Jump to content

Evrenin başlangıcı akıl dışı mı?

Recommended Posts

herkes aksini akıldışı bulur yani bir şey nasıl başlamaz der ama basit aristo mantığıyla bile bir şey gelecekte sonsuzsa geçmişte de sonsuzdur yani bi başlangıc olması saçmadır hep bir öncesi vardır çünkü evrende mutlak varlık vardır ve hiçlik yanılsamasını biz yaratırız çünkü duyu organlarımız öyle evrimleşmiştir. benim sorum şu: evren başlangıçsız hiçliksiz ve sonsuz ise madde enerji dışında geçirdiği tamamen bizim aklımızın dışında mekanizmalar ve olgular içermiş midir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

durağan evren ()sonsuz evren) modeli çürüdü. artık, 1920 lere gelmeni öneririm.

artık big beng moda oldu, onunda modası geçer elbet ama şimdi sırası değil.

hacıya katılıyorum, duragan evren modeli neden çöp oldu, çünkü insan aklı oldugu için.

big bangte bir gün çöp olucak, çünkü oda insan aklıdır.

ama bir sonraki yyda her zaman yeni tezler daha mantıklı olucaktır, hiç. şüpheniz olmasın beyler.. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, karamsarhuman said:

durağan evren ()sonsuz evren) modeli çürüdü. artık, 1920 lere gelmeni öneririm.

artık big beng moda oldu, onunda modası geçer elbet ama şimdi sırası değil.

hacıya katılıyorum, duragan evren modeli neden çöp oldu, çünkü insan aklı oldugu için.

big bangte bir gün çöp olucak, çünkü oda insan aklıdır.

ama bir sonraki yyda her zaman yeni tezler daha mantıklı olucaktır, hiç. şüpheniz olmasın beyler.. 

Durağan evrenin hortladığı gerçeği de var. Tekrar bir bakın önce, bu kadar kesin konuşmadan.

Washigton'da, bir yarık tepeler vardır. Acayip enteresan bir jeolojik formasyon.

Bu yüzyılda, yani 1900 lerde falan, washingtondaki yarık tepeler dair bir teori ortaya kondu. Dendi ki, şurada bir buz ile sınırlı gölün sınırı yıkıldı, o devasa su akıp bunları yaptı. Ama "iyi de tanrı bunun neresinde?" denerek bu teori çürütüldü. Ama bugün, o teoriyi geliştiren ödüllü bir USGS araştırmacısı ve şu an tek kabul edilen teori de bu.

Yani, kıssadan hisse, hiç bir teori, ne çürümüş, ne de kesin budur diye kabul edilemez.

Doğrusu, big bang daha çok çürük bugün itibarıyla, bunu da hesaba almak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
On 12.05.2019 at 21:23, anibal yazdı:

Durağan evrenin hortladığı gerçeği de var. Tekrar bir bakın önce, bu kadar kesin konuşmadan.

Washigton'da, bir yarık tepeler vardır. Acayip enteresan bir jeolojik formasyon.

Bu yüzyılda, yani 1900 lerde falan, washingtondaki yarık tepeler dair bir teori ortaya kondu. Dendi ki, şurada bir buz ile sınırlı gölün sınırı yıkıldı, o devasa su akıp bunları yaptı. Ama "iyi de tanrı bunun neresinde?" denerek bu teori çürütüldü. Ama bugün, o teoriyi geliştiren ödüllü bir USGS araştırmacısı ve şu an tek kabul edilen teori de bu.

Yani, kıssadan hisse, hiç bir teori, ne çürümüş, ne de kesin budur diye kabul edilemez.

Doğrusu, big bang daha çok çürük bugün itibarıyla, bunu da hesaba almak gerekiyor.

durağan evren teorisi 18.  yyda ortaya tılmış, fakat,  19. yyda tamamen çürütülmüş bir teoridir. çürütülmüş bir teori artık çöptür.

genişleyen ve genleşen evren modeli o kadar ucuz bir teori değildir.

çürütülürmü? elbette çürütülür.

50  yıl sonra ama hubble teleskopuna şimdilik güvenmek zorundayız.

şu anki teknolojıyle evrenın duraganmı? veya genişleyen? bir boyut oldugunu tam olarak bilemeyiz.

yarık tepeler konusunu bilmle karıştırmayalım. durağan evrende, big beng idestekleyen yan deliller yoktur. unutmuyalım....

http://bigbang.gen.tr/?page_id=220

bilmsel verileriniz nelerdir? bu konuda devam edelim... duragan evrene modeline karşı en büyük savunu genişleyen evrendır. 

unutmuyalım..

Sitelerde Paylaş

sayın anibal, alıntı aldım ama oldukça mantıklı teoriler bunlar.

IŞIĞIN SON BULACAK OLMASINDAN FELSEFİ ÇIKARIMLAR

Mevcut bilimsel verilere göre bu süreç milyarlarca yıl sürecektir. Bu kadar uzakta gözüken bir süreç, birçok kişiyi pek fazla ilgilendirmeyecektir. Oysa bu süreç felsefi açıdan önemli bilgiler vermektedir. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

1- Evrendeki ışık belirli bir zaman sonra yok olacaktır.

2- Işık olmadan yaşam mümkün olmadığına göre bu evrende yaşam ebedi olamaz.

3- Eğer ki evrende var olan ışık belli bir zaman sonra yok oluyorsa, demek ki ışık sonsuzdan beri var olamaz, ışığın bir başlangıcı vardır.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, karamsarhuman said:

durağan evren teorisi 18.  yyda ortaya tılmış, fakat,  19. yyda tamamen çürütülmüş bir teoridir. çürütülmüş bir teori artık çöptür.

genişleyen ve genleşen evren modeli o kadar ucuz bir teori değildir.

çürütülürmü? elbette çürütülür.

50  yıl sonra ama hubble teleskopuna şimdilik güvenmek zorundayız.

şu anki teknolojıyle evrenın duraganmı? veya genişleyen? bir boyut oldugunu tam olarak bilemeyiz.

yarık tepeler konusunu bilmle karıştırmayalım. durağan evrende, big beng idestekleyen yan deliller yoktur. unutmuyalım....

http://bigbang.gen.tr/?page_id=220

bilmsel verileriniz nelerdir? bu konuda devam edelim... duragan evrene modeline karşı en büyük savunu genişleyen evrendır. 

unutmuyalım..

Yahu, illa boş konuşmadan duramayacksın di mi?

https://iopscience.iop.org/article/10.1086/342374

Gene bir sürü laf etmeden, hatırlatayım sana, big bang denen ucube de bir sürü şeyi açıklayamıyor, evrene dair. Bu durağan evren modeli de. Eğer çürümek falan diyorsan, ikisi terazide ağdırmıyor hiç bir tarafa.

Ve gene lololoooo diye çıkacağın için ekleyeyim. Ben çekirdeğimi almış oturup izliyorum, hiç bir beni bağlamıyor, bakalım kim kazanacak bu tantanayı. Ha, ringte iki teori yok zaten, baya bir teoriler cümbüşü var, pek bir tantanalı geçiyor müsabaka. Tavsiye ederim, otur izle sende, böyle boş boş çıkışlar yapıp madara olup duracağına. 

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, bilgix yazdı:

evrenin durağanlığı modern fiziğin en popüler konusu ama burda durağanlık madde değil enerji durağanlığı yani saf enerjnin hep var olması yüksek ihtimal, değil mi hacı ?

Saf enerjinin ne olduğu bilinmediği için hep var olup olmadığı sorusu kesin olarak yanıtlanamaz. Ama olması mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ateistik yazdı:

Olması mantıklıdır derken saf enerjiden big bang çıkmasından falan bahsediyorsan

O zaman nerede o kadar negatif enerji şuan hocam ?

Sorunun o kısmını da sen cevapla.. Ben her şeyi bilmek zorunda değilim.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, haci yazdı:

Sorunun o kısmını da sen cevapla.. Ben her şeyi bilmek zorunda değilim.

Sonsuz ihtimal var her şey olabilir :D ama ben kendi çapımda cevaplarsam

ihtimal 1: Sınırsız sayıda multiverse olması ve evrenlerin bazılarının negatif enerji taşıyan evren olması, o zaman bizim evrenimizde pozitif enerjili evren oluyor.

ihtimal 2: Big Bang zaten olmadı.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, ateistik yazdı:

ihtimal 1: Sınırsız sayıda multiverse olması ve evrenlerin bazılarının negatif enerji taşıyan evren olması, o zaman bizim evrenimizde pozitif enerjili evren oluyor.

Birinci ihtimalle göre tanrın da var olma ihtimali yok mu?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, ateistik yazdı:

Yok.1. ihtimali merak ediyorsan "quantum fluctuation" ne demek bir araştır derim.

Gerçi bana göre big bang de şüpheli zaten o ayrı mesele.

Neden multiverse demek olabilecek bütün ihtimaller demek değil mi? Tanrının varlığı neden ihtimal sayılmıyor?

Sitelerde Paylaş
On 23.05.2019 at 17:20, memjan21 said:

Neden multiverse demek olabilecek bütün ihtimaller demek değil mi? Tanrının varlığı neden ihtimal sayılmıyor?

Bütün ihtimaller fizik kurallarına boyun eğmek zorunda. 2+2=5 olan bir evren, bütün ihtimaller arasında olan bir evren değil.

Sitelerde Paylaş
On 23.05.2019 at 10:20, memjan21 yazdı:

Tanrı'nın varlığı her zaman ihtimallerden biri ama en alt sırada yer alıyor.

Sitelerde Paylaş
On 22.05.2019 at 18:05, ateistik yazdı:

durağan ve big beng modeli dışında bir evren modeli daha var, oda zihinsel evren modeli, zihnimize göre, evren bilinmeyen bir modeldir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...