Jump to content

Türk ateistlerindeki gereksiz Alevi sempatizanlığı

Recommended Posts

Bana göre Türk ateistlerinin en büyük problemlerinden birisi de aşırı ve gereksiz bir Alevi sempatizanlığı ve seviciliği yapmalarıdır.

Devamlı olarak bu kişiler tarafından Aleviliğin ilerici(!) ve hoşgörülü(!) bir inanç olduğu iddia edilir. Elbette ki bu koskoca bir yalandan ibarettir. Her inanç gibi Alevilik de geri, ilkel ve dogmatiktir. Mesela Aleviler de kendilerinden olmayan birisine kız vermezler. Bu apaçık bir yobazlık ve hoşgörüsüzlük örneğidir. Bunun hiçbir tevili yoktur.

Ha, Aleviler elbette ki tarihte pek çok kez zulme ve vahşete maruz kalmıştır(Örn: Maraş ve Madımak katliamları vs...)orası ayrı bir mesele. Ama bu; Aleviliği eleştirilmez kılmamakta, Aleviliğin de saçma sapan bir şey olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Benim gözümde hangi inançtan insanlara yönelik olursa olsun katliam bir insanlık suçudur ve bundan utanılmalıdır. Ama herhangi bir inanç grubundan birtakım insanların haksızlığa ve zulme uğraması o inançtan olan herkesin savunulması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Mesela geçenlerde Yeni Zelanda'da bir camideki Sünni Müslümanlara yönelik bir katliam gerçekleştirildi. Bu katliamı ben de bir ateist olarak kınadım. Ama bu oldu diye İslam'ı ve Müslümanları eleştirmekten ve yermekten vazgeçmedim. Ben şimdi İslam'ı eleştiriyorum diye o camideki Müslümanları katleden Hristiyanların konumuna mı düşmüş oluyorum ya da onları savunmuş mu oluyorum? Yoo.

Aynı şekilde Cengiz Han ve Hülagu Han da önlerine çıkan Müslümanları katletmişlerdir. Şimdi buna bakarak Müslümanların hepsi masumdur, mazlumdur mu dememiz gerekiyor? 

IŞİD Hristiyanları katlediyor diye Hristiyanlar masum mu oluyor? Hristiyanların tarihte gerçekleştirdiği Haçlı Seferleri, cadı avları gibi vahşetler ya da Yeni Zelanda'da yaptıkları katliam aklanmış mı oluyor?

Ahlaklı, hoşgörülü Aleviler olabileceği gibi ahlaksız ve yobaz Aleviler de olabilir. Aynı şekilde vatansever Aleviler(Örn: Diyap Ağa, Kamer Genç vs...)olabileceği gibi vatan haini ya da terörist Aleviler(Örn: Seyit Rıza)de var olabilir. Her inançtan olduğu gibi Alevilerin içlerinde de doğru ve eğri olanlar vardır. 

Şah İsmail ya da Seyit Rıza gibi kötü Alevi örneklerini gösterince de "Onlar Alevi değildi" falan diye kıvırmaya çalışıyor bazıları. Aynı Müslümanların "Onlar gerçek Müslüman değil" demesi gibi. Nasıl IŞİD sapına kadar Müslüman bir terör örgütü ise Şah İsmail ve Seyit Rıza da sapına kadar Alevidir. İkisi de katildir, insanları katletmişlerdir.

Bırakın Seyit Rıza'yı falan zaten en başta Alevilerin baş putu olan Ali, katilin ve caninin en önde gidenidir. İslami kaynaklara göre Ali, çoluk çocuk demeden Beni Kureyza Yahudilerinin kafalarını uçurmuştur. Hatta rivayetlere göre sürekli kafa kesmekten artık kolu çok yorulmuştur. Aynı şekilde Ali'nin mürtedlere uyguladığı yakarak öldürme gibi cezalar da bilinmektedir.

Ben Alevilere karşı olumlu ya da olumsuz herhangi bir duygu beslemiyorum. Ne Alevilere en ufak bir sempati duyuyorum ne de onlara en ufak bir düşmanlık besliyorum. Çünkü benim düşman olduğum inançlı insanlar değil inançların kendileridir. Her inanca düşman olduğum gibi Aleviliğe de düşmanım. Aleviliğe özgü bir durum değil yani bu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aleviliğin İslami bir mezhep olmadığı, İslam'dan ayrı bir din olduğu iddiası da bazı Alevi sempatizanı aptal ateistlerin uydurmasıdır.

Çok mu eminsiniz Alevilerin Müslüman olmadığı konusunda? Hadi o zaman gidin Alevilerin bulunduğu bir ortamda "Aleviler Müslüman değildir" deyin bakalım ne oluyor. En iyi ihtimalle size Alevi düşmanı ve potansiyel Madımak katliamcısı gözüyle bakacaklardır. Çünkü Aleviler kendilerini Müslüman kabul ederler ve kendilerine 'Müslüman değil' denmesini de hakaret ve iftira olarak algılarlar. 

Ha gerçekten bu Alevi sempatizanı ateistlerin iddia ettiği gibi bu Aleviler aslında Şamanist falansa bunu açıkça söylesinler ve benim canımı yesinler. Çünkü Şamanizm-Tengrizm benim dünyada saygı ve sempati beslediğim tek inançtır. Ama sen kalkıp Sünnilere kendini beğendirmek için Ali'ye, Muhammed'e ya da İslam'a güzelleme yaparsan o zaman bir git derim.

Sitelerde Paylaş

Bu bahsettiğim türden ateistlerin bazıları bu salaklık ve saçmalıkta daha da ileriye gidiyor. Mesela Alevilere ya da Aleviliğe bir eleştiri getirdiğim zaman sanki anasına küfretmişim gibi tepki gösteriyor geri zekalı.

Bunların hemen hemen hepsinin Alevi kökenli ateistler olduğu görülüyor. Bir insan neden terk ettiği bir inancı savunma gereği duyar ki? Demek ki sen inancını terk etmemişsin, ateist falan olmamışsın ki Aleviliği savunma ihtiyacı hissediyorsun. Yani iki yüzlüsün, takiyyecisin. Adam gibi "Ben ateist değilim, Aleviyim" de ben de "Tamam" deyip sana saygı duyayım. 

Sitelerde Paylaş

Evet, herhangi bir inanç sistemi eleştirilebilmeli. Zen budizmi de, islam da, alevilik de bir nevi aynı kefede. Bence aleviliğin diğer inanç sistemlerine benzemeyen yönlerini ekleyerek bu başlığı biraz daha zenginleştiebilirsin. 

Buraya kadar iyi güzel de şamanizm neden saygıdeğer bir inanç sistemi? Kabile büyücüsü çağı insanlığın en karanlık, bilimden pozitivizmden bilimden fenden en uzak olduğu çağıydı, bunun neresi saygıdeğer? Sırf türklerin varoluş masallarında vardı diye tengri inancına saygı duruşunda mı duracaksın?

Gelmişken başlığı türklerdeki gereksiz şamanist tengrist fetişi diye değiştirelim bari. 

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yüzlerce yıldır onca baskı ve saldırılara uğramış olmalarına rağmen islamlaşamamış olmalarına saygı duyuluyor, senin sempati dediğinin aslı-astarı budur.

Alevilerdeki bu direncin kaynağı da aynen ateistlerde olan özgürlük sevdasına dayanıyor.

Her halk gibi onlardan da yanlış yapanlar olacaktır ama genelde özgürlükçülüğe daha yakındırlar.

Aleviler islamla kıyaslanmayacak kadar ileriye, çağdaşlığa son derece açık bir halktır.

Şimdi bütün bu artı yanlarını bir kenara bırakıp da onları islamın yobazlarıyla, Işid gibi örgütlerle bir tutmak son derece yanlıştır ve gerçek dışıdır. 

Sitelerde Paylaş

Benim alevitas arkadaslarim oldu. Onlarda gördügüm beni memnun eden sey ateisme bakislari oldu. Ben onlarin kati diger dindarlardan biraz daha zeki ve anlayisli insanlar oldugunu farkettim. Türkiyede yasayanlar icin birsey söylemem dogru olmaz. Burada gördügüm onlarin daha yumusak insanlar oldugu, diger müslümanlar ise daha sert ve kati bir görüntüye sahip, kapali kutu gibiler, sanki dokunsan patlayacaklar gibi.

Bir tane müslümanin yemek aldigi yerde calisan personel ile tartistigina ve tipki yabani bir hayvan gibi bagirdigina sahit oldum. Derdi kendisine yemek verilirken kullanilan tutacak/kasik/kepce sadece halal olan yemeklere dokunani olacakmis.

Personelin calisirken bir de bunu hesaba katmasi gerekecek, zaten isi basindan askin degil.

Sitelerde Paylaş
On 10.06.2019 at 21:03, Faşist Ateist yazdı:

Ahlaklı, hoşgörülü Aleviler olabileceği gibi ahlaksız ve yobaz Aleviler de olabilir. Aynı şekilde vatansever Aleviler(Örn: Diyap Ağa, Kamer Genç vs...)olabileceği gibi vatan haini ya da terörist Aleviler(Örn: Seyit Rıza)de var olabilir. Her inançtan olduğu gibi Alevilerin içlerinde de doğru ve eğri olanlar vardır. 

Ahlak  ne ?  

Ateistim diyorsun ya !   Neyin ahlakı bu ?   

Ateist birisi  senin gibi  ahlaktan yada bir şeylere (vatan)   deger vermek gibi  kutsalları yoktur. 

Dogma  diye işaret ettiğin kesimler gibi   ahlak   safsatası yapıp  ateist im  deme   yada   kullanma .

Faşist olman ise    ateist  olmadığının  kendi ağzından   beyanıdır

Biraz  aptal birisine  benziyorsun. 

On 10.06.2019 at 21:03, Faşist Ateist yazdı:

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

Benim alevitas arkadaslarim oldu. Onlarda gördügüm beni memnun eden sey ateisme bakislari oldu. Ben onlarin kati diger dindarlardan biraz daha zeki ve anlayisli insanlar oldugunu farkettim. Türkiyede yasayanlar icin birsey söylemem dogru olmaz. Burada gördügüm onlarin daha yumusak insanlar oldugu, diger müslümanlar ise daha sert ve kati bir görüntüye sahip, kapali kutu gibiler, sanki dokunsan patlayacaklar gibi.

Bir tane müslümanin yemek aldigi yerde calisan personel ile tartistigina ve tipki yabani bir hayvan gibi bagirdigina sahit oldum. Derdi kendisine yemek verilirken kullanilan tutacak/kasik/kepce sadece halal olan yemeklere dokunani olacakmis.

Personelin calisirken bir de bunu hesaba katmasi gerekecek, zaten isi basindan askin degil.

İyi de bunlar bireysel olgular. Onlara dayanarak Müslümanlar hakkında kesin bir yargıya varılamaz. Müslümanların arasında yumuşak olanları da vardır.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Ilahimasal yazdı:

Ahlak  ne ?  

Ateistim diyorsun ya !   Neyin ahlakı bu ?   

Ateist birisi  senin gibi  ahlaktan yada bir şeylere (vatan)   deger vermek gibi  kutsalları yoktur. 

Dogma  diye işaret ettiğin kesimler gibi   ahlak   safsatası yapıp  ateist im  deme   yada   kullanma .

Faşist olman ise    ateist  olmadığının  kendi ağzından   beyanıdır

Biraz  aptal birisine  benziyorsun. 

Sen ahlakın ne olduğunu bilmiyorsun. Önce onu öğrenmen gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, haci yazdı:

İyi de bunlar bireysel olgular. Onlara dayanarak Müslümanlar hakkında kesin bir yargıya varılamaz. Müslümanların arasında yumuşak olanları da vardır.

Varsada ben rast gelmedim. Belkide radikalleri gördüm. Yalniz birsey var, domuz etinden korkuyorsa cekip gitmeli,domuzlarin yasamasina izin verilmeyen yere. 

Onun bu sorunu yüzünden kimse hakaret tehtit isitmemeli. Yumusak da olsa musliman cahil insandir, cahil insan tehlikeli insandir.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, deadanddark yazdı:

Varsada ben rast gelmedim. Belkide radikalleri gördüm. Yalniz birsey var, domuz etinden korkuyorsa cekip gitmeli,domuzlarin yasamasina izin verilmeyen yere. 

Onun bu sorunu yüzünden kimse hakaret tehtit isitmemeli. Yumusak da olsa musliman cahil insandir, cahil insan tehlikeli insandir.

İnsanları yalnız din bazında yargılarsan yanlış sonuca ulaşırsın.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, haci yazdı:

Soru şeklin de senin ahlak kavramının cahili olduğunu ortaya koyuyor... Seni eğitmek mümkün olmayabilir. Ahlak kavramı forumda çok tartışıldı.

Senin tarzınla gidelim (ad hominem)

Kanserdin ne oldu ?    seni  kanserden kurtarmak mümkün degil.  Ahlak kanseri.  

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, haci yazdı:

İnsanları yalnız din bazında yargılarsan yanlış sonuca ulaşırsın.

Dindar insanlarla da cok iyi anlasirim. Taki eger biri digerinin arkasindan atip tutana kadar, iste o zaman benim gözümde degerini yitirir. Cok iyi calisan, yardimsever muslim arkadaslar var, bir telefonum ile yardimima kosacak ama onlarda bu alevit, bu kilicdaroglu seviyor, siz domuz yiyorsunuz pis hayvan domuz. 

Ben elini yikamadan wc den ciktigini soylenen muslim kadinin baska bir muslim kadin tarafindan saclarinin cekildigine sahit oldum. Bu kadinlar kötümüydü. Isterse melek olsun dindarsa eger iyi olmasi pamuk ipligine baglidir cahilin.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Benim tarzım ciddidir ve bilimseldir. Seni de öyle olmaya davet ediyorum.

Halen göremedik ! Ciddiyetinizi ve bilimselliginizi.

Ahlak üzerinden Bir başkasının  eleştirdiği   toplulugun  ahlaki! Duruşuna  karşı verdigim cevaba ,  sizin atlayıp  , beni tanımadıgınız  halde sahsımın ahlak konusunu     bilip  bilmedigini konusmak gibi   garip bir  bilimsel  duruşunuz var.

Ahlakın tanımı  , Etigin tanımı   bu gün  dilendiginde bulunup okunabilir.  Anlaşılması ayrı bir konu.  

Ahlak konusu  , ihtiyacı olan muhattabını bağlar.  Sizi baglar mı baglamaz mı   bu beni alakadar etmez.  Varsa ahlaka ihtiyacınız   gidin   alın /anlayın.

Neymiş  benim bilmedigim  o   ahlak .    

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...