Jump to content

Molla ile tartışmak.

Recommended Posts

Bir dergaha gittiniz karşınızda Molla veya Şeyh oturuyor. Tartışacaksınız.  Öldürücü 5 tane soru sorabilir misiniz?   Mollanın nevrini dönderecek 5 sorusu olan varsa yazsın. Ben bizzat seçtiklerimi kendi sorularıma ekleyip Molla ile canlı yayında soracağım. Kendi sorularım fıkıh üzerinden olacak. Başlığa destek verirseniz sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Benim sorum şunlar olurdu, daha önceden de ilgili başlıklar açmıştım

1) kutsal kitap göndermek imtihanı devre dışı bırakmaz mi. Cevapları verilen bir sınavda tembel ile çalışkan , iyi ile kötü nasıl ayrılabilir? Bu durum kötülere torpil ve iyilere eziyet olmaz mı?

2) kuran apacik bir kitapsa mutesabih ayetler ve hurufi mukatta denilen harfler kimi ilgilendiriyor, cevap verirse Kuran'dan bir cevap bulamayacaktır. Çünkü Kuran'da böyle bir açıklama da yok.

3) Kur'an Arap adetlerine göre yazılmış bir kitap, çünkü kureysin olay günlüğüne göre ayetler inmis, nasıl evrensel olabilir? Allah dünyanın tüm geleceğini 23 yıllık çöl adetlerine göre nasıl şekillendirilir. Bu haksızlık olmaz mı ?

4) Muhammed'in cinsel hayatı Kuran'da hükme bağlanmisken , insanlığı ilgilendiren çocuk haklarindan niye bahsedilmemiş?

Beğendiğini alabilirsin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, GavsHazretleri yazdı:

Bir dergaha gittiniz karşınızda Molla veya Şeyh oturuyor. Tartışacaksınız.  Öldürücü 5 tane soru sorabilir misiniz?   Mollanın nevrini dönderecek 5 sorusu olan varsa yazsın. Ben bizzat seçtiklerimi kendi sorularıma ekleyip Molla ile canlı yayında soracağım. Kendi sorularım fıkıh üzerinden olacak. Başlığa destek verirseniz sevinirim.

Allah'ın varlığını bilimsel(gözlem ve deneysel yöntemlerle) olarak gösterebilirmisiniz?

Taşa edilen dua ile Allah'a edilen dua arasında ne fark vardır?

Bu soruları ben sormuştum zamanında  katlin vacip cevabı almıştım.:)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, uygur yazdı:

Taşa edilen dua ile Allah'a edilen dua arasında ne fark vardır?

Burada zaten genellikle birkaç kişinin dua etmesi ile iyileşmeden filan bahsediliyor. Durum ne olursa olsun -burada birkaç kişinin anekdotu durum, veri grubu- açıklamaları var gerçi:

A.) Dindarlık ile duaların gerçekleşmesi ters oranlı.

B.) Dindarlık ile duaların gerçekleşmesi doğru orantılı.

C.) Dindarlık ile duaların gerçekleşmesi arasında bağlantı yok.

Eğer A ise "Müminler sınav yapılıyor.", B ise "Müminlerin duaları kabûl ediliyor, şükürler olsun.", C ise "Allah bazılarını kötü yaşamla sınav ederken bazılarını iyi yaşamla sınav ediyor." olacak. Zaten nedense (!) bir dindara kötü bir şey olduğunda A, iyi bir şey olduğunda B, A ve B'nin doğruluğuna karşıt örnek gelince C oluyor. Sanki adeta Allah onları psikolojik olarak rahatlatan bir figür, bir çocuğun -veya bazen yetişkinlerin- uyurken sarıldığı peluş oyuncak.

Burada zaten denilen konu C'ye dönececeği için -diğerleri psikolojik rahatlama için kullanılır- şöyle bir soru sorulabilir: 

Eğer dua etmenin iyi yaşamla ilgisi -psikolojik rahatlama dışında, taşa dua eden insan da taşa tapıyorsa kendini iyi hisseder- yoksa, neden dua ederiz? Dua müteşabih bir konu mudur? Neden hiçbir din adamı bu konuya değinmez?

Tabiî cevap duanın etkisi olduğu yönünde olacaktır, yoksa tüm dua konusu çöker. Ama duanın etkisinin ne olduğu bile belli değilken -ilginç şekilde (!) ateistin başına gelen iyi olaylar ve dindarın başına gelen iyi olayların sıklığı aynıdır-, böyle bir cevabın temeli çürük olacaktır.

Böyle tarz tartışmalarda önemli bir şey var: Tanrı, olmasını istediğiniz şeydir genellikle. İsterseniz herkse merhametli ve saygıyı ön plana alan birisi olabilir, isterseniz adaleti sert olarak uygulayan ve acımasız birisi olabilir. Bu ilke Esma-ül Hüsna'nın temelini oluşturur. "Tanrının yolları bilinemez." diyenler de bu ilkenin en açık göstergesidir. Tanrı merhametlidir, tanrı merhametsizdir. Tanrı saygılıdır, tanrı kendi ağzı ile -deyim diye biliyorum- küfreder. Tanrı hem A kümesindedir hem de A' -A olmayanların- kümesindedir. Tanrıya mantıkla ulaşabilirsiniz fakat tanrıyı mantık ile kavrayamazsınız.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Fridolin said:

Bir mollayla tartışmak tamamiyle vakit kaybıdır. Eğer bir insanın fikrini değiştirmek için bunu yapıyorsanız, ılımlı veya kararsızlarla deneyin.

Bu eleman bir müsloş. Mollanın fikrini değiştirme amacı güdüyorsa dahi, senin anladığın veya ümit ettiğin anlamda değil. 

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, malta erigi said:

Bu eleman bir müsloş. Mollanın fikrini değiştirme amacı güdüyorsa dahi, senin anladığın veya ümit ettiğin anlamda değil. 

Evet şimdi fark ettim, Gavs Hazretleri yazıyormuş. Menzil tarikatının jargonudur. Eğer Allah gerçekten var olsaydı muhtemelen cehennemin en dibinde bu grubu yakardı. Şeyhlerine öyle ilahi güçler atfediyorlar ki akıl alır gibi değil. Şirk kavramına yeni bir boyut getirmişler.

Sitelerde Paylaş

Bu gibi tiplerle, akıl, mantığa falan dayanan sorularla bir yere varamazsınız.

Öncelikle bu adamları tanımanız lazım. Bunlarda zaten akıl mantık olsaydı, sizin soracağınız şeyleri çoktan sormuş olurlardı. Sorabileceğiniz en mantıklı soru, "Allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi?" olabilir en fazla.

Diğer yandan, iyi, güzel ve ahlaklı olanın tanımı, bunlara göre, allahın dedikleridir. Yani, kuranda, hadiste "karılarınızı dövün" diyorsa, bu kadınların en temel hakkıdır, mahrum edilmeleri bile düşünülemez. Bu veya başka herneyse, onlar, diyelim çocuklarla seks, kadınları dövme, çok evlilik, el kol kesme, insan haklarını yokluğu falan, bilakis, zaten mükemmel, harika, şüphesiz en iyi, en güzel ve en doğru olandır. Bu kafadaki insanlarla uğraşabileceğinizi düşünüyorsanız, zor. 

Sorulacak sorular basittir. Tabi maçanız yerse. Basitçe "Zeus allahı sikerken, vazelin sürüyor mudur? Ne sen yüce zeusun varlığını inkar mi ediyorsun? Şüphesiz zeus herşeye kadirdir, allahı da günde 5 kez sikendir, bu hakikat inkar edilemez." 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, malta erigi yazdı:

Ben müslüman değilim bir tane troll başlık açtım sadece.  Bu konu ciddi. İsmailağa cemaatinden bir mollanın müridiyle zıtlaştık. Ulan dedim mollanı getir onunla tartışacağım.  Kabul etti. Fıkıhtan girip beynini yakarım onun ama öldürücü darbe için sizden yardım alayım dedim.

Sitelerde Paylaş

islamiyet tarihte insanlığa neden hiç bir yararı olmadan günümüze kadar geldi? bütün insanlığa yararlı olan şeyler neden diğerlerinden çıkmıştır?

insan bu denli kısıtlı olmasına rağmen allah neden hala onu alçaltma çabasında? allah neden insanı emre itaatkar bir köle yapar?

allah insanın aklını kullanırken bildiği şeyleri neden kısıtlar?

-

tanrı kendi kendine var olabiliyorken insan kendi kendine neden var olmaz?

insan allah ile her hangi bir ilişkisi olmadığı halde neden hala bir bütün?

allah ile arandaki ilişkiyi deneysel olarak sırasıyla kanıtla.

...

fıkıh olarak nasıl anlatıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bence iyi olur tartışması çünkü molla zaten cebini düşünür ve bunun için safları sıklaştırmak ister. Böyle sorular mollaya etki etmeyecek zaten o da biliyor ama en azinda safların sıklaşması önlenir.

Muhammed döneminde de benzer seyler sorulmuş, ardın Muhammed zor durumda kalınca ayet inivermiş, işittik ve itaat ettik....

Sonra çoğunluk bu işin iktidar kavgası olduğunu anlamış ve Muhammed'in ölümünden sonra Muhammed'in ailesi birbiriyle savaşmaya başlamış.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir tartışmaya yeltenmek, havanda su döğmekten öteye gidemez.

Bunun böyle olacağını görmek için fazla uzağa gitmeye de gerek yok, ki buraya damlayan safkan müslümanların yazdıklarına bakmanız yeterli.

Yok eğer ille de bir soru numunesi isteniyorsa:

Afrikalı Maassai kabilesinin Enkai isminde meşhur ve kudretli bir tanrısı var. Bu tanrı, bu kabileye dünyadaki bütün sığırları hibe etmiştir. Bunlara göre kendilerinin dışındaki bütün sığır sahipleri hırsızdır. Bunların inancı bu kadar net bir mesaj vermektedir.  Şimdi bu tanrının ve inancının, piyasadaki diğer tanrılardan ve dinlerden ne eksiği var ?

Bir tane daha ekleyelim:

Piyasadaki kustallık atfedilen kitapların istisnanız hepsi, insanların elinden geçmiştir. Hal böyle iken ve insanların doğasında yalancılık, sahkekărlık, bencillik cirit atarken, bunların içeriğinin 100% tanrı mesajlarından meydana gelebilmesi mümkün mü ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, GavsHazretleri said:

Ben müslüman değilim bir tane troll başlık açtım sadece.  Bu konu ciddi. İsmailağa cemaatinden bir mollanın müridiyle zıtlaştık. Ulan dedim mollanı getir onunla tartışacağım.  Kabul etti. Fıkıhtan girip beynini yakarım onun ama öldürücü darbe için sizden yardım alayım dedim.

O zaman hiç tartışmaya falan girme. Bu cübbeliler Turkiye'nin yeni fetösü. Başına bela almak dışında bir kazancın olmayacaktır.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, GavsHazretleri yazdı:

Molla ,seyh falan olmak icin cok iyi yalan söyleme, uydurma,sallama,kivirma gibi yetenekleriniz olmali.

Alttaki cevap yeterli.

36 dakika önce, kavak yazdı:

Böyle bir tartışmaya yeltenmek, havanda su döğmekten öteye gidemez.

Bunun böyle olacağını görmek için fazla uzağa gitmeye de gerek yok, ki buraya damlayan safkan müslümanların yazdıklarına bakmanız yeterli.

Bir molla ile tartismaya girmeye gerek yok, iki elinizle bogazindan kavrayip nefesi kesilene kadar sikarsaniz bu sorunu cözmüs olursunuz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

Molla ,seyh falan olmak icin cok iyi yalan söyleme, uydurma,sallama,kivirma gibi yetenekleriniz olmali.

Alttaki cevap yeterli.

Bir molla ile tartismaya girmeye gerek yok, iki elinizle bogazindan kavrayip nefesi kesilene kadar sikarsaniz bu sorunu cözmüs olursunuz.

Bu din bezirganlarının seviyesine inmeye gerek yok, ki elbette biliyoruz, bu safkan dindarların kendinden olmayanlara yaşam hakkı vermeye heeç niyetleri olmadıklarını.

Bırakın, tıksırıncaya kadar taptıkları tanrıyı/tanrıları sayıklasınlar. Bunların sayıklamaları, şu bir türlü ortaya çıkmaya, boyunu posunu göstermeye çekinen tanrılarını saklandığı yerden çıkarmaya yetmez. Şu taptıkları tanrı(lar) yan çizmeye devam ettikçe, bu dindarların boş beleş kudurmaktan başka seçenekleri yok. Piyasadaki hiçbir tanrı bugüne kadar varlanamadı.

Peki ne oldu ?

"Benim dinim en doğrusu, benim tanrım en yakışıklısı" diye sayıklayanlarda patlama oldu ancak bütün tanrı adayları inatla yoklukları ile nam salmaya devam etmektedirler. Mitler, masallar, efsaneler, hayaller, bilgisizlik, bilinmezlik ve elbette tahtalı köydeki mangal korkusu...ellerindeki malzeme bu. Bu arada bilim falan hak getire. Ve bunlarla güya herşeye gücü yeten bir tanrıyı varlamaya çalışıyorlar, iyi mi ?! :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

MATTA  

27 Bunun üzerine Petrus O’na, “Bak” dedi, “Biz her şeyi bırakıp senin ardından geldik, kazancımız ne olacak?”
28 İsa onlara, “Size doğrusunu söyleyeyim” dedi, “Her şey yenilendiğinde, İnsanoğlu görkemli tahtına oturduğunda, siz, evet ardımdan gelen sizler, on iki tahta oturup İsrail’in on iki oymağını yargılayacaksınız.

Şuarâ Suresi 42. Ayet Meali :

Sihirbazlar gelince, Firavun’a, “Eğer biz üstün gelirsek, gerçekten bize bir mükâfat var mı?” dediler.

Firavun, “Evet, hem o takdirde mutlaka bana yakın kimselerden olacaksınız” dedi.

bu ayetlerin birbirine birebir benzemesinin nedeni nedir ? niçin Allah İncil ayetlerini firavuna uyarlamıştır ? sınavsa,Allah da sınavın parçası olabilir mi ? Allah  '' ben tuzak kuranların en haıyrlısıyım '' '' Allah da onlarla alay eder de farkında olmazlar''diyor..Allah'ın bizi aldatmadığından ve bizimle alay etmediğinden nasıl emin olabiliriz ? Allah'ın aldatılmadığımıza ve alay edilmediğimize garantisi nedir ?  bize Kuran dır demeyin.Kuran kendi kendine delil olmaz.Tevrat ve İncil Kuran'ı desdekliyorsa yukardaki benzer ayetlerin kuranda işi ne ? ve Tevrat ve İncil'in Kuranı  desdeklediklerini kanıtlayın ama bunu karşınıza hristiyan alimleri alarak yapın ki doğru söyleyip söylemediğiniz ortaya çıksın.

Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden sakınınız." (Bakara, 2/24)

insanları anladık ta  taşlar  kimler ?  

taşlar asi mi ? 

birde cehennem odunları var. 

Ahzab Suresi, 72. ayet: Gerçek şu ki, Biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.

dağların ve yerin Allah'ın emrini kabul etmeme durumu nedir ? Allah'tan korkmuyor mu bunlar ? kabul etseler ne olacak namaz mı kılacak,haca mı gidecek,cihad mı edecekler ?

Kabul etselerdi zalim ve cahil mi olacaklardı ? Allah niye emrine itaat edip emaneti yüklenen insanı  zalim ve nankör diye aşağılıyor ? dağlar ve yer zalim ve nankör olacakken insan niye zalim ve nankör oluyor ? emaneti üstlenmek suç mu ?

kutsal vadi tuva da ki Allah'ın paramparça ettiği DAĞ hangi dağ ? tuva vadisinde SİNA DAĞI var.Allah sina dağını mı parçalamış ? parçaladıysa dağın suçu ne ? suçu emaneti yüklenmemesi mi ? dağlar sınavdan sorumlu değilse Allah niye dağlara emaneti teklif etti ? nedir bu emanet ? dağlar emaneti yüklenseydi ne olacaktı ? 

Sitelerde Paylaş

Bizler burada, çevremizde kendini aydınlanmış sanan, modern, açık ve ileri görüşlü sanan dincilere laf anlatamıyoruz, mollaya laf anlatılır mı? Bir duvarla tartışmak bile mollalarla tartışmaktan daha verimlidir, hiç olmazsa duvar saçma sapan gerekçelerle, savunma refleksiyle her argümana laf yetiştirmeye çalışmaz.

Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.  Bir kaç kişi uyarmış molla ile tartışılmaz diye ama bu embesillerin müritleri iftira videoları yapıp duruyor. İnançsızları kedi kesen-yahudi-ermeni kırması-siynoist uşağı ve daha fena ithamlar ile anlatıyorlar.  İnat ettim alayına mail gönderdim. Bütün youtube sayfalarına.  Çay house-kafile-sözler köşkü,İzmirli selefiler ve İsmail ağa müritleri ile kerem önder denen adam.    İslami usuller üzerinden ben bunları yerle bir ederim ama bu seferde işi mezheplere bağlayıp çıkmaza girebiliriz.  Bilimsellik üzerinden tartışsam karşımda ki insanların arap masalı dışında hiç bir şey okumadığını biliyorum.   En mantıklısı temelleri sarsacak bir konu bulmak.   Sorularınız gayet iyi.   Yaratıcı fikirler gelirse ben okumaya devam ederim başlığı.  

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, GavsHazretleri yazdı:

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.  Bir kaç kişi uyarmış molla ile tartışılmaz diye ama bu embesillerin müritleri iftira videoları yapıp duruyor. İnançsızları kedi kesen-yahudi-ermeni kırması-siynoist uşağı ve daha fena ithamlar ile anlatıyorlar.  İnat ettim alayına mail gönderdim. Bütün youtube sayfalarına.  Çay house-kafile-sözler köşkü,İzmirli selefiler ve İsmail ağa müritleri ile kerem önder denen adam.    İslami usuller üzerinden ben bunları yerle bir ederim ama bu seferde işi mezheplere bağlayıp çıkmaza girebiliriz.  Bilimsellik üzerinden tartışsam karşımda ki insanların arap masalı dışında hiç bir şey okumadığını biliyorum.   En mantıklısı temelleri sarsacak bir konu bulmak.   Sorularınız gayet iyi.   Yaratıcı fikirler gelirse ben okumaya devam ederim başlığı.  

Bir de şu var,

İstanbul'un Fethi mi insanlığa daha çok faydalı olmuştur yoksa elektriğin keşfi mi?

Bu İslam'ın insanlığa değil de hanedanlığa ve toprak davasına alet olduğunun açık göstergesidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...