Jump to content

evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

Recommended Posts

evet beylerrr son 100 metre anibal sol kulvardan atak yaptı, hızla geliyor bakalım bu atağa deadanddark   nasıl karşılık vericek  hep birlikte görücez. yoksa kazananı foto finişmi? belirliyecek, . çok heyecanlı son anlara girdik,  bakalım kim kazanıcak?:0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 225
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 hours ago, deadanddark said:

Ipucu vermeli.

Andromeda cok daha büyük. Dünya benzeri gezegen olasiligi Milkyway'e göre iki üc kat fazla.

Birseyden bir tane varsa ikincisi olabilir( yalniz bunu simdilik evrenimiz icin bir tane daha demek icin erken olabilir, olmayabilir, evrenimizden cok uzaklarda ondan ayri baska evrenler olabilir)

Andromeda'da hayat olma ihtimali bizden daha düşük. Bu, ancak, orada bizden daha az sayıda hayat var olmalı demek anlamını taşır. Daha da doğrusu, hayat görülme sıklığının bizim galaksimizden daha küçük olacağı anlamına gelir. Ama bizden daha büyük olması nedeniyle, toplamda samanyolunda olandan daha çok hayat olması da gayet mümkün. Sebebi de, bir takım garip şeyler, radyasyon bölgeleri, yıldız faaliyetleri filan falan. Mesela, galaksinin merkezine doğru gidince, hayat bulma ihtimalimiz yok gibi bizim galaksimizde. 

Tabi bunları, bildiğimiz tek hayat türü olan dünya hayatına benzer hayatlar için söyleyebiliyoruz. Olası başka yaşam türleri olabilir, fakat, olmadığı için, onlar için tek diyebileceğimiz yok oldukları. 

Bir takım angutların anlamadığı bir husus vardır. Parçalara bölerek gösterme yöntemi. Doğrudan gözlenemeyen olgular için kullanılır. Basitçe, röntgen veya mr dahi bu yöntemin bir cinsidir, bu sayede kafanı kırmaları gerekmeden beyninde tümör var mı görülebilir.

Hayat için bakacaksan, önce nedir bu hayat, nasıl oluyor, neyle oluyor bunlara bakarsın. Diğer olası hayat formlarını at şimdilik, bilinen bir hayat türü var, bizimki. Şimdi bakalım, bu hayat ne halttır? Şu bu ve o, biliniyor, meraklısı gider bakar. Bu nasıl ortaya çıkar, çıkıyor, şöyle böyle, bunlarda biliniyor. Bu bize, hayatın olabileceği ve olamayacağı yerleri gösteren bir şablon verir. Bu şablona göre bakarız, deriz ki, güneşte hayat olamaz. Ayda hayat olamaz. Merkürde de olamaz. Ama marsta, satürnün falan uydularında, hatta venüste bile hayat olması mümkündür. 

Bu şablona göre de, andromeda ya bakarsan, burada da bir sürü uygun yer olması kaçınılmaz, bu nedenle de orada hayat yok diyemezsin. Ama doğrudan görmeden, var hiç diyemezsin. 

Bu aradaki mevzuyu karıştırıyorsunuz. Varlığı bilinen bir durum, bir olgunun, doğrudan keşfedilemeyen bir noktada (zaman veya mekan olarak) var olup olmadığının tartışması başka şeydir. Evet, andromeda da hayat var olmalıdır, bu, olmaması için hiç bir neden yok demektir. Fakat, bugün, hiç bir şekilde orada hayat var diyemeyiz, neden, göremedikte ondan. 

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bana mantıksız gelen, kafamı kurcalayan sorular var.

1: neden=?milyarlarca galaksinin içindeki samanyoıllarının içndeki güneş sistemlerinin içndekı dünyalarda atmosfer tabakaları,yaşama uygun değildir.

2: neden kentrılyarlarca gezegen içinde ,ve milyarlarca güneş sistemi içinde  ve sadece bizim güneş sistemi içinde sadece

yaşanılabilr, bu gezgen vardır..

3. örnegın marsta tek hücreli amino asitler yaşıyabilr. ama bunun anlamı olmazkı.

4. neden yaşadıgımız gezegen hariç tüm evrendeki gezgenlerin atmosferleri ya yok yada zehirlidir.. 

5: bu kadar çok gezgen olmasının kime ne faydası vardır?

6: içi boş  gaz kütleli gezegenler niçin var?

7: atmosferi olan ama oksijen  üretmiyen gezgenler  niçin var olmuş olabilr. 

bu saydıklarım  yaratılış kusurları olabilrmi???

8: bizden çok daha gelişmiş medeniyetler gerçekten olsaydı, milyonlarca yıldır, neden bizi ziyaret etmediler.

yada ettilerde bizmi biilmiyoruz?

9: bizden daha gelişmiş medeniyetler, hangi galaksilerde yaşıyor olabilr? andromeda. olabilirmi? 

10. satürn ve venüste bizde ndaha gelişmiş medeniyetler olduguna inanmak çok güç..satürn güneşten çok uzak,yaşam formu olması zor gibi  bir ihtimal..Ama atmosferinde oluşan rüzgârlar ve jet akımları Jüpiter’inkilere benzer, hatta onlardan daha hızlıdır. Ekvatorda esen rüzgârların hızı saatte 1500 km’yi bulur.

bu yüzden satürnde canlı olması imkansız gibi. ..

11 :venüste ise,güneşe en yakın 2. gezgen oldugu için canlı olması çok zayıf  bir olasılıktır..venüs bildiğin lav gezegeni sıcaklık ortalam 470 derece ayrıca güneş patlaması olayı var.

Venüs’ün Fiziksel Özellikleri

Kütle: 4.8676 × 1024 kilogram

Yüzey Alanı : 4.60 x 108 kilometre²

Hacim: 9.28 x 1011 kilomemtre

arkadaşlar kusura bakmayın, klavyem iyice bozuldu, tuşlar basmıyor... en kısa zamanda değiştiricem

bazen kötü yazıyorum mazur görün.... lütfen..

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

1: neden=?milyarlarca galaksinin içindeki samanyoıllarının içndeki güneş sistemlerinin içndekı dünyalarda atmosfer tabakaları,yaşama uygun değildir.

2: neden kentrılyarlarca gezegen içinde ,ve milyarlarca güneş sistemi içinde  ve sadece bizim güneş sistemi içinde sadece

3. örnegın marsta tek hücreli amino asitler yaşıyabilr. ama bunun anlamı olmazkı.

4. neden yaşadıgımız gezegen hariç tüm evrendeki gezgenlerin atmosferleri ya yok yada zehirlidir.. 

6: içi bol gaz kütleli gezegenler niçin var?

arkadaşlar kusura bakmayın, klavyem iyice bozuldu, tuşlar basmıyor... en kısa zamanda değiştiricem

bazen kötü yazıyorum mazur görün.... lütfen...

Muhterem

Sizin kafanız mı iyi, yoksa hem yazılanları hem de kendi yazdıklarınızı okumama gibi bir huyunuz mu var ?

Zırvalardan seçmeler gibi olmuş...

Aman durun, umarım klavyeniz uzun süre işlevsiz kalır.

Zaten bugüne kadar düzgün yazdığınızı görenlerin olduğunu da zannetmiyorum.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
44 minutes ago, karamsarhuman said:

dikkat ettinmi? o dalırın sembolü neden illiminati kokuyor...ücgen piramiti n anlamı çok derindir.

o konulara hiç girmiyelim tehlikeli konulardır.

üçgen piramit, ve kapitalizmın sembolüdür.

kapitalizmi yaratanlar gerçek tanrılardır..  o para sadece bir seomboldür. dünyayı yönetirler se nevinde mışıl mışık uyurken seni gözetlerler.çünkü onlar evrenın efendisidir..

çünkü onlar, dünyanın gerçek hakimidir..

çünkü onlar senın evinin ve mirasının gerçek hak sahibidir.. çünkü onlar 40. katta otururlar..

Eğer birinci kattan biri, çıkıp 40. katta oturup yaşabiliyorsa, bu ancak o birinci katta olanların salağın biri olduğunu gösterir ki, birinci kat bile çoktur onlara, yer altında yaşayıp gün yüzü görmemeleri daha evladır. 

Merak ettiysen, mesela Morgan Freeman nasıl yaşamış, buna bir bakabilirsin.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, karamsarhuman said:

6: içi boş  gaz kütleli gezegenler niçin var?

8: bizden çok daha gelişmiş medeniyetler gerçekten olsaydı, milyonlarca yıldır, neden bizi ziyaret etmediler.

9: bizden daha gelişmiş medeniyetler, hangi galaksilerde yaşıyor olabilr? andromeda. olabilirmi? 

bazen kötü yazıyorum mazur görün.... lütfen...

Bu soruların tek bir cevabı var: Çünkü onu yaratan bir tanrı yok.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, anibal yazdı:

Eğer birinci kattan biri, çıkıp 40. katta oturup yaşabiliyorsa, bu ancak o birinci katta olanların salağın biri olduğunu gösterir ki, birinci kat bile çoktur onlara, yer altında yaşayıp gün yüzü görmemeleri daha evladır. 

Merak ettiysen, mesela Morgan Freeman nasıl yaşamış, buna bir bakabilirsin.

bunlar komplo teorileridir, morgan freeman sadece sinema  sanatçısıdır..senin bahsettiğin freeman başa bir freeman sanırım...  ben iannmıyorum.sende bu kitabı oku adı derin dünyayı yöneten 13. şeytanı aile.. roscvildlerden bahsediyor sen seversin bu tür konuları derinlemesine analiz et  bakalım..:)

https://www.wattpad.com/213407950-derin-dünya-dünyayı-yöneten-13-şeytani-aile

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, karamsarhuman said:

bunlar komplo teorileridir, morgan freeman sadece sinema  sanatçısıdır..senin bahsettiğin freeman başa bir freeman sanırım...  ben iannmıyorum.sende bu kitabı oku adı derin dünyayı yöneten 13. şeytanı aile.. roscvildlerden bahsediyor sen seversin bu tür konuları derinlemesine analiz et  bakalım..:)

https://www.wattpad.com/213407950-derin-dünya-dünyayı-yöneten-13-şeytani-aile

Bende yazar, amanda dünyayı benim sikim döndürüyor derim, var mı sence bunda bir problem? Derinlemesine bir analiz et, ha, ister misin?

Evet, o freeman. Git bak bakalım, adam kaçıncı katta doğmuş, yaşamış, şimdi kaçıncı katta yaşıyor?

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

Dünya koşulları benzer bir gezegen mutlaka vardır, canlılıkta muhtemelen oluşmuştur ama canlılığın bizim seviyemize vardığı veya varmadığı, bizi geçtiği muamma konular. Tartışmaya gerek yok çünkü açıklaması yok.

Hadi böyle bir medeniyet var diyelim, bize ulaşmaları için fizik ve termodinamik kanunlarını aşmaları lazım. Bu mümkün mü sence? 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Abdülmalik said:

Dünya koşulları benzer bir gezegen mutlaka vardır, canlılıkta muhtemelen oluşmuştur ama canlılığın bizim seviyemize vardığı veya varmadığı, bizi geçtiği muamma konular. Tartışmaya gerek yok çünkü açıklaması yok.

Hadi böyle bir medeniyet var diyelim, bize ulaşmaları için fizik ve termodinamik kanunlarını aşmaları lazım. Bu mümkün mü sence? 

Başka medeniyetlerin bizi ziyaret ediyor olmaları mümkün. Geçmişte değil, bugün bile.

Sen buraya kadar kalkıp gelecek bir medeniyet olacan, öyle ufolarla falan dalıp, hatta böyle kadınları kaçırıp tecavüz falan edicen? Bu sana mantıklı geliyor mu?

Ama, diyelim burada araştırma yapacaksın, neden ufak bir böcek kadar robotla inmeyesin? Şu hep gözden kaçar, dünya, dünyadır ve dünyalı yaşam için uygundur. Uzaklardan gelen başka bir medeniyet için, tahminen gezegenimiz feci ölümcül bir yer olacaktır. 

Ha, peki gelmişler midir? Şahsi kanaatim gelmedikleri, gelmeyecekleri de yönünde, salak mı bunlar, ne işleri olur bizimki gibi sıradan bir dünyaya gelecez diye uğraşsınlar.

Ama görüyoruz, dünyada salak çok, o yüzden uzaylıların da içlerinde salaklar olmaması için bir neden yok. Yani, genede pek emin olamıyor insan.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, anibal yazdı:

Başka medeniyetlerin bizi ziyaret ediyor olmaları mümkün. Geçmişte değil, bugün bile.

piramitler konusunda ne düşünüyorsun? piramitler geçmişten atıyorum, 7000 tıl önce mezopotamyaya inip , ilkel  kabileleri modernleştirmiş o esnadada piramitleri yaptırarak hem eğitmiş hemde o bölgede mısır ve civarında yaşamış olabilrmi? 

ben piramitlerin en güçlü ispat oldugunu düşünüyorum, 7000 yıl önce asansör yoktu, ama uzaylıların asansörrü vardı...

10 tonluk taşları nasıl 40 metre yukarı dizmeyi düşünüyorsun?

kafan alıyormu? mantıgın kavrıyormu? zihnin hayalini kurabiliyormu?

bu kadar zekimisin? yoksa havagazımı? 

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, karamsarhuman said:

piramitler konusunda ne düşünüyorsun? piramitler geçmişten atıyorum, 7000 tıl önce mezopotamyaya inip , ilkel  kabileleri modernleştirmiş o esnadada piramitleri yaptırarak hem eğitmiş hemde o bölgede mısır ve civarında yaşamış olabilrmi? 

ben piramitlerin en güçlü ispat oldugunu düşünüyorum, 7000 yıl önce asansör yoktu, ama uzaylıların asansörrü vardı...

10 tonluk taşları nasıl 40 metre yukarı dizmeyi düşünüyorsun?

kafan alıyormu? mantıgın kavrıyormu? zihnin hayalini kurabiliyormu?

bu kadar zekimisin? yoksa havagazımı? 

Piramitleri yapan adamların isimleri bile biliniyor, daha ne olacaktı ki? Piramitleri uzaylılar yaptı falan demek, insan aklına hakarettir. 

10 tonluk taşları, o kadar mesafeye dizmek falan, insan aklı için imkansız mı? Bu kadar mı zavallı görüyorsunuz insan aklını?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Abdülmalik said:

Nasıl mümkün? Diyelim ki 80 milyon ışık yılı ötesindeler, bu mesafeyi yok olmadan nasıl katedebilirler? 

Bir sürü yolu olabileceği biliniyor. Solucan delikleri falan filan. Ha, belki bilmediğimiz başka yollarda vardır, kim bilir?

İki şeyi ciddi ayrımını kullanarak bilmek lazım.

Olabilirlik ve olmuşluk. 

Bir şeyin olabilir olması, olmuş olacağı anlamına gelmez. 

Bir takım medeniyetlerin bunu başarabilecek olması, gayet olabilir. Ama bunun olmuş olduğuna dair, hiç bir şey yok ve olmuş diyemeyiz. 

Bu ince farkı anlamak, bilimsel vs. düşünmenin ilk hususudur. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Diyebilirim aslında. 

Ama soru o değil, soru, şu an seni ve sülaleni siken bir süper zenci için yok deyip diyemeyeceğin?

Bu kadar sinirlenecegini bilseydim üzerine o kadar gelmezdim ;) Konuyu boklu kuyuya cevirdin. Senin gibileri denilenleri anlayabilmeniz icin esek sudan gelinceye kadar dövmek lazim :))

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, anibal yazdı:

Boş boş konuşyurosun, sanki dünyanın suyu çıktıda, başka gezegen aramaya çıktık....

Ama bu bizim dünyamızın suyu çıkmadı diye, birilerinin gezegeni mahvolmayacak demek değil. Merkürün yörüngesinden çıkıp gelip bize toslama ihtimali bile ciddi bir ihtimal, biliyor muydun? 

Biz aramiyoruz simdilik,

uzaylilar ariyordu. Venüs yerine Dünya neden tercih edilmesin diyordum.

Ama bu bizim dünyamızın suyu çıkmadı diye, birilerinin gezegeni mahvolmayacak demek değil. Merkürün yörüngesinden çıkıp gelip bize toslama ihtimali bile ciddi bir ihtimal, biliyor muydun

Yörünge düzlemindeki acisal fark bence Merkürü Venüs ile bulusturmaya daha yakin. diyelimki Venüsü iskaladi ve dünyaya yöneldi bir sekilde ne yapabilirizki, mars in bu durumdan etkilenmeyecegide belli degil.Kacacak yer yok bizim icin, ben öyle görüyorum. Birilerinin gezegeni mahvolmadan cok önce bir yerlere kacacak zamani yakalamis ,siginacak bir gezegen bulmus olsunlar ne diyebilirim, bulduklari gezegen en azindan öncekini aratmasin bari.

Elbette bilmezsin kırmızı devlerin neden daha iyi olduğunu. Çünkü enerjisi daha temiz, zararlı ışınları daha azdır. Hatta, kızıl cüceler bile hayat için çok çok iyi iş görebilir. Sen eminim çok çok müsloş, evanjelist propagandası dinlemişsin, sanıyorsun ki, ancak bizimki gibi mükemmel bir sistemde hayat olabilir. 

O dedigin kizil devin dev olmadan önce ne tür bir yildiz oldugu duruma göre degisir. Bazilari günesten onlarca kat parlaktir.Kirmizi cücelerin tamami olmasa da en azindan bizi rahatsiz etmeyecek büyüklükte bir yol arkadasi yoksa sorunumuzu cözebilir.

Herneyse ben kendi tercihimizi nasil kullanabilecegimizi anlatmaya calistim. Uzaylinin ise ne yapacagi kendine kalmis.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Bir sürü yolu olabileceği biliniyor. Solucan delikleri falan filan. Ha, belki bilmediğimiz başka yollarda vardır, kim bilir?

İki şeyi ciddi ayrımını kullanarak bilmek lazım.

Olabilirlik ve olmuşluk. 

Bir şeyin olabilir olması, olmuş olacağı anlamına gelmez. 

Bir takım medeniyetlerin bunu başarabilecek olması, gayet olabilir. Ama bunun olmuş olduğuna dair, hiç bir şey yok ve olmuş diyemeyiz. 

Bu ince farkı anlamak, bilimsel vs. düşünmenin ilk hususudur. 

Kurt delikleri ve bilmedigimiz baska yollar , tüm  bu olabilirlikler  icinde deistin tanrisi icin bir olabilirlik olabilemez mi?

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Pitaya said:

Bu kadar sinirlenecegini bilseydim üzerine o kadar gelmezdim ;) Konuyu boklu kuyuya cevirdin. Senin gibileri denilenleri anlayabilmeniz icin esek sudan gelinceye kadar dövmek lazim :))

Siktir boktan laflar edersen öyle, ben n'apayım?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, deadanddark said:

Kurt delikleri ve bilmedigimiz baska yollar , tüm  bu olabilirlikler  icinde deistin tanrisi icin bir olabilirlik olabilemez mi?

Olamaz. Tanrı gibi bir iddia ancak doğrudan keşfedilerek kabul edilebilir olabilir. Çünkü, "similarity" durumu yok. Yani benzeri yok. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, deadanddark said:

Biz aramiyoruz simdilik,

uzaylilar ariyordu. Venüs yerine Dünya neden tercih edilmesin diyordum.

Yörünge düzlemindeki acisal fark bence Merkürü Venüs ile bulusturmaya daha yakin. diyelimki Venüsü iskaladi ve dünyaya yöneldi bir sekilde ne yapabilirizki, mars in bu durumdan etkilenmeyecegide belli degil.Kacacak yer yok bizim icin, ben öyle görüyorum. Birilerinin gezegeni mahvolmadan cok önce bir yerlere kacacak zamani yakalamis ,siginacak bir gezegen bulmus olsunlar ne diyebilirim, bulduklari gezegen en azindan öncekini aratmasin bari.

O dedigin kizil devin dev olmadan önce ne tür bir yildiz oldugu duruma göre degisir. Bazilari günesten onlarca kat parlaktir.Kirmizi cücelerin tamami olmasa da en azindan bizi rahatsiz etmeyecek büyüklükte bir yol arkadasi yoksa sorunumuzu cözebilir.

Herneyse ben kendi tercihimizi nasil kullanabilecegimizi anlatmaya calistim. Uzaylinin ise ne yapacagi kendine kalmis.

Venüsü tercih eden olmadı. Dahası büyük ihtimalle bizde tercih etmezdik, o günler geliyor olsa.

Merkür venüs çarpışmasında, dünyanın öyle mısırını patlatıp izleyebileceğini düşünüyorsan o başka. Ama, evet, merkürün bize toslama ihtimali gayet ciddi bir ihtimal.

https://www.space.com/6824-long-shot-planet-hit-earth-distant-future.html

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...