Jump to content

islamda namaz ve oruç kavramı hakkında kesin bilgi.

Recommended Posts

6 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Kuran'da namaz diye bir sözcük yok. Namaz Farsça yani İran diline aittir. Salat ise Kuran'da geçer ama anlamı yardım istemek , yalvarmak, destek olmak falan...

Bu yüzden Kur'an günde 5 yada üç kez yardım isteyin diyorsa bugünku iki salla bir bağla üç salla bir yat şeklinde yapılan ritüeli yardım ile alakası yok.

Böyle yapanlara yardım gelmediği de açık belli.

Ateizmin bile bokunu çıkardınız.. Bravo..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

25 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Yukarıdaki sorularımı size de sorayım:

6 saat önce, kavak yazdı:

Günlük namaz sayısı hakkında tüm İslam dünyasında ihtilaf var mıdır yok mudur ?

Malum kitapta somut olarak günde kaç vakit namaz kılmaktan bahsedilir ?

Artı,  yanılmıyorsam Şiiler günde üç vakit namaz kılıyorlar. Bu ne iştir ?

Kısa ve öz yanıtlarınızı, bekliyoruz...

Sitelerde Paylaş

çıkmıştım ama yeni gördüm  :

namaz zaten Kur'an da yoktur. namaz farsçadır doğru demişsiniz.ama arapçada namazın karşılığı salattır işte. salatta Kur'anda geçiyor.

savmı salat haccı zekat diye kısaltmalar yapılırdı  tekerleme savm oruç salat namaz 

camii de yok  arapçada karşılığı mescid dir secde den gelir namazın en önemli kalbi rüknü secdedir.

namaz tüm islam dünyasında beş vakittir ve her vakitte kaç rekkat var ise aynıdır sabah 2 sünnet 2 farz gibi

sadece kılınış şeklinde değişiklik var

misal malikiler ve şiiler ellerini bağlamazlar ellerini yana sallarlar

hz peygamberin hem elli bağlı hemde yana salarak kıldığı şeklinde rivayetler gelmiştir şiilerin hadis kaynağı farklıdır sunni camia buhari gibi kuttubi sitte denilen altı hadis kitabını asıl kabul eder şiiler kutubu erba denilen 4 hadis kaynağı var belli yerlerde ortak hadisler vardır tamamen birbirinden farklı değildir

şiiler veya caferiler 3 vakit kılarlar ancak 2 vakti cem ederler yine beş vakite çıkar

öğle ile ikindi ve akşam ile yatsıyı birleştirirler sabah ile beraber 3 vakitte beş namaz da kılınmış olur

ama şiilerde 5 vakit de kılınıyor  kaldı ki namazların cem olayı belli şartlarda sunni lerde de olur

dediğim gibi hz peygamber bazen cem etmiş  bu vakidir ama her zaman mı cem etmiş orası ayrı hadis kaynakları farklı zira.

Sitelerde Paylaş

islam fıkıhında farklılıklar  yorum farkından gelir kitabın aslından gelmez.nasıl ki aynı kanun maddesi farklı kişilerce farklı yorumlanır

Kur'an da böyle

misal imamı azam  cima ile abdest bozulur derken lms fiilinden imam şafii kadına değdimi yani kolun değdimi abdest bozulur der

şaffilerde kadın değdimi abdest yenilenir bildiğim kadarı ile bu mahrem kadın olsa dahi  böyledir.

ancak bu her konuda değil

kati nas uygulama hadis var ise zaten aynen uygulanır

değilse kıyas icma  ictihada gidilir.

misal: aklı gideren o zaman da sadece içki idi

şimdi aklı gideren bir dünya uyuşturucu var

kıyas ile hepsi aklı giderdiği için içki ile aynı muameleyi görür.

yani kitab sünnet icma kıyas diye gider kıyas ictihaddır zaten

islam öyle donuk bir din değil 

Sitelerde Paylaş

Namaz vakitlerini güneş gösterir (11:114, 17:78),

hac vakitlerini hilaller (2:189),

orucun vaktini ise Şehru Ramazân diye bilinen dolunay gösterir (2:185).

Ama

kamerî yılın Şehru Ramazânı başkadır

gökteki Şehru Ramazân başka.

Gökteki Şehru Ramazânı Allah 13ncü ay aracılığıyla vakten sabitlemiştir

kamerî yılın Şehru Ramazânı ise o mevsim senin bu mevsim benim gezer.

İslam dünyası, o yüzden orucunu her yıl başka bir ayda tutuyor.

Sabah namazını

güneş doğduktan sonra kılmak gibi bir şey bu.

Din adamları, ilahiyatçılar bunun ayırdındalar

ama susmak zorunda görüyorlar kendilerini

çünkü bu büyük yanılgı İslam dünyasına doğru diye ezberletilmiş.

Olan olmuş,

atı alan Üsküdar’ı geçmiş.

Sitelerde Paylaş

Uzun süredir Kuran'da ki her surenin,ayetin İncil' de karşılığını arıyorum.ilginç çarpıcı sonuçlarla karşılaştım ve karşılaşmaya devam ediyorum....bunlardan en önemlisi namaz ve oruç.özellikle oruç.

(Kesin olmamakla beraber) iddiam şu

İncil' de "son akşam yemeği " iftar yemeğini ; teravih namazıda İsa' ya ihanet eden Yahuda İskariot 'un İsa  'yı ele vermek için "gece " (veya akşam ) sofrayı terkedip dışarı çıkmasını temsil ediyor olabilir.

Son akşam yemeğinde İsa ,İskariot' un ihanetini haber vermek için "biriniz bana ihanet edecek " der. havariler "kim o ya Rab ?" diye sorar.İsa "lokmayı kime verirsem o "der.Lokmayı İskariot' a verir.İskariot lokmayı alıp yedikten hemen sonra dışarı çıkar ve planını gerçekleştirir.

müslüman "erkekler" teravih için yemeği yiyip "gece" ( akşam) dışarı çıkınca İsa' nın verdiği lokmayı yiyen İskariot gibi İsa' ya ihanet etmek için dışarı çıkmış oluyorlar.ihanetleri ise "namaz kılmak " .çünkü mevcut İncil öğretileri Kuran için en büyük küfür.dolayısıyla  iddia eden Kuran' da ki Allah .bu durumda Allah' a tapmak İsa' ya ihanet oluyor(mevcut  İncil' e göre).

Orucun  1 ay olmasının sebebide Yahuda İskariot' un ihanetinin karşılığında aldığı " 30 gümüş "olabilir.(Matta 26 'ya bakın)  .1 ay 30 gün olduğuna göre...(12 havariden 1 i olan  iskariot : 12 aydan 1 i Ramazan )

İsa'ya  Tanrının egemenliği ne zaman gelecek diye sorulunca  "işte orada " "işte burada " diyecekler,peşlerinden koşmayın ,gitmeyin der.(Allah' ın egemenliği : İslam/ namaz/haydi namaza haydi kurtuluşa : hayyalesselah , hayyalelfelah : işteişte orada işte burada : işte kutuluş orada camide ,işte burada islamda  ) 

Yine " Mesih çölde " "iç odalarda " diyecekler ,peşlerinden gitmeyin ,sizi şimdiden uyarıyorum der.(çöl : kabe/iç odalar : cami,mescid) 

İsa "Tanrı "  olduğuna göre ,İsa" Tanrı Mesih " olmuş oluyor.Allah 'ta Tanrı olduğu,İslamda son ve tek din olduğuna göre Allah veya Muhammed  " Mesih " sıfatınıda taşır.İsa tek kurtarıcı benim der.Mesih "mesh edilen " "kurtarıcı " demektir.ezanda islama ve namaza davet ettiği için durum açıklığa kavuşur.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kısaca, 30 gün oruç ,gece saat: 04.00 kalk yemek ye sahurun aç. sonrada 18 saat aşlıktan geber 21.00 iftarını aç. bügün tutulan oruç bu. kuranı anlıyarak olursanız oruç betimleir farklı anlatılmıştır. orucun saati belli değil. orucun eylemi belli değil. 

kısaca:islamda namaz 5 vakit kılınıyor. kuranda 5 sayısı yazmıyor. yada 3 sayısıda yazmıyor. diyorki kuşuk vakti başlar

beyz iplik siyap iplikten ayrılınca biter gündüz başlar diyelimki gün batmadan saat: 17:00 başlar gece kararınca sona erer.

oruç gibi namazda belki 1 saatte biter sabah öğe akşam gece  yatsi vitir bunlar sadece ticaret savaşlarıdır... son nokta..

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Uzun süredir Kuran'da ki her surenin,ayetin İncil' de karşılığını arıyorum.ilginç çarpıcı sonuçlarla karşılaştım ve karşılaşmaya devam ediyorum....bunlardan en önemlisi namaz ve oruç.özellikle oruç.

(Kesin olmamakla beraber) iddiam şu

İncil' de "son akşam yemeği " iftar yemeğini ; teravih namazıda İsa' ya ihanet eden Yahuda İskariot 'un İsa  'yı ele vermek için "gece " (veya akşam ) sofrayı terkedip dışarı çıkmasını temsil ediyor olabilir.

Son akşam yemeğinde İsa ,İskariot' un ihanetini haber vermek için "biriniz bana ihanet edecek " der. havariler "kim o ya Rab ?" diye sorar.İsa "lokmayı kime verirsem o "der.Lokmayı İskariot' a verir.İskariot lokmayı alıp yedikten hemen sonra dışarı çıkar ve planını gerçekleştirir.

müslüman "erkekler" teravih için yemeği yiyip "gece" ( akşam) dışarı çıkınca İsa' nın verdiği lokmayı yiyen İskariot gibi İsa' ya ihanet etmek için dışarı çıkmış oluyorlar.ihanetleri ise "namaz kılmak " .çünkü mevcut İncil öğretileri Kuran için en büyük küfür.dolayısıyla  iddia eden Kuran' da ki Allah .bu durumda Allah' a tapmak İsa' ya ihanet oluyor(mevcut  İncil' e göre).

Orucun  1 ay olmasının sebebide Yahuda İskariot' un ihanetinin karşılığında aldığı " 30 gümüş "olabilir.(Matta 26 'ya bakın)  .1 ay 30 gün olduğuna göre...(12 havariden 1 i olan  iskariot : 12 aydan 1 i Ramazan )

İsa'ya  Tanrının egemenliği ne zaman gelecek diye sorulunca  "işte orada " "işte burada " diyecekler,peşlerinden koşmayın ,gitmeyin der.(Allah' ın egemenliği : İslam/ namaz/haydi namaza haydi kurtuluşa : hayyalesselah , hayyalelfelah : işteişte orada işte burada : işte kutuluş orada camide ,işte burada islamda  ) 

Yine " Mesih çölde " "iç odalarda " diyecekler ,peşlerinden gitmeyin ,sizi şimdiden uyarıyorum der.(çöl : kabe/iç odalar : cami,mescid) 

İsa "Tanrı "  olduğuna göre ,İsa" Tanrı Mesih " olmuş oluyor.Allah 'ta Tanrı olduğu,İslamda son ve tek din olduğuna göre Allah veya Muhammed  " Mesih " sıfatınıda taşır.İsa tek kurtarıcı benim der.Mesih "mesh edilen " "kurtarıcı " demektir.ezanda islama ve namaza davet ettiği için durum açıklığa kavuşur.

Hicri takvimde  Ramazan ayı 9'ncu aydır.İsa saat 9'da çarmıha gerilmiştir.

Maide suresi akşam nazil olmuştur (denir.buhari ve sağlam hadis kaynaklarına göre )

"Maide " sofra demektir.Maide suresi İsa' nın gökten indirdiği sofradan bahsettiği için  sureye "Maide"  denmiştir.

Yahuda İskariot' un ihanet etmek için terkedip dışarı çıktığı Son akşam yemeği ve akşam nazil olan Maide suresi.

Maide suresinin 33'ncü ayetinde Allah' a isyan edenlere verilecek cezalardan biri de çarmıha germektir.

arapçada çarmıha germek   " salaba /salbetmek " tir.Maide 33 de geçen asmak fiili de " yusallebu " dur.

İsa 33 yaşında çarmıha gerilmiştir.

Maide 30,31,32,33 ncü ayetler Ademin çocuklarından birinin diğerini öldürmesinden bahsedilir.30 ncu ayette Harut Marut' u  öldürür.30 yaşında İsa peygamberliğe başlar.yani Kuran' a göre Allah' a şirk koşup,Tanrılığını ilan etmeye başlar.yani hem kendi nefsine hem başkalarına zulmeder.nefse zulmetmek ayetlerde azap nedenidir.

ayrıca Maide 12 de ,"oniki" başkandan ve bu başkanların Allah' a verdikleri sözü tutmayıp küfre girdiklerinden,bu yüzden lanetlendiklerinden bahsedilir.12 başkan kimdir ? Oniki havari mi ? Oniki havari değilse kim oldukları niye detaylı izah edilmemiştir.İsa' nın sofrasından bahseden,adı "İsa' nın sofrası "olan surenin "12nci ayeti" nde 12 başkandan bahsetmenin İsa için anlamı olmalı diye düşünüyorum.

maide 13ncü ve 14 ncü ayetlere bakın."akıllarından çıkarmamaları gerekenlerden önemli bir kısmını  " unuttular " diyor.unutmaları lanetlenme ,azap nedeniymiş.

("Unutmak" kelimesini aklınızda tutun )

İncil de İsa son akşam yemeğinde ekmeği böler ve "bu bedenimdir.bedenimi yemeyen kurtulamaz " der.

Başka bir İncil ayetinde Havariler yanlarına "ekmek " almayı "unutur" lar.unuttukları "ekmek" İsa nın halkı mucizeyle  doyurduğu yemekten artan ekmeklerdir.

İsa tutuklandığında Havariler İsa' yı terkedip kaçarlar.

Ekmeğin unutulması bence semboliktir ; İsa' yı terkedeceklerini sembolize eder.

Maide 13 ve 14  te de "unutmak "tan bahseder.akıllarından çıkarmamaları gerekenden önemli bir kısmını "unuttular"  der. "unutmak"  13 ncu ve 14 ncü ayetin havarilerden bahsettiğinin işareti olabilir.Maide 13 ve Maide 14 de aynı suçlama yapılır : unutmak...12 başkan ve "biz hristiyanlarız "diyenler unutmuşlardır.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurularak bağlanır."

-hadis-

İsa gece tutuklandı,bağlanıp götürüldü.(İsa : Baba,Oğul,Kutsal Ruh .yani tutuklanan,bağlanan sadece İsa değildi ,üçlü birlikti . şeytanlar,cinler çoğul ifadesi normal.)

Hadiste "merede" kelimesi kullanılır.merede hainlerin başı demektir.yani en şerlisi.havarilerin başı İsa olduğuna göre...

Sitelerde Paylaş
On 11.05.2019 at 23:55, sahin3 yazdı:

Ateizmin bile bokunu çıkardınız.. Bravo..

Boku çıkan dindir ateizm değil. Namaz Farsça da dua demektir. Yani Türkçesi çağırmak ve seslenmek anlamına gelir.

Arapça salat ise yardımlaşma , destek anlamına gelir.

Kuran'da namaz sözcüğünün tam karşılığı dua dir. Farsça Kur'an tercumelerinde de bu anlam karmaşası çokça bulunur. Çünkü kavramlar birbirlerinin yerine geçmiş.

Namaz ve abdest ve tesbih Budist geleneğidir. Ganj nehrinde yıkanma veya gusletmek aynı şeydir. Oradan Mekke'ye doğru değişerek gelen bir adettir bunlar. Yahudilik de bu bokun laciverti..

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...