Jump to content

Pontus jenosidi

Recommended Posts

• İleti 199
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 22.05.2019 at 17:17, malta erigi said:

Ermeni soykırımı konusunda emin değilim. Soykırım sayılır mı bilemiyorum ama rumlar için böyle birşey kesinlikle yok. 

Soykırımı denebilir, ama sayılamaz. Nasıl dersen, dilin kemiği yok. Ama hukuki olarak anlam taşımıyor. O yüzdne de, ABD'de kabul edilmiyor. Ama denmesi bile bir ton dert açacak ülkenin başına. 

Bu işin usul tarafı. Olup bitenler hakkında konuşmak ise, daha geniş bir mevzu.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, anibal yazdı:

Soykırımı denebilir, ama sayılamaz. Nasıl dersen, dilin kemiği yok. Ama hukuki olarak anlam taşımıyor. O yüzdne de, ABD'de kabul edilmiyor. Ama denmesi bile bir ton dert açacak ülkenin başına. 

Bu işin usul tarafı. Olup bitenler hakkında konuşmak ise, daha geniş bir mevzu.

Anibal kaç bin kişi senin çitan? Söyler mısın merak ettim? Amerika/Japonya mi?

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, memjan21 said:

Anibal kaç bin kişi senin çitan? Söyler mısın merak ettim? Amerika/Japonya mi?

Kaç bin kişiyi öldürdüğün, katliamdır. Soykırım ise, daha başka bir şeydir. Soykırım içinde bir katliamda barındırabilir, ama daha fazlasını içerir.

ABD, Hiroşima'ya atom bombası attı. Evet, bu bir katliam. Ama bu japonlara soykırıma girişti demek değil. 

Almanya'nın öldürdüğü rus sayısı, yahudi sayısından kat kat fazladır. Ama hiç kimse almanlar ruslara soykırım yaptı demez, denmez de. 

Yeri gelir 10 kişiyi öldürürsün, soykırım haline girer, yeri gelir milyon kişiyi öldürürsün, soykırımla alakası olmaz. 

Soykırım:

ulusal, etnik, ırksal ve dinsel bir grubun bütününün ya da bir bölümünün yok edilmesi niyetiyle girişilen şu hareketlerden herhangi biridir: grubun üyelerinin öldürülmesi; grubun üyelerine ciddi bedensel ya da zihinsel hasar verilmesi; grubun yaşam koşullarının bunun grubun bütününe ya da bir kısmına getireceği fiziksel yıkım hesaplanarak kasti olarak bozulması; grup içinde doğumları engelleyecek yöntemlerin uygulanması; [ve] çocukların zorla bir gruptan alınıp bir diğerine verilmesi.

BM'nin de kabul ettiği soykırım hali bu. Gördüğün gibi, çok adam öldürülmesi falan ile alakası olmayan bir durum bu. Tabi, deklarasyonun diğer taraflarını almadık buraya, o hükümlere göre, bu insanların savaş halinde olmaması gerekiyor. Savaş hali ise, adamın eli silahlı olmasını gerektiriyor. Basitçe, tüm yahudiler silahlanıp üstüne yürüse, sen de hepsini öldürsen, soykırım yapmış olmuyorsun. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, anibal yazdı:

Kaç bin kişiyi öldürdüğün, katliamdır. Soykırım ise, daha başka bir şeydir. Soykırım içinde bir katliamda barındırabilir, ama daha fazlasını içerir.

ABD, Hiroşima'ya atom bombası attı. Evet, bu bir katliam. Ama bu japonlara soykırıma girişti demek değil. 

Almanya'nın öldürdüğü rus sayısı, yahudi sayısından kat kat fazladır. Ama hiç kimse almanlar ruslara soykırım yaptı demez, denmez de. 

Yeri gelir 10 kişiyi öldürürsün, soykırım haline girer, yeri gelir milyon kişiyi öldürürsün, soykırımla alakası olmaz. 

Soykırım:

BM'nin de kabul ettiği soykırım hali bu. Gördüğün gibi, çok adam öldürülmesi falan ile alakası olmayan bir durum bu. Tabi, deklarasyonun diğer taraflarını almadık buraya, o hükümlere göre, bu insanların savaş halinde olmaması gerekiyor. Savaş hali ise, adamın eli silahlı olmasını gerektiriyor. Basitçe, tüm yahudiler silahlanıp üstüne yürüse, sen de hepsini öldürsen, soykırım yapmış olmuyorsun. 

BM nin soykırım madenlerini yukarıda ben de paylaştim. Ya hu şu maddelere bir baksana hangisi Ermeni ve Pontus ta yok. 

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, memjan21 said:

BM nin soykırım madenlerini yukarıda ben de paylaştim. Ya hu şu maddelere bir baksana hangisi Ermeni ve Pontus ta yok. 

Öncelikle, ermeni ve pontus dediğin şeyler olurken, bu madde yok. Olmayan madde ile, hiç kimseye bir suç isnad edemezsin. Dedik ya, dilin kemiği yok, herşeyi söyleyebilirsin, ama hiç bir hukuki değer taşımaz. 

Ha, o dönem olanlara bakarsan, gene bu soykırım tanımına uymadığını görürsün. Ama bu, gene aynı şekilde, ortada hiç bir rezillik, vahşet falan lmadığı anlamına da gelmez. elakin, pontus mevzusu denen şey, alabildiğine kıçtan uydurma bir martavaldan ibarettir, o da başka bir mevzu.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, memjan21 yazdı:

Örgütlenmiş ve bazı devletler tarafından silahlandırılmış değillermiydi, silahlı örgütlenme yokmuydu, Karadeniz bölgesini Yunan toprağı yapma girişimi yokmuydu?

Sanki hiçbir silahlı örgüt yokmuş da sırf masumlar öldürülmüş gibi ajitasyon yapıyorsunuz, ataların yaptı bari aynı yanlışı siz yapmayın.

Bir de katliam, soykırım ve asimilasyonu çorba yapıp masum rolüne girmeyin, bence her şeyden önce siz kendinizi kandırıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Örgütlenmiş ve bazı devletler tarafından silahlandırılmış değillermiydi, silahlı örgütlenme yokmuydu, Karadeniz bölgesini Yunan toprağı yapma girişimi yokmuydu?

Sanki hiçbir silahlı örgüt yokmuş da sırf masumlar öldürülmüş gibi ajitasyon yapıyorsunuz, ataların yaptı bari aynı yanlışı siz yapmayın.

Bir de katliam, soykırım ve asimilasyonu çorba yapıp masum rolüne girmeyin, bence her şeyden önce siz kendinizi kandırıyorsunuz.

Neden bazı şeyleri kabul etmek bu kadar zor. İlle de Amerika ya mi benzemek lazım. Şunu kabul etmek lazım cumhuriyet ise yaramadı. Bakın şu anki duruma bunu çok güzel söyleyebiliriz. Yunan topraklari idi orası. Osmanlı dağıldi mi o zaman bir devlet yok ve her ulusun kendi kaderini tayin hakkı vardır. Osmanlıdan ne anladı ki bu halk cumhuriyetten ne anlasin. Dersim mesela, pire için yorgan yakmak neydi. Sonra Zilan, Koçgiri, yahu daha yakında olan Uludere kaç insan öldü? Eee ne oldu Aha da çöl oldu burası. Sayayim mi, Özbek, Afkan, Arap, Kürt, laz, çingene, Süryani, kızgız, Tacik falan filan cumhuriyetiizde ataniz da sızın olsun. Bırakırlarsa. Derdim başta söyledim yine söylüyorum en azından ülkenin su anki konuma bakarak ya hu şu kadar insan öldü ama ülkenin hâline gel bu olmaz saygı gösterisi olmaz ama 19 Mayısta kutlamalar yaparsiniZ.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, memjan21 yazdı:

Neden bazı şeyleri kabul etmek bu kadar zor.

Bence bumu kendine sorman lazım, zira daha Cumhuriyetin ne olduğunu da bilmiyorsun.

Asıl çatışma alanı Cumhuriyettir, Bir Osmanlıda kalkıp da benim dedemi öldürdünüz diyemezsin, anında kellen gider ama Cumhuriyette yanlışı da doğruyu da amma zor amma kolay sorgulayabilirsin, Cumhuriyetin temel özelliği budur.

Tayyip de bir Cumhuriyet düşmanıdır, onun bazı halklara yakınlaşması Cumhuriyeti yıkmak içindir, onların kara kaşını sevdiği için değil.

Şimdi sen asıl düşmanı bilmiyorsun, Cumhuriyeti bilmiyorsun, daha doğrusu idda ettiğin olayların kaynağını ve nasıl geliştiğini de bilmiyorsun.

Sadece sana nasıl lanse edildiyse onunla geçiniyorsun, öyle soykırım oldu demeyle olmuyor.

Sonra da kalkmış liberal ağzıyla özür dileyin gibi safsatalara başvuruyorsun.

İşte sana bir soru sorduk, silahlı örgüt değillermiydi, karşı tarafa saldırı yokmuydu?

Yoktu dersen zaten yalan olduğu için bu başlığın bir iftiradan ibaret olur, eğer o saydığın halklar silahlı örgüte sahipti diyorsan, bu defa da bunun bir savaştan ibaret olduğunu kabul etmen gerekir.

Dolayısıyla bütün iddiaların gerçeklerden çarpıtılmış asılsız iddialardan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bence bumu kendine sorman lazım, zira daha Cumhuriyetin ne olduğunu da bilmiyorsun.

Asıl çatışma alanı Cumhuriyettir, Bir Osmanlıda kalkıp da benim dedemi öldürdünüz diyemezsin, anında kellen gider ama Cumhuriyette yanlışı da doğruyu da amma zor amma kolay sorgulayabilirsin, Cumhuriyetin temel özelliği budur.

Tayyip de bir Cumhuriyet düşmanıdır, onun bazı halklara yakınlaşması Cumhuriyeti yıkmak içindir, onların kara kaşını sevdiği için değil.

Şimdi sen asıl düşmanı bilmiyorsun, Cumhuriyeti bilmiyorsun, daha doğrusu idda ettiğin olayların kaynağını ve nasıl geliştiğini de bilmiyorsun.

Sadece sana nasıl lanse edildiyse onunla geçiniyorsun, öyle soykırım oldu demeyle olmuyor.

Sonra da kalkmış liberal ağzıyla özür dileyin gibi safsatalara başvuruyorsun.

İşte sana bir soru sorduk, silahlı örgüt değillermiydi, karşı tarafa saldırı yokmuydu?

Yoktu dersen zaten yalan olduğu için bu başlığın bir iftiradan ibaret olur, eğer o saydığın halklar silahlı örgüte sahipti diyorsan, bu defa da bunun bir savaştan ibaret olduğunu kabul etmen gerekir.

Dolayısıyla bütün iddiaların gerçeklerden çarpıtılmış asılsız iddialardan başka bir şey değildir.

Haha tayibe hastayım gibi konuşma kimin ne yaptığını çok iyi biliyorum.tayibinde Atatürk un de. İkisi de faşist.eger devlet yıkılmış ise herkese kendi ulusunu Kurmakta özgürdur. Osmanlı döneminden falan bahsetmis miyim yukarıda hayır onunda kötü bir develet olduğu söyledim ama cumhuriyeti tam bir fiyasko. Bölge bölge katliam bir de dünya savaşlarinda savaşan halkına.iste cumhuriyet budur. 

Sitelerde Paylaş

Rumlar herhangi birşeyden dolayı cezalandırılmış değil. Ermenilere yapılan gibi bir sürgün olayı yok. Büyük savaşı kaybettik. Sonra Yunanistan bizimle savaşmaya devam etti, onu kazandık. Bizi yenenler "siz artık beraber yaşayamazsınız, rumları öldürürsünüz, mübadele yapın" dediler. Türkiye ve Yunanistan arasında mübadele oldu. Hatta, Osmanoğlu insanları müslim-gayrimüslim olarak ayırdığı için, bazı ortodoks Türkler de arada kaynadı. O zamanın şartlarında o mesafeyi katetmek boru değil, elbette eziyet olmuştur onlar için. Ancak olayın özeti bu. Ermeni tehcirinden çok farklı bir durum var burada. Bence asıl eleştirilecek şey, bu insanların yanlarına eşyalarını almalarına izin verilmeden gönderilmeleri. Bunda da kısa süre önce Yunan ordusunun egeyi yakıp yıkmasının etkisi olabilir. Savaş şartlarında ne yazık ki insanlar vahşileşiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bazı olaylara siyah ve beyaz şekilde bakamıyoruz. İşin içinde farklı farklı dinamikler var. Aynı hata Dersim olayı ile ilgili de yapılıyor. Bu hadiselere basitçe dogru/yanlış diyemeyiz.

Sen "pontus jenosidi" dediğinde, o dönemdeki devletin resmi ve planlı bir şekilde Rumlar'ı öldürme, yok etme politikası olduğunu iddia ediyorsun. Böyle birşey yok. Ermeni tehciri farklı çünkü ortada resmen bir katletme politikası olmasa dahi, işin nereye gideceği belli. Sen adamları anasının nikahına sürüyorsun. Hem de kısa süre evvel Ermeniler tarafından eziyete, zulme uğramış insanların arasından geçirerek. Ermenilerin çoğunu kesenler Türk bile değil, intikam isteyen Kürtler. 

Neyse konu zaten Ermeni tehciri değil. Sadece aradaki farklılıkları anlayabilmen umuduyla örnek verdim. Yunanistan 100 sene sonra birden böyle bir iddia ortaya attı ama hemen gaza gelmemek lazım.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, malta erigi yazdı:

Bazı olaylara siyah ve beyaz şekilde bakamıyoruz. İşin içinde farklı farklı dinamikler var. Aynı hata Dersim olayı ile ilgili de yapılıyor. Bu hadiselere basitçe dogru/yanlış diyemeyiz.

Sen "pontus jenosidi" dediğinde, o dönemdeki devletin resmi ve planlı bir şekilde Rumlar'ı öldürme, yok etme politikası olduğunu iddia ediyorsun. Böyle birşey yok. Ermeni tehciri farklı çünkü ortada resmen bir katletme politikası olmasa dahi, işin nereye gideceği belli. Sen adamları anasının nikahına sürüyorsun. Hem de kısa süre evvel Ermeniler tarafından eziyete, zulme uğramış insanların arasından geçirerek. Ermenilerin çoğunu kesenler Türk bile değil, intikam isteyen Kürtler. 

Neyse konu zaten Ermeni tehciri değil. Sadece aradaki farklılıkları anlayabilmen umuduyla örnek verdim. Yunanistan 100 sene sonra birden böyle bir iddia ortaya attı ama hemen gaza gelmemek lazım.

Siz neden hep sebeb sonuca bağlıyorsunuz olayları.Bir de bı ateistsiniz bunu kuşkucular yapar hume, Gazali gibi. Evet bir Sebeb falan var bunları kimse red etmiyor ama önemli olan o değil. Olayların gidişatı. Derdim katliamina bakın 6 birden fazla insan öldü. Tamamı derssim aşiretlerine yapılan saldırdılar. Mağaralara saklanan insanlari bombalamak nedir yahu. Seyit Rıza nin yaşını küçültüp asan sızın faşizt=kemalistleriniz değil mi? Oğlunun gözü önünde asan gaddarlar değil mi? Teyodan çok mu farklı? Şimdi açın BM soykırım maddelerrine bakın da daha sonra konuşalım isterseniz? Japonya da ölen 140000 kişi içinde ABD soykırım yaptık demez de biz diyoruz ve zamanla söylenecek tıpkı pontus gibi.

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, memjan21 said:

Siz neden hep sebeb sonuca bağlıyorsunuz olayları.Bir de bı ateistsiniz bunu kuşkucular yapar hume, Gazali gibi. Evet bir Sebeb falan var bunları kimse red etmiyor ama önemli olan o değil. Olayların gidişatı. Derdim katliamina bakın 6 birden fazla insan öldü. Tamamı derssim aşiretlerine yapılan saldırdılar. Mağaralara saklanan insanlari bombalamak nedir yahu. Seyit Rıza nin yaşını küçültüp asan sızın faşizt=kemalistleriniz değil mi? Oğlunun gözü önünde asan gaddarlar değil mi? Teyodan çok mu farklı? Şimdi açın BM soykırım maddelerrine bakın da daha sonra konuşalım isterseniz? Japonya da ölen 140000 kişi içinde ABD soykırım yaptık demez de biz diyoruz ve zamanla söylenecek tıpkı pontus gibi.

ABD Japonlar'a soykırım yaptı demez zaten kimse. Diyeni de ciddiye almaz.

O tarihlerde dünya öyle bir dünyaydı aslanım. Ingilizi de adam asıyordu, Almanı da... 2019'un değerleri ile bakamazsın. 6 küsür asırlık saltanatı yıkacaksın, savaşta perişan olmuş; fakir ve genç bir cumhuriyeti var etmeye çalışacaksın, sonra da köylünün teki sana kafa tutacak... Kusura bakma da, SİKERLER!

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, malta erigi yazdı:

ABD Japonlar'a soykırım yaptı demez zaten kimse. Diyeni de ciddiye almaz.

O tarihlerde dünya öyle bir dünyaydı aslanım. Ingilizi de adam asıyordu, Almanı da... 2019'un değerleri ile bakamazsın. 6 küsür asırlık saltanatı yıkacaksın, savaşta perişan olmuş; fakir ve genç bir cumhuriyeti var etmeye çalışacaksın, sonra da köylünün teki sana kafa tutacak... Kusura bakma da, SİKERLER!

Ulan siz ateistler ne kafasıniz hakikatten anlamıyorum bu konularda. Dünyada herkes eşit değil mi? Yani eşit olmamalı mı? Kemalizm bir din gibidir. Elestirilemeyen Tanrısı bile vardir. Putları vardır. Ritüelleri ve kutsal bayramları vardır. Değişmez kuralları vardir. Varlığının devami  icin  nefrete, ötekine ihtiyacı vardır. Kin ile beslenir. KEMALİZM zamanımızda en az dincilik kadar tehlikelidir. Ve bu devirde dincilikle beraber yokedilmesi gereken vahşi bir dindir. Şimdi teyo ne yapıyor acaba cumhuriyetçileri ? Bugünün değerleri ile bakacaksın tâbi ki asıl sizin kafanızda ki tümör bu zaten. Yok o zaman şöyle idi yok böyle idi falan geç bunları. Şimdiye gel ve bak ki nelerdir yapılmış. İnsanlar neler yaşamışlar falan. O yüzden mi yukarıdaki ülkeler birbirlerini seviyorlar falan. Hepsi birbirini sikmeye çalışıyor alttan alttan. Kimse 140000 insanını unutmaz merak etme..

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, memjan21 said:

Ulan siz ateistler ne kafasıniz hakikatten anlamıyorum bu konularda. Dünyada herkes eşit değil mi? Yani eşit olmamalı mı? Kemalizm bir din gibidir. Elestirilemeyen Tanrısı bile vardir. Putları vardır. Ritüelleri ve kutsal bayramları vardır. Değişmez kuralları vardir. Varlığının devami  icin  nefrete, ötekine ihtiyacı vardır. Kin ile beslenir. KEMALİZM zamanımızda en az dincilik kadar tehlikelidir. Ve bu devirde dincilikle beraber yokedilmesi gereken vahşi bir dindir. Şimdi teyo ne yapıyor acaba cumhuriyetçileri ? Bugünün değerleri ile bakacaksın tâbi ki asıl sizin kafanızda ki tümör bu zaten. Yok o zaman şöyle idi yok böyle idi falan geç bunları. Şimdiye gel ve bak ki nelerdir yapılmış. İnsanlar neler yaşamışlar falan. O yüzden mi yukarıdaki ülkeler birbirlerini seviyorlar falan. Hepsi birbirini sikmeye çalışıyor alttan alttan. Kimse 140000 insanını unutmaz merak etme..

Ben Kemalist değilim. Aksine, senin gibi liberalizmi kıçından anlamamış bir liberalim. 

10 puanlık soru sana: insan hakları evrensel beyannamesi kaç yılında kabul edildi?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ben Kemalist değilim. Aksine, senin gibi liberalizmi kıçından anlamamış bir liberalim. 

10 puanlık soru sana: insan hakları evrensel beyannamesi kaç yılında kabul edildi?

Japonya atılan atom bombasından birkaç sene sonra. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, memjan21 said:

Japonya atılan atom bombasından birkaç sene sonra. 

Insani değerler, ahlak, vs zaman içerisinde değişiyor ve gelişiyor. Klişe olup olmaması, bu gerçeği değiştirmez. Bugünün değerleri ile 100 sene öncesi değerlendirilemez. Örneğin, Eski yunan'da kadınlar ile ilgili, homoseksüellik ile ilgili biraz araştırma yap. Belki biraz ne dediğimi anlarsın. Bu örnek ekstrem olduğundan, anlatmaya çalıştığım şeyi daha açıklayıcı olarak gösteriyor. Zaman içerisinde ahlaki değerlerin nasıl 180 derece değişip, sonra nasıl yavaş yavaş hepinizin nasıl 360'a doğru ilerlediğini görebilirsin.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, malta erigi yazdı:

Insani değerler, ahlak, vs zaman içerisinde değişiyor ve gelişiyor. Klişe olup olmaması, bu gerçeği değiştirmez. Bugünün değerleri ile 100 sene öncesi değerlendirilemez. Örneğin, Eski yunan'da kadınlar ile ilgili, homoseksüellik ile ilgili biraz araştırma yap. Belki biraz ne dediğimi anlarsın. Bu örnek ekstrem olduğundan, anlatmaya çalıştığım şeyi daha açıklayıcı olarak gösteriyor. Zaman içerisinde ahlaki değerlerin nasıl 180 derece değişip, sonra nasıl yavaş yavaş hepinizin nasıl 360'a doğru ilerlediğini görebilirsin.

Eee şimdi sen ne diyorsun ben ne diyorum konunun başından beridir? Hayırdır sana ne içiyorsun. 37 dersim aşiretleri katliama uğrarken daha beyame yayınlanmamıştı, öyle değil mi? Dersimde katledilen insanların torunlar falan şimdi bu katliamin hesabını soruyor neden mi çünkü evrim diyelim kısacası. Beyinler değişiyor dediğin gibi ahlak değişiyor vs demek istediğim şey yine aynı şey ki konu oraya dek geldi. Burada bu dünya da eğer bir şeylere saygı duymaz isen öteki hayvanlardan hiçbir farkın kalmaz. Bence dersim ve öteki bütün soykırımlar bu ülkenin bir suçudur, aslına bakarsanız benimle için kimin zamanın da kim tarafından yapıldığıda önemli değil. Bazı şeylerin boyunu aştığını görmek ve kabul etmek gerekir. Sebep sunmakla olmaz. Sen bir adım geriye gidersen ben de gider ve sana örnek verilebilir, nereye kadar biliyorum musun? Eşit olduğumuz güne dek. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...