka mevzu. Dediğim gibi, kombiyi bile kiracıdan isteyen ev sahipleri gördük. O evlere taşınan kişileri de gördük daha ilginci. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, anibal yazdı:

İyi de, adam senin evinin doğal gaz bağlantısını neden ödesin, giderken, tesisatı, saati falanda alıp gidecek değil ya?

Yani, öyle bir mecburiyeti yok. Ha, bu senin anlaşmandır, kiracı kabul eder, o başka mesele. Ama dairenin demirbaşı olacağı için, bu da ev sahibine düşer aynı şekilde.

Saat içinde aynı şey geçerli. Dilersen, elektrikte bağlatsın. Su bağlatsın, yetmedi bir de içeriye bnların tesisatlarını da döşesin, uyar mı?

Teknik olarak, kiracının giderken götüremeyeceği her tür şey ve o şeyin masrafı ev sahibine aittir. Kanunen de böyledir. Velakin, elbette kiracı ile anlaşırken, ona göre bir anlaşma yapılabilir, bu başka mevzu. Dediğim gibi, kombiyi bile kiracıdan isteyen ev sahipleri gördük. O evlere taşınan kişileri de gördük daha ilginci. 

anibal, konu sahibinin belirttiği şekilde mal sahibinin başvurusu olmadan kiracının abonelik başvurusunda bulunamayacağı ile ilgili doğru değil diyorum zaten.

Dediğim gibi ayda 800 tl kira ödeyecek bir kiracının gidip de abonelik bedelini, sayaç bedelini karşılaması doğru değil elbette ancak konu sahibinin mülkünün yapısını bilmediğim için, komple bir bina ise, çok yüksek kira bedeli var ise kiracının 1000 tl gibi ekstra bir bedeli böyle pazarlık konusu yapması hoş değil şeklinde yorum yaptım. Bunu da konu sahibinin "müteahhitten bina satın aldım, kiracı abonelik işlemlerini benim yapmam gerektiğini söyledi" şeklindeki yorumuna istinaden yaptım.

Bu arada yapılan işlemlerde mal sahibi tüm işlemleri yapıp gaz açımını yapsa dahi, kiracı hattı üzerine geçirdiği zaman yine depozito bebeli, aktarım bedeli vs bu paraya yakın bir para ödeyecek. Kiracı belki sayacı söküp götürmeyecek ama hattı üzerine alıp da kullanıma başladığı anda doğabilecek tüm arızalardan ve borçlardan sorumluluğu üzerine almış oluyor. Demirbaş meselesi değil bu, kiracı çıkıp da sözleşmesini iptal edince zaten geri alıyor yatırdığı parayı. 

OK?

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, anibal yazdı:

doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda, herşey hazır sadece kombi yok, mütait bana dediki, evinin tesisatını çeken

dogalgazcıdan, projeyı alabilrsin, ama bu plan proje ücreti 400 tl alırız. ama ben binayı plan projeli hazır biçimde aldım zaten, 

plan proje zaten hazır sadece boruların geçtiği yeri çizicekler bilgisayarda bir kagıt parçası için  benden 400 tl isteniyor.

bu ücreti mütait ödemesi gerekiyor. çünkü  doğalgaz tesisatı baglantısı ve projeside dahil herşey sözleşmedede ona ait oldugu yazıyor.anahtar teslimi dairelerde prosedürü okuyunnuz, sadece plan proje değil, kombide mütaite aittir. ben sadece son kullnıcıyım..  ama benden talep ediliyor.

ayırıca sayaç dogalz firmasının malıdır. benim değil benım olmayan birşeyede ücret isteniyor.. 

ne biçm memleket burası yahuu herşey para olmuşş.. bir kiracı alıcam burnumdan geldi yaaaaa.. :blink:

Sitelerde Paylaş

elektrik sayacı ve dogalagz sayaçları su sayaçları gibi üzerine alınmıyor, elektrik sayacı şirketin malıdır. para alınmaz. doğalgaz sayacıda

şirketin  mal ıama 500 tl sayaç üreti talep edildi benden ,  sayaç bizim malımızdır, abonelik iptal edilirse sayacı geri alırız dediler.. ama 500 tl istediler.. benım olmayan birşeye neden paar verimki? gelde kafayı yeme.... :276:

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, karamsarhuman yazdı:

dogalgazcıdan, projeyı alabilrsin, ama bu plan proje ücreti 400 tl alırız. ama ben binayı plan projeli hazır biçimde aldım zaten, 

plan proje zaten hazır sadece boruların geçtiği yeri çizicekler bilgisayarda bir kagıt parçası için  benden 400 tl isteniyor.

Doğalgaz projesini müteahhit hazırlamış olabilir ancak abonelik ve abone numarası olmadan projeyi İGDAŞ’a tasdik ettiremez.

Sizden bilgisayarda bir kağıt parçası için 400 tl istenmiyor, o kağıt parçasını hazırlayıp onaylatmak için 400 tl isteniyor ki bence çok uygun fiyat verilmiş. 

Eğer kabul etmiyorsanız, aynı eğitim ve yetki belgelerini alıp kendiniz yapabilirsiniz. ?

Sayaç bedeli de depozito olarak alınır. Başkasının size kullanmanız için verdiği malın güvence bedeli olarak düşünürseniz daha doğal karşılarsınız.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Sundance yazdı:

Doğalgaz projesini müteahhit hazırlamış olabilir ancak abonelik ve abone numarası olmadan projeyi İGDAŞ’a tasdik ettiremez.

Sizden bilgisayarda bir kağıt parçası için 400 tl istenmiyor, o kağıt parçasını hazırlayıp onaylatmak için 400 tl isteniyor ki bence çok uygun fiyat verilmiş. 

Eğer kabul etmiyorsanız, aynı eğitim ve yetki belgelerini alıp kendiniz yapabilirsiniz. ?

Sayaç bedeli de depozito olarak alınır. Başkasının size kullanmanız için verdiği malın güvence bedeli olarak düşünürseniz daha doğal karşılarsınız.

Sayaç bedeli daha sonra geri alınabiliyor mu?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, karamsarhuman said:

doğalgaz tesisatı çekilmiş durumda, herşey hazır sadece kombi yok, mütait bana dediki, evinin tesisatını çeken

bu ücreti mütait ödemesi gerekiyor. çünkü  doğalgaz tesisatı baglantısı ve projeside dahil herşey sözleşmedede ona ait oldugu yazıyor.anahtar teslimi dairelerde prosedürü okuyunnuz, sadece plan proje değil, kombide mütaite aittir. ben sadece son kullnıcıyım..  ama benden talep ediliyor.

ayırıca sayaç dogalz firmasının malıdır. benim değil benım olmayan birşeyede ücret isteniyor.. 

ne biçm memleket burası yahuu herşey para olmuşş.. bir kiracı alıcam burnumdan geldi yaaaaa.. :blink:

Bu yazdıklarına bakınca, o proje bedelinin sana geçirmek isteyen ve haksız bir müteahhit görüyorum.

Kombi, o sözleşmeye göre, müteahhide aitse, o zaman o hususta da haklısınız, ama dikkat edin, dayanağı o sözleşme. 

Hatta bu durumda, tesisat bağlantı ücreti de müteahhide ait olmalı, anlattıklarınızdan bu anlaşılıyor. 

Abone olmak isteyen ise, sizin durumunuzda kiracı, gelir, başvurusunu yapar. Doğalgazı bağlanır. Ücreti belli, evin metresine göre değişir ama en az 590 kusur artı bir takım vergiler. Bu arada, saat için ücret ödemezsiniz, kural böyle. Bu para, saat parası değil, bağlantı tesis ücretidir. Saat ücreti derlerse, ekim 2018 resmi gazeteleri okumasını söyleyin. 

Şunu gözden kaçırmayın, her şey o sözleşmede saklı. Dediğiniz gibi ise sözleşme, şu anda o ev ayıplı mal konumunda. Tüketici Heyeti veya mahkemesine başvurabilirsiniz. İcra ile o bedelleri müteahhitten tahsil edebilirsiniz hatta.

Borçlar Kanununda "Anahtar Teslimi" ne dair bir sözleşme kavramı yok. Devlet ihale kanununda var. Oluşan ihtilaflarda, bu kanuna nazire yapılrı ve genelde çıkan sonuç, şöyle olur. Anahtar teslimi demek, binanın oturulabilir halde, tüm hukuki ve imalat işlerinin tamamlanmış halde olması demektir. Buna, su ilk bağlantı ücreti, iskan harcı, doğalgaz bağlantı bedeli gibi hukuki mevzularda dahildir. Ama buna kombi olması dahil edilemez, büyük ihtimalle. Yani, kombi dışında her şeyi müteahhit karşılamak durumunda olabilir. 

Velakin, şöyle bir şey var, kombi takılmadan, doğalgaz tesisi bitmiş olmaz. Kombi takılıp, o şekilde proje onayı verilmesi gerekir. Yani, siz bir şekilde o kombi takılmadan, zaten bağlantıyı yaptıramayacaksınız. O zaman, kombide bu kapsamda değerlendirilmelidir. Ben hukukçu değilim, ama bana böyle gibi görünüyor. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Sundance said:

anibal, konu sahibinin belirttiği şekilde mal sahibinin başvurusu olmadan kiracının abonelik başvurusunda bulunamayacağı ile ilgili doğru değil diyorum zaten.

Dediğim gibi ayda 800 tl kira ödeyecek bir kiracının gidip de abonelik bedelini, sayaç bedelini karşılaması doğru değil elbette ancak konu sahibinin mülkünün yapısını bilmediğim için, komple bir bina ise, çok yüksek kira bedeli var ise kiracının 1000 tl gibi ekstra bir bedeli böyle pazarlık konusu yapması hoş değil şeklinde yorum yaptım. Bunu da konu sahibinin "müteahhitten bina satın aldım, kiracı abonelik işlemlerini benim yapmam gerektiğini söyledi" şeklindeki yorumuna istinaden yaptım.

Bu arada yapılan işlemlerde mal sahibi tüm işlemleri yapıp gaz açımını yapsa dahi, kiracı hattı üzerine geçirdiği zaman yine depozito bebeli, aktarım bedeli vs bu paraya yakın bir para ödeyecek. Kiracı belki sayacı söküp götürmeyecek ama hattı üzerine alıp da kullanıma başladığı anda doğabilecek tüm arızalardan ve borçlardan sorumluluğu üzerine almış oluyor. Demirbaş meselesi değil bu, kiracı çıkıp da sözleşmesini iptal edince zaten geri alıyor yatırdığı parayı. 

OK?

Bir şekilde haklı gibi görünüyorsun, ama maalesef.

Bu konular meblağa bağlı değil, adam 800 TL kira verse de, 800.000 TL kira verselerde, kira dışında bir şey vermek zorunda ve durumunda değildir. 

Mal sahibi, gaz açımı yaptıramaz zaten. O tesis ücreti, bağlantı ücreti öder. Doğalgazın açılması için, abonelik gerekir, bunu da binayı kullanacak kişi, bu durumda kiracı, yapar. 

Hukuki olarak, doğalgaz şirketi, depozito alamaz. Sayaç ve bağlantı aparatları için ücret isteyemez. Sadece, EPDK'nın belirlediği "güvence bedeli" ve bağlantı ücretini alır. 

Konu hukuk olunca, küçük görünen detaylar, her şeyi değiştirir.

Yukarıda yazmadım. Ama basitçe şöyle bir örnek vereyim. O tesisatın proje onayı alacağı ne malum? Ya, olmamış bu tesisat, baştan yapılsın derse izgaz, o zaman ne olacak? Eğer anahtar teslimi deniyorsa, o tesisat çalışır ve kullanılabilir olmak zorundadır. Bunun öyle olup olmadığına, ne müteahhit, ne projeyi yapan, ne evi alan, ne de başka biri karar verebilir. Bunu ancak doğalgaz şirketi onaylayabilir. O halde, o tesisatın var olup olmadığı, ancak bağlantı tesis ücreti ile tamamlanması yoluyla gerçekleşir. Bu durumda, anahtar teslim deniyorsa, o bağlantı ücreti de o sözleşmeye dahil olmak durumundadır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...