Jump to content

Allah Mâide Suresi 31'de cinayeti örtbas mı ediyor ?

Recommended Posts

2 minutes ago, sahin3 said:

Bu Kitab’ı sana indiren O’dur. Âyetlerinin bir kısmı muhkemdir; onlar kitab’ın ana ayetleridir. Diğerleri müteşâbih (muhkemlere benzer) olanlardır. Kalplerinde eğrilik olanlar, istedikleri te’vîli (bağlantıyı) kurup istedikleri fitneyi çıkarmak için Kitap’tan, kendi eğrilikleriyle benzeşen şeye uyarlar. Oysa onun tevilini (bağlantılı olduğu âyeti) sadece Allah bilir. Bu ilimde sağlam duruş gösterenler de şöyle derler: “Biz, bu ilme inandık, hepsi (muhkem, müteşâbih ve tevil) Sahibimiz katındandır.” Zikre (doğru bilgiye) sadece sağlam duruşlu olanlar ulaşabilirler.” (Âl-i İmrân 3/7)

Tevîl, bir şeyi hedefine çevirmektir. Müteşâbih âyetlerin hedefi muhkemlerdir. Onlardan birini diğerine çeviren ve birini diğeri ile açıklayan Allah Teâlâ’dır. Bunu başkası yapamaz. Ama “.. içlerinde yamukluk olanlar, fitne çıkarma isteği ve onu tevîl isteği ile müteşâbih olanına uyarlar.” Yani âyetler arası ilişkileri göz ardı edip onları istedikleri hedefe çevirmeye ve fitne çıkarmaya çalışırlar.

İyi niyetli olduğu halde âyetler arası ilişkiyi yanlış kuran alimler de olabilir. İçlerinde fitne çıkarma isteği ve âyetleri kendi arzularına göre tevîl isteği olmadığı için onlar, yukarıdakilerden sayılmazlar.

Muhammed işte senin gibi malları kandırmak, kukla gibi kullanmak, kendine bağlamak için böyle saçma sapan laflar etmiş. Sen de azıcık zeka olsa ulan tüm insanlara gönderildiği iddia edilen bir kitapta anlamını sadece putun bildiği bir ayetin ne işi var diye sorardın. Ama nerede sende bunu soracak zeka?

Bir de bu dinci şarlatanlar Kuran hiç değiştirilmemiştir diye atıp tutarlar, oysa parantez içinde bizzat kendileri kafalarına göre kelime ve yorum eklerler. Zaten senin gibi arapların kıçını yalamaktan dili pütür pütür olmuşların bu cahilin el kitabına karşı yapılan en ufak eleştiriyi, akıl yürütmeyi, soru sormayı fitne çıkarmak olarak görmesi gayet normal, aklı, mantığı, bilimsel düşünceyi başka nasıl bastırabilirsiniz ki? Tek yapabildiğiniz bunlar fitne çıkarıyor diye yaygara koparmak, kelle sayısına güvenerek insanları baskı altında tutmak, sindirmek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ulan gerizekalı.. hempuperest değilim ayakları yapıyorsun. Kalkmış put edindiğin peygamber edindiğin birinin arkasına sığınıp, ölülerden medet umup, boş karavana sallıyorsun.

Evet bu benim kendisi hakkında ''deist'' ti kanati düşüncemdir. Atatürk Müslümandı  iddiasında bulunanlar da var. Şimdi sen kendi deyiminle Atatürk' e ve dinine o zaman aleni saldırdın?  .' Ne edepsiz ahlaksız bukelemun kılıklı yaratıklarısnız siz ya..

tarihinde sahin3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, sahin3 said:

Ulan gerizekalı.. hempuperest değilim ayakları yapıyorsun. Kalkmış put edindiğin peygamber edindiğin birinin arkasına sığınıp, ölülerden medet umup, boş karavana sallıyorsun.

Evet bu benim kendisi hakkında ''deist'' ti kanati düşüncemdir. Atatürk Müslümandı  iddiasında bulunanlar da var. Şimdi sen kendi deyiminle Atatürk' e ve dinine o zaman aleni saldırdın?  .' Ne edepsiz ahlaksız bukelemun kılıklı yaratıklarısnız siz ya..

Yine ağzında köpükler çıkararak saçmalamaya başlamışsın, bu arap dininin bazı insanlarda böyle bir etkisi var. Şimdi sen arap kıçı yaladığın için herkesi de kendin gibi sanabilirsin, normaldir.

Daha önce de söylemiştim aramızdaki fark şu: Sen seni karanlığa, cehalete, yobazlığa çeken 1400 yıl önceki cahil, yağmacı araplara tapınıyorsun, bense insanlara ışık tutan, akla, bilime yönelten insanları örnek alıyorum, onların tecrübelerinden, bilgilerinden faydalanıyorum. Hadi şimdi siktir gir, arapların sana yalamanı emrettiği kara taşı yalamaya, dört köşe bir yapının etrafında dönme dolap gibi dönmeye, iki tepe arasında deli gibi koşturmaya, hayali bir yaratığı taşlamaya başla. Bu arada da günde 5 kere araplara doğru dönüp kıçını havaya kaldırıp yüzünü yere sürmeyi unutma. İşte 1400 yıl önceki araplar senin gibi salakları böyle kukla gibi oynatıyor.

Sitelerde Paylaş

Halen 3 yaş zekanla zırvada ısrarcısın,

Ulen çocik, arapla ne alakası var Türkiya sözde sosyal laik cumhuriyesinin?

Cinayeti örtbas edemezsin arap cumhurşyetlerinde. Adamın kelleyi götürürler.Cinayetlerii örtbas edenler laik cehapelilerin para'lel fetöcü yargı mensuplarıdır. fetönün dötünü, sümüklü mendillerini, kirli atlet fanilarını yalayan sensin bre ahmak.. 

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, sahin3 said:

Cinayeti örtbas edemezsin arap cumhurşyetlerinde. Adamın kelleyi götürürler.Cinayetlerii örtbas edenler laik cehapelilerin para'lel fetöcü yargı mensuplarıdır. fetönün dötünü, sümüklü mendillerini, kirli atlet fanilarını yalayan sensin bre ahmak.. 

Araplara tapan bir mal bana zeka konusunda laf söylüyor, komediye bak! Salak herif sende biraz zeka olsa 1400 yıl önceki araplara tapınmazdın.

Hala arap kıçı yalama peşindesin, be geri zekalı herif her devlette cinayet örtbas edilir, ama senin gibi arap kıçı yalayıcısı ancak arap devletlerinde cinayeti örtbar edilemez gibi saçma sapan bir şey iddia eder.

Senin gibi arap kıçı yalayıcıların laikliğe düşman olması anlaşılır, çünkü laiklik senin hayranı olduğun arap dininin kurallarını devlet yonetiminden siktir eden eden bir sistemdir.

9 hours ago, sahin3 said:

fetönün dötünü, sümüklü mendillerini, kirli atlet fanilarını yalayan sensin bre ahmak.. 

Eminim bunları sen yapmışsındır, çünkü sende öyle bir karakter var, senin gibi dinci, laikliğe düşman ahmakları dinci şarlatanlar her şekilde kukla gibi oynatır, karşında senin gibi aklı, mantığı arap masalları ile dumura uğramış birisi yok, bir ateist var, laikliğe müslümanken bile inanan biri var. Dinci pisliğe bak, kendi yediği naneleri aklısıra benim üstüme yapıştıracak.

Bakara 178. Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

Daha yakın zamana kadar bu kıçını yaladığın arap ükelerinde kölelik yasaldı, köle ve kadın öldürmenin cezası kısasa tabi değildi, birleşmiş milletlerin baskısı ile köleliği kaldırmayı kabul etti.

Ayete göre öldürülenin kardeşi affederse parasını verip cinayetten bile yırtabiliyorsun, neden bahsediyorsun sen?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bakara 178. Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

Muhterem

İçerigini geçtim, sıralama da aynen yukarıdaki gibidir: hür - köle - kadın.

Bir nevi kast sistemi; sevsinler.

Bu sıralamayı hiçbir müslüman hiçbir zaman değiştiremeyecektir, örtbas edemeyecektir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, sahin3 yazdı:

Lan Seyfo sen ne zaman müslüman oldun? Arap çöllerinde safari yaparken mi?  ?senin kutup ayın olurum ben ?

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, sağduyu yazdı:

laikliğe müslümanken bile inanan biri var.

3 yaş çocukları ile vakit geçirmeyi severim ama sabrın da bir sınırı var.

Şu kelimenle seni kaile alıp  kelime daha etmemem için yeterde artar bile.. 

Ayrıca,

1- Ben dinci değilim. Kimseye din pazarlamıyorum. 

2- Sen ateist değil, ataist sin. Daha kendinin ne olduğunu bilmiyorsun. Başkalarının ne olduğu hakkında sanrı üretiyorsun.

Ateist adam hiç bir dogma(laiklik) ya arka çıkmaz. Hür ve bağımsız ve tarafsızdır. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Lan Seyfo sen ne zaman müslüman oldun? Arap çöllerinde safari yaparken mi?  ?senin kutup ayın olurum ben ?

11 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ulen düşünemeyen yaratık,

Sen fetöcü sapıklara ne bakıyorsun. Fetöcüsü ayrı fişlemiştir. Diğer ayrı çete para' lel leri ayrı fişlemiştir. Ben v.b. gibi tarafsız- bağımsızları, .

Manyak manyak adamlar kaşının üstünde gözün var diye belki senide Musevi diye fişlemişlerdir:0_80cbc_37a71a73_L: Soyun da israiliyat olmadığı halde..

Sitelerde Paylaş
Just now, sahin3 said:

3 yaş çocukları ile vakit geçirmeyi severim ama sabrın da bir sınırı var.

Şu kelimenle seni kaile alıp  kelime daha etmemem için yeterde artar bile.. 

Ayrıca,

1- Ben dinci değilim. Kimseye din pazarlamıyorum. 

2- Sen ateist değil, ataist sin. Daha kendinin ne olduğunu bilmiyorsun. Başkalarının ne olduğu hakkında sanrı üretiyorsun.

Ateist adam hiç bir dogma(laiklik) ya arka çıkmaz. Hür ve bağımsız ve tarafsızdır. 

Sen dincisin, kimi kandırıyorsun? Burada sayfalarca rezil arap dini güzellemesi yapan, arap sistemi güzellemesi yapan ben miyim?

Ben hem ateistim, hem de Atatürkçüyüm. Ben senin gibi gidip 1400 yıl önceki cahil arapların kuyruğuna takılmam, bana bilimi rehber gösteren insanları örnek alırım.

Geri zekalıya bak, laiklik dogmaymış, hastir! Dogma senin tapındığın arapların kıçından ürettiği safsatalar, yalanlar ve palavralardır, dinlerdir mal herif.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, sahin3 yazdı:

Ulen düşünemeyen yaratık,

Sen fetöcü sapıklara ne bakıyorsun. Fetöcüsü ayrı fişlemiştir. Diğer ayrı çete para' lel leri ayrı fişlemiştir. Ben v.b. gibi tarafsız- bağımsızları, .

Manyak manyak adamlar kaşının üstünde gözün var diye belki senide Musevi diye fişlemişlerdir:0_80cbc_37a71a73_L: Soyun da israiliyat olmadığı halde..

Bir bacağın sakat numarası yapıyormuşsun , akp den yardım aldığın için dibine kadar tayyipci oluyormussun, yardım parası kesilince de Atatürkçü oluyormussun.

Cinlerim öyle söyledi bana.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Bir bacağın sakat numarası yapıyormuşsun , akp den yardım aldığın için dibine kadar tayyipci oluyormussun, yardım parası kesilince de Atatürkçü oluyormussun.

Cinlerim öyle söyledi bana.

Ben Atatürkçü değilim, bu kadar aleni bilgi yeter. akp den yardım parası mı almışım :0_80cbc_37a71a73_L: menfaatsiz Tayyip Erdoğan güçsüz olduğu zaman(Baykal kadar olmasada) gücüm yettiği kadar savunmuşumdur. Buda doğrudur. Ben her daim güçsüz- mağdur ve haklı olanın yanındayımdır!.

Kendini tanıtır ve de samimi doğru bir insan olduğuna kanaat getirir isem. Benim hakkımda yalancı üç-beşharflilerden bilgi edinmene gerek kalmaz.

Ne sormak istiyorsan özelden sorabilirsin.. Hiç bir şey dışardan göründüğü gibi değildir .)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Yazık sakat galiba

dogma bir dayatmadan ibarettir.

Laiklik de bir dayatmadır. Dini dogmalar olabildiği gibi, bir kişinin görüşleri- fikirlerinin yasama yolu ile milyonlara dayatılmasıda bir dogmadan ibarettir. ''Gökten indiği sanılan dogmalar'' ile, 100 sene öncesinin hayat şartlarındaki azınlığın dogmalarının bugün kü modern topluma dayatılması arasında fark yoktur. Dogma yı din in koyması ile, bir başkasının koyması arasında fark yoktur. Ve ayrıca demokrasi ve cumhuriyet ve hukuk ile de çelişir bu durum..

Cumhuriyet ve sosyal hukuk devletine sadık her vatandaş ve de resmi kuruma saygımız sonsuzdur. Ama devletin kurumlarını kötü emellerine alet edinmiş, görevini kötüye kullanmış, suça boğazına kadar batmışlar bundan müstesnadır. 

Alıntı

be geri zekalı herif her devlette cinayet örtbas edilir.  @sağduyu

Bu adamı ateist devleti olsa ateizm den aforoz eder. Gerçek Atatürkçü afoıroz eder.

Cinayet örtbas edilir savunusu nasıl bir cümledir? Heleki anayasasında hukuk devleti ibaresi var iken? Şakamı bu? 

Devlet zaten toplumlar için vardır. Suçlar cezasız kalmasın için vardır..

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, sahin3 said:

Bu adamı ateist devleti olsa ateizm den aforoz eder. Gerçek Atatürkçü afoıroz eder.

Cinayet örtbas edilir savunusu nasıl bir cümledir? Heleki anayasasında hukuk devleti ibaresi var iken? Şakamı bu? 

Devlet zaten toplumlar için vardır. Suçlar cezasız kalmasın için vardır..

İşin içinde insan olduğu sürece cinayet de, hırsızlık da dahil olmak üzere her suç ört bas edilir, falan devlette edilir, filan devlette edilmez diye bir şey geri zekalı. Hele senin dediğin gibi arap devletlerinde cinayet örtbas edilmez diye bir şey hiç yok.

Anayasaya gelince senin kıçını yaladığın arap devletlerinin anayasasından bir cümle:

Bul bakalım laik Türkiye devleti anayasında böyle bir cümle. Var mı böyle bir hüküm ha? Olmamasının nedenini de söyleyeyim: Laiklik. Hani şu senin ağzından salyalar saçarak saldırdığın laiklik.

27 minutes ago, sahin3 said:

dogma bir dayatmadan ibarettir. 

Laiklik de bir dayatmadır. Dini dogmalar olabildiği gibi, bir kişinin görüşleri- fikirlerinin yasama yolu ile milyonlara dayatılmasıda bir dogmadan ibarettir. ''Gökten indiği sanılan dogmalar'' ile, 100 sene öncesinin hayat şartlarındaki azınlığın dogmalarının bugün kü modern topluma dayatılması arasında fark yoktur. Dogma yı din in koyması ile, bir başkasının koyması arasında fark yoktur. Ve ayrıca demokrasi ve cumhuriyet ve hukuk ile de çelişir bu durum..

Cumhuriyet ve sosyal hukuk devletine sadık her vatandaş ve de resmi kuruma saygımız sonsuzdur. Ama devletin kurumlarını kötü emellerine alet edinmiş, görevini kötüye kullanmış, suça boğazına kadar batmışlar bundan müstesnadır. 

Senin gibi arap kıçı yalayıcılarına göre laiklik dayatma geliyor olabilir, normaldir. Sen diyorsun ki bırakın ben arap kıçı yalayacağım, herkes de benim gibi arap kıçı yalasın. Tamam, sen yala da yalamak istemeyenlere neden saldırıyorsun?

Neymiş laiklik demokrasi, cumhuriyet ve çağdaş hukukla çelişirmiş, hassiktir oradan, asıl bunların olabilmesi laikliğe bağlıdır, laiklik olmayınca onun yerine din denen dogma gelir geri zekalı mal.

Sitelerde Paylaş
On 13.05.2019 at 12:56, fezadabirtürk yazdı:

cesed açıkta kalsa belki kardeşini öldürdüğü ortaya çıkacak.ayette " örtüp gizlemek "ten bahsediliyor.insanlar ölülerini gömer ama ölüyü "gizledim" demez."defnettim" veya kabaca "gömdüm" der."gizlemek" örtbas etmek olduğuna göre,

gizlenmek istenen cinayet  olduğuna göre; 

Allah Kabil'in işlediği cinayeti örtbas mı ediyor ?

Örtbas eder tabi.

Sen birinin adagini/sunumunu kabul et, öbürününkini kabul etme. Ayiptir. Tanri kendi salakligini örtbas etmis.

Bir elin parmaklari kadarlar, babalarinin basina gelenleri bilen iki gerizekali cocuk (cennetten dehlenme, fuck off), üstelik buna ragmen tanridan cekinmeyen bir tanesi. Zeka geriligi vardi herhalde.

Maide 27:

Oku onlara Âdem'in iki oğluna ait gerçek haberi. Hani onlar, Tanrıya yaklaşmak için kurban sunmuşlardı da birininki kabul edilmişti, öbürününki kabul edilmemişti ve o, seni mutlaka öldüreceğim demişti ona, o da demişti ki: Allah ancak, kendisinden çekinenlerin kurbanını kabul eder.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, deadanddark yazdı:

Örtbas eder tabi.

Sen birinin adagini/sunumunu kabul et, öbürününkini kabul etme. Ayiptir. Tanri kendi salakligini örtbas etmis.

Bir elin parmaklari kadarlar, babalarinin basina gelenleri bilen iki gerizekali cocuk (cennetten dehlenme, fuck off), üstelik buna ragmen tanridan cekinmeyen bir tanesi. Zeka geriligi vardi herhalde.

Maide 27:

Oku onlara Âdem'in iki oğluna ait gerçek haberi. Hani onlar, Tanrıya yaklaşmak için kurban sunmuşlardı da birininki kabul edilmişti, öbürününki kabul edilmemişti ve o, seni mutlaka öldüreceğim demişti ona, o da demişti ki: Allah ancak, kendisinden çekinenlerin kurbanını kabul eder.

Malum tanrının yerine gücü elinde bulunduranları koyduğunuzda, dinlerin kimlere hizmet ettiğini görmemek için kör olmak gerek herhalde.

Dinler(aslında gücü elinde bulunduranlar) ălenen en temelde şunu ister: kayıtsız şartsız itaat. İtaat, varsa yoksa itaat. Dolayısıyla dinlerin ana hedefi, gariban bireylere somut birşeyler vermek değildir, bilakis hiçbir şeye ihtiyacı olmayanların hegemonyalarını devam ettirmektir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Malum tanrının yerine gücü elinde bulunduranları koyduğunuzda, dinlerin kimlere hizmet ettiğini görmemek için kör olmak gerek herhalde.

Dinler(aslında gücü elinde bulunduranlar) ălenen en temelde şunu ister: kayıtsız şartsız itaat. İtaat, varsa yoksa itaat. Dolayısıyla dinlerin ana hedefi, gariban bireylere somut birşeyler vermek değildir, bilakis hiçbir şeye ihtiyacı olmayanların hegemonyalarını devam ettirmektir.

Allah belami versinki haklisin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

Allah belami versinki haklisin.

Nerede haklı?

Oyu senden alıyor gücü kendisinde topluyorlar, ama vergiden muafiyet yasalarını zengine çıkarıyorlar :0_80cbc_37a71a73_L:

Sen borcunu ödeyemez hale düş. Üstüne ödenemez faiz bindirsin devlet.. Senin iflas hakkın da yok iken.. İş Adamları şirket(tüzeliz) ayağına yalandan iflas edip borcdan kurtuluyor.. :0_80cbc_37a71a73_L:

İnsanın eline tanrıdan geldiği iddia edilen din gücünüde versen suiistimal eder. Dinsiz otorite güçte versen suiistimal eder. Güçsüze teselli diye tanrı satar, uydurma kutsal izm-dava satar.

Bunun dinle-dinsizlikle-imansızlıkla zerre alakası yoktur.

Hülasa, şu da bir gerçektir elbette ki, bir insana para verip de yaptıramayacağın işi, dinlerle, milliyetçilikle, ırkçılıkla, izm' le, felanca ideoloji veya kutsal davalar icad ederek yaptırabilirsin...

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, sahin3 yazdı:

Nerede haklı?

Oyu senden alıyor gücü kendisinde topluyorlar, ama vergiden muafiyet yasalarını zengine çıkarıyorlar :0_80cbc_37a71a73_L:

Sen borcunu ödeyemez hale düş. Üstüne ödenemez faiz bindirsin devlet.. Senin iflas hakkın da yok iken.. İş Adamları şirket(tüzeliz) ayağına yalandan iflas edip borcdan kurtuluyor.. :0_80cbc_37a71a73_L:

İnsanın eline tanrıdan geldiği iddia edilen din gücünüde versen suiistimal eder. Dinsiz otorite güçte versen suiistimal eder. Güçsüze teselli diye tanrı satar, uydurma kutsal izm-dava satar.

Bunun dinle-dinsizlikle-imansızlıkla zerre alakası yoktur.

Hülasa, şu da bir gerçektir elbette ki, bir insana para verip de yaptıramayacağın işi, dinlerle, milliyetçilikle, ırkçılıkla, izm' le, felanca ideoloji veya kutsal davalar icad ederek yaptırabilirsin...

Orada isler nasil yürüyor tam bilmiyorum, burada iflas isveren olmadanda gösterebilirsin.

O kadar kusur kadi kizinda da olur.

Yalniz bu calisma saatlerini yeniden düzenlesek, mesela 5 saat nelerine yetmiyor. Alinan ücret degismeyecek yalniz.

Bunu yapabilirse senin yönetim bicimin , gelsin basim gözüm üstüne.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...