Jump to content

Turkiye'de, ateizmin yükselişi

Recommended Posts

• 6 months later...

Dini inanç mensuplarının oranını görmek için Ekşi Sözlük'te 2018 yılında bir anket yapılmış. Ankete 16.292 kişi katılmış.

İlginçtir ki, müslüman oranı sadece % 25 olarak çıkmış!

Diğer eğilimlerin oranı ise şöyle:

Apateizm: % 24
Ateizm: % 17
Deizm: % 12
Agnostisizm: % 9

2019'da aynı amaçla bir anket daha yapılmış. Bu sefer katılım daha düşük olmuş. Yalnızca 1.796 kişi görüş bildirmiş.

Bunda da müslümanların oranı sadece % 23 olarak ortaya çıkmış.

Diğer eğilimlerin oranı şöyle:

Ateizm: % 29
Deizm: % 18
Agnostisizm: % 16

Bu 2 anketin sonuçlarının Türkiye'nin genel durumunu yansıtması elbette ki söz konusu olamaz. Fakat yine de non-teist oranlarının bu kadar yüksek çıkması, genç nüfusta bir nebze de olsa İslam'dan uzaklaşmanın görüldüğü şeklinde yorumlanabilir mi acaba diye bir soru akla gelmektedir...

Fakat anketler bir tarafta dursun, Ekşi Sözlük'teki entrylere ve yazarlara genel olarak bakıldığında da, non-teist (anti-İslami) yorum iletenlerin çok ama çok baskın olduğu gözlenmektedir. Öyle ki kimilerince Ekşi Sözlük, şaka yollu "ateist yuvası" olarak dahi nitelendirilmektedir.

Aslında Türkiye genelinde, özellikle de genç nüfustaki non-teist oranını tespit edecek şöyle kapsamlı, sağlıklı, sağlam bir anketin eksikliği de hissedilmektedir. Bu anketi yapabilecek bir kurum var mıdır Türkiye'de?

Sitelerde Paylaş

Mevsimlerin veyâ Gece ve gündüzün dönüşümlü hakimiyetinin aynısı,
Küfür ve îmân hâkimiyeti için de geçeridir.
Genelde 100 yıl Küfür hâkim olur yüz yıl îmân...
Gece ve Gündüz gibi...
İstikâmet hiçbir zaman değişmez. Saat geriye işlemez. Sabah vaktinden sonra hiçbir güç Önce geceyi getiremez. Sabahtan sonra Öğlen gelir.
îmânın, en az yüz yıllık hâkimiyet dönemine girdik.
Ateistlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor, azalış artarak devâm edecek.

15 Temmuz darbesinden 2 ay önce bir sohbette, Fetöcülerin darbe yapacağını söylemiştim. Subay kadrosundaki fetöcü oranının da yüzde 65 olduğunu söylemiştim. (Ordu evlerindeki seçim sandık sonuçlarının incelenmesiyleaşağı yukarı bu verdiğim oran tesbit edilebilir)
Dinleyen kişi koltuğunda korktu ve irkildi.
Korkma dedim, darbe yapacaklar ama "ötlerine girecek" dedim.
"Nasıl olacak" dedi
"Mevsim müslümânların mevsimi" dedim.
"Mayıs ayında yağan kar tutmaz" dedim.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, hulas yazdı:

Fakat yine de non-teist oranlarının bu kadar yüksek çıkması, genç nüfusta bir nebze de olsa İslam'dan uzaklaşmanın görüldüğü şeklinde yorumlanabilir mi acaba diye bir soru akla gelmektedir...

Burada asıl sorun, uzaklaşmadan ziyade halkın duruşudur.

Buraya kaydettiğiniz veriler gerçeği yansıtıyor, lakin bizim sorunumuz kökten dinci olmayan bu halkın sırf kişisel çıkarı uğruna allahı kullanan iktidardan yana duruş sergilemeleridir.

Hepsi iktidarın dini bir araç olarak kullandığını biliyorlar ama söz konusu destek olduğunda bile bile dincilerden yana oluyorlar.

Ülke, ülke değerleri ve kazanılmış değerlerin yok edilmesi umurlarında degil, bananecilik, bireyselcilik, çıkarcılık, günü kurtarmak gibi kısıtlı, kof ve yoz yaşamın peşine takılmış gidiyorlar.

Değeri olmayan bir halk teist  olsa ne yazar ateist olsa ne yazar, nihayetinde hedefsiz, amaçsız, ülke sorunlarından bi haber kalabalıktan ibaret.

Sitelerde Paylaş

Ekşi Sözlük bence nesnel bir ölçü olamaz. Mesela Fenerbahçeli oranını belirlemek için Kadıköy semtinde ve bir de Trabzon'da bir anket çalışması yapsanız birbirinden apayrı iki sonuç alırsınız. Çünkü Trabzon, Fenerbahçe düşmanlarının en yoğun olarak bulunduğu bölgedir. 

Ekşi Sözlük günlük hayatta en azından benim hiç karşılaşmadığım marjinal tiplerle dolu. Ezici çoğunlukla cihangir solcusu, liberal ve Kürtçü tiplerden oluşan bir platform. Neden böyle bilmiyorum ama hep toplumun küçük bir azınlığını temsil eden tiplerle dolu.

Kizlarsoruyor.com'a baksanız mesela orada da ilginç bir şekilde şeriatçı, dinci, Arapçı ve yobaz tiplerin çok yoğun olduğunu görürsünüz. Onun nedenini de çözemedim.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Las Seis Flechas yazdı:

Ekşi Sözlük günlük hayatta en azından benim hiç karşılaşmadığım marjinal tiplerle dolu. Ezici çoğunlukla cihangir solcusu, liberal ve Kürtçü tiplerden oluşan bir platform. Neden böyle bilmiyorum ama hep toplumun küçük bir azınlığını temsil eden tiplerle dolu.

Neden bilmiyorum ama bu konuda farklı gözlemlere sahibiz... Ben, 100.000'den fazla yazar sayısına sahip Ekşi Sözlük'te, CHP'li veya İyi Parti'li seküler Atatürkçülerin baskın grubu oluşturduğunu, onların ağırlıkta olduğunu gözlemliyorum. Göze batıcı miktarda Kürtçü ve liberal de bulunsa da onlar hiçbir zaman çoğunluk eğilimi oluşturmuyorlar.

Ayrıca Sözlük, sekülerizmin internet alemindeki en önemli kalelerinden birisi olmak gibi bir işleve sahip.

Bendeki izlenim böyle...

Sitelerde Paylaş

her ataistim diyen nekadar ataist birde bu var...bakıyorum yeni üni öğrencisi olmuş,diyorki madem üni öğrencisiyim neden ataist olmuyorum modunda,(birkere biri şöle birşey demişti celal şengör bilim adamı o ataist olduğunu söyleyebilir ona kimse karışamaz çünkü o bilim adamı) üni öğrencilerindede bunu söyleyenin salakça bakış açıısı mevcut olay bundan ibaret bence..ben artık ataist bir üni öğrencisiyim,sorsan neden ataistsin cevap veremez henüz kim olduğunu bile bilmiyor ama ataist..demek istediğim ataist olmak kendini tanımakla çok alakalı birşey..öle herkezin harcı değilmiş gibi geliyor bana..

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, TanrıBeniNiyeKorudu yazdı:

öle herkezin harcı değilmiş gibi geliyor bana.

İşte bu doğru.

Ateistim demek kolay, dört kelimenin başında "Tanrı yok, dinler yalan", lakin bu dört kelimenin hakkını vermek dünyanın en zor sürecinden biridir.

Bir insanı ateizme götüren birden çok neden var, ancak en başında kişinin karakterinde bulunan sürüleşememe özelliğidir.

Kiminde bu özellik doğal olarak bulunuyor ama içini doldurmamışsa sorduğu soruların cevabını kendisi dahi düzgün veremez.

Bu yüzden kendini ateist görenler dinin temel kitaplarını, onun karşılığını okuması, araştırması ve bunu yaşam içinde de gözlemlemesi gerekiyor ki, bu oldukça uzun ve yorucu bir süreci kapsar. Tabi iş bununla da bitmiyor, bir de sürünün dışına çıktığı için o zorlu yaşama kendini adapte etmek zorundadır. 

Bir başka zorluk da --özellikle ateistliğe yeni adım atanlar-- ateistlere nasıl yaşamaları konusunda yol gösterecek bir yapılanma veya önder olacak birilerinin olmaması yüzünden kişileri yalnızlığa itiyor. 

Bu kendini yalnız hisseden yeni arkadaşlara önerimdir, kendinizi yalnız hissetmeniz normaldir, ancak sürünün dışına çıkma onuru sizin moraliniz olsun, yalnızlığı asla kafaya takmayın, bu sizin kendinize kazandırdığınız bir ödüldür, üstelik sizin gibi olanlarla karşılaşmazsanız dahi yalnız değilsiniz, sizin gibi olan milyonlar olduğunu unutmayın.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, hulas yazdı:

Neden bilmiyorum ama bu konuda farklı gözlemlere sahibiz... Ben, 100.000'den fazla yazar sayısına sahip Ekşi Sözlük'te, CHP'li veya İyi Parti'li seküler Atatürkçülerin baskın grubu oluşturduğunu, onların ağırlıkta olduğunu gözlemliyorum. Göze batıcı miktarda Kürtçü ve liberal de bulunsa da onlar hiçbir zaman çoğunluk eğilimi oluşturmuyorlar.

Ayrıca Sözlük, sekülerizmin internet alemindeki en önemli kalelerinden birisi olmak gibi bir işleve sahip.

Bendeki izlenim böyle...

Bana mı hep öyle denk geliyor yoksa benim zihnim algıda seçicilik mi yapıyor bilmiyorum ama zaten o CHP'li görünenlerin büyük kısmının Kürtçü ve liberal olduğunu görüyorum. Atatürk'ü karıştırmadan açıkça Kemalistleri ve ulusalcıları hedef gösteriyorlar. Sezgin Tanrıkulu ve Canan Kaftancıoğlu gibileri çok seviyorlar zaten, hatta onlara laf söyleyenleri aktroll ilan ediyorlar.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Environmentalist yazdı:

Kanımca, ateizmdeki artış nedenlerinin başında insanların kültürel ve bilimsel eğitim seviyesinin artması geliyor. Ancak tüm bu artışa rağmen hala karşımızda kopkoyu bir bağnazlık ve cahillik yığını bulunduğunu da unutmamak lazım. 

Hayâtım boyunca Tanıdığım insânların en câhillleri ve en yobazları mâlesef burada...
Mâlesef diyorum ama, aslında bu durum çok doğal.
Ya'nî düşük düzeylilerin ateistlerden çıkması, çok doğal...

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, HATEM yazdı:

Hayâtım boyunca Tanıdığım insânların en câhillleri ve en yobazları mâlesef burada...

Bazı durumlarda haklı olabilirsiniz sonuç olarak her inanmayan insan aynı zamanda aydın insandır diyemeyiz. Ancak birisi kendini ateist olarak değerlendiriyorsa, temel insan haklarına, kadın erkek eşitliğine ve bilimin özerkliğine de saygı gösteriyor olması da gerekir. Kendinizi bir dine emanet ettiğiniz takdirde ise bu evrensel değerlere değil dogmalara bağlı yaşarsınız. Nitekim ülkemizde de tüm cahilleri bir araya toplasak, ateistler oransal olarak son derece küçük bir kısmı oluşturacaktır diye düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, HATEM yazdı:

Bu bir algı meselesi, böyle algılaman çok doğal.

Bak, sana yaşamım boyunca ne gördüğümü anlatayım.

Müslümanlar genel itibariyle dürüst, namuslu, bilimi baz alan ve bilgili insanları sevmezler.

Böyle insanları allahın hikmetine sual soran türler olarak görürler.

Her şeyi allahın takdirine bırakmak varken allahın işine karıştığını düşünürler, bu da onlara itici gelir.

Müslümanlar kaliteli yalan söyleyen ve aynı zamanda içine de allahı katanlara büyük saygı gösterirler, çünkü böyle kişleri şıhlığa, şeyhliğe ermiş olarak görürler.

Müslümanlar allah adına kelle koparanları, tecavüzcüleri pek severler, çünkü bunu peygamberlerinden öğrenmişlerdir, baş imamları osurduğu için cemaatin sıçmasında sakınca görmezler.

Müslümanlar allahı konuşmayı çok severler, fakat onu tartışmaya, sorgulamaya gelince "allah bilir, allaha sual olunmaz" der geçerler.

Ateistler ise "allaha sual olunmaz" inancının takdiri ilahi olmadığını ve mutlaklık taşımadığını bilirler.

Çünkü müslümanların önünde sınırsız bir düşünme seçeneği yoktur, onların bütün aktivitesi dinle sınırlıdır

Bu yüzden kendi sınırlarını aşıp ateistleri anlama karakteri kazanmadıkları için müslümanlara düşük düzeyli, cahil ve hatta yobaz gelir.

Hatta ateistlerin bütün saldırılara karşı fedakarlık yaparak müslümanları bu sınırdan kurtarma çabasını dahi şeytanlığa bağlayacak kadar esaret altında olduklarının farkına varmazlar.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Environmentalist yazdı:

Bazı durumlarda haklı olabilirsiniz sonuç olarak her inanmayan insan aynı zamanda aydın insandır diyemeyiz. Ancak birisi kendini ateist olarak değerlendiriyorsa, temel insan haklarına, kadın erkek eşitliğine ve bilimin özerkliğine de saygı gösteriyor olması da gerekir. Kendinizi bir dine emanet ettiğiniz takdirde ise bu evrensel değerlere değil dogmalara bağlı yaşarsınız. Nitekim ülkemizde de tüm cahilleri bir araya toplasak, ateistler oransal olarak son derece küçük bir kısmı oluşturacaktır diye düşünüyorum. 

Câhillikten asıl anlaşılması gereken "Genel anlayışsızlık hâlidir" Okur yazarlık çok küçük ve çok özel bir durumdur. Böyle olduğu için okumuş eşşekler çoktur.
Doğma olarak kabul edilen şey, En son ve Hak dîn ise ya'nî bir gerçek ise Bu doğma insânı geriye değil ileriye götürür.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bu bir algı meselesi, böyle algılaman çok doğal.

Bak, sana yaşamım boyunca ne gördüğümü anlatayım.

Müslümanlar genel itibariyle dürüst, namuslu, bilimi baz alan ve bilgili insanları sevmezler.

Böyle insanları allahın hikmetine sual soran türler olarak görürler.

Her şeyi allahın takdirine bırakmak varken allahın işine karıştığını düşünürler, bu da onlara itici gelir.

Müslümanlar kaliteli yalan söyleyen ve aynı zamanda içine de allahı katanlara büyük saygı gösterirler, çünkü böyle kişleri şıhlığa, şeyhliğe ermiş olarak görürler.

Müslümanlar allah adına kelle koparanları, tecavüzcüleri pek severler, çünkü bunu peygamberlerinden öğrenmişlerdir, baş imamları osurduğu için cemaatin sıçmasında sakınca görmezler.

Müslümanlar allahı konuşmayı çok severler, fakat onu tartışmaya, sorgulamaya gelince "allah bilir, allaha sual olunmaz" der geçerler.

Ateistler ise "allaha sual olunmaz" inancının takdiri ilahi olmadığını ve mutlaklık taşımadığını bilirler.

Çünkü müslümanların önünde sınırsız bir düşünme seçeneği yoktur, onların bütün aktivitesi dinle sınırlıdır

Bu yüzden kendi sınırlarını aşıp ateistleri anlama karakteri kazanmadıkları için müslümanlara düşük düzeyli, cahil ve hatta yobaz gelir.

Hatta ateistlerin bütün saldırılara karşı fedakarlık yaparak müslümanları bu sınırdan kurtarma çabasını dahi şeytanlığa bağlayacak kadar esaret altında olduklarının farkına varmazlar.

Sen Evhâm içindesin, Evhâm şeytândandır. Evhâm; olmayanı var gösterir. vâr olanı da yok gösterir.
Toplumdaki müslümânları daha şuurlu bir şekilde gözlemle. Ne kadar fedâkâr olduklarını göreceksin.
Müslümânlar kendilerine göre, kendi inançları oranınca,  büyük bir gayret gösterip nefse uymamaya,  ahlâklı olmaya çalışırlar.
24 saat içersinde 2-3 saatlerini fedâ edip namaz kılarlar. () Hızlı geçme, günde 2-3 saat namaza ayırmak nedir bir düşün)
Gelirlerinden bir kısmını da Allah için fedâ ederler...

Şeytânın izini tâkip ettiğin için Topluma çok dengesiz bakıyorsun.
Daha dengeli bak...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgivehis yazdı:

Müslümanlar kaliteli yalan söyleyen ve aynı zamanda içine de allahı katanlara büyük saygı gösterirler

sayın bilgivehis ateist olmanızın doğal sonucu olarak bunu söyleyebilirsiniz

ancak daha insaflı bakılırsa

islamın tam da en karşı olduğu en büyük günah kabul ettiği şey yalandır

ve dahi ondan büyük olanı yalanına Allahı da katmadır

yani doğru yeminde bile Allah adını katmayı iyi görmeyen düşünce

yalanı Allah adı ile söylemek nasıl hoş görülebilir?

bu içki içerken besmele çekmek gibi

veya domuzumuz islami usullere göre kesilmiştir demek gibi absürd paradoxik bir şeydir

yani tenakuzdur bir araya gelmez.

iman  mümin emin kelimeleri aynı köktür

mümin imanı iman emini gerektirir

hz peygamber el emin idi

müşrik taife dahi  düşmanları dahi bunu tasdik etti

ha günümüz müslümanlarına bahusus takiyyeci takıma bakıp ahanda islam budur demek

işide bakıp ahanda islam şiddetir diyen avrupa abd nin algıda seçici mantığa bürüme si ile islam korkusu yayma mantığı ile aynı

oysa işid el kaide azınlıktır diğer çoğunluk zaten onları benimsemiyor

Sitelerde Paylaş

Siyasetle pek ilgilenmem ama gözlemlediklerim

Çocuk iken iyi ahlaklı olmak, hak yememek islamın en önemli özelliği idi. İbadet Allah ile kulu arasında özel bir şeydi, kimseyi ilgilendirmezdi. Bize öyle öğrettiler. Dindarlar iyi ahlakın yanında düzenli ibadetlerini yerine getiren insanlardı. Toplumda saygı görürlerdi. 
Fanatikler daha inlerinden çıkmamışlardı, ortalıkta pek görülmezlerdi, kendi içlerine dönük yaşarlardı.

Takkunyalı Özal geldi "benim memurum işini bilir" diye ahlaksızlığın ağır ağır önünü açtı. Erbakan "Allah-Muhammed" diyerek Arapların çıkarları için çalışıyordu.
Çillerin vs sağcıları Batının/ABDnin sadece magazin kısmını alarak medeniyetleştiklerini düşünüyorlardı. TVlerde göğüs, bacak ve ahlaksızlık görmekten bıkan insanlar dine yöneldi. RP yükselişe geçti, sonra AKP iktidar oldu.

Zamanla (sağcı) gardrop Atatürkçüler dindar/dinci olmaya başladılar. Fanatik islamcılar inlerinden çıktılar, şımarmaya başladılar. Artık ahlakın önemi kalmamıştı, en büyük ahlaksızlığı bile "din için, islam için, DAVA için yapıyorum" demek herşeyi temizliyordu. AKPliler, Türkiyedeki müslüman oranını yüzde 99dan daha aşağı indirdiler. Kendileri gibi düşünmeyen solcuları müslüman saymıyorlardı. İbadeti öne çıkarıp, ahlakı arka plana atan dincileri, solcular zaten anlayamıyordu. Bunun yanına solcuları dinden çıkaran bu zihniyet bir çok solcunun, gencin, dinle ilgilenmeyen ahlaklı insanların islamı sorgulamalarına neden oldu.

Önceden sokaktaki adam "islamda 11 yaşında çocukla evlenilir" dedimi TVye "laik" hocalar çıkar bunu yalanlardı. Biz de bu "samimi" hocalara inanırdık. Artık TVye çıkan hocalar, diyanet çocuklarla evlenilebileceğini söylüyor. Buna karşı çıkanlar ise genelde (müslümanlığı şüpheli bulunan) solcular oluyor veya itibarsızlaştırılan din adamları. Çocuk evliliklerini kabullenemeyen insanlar ise kendileri araştırma yapmaya başlıyor. Bence aslında bu islamın çirkin yüzünü gösteren "şeyler" konu edilmese, soran da olmaz, araştıran da. Ayrıca böyle şeyleri konu edenler din düşmanları/ateistler değiller. Müslümanlar kendi yaşamak istedikleri, yaşatmak istedikleri islamı dillendiriyorlar.

Günümüzde herkesin elinin altında internet olması (doğru veya yanlış) bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor. Ama buna karşı dinci zihniyet önlemini alıyor ve eğitimin içine ederek kendi fikri olmayan, düşünmeyip sadece inanan nesiller yetiştirmeye çalışıyor.
Ama bence dinden çıkmalar ilerde daha da artacak.

Ömür boyu Allah, Şeytan ile korkutulan müslümanın ateizme geçmeyip de önce agnostisizme yönelmesini ben normal buluyorum.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

eski diyanet reisi mehmet görmezin dindarlığın ahlak krizi diye videosu var

:

" ahlakın gücüne değil,gücün ahlakına tabii olduk " diye bir ifadesi geçiyor

esasen az dini kitabı bilen her kes zaten bunu söylemekte

bir de bir yerde dinin  ibadetin vesile olduğu amaç ve gayenin ahlakı tamamlama ve güzel ahlak kazanma olduğunu söyler

bir nokta da da dinin ibadet boyutuna indirilmesi  ve ahlaktan ayrılması ile

ibadetin de  ahlaksızlığı örtme de bir maske gibi kullanılması  ifadesi geçiyor 

yani günah işler soru çalar günahsız insan öldürür başkasının hakkını hukukunu gasb eder

ama ibadeti çok kuvvetli alnı secdeli bir namaz bir hacc ile hepsi gider tertemiz adam olur mantığını anlatıyor

ki bu zaten ahlakın iman ile islamın ibadet ile olan rabıtasıdır.

**

alnı secdeli olması ahlaklı olmasına yetmeyebilir

ahlak direk iman ile irtibatlıdır

zaten ibadet imanın sonucudur sebebi değildir

ancak biz çok namaz kıldık oruç tutuk mu imanımız artar sanıyoruz

maturidi iman ile ameli ayırır

vehabbi suud eşari ekolü hanbeli ekolü  ameli imandan bir cüz sayar

ama pratikte maturidi değiliz itikad olarak suuda benziyoruz.

beş vakit namaz kılıp hatta perşembe pazartesi oruç tutup geceleri de teheccüde kalkan

elinde de cevşen zikirmatik düşmeyen ancak yalan takiyye yapan soru çalan dan ise

alnı secde görmemiş ama imani noktada ahlaklı bir kişi bana göre daha makbuldür.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam denen ortaçağ çöl ideolojisi, yavaş yavaş da olsa yok olmaya yüz tutmaya mahkumdur. Çünkü, birtakım hayalî varlıklar üzerine kurulu, yalan üzerine inşa edilmiş, sayısız efsanelerle örülü bir mitolojinin, içinde bulunduğumuz Bilgi Çağı'nda, bilim ve teknoloji çağında uzun süre tutunması imkansızdır.

İslam'ın temeli her şeyden önce YALANA dayanmaktadır. Bundan 1.400 sene önce çöldeki bir Arap'ın mağarada otururken görünmez bir varlıkla iletişime geçtiği ve bu bedeviye itaat etmeyenlerin nihayetinde ateşe atılıp cayır cayır yakılacağı şeklinde ABSÜRD bir palavraya dayanmaktadır. Daha bunun gibi sayısız akıldışı ve bilimdışı dogmaya İslam'da rastlanmaktadır. Ateistforum'da da İslam'daki akıldışılıklar, tutarsızlıklar, çelişkiler yıllar boyunca masaya yatırılmış, didik didik edilerek ortaya serilmiştir. Ateistforum arşivi, İslam'ın temelsiz, çağdışı ve bilimdışı iddialarının irdelendiği iletilerle doludur.

İnanç denilen şey, nihayetinde bir varsayımdır, subjektif bir değerlendirmedir. İspattan ve bilimsellikten yoksundur. Bilgi'nin karşısındadır. "Gerçeğin düşmanı sadece yalanlar değildir. Gerçeğin daha tehlikeli düşmanı, inançlardır" demiş Nietzsche... Güzel de demiş...

Eğitim ve bilgi seviyesi arttıkça, bilinç seviyesi yükseldikçe, insanların dinlerden, mitolojilerden uzaklaşmasını ben çok doğal buluyorum. Nitekim Türkiye'de de eğitim seviyesi nisbeten yüksek olan muhitlerde (örneğin Çankaya, Yenimahalle, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Karşıyaka, Nilüfer vs gibi ilçelerde) CHP'nin de çok yüksek oy alması bir tesadüf müdür? Elbette ki değildir. Demek ki eğitim düzeyi arttıkça, bilgilenme, şehirleşme, modernizm, çağdaşlaşma arttıkça, beraberinde mutlaka sekülerleşme de kaçınılmaz
olarak artmaktadır. Bu sosyolojik bir gerçektir. Buna karşılık cehaletin yaygın olduğu yerlerde de dini taassubun kol gezdiğine tanık olunmaktadır. Bu da sosyolojik bir gerçektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...