Jump to content

Yatırım tavsiyeleri

Recommended Posts

TÜSİAD diyor ki

Doların yıl sonunda, 5 ila 11 TL arasında olmasını bekliyoruz.

Laf mı ediyor, adam mı seçiyor, kafa mı buluyor? 

Hayır, bu kadar belirsizliğin olduğu bir ortam var diyor. 

Bu kadar belirsiz bir ortamda, yatırım mı olur? 

Bu durumda, basit değil, takip edebilme imkan ve kabiliyetlerine göre, bir portföy yapılır. Yani, tüm yumurtalar aynı sepete konmaz. 

Tavsiyemdir, ama yatırım tavsiyesi değildir tabi bu yazılanlar. Velakin, ben olsam, o parayı  Türkiye'de tutmazdım. Dolar alım satımına bile vergi geldi mesela. 1000000 TL ile dolar alayım desen, 1000 TL'sini anında devlete toka etmen lazım bugün. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, anibal yazdı:

TÜSİAD diyor ki

Doların yıl sonunda, 5 ila 11 TL arasında olmasını bekliyoruz.

Laf mı ediyor, adam mı seçiyor, kafa mı buluyor? 

Hayır, bu kadar belirsizliğin olduğu bir ortam var diyor. 

Bu kadar belirsiz bir ortamda, yatırım mı olur? 

Bu durumda, basit değil, takip edebilme imkan ve kabiliyetlerine göre, bir portföy yapılır. Yani, tüm yumurtalar aynı sepete konmaz. 

Tavsiyemdir, ama yatırım tavsiyesi değildir tabi bu yazılanlar. Velakin, ben olsam, o parayı  Türkiye'de tutmazdım. Dolar alım satımına bile vergi geldi mesela. 1000000 TL ile dolar alayım desen, 1000 TL'sini anında devlete toka etmen lazım bugün. 

Anibal biz otel işletiyoruz bildiğin gibi ancak ortağımız insanlıktan nasibini almamış bir zavallı.Bu nedenle babam zamana yayarak otel işini bırakmayı düşünüyor.Kuzey irakta iş adamı tanıdıkları var.Ancak ben Kuzey ırak ın güvenli olmadığını düşünüyorum.Güvenli bir liman olarak nerelere yatırım yapılabilir bunun araştırması içindeyim.Bazı insanlar milyon liran var nereye yatırım yapacağını bilmiyor musun diyerek ön yargılı yaklaşıyor ama para sana doğru yolu göstermez.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, adalet123 said:

Anibal biz otel işletiyoruz bildiğin gibi ancak ortağımız insanlıktan nasibini almamış bir zavallı.Bu nedenle babam zamana yayarak otel işini bırakmayı düşünüyor.Kuzey irakta iş adamı tanıdıkları var.Ancak ben Kuzey ırak ın güvenli olmadığını düşünüyorum.Güvenli bir liman olarak nerelere yatırım yapılabilir bunun araştırması içindeyim.Bazı insanlar milyon liran var nereye yatırım yapacağını bilmiyor musun diyerek ön yargılı yaklaşıyor ama para sana doğru yolu göstermez.

Bence kuzey ırak çok çok daha güvenli

Yatırım, neye yaptığınla önem taşır. Girişimci mi olacaksın, Yatırımcı mı, önce buna bir karar vermen lazım.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, adalet123 yazdı:

Merhaba arkadaşlar,bildiğiniz gibi ülkemizde büyük bir kriz var.Borsayı takip ediyorum ve son zamanlarda dip yapmış durumda.Kesinlikle uzak durmak gerekiyor borsadan.

Şu an sizce yurtiçi ve yurtdışında,1 milyon tl ve üzeri miktar ile ne yatırım yapılabilir?

Altın al. :)

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, adalet123 yazdı:

1000000 lira kaç asgari ücret yapıyor farkında mısın?:)

Babanın deneyimlerinden faydalan.

Çoğu genç babası ölünce şirketi batırıyor.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Karabiber yazdı:

1000000 lira kaç asgari ücret yapıyor farkında mısın?:)

Babanın deneyimlerinden faydalan.

Çoğu genç babası ölünce şirketi batırıyor.

Aynen hocam öyle bir korkumda var.Güvenli bir yatırıma ihtiyacımız var ama bu ne olabilir emin değilim 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, anibal yazdı:

Bence kuzey ırak çok çok daha güvenli

Yatırım, neye yaptığınla önem taşır. Girişimci mi olacaksın, Yatırımcı mı, önce buna bir karar vermen lazım.

Kuzey Irak amerika ve istail güvencesinde bir bölge anladığım kadarıyla.Tanıdığımız iş adam devlete çok yakın birisi vr israil pasaportu var.Barzani ailesi gizli yahudi galiba.

Sitelerde Paylaş

Bu ihtiyaç duymadığın, kullanmayı düşünmediğin fazlalık bir paraysa, güvenli ve başarılı yatırım fonlarına yatırabilirsin.

Türkiye ekonomisi iyi durumda olmadığı için, Avrupa ve özellikle Amerika bazlı yatırım fonlarını düşünmek daha güvenli olur. Tek bir fona yatırmayıp, farklı yatırım stratejisi olan değişik fonlara dağıtırsan, riski de azaltırsın.

Ya da emlak'a yatır. Emlak, getirisi borsadan ve finans sektöründeki diğer yatırım araçlarından daha az olsa da, en güvenli ve sağlam yatırımlardan biridir. Kolay değer kaybetmez.

Ama maksat tam net değil burada. Parayı bir yere yatırmak mı istiyorsun, yoksa bir iş açmak mı istiyorsun?

Pasif gelir mi, aktif gelir mi?

Bu paraya enflasyonun üzerinde değer kazandıracak yatırım imkanları mevcut. Ama paranın miktarı, o şekilde getireceği getiri üzerinden yaşamaya imkan verecek kadar fazla değil. Bu parayı sermaye yapıp, bir iş açarak para kazanmak daha fazla gelir kapısı açabilir. Ama tam tersi paranın batmasına da sebep olabilir. (ABD'deki istatistiklere göre yeni iş girişimlerinin %80'i ilk 5 yıl içinde kapanır).

Bir dükkan, ya da restoran aç. Yapmayı bildiğin bu tür bir iş varsa.

Ya da bir ev alıp kiraya ver.

İlle de bu parayı iyi gelir getirme ihtimali olan bir yere yatırmak istiyorum diyorsan, gözünü kapatıp büyük risk al, ve gelecek vaadeden yeni bir start up şirkete ortak ol.

Hatta gel benim ortağım ol :)

Kendi maaşlı mühendislik işim haricinde, kenarda hobi mahiyetinde yürüttüğüm web development aktivitelerim var. Ona ortak ol.

Amerika'dan müşteri bulup, Türkiye'deki genç web developer'larla çalışarak hem Türkiye'deki gençlere gelir sağlıyorum, hem de buradaki Amerikalı müşterilere işlerini daha hesaplı yaptırma imkanı sağlıyorum.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mantik yazdı:

Bu ihtiyaç duymadığın, kullanmayı düşünmediğin fazlalık bir paraysa, güvenli ve başarılı yatırım fonlarına yatırabilirsin.

Türkiye ekonomisi iyi durumda olmadığı için, Avrupa ve özellikle Amerika bazlı yatırım fonlarını düşünmek daha güvenli olur. Tek bir fona yatırmayıp, farklı yatırım stratejisi olan değişik fonlara dağıtırsan, riski de azaltırsın.

Ya da emlak'a yatır. Emlak, getirisi borsadan ve finans sektöründeki diğer yatırım araçlarından daha az olsa da, en güvenli ve sağlam yatırımlardan biridir. Kolay değer kaybetmez.

Ama maksat tam net değil burada. Parayı bir yere yatırmak mı istiyorsun, yoksa bir iş açmak mı istiyorsun?

Pasif gelir mi, aktif gelir mi?

Bu paraya enflasyonun üzerinde değer kazandıracak yatırım imkanları mevcut. Ama paranın miktarı, o şekilde getireceği getiri üzerinden yaşamaya imkan verecek kadar fazla değil. Bu parayı sermaye yapıp, bir iş açarak para kazanmak daha fazla gelir kapısı açabilir. Ama tam tersi paranın batmasına da sebep olabilir. (ABD'deki istatistiklere göre yeni iş girişimlerinin %80'i ilk 5 yıl içinde kapanır).

Bir dükkan, ya da restoran aç. Yapmayı bildiğin bu tür bir iş varsa.

Ya da bir ev alıp kiraya ver.

İlle de bu parayı iyi gelir getirme ihtimali olan bir yere yatırmak istiyorum diyorsan, gözünü kapatıp büyük risk al, ve gelecek vaadeden yeni bir start up şirkete ortak ol.

Hatta gel benim ortağım ol :)

Kendi maaşlı mühendislik işim haricinde, kenarda hobi mahiyetinde yürüttüğüm web development aktivitelerim var. Ona ortak ol.

Amerika'dan müşteri bulup, Türkiye'deki genç web developer'larla çalışarak hem Türkiye'deki gençlere gelir sağlıyorum, hem de buradaki Amerikalı müşterilere işlerini daha hesaplı yaptırma imkanı sağlıyorum.

Hocam ilginiz için teşekkür ederim.Babam borsa veya yatırım fonlarından anlamaz ve uzak durur.Bizim oteli devrettikten sonra elimize geçecek para ile aylık 5-6 bin tl gelir elde edip aynı zamanda paranın değerini korumamız lazım.Dolarda iken faiz almak mantıklı ama uzun vadeli değil.Doların yükselişi elbet duracak.Aktif bir gelir elde etmemiz lazım.

Para sadece benim olsa, sizinle ortak olmayı düşünebilirdim.

Sitelerde Paylaş

1 milyon TL, 166 bin dolar şu anda. Bir otel satışından gelecek paraysa, az bu. Otelden ziyade, daha ufak bir yer, bir pansiyon gibi birşey olabilir belki, bilmiyorum.

Eğer maksat gelir elde etmeye devam etmekse, neden devrediyorsunuz? İşletmeye devam edin o zaman. Devralacak biri olduğuna göre, karlı bir işletme olduğunu tahmin ediyorum. Oradan gelecek parayı, para getirip getirmeyeceği belli olmayan riskli birşeye yatırmaktan iyidir aynı şekilde işletmeye devam etmek.

Sitelerde Paylaş

Ama maksat ortaktan kurtulmak anladığım kadarıyla. O zaman, işiniz zor. Bu çok fazla bir sermaye değil. Bununla günlük yaşam giderlerini karşılayacan bir iş açmaksa maksat, bildiğiniz işten vazgeçmeyin derim. Yine otelcilik, pansiyonculuk işi yapın o zaman. Ama kendi başınıza. Ya da başka bir ortakla.

Bu arada, başlık yanıltıcı. Aradığın şey yatırım tavsiyesi değil. Yatırım tavsiyesi olması için, günlük yaşam giderlerin için ihtiyacın olmayan bir paranın, değerini kaybetmemesi, ve hatta zaman içinde değer kazanması için nereye yatırmak gerektiğini düşünüyor olman gerekir. (O zaman borsa, emlak, vs bir sürü seçenekten bahsedilir).

Senin aradığın, yürümeyen bir işletmenin kapatılıp, yeni bir iş açılması ile ilgili bir tavsiye. Bu ise başkasının vereceği akıl ile olmaz. Sizin yapmayı bildiğiniz, o sermayeyi batırmayacağınız yeni bir iş bulmanız lazım. Onun ise ne olacağını sizden başkası bilemez.

Sitelerde Paylaş

Şu an Türkiye için, emlak mutlak zarar.

Zira, emlak, balon oldu, olmaması gereken rakamlara yükseldi. 

Şu ara emlak işine yatırım, sermayeyi kediye yüklemek olur.

Ha, bilinir, bu ev 1000 isteniyordu, ama en fazla 300 eder, makul 250.. O ev de senin önüne 150 - 200'den düşer, o zaman bu mantıklı olacaktır.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, anibal yazdı:

Şu an Türkiye için, emlak mutlak zarar.

Zira, emlak, balon oldu, olmaması gereken rakamlara yükseldi. 

Şu ara emlak işine yatırım, sermayeyi kediye yüklemek olur.

Ha, bilinir, bu ev 1000 isteniyordu, ama en fazla 300 eder, makul 250.. O ev de senin önüne 150 - 200'den düşer, o zaman bu mantıklı olacaktır.

Ev sahieri genelde namussuz oluyor.Paraya ihtiyacı olsa bile fiyatı düşürmüyorlar.Iyi araştırmak yada icradan ev bakmak lazım.

Sitelerde Paylaş
On 17.05.2019 at 02:35, adalet123 yazdı:

Merhaba arkadaşlar,bildiğiniz gibi ülkemizde büyük bir kriz var.Borsayı takip ediyorum ve son zamanlarda dip yapmış durumda.Kesinlikle uzak durmak gerekiyor borsadan.

Şu an sizce yurtiçi ve yurtdışında,1 milyon tl ve üzeri miktar ile ne yatırım yapılabilir?

o kadar paran varmı? bilmiyorum ama o kadar paran varsa  1 milyon tl. aylık faizi 17 milyar yapar. hemen bir bankaya git,

vadeli hesap açtır kendine, çünkü vadeli faiz oranları, yıl sonunda % 30 olucak. 17 milyarda 20 milyarı geçicektir. 

şu anda en kazançlı yatırım aracı bu, borsadan tahvillerden uzak durmanı tavsiye ederim. 

şu anda vadeli hesaplar % 25...... kendin hesapla,..

1 milyon tl olduğu söylüyorsun pek inandırıcı gelmedi bana, bu büyük bir paradır.

sana tavsiyem derhal otel iişletmeciliğini bırak ve vadeliye yönel, aylık 20.000 tl sana yeterde artar bile.

aam ben hala 1 milyon tl paran oldugunu düşünmüyorum. bu paray bankacılar senı er yada geç bulurlardı..

sana 2. tavsiyemde, bu parayı dolara çevirmendir.. oda oldukça karlıdır. diğer yatırım araçlarından zarar edersin.

hemde ciddi anlamda. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 hours ago, adalet123 said:

Ev sahieri genelde namussuz oluyor.Paraya ihtiyacı olsa bile fiyatı düşürmüyorlar.Iyi araştırmak yada icradan ev bakmak lazım.

Yatırım düşünüyorsan, soru şu, icradan kelepir alacağın ev, sana kazandıracağı ne malum?

Gidip "ahanda kesin böyle olacak" dediğimi düşünme. Ama türkiye'nin Lübnan yada Sudan gibi olması gayet olası. O zaman o aldığın ev para edecek diye çok bakabilirsin. 

Elbette, her durumda para edecek ev olacaktır bir yerlerde. Ama o evlerin kelepir fiyatlara bulunacağını pek sanmam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...