Jump to content

Amerika hakkında neler biliyorsunuz?

Recommended Posts

• İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, uygur said:

Amerikada geliri olmayan biri eğitim,hukuk ve sağlıktan ücretsiz faydalanabiliyor mu?

Her eyaletin sistemi farklı ama New York'da faydalanır. Sağlık için madicare, madicaid gibi sosyal sigortalar var. Acil durumlarda onlara dahi bakılmaz. Bunlar dışında hastanenin cebinden ödediği durumlar da vardır. 

Hukuk olayında, paran olmasa dahi eyalet sana bir avukat vermeye zorunludur.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

bak gördünmü? anibal anlattı, demekki doğru anlamışım, kapitalizm demek, vergi demektir, tabiki zorla alınan haraç demektir.peki ya vergi ödüyecek gücü olmuyan işşizler ve fakirlerin suçu nedir? vatandaş olmakmı?bu çok derin bir konu.. 

;)

Hayır , kapitalizm paran kadar hizmet almakdir. Gecmedigin kopruye para ödemek ise fasizmdir. Bu yüzden Türkiye'de özel teşebbüs devlet desteklidir. Ama ABD de öyle değil. Eğer bir köprü yapılacaksa onu devlet yapar ve herkese bedava olur yada özel sektör cebindeki parayla yapar sonra sadece üzerinden geçenlere kiralar. İstemeyen geçmez. Devlet alternatif yol yapmak zorundadır.

ABD vatandaşlığı için bir sözleşme var onu okursan da görürsün vergi sistemini.

Eğer ABD vatandaşı isen sana devlet kolayca iş bulur. Hasta olduğun takdirde paran kadar seçenek sunar. İflas edersen bütün borçların silinir. Ama önce sorustururlar. Bizdeki gibi iflas etmek zengine mahsus değildir. Birey olarak iflas ettim dediğin an borçların silinir. Ama gerçekten bir iflas olmalı.

Eğer ABD vatandaşı değilsen bu haklardan yararlanmazsin. Köprü altında yada restoran çöplüğü de yaşayanların çoğu ABD vatandaşı değil. Bir hayal ile oraya goc etmisler. Yada akli dengesi olmayan kişiler.

Bu yüzden iş bulmadan gidilmemesi gerekir. Yada öğrenci adı altında gidip daha sonra bir iş tutturursunuz. Bu da risklidir.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Hayır , kapitalizm paran kadar hizmet almakdir. Gecmedigin kopruye para ödemek ise fasizmdir. Bu yüzden Türkiye'de özel teşebbüs devlet desteklidir. Ama ABD de öyle değil. Eğer bir köprü yapılacaksa onu devlet yapar ve herkese bedava olur yada özel sektör cebindeki parayla yapar sonra sadece üzerinden geçenlere kiralar. İstemeyen geçmez. Devlet alternatif yol yapmak zorundadır.

ABD vatandaşlığı için bir sözleşme var onu okursan da görürsün vergi sistemini.

Eğer ABD vatandaşı isen sana devlet kolayca iş bulur. Hasta olduğun takdirde paran kadar seçenek sunar. İflas edersen bütün borçların silinir. Ama önce sorustururlar. Bizdeki gibi iflas etmek zengine mahsus değildir. Birey olarak iflas ettim dediğin an borçların silinir. Ama gerçekten bir iflas olmalı.

Eğer ABD vatandaşı değilsen bu haklardan yararlanmazsin. Köprü altında yada restoran çöplüğü de yaşayanların çoğu ABD vatandaşı değil. Bir hayal ile oraya goc etmisler. Yada akli dengesi olmayan kişiler.

Bu yüzden iş bulmadan gidilmemesi gerekir. Yada öğrenci adı altında gidip daha sonra bir iş tutturursunuz. Bu da risklidir.

ben faşizmede karşıyım sanırım, tam anlatamadım, gelişmiş bir ülkede % 43 fakir insan olmamalı, amerikanın % 43 fakirlerden oluşur, bu oldukça büyük bir rakamdır.

tabiki amerikan vatandaşı daha iyi haklara sahiptir, türkiyeye bakarak ama, ama bu amerikanın kapitalizmın kölesi olmadıgını, göstermez,

bak sana araştırma sonucunda elde ettiğim verileri sunuyorum.

ülkede bulunan 119 milyon hane halkının 50,8 milyonunun (yüzde 42,6'sının) yiyecek, konut, sağlık, çocuk bakımı, ulaşım ve cep telefonu gibi temel yaşam gereksinimlerini aylık bütçeleriyle karşılayamadığı bildiriliyor. 

ABD'de 16,1 milyon hane halkının (yüzde 13,5'inin) federal yoksulluk sınırının altında yaşadığına yer verilen raporda, 34,7 milyon hane halkının (yüzde 29,1'inin) ise federal yoksulluk sınırın üzerine olduğu ancak modern ekonomik koşullarda hayatta kalmak için gerekli aylık bütçeye sahip olmadığı ifade edildi....

Raporda, ABD'nin en zengin eyaletlerinden olan Kaliforniya'da ve turizm cenneti olarak kabul edilen Hawaii'de hane halkının yüzde 49'unun yoksullukla mücadele ettiğine dikkat çekildi.....

Ayrıca, raporda, ABD'deki tam zamanlı işlerin üçte ikisinin saat başına 20 dolar (89 Türk lirası) veya yılda 40 bin dolardan (178 bin Türk lirasından) daha az gelir sağladığı bilgisine yer verildi...

bence doğru sistem bellidir.

kapitalist ve faşist sisteme hayır diyoruz.arkadaşlar.

vergiyi kaldırıyoruz.

ve böylece zengin fakır ayrımıda otomatık olarak kalkmış oluyor. 

devletide kaldırıyoruz ve böylece ne siyaset nede vergi başımız ağrıtmıyoruz vergi devlet için ödenir devlet yoksa vergider olmaz, tıpkı binlerce yıl önce oldugu gibi özümüze  dönmedikçe, asla eşitlik ilkesi  oluşmaz. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD (bazı eyaletler) kadar kaçaklara hâk veren memleket görmedim. Bazı eyaletlerde kaçaklar ehliyet dahi alabiliyorlar. Barınak sisteminden faydalanmak için abd'de yasal olmana gerek yok. O sokaklarda yaşayanların çok büyük kısmı, özgürlüklerinden feragat etmek istemeyen uyuşturucu bağımlıları ve akıl hastaları. Yardım alıp sosyal yaşama dahil olmak yerine dilenerek kafayı bulmak istiyorlar.

Sitelerde Paylaş
53 minutes ago, karamsarhuman said:

güzel, pekiii türkiyeye gelelim, türkiyede kapitalist bir ülkedir, tıpkı amerika gibi, ama işşizlerden aylık 81 tl prim borcu kesilir.

ödemiyenler , sağlık hizmetlerinden yararlanamaz.

amerikada güçlüler asla kaybetmez, amerikayı yönetenler, trump gibi siyasetçiler değildir, 

bu konuıda zayıfsın.

amerikayı evangelist yahudiler diğer adıyla siyonistler yönetir.

ayrıca, siyonistlerin bir adı daha vardır, onlara derin devlet tabiri caizse görünmez elde diyebilirsin..

türkiyedede aynı sistem vardır. derin devlet dünyanın  her yerinde , vardır, ve mutlak gücü barındırır.. azıcık gerçekleri görmeey çalış bence.. hayal gücünü zorlama..

ozaman şu sorulara mantıklı cevabın varmı?

1 :amerika bu kadar adil  ise, neden milyonlarca dilenci sokaklarda yatıyor.

2 :bu kadar adil ve gelişmiş bir ülkede, zenciler için ırkcılık okulları var, ayrıca zenciler 2. sınıf vatandaş muamelesi

görüyor. buna ne diyeceksin? 

verginin adiil bir şekilde olmasını desteklemiyorum, vergiler her bireyden eşit biçimde alınıyor, 

fakirsen vergi ödüyorsun, aylık 2000 tl kazanan kişi vergi ödememeli, aylık 200.000 tl kazanan 

vatandaşlar vergi ödemelidir.. 

tabiki amerikada şartlar türkiyeye göre daha adildir, fakat, kapitalizmin mantığı bu değilimi? vergi sistemiyle

ayakta durmaya çalışan bir düzen.. bumu adil olan sistem, bide atheist olucaksın.. atheistler için 

adalet ve hukuk hassastır  bireyler hak hukuksal olarak eşitlik ilşkesine uygun olmalıdır.  değilmi? 

Amerika'da kimseden sigorta primi kesilmez, nerenden uyduruyorsun ki bunları? 

Amerikayı yönetenler, lobilerdir, corporate denir, ABD'nin yönetim şekline de korporatizm. Gene sallıyorsun yani götünden. Ve amerika'da güçlüler kaybedenlerdir, zayıfların zaten kaybedecek bir şeyi yoktur. 

Asıl kendin bir bakta görmeye çalış gerçekleri, götünle görülmüyor onlar. Hiç yoktan git bir iki sene oralarda yaşa falan da, bari bir bok görmüş ol. Safi götten sallıyorsun işte.

Amerika gayet adildir, eşşek gibi çalışanın parasını alıp tembel, işsiz, sünepelere yedirmez. 

Amerika'da zenciler için ırkçılık okulları yok, her kafanın kendi okulunu açma hakkı var ve zencilerinde açtığı okullar da var. Ve evet, amerika görüp görebileceğin en pis ırkçılığın olduğu yerdir, beyaz bile olsan, feci ırkçılığa tabisin orada.

O dediğin, Türkiye'de, fakirsen en çok sen ödersin, zenginsen, karının külot parasını biel vergiden düşer, ödemezsin. ABD'de bir kuruş kaçıramazsın, cinayetten bile daha ağır suçtur. Ve fakirsen, vergi falanda vermezsin, bildiğin götünden uyduruyorsun zaten. Ki, ABD, fakir diye bir şeyi kabul etmez, sevmez, istemez, senin zengin olman, kazanman için her şeyi yapar. Sen gibi salaklarda buralarda böyle sayıklar. Ne yapsın adam fakiri, ne satacak ona, ne kazanacak fakirden?

Kapitalizmin mantığı bu falan değildir. Sen buradaki saçma salak bir emperyaliszm-faşizm düzenini almı, amanda aha kapitalizm bu diye sayıklıyorsun aptal aptal. 

ABD'de derin devlet falanda yoktur. Yapacakları her tür pisliği, göstere göstere, açık ve ortada yaparlar. Sende gık bile diyemezsin, desen kaç yazar, gücün yoksa, lobin yoksa, hiç bir bok yiyemezsin. Ama gelip senin ekmeğini almaz, altından evini almaz, onların sömürü yolu çok çok daha başkadır. Ne yapar, sana kazandırır, sonra şurda 3 dolar olan ilacı 5000 dolara satar sana. Sigorta sistemi seni soymak üzerine kuruludur. Ama seni soyabilmesi için, senin soyulacak besili bir şey olman gerektiğini bilir, semirmen içinde her şeyi yapar. 

ABD'den zerre kadar haberiniz falan yok, eminim harita da bile yerini gösteremeyecek kadar cahilsiniz ABD mevzusunda.

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, karamsarhuman said:

ben faşizmede karşıyım sanırım, tam anlatamadım, gelişmiş bir ülkede % 43 fakir insan olmamalı, amerikanın % 43 fakirlerden oluşur, bu oldukça büyük bir rakamdır.

tabiki amerikan vatandaşı daha iyi haklara sahiptir, türkiyeye bakarak ama, ama bu amerikanın kapitalizmın kölesi olmadıgını, göstermez,

bak sana araştırma sonucunda elde ettiğim verileri sunuyorum.

ülkede bulunan 119 milyon hane halkının 50,8 milyonunun (yüzde 42,6'sının) yiyecek, konut, sağlık, çocuk bakımı, ulaşım ve cep telefonu gibi temel yaşam gereksinimlerini aylık bütçeleriyle karşılayamadığı bildiriliyor. 

ABD'de 16,1 milyon hane halkının (yüzde 13,5'inin) federal yoksulluk sınırının altında yaşadığına yer verilen raporda, 34,7 milyon hane halkının (yüzde 29,1'inin) ise federal yoksulluk sınırın üzerine olduğu ancak modern ekonomik koşullarda hayatta kalmak için gerekli aylık bütçeye sahip olmadığı ifade edildi....

Raporda, ABD'nin en zengin eyaletlerinden olan Kaliforniya'da ve turizm cenneti olarak kabul edilen Hawaii'de hane halkının yüzde 49'unun yoksullukla mücadele ettiğine dikkat çekildi.....

Ayrıca, raporda, ABD'deki tam zamanlı işlerin üçte ikisinin saat başına 20 dolar (89 Türk lirası) veya yılda 40 bin dolardan (178 bin Türk lirasından) daha az gelir sağladığı bilgisine yer verildi...

bence doğru sistem bellidir.

kapitalist ve faşist sisteme hayır diyoruz.arkadaşlar.

vergiyi kaldırıyoruz.

ve böylece zengin fakır ayrımıda otomatık olarak kalkmış oluyor. 

devletide kaldırıyoruz ve böylece ne siyaset nede vergi başımız ağrıtmıyoruz vergi devlet için ödenir devlet yoksa vergider olmaz, tıpkı binlerce yıl önce oldugu gibi özümüze  dönmedikçe, asla eşitlik ilkesi  oluşmaz. 

ABD'nin %43 fakiri, senin buradaki %70 zengininden daha zengindir. Amerika kapitalizmin kölesi falanda değildir, kapitalizmi kendine köpek etmiş bir ülkedir. 

Evet, eminim karşılayamıyordur, çünkü, orada yiyecek dediğinde, her öğün et yemen gereği anlaşılır. Ve bu sonuçlarda öyle çıktıysa, bu, emin olabilirsin, düzeltilir, zira fakirden ne kazanacak adam? 

Zengi fakir ayrımını da kaldıramazsın, zira eşşek gibi çalışanla, yan gelip yatan hiç bir zaman aynı olmamalıdır. 

Sitelerde Paylaş
59 minutes ago, uygur said:

Amerikada geliri olmayan biri eğitim,hukuk ve sağlıktan ücretsiz faydalanabiliyor mu?

Eğitim ve hukuktan faydalanabilir. Sağlıktan, gene faydalanır ama çok zaman yardım kurumları yada gönüllü kobay olarak falan ancak. 

Dünyanın en pis, en sömürüye dayalı sağlık piyasası ABD'dedir. Ne doktorlar, hemşireler kazanır, ne de hastalar, belli bir takım kodamanlar bildiğin milleti soyar, sömürür. 

ABD'nin bu noktada kazandığı, para kazanmanın gerçekten kolay olmasıdır. Zengin olmakta kolaydır aynı şekilde. Bizdeki torpil, iltimas, aptlaca cemaatçilik falan yoktur. Kime, aha bu bizim cemaatimizdne diye kimseyi tercih etmez, bu domuz yağı koyuyormuş diye yalan atıp, bir markayı karalayamaz. İyisini yap, ucuzunu yap, sen sat, sen kazan kafası vardır. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, anibal yazdı:

ABD'nin %43 fakiri, senin buradaki %70 zengininden daha zengindir. Amerika kapitalizmin kölesi falanda değildir, kapitalizmi kendine köpek etmiş bir ülkedir. 

Evet, eminim karşılayamıyordur, çünkü, orada yiyecek dediğinde, her öğün et yemen gereği anlaşılır. Ve bu sonuçlarda öyle çıktıysa, bu, emin olabilirsin, düzeltilir, zira fakirden ne kazanacak adam? 

Zengi fakir ayrımını da kaldıramazsın, zira eşşek gibi çalışanla, yan gelip yatan hiç bir zaman aynı olmamalıdır. 

kapitalizm  olmadığı zaman, birileri eşşek gibi yatarken para kazanamaz,her birey eşit biçimde ve otoriter değil ama ,disiplinli

biçimde, çalışmak zorundadır, 

aksine kapitalizm sayesinde, yan gelip yatanlar , hukuksal haklara tabidir.

ayrıca burda % 70 zengin falan yok, sen  sayıklıyorsun, burdaki fakir oranı çok daha fazladır.

% 79 lardadır. kapitalizm içndekı bazı bireyler, hiç çalışmadan aylık maaş alırlar, nasıl oluyor diye, düşünme gerçekten oluyor.

kapitalizmin ve faşizmin kölesi olmuyan ülke yoktur, tüm sömürülmüş devletler kapitalizmin kölesidir. ayrıca

sömürülen her zaman fakirler olmuştur.. çünkü güçlüler her zaman kanun koyucular olmuştur, 

sana daha önce bir örnekle gösterdik, unutmuş olamazsın!

kanun koyucular, kanunları hazırlar, bir senato düşün veya bir parlementer sistemi sistemi düşün,

dahasonra bir partı iktidara gelir ve k.h.k larla kendi kanunlarını yerleştirir, zamanla kanunlar esnetilr ve değiştirilir işte biz buna karşıyız.. 

anlaşıldıysa bağdaştıralım o zaman,

kim değiştirir? gücü olanlar değiştirir.

kim değiştiremez? köle olanlar yani fakir vatandaş değiştiremez ama kanunlar onlar için değişmiştir zaten.

fakirler olucakki .zenginler önce zengin olsun sonrada yan gelip yatsın , eğer sen kapitalizmi hala istiyorsan,

senın için üzülürüm. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, karamsarhuman said:

kapitalizm  olmadığı zaman, birileri eşşek gibi yatarken para kazanamaz,her birey eşit biçimde ve otoriter değil ama ,disiplinli

biçimde, çalışmak zorundadır, 

aksine kapitalizm sayesinde, yan gelip yatanlar , hukuksal haklara tabidir.

ayrıca burda % 70 zengin falan yok, sen  sayıklıyorsun, burdaki fakir oranı çok daha fazladır.

% 79 lardadır. kapitalizm içndekı bazı bireyler, hiç çalışmadan aylık maaş alırlar, nasıl oluyor diye, düşünme gerçekten oluyor.

kapitalizmin ve faşizmin kölesi olmuyan ülke yoktur, tüm sömürülmüş devletler kapitalizmin kölesidir. ayrıca

sömürülen her zaman fakirler olmuştur.. çünkü güçlüler her zaman kanun koyucular olmuştur, 

sana daha önce bir örnekle gösterdik, unutmuş olamazsın!

kanun koyucular, kanunları hazırlar, bir senato düşün veya bir parlementer sistemi sistemi düşün,

dahasonra bir partı iktidara gelir ve k.h.k larla kendi kanunlarını yerleştirir, zamanla kanunlar esnetilr ve değiştirilir işte biz buna karşıyız.. 

anlaşıldıysa bağdaştıralım o zaman,

kim değiştirir? gücü olanlar değiştirir.

kim değiştiremez? köle olanlar yani fakir vatandaş değiştiremez ama kanunlar onlar için değişmiştir zaten.

fakirler olucakki .zenginler önce zengin olsun sonrada yan gelip yatsın , eğer sen kapitalizmi hala istiyorsan,

senın için üzülürüm. 

Hayal dünyasında yaşıyorsun işte sadece.

Ne yapacan, kırbaçlayarak mı çalıştıracan milleti?

Bak daha ne olacak, söyleyeyim sana, bir takım domuzlar daha eşit olacak. Sen kırbaçlanarak çalışırken, o eşitler semirecek yan gelip yatarak.

Kapitalizm içinde hiç kimse, çalışmadan maaş falan almaz, alıyorsa zaten onun adı kapitalizm değildir.

Tüm sömürülmüş devletler, kapitalizmin yokluğunu yaşarlar, sömürülmelerinin tek sebebi, kendi kapitalizmden başka her şey olan, faşizmleri, sosyalizmleri falandır. Fakirlerin de en az sömürüleceği sistem kapitalizmdir. 

Hah işte, o dediğin khk ler koyan falan partinin oluduğu yer, kapitasilst olmayan, siyasal islam denen bir ucube iel idare edilne bir yer olur ancak. Gidip bu kan emici siyasal isalmı alıp, ahanda kapitalizmde böyle diye saçma salak laf ediyorsun sadece. Öyle bankamatik memurları, zarar eden otoparklar falan, işte o dediğin kapitalizmde olmayacak olan şeylerdir ve bizim gibi öyle yarı faşist, yarı emperyalist yerlerde olur.

EVet, ben kapitalizmi gördüm, biliyorum ve orada fakirlerin nasıl zengin olduklarını da gördüm. Ama yiyicilik, sömürü, adeletsizlik, hukuksuzluk ve her tür melanetin olduğu yerleri de gördüm, velakin bu yerlerde kapitalizm yoktu.

Sitelerde Paylaş

Ne terbiyesiz,saygısız insanlarsınız ya.Hiç mi ailenizden terbiye edep öğrenmediniz?

Amerikada nasıl iş bulabilir,çalışabilirim,prosedürleri nelerdir merak edip konu açıyorum,bir kaç saygısız,edepsiz gelip sağlık sisteminden,kapitalizmden bahsediyor.

Sizin hiç mi kültürünüz yok?

Tüm gereksiz iletileri rapor edeceğim.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, adalet123 said:

@anibal Çalışma izni almak kolay mı?

Detayları nelerdir?

Pek kolay değildir, hatta göçmenlikten falan bile daha zordur.

Belli bir eğitimin falan varsa, bir yerde mümkündür tabi. 

En kolay yolu, orada bilinen, tanınan bir yerde iş bulup, işe kabul edildiğine dair evrakla izin başvurusu yapmaktır. O zaman gene olarak gayet basit olur. 

Eğitim için gider, orada bir müddet kalıp iş bulursan, o zamanda kolay olacaktır, gene göreceli olarak

Sitelerde Paylaş

Çalışma izni sormak için mi böyle bir başlık actin?

Bunun için biz sana yardımcı olamayız. Git konsolosluğa sor , edepsiz.

Amerika hakkında fikrimizi sormussun, doğal olarak konu kapitalizme gelir.

Hiç mi terbiye almadın , neyi nerede öğreneceğini bilmiyorsan sana konsolosluk da yardım etmez.

Bu durumda kendi açtığın konuyla alakasız kalan sen oluyorsun @adalet123

Senin bu tür ikircikli ve pazarlikci tavırların nedeniyle sana hiçbir konuda yardımcı olmuyorum. Çünkü kendini uyanık zannedip forumdakileri kullanmaya kalkıyorsun.

ABD nasıl bi yer he mi...git de gör...

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD'yi, oranın kuruluş felsefesini, mevcut mantaliteyi anlayabilmek için biraz sosyoloji ve tarih bilmek faydalı olacaktır. Weber'in bahsettiği protestant ethic nedir, wasp dünya görüşü  nedir, bunlar üzerine biraz okumak yardımcı olur. Endüstri devrimi sonrası anglo-saxon dünya görüşü, aynı bir ağacın dalları gibi İngiltere ve ABD'de farklı dallara ayrılarak gelişti. Ingiltere, özellikle 2. Dünya savaşı sonrası git gide Avrupalılaşırken, ABD kendi orijinal yolunu buldu. Buraya yazmaya üşenecegim konular bunlar. Ancak baslangic olarak şuralara bakılabilir: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Protestant_Ethic_and_the_Spirit_of_Capitalism

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Çalışma izni sormak için mi böyle bir başlık actin?

Bunun için biz sana yardımcı olamayız. Git konsolosluğa sor , edepsiz.

Amerika hakkında fikrimizi sormussun, doğal olarak konu kapitalizme gelir.

Hiç mi terbiye almadın , neyi nerede öğreneceğini bilmiyorsan sana konsolosluk da yardım etmez.

Bu durumda kendi açtığın konuyla alakasız kalan sen oluyorsun @adalet123

Senin bu tür ikircikli ve pazarlikci tavırların nedeniyle sana hiçbir konuda yardımcı olmuyorum. Çünkü kendini uyanık zannedip forumdakileri kullanmaya kalkıyorsun.

ABD nasıl bi yer he mi...git de gör...

Çalışma koşullarını ve alacağım maaş ile ev kiralarını,çalışma izni almanın prosedürlerini birinci ağızdan bilenlerden bilgi almak istedim.Oysaki siz kapitalizm konusu açtınız.Bunun bana bir faydası olmaz ki.Insanları kullandığımı söylemen terbiyesizlik.Buradaki üyeleri her daim arkadaşım ve büyüğüm olarak gördüm ve görüyorum.Kullanmak ne demek! Forumlar zatem insanların fikir alışverişi ve yardımlaşma  için var.Lütfen sınırlarımızı aşmayalım.

Konu ile ilgile yazarsan da minnettar kalırım.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Pek kolay değildir, hatta göçmenlikten falan bile daha zordur.

Belli bir eğitimin falan varsa, bir yerde mümkündür tabi. 

En kolay yolu, orada bilinen, tanınan bir yerde iş bulup, işe kabul edildiğine dair evrakla izin başvurusu yapmaktır. O zaman gene olarak gayet basit olur. 

Eğitim için gider, orada bir müddet kalıp iş bulursan, o zamanda kolay olacaktır, gene göreceli olarak

Farzediyorum ki bir tanıdığın tanıdığı brmi orda garson olarak işe aldı.O iş yeri sahibini çok mu uğraştırmış olurum?

Kaç ay sürer iş yerinin bana izin çıkartması?

Garson olduktan sonra, maaşımla ev kiralama ve geçinme konusunu detaylı olarak merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Turist vizesi ile oraya gider ve vergi numaran olmadan çalışmaya kalkarsan kaçak ve daha düşük ücretlere uzun mesailer yaparak çalışırsın. Kendi işini kyrmak için minimum 500bin usd sermayen olması lazım. Calsma vizesi almak istiyorsan spesifik ve orada ihtiyac bulunan bir meslekte tecrübeli olman ve çok şanslı olman lazım. Çünkü işveren yabancı birisine vize çıkarabilmek için ABD'yi böyle birisinin amerika'da bulunmadığına ikna etmesi gerekiyor. Prosedürleri uzun ve yıldırıcı. 

En kolay bu işler şöyle olur: work and travel ile gidersin. Vergi numaranı alırsın. Daha sonra turist vizesi ile ülkeye tekrar girersin. Bir dil okuluna yazilip vize tipini değiştirirsin ve vizeni uzatırsın. Zaten work and travel da almış olduğun vergi numarasını kullanıp yasalmıș gibi kaçak olarak çalışırsın. Ancak bu şekilde çalışırken yükselmek, iyi bir yerlere gelmek hayaldir. 

İnsanların yapmak istemediği düşük maasli işleri yapmak zorunda kalırsın. 

Amerika'yı "kapitalist" olarak tanımlayıp olumsuz sıfat takmaya çalışan birisi bana açıklayabilir mi: kuzey Amerika'daki sömürünün güney Amerika'daki sömürüden ne farkı var? Neden kuzeyin insanı zengin? Neden güneyde fakirlik var? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Erinc said:

Turist vizesi ile oraya gider ve vergi numaran olmadan çalışmaya kalkarsan kaçak ve daha düşük ücretlere uzun mesailer yaparak çalışırsın. Kendi işini kyrmak için minimum 500bin usd sermayen olması lazım. Calsma vizesi almak istiyorsan spesifik ve orada ihtiyac bulunan bir meslekte tecrübeli olman ve çok şanslı olman lazım. Çünkü işveren yabancı birisine vize çıkarabilmek için ABD'yi böyle birisinin amerika'da bulunmadığına ikna etmesi gerekiyor. Prosedürleri uzun ve yıldırıcı. 

En kolay bu işler şöyle olur: work and travel ile gidersin. Vergi numaranı alırsın. Daha sonra turist vizesi ile ülkeye tekrar girersin. Bir dil okuluna yazilip vize tipini değiştirirsin ve vizeni uzatırsın. Zaten work and travel da almış olduğun vergi numarasını kullanıp yasalmıș gibi kaçak olarak çalışırsın. Ancak bu şekilde çalışırken yükselmek, iyi bir yerlere gelmek hayaldir. 

İnsanların yapmak istemediği düşük maasli işleri yapmak zorunda kalırsın. 

Amerika'yı "kapitalist" olarak tanımlayıp olumsuz sıfat takmaya çalışan birisi bana açıklayabilir mi: kuzey Amerika'daki sömürünün güney Amerika'daki sömürüden ne farkı var? Neden kuzeyin insanı zengin? Neden güneyde fakirlik var? 

New York herhangi bir iznin ya da vizen olmasa dahi tax id veriyor.

Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, adalet123 said:

Farzediyorum ki bir tanıdığın tanıdığı brmi orda garson olarak işe aldı.O iş yeri sahibini çok mu uğraştırmış olurum?

Kaç ay sürer iş yerinin bana izin çıkartması?

Garson olduktan sonra, maaşımla ev kiralama ve geçinme konusunu detaylı olarak merak ediyorum.

İzni işyeri çıkarmaz, sen uğraşırsın

Ve tahminen bu şekilde pek mümkün olmaz, zor biraz, imkansız demiyorum ama zor.

İş yeri sahibine sorarlar diyeyim, lan koca amerikada garson mu kalmadı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...