Jump to content

Evrenin başlangıcı akıl dışı mı?

Recommended Posts

tanrının varlığı, evrenmi? yoksa tanrının varlığı  evrenden bağımsız bir düşüncemi?

somut deliller, fiziksel yasalarla sınırlıdır, 

peki evrenin il kanı nasıl gözlemlenir? 

evrenin iilk anından kasıt! başlangıçtan önceki dönem, bu gözlem dışı olduğuna göre, zihinsel ve mental ,olarak

tanrı en üst sırada olmalıdır..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 23.05.2019 at 16:20, memjan21 yazdı:

Neden multiverse demek olabilecek bütün ihtimaller demek değil mi? Tanrının varlığı neden ihtimal sayılmıyor?

Tanri derken ne anladigimiz da önemli.

Kumdan kaleler yapan sonra onu dalgalara teslim eden cocuk ile evrenler ortaya cikaran bio-kimya.fizik konularinda hiper mesafe katetmis bir baska varlik arasinda ben bir fark göremiyorum. Ikiside benim anladigim anlamda tanri degil.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, haci yazdı:

Tanrı'nın varlığı her zaman ihtimallerden biri ama en alt sırada yer alıyor.

hımmm ilginç! sanırım bu ihtimal var olduğuna göre, siz atheist değilsiniz, bu gerçekten çok iyi bir düşünce, zekice bir düşünce

en alt sırada olması bile, sizin büyük olasılıkla agnostik olduğunuzu gösteriyor... (bilinmeyen tanrı modeli)

ben sizi atheist sanıyordum, bu iletinizi görünce, artık agnostik olduğunuzu anladım...

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tanri derken ne anladigimiz da önemli.

Kumdan kaleler yapan sonra onu dalgalara teslim eden cocuk ile evrenler ortaya cikaran bio-kimya.fizik konularinda hiper mesafe katetmis bir baska varlik arasinda ben bir fark göremiyorum. Ikiside benim anladigim anlamda tanri degil.

Adaletli bir tanridan bahsediyorsunuz sanırım. ama öyle bir ihtimalin olduğuna ben de inanmıyorum. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, memjan21 yazdı:

Adaletli bir tanridan bahsediyorsunuz sanırım. ama öyle bir ihtimalin olduğuna ben de inanmıyorum. 

Tanri ismi baskalari tarafindan bir sey icin kullanildi. Ne icin kullanildigini biliyoruz.

Simdi bu ismi süper yetenekli evrenler arasi keyfine göre dolasan , evrenler bozan/yapan bir varliga kullanmayi dogru bulmuyorum.

Olsa olsa hiper yetenekli olaganüstü varlik kisaca HIYEOLVA olur onun ismi.

Bir ateist olarak bu kelimenin digerleri ile birlikte unutulup silinmesini cok istiyorum.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

asıl mesele şu, tanrı adaletlimi? bence değildir, neden olsunki? onun için yaratılmış birşeyin ne değeri var?

bizler bir kola şisesini içindeki sinekleriz! 

allahın canı  sıkıldığında bu sinekleri ezen  biri olarak düşünüyorum...... 

tanrıların mental ewrimsel süreçleri.

1: ilk çaglarda tanrıların dünya olduğu düşünülüyordu, deprem ve tsunami olduğunda, insanlar tanrıların karının açıktıgını veya kızdığını düşünerek, korkuyorlardı.

2: orta çaglarda ise, tanrılar for mdeğiştirerek zihinsel değişime uğradılar.

tanrıların ayı güneşi ve yeri kontrol eden varlıklar oldugu düşünüldü

3 :son olarakta yakın cagda tek  tanrılı modele geçtiğimizdede, tanrının, yarattığı canlılar olduğumuzu 

düşünmeye başladık ve bu yöndede, ilerledik hemde bilmsel olarak ..

fakat birşey asla değişmedi, tanrılar hala bilinmiyor... 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

hımmm ilginç! sanırım bu ihtimal var olduğuna göre, siz atheist değilsiniz, bu gerçekten çok iyi bir düşünce, zekice bir düşünce

en alt sırada olması bile, sizin büyük olasılıkla agnostik olduğunuzu gösteriyor... (bilinmeyen tanrı modeli)

ben sizi atheist sanıyordum, bu iletinizi görünce, artık agnostik olduğunuzu anladım...

Benim ateist olmamam için bir Tanrı'nın varlığının mümkün olabileceğini kabul etmem gerekiyor.

Bütün hipotezleri dikkate alırsak, onlardan birisinin evreni bir Tanrı'nın yarattığı iddiası olduğunu görürüz. Her hipotez birden fazla teori ile uyumlu olabilir.

Benim böyle bir kabülüm yok. Yani senin veya bir başka ahmakın evreni bir Tanrı yaratmıştır gibi  zırva hipotezini, bir hipotez olarak kabul etmek ona boyun eğmek demek değildir.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tanri ismi baskalari tarafindan bir sey icin kullanildi. Ne icin kullanildigini biliyoruz.

Simdi bu ismi süper yetenekli evrenler arasi keyfine göre dolasan , evrenler bozan/yapan bir varliga kullanmayi dogru bulmuyorum.

Olsa olsa hiper yetenekli olaganüstü varlik kisaca HIYEOLVA olur onun ismi.

Bir ateist olarak bu kelimenin digerleri ile birlikte unutulup silinmesini cok istiyorum.

Şimdilerde de spiritüalizm denen bir din var. En büyük dayanağı ne biliyorsun mu? Kuantum

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, deadanddark yazdı:

Dinsiz yasamak zor geliyor demekki.

Illaki birseyleri modifiye edecegiz. Bu spirituslarin bir tanrisi var mi?

Kuantum dan sonra acaba ne var?

Bilimi bekleyecekleri kesin. İnsanlar ölümden hala korkuyor. Tanrının tek sebebi gelecek hayat vaadi.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, memjan21 yazdı:

Bilimi bekleyecekleri kesin. İnsanlar ölümden hala korkuyor. Tanrının tek sebebi gelecek hayat vaadi.

Dünyayi kesfetmek icin gec , evreni kesfetmek icin erken dogmus olabiliriz belki,

Gelecek yillarda ölümden daha cok korkan ya da ölüme meydan okuyan insanlar yasayabilir.

Ölmek gözünün önünde sürekli sevdigin birilerinin yitip gitmesinden daha iyi gelebilir insana. Ölümden korkmak gereksiz, korkulmasi gereken ölürken yalniz olmak(en azindan benim icin).

Ölümden korkanlar,

öldükten sonra korku bitiyor, bunu düsünsünler.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, deadanddark yazdı:

Dünyayi kesfetmek icin gec , evreni kesfetmek icin erken dogmus olabiliriz belki,

Gelecek yillarda ölümden daha cok korkan ya da ölüme meydan okuyan insanlar yasayabilir.

Ölmek gözünün önünde sürekli sevdigin birilerinin yitip gitmesinden daha iyi gelebilir insana. Ölümden korkmak gereksiz, korkulmasi gereken ölürken yalniz olmak(en azindan benim icin).

Ölümden korkanlar,

öldükten sonra korku bitiyor, bunu düsünsünler.

insanlar ölümden değil, acıdan korkuyor ,zevk alarak ölmüyoruz hatırladınızmı?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

ölümden nasıl korkulmaz?

İnanırsan korkmazsin. Lakin bunu İmanla karıştırmamak gerekir. İnanç sadece tanrı ile alakalı şeyleri kapsamaz. Ben gördüğüm anladığım şeylere inanirim.  Ayrıca herkesin bir dinî vardır. semavi dinler, din terimi tanrıya bağlarlar oysa hiç alakası yok. Hiçbir anlamı olmayan bir şey olduğuna inanırsan kendinin ölümden de yaşamdan korkmazsin.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, memjan21 yazdı:

İnanırsan korkmazsin. Lakin bunu İmanla karıştırmamak gerekir. İnanç sadece tanrı ile alakalı şeyleri kapsamaz. Ben gördüğüm anladığım şeylere inanirim.  Ayrıca herkesin bir dinî vardır. semavi dinler, din terimi tanrıya bağlarlar oysa hiç alakası yok. Hiçbir anlamı olmayan bir şey olduğuna inanırsan kendinin ölümden de yaşamdan korkmazsin.

bunun  inançla bir alakası oldugunu sanmıyorum, bu tamamen psikolojiktir,... korkudur sebebide acıdır.. ölürken çok derin acılar çekilirmiş..

Sitelerde Paylaş
On 27.05.2019 at 22:51, memjan21 yazdı:

Inanirsan daha cok korkarsin.

Müdür odasina cagirdiginda acaba ne suc isledim diye telaslanirsin.

Öldügünde daha önce görmedigin seyleri görme korkusu kaplar icini. sorguya cekilme korkusu, sirat köprüsü korkusu, yakilma korkusu.

sürekli arkana dönüp bakarsin acaba bir yerlerde bir acik verdim mi diye korkarsin. Azrail ile gözgöze gelme korkusu.

Muhammedin ölüm ilgili hadislerinin yarattigi korku.

Ölüm iki ucu boklu degnek gibi görülebilir.

Fakat ateizm ile boklu degnegin bir tarafi tutulacak sekilde steril hale getirilebilir.

Ölümden sonrasi icin birseylere inanmak gerekmiyor.

Ölecegini biliyorsan her saniyenin senin icin degeri artar. Birseylere inanmak kendini caresiz, zayif hisseden insanlarin isidir. Hicbirsey yapamadan, yapamamis olarak gitmekten korkan insanlarin isidir.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, deadanddark yazdı:

Inanirsan daha cok korkarsin.

Müdür odasina cagirdiginda acaba ne suc isledim diye telaslanirsin.

Öldügünde daha önce görmedigin seyleri görme korkusu kaplar icini. sorguya cekilme korkusu, sirat köprüsü korkusu, yakilma korkusu.

sürekli arkana dönüp bakarsin acaba bir yerlerde bir acik verdim mi diye korkarsin. Azrail ile gözgöze gelme korkusu.

Muhammedin ölüm ilgili hadislerinin yarattigi korku.

Ölüm iki ucu boklu degnek gibi görülebilir.

Fakat ateizm ile boklu degnegin bir tarafi tutulacak sekilde steril hale getirilebilir.

Ölümden sonrasi icin birseylere inanmak gerekmiyor.

Ölecegini biliyorsan her saniyenin senin icin degeri artar. Birseylere inanmak kendini caresiz, zayif hisseden insanlarin isidir. Hicbirsey yapamadan, yapamamis olarak gitmekten korkan insanlarin isidir.

İnsan üc şekilde tanımlanir. Bilgi, inanç ve haz. Mesela insanlıga inaniyorum, hayvanlarla ve doğaya saygılı olmamız gerektiğine de inaniyorum gibi bir sürü örnek verebiliriz. Benim inançtan kastım bu. İnsan olduğumuzu nasıl unutabiliriz. Geçmişimiz bal gibi ya da bak gibi ortada değil mi? İnançta bizim için var, haz da bilgide. Ateizm bana faydasız geliyor sadece. Başıboş olmak doğamiza aykırı.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, memjan21 yazdı:

İnsan üc şekilde tanımlanir. Bilgi, inanç ve haz. Mesela insanlıga inaniyorum, hayvanlarla ve doğaya saygılı olmamız gerektiğine de inaniyorum gibi bir sürü örnek verebiliriz. Benim inançtan kastım bu. İnsan olduğumuzu nasıl unutabiliriz. Geçmişimiz bal gibi ya da bak gibi ortada değil mi? İnançta bizim için var, haz da bilgide. Ateizm bana faydasız geliyor sadece. Başıboş olmak doğamiza aykırı.

Bu inanc o benim bildigim inanc degilki,

bu zaten ateizmde olan sey.

Asla resim yapmayi beceremem diyorurdum ama hevesliyim , hala ugrasiyorum. Fotograf , Photomanipulasyon konusunda ustalasma inancim devam ediyor. Astronomi konusunda kendimi daha cok gelistirebilecegimi ve bir gün harika fotograflar cekebilecegime inaniyorum.

Euro jackpot bir gün bana vuracak diye bir inancim var. Kirada oturan 10 yoksula ev sözüm var.

Böyle bir ev hayalim var >>

1fdfb181-58be-4148-9078-0c198c8d3991.c10

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bu inanc o benim bildigim inanc degilki,

bu zaten ateizmde olan sey.

Asla resim yapmayi beceremem diyorurdum ama hevesliyim , hala ugrasiyorum. Fotograf , Photomanipulasyon konusunda ustalasma inancim devam ediyor. Astronomi konusunda kendimi daha cok gelistirebilecegimi ve bir gün harika fotograflar cekebilecegime inaniyorum.

Euro jackpot bir gün bana vuracak diye bir inancim var. Kirada oturan 10 yoksula ev sözüm var.

Böyle bir ev hayalim var >>

1fdfb181-58be-4148-9078-0c198c8d3991.c10

Benimde en büyük hayalim köyde evimin çatısına gökyüzünü izlemek. Bir teleskop almam lazım. Bunun için para biriktiriyorum ama bir türlü yapmadim. Zor geçiniyoruz ? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...