Jump to content

Deizm din değildir

Recommended Posts

Deizm'e "din" denmesi, oksimorondan başka birşey değildir. Tanrının varlığını kabul edip, dinleri reddeden bir düşünce akımı için "dindir" demek, saçmalığın dik alasıdır ve büyük kafa karışıklıklarına işaret eder. 

Dinleri var eden kurallar ve ritüeller, deizm'de bulunmaz. Deizmin tanrısı spesifik degildir. Her deistin tanrı anlayışı farklı olabilir. 

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, memjan21 said:

Bazı deistler dinim yok diyip ama tanrının peygamberlerle işletime geçtiğini reddetmiyolar. Forumda da var böyle arkadaşlarimiz.

Doğru. ..

Yani bu dinleri boşverin siz aklınızı vicdanınızı rehber edinin diyen bir peygamber zaten bir deistin reddettiği bir şey söylemiyor...

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar, bıkmadınızmı? ucuz teoriler üretmekten, herkese söylüyorum, deizmi en iyi deistler bilr,

tekrar ediyorum ve son kez söylüyorum.

1 :deizm tüm peygamberli kitaplı dinleri redddeder.

tanrıyla vahiy yolunun insan aklıyla olabilicegini savunur.

2 :deizmde tanrı dışında herşey  belirsizdir.

atheistseniz atheistliğinizi bilin haddinizi aşmayın, yoksa bende aşarım.

teistseniz teistliğinizi  biln.  haddinizi aşmayın.

kireç gibileri ciddiye almayınız, çünkü deizmde peygamber ve kitap yoktur. olmasıda imkansızdır.

ve bu forumda deizmi en iyi ben bilirim..aksini savunana deist varsa hodri meydan platformuna 

davet ediyorum.. 

ne yazıkkı, içinde peygamber ve kitap yok diye deizme felsefe tanımı yapanların, ne kadar cahil oldugunu çok net görüyoruz.

deizm bir dindir. 

tıpkı çoklu tanrılar gibi, sadece tek tanrı inancı vardır.

içinde merhamet kötülük ve iyilik barındırır.

ama asla teizm gibi bir insanla tanrıyı bagdaştırmaz, kitap göndermez peygamber göndermez, evrene karışmaz. hiç birşeye karışmaz.

karışmadıgı yaratmadıgı kontrol etmediği anlamına gelmez. 

çocukmusunuz siz? bu ne biiçim tartışma?

deizmle teismi nasıl kıyaslarsınız?,

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu nasıl cahilliktir, açın bakın hiç birşey bilmiyorsanız google amcaya sorun deizm nedir?

Deizm veya yaradancılık, doğal dünyaya dair gözlemler ve mantığın kaynağını oluşturduğu; dinsel bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden bir Tanrı inancıdır.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kirec yazdı:

Fikirlerim hiç bir kategoriye  tam olarak uymak zorunda değil. ..

Birazı deızm biraz teizme birazı panteizmme uyar...

Deist bir peygamber ateist bir tanrı neden olmasın. ..

Sn. kireç

Elbette uymak zorunda değil ancak size "Müslüman mısınız, Hrıstiyan mısınız,  Musevi misiniz ?" diye sorulduğunda dürüstçe yanıtını da vermelisiniz.

Ha evet; yanıt vermek zorunda da değilsiniz. Artık kıdemli sayılırım, çok gördüm burada sağ ğösterip sollayanları. Deistim deyip ancak habire İslam güzellemesi yapan, hangi dine mensup olduğunu sorunca kaytaran yada sadece" teistim" demekle yetinenleri çok gördüm burada, hăla da görüyorum.

Su basit:

Müslüman mısınız ?

Yanıtınız "evet" ya da "hayır" olmalı.

Sitelerde Paylaş
39 minutes ago, kavak said:

Sn. kireç

Elbette uymak zorunda değil ancak size "Müslüman mısınız, Hrıstiyan mısınız,  Musevi misiniz ?" diye sorulduğunda dürüstçe yanıtını da vermelisiniz.

Ha evet; yanıt vermek zorunda da değilsiniz. Artık kıdemli sayılırım, çok gördüm burada sağ ğösterip sollayanları. Deistim deyip ancak habire İslam güzellemesi yapan, hangi dine mensup olduğunu sorunca kaytaran yada sadece" teistim" demekle yetinenleri çok gördüm burada, hăla da görüyorum.

Su basit:

Müslüman mısınız ?

Yanıtınız "evet" ya da "hayır" olmalı.

Her dinin ve görüşün güzel bulduğum yönlerini benimseyen beğenmediğim yönlerini almayan biriyim...

Söyle bakalım ben şimdi hangi görüşteyim...

Deizme yakın panteizme hasta teizmden geçemeyen ateizme aşina pluralist ve müslüman olmayan çalışan biriyim...

Ama muslumanlik anlayişim değişik. ..

İyi  ve adil biri olmak yeterlidir  bana göre müslüman olmak için. ...

Yani dünya üzerinde yaşayan tüm deist ateist Budist Hristiyan Yahudi yada ilkel kabile  ve dinlerden yada hangi görüşten olursa olsun iyileri müslümandır bana göre. ...

Bu anlamda kendime iyi biriyim demek anlamına gelen müslümanim demek yerine iyi biri olmaya çalışıyorum anlamında müslüman olmayan çalışıyorum  diyebilirim sanırım ...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, kirec yazdı:

Her dinin ve görüşün güzel bulduğum yönlerini benimseyen beğenmediğim yönlerini almayan biriyim...

Söyle bakalım ben şimdi hangi görüşteyim...

Deizme yakın panteizme hasta teizmden geçemeyen ateizme aşina pluralist ve müslüman olmayan çalışan biriyim...

Ama muslumanlik anlayişim değişik. ..

İyi  ve adil biri olmak yeterlidir  bana göre müslüman olmak için. ...

Yani dünya üzerinde yaşayan tüm deist ateist Budist Hristiyan Yahudi yada ilkel kabile  ve dinlerden yada hangi görüşten olursa olsun iyileri müslümandır bana göre. ...

Bu anlamda kendime iyi biriyim demek anlamına gelen müslümanim demek yerine iyi biri olmaya çalışıyorum anlamında müslüman olmayan çalışıyorum  diyebilirim sanırım ...

Muhterem

Yukarıdaki sözlerimi neredeyse tasdikleyecek nitelikte yazıyorsunuz, desem kızmayın bana.

Soru gayet basit idi ve cevabınız  ya "Evet" ya da "Hayır" olacak.

İyi ve uzunca düşünün lütfen.

Müslümansanız bu dinin bütün vecibelerini, kurallarını, kutsal kitabının her cümlesini ve elbette malum tanrısını(ismi ile beraber) kabul etmekle mükellefsiniz.

Tekrar sorayım:

Müslüman mısınız ?

Sitelerde Paylaş

Burada şunu düşünmüyoruz, Deizm hangi kümenin alt kümesidir?

Minikte olsa doğmatizm kırıntısı içeren herşey din kategorisine girer. Ritüel, peygamber, kitabı olsun ya da olmasın.

Doğmatizm ya da din, soyut, kanıtsız kavramlara esir olmak ve bu kavramların oluşturduğu zincirlerin asla kırılamayacağına inanmaktır. Deistin kafasında böyle düşünceler var mıdır? 

Tanrı fikri doğmatik bir fikirdir, çünkü kanıtı olmayan soyut bir kavramdır. Kanıtsız bir kavramı doğru kabul eden deist beynindeki zincirlerin sadece bir kısmını kırmış, diğerlerinin kırılamayacağına inanmaya devam etmektedir. Yani bir teistten çok da farklı değildir.

Bu yüzden deizmi çok rahat teizmin alt kümesi yapabiliriz. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, kavak said:

Muhterem

Yukarıdaki sözlerimi neredeyse tasdikleyecek nitelikte yazıyorsunuz, desem kızmayın bana.

Soru gayet basit idi ve cevabınız  ya "Evet" ya da "Hayır" olacak.

İyi ve uzunca düşünün lütfen.

Müslümansanız bu dinin bütün vecibelerini, kurallarını, kutsal kitabının her cümlesini ve elbette malum tanrısını(ismi ile beraber) kabul etmekle mükellefsiniz.

Tekrar sorayım:

Müslüman mısınız ?

Sanırım sizin tanimınıza gore müslüman sayılmam. ...

Ama taniminizin mutlak doğru  olduğu konusunda bir kemikleşmiş  düşünceniz var gibi...

Tanımlamalar da yanlış olabilir tıpkı fikirler gibi... 

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, kirec yazdı:

Ama taniminizin mutlak doğru  olduğu konusunda bir kemikleşmiş  düşünceniz var gibi...

Tanımlamalar da yanlış olabilir tıpkı fikirler gibi... 

Tabii ki müslüman değilsiniz.
Hatta eksik bile yazmışım, çünkü yukarıdaki tanımımın içerisinde malum peygamder´de olmalıydı.

Eğer benim tanımımı beğenmiyorsanız, bu forumdaki aktif olan tüm müslümanlara yada istediğiniz İslam düşünürlerine sorabilirsiniz.

Bakalım  benim müslüman tanımımın neresi yanlışmış.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, kirec said:

Yani sen farklı müslümansın. Vardır böyleleri, onlar özeldir, diğerlerine benzemezler kendilerince, onlar bu dinin kitabından kimsenin görmediği, göremediği farklı bir tanım görenlerdir. Peki müslüman nasıl tanımlanıyor Kuran'da?

Sitelerde Paylaş
On 18.05.2019 at 06:01, kirec yazdı:

Fikirlerim hiç bir kategoriye  tam olarak uymak zorunda değil. ..

Birazı deızm biraz teizme birazı panteizmme uyar...

Deist bir peygamber ateist bir tanrı neden olmasın. ..

saçmalık! felsefenin içine ettin, deizmin içinde teizm olmaz, teizmin içinde deizm olmaz, panteizmin içindede ne deizm nede teizm olur,

hepsinin farklı görüşleri vardır. 

hahahaha eee yuhhhh yaniiii deist peygambermi? atheist tanrımı? ?:0_80cbc_37a71a73_L:seni anibala havale ediyorum, çünkü acil vakasın.. 

@ anibal 

Sitelerde Paylaş
On 18.05.2019 at 10:21, Abdülmalik yazdı:

Burada şunu düşünmüyoruz, Deizm hangi kümenin alt kümesidir?

Minikte olsa doğmatizm kırıntısı içeren herşey din kategorisine girer.

Bu yüzden deizmi çok rahat teizmin alt kümesi yapabiliriz. 

arkadaşlar önce bir deizmin ne olduğunun öğrenin, kuru sıkı sallamayın, deizm  teizm olsa neden deizm olsunki.. 

deizm peygambersiz kitapsiz sadece akıl yoluyla ,

bulunan bilmsel veri içermeyen, bir dindir. metafizik tanrı inancıdır. inanç diyoru tıpkı  atheizm gibi  varlığını 

isaptlıyamadıgı tanrıya inanır. 

ohhhhoooooo sen bu kafayla on bakarsan herşey dogmatik! o zaman atheimde deizmde agnostiizmde, nihilzmde, septisizimde.. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...