Jump to content

Turkiye'de, ateizmin yükselişi

Recommended Posts

şunu düzeltelim

yanlış anlamlara gelebilir

ibadete gerek yok yada ibadet olmasın önemsiz manasında değilde

dinin ibadet boyutuna indirgenip  ahlaktan soyutlanması dinin ruhuna terstir

yoksa ibadetler emirdir ve her ibadetin insani ruhi noktada tekamülüne giden bir yol vardır

hele zikretmek ibadettir Kur'anın bir ismide zikirdir temel manası anmak hatırlamaktır

namazın fuhşiyattan muhafaza manasında ayetler vardır

zekatın malı temiz ve tahir kılması vardır

haccın ayrı uhrevi boyutu vardır

oruç zaten zirvedir bana göre

ancak  diş fırçalama gibi alışkanlık haline dönmüş bir gelenek halini almış içi boşaltılmış

imani boyut tamamen dışlanmış kitabi boyut unutulmuş olan ibadette ne yazık ki tesir etmiyor

anadoluda gelenekten başını örtenler var  yazma tarzında  saçın çoğu açıkta

bunun gibi tesettür mantığını bilmeden örtme durumuna benziyor

iran da da bir kısım baş örtmeler böyle ancak onlar zaten seküler olan

cezadab kurtulmak için emanetten takıyor

asıl ilahi emiriçin takanlar zaten tam manada takıyor.

tabii işi umumileştirip hem ahlaken hemde ibadeten imanen güzel olan insanlarımızda çoktur onları tenzih ederiz.

**

tüm cinleri ve insanları ibadet içn yarattık ayetindeki

ibadet sadece namaz oruç hacc gibi şeyler için anlaşılıyor tamamen yanlıştır

işte yasak ve kötü olanı yapmamakta ibadettir misal gıybet yapmamak yalan söylememek hak yememekte ibadetir

güzel ve iyi olanı yapmakta ibadettir

ibadet boyun eğme itaat etme demektir

ibadetin sadece namaz oruç gibi zahiri ibadet anlamına gelmediğini ispatlayan

ve ahlaki boyutunda ibadet olduğunu  kanıtlayan yine islamın kendi pratikleridir

bir kadın her türlü kötü işleri yaptığı halde  namaz vb ibadeti de olmadığı halde

kuyudan su içip dışarı çıktığında susuz bir kelb görür yeniden kuyuya iner ayakkabısı ile su alır içirir

denir ki o cennetlik oldu affedildi

yine namaz vb zahiri ibadeti tam olan bir kadın bir kediyi hapseder yemek vermez açlıktan ölür 

o kişide cehennemlik oldu der

bu iki örnek ibadetin zahiri  ibadetlerden ibaret olmadığının ahlaki boyutun daha baskın olduğunun delilidir.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, hulas yazdı:

içinde bulunduğumuz Bilgi Çağı'nda, bilim ve teknoloji çağında uzun süre tutunması imkansızdır.

1450 sene olmuş yeryüzünde milyardan fazla müslüman var,  sen ne sayıklıyorsun.
Rönesans, 20.,yüzyıl,,

Bunlar taş devri miydi şapşal. Sen nasıl bir evhâm içindesin.

Türkiye Osmanlıya dönüyor, 15 yıl içinde İslâm hukuku uygulamaya geçecek.

Hâ Evet, Hz. Mehdi'nin zuhûrundan ve Hz. Îsâ'nın nüz^l ünden sonra, Altın çağdan sonra Kıyâmeti bekleyeceğiz.
Evet sonraki dönemde yeryüzünde 1 tane bile müslüman kalmayacak.
Kıyâmet öncesi Dünyâda İnsân görünümlü hayvânlar kalacak, Kâbeyi yıkacaklar, Yollarda çiftleşecekler.

Ateistforum'da da İslam'daki akıldışılıklar, tutarsızlıklar, çelişkiler yıllar boyunca masaya yatırılmış, didik didik edilerek ortaya serilmiştir. Ateistforum arşivi, İslam'ın temelsiz, çağdışı ve bilimdışı iddialarının irdelendiği iletilerle doludur.

Gâlip geldiğiniz bir tek tartışmayı bir de bana göstersene, Bir yıldır burdayım arıyorum bulamıyorum.

İnanç denilen şey, nihayetinde bir varsayımdır, subjektif bir değerlendirmedir. İspattan ve bilimsellikten yoksundur.

Yoo Bizzat ben çok kerâmet gördüm.

Eğitim ve bilgi seviyesi arttıkça, bilinç seviyesi yükseldikçe, insanların dinlerden, mitolojilerden uzaklaşmasını ben çok doğal buluyorum. Nitekim Türkiye'de de eğitim seviyesi nisbeten yüksek olan muhitlerde (örneğin Çankaya, Yenimahalle, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Karşıyaka, Nilüfer vs gibi ilçelerde) CHP'nin de çok yüksek oy alması bir tesadüf müdür? Elbette ki değildir. Demek ki eğitim düzeyi arttıkça, bilgilenme, şehirleşme, modernizm, çağdaşlaşma arttıkça, beraberinde mutlaka sekülerleşme de kaçınılmaz
olarak artmaktadır. Bu sosyolojik bir gerçektir. Buna karşılık cehaletin yaygın olduğu yerlerde de dini taassubun kol gezdiğine tanık olunmaktadır. Bu da sosyolojik bir gerçektir.

Şurda Ampirik ampirik mantık yürütmelerinden gözüktüğü gibi sen câhil bir adamsın, Câhil olduğun için bulunduğun konumdasın (Dîn karşıtısın),
Ampirik örneklemeni tahlîl etmeye uzun uzun sana laf anlatmaya da hiç gerek yok.

Sitelerde Paylaş

siyasetten pek anlamam sevmem de

ancak chp istanbulu yasin ve Kur'an okuyan bir adayla 

ankarayı ülkücü bir aday ile aldı

gerçekten seküler biri ile alması çok zor

ne hikmet ise ekmelledin gibi arabi dini islami  olan ve daha telaffuzdan zorlandığı bir

ismi de çatı aday yaptı yine kazanmadı

eklemmettin emsalletin   bir harf istiyorum sanki çarkı felek gibi oldu

yetmedi muhazakar dindar  olan eski bir cumhuru reisi de son zamanda aday yapmak istedi de

ittifak oluşmadığı için olmadı

bu ülkenin mayası gerçekten dinidir islamidir osmanidir

her ne kadar küllense de bu değerler

ha chp vb partilere bu ülkenin partileri onları dışlamak ta yanlış

bu ülke kutuplaşmadan demokratik şekilde siyasette yarışmalı

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Environmentalist yazdı:

Bazı durumlarda haklı olabilirsiniz sonuç olarak her inanmayan insan aynı zamanda aydın insandır diyemeyiz. Ancak birisi kendini ateist olarak değerlendiriyorsa, temel insan haklarına, kadın erkek eşitliğine ve bilimin özerkliğine de saygı gösteriyor olması da gerekir. Kendinizi bir dine emanet ettiğiniz takdirde ise bu evrensel değerlere değil dogmalara bağlı yaşarsınız. Nitekim ülkemizde de tüm cahilleri bir araya toplasak, ateistler oransal olarak son derece küçük bir kısmı oluşturacaktır diye düşünüyorum. 

Meseleyi gerçekten mükemmel tahlil etmişsiniz, tebrik ederim ?

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarıma küçük bir tamamlama yapmak istiyorum
Önceden, eski Türkiyede kızların çocuk yaşta evlenebileceği, kadınların gerçek görevlerinin erkeğe itaat etmek olduğu veya Mehdinin geleceğini ve buna hazırlık yapılması gerektiğini vs marjinala gruplar, fanatikler söylerdi. Bunlar sayısal olarak % 5-10 civarındaydı. Devlet ve devletin din adamları bunları yalanlar ve bunlara karşı mücadele ederek böyle şeyleri normal vatandaştan "uzak tutardı". 

Bugün ama yeni Türkiyede böyle şeyler en yüksekten dillendiriliyor. Devlet, devletin organları, hükümetin din adamları böyle şeyleri yayıyorlar. Önceleri %5-10 gibi bir azınlık bu gibi şeylere inanırken artık %50 veya daha fazla insan bunlara inanıyor oldular. Artık bunlara karşı mücadele eden din adamları da azaldığından vicdanlı, insan haklarına, eşitliğe inanan insanlar kendileri araştırmaya başlıyorlar.

Ve (hükümetin) din adamlarının anlattıkları eşitsizlikleri...
fanatiklerin anlattıkları (kafirlere karşı) şiddeti... 
sapıkların istedikleri ve anlattıkları çocuk evliliklerini...
ve çok daha fazlasını Kuranda bulan vicdanlı cesur insanlar dinden çıkıyor.

İyi günler

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Environmentalist yazdı:

Rica ederim Sayın Leonidass. Foruma yeni üye oldum ve ilk kez mesaj yazdım. Aynı frekansı paylaşabildiğim insanlar olması beni çok mutlu etti. 

Sevindim :) Söz konusu yorumunuzda ki üslubun kalitesi, objektifliğiniz ve kavramsal yaklaşımınız gerçekten takdire şayan. Çok az insan bunları bir araya toplayabiliyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...