Jump to content

Müslüman üyeler, şeytanın size bir sorusu var.

Recommended Posts

• İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

dinler psikolojik bir durum,  asla tanrı eleştirilmez, çünkü korkulur, ama gerçekler korkuyu bastıramaz... 

birşey gerçekten yoktan var olmuşsa yani yaratılmış ise,

1: yaratılanın özellikleri daha  önceden belirlenir.

2: yaratılan her ne olursa olsun, hangi karakter? olursa olsun, birşey bir varlık yaratılış içinde ise,

mutlaka onun mantığını var eden bir ilahta vardır, teistler bu korkunç! gerçekleri görmek istemezler, çünkü,bu gerçekten korkarlar, daha doğrusu tek korktukları en gerçekçi gerçek, iyi yada kötüyü insan iradesi değil yaratanın belirlediği gerçeğidir! 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Geleceği bilen Tanrı modeli özgür irade, sınav masalı ile çelişiyor. Tanrı kötü olacağını bildiği şeytanı neden yaratır ki? Yaratmasa kötülük de olmayacak, bu nedenle şeytanın iradesinin ilk nedeni Tanrı oluyor. 

işte beklediğim cevap, haklısın, tanrılar bildiği sınavı yapmaz, çünkü sonuç mantığı aynıdır,  işte çelişkide burda başlıyor.

sonuçta bir amaç var ise, cennet ve cehennem bu amacın içinde ise,

mutlaka bu amacın sonunuda gören bir tanrılar modeli vardır.

sadece zaman ve mekan yaratılıarak, birşeyleri daha önceden görüpte bizlerin ne yaptıgını bilen tanrı modeli çelişkilidir.

sadece şeytanın değil yaratılmış tüm akılların iradesi daha önceden belirlenmiş ise,

bı sınavı yapmanın mantığıda yoktur, anlamsız hale gelir, tanrılar neden böyle birşey uğraşsınki?

tanrıların bir amacı olsaydı, bu olagan sonuçlar ıgördükleri için, evren hiç varolmadanda cennet ve cehenneme giderdik.

2. olasılıkta anlamsızdır.

tanrılar herşeyi önceden bilemezler, bu önerme tanrıların kusurlu oldugunu ispatlar.. tam bir paradoxtur. varoluş

atheistler içinde yoklugunun ispatsız oluşuda  çok ciddi bir sorundur. 

Sitelerde Paylaş

ben teist  yada atheist olabilirim, fakat inancımı ben belirlemek zorundaysam, varlıgını yada yokluğunu ispatlamak zorundayım,

aksi halde, belirsizlik ilkesi başlar, ve sonuç muğlak olur.

1: tanrının varlıgı yada yokluğu  sorunsalı,  özgür iradeyi tamamen köreltir!

2: belirsizlik ilkesi, kararları sağlıklı ve free biçimde vermemizi imkansız hale getirir.

3: demekki özgür irade tanrının varlığı yada yokluğu ilkesine bağlıdır.

işte ispatladım, özgür irademiz tanrının elindedir.

bunu anladığımza göre, şimdi neden varolduk? bunu düşünsek iyi olur.. 

ben deist olmamdaki en büyük etkende buydu belirsizlik ilkesi, agnostik ve deizm ,bu yüzden sağlam bir 

inanıştır. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, karamsarhuman yazdı:

dinler psikolojik bir durum,  asla tanrı eleştirilmez, çünkü korkulur, ama gerçekler korkuyu bastıramaz... 

birşey gerçekten yoktan var olmuşsa yani yaratılmış ise,

2: yaratılan her ne olursa olsun, hangi karakter? olursa olsun, birşey bir varlık yaratılış içinde ise,

mutlaka onun mantığını var eden bir ilahta vardır, teistler bu korkunç! gerçekleri görmek istemezler, çünkü,bu gerçekten korkarlar, daha doğrusu tek korktukları en gerçekçi gerçek, iyi yada kötüyü insan iradesi değil yaratanın belirlediği gerçeğidir! 

tanrı eleştirilmez mi ?  

“Yaşamımdan usandım, 
Özgürce yakınacak, 
İçimdeki acıyla konuşacağım. 
Tanrı’ya: Beni suçlama diyeceğim, 
Ama söyle, niçin benimle çekişiyorsun. 
Hoşuna mı gidiyor gaddarlık etmek, 
Kendi ellerinin emeğini reddedip 
Kötülerin tasarılarını onaylamak? 
Sende insan gözü mü var? 
İnsanın gördüğü gibi mi görüyorsun? 
Günlerin ölümlü birinin günleri gibi, 
Yılların insanın yılları gibi mi ki, 
Suçumu arıyor, 
Günahımı araştırıyorsun? 
Kötü olmadığımı, 
Senin elinden beni kimsenin kurtaramayacağını biliyorsun. 
“Senin ellerin bana biçim verdi, beni yarattı, 
Şimdi dönüp beni yok mu edeceksin? 
Lütfen anımsa, balçık gibi bana sen biçim verdin, 
Beni yine toprağa mı döndüreceksin? 
Beni süt gibi dökmedin mi, 
Peynir gibi katılaştırmadın mı? 
Bana et ve deri giydirdin, 
Beni kemiklerle, sinirlerle ördün. 
Bana yaşam verdin, sevgi gösterdin, 
İlgin ruhumu korudu. 
“Ama bunları yüreğinde gizledin, 
Biliyorum aklındakini: 
Günah işleseydim, beni gözlerdin, 
Suçumu cezasız bırakmazdın. 
Suçluysam, vay başıma! 
Suçsuzken bile başımı kaldıramıyorum, 
Çünkü utanç doluyum, çaresizim. 
Başımı kaldırsam, aslan gibi beni avlar, 
Şaşılası gücünü yine gösterirsin üstümde. 
Bana karşı yeni tanıklar çıkarır, 
Öfkeni artırırsın. 
Orduların dalga dalga üzerime geliyor. 
“Niçin doğmama izin verdin? 
Keşke ölseydim, hiçbir göz beni görmeden! 
Hiç var olmamış olurdum, 
Rahimden mezara taşınırdım. 
Birkaç günlük ömrüm kalmadı mı? 
Beni rahat bırak da biraz yüzüm gülsün; 
Dönüşü olmayan yere gitmeden önce, 
Karanlık ve ölüm gölgesi diyarına, 
Zifiri karanlık diyarına, 
Ölüm gölgesi, kargaşa diyarına, 
Aydınlığın karanlığı andırdığı yere.” 

Tevrat/Eyüp 10/1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, karamsarhuman yazdı:

Şapşal Tavık

Bir şey Bilinmeden yaratılmaz
Yaratılmadan önce bilinir.
Yaratılmadan önce bilinen varlığın, bilinebilmesi için
bilinmeden önce vâr olması gerekir.
Çünkü vâr olmayan bir şey bilinemez.

Okuduğunu bu sefer anlayabilecek misin bakalım,
Halbuki Daha önceden çok anlatmıştım
İlim ma'luma tâbidir demiştim.
ya'nî ilim değil, ma'lum (bilinen şey) önceliklidir.

Kuş kadar beyninle yeni kıtalar keşfettiğini mi zannediyorsun?

Sitelerde Paylaş

İslama göre,allah sınamak için ilk insanları,yani adem ile havvayı yaratmıştır.Cennete sızmasına göz yumduğu şeytanın bunları tuzağa düşürmesiyle birlikte bunları yeryüzüne sürmüştür.Bu canlıyı da üreyecek bir şekilde tasarlamıştır.Çocuk yapanlar da bu allahın sınavına girecek kişileri var ederek,sınavı dayatırlar.O kişiyi tuzağa düşürüp,sınanmak üzere yeryüzüne sürülmesine neden olurlar.Bir başkasının canı ile cehennem kumarı oynarlar.Bu allahın cehennemi için yakıt üretirler.İşin özü islamın allahı oldukça sinsi,tuzakçı,kirli oynayan bir tanrıdır.Üreme özelliği verdiği bir canlıya sınayacağı kişileri ürettirmesi,doğum yapanlar aracılığıyla sınavı dayattırması bunun en güzel örneğidir.

Tabi ortada bir allah ve şeytan varsa da o da insanın kendisinden başkası değildir.Neden olduğu doğuma,varoluşa zorladığı kişiye bakıp allah yarattı diyen çoktur da,ama şeytan da tuzağa düşürüp,yeryüzüne sürülmeye neden oldu diyen yoktur.Ama tabi şeytan allahın ta kendisi olduğu için,allahın yaratmasıyla,şeytanın tuzağa düşürüp,yeryüzüne sürülmeye neden olması aynı şey olduğu için,şeytan allahlık adı altında ademler ile havvaları tuzağa düşürüp,yeryüzüne sürülmesine neden olmayı sürdürür.Müslümanlar şeytana söverken de kendilerine söverler.

Sitelerde Paylaş

Allah yaşamdır.Allah hakkımızı ödeyemezsin diyen,yaşamı dayatan anne babadır.Gereksinimleri olan bir canlıyı varoluşa zorlar.Acıyı,ızdırabı dayatır.Onu baskı,stres,hastalık dolu bir yere sürer.Onu günden güne çürüyen bir bedene tutsak eder.Geçim derdine düşürür.Bir sürü zorluğu ve zorunluluğu sırtına yükler.Gün sonunda da yaşama içgüdüsü olan canlıya ölümü dayatır.Varoluşa zorlar,var ederek öldürür,var ederek öldürdüğü bu canlıya yaşatmak için verdiği ekmeğe de şefkat,merhamet ve sevgi der.Bunun için birde övgü ve şükür bekler.O yüzden hiçbir müslüman yaşama karşı çıkamaz.O yüzden hiçbir müslüman anne babasına beni neden var ettiniz diyip,eleştiremez,müslüman olarak kalmak istiyorsa.Müslümanların allahı yaşamdır.Müslümanların allahı anne babadır.O nedenle bir müslüman şu kıyımı,şu acıyı övmek,güzellemek zorundadır.Buna neden olan bir allah var,o allah sonsuz şefkat ve merhamet sahibidir demelidir oksimoronca.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, HATEM yazdı:

Şapşal Tavık

Okuduğunu bu sefer anlayabilecek misin bakalım,
Halbuki Daha önceden çok anlatmıştım

Kuş kadar beyninle yeni kıtalar keşfettiğini mi zannediyorsun?

ulan hıyar, hangimizz kuş beyinli? bizde onu diyoruz, kendi ağzınla itiraf ediyorsun, birşey bilinmeden  yaratılmaz, bilnçli yaratılır, bu yüzden iyi  ve kötü yaratılır, ve sınavda olmaz.  öğretmen öğrenci ilişkisi farklıdır, her öğrencini elinde sadece bir kagıt ve birde kalem olur. 

zengin ve fakir öğrenciler sınavda eşittir. ama yaşamda eşit değildir. afrikalı çocuk neden  aç? bunu insanlara değil, o bölgede

yaratmış allahına sor bakalım afrikalı ve yahudilerin kamplarda açlıkla savaşının kine ne faydası olucak?

zaten imansızlar..imansızların sınavı  olsa ne olucak? zaten cehenneme gidicek, cehenneme gidicek birini açıkla sınamakta neyin nesidir? zaten intikamını alıcak bir allah var,  cehennem bu yüzden var, öyle değilmi? her yeriniz mantık hatası kokuyor...   size göre. allahın sınavı bu,  inanmıyan birinin sınavı olmaz. zaten inanmıyor, inanmadıgını daha önceden gören allah kafadan sakattır..  akıl fukarası teist bozuntusu.. 

okuduğun her neyse önce anlamayı beceremiyorsan oturturlar yaglı kazığa...seni.. 

birşey bilinçli yaratılıyorsa, iradeside yaratılıyor demektir, ama irade ruh kavramında tanrıdan bagımsız 

olmalıkı, özgür irade olsun, 

madem ruhumuz var, o zaman  neden uyuyunca bilncimizi kaybediyoruz, veya narkoz verirken kaybediyoruz.

ruh bilinç değilmi? islama göre ruh bilinçtir ve soyuttur.

bilnçli soyut kavramlar acı çekmez, uyumaz, allahın malı, kendi okudugunu anlamadan teist olan mal..

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, deadanddark yazdı:

Bu durumda cenneti en cok seytan hakediyor, çünkü o sadece ona verilen görevi yapıyor.

aynı fikirdeyim, ben şeytan olsam, bu hakkı tanrılardan isterdim... resmen tanrılar şeytanı kötülüğün sembolü yapmışlar,,

yazık  değilmi şeytana?  iradesi bile yok... zaten kötülük için yaratmışsın, şeytandan iyilik beklemek( adem secdesi) başı başına arap bokunun zırvalıgıdır.. mantıksızdır.... 

Sitelerde Paylaş

Piyasadaki tüm tanrıların fikir babası insanlardır, dolayısıyla şeytanın durumu da heeç farklı değildir. Tanrı burada üretildi ise, şeytanın uzaydan gelecek hali yok herhalde.
Peki piyasada ne vardır ?
Bol bol boş lakırdı yapan, bol keseden atıp tutan ve sayıları bir haylı kabarık insanlar sürüsü vardır, ki bunlar fil zamanında atalarının uydurdukları hayali varlıklara harbiden inanmaktadırlar. Ve muhtemelen kıyametin gelmesini de 4 gözle beklemektedirler, ki şu dinsiz imansızlar anyayı konyayı görsünler ve biran evvel mangalda kızarsınlar...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

her zaman söylüyoruz, ve söylemeyede devam edicez, teizmin mantığı çürük bir  kere,

madem sınav yapıcaksın, sadece teistleri yaratsaydın,en  azından sınavda mantıklı olurdu,

8 milyar teistin iman gücünü sınardın, atheistlerin deistlerin iman gücü olmazki onları zaten imansız yaratmışsın, neyini sınıyacaksın? 

akıl ve mantık dışıdır bu sınav iddiası.

dahada kötüsü herşeyi önceden bilen tanrılar, neden atheist ve deist yaratırki?

zaten biz teizmin sınavına  iannmıyoruz. inanmak  için bir neden göremiyoruz.

allahın mantığı bildiğin iman ölçer! 

biz imansızız neyimizi ölçüceksin?

sınavı gerçekten olsaydı.

8 milyar teist olurdu.

ve bu teistlerin iman gücü mantıklı biçimde sınanırdı, ve imanı zayıf olanlar, cennette gitmezdi. ayrıca ayrımclıkta olmazdı.

imanı zayıf olanlar, cehenneme giderdi...

bu kadar basit! 

kendin çal kendin oyna, biz deistlerin   tanrı inancı bu değil,  bu zaten inanç değil! imandır! dedik yıllardır anlatıyoruzz..  bunu yeterince ispatladık.. 

iman ve inançı daha ayıramıyorsunuz, teistler, sizlerl nasıl iletişim kurucaz, ben bile şüpheliyim...

cahilliğin karasıda çok fena.... 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, HATEM yazdı:

4 saat önce, karamsarhuman yazdı:

bizde onu diyoruz, kendi ağzınla itiraf ediyorsun, birşey bilinmeden  yaratılmaz, bilnçli yaratılır, bu yüzden iyi  ve kötü yaratılır

Yukarıda yazdıklarım hakkında
Birii çıksın "ben anladım" desin de
şu şebeğe laf anlatmak için uğraşmayalım.
Çok mu zor bunları anlamak?
Anlayan el kaldırsın.
Hiç kimse anlamadıysa ilâve açıklama yapıcam.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Yukarıda yazdıklarım hakkında
Birii çıksın "ben anladım" desin de
şu şebeğe laf anlatmak için uğraşmayalım.
Çok mu zor bunları anlamak?
Anlayan el kaldırsın.
Hiç kimse anlamadıysa ilâve açıklama yapıcam.

Bir şey Bilinmeden yaratılmaz...birşey bilinmeden yaratılmaz ise o zaman , bildiğin birşeyi  yaratmakta, sınav olmaz.
Yaratılmadan önce bilinir.yaratmadan önce bilindiğini nerden biliyorsun? sen tanrımısın?  (allahın malı zamandan önce yaratıldıysa sen yoktun zaten.. akıl fukarası teist bozuntusu..) :0_80cbc_37a71a73_L:
Yaratılmadan önce bilinen varlığın, bilinebilmesi için.
bilinmeden önce vâr olması gerekir. tas kafalı bilnmeden birşey yaratılmaz, yaratılırsa mantık hatası olur.. .. (yaratılmadan önce var olamaz çünkü var olan şey zamanla başlar.. allahın malı.. )
Çünkü vâr olmayan bir şey bilinemez.var olmayan birşeyin varolmadığı  ispatlanamadıgı sürece varlığı ispattır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...