Jump to content

Din Kültürü ve Ahlak Ayrı Şeylerdir ve Ayrı Öğretilmelidir.

Recommended Posts

Din kavramı toplumsal yaşamda bir parazittir. Ahlak ile pek de bağlantısı olmayan bu kavramın asıl bağlantılı olduğu nokta sömürüdür. Nerede bir menfaat kokusu alsalar dinciler orada türemeye başlıyorlar.  Kendileri de toplumun geliştirdiği ahlakın üzerinden parazitlik yaparak geçinmeye çalışıyorlar.

Örneğin geçmişte gemilerin denizde yüzmesi muhammedin çok ilgisini çekmiş olmalı ki '' Gemileri biz yüzdürüyoruz'' diye ayet uydurmuş. Arap çöllerindeki deve çok işe yaradığı için ''deveyi biz yarattık'' diye ekleme yapmış. Güneşi biz doğuruyoruz , geceyi biz yaptık gündüzü biz yaptık , toplumları biz yok ettik ...diyerek durumdan vazife çıkartmış kendine.

Günümüzden de örnek verirsek yakın zamanda  Marmara depremi ardından dinci borazanlar hemen allah satmaya başladılar. Ama hiçbiri deprem bölgesindeki imar yolsuzluklarından bahsetmedi , belediye meclisi ve mütayitler arasındaki rüşvet çarkından dolayı usulsuz inşşatlara verilen ruhsatlardan kimse bahsetmedi. Dedikleri tek şey bize katılın , bol para verin ki allah da size acısın , sizi korusun..

İşte bu ve benzer durumlar açıkça gösteriyor ki din ile ahlak farklı şeylerdir. Artık bu ikisi birbirinden ayrılmalıdır.  Ahlak demek toplumun birlikte yaşaması için geliştirdiği ve sorgulanabilir kurallar dizisidir. Din ise bu ahlakın üzerine çöküp parazit gibi herşeyi kendine bağlayan sorgulanması yasak bir sömürü sistemidir.

Bu gerçeklik yüzünden din kültürü ile ahlak bilgisi dersleri okullarda ayrı öğretilmelidir. Bu ikisi birlikte öğretildiği zaman doğru ve yanlı nedir tam olarak açıklanamıyor.   Din ile ahlak birlikteymiş gibi gösterildiği için insanlar hala daha tanrılar bizi doğal afetlerle cezalandırıyor  zannetmektedirler. Halbuki doğal afetlerin sebep olduğu hasarlar yandaş mütayitler ile  hain siyasetçilerin rüşvet ve usulsuzluk çarkları nedeniyle olduğunu bilmeleri gerekir.  Bu iki kavram birbirinden ayrılmalı ki insanlar el öperek , sümük akıtarak değil de  doğa kurallarına uyarak daha güzel yaşanabileceğini anlasınlar.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Din kavramı toplumsal yaşamda bir parazittir. Ahlak ile pek de bağlantısı olmayan bu kavramın asıl bağlantılı olduğu nokta sömürüdür. Nerede bir menfaat kokusu alsalar dinciler orada türemeye başlıyorlar.  Kendileri de toplumun geliştirdiği ahlakın üzerinden parazitlik yaparak geçinmeye çalışıyorlar.

Örneğin geçmişte gemilerin denizde yüzmesi muhammedin çok ilgisini çekmiş olmalı ki '' Gemileri biz yüzdürüyoruz'' diye ayet uydurmuş. Arap çöllerindeki deve çok işe yaradığı için ''deveyi biz yarattık'' diye ekleme yapmış. Güneşi biz doğuruyoruz , geceyi biz yaptık gündüzü biz yaptık , toplumları biz yok ettik ...diyerek durumdan vazife çıkartmış kendine.

Günümüzden de örnek verirsek yakın zamanda  Marmara depremi ardından dinci borazanlar hemen allah satmaya başladılar. Ama hiçbiri deprem bölgesindeki imar yolsuzluklarından bahsetmedi , belediye meclisi ve mütayitler arasındaki rüşvet çarkından dolayı usulsuz inşşatlara verilen ruhsatlardan kimse bahsetmedi. Dedikleri tek şey bize katılın , bol para verin ki allah da size acısın , sizi korusun..

İşte bu ve benzer durumlar açıkça gösteriyor ki din ile ahlak farklı şeylerdir. Artık bu ikisi birbirinden ayrılmalıdır.  Ahlak demek toplumun birlikte yaşaması için geliştirdiği ve sorgulanabilir kurallar dizisidir. Din ise bu ahlakın üzerine çöküp parazit gibi herşeyi kendine bağlayan sorgulanması yasak bir sömürü sistemidir.

Bu gerçeklik yüzünden din kültürü ile ahlak bilgisi dersleri okullarda ayrı öğretilmelidir. Bu ikisi birlikte öğretildiği zaman doğru ve yanlı nedir tam olarak açıklanamıyor.   Din ile ahlak birlikteymiş gibi gösterildiği için insanlar hala daha tanrılar bizi doğal afetlerle cezalandırıyor  zannetmektedirler. Halbuki doğal afetlerin sebep olduğu hasarlar yandaş mütayitler ile  hain siyasetçilerin rüşvet ve usulsuzluk çarkları nedeniyle olduğunu bilmeleri gerekir.  Bu iki kavram birbirinden ayrılmalı ki insanlar el öperek , sümük akıtarak değil de  doğa kurallarına uyarak daha güzel yaşanabileceğini anlasınlar.

bir  din  öğretmeni  olarak  ahlâkın  özel de  öğretilmesi  gerektiği  fikrinize  katılıyor  salt  bilginin  çok  ahlaklı  bireyler  ortaya  koymadığını  düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

bir  din  öğretmeni  olarak  ahlâkın  özel de  öğretilmesi  gerektiği  fikrinize  katılıyor  salt  bilginin  çok  ahlaklı  bireyler  ortaya  koymadığını  düşünüyorum.

Sen din öğretmeni misin..!!?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Bu gerçeklik yüzünden din kültürü ile ahlak bilgisi dersleri okullarda ayrı öğretilmelidir.

İkisininde okul müfredatından kaldırılması lazım. Böyle dersler çocukların beyin gelişimine zarar verir. Ahlak dersi içinde modern hukuk felsefesi düşünülebilir.

Sitelerde Paylaş

İbadetler ve dini ritüeller hiç kimseyi iyi insan yapmaz. İyi olan zaten ibadet etmeden de iyidir.

Namaz, oruç, kilise , , sinagog gibi şeylerin hiçbiri insana faydalı değildir. Bir insan kiliseye gittiği için iyi olamaz. Bunun ispatlı canlı örnekleri hayatımızın her anında görülmektedir.

Bu yüzden din öğretisi tarih olarak öğretilmelidir. Ahlak kısmı ise insanların hatalarından ders alarak bulabilecekleri bir yöntemle ayrı bir ders olarak öğretilmelidir.

Geçmişte Türkiye'de vatandaşlık yada hayat bilgisi dersleri alan insanlar çevreye daha duyarlı iken son 15 yılda bu derslerin kaldırılmasıyla yerine konan din derslerini öğrenerek yetişenler bir hayvan kadar bile duyarlı değiller.

Bu bile dinin insanı iyi yapmadığını açık ispatıdır.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

soruldu  doğru  yanıt  verdim  ki  öyle  olsa  ne  olur  olmasa  ne  olur 

Sen hele bir yemin et, çünkü din öğretmenlerinin bu kadar bozuk Türkçe bildiklerini zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

inanıp  inanmamak  size  kalmış  ben  doğruyu  söyledim.Kaldı  ki  o  kadar  mühim  bir  konu  değil neticede. 

Bence çok mühim bir mesele.

Teist olduğunu ălenen itiraf ettin nihayet, dolayısıyla yemin etmek çok zor olmasa gerek.

Hadi bekliyoruz...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence din kültürü dersinde sadece islamı öğretmek yanlış.Ve din dersinde tüm dinleri tarafsız ve doğru bir şekilde çocuklara öğretilmesi lazım.Mesela hristiyanlığı,museviliği,Budizm,Hinduizm gibi dinleri doğru ve tarafsız öğretilmelidir.Ve ahlak dersi ayrı olmasına bende katılıyorum.Tabi din dersi olacaksa böyle olmalıdır.Eğer İslam propagandası olacaksa,din derslerinin kaldırılması gerekir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

ee  sonra  ne  olacak  teistim  diyorum  sonra?

Sonrasına bakarız...

Hadi yemin et, din öğretmeni olduğuna dair.

Bekletme bizi ve bilhassa sevgili @teflon´u, çünkü bilhassa kendisinin size çok emeği geçmiştir.

Bari onu üzme...

Sitelerde Paylaş

Tehdit altında alınan ifade geçersizdir. Bunu Muhammed işkence altında kalarak din değiştiren arkadaşına da soylemistir. Öyle ise  cehennem tehditi veya cennet rüşveti ile yasamak gerçek değildir. İkiyüzlülüktur. Öyle ise patron , pardon tanri mensuplarından neye sukretmelerini ister.

Ozgurken , doğru ve şeffaf iken ikiyüzlü şarlatan oldukları için mi sukretsinler?

Gördüğünüz gibi din ahlak değildir.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 09.05.2019 at 20:16, akılsızşuursuzatom said:

ee  sonra  ne  olacak  teistim  diyorum  sonra?

@kavak ı tebrik ederim öncelikle. Saygılar bizden.

Benim aklıma bile gelmeyen bir noktayı sezinlemiş ve yakalamış.

Ben beyanını direk doğru kabul ettim ( ve bi yaşıma daha girdim resmen zoraki)  :)

Ama sana yemin edebilir misin denmiş ve sen resmen kıvranıyorsun....?!!?

Şok üstüne şok, ne diyelim..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

@kavak ı tebrik ederim öncelikle. Saygılar bizden.

Benim aklıma bile gelmeyen bir noktayı sezinlemiş ve yakalamış.

Ben beyanını direk doğru kabul ettim ( ve bi yaşıma daha girdim resmen zoraki)  :)

Ama sana yemin edebilir misin denmiş ve sen resmen kıvranıyorsun....?!!?

Şok üstüne şok, ne diyelim..

ben sizin sorduğunuz soruya mukabil dedim yemin etsem ne olacak etmesem ne olacak ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...