Jump to content

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

Recommended Posts

• İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

10 saat önce, haci yazdı:

Burada nedir tartışma konusu yapılan?

Mürşit mi, bilim mi?

Mutluluk nereden çıktı. Antidepresanlar nereden çıktı. Huzur nereden çıktı.

Biz doğru yoldan bahsediyoruz. Mürşit doğru yolu göstermek demek. İnsanlığı doğru yola doğru yönlendirmek demek.

Doğru yolu bulan toplumlar mutluluk ve huzura ulaşır veya ulaşmaz.

Buna rağmen bilim doğru yoldur. Toplum ne kadar mutsuz ve huzursuz olsa da bilim doğru yoldu

Konu mürşitliği ona tek gerçekmiş gibi bakılması. Bilgelik efsaneler ile başlar. Bilim 200 yıldır yükselişte bu insanları aldatıyor. Herşeyin cevabını onda aramak beklemekte cahilliktir.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, memjan21 said:

Asıl ata ile kafayı yiyen sizlersiniz. Bak bakalım insan hakları beyannamesine, hukuka, sosyolojiye vs hangisinde bilim var. Bilimi kendinize tanrı ilan etmişsiniz atayi da peygamber. Dışarıdan hiç kendinizi görmüyorsunuz. Dincilerden hiçbir farkıniz yok. Sadece akla dayanan bilim değil bilimden çok önce felsefe var. Mantık var. Nasıl sorusuna cevap verir bilim.

Görünen o ki dincilerden farkı olmayan sensin ya da dincisin, bilim yerine dine sarıldığına göre dinci olmalısın. Dine saldıranlar genellikle dinciler, mistik şarlatanlar, bu şarlatanların peşine takılanlardır. Bilime dayanmayan felsefe çöptür, goygoydur, boş boş konuşmaktır.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, okuryazar yazdı:

Felsefeciler bilimciliği hakaret olarak kullanıyorlar.
Mantık ve matematik kurallarının deneysel olarak bulunmasını çok isterdim.Bunlar hep ön kabul ile başlıyo

En azından deney, gözlem, kanitlarla test edilebiliniyor. Bunlar tatminkar sebebler.  Ayrıca bu adam yavsağın teki

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Görünen o ki dincilerden farkı olmayan sensin ya da dincisin, bilim yerine dine sarıldığına göre dinci olmalısın. Dine saldıranlar genellikle dinciler, mistik şarlatanlar, bu şarlatanların peşine takılanlardır. Bilime dayanmayan felsefe çöptür, goygoydur, boş boş konuşmaktır.

Dine sığınmış mışım, komik olan sizin gibi ateistlerdir asıl. Buraya gelen dincilerle egonuzu şişiren sizsiniz ben değilim.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, AteTürk_ yazdı:

Çünkü var. Olmasaydı bu defa neden yok diyecektin. 

Neden olmasın diye soralım o zaman. Söyle şimdi neden olmamalı?

Kimse bir bok bilmiyorda ondan. Bilim bilinmezleri cevaplar başka bilinmezler koyar önüne. Neden sorusu da bu yüzden bilimin konusu olmaz. Nasıl olduğunu açıklar. Örneğin yağmurun nasıl yağdığını sana çok güzel açıklar vs. Ama neden sorusunun ucu bucağı yok.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, okuryazar yazdı:

sorun doğruluğu yanlışlığı  değil nasıl bulduğun.

matematiğin kurallarını Fizik gibi salt deney yaparak mı buldun.Yoksa önkabuller ile mi?
Akılcılar ile deneyciler arasında  bitmek bilmeyen bir tartışma var.
Deneyci ölçüm cihazlarının duyarlığına göre  pi sayısını belli bir haneye kadar bulabilir.Matematikçi ise deney yapmadan istediğin haneyi söyler sana.
Bana tanjantı veren denklemi deneysel metot ile nasıl bulunduğunu yazsana.Bilimcilerin vurgusu deney ile herşeyin bulunabileceğidir.

Yahu onu geç olgu ve algı diye birşeyler var. Algılarımiz devamlı değişiyor. Sabıtlemek için olceriz ve ölçerkende matematigi kullanıriz. Ama bu da yine insan içindir. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, okuryazar yazdı:

Doğruluğunu test edilebiliyorsun  matematiği sırf deneysel yola dayandıramıyorsun.
Yoksa herkes iyi bir matematikçi olurdu.
sezgicilik  diye bir akım var.Kendileride bilmiyor nasıl bulduklarını.
Utanmasalar peygamberler gibi vahiy aldık diyecekler ama diyemiyorlar.:)

Bilime böyle bakmaları sadece can sıkıyoror. Tüm zaman içinde insanın şu anki konumuna kimse mucize diyecek kadar dürüst değil. Tanrı olsun olmasın konu bu da değil benim için. Ama yaşam bir mucize ne kadar gözlerimizi kapatsakta görüyoruz.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, memjan21 said:

Dine sığınmış mışım, komik olan sizin gibi ateistlerdir asıl. Buraya gelen dincilerle egonuzu şişiren sizsiniz ben değilim.

Yani senin gibi dincilerle demek istiyorsun. N'apalım, bu kadar mal olmasaydınız sizde. Sizin gibi avanakları görünce egomuzun şişmemesi mümkün mü? Aklınızı, mantığınızı kullanmak yerine gidip bir takım şarlatanların peşine takılırsanız, tabii aşağılanır, dalga geçilirsiniz. Bilim değil din en hakiki yol göstericidir dedikten sonra ne denmesini bekliyorsun?

Sitelerde Paylaş
Just now, okuryazar said:

Hayvanlar üzerindeki yapılan bilimsel deneylerin ahlaki bir davranış olup olmadığını bilimsel yöntemle açıklamanı bekliyoruz.
Bilim için hayvanları öldürmelimiyiz?

Madem hayvanlar üzerinde yapılan deneylere bu kadar karşısın, hiç bir ilaç kullanma, hasta olduğunda doktora gitme, bilim ve teknolojinin ürettiği hiç bir şey kullanma. Hatta et ürünlerini hiç tüketme. Yok öyle hem bilimin nimetlerinden faydalanıp hem de vicdan kasmak. Bırakın artık bu ikiyüzlülüğü, sahte duyarlılık ayaklarını.

Ha, bu arada din için hiç hayvan öldürülmüyor, değil mi? Yahu bir arap bedevisin kıçından üfürdüğü zırvaları savunacağım diye düştüğünüz durumlara bakın.

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, okuryazar said:

Bilime karşı değilim salak adam.

Bilimi murşit kabul ettim.Bu konuya çözüm bulamıyorum.Belki sen bulmuşsun diye sordum.:)
Konu başlığı muhammedi savunmak için açılmadı.Açan kişi ateist zaten.
Muhammedin zırvalarını savunan başlığınıda görmedim.Adamın din ile ilgili başlığı yok.

Açan kişi ateistmişmiş, kıçımın ateisti. Hangi ateist en hakiki yol gösterici bilim değil dindir der? Bal gibi de dinci işte. En hakiki yol gösterici dindir diyen birisi aynı zamanda Muhammed'in zırvalarını da savunmuş olmuyor mu? Yoksa İslam'ı dinden saymıyor musun? Daha aklını, mantığını kullanıp sonuca gitmeyi bilmiyorsun, konuşup duruyorsun.

Madem bilime karşı değilsin ne diye bir dincinin kuyruğuna takılıp onun argümanlarını savunuyorsun? Benim en hakiki yol gösterici dindir diyen birine yönelik mesajımı ne diye üstüne alıp ukala ukala bilimin falan metotlarını açıklamanı bekliyoruz diyorsun?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, okuryazar said:

Onun dinci  olduğunu düşünmüyorum.
Adam bilime karşı değil ki.
Bilimin yol göstericiliğinin aşırı abartılmasına karşı.Herşeyi çözecekmiş gibi gösterilmesine yani.:)
Ben bilime değer  veren biri olarak onu haklı buluyorum.

En hakiki yol gösterici din diyen, dini bilimin önüne koyan kişi dincidir. Din ile bilim tamamen birbirine zıt iki alan. Ayrıca evet, her şeyi bilim çözer.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, memjan21 yazdı:

Konu mürşitliği ona tek gerçekmiş gibi bakılması. Bilgelik efsaneler ile başlar. Bilim 200 yıldır yükselişte bu insanları aldatıyor. Herşeyin cevabını onda aramak beklemekte cahilliktir.

Asıl cehalet bilimin sorulan soruların hepsini cevaplayamayacağını sanmaktır. Bilimin bugün cevaplayamadığı sorular ilerde cevaplanacaklardır. Bundan kesin olarak eminiz. Çünkü bilim her zaman geçmişte sorulan soruların çoğunun cevabını vermiştir. Henüz cevabı verilmeyen sorular da araştırılmaktadır. Onları ilerde yine yalnız bilim cevaplayacaktır. Bilimin yükselişte olmasının insanlığı aldattığını düşünmek safsatadır.

Sitelerde Paylaş

Bilimle,dini ayırmak biraz komik olmuş.oysaki ayette

Şüphesiz biz herşeyi belli bir ölçüye, düzene ve plana göre yarattık.Kamer Suresi 49. Ayet

Kaldiki ilk emri ''oku'' olan bir dini bilimle ayrıştırmaya çalışmak cehalettir.

Allah zaten alim olduğu için onu bilimle alakası yokmuş gibi anlatmak daha komiktir.

Kendi yaradılışınız hakkında bilginiz olmadığı halde,Allaha böyle bir yakıştırma yapmak gülünçtür.

Sitelerde Paylaş

Dinlere neden bilimden daha fazla değer yüklenmek isteniyor, tam olarak anlayamadım. Bilim en azından tamamen tarafsızdır ve kimseye de kıyak geçmez. Peki dinler için bunu iddia etmek mümkün mü?
Bilim herşeye cevap veremiyormuş. Bugün cevap veremiyorsa, yarını bekleyin, öbürgünü bekleyin. Ömrünüz yetmiyorsa, talihinize küsün. Çocuklarınıza, sizden sonrakilere bilim cevapları verecektir, hiç tasalanmayın.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, komplo teorisyeni said:

Bilimle,dini ayırmak biraz komik olmuş.oysaki ayette

Şüphesiz biz herşeyi belli bir ölçüye, düzene ve plana göre yarattık.Kamer Suresi 49. Ayet

Kaldiki ilk emri ''oku'' olan bir dini bilimle ayrıştırmaya çalışmak cehalettir.

Allah zaten alim olduğu için onu bilimle alakası yokmuş gibi anlatmak daha komiktir.

Kendi yaradılışınız hakkında bilginiz olmadığı halde,Allaha böyle bir yakıştırma yapmak gülünçtür.

Nerede bu ölçü, düzen, plan? Çok merak ettim, biraz anlatır mısın lütfen?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...