Jump to content

evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

Recommended Posts

10 minutes ago, karamsarhuman said:

güzel soru, ben atheizmden farklı düşünmüyorum, sizinle tek farkımız bilmsel ve metafizik kanıttır. siz metafızık yasalara

inanmıyorsunuz, biz deistlerde  tanrının metafizik bir hiçlik oldugunu iddia ediyoruz.. 

desitlere göre tanrının bilmsel kanıtı yoktur .çünkü tanrı evren değildir bu panteizmın savunusudur.. 

biizm tezlerimiz güçlüdür.. hafife alınması ciddi hata olur.. 

yaratılmış bir gerçeklık varsa inanın bana yaratılanın bilgisi dışındakı tek kaynak ve ispat aklımızdır..

yaratılış teorisinde yalnızca tanrı vardır. peygamberlerin ve kitapların tanrılar farklıdır. biz desitlerin

tek tanrısının adı ismi ve karakterstik özellıklerı yoktur. bilmsel değildir.

Yani hayali bir şey diyorsun, eee, işte biz de onu diyoruz. Ortada tez mez yok, ne idüğü belli olmayan hayali bir iddia var. Ne bilimsel, ne mantıksal, ne de akılcı bir temeli var, tamamen hayal ürünü bir şey, bir inanç.

Ben de diyebilirim ki, tek bir tanrı yok, birden fazla var, hem tanrılar, hem tanrıçalar. Üstelik bu iddia seninki kadar da saçma değil, senin iddianda hiç bir taş yerli yerine oturmuyor, ama benimkinde en azından bazı taşlar yerine oturuyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 225
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani hayali bir şey diyorsun, eee, işte biz de onu diyoruz. Ortada tez mez yok, ne idüğü belli olmayan hayali bir iddia var. Ne bilimsel, ne mantıksal, ne de akılcı bir temeli var, tamamen hayal ürünü bir şey, bir inanç.

Ben de diyebilirim ki, tek bir tanrı yok, birden fazla var, hem tanrılar, hem tanrıçalar. Üstelik bu iddia seninki kadar da saçma değil, senin iddianda hiç bir taş yerli yerine oturmuyor, ama benimkinde en azından bazı taşlar yerine oturuyor.

bak bu iddia gerçekten olmaz imkansız, aynı anda 2 farklı tanrı ama aynı evren konusunda yaratılış imkansızdır. evrenı kim 

var etmişse sadece 1 kontrol yöntemi işler.

2 kontrollü bir -metafizik yaratılış, olmaz.

çünkü yaratılış tek bir kaynaktan oluşur. diğer tanrıda farklı bir evren yaratabilr. 

o zaman trılyonlarca tanrı trilyonlarca evren  paralel evren vardır bu iddia zaten deizmın en güçlü iddiasıdır..

ama deizme göre 1 evren+ 1 tanrıdır... bunuda ispatladıgımıza göre sıradakı soruyu alabilirmiyim? 

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, karamsarhuman said:

metafizik gerçekliğe dayanan bir yaratılış var ise, bu nasıl ispatlanabilir? atheizmin en güçlü savunusu bilimsel verilerdir..

Metafizik gerçeklik diye bir şey yok ki, ona göre olan falan gibi bir terane olsun.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, anibal yazdı:

Hiç bir şeyin, yokluğu ispatlanmaz. Ancak varlığı ispatlanabilir ki, ispatlanamıyorsa, demek ki yoktur.

Bir şeye kesin yoktur diyebilmek için, gayet tabi o kesin olarak yoktur dediğin şeyin yokluğunu ispatlaman gerekir. Bu sadece tanrı nin varlığı veya yokluğu ile sınırlı değildir. Birçok şey için geçerlidir. 

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

bak bu iddia gerçekten olmaz imkansız, aynı anda 2 farklı tanrı ama aynı evren konusunda yaratılış imkansızdır. evrenı kim 

çünkü yaratılış tek bir kaynaktan oluşur. diğer tanrıda farklı bir evren yaratabilr. 

o zaman trılyonlarca tanrı trilyonlarca evren  paralel evren vardır bu iddia zaten deizmın en güçlü iddiasıdır..

ama deizme göre 1 evren+ 1 tanrıdır... bunuda ispatladıgımıza göre sıradakı soruyu alabilirmiyim? 

Yazdıklarına bakarak, rahatlıkla bir Müslüman olduğunu söyleyebilirim. Ben şuyum demekle o şey olunmaz.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

evet benimde dikkatimi çekti, bu yüzden deist oldum....açıkçası yaşamdan hiç memnun değilim, ama tanrı gerçeğini 

inkar etmek mantıklı gelmiyor.

inanki bu soruyu her gün en az 3 saat düşünüyorum.

kim bu tanrı? amacı nedir? bizden ne istiyor? bizden birşeyler istediği kesin ama ne? 

varlığımızın amacı nedir? 

bu sorulara insnların mantıklı cevap vericeğini hiç sanmıyorum..

sanki evrenın içindeki bir topun içinde hapis gibiyiz..... gerçek önümüze çekilmiş karanlık bir perde gibi.

insanlar yaşamı bilmsel olarak deist olarak düşünselerdi.. yaşamın arkasındakı gerçeklıkte.

bir gerçeklık daha oldugu gerçeğini anlarlardı.

akıl bunun için var. akıl peygambere inanmak kitaplara inanmak için değil. bunları düşünmek için var.

akıl varkı atheismde deizmde var..

Insanlik tarihi boyuncada bir iz bulunamamis,

Günes , ay tutulmasi, bir kac süper nova patlamasi, kuyruklu yildizlar disinda bahsi gecen bir detay göremiyoruz.

Dogon kabilesi ziyaretcileri de bir masal, 300 milyon yil yasinda genc bir sistemden ultra hizli evrimlesip dünyaya gelenler.

Deistin tanrisinin yaptiklariyla ilgilenmeme gibi bir sorumsuzlugu var.

Bugüne kadar hic mi bir kivilcim cakmaz.

Bundan sonrada kipirdamadan duracak bir tanriyi düsünmek zaman kaybi. Düsünerek bulunacak sey de degil. Araman lazim.

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, Pitaya said:

Bir şeye kesin yoktur diyebilmek için, gayet tabi o kesin olarak yoktur dediğin şeyin yokluğunu ispatlaman gerekir. Bu sadece tanrı nin varlığı veya yokluğu ile sınırlı değildir. Birçok şey için geçerlidir. 

Yok böyle bir martaval, kesin ve net.

Varlığını ispat edemiyorsan, yoktur. Ve bu her şey içinde geçerlidir. Mesela, şu an kafasını senin kıçına sokmuş bir timsah var diyorum, ispatlayabilir misin yokluğunu?

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, karamsarhuman yazdı:

peki ben sana einstein kadar zekice bir soru sorayım, sence neden eşcinseller her zaman tercihini kadın olarak belirliyor.

kadın hormonu neden daha ağır basıyor ?sonuçta çift cinsiyetli bir homo, öyle değilmi?çift cinsiyet östrojen ve testesteron hormonları eşit üretmesi gerekmiyormu? buda bana çok garip geliyor...

ama her zaman eşcinsellerin % 100 ü kadın östrojen hormunu daha fazla salgılıyor, bunun sonucundada

kendilerini kadın gib ihissediyorlar... ilginç değilmi? bunun nedeni nedir? 

Böyle bir şey yok, neden-sonuç ilişkisinde değiller, onların nedeni henüz bulunamadı.

Böyle mutlu iseler onları Tanrı fikriyle rahatsız etmenin anlamı yok.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Pitaya yazdı:

Birde körü körünelik var. O ne olacak peki? Bu konuda en dürüstçe yaklaşım panteizme aittir. Ateizm, deizm ve berisi, körü körüne gidilen bir yol üzeredir. 

Panteizm duygusal bir süreç, ateizm nesnel bir süreçtir.

Panteizm yalana , ateizm doğruya müsaittir.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Pitaya said:

:)

"Bir çok şey" derken? Nedir o "bir çok" şey..? Neden hangi kısmı dahil, diğer kısmı neye göre hariç? 

Bir örnek alalım mesela..

(İhtimal ki önceki tecrübelerine binaen, gardını almaya çalışmışsın ama, hayırlısı...)

Millet daha var olabilme ihtimali, hakkını elde edememiş, ihtimal mazbatasını dahi alamamış bir "şey" için, bir de yokluk ispatı istiyor. O ne menem bir şeyse tabii..

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, deadanddark said:

Insanlik tarihi boyuncada bir iz bulunamamis,

Günes , ay tutulmasi, bir kac süper nova patlamasi, kuyruklu yildizlar disinda bahsi gecen bir detay göremiyoruz.

Dogon kabilesi ziyaretcileri de bir masal, 300 milyon yil yasinda genc bir sistemden ultra hizli evrimlesip dünyaya gelenler.

Deistin tanrisinin yaptiklariyla ilgilenmeme gibi bir sorumsuzlugu var.

Bugüne kadar hic mi bir kivilcim cakmaz.

Bundan sonrada kipirdamadan duracak bir tanriyi düsünmek zaman kaybi. Düsünerek bulunacak sey de degil. Araman lazim.

Dogon mevzusu bir masal değil. Masal başka bir şey. Ona bir tür mit, efsane demek lazım. Gerçi bu çok fazla şey değiştirmez, aralarında çok fazla fark yok. Ama tanrı denen şey, bir masal, safi masaldan ibaret.

Neden bu izahat? Şimdi gidip Dogonlar ve uzaylı "tanrıları" nı mı savunacağız? Elbette değil. Ama masal ve efsane arasındaki fark gibi, bu dogon mevzusu iyi bir örnek.

Tanrı, bir masal, tamamen hayal ürünü, zamanı, mekanı, ismi cismi olmayan, var olması ihtimali dahi olmayan hayal mahsulü bir masal kahramanı.

Dogonların hikayesi ise biraz farklı. Uzayda bir yerlerde başka hayatlar olması, dünyaya gelebilecek seviyeye gelmeleri falan mümkün, gayet olası, gayet doğal haller içersinde bir mevzu. Bunun ispatı da biziz işte, burdayız. Bu hikaye ile bir masal olan tanrı arasında alaka yok.

Ama 300 milyon yaşında falan filan... Ya, 10 milyon yıl önce başka bir gezegenden o sisteme göçmüşlerse? Rahat mı batmış bu uzaylılara da göçsünler mi? Bak biz de göçmek zorundayız, güneşimiz sönecek, patlayacak, şişip dünyayı yutacak vs. vs. Tamam bizim güneşimiz şişip bizi ya yutacak, daha büyük ihtimalle yutmayacak ama dünya yaşanmaz bir yer olacak. Ya dogonların uzaylıları da böyle bir duruma maruz kaldılar, güneşleri patladıysa mesela? Hiç bir gezegenin yıldızı, ezeli ve ebedi olamaz sonuçta.

İkisinin arasındaki farkı anladın mı, bilmiyorum pek. Birisi, olması ihtimali olan bir şey, gayet mümkün. Neden, bizim var olmamız, onların da olabileceğini gösteriyor. Ama tanrı, bildiğin masal kahramanı, bir uydurma, aslı, astarı olmayan bir martaval.

Peki dogonların uzaylıları var mıdır? Olduklarına dair, yani varlıklarını gösterecek hiç bir kanıt yok. Demekki onlarda yok. Hepsi de bundan ibaret.

Tanrının bırakın olduğunu, olabileceğini dahi gösteren hiç bir şey yok. Tanrının var olabileceğini düşünmek dahi, ancak beyin sulanmasını gösterir, o kadar. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Pitaya yazdı:

Bir şeye kesin yoktur diyebilmek için, gayet tabi o kesin olarak yoktur dediğin şeyin yokluğunu ispatlaman gerekir.

Şimdi şöyle yapalım.

Örnekler üzerinden gidelim.

Sen tanrı var diyorsun.

Ben de yok diyorum.

Sen yokluğunu,

ben de varlığını

ispatla diyoruz.

Sen varlığını,

ben de yokluğunu

ispatlayamıyoruz.

Sen var dedin ama ortada bir tanrı yok.

Ben yok dedim, yine ortada bir tanrı yok.

Ne oldu şimdi?

Her iki türlü tanrı yok.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, karamsarhuman said:

peki ben sana einstein kadar zekice bir soru sorayım, sence neden eşcinseller her zaman tercihini kadın olarak belirliyor.

kadın hormonu neden daha ağır basıyor ?sonuçta çift cinsiyetli bir homo, öyle değilmi?çift cinsiyet östrojen ve testesteron hormonları eşit üretmesi gerekmiyormu? buda bana çok garip geliyor...

ama her zaman eşcinsellerin % 100 ü kadın östrojen hormunu daha fazla salgılıyor, bunun sonucundada

kendilerini kadın gib ihissediyorlar... ilginç değilmi? bunun nedeni nedir? 

Zekice değil, cahilce bir soru sormuşsun.

Eşcinsellerin tercihini kadın olarak belirttiğini nerden uydurdun ki?

Eşcinsellerin %100'ü östrojen salgılıyor diye de bir diğer palavra sallamışsın. 

Ya utanmaz arlanmaz bir yalancısın, ya da salak bir cahil dümbelek, hangisi?

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, karamsarhuman said:

Hiç bir şey kanıtladığın yok, sadece olamaz diyorsun o kadar. Neden olamazmış? Mesela dünyada sürüyle imparatorluk, krallık, devlet kurulmuş, birbirlerini işgal etmişler, her şey içiçe geçmiş. Aynısı neden tanrılar ve tanrıçalar arasında olmasın?

Evrendeki zıtlıkları ve bunca çeşitliliği tek bir kaynakla nasıl açıklamayı düşünüyorsun? Tek bir varlıkta tüm bu çeşitliliğin ve zıtlıkların bilgisi nasıl olabiliyor? Ölümü, iyilik ve kötülüğü, erkek ve dişiyi yaratmayı, bunlara korku, merak, kıskançlık, aşk, nefret gibi duygular vermeyi, daha trilyonlarca çeşitliliği tek bir varlıkla nasıl açıklamayı düşünüyorsun? Nedir bu tek tanrı ısrarı?

Ayrıca ne kontrolünden bahsediyorsun? Bu evren ve canlılık sana bir şeyin kontrolündeymiş gibi bir izlenim mi veriyor? Ortada kaos ve rastgelelikten başka ne var?

Deizmin iddialarının eski masalların iddialarından hiç bir farkı yok, hepsi aynı zırvalık. İşkembeden sallamaktan başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Pitaya yazdı:

Yazdıklarına bakarak, rahatlıkla bir Müslüman olduğunu söyleyebilirim. Ben şuyum demekle o şey olunmaz.

bu kadar rahat olma, ben hristiyandım, sonradan deist oldum. ailemde hristiyandır... katolıktır. anne ve babam hala

sıkı  bir katolıktır..akrabalarımın % 90 nı hala katoliktir... aralarında  atheist akrabalarım ve deist akrabalarım var.. ama çok az.. müslümanlar ve hristiyanlaron peygamberi ve kitabı olur sen deizmi önce bir öğren istersen, 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, anibal yazdı:

Metafizik gerçeklik diye bir şey yok ki, ona göre olan falan gibi bir terane olsun.

anti  madde var, sen anti maddenin ne olduğunu bilmiyorsun üfürükten teyare olmaz, sayın anibal, anti maddenin nasıl oluştuğunu ,

anlıyamamışsın, hiçlikten  oluşuyor diyoruz, hiçliği kabul etmiyorsun bizde atheizmi kabul etmiyoruz, şimdi  oldumu?

anti madde hiçlikten oluşmaz diyorsan ispatlarsın olur biter.

daha bilmciler bile nasıl oluştuğunu çözemiyor sadece anlık gözlemliyorken , sen  nasıl ispatlıyacaksınki?

bu iş biyolojye benzemez kalın gelir sana..

benim iddiam şu anti madde hiçlikten oluşur. bunu tetiklemek içinde hadron depoları manyetik bir alan oluşturarak yüksek enerji verilerek .

atomlarla çarpıştırılır ortaya çıkan anti madde ile anti madde enerjisi farklıdır. anti madde anlıktır gözlemi çok zordur.

ama anti maddenin enerjisi ise saklanabilr. ve depolanabilr. arasındaki farkı bilmiyorsun daha anti maddeyi nerden biliceksin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...