Jump to content

Tek hücreliden çok hücreliye geçiş evrimi

Recommended Posts

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Verimliliğin olmadığı yerde bilinç olabilir mi? Zannetmiyorum. Çünkü bu evrende ne enerji verimli kullanılıyor, ne de alan. Ya da benim anladığım verimlilik ile evrenin anladığı bambaşka.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Theory_of_Everything yazdı:

Nerede o bilinç? Kaotizmin dibi olan evren, rastgelelik ve tesadüfi olan evren.

Saklambaç mı oynuyor? 

Evrenin sende ve bende bilince kavuşması ne demek?

Evrende olmayan bilinç insanda neden var oluyor?

Bunu ciddi olarak düşünmeni ve akıllı yorumlar yapmanı tavsiye ederim. Yoksa bildiğinle kalacaksın. Bilmiyorsan bilmiyorum demekle yetinmelisin.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Evrenin sende ve bende bilince kavuşması ne demek?

Evrende olmayan bilinç insanda neden var oluyor?

Bunu ciddi olarak düşünmeni ve akıllı yorumlar yapmanı tavsiye ederim. Yoksa bildiğinle kalacaksın. Bilmiyorsan bilmiyorum demekle yetinmelisin.

Yahu bilmiyorum demiyorum bilinecek bir şey yok ortada zaten. Evrende mevcut görünen bir mutlak bilinç olmadığı.

Malta eriği verimliliğin olmadığı yerde bilinç de olmaz diyor. Bu ve bunun gibi birçok karşı örnek sunulabilir.

Senin dediğin varsayımdan öte değil.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Theory_of_Everything yazdı:

Yahu bilmiyorum demiyorum bilinecek bir şey yok ortada zaten. Evrende mevcut görünen bir mutlak bilinç olmadığı.

Malta eriği verimliliğin olmadığı yerde bilinç de olmaz diyor. Bu ve bunun gibi birçok karşı örnek sunulabilir.

Senin dediğin varsayımdan öte değil.

Sen nesin peki... Evrenin bir parçası değil misin? Sende bilinç yok mu?

Sitelerde Paylaş
On 13.06.2019 at 10:28, malta erigi yazdı:

Verimliliğin olmadığı yerde bilinç olabilir mi? Zannetmiyorum. Çünkü bu evrende ne enerji verimli kullanılıyor, ne de alan. Ya da benim anladığım verimlilik ile evrenin anladığı bambaşka.

Verim insansal bir kavram. Doğada mevcut değil.

Bilinç ise doğada mevcut evrensel bir olgu.

Verim soyut bir kavram.

Bilinç ise  maddesel dayanışmalara bağlı olarak ortaya çıkan somut bir olgu.

https://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/54-bi̇li̇nci̇n-fi̇zi̇ği̇/

Biz burada doğada bilinç var mı yok mu tartışması yapmıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki doğada bilinç var ve bu bilinç maddenin davranışları ile yakından ilgili.

Biz doğanın bir parçası isek ve bizde bilinç varsa, doğada da bilinç var.... Ya da doğada bilince neden olacak maddenin davranış şekilleri var.

Madde o şekilde davranıyor ki sonunda bilinç ortaya çıkıyor.  Bilincin nasıl ortaya çıktığını bilemeyebiliriz belki ama bu bir teori değil. Bir gerçek.

Bilinç ortaya çıkınca hemen her şey değişiyor. İnsanın aklında evren bir düzen kazanıyor. Aslında evrende böyle bir düzen yok ve bu düzen yapay.

İnsan aklı düzensizliği doğru yorumlayamıyor. Düzensizliği anlamak için önce ondan bir düzen yaratıyor. Fizik yasalarının temeli yaratılan bu düzen.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

İlk hücrelerin (protocell) nasıl oluştuğuna dair yeni bir keşif yapılmış, yağ asitlerini amino asitle birleştirdiğinizde, amino asitlerin RNA’nın çalışması gereken magnezyumlu bir ortamda zarların var olmasına olanak sağladığı görülmüş.

https://www.gazeteduvar.com.tr/bilim/2019/08/16/yasamin-kokeniyle-ilgili-yeni-bir-ipucu-kesfedildi/

tarihinde Ebu Kafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 17.06.2019 at 17:01, haci said:

Verim insansal bir kavram. Doğada mevcut değil.

Bilinç ise doğada mevcut evrensel bir olgu.

Verim soyut bir kavram.

Bilinç ise  maddesel dayanışmalara bağlı olarak ortaya çıkan somut bir olgu.

https://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/54-bi̇li̇nci̇n-fi̇zi̇ği̇/

Biz burada doğada bilinç var mı yok mu tartışması yapmıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki doğada bilinç var ve bu bilinç maddenin davranışları ile yakından ilgili.

Biz doğanın bir parçası isek ve bizde bilinç varsa, doğada da bilinç var.... Ya da doğada bilince neden olacak maddenin davranış şekilleri var.

Madde o şekilde davranıyor ki sonunda bilinç ortaya çıkıyor.  Bilincin nasıl ortaya çıktığını bilemeyebiliriz belki ama bu bir teori değil. Bir gerçek.

Bilinç ortaya çıkınca hemen her şey değişiyor. İnsanın aklında evren bir düzen kazanıyor. Aslında evrende böyle bir düzen yok ve bu düzen yapay.

İnsan aklı düzensizliği doğru yorumlayamıyor. Düzensizliği anlamak için önce ondan bir düzen yaratıyor. Fizik yasalarının temeli yaratılan bu düzen.

Üstadım, bilinci alıp, kafasına vurup, kan çıkarabilir misin bu elemanların? Eğer somut ise, bu böyle olmalı. En azından, böyle elle tutulmalı, teraziye konup tartılabilmeli falan.

Tamam, senin bahsettiğin, iskoç hukukunda güzelce yer etmiş olan somut kavramı. Bu kavram dahilinde, elbette bilinç, somut bir kavram. 

Ama bu bir kavram. Bu kavramın kavradığı bağlamlara hakim olunmadıkça, bu dediklerini anlamak pek olası değil. Ve bu gibi bir somut kavramını bilenlerin de bu foruma pek uğrayacaklarını sanmıyorum. 

Bunun anlaşılması için, önce somut kavramını güzelce açıklaman lazım diye düşünüyorum. Ben neden açıklamayayım, zira bu aralar pek üşengecim, zor geliyor bir şeyler yazmak,falan. Yatıp uyumak bile zor geliyor ki, herkesin yeni kalktığı şu vakitte ben hala yatmadım mesela.

Sitelerde Paylaş
On 17.08.2019 at 00:36, anibal yazdı:

Üstadım, bilinci alıp, kafasına vurup, kan çıkarabilir misin bu elemanların? Eğer somut ise, bu böyle olmalı. En azından, böyle elle tutulmalı, teraziye konup tartılabilmeli falan.

Tamam, senin bahsettiğin, iskoç hukukunda güzelce yer etmiş olan somut kavramı. Bu kavram dahilinde, elbette bilinç, somut bir kavram. 

Ama bu bir kavram. Bu kavramın kavradığı bağlamlara hakim olunmadıkça, bu dediklerini anlamak pek olası değil. Ve bu gibi bir somut kavramını bilenlerin de bu foruma pek uğrayacaklarını sanmıyorum. 

Bunun anlaşılması için, önce somut kavramını güzelce açıklaman lazım diye düşünüyorum. Ben neden açıklamayayım, zira bu aralar pek üşengecim, zor geliyor bir şeyler yazmak,falan. Yatıp uyumak bile zor geliyor ki, herkesin yeni kalktığı şu vakitte ben hala yatmadım mesela.

Aşağıdaki adresde bilincin neden somut bir kavram olduğuna değiniyorum.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, haci said:

Aşağıdaki adresde bilincin neden somut bir kavram olduğuna değiniyorum.

Güzel bir izahat.

Ama izahata ihtyiça duyan şey, öncelikle "somut" denen şeyin ne iş olduğu, maalesef. 

Buradaki muhataplarımız, hayallerin somut bir şey olmasının, hayal ettikleri şeyin de somut olduğunu göstereceğini sanan angutlar. Sorun bu temelde. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...