Jump to content

evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

Recommended Posts

iddiam çok büyük arkadaşlar, evrendeki en mantıklı en güçlü ve gerçeğe ve gerçek tanrıya en yakın inanış, deizmdir..

çogu filozof ve bilmci deizme din değil desede, ben deizmin ve evrensel adaletli tüm insanlığı ayrıştırmadan birleştiricek, bir ahlaki bir din olduğuna inanıyorum.

Deizm, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden Tanrı inancıdır.

deizm her türlü insancıl ispatı ve insancıl iddiaları reddeder, sadece tanrının var olduğuna inanır. 

deizm aslında bilmsel bir dindir, ve bilimde  her yeni keşfinde, tanrıya geresinim duyan termodinamik yasaların , mantıgını dahada güçlendirir.

kısaca deizm bilimsel ve geliştirici bir dindir. kitabı bilim ve doga, ilmide yaşamdır, peygamberide insan aklıdır. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 225
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

35 dakika önce, Tengrizm18 yazdı:

Deizm bir din değildir.Deizm,ateizm,agnostik gibi bir felsefi akımdır.

bu benim sahsi düşüncem, benim düşüncemde diğer teoriler gibi benim düşüncem,deizm, felsefe değildir, felsefede tanrı yada 

tanrı  inançları ve betimleri yoktur.

deizm aslında gerçek bir din olabilir, bunu geliştimeye çalışıyorum, deizme en yakın inanışta agnostisizmdir.

agnostisimz belirsizlik ilkesinden çok belirlemicilik ilkesine göre şekillenmiştir.

tanrı yok demez, tanrı belirsiz derken aslında gizli özne kullanır.

tıpkı deizm gibidir. deizmde tanrının göreceli olmadıgına inanır. yani deizmin tanrısı gizemlidir. 

bilinemez der.

kısaca;

dünyada deizm ve agnostisizm   dışındaki her inanış, ispatsızdır, dahada önemlisi, deizm insanları birleştiricek kadar 

değerli bir inanıştır.

içinde peygamber kitaplar olmadıgı için ayrışmada olmuyacaktır, ve sonuçta her birey deist olsaydı,

dünya çok daha iyi ve huzurlu bir yer olabilirdi.... her farklı düşüncenın temel kaynagı, felsefik ve vahiyci 

inanışlardır... 

deizm bu farklı zihinleri tek zihin haline getiricek bir inanıştır.. 

içinde tanrı hariç her türlü, zihinsel aktivite bulunan inanışlar felsefedir..

örnegin atheizm felsefedir. inanış değildir. inanış betimlerinin kaynagı tanrıdır.

içinde tanrı olan her inanış dindir. ve deizmin içindede tanrı inancıu vardır. deizm gerçek bir dindir.

ve tanrıya en yakın inanıştır.. 

Sitelerde Paylaş

Deizm, ateizme giden süreci tamamlayamamış olanların durak yeridir, orada kalındığı müddetçe gerçeklikten söz edilemez, çünkü olabilir, ya varsa gerçeklik değil hayaldir.

Şimdi sen bir hayali, "gerçeklik" diye başlık attın, bu açıkça bir komedi oldu, hani deseydin ki, "en güçlü hayal deizm" o zaman olurdu.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Deizm, ateizme giden süreci tamamlayamamış olanların durak yeridir, orada kalındığı müddetçe gerçeklikten söz edilemez, çünkü olabilir, ya varsa gerçeklik değil hayaldir.

Şimdi sen bir hayali, "gerçeklik" diye başlık attın, bu açıkça bir komedi oldu, hani deseydin ki, "en güçlü hayal deizm" o zaman olurdu.

çok saçma bir yorum, deizmin içinde tanrı var, nasıl atheizme giderki? içinde septik veya nihilist düşünceler deseydin, anlardımda,

sen iyice uçmuşsun, atheizme giden bir süreç yoktur, bu tamamen uydurma bir terımdır.

teist iken atheist olanlar var bunlar deizmı veya agnostisizmı pasmı geçmiş? yanii...

bu başık hayali gerçek olabilir, ama atheizmin ve teizmin hayallerinden daha gerçekçidir. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

İnsanlar 5 yaşına geldikten sonra ateist olmaya karar veriyor öyle mi?

5 yaşında atheist yokmu sanıyorsun? dostum. seni severim bilirsin, akllı adamsın ama ara sıra arızaya bağlıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Ateistlerin yüzde sekseniı 5 yaşında ateist olmaya karar veriyor değil mi?

insanlığın başlangıcında ilk kabileler afrikada ve amazonlarda, yaşıyorlardı. bunlarda büyük olasılıkla çoklu tanrı inancı

yoktu, henüz çoklu tanrıları anlıyabilicek kadar gelişmemişlerdi.

kabilelerde 5 yaşındakı çocuklar atheist idi..

işte sana ispatladım günümüzde hala nesli tükenmiş kabileler var ama çok azlar onlarda atheisttir. şaman veya

çoklu tanrı inançları yoktur.... 5 yaşındakı bir çocuk atheist olabiliyormuşş  gerçekten..

ben % 80 demedimki, bunda nerden çıkardınız? anlıyamadım. ben genelleme yapmadım sadece 

5 yaşında atheist olunabilceğini ispatladım. 

Sitelerde Paylaş

Evreni yaratirken istemsiz kendini yok etmis tanri kavramida mantikli olmali. Evren tarafindan parcalanmis ve tüm parcalari cok uzaklara biryerlere sacilmis. Evren genisledikce o parcalar ezilip suyu cikarilacak.

Sonucta evren tarafindan uygunsuz bulunup, kabul görmeyip kütle miktarini etkileleyeceginden disarida kaliyor, iceri sizinti yapmiyor.

Ilgisiz alakasiz bir tanriya yok tanri/ olmayan tanri de , hatta etrafa pisligini birakmis birine neden tanri diyorsunuzki o bile garip. Bu evreni yaratan tanri ise, hersey bir tanri. Birseyler ortaya cikaran hersey tanridir. Tanri nedir ?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, karamsarhuman said:

inanç olduğu doğru, ama atheizmden daha gerçekçi bir hayal oldugu kesin..

Tabii, tabii, öyledir! Ateizm hayal falan değil, apaçık gerçeğin ifadesidir. Deizmin nesi gerçekçi, uydurulan dini bir karaktere inanmanın neresi gerçekçi?

Sitelerde Paylaş

deizmin ahlaki değerleri, kişisel ve bireysel değildir, ahlaki değerlerin tanımı yapılırken, içinde kişisel ritüeller veya bireysel

monoteizm aklımları yoktur.

bilmsel verileri ve yaşamsal bir takım olguları, ahlaki değerlerin tanımı yapılırken, kullanır.

deizmin eleştirisi, pegamberler ve kitaplara göre yapılamaz, içinde ayetçi ve hadisçi ,unsurlar bulundurmaz, deizmi eleştirmek

zordur..

açığını bulmak kolay değildir. yalnızca tanrıya inanmak bir eleştiri unsuru oluşturmaz.

deizme, akıl dışı hipotezleri ve tezleri rededer. 

tanrının varlığını savunurken, yokluğuna dair, teorilerin asılsız olduğuna inanır.

deizm din olabilir, ama imanla karıştırılmamalıdır. inanç ve iman farklıdır.

iman kavramı teizmin , bireysel savunusudur.

deizm ise iman yerine bilmsel olarak varlığını kabul ettiği tanrıya inanç betimlerini kabul etmiştir.. 

Sitelerde Paylaş

Bırakın adam deizm de rahatlık buluyorsa ona inansın. İslam virüsünden kurtulmuş önemli olan o değil mi... 

Keşke şu ülkedeki müslümanların hepsi bari deist olsada en azından tanrı korkusu olur! Çünkü bu  cahil müslümanların sağı solu belli olmaz. Kötülük yapmalarını engelleyen tek şeyin allah,din,kitap olduğunu itiraf eden adamlardan başka ne bekliyebilirsinki.... Bu tip eğitimsiz adamların ateist olması çok tehlikeli .Bizim bir avrupa,japonya ve güney kore gibi olmamıza çok çoook uzun yıllar var.  (He bu arada bu ülkede hala en pislik ve en ahlaksız şeyleri yapanların müslüman olmasıda aşırı trajı komik)

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, sağduyu said:

Bu deist tanrısının özellikleri nelerdir? Evreni ve canlıları nasıl yaratmıştır?

Teknik olarak, adam biraz doğru söylüyor. Bir tanrı var, nemenem şey olduğu belli değil, bu herşeyi de işte bu şekilde, olduğu gibi yaratmış. Temel olarak yaklaşım bu. Bakarsak, evet, din olarak bilinen şeylere göre daha tutarlı, hani o şeyler diyorsa, "bir iğne bile ustasız olmaz, bu koskoca kainat nasıl ustasız olabilir?". Olayın bu tarafına, kendi çaplarında, "yanlış olsada" bir cevap bulmuş oluyorlar. Farkları, bu saçmalıkla kalmış olmaları, dinler gibi, bunun kuyruğuna bir kangal çan takıp, yok peygamberler, cennetler, günahlar falan gibi yalanlar, daha büyük zırvalar eklemiyorlar. 

Yani, aslolarak doğru olmasa da, teknik olarak daha az zırvalık ve nerdeyse sıfır yalan ile, daha isabetli bir noktada bulunuyorlar. 

Velakin, bu deizmin bir din olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Dinler, bir tanrı tarif etmez, bir tanrı tarafından tarif edildiği iddia edilen bir sistem tarif eder. Ve bakın, pek çok büyük din, tanrı tarif etmekten de kaçar, hiç oralara girmez. Yani, bir şeye din denebilmesi için, bir öğretisi, bir kültürü, ibadetleri, günah sevap kavramları falan da olması gerekir. Deizm, bunları içermez, bu nedenle de bir din olarak değerlendirilemez. 

Basitçe şöyle bir örenk verelim. 

Her dinden bir rahibi bir yuvarlak masaya oturtup ortalarına bir kadın ve bir elma koysak.

Rahpilerden, müslüman olanı "benim dinime göre elma helal, bir nimet, allah vermiş yeriz. Ama bu kadına bakarsam zina olur, dinim bunu yasaklar", hristiyan olanı başak bir şey, yahudisi, brahmanı falan falan başka başak şeyler diyecek, elma ve oradaki her şey için bir şekilde dinine bir yaslama yapacak, halini, hareketini o dine dayandıracaktır. Ama deizmin, bunlar gibi dayanacak bir noktası yoktur, arkası boştur. Bu açıdan, bir inanç sistemi olmaktan uzaktır ve din olarak kabul etmek yanlıştır. Zira, dinler, tanrıcılık oyunu değil, baya bir inanç sistemi ve onun şekillendirdiği bir hayat tarzını ifade eder. Öyle ki, tanrısız dinler bile vardır dünyada. 

Sitelerde Paylaş

Bir güç var ama tanımlanamıyor = Deizm

Tanımlanamayan bu gücü insan aklı nasıl tanımlayabilir? 

Eşcinsel deistin tanrısı homofobik olamaz mı?

Homofobik deistin tanrısı eşcinsel sevici olamaz mı?

Akıl bunları nasıl çözebilir?

Deizm net bir belirsizliktir. Belirsizlik kaosa yol açar. Orada bir Tanrı var ama tanımı beni ilgilendirmiyor diyen deist çok nadiren çıkar çünkü insan mutlaka o Tanrı’yı tanımlamak isteyecektir, beyin bundan kaçamaz. 

Ama kimin aklına göre tanımlanacak?

Al sana büyük bir problem.

Bu akla pranga vurmaktır.

Deistlerin bu belirsizlik ve kaos ortamından kurtulmasının tek yolu ve tek gerçek akıl özgürlüğü ateizmdir. Tanrıyı çıkıp kendini göstermedikçe yok kabul etmektir. Akla uygun olan budur. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...