Jump to content

Türk ateistlerindeki gereksiz Alevi sempatizanlığı

Recommended Posts

• İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, Ilahimasal yazdı:

Halen göremedik ! Ciddiyetinizi ve bilimselliginizi.

Ahlak üzerinden Bir başkasının  eleştirdiği   toplulugun  ahlaki! Duruşuna  karşı verdigim cevaba ,  sizin atlayıp  , beni tanımadıgınız  halde sahsımın ahlak konusunu     bilip  bilmedigini konusmak gibi   garip bir  bilimsel  duruşunuz var.

Ahlakın tanımı  , Etigin tanımı   bu gün  dilendiginde bulunup okunabilir.  Anlaşılması ayrı bir konu.  

Ahlak konusu  , ihtiyacı olan muhattabını bağlar.  Sizi baglar mı baglamaz mı   bu beni alakadar etmez.  Varsa ahlaka ihtiyacınız   gidin   alın /anlayın.

Neymiş  benim bilmedigim  o   ahlak .    

Ciddiyeti ve bilimselliği görünce tanıyacağını sanmıyorum.

Sen forumu kirletiyorsun. Ciddi tartışmalara girecek biri gibi durmuyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ilahimasal yazdı:

Ahlak  ne ?  

Ateistim diyorsun ya !   Neyin ahlakı bu ?   

Ateist birisi  senin gibi  ahlaktan yada bir şeylere (vatan)   deger vermek gibi  kutsalları yoktur. 

Dogma  diye işaret ettiğin kesimler gibi   ahlak   safsatası yapıp  ateist im  deme   yada   kullanma .

Faşist olman ise    ateist  olmadığının  kendi ağzından   beyanıdır

Biraz  aptal birisine  benziyorsun. 

Sen kim oluyorsun da bir ateiste ahlaktan ya da bir şeylere (vatan) değer verecek kutsalları olmadığını söyleyebiliyorsun.

Sonra ahlaktan anlamadığını söyleyince bozuluyorsun. Sen kendini ne sanıyorsun? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ilahimasal yazdı:

Bir şeye veya olaya iyi veya kötü denmesinin anlamı ve felsefi gerekçesi nedir? Bu bir durum tespiti midir yoksa bir değer koyma mıdır?

varsa cevap alalım. 

Senin tartışma üslubun Ateistforum'un geleneksel tartışma üslubu ile bağdaşmıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu alevitler ramadanda oruc tutmuyor, domuz eti yiyor, kiliseye gitmiyor. Diger muslimler gibi degil sanki ateist gibiler. Muslimmisin diye soruldugunda hayir degilim diyorlar.

Peki benim bilmedigim sizin bildiginiz negativ yönü nedir , yani neden onlarida dindarlar ile ayni terazide tartmaliyiz! Onlarada diger dindarlara baktigimiz bakis acimizla bakmaliyiz.

Bana kalirsa alevit agnostism yada deisme cok yakin. 

Yanlis anlasilmazsa eger sanki ateizme giden yolda bir ara gecis formu gibi.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Ilahimasal said:

Bir şeye veya olaya iyi veya kötü denmesinin anlamı ve felsefi gerekçesi nedir? Bu bir durum tespiti midir yoksa bir değer koyma mıdır?

varsa cevap alalım. 

Araya gireyim. Bu ahlak konusu bu forumda çok tartışıldı. Hatta bu konuda Nolan isimli üyemiz çok takıntılıydı, sonunda da yanlış hatırlamıyorsam sinirlerine hakim olamadı ve forumdan gitti. Pek anlaşamasak da çok değerli bir üye olduğunu düşünüyordum ve gitmesine üzüldüğüm birkaç üyeden biri.

Ahlâk denen şey, toplumsal bir sözleşmedir. Her toplumsal sözleşme gibi, zamana ve topluluklara göre farklılık gösterir. Ahlâk üzerine ciddi bir okuma yapan kişi zaten eski Yunan'dan bu yana ahlak mefhumunun ne kadar değiştiğini görecektir. Topluluklar arasında ne derece değişkenlik gösterdiği ise zaten bugün dahi aşikar. Öyle eski yunan'a falan dahi gitmeye gerek yok.

Ahlâk vardır ve dinlerin tekelinde değildir. Ahlâk denen mefhum, insanların üzerlerinde tecrübelere dayanarak uzlaştıkları yazılmamış bir anlaşmadır, anlaşmalar bütünüdür. Bunun üzerine yazılacak çok şey var ama tekrarlamaktan da sıkıldım. Ufak bir arama ile çok detaylı bilgi bulabilirsiniz ateist forumda.

Sitelerde Paylaş
On 10.06.2019 at 14:10, Faşist Ateist yazdı:

Aleviliğin İslami bir mezhep olmadığı, İslam'dan ayrı bir din olduğu iddiası da bazı Alevi sempatizanı aptal ateistlerin uydurmasıdır.

Çok mu eminsiniz Alevilerin Müslüman olmadığı konusunda? Hadi o zaman gidin Alevilerin bulunduğu bir ortamda "Aleviler Müslüman değildir" deyin bakalım ne oluyor. En iyi ihtimalle size Alevi düşmanı ve potansiyel Madımak katliamcısı gözüyle bakacaklardır. Çünkü Aleviler kendilerini Müslüman kabul ederler ve kendilerine 'Müslüman değil' denmesini de hakaret ve iftira olarak algılarlar. 

Ha gerçekten bu Alevi sempatizanı ateistlerin iddia ettiği gibi bu Aleviler aslında Şamanist falansa bunu açıkça söylesinler ve benim canımı yesinler. Çünkü Şamanizm-Tengrizm benim dünyada saygı ve sempati beslediğim tek inançtır. Ama sen kalkıp Sünnilere kendini beğendirmek için Ali'ye, Muhammed'e ya da İslam'a güzelleme yaparsan o zaman bir git derim.

Peki senin alevilere sempatisi olan ateistlerden ne farkın var?

Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Ilahimasal yazdı:

Üyelik nereden sonlandırılıyor ?  Forumdaki  talep yerini bilmiyorum. Aramak gibi zahmete giremem.  Sonlandırabilirmisiniz.

Beni uyarmışlardı.  Bura ile alakalı.  

İsteğin üzerine senin üyeliğini sonlandırıyorum.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bu alevitler ramadanda oruc tutmuyor, domuz eti yiyor, kiliseye gitmiyor. Diger muslimler gibi degil sanki ateist gibiler. Muslimmisin diye soruldugunda hayir degilim diyorlar.

Peki benim bilmedigim sizin bildiginiz negativ yönü nedir , yani neden onlarida dindarlar ile ayni terazide tartmaliyiz! Onlarada diger dindarlara baktigimiz bakis acimizla bakmaliyiz.

Alevilik ateizme geçiş formu değil. Yaşama uygulanan alevilik diğer inançlardan farklı bir inanç şekli. Bir inanç olması negatif yönüdür.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, haci yazdı:

Alevilik ateizme geçiş formu değil. Yaşama uygulanan alevilik diğer inançlardan farklı bir inanç şekli. Bir inanç olması negatif yönüdür.

Inanclarini benim gibi herturlu dini inanctan nefret eden birinden saklamayi basarmis olmalari onlari benim gozumde ateist yapti. Dinle inancla ilgili hic elestirilmedim ve hic alevit biri ile din konusunda tartismaya giremedim.

Aranizda aleviten olupta ateizmi tartismak, ateizmi yermek isteyen alevit yokmu.

Bir alevit ile inancini tartisma firsati bulmak isterdim. Yokmu forum icinde tartismis biri.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 16.06.2019 at 22:32, deadanddark yazdı:

Hangi Alevi Müslüman değiliz diyormuş?

Sitelerde Paylaş
On 16.06.2019 at 23:04, deadanddark yazdı:

alevit

Alevilere it deme gibi hakaretten vazgeç, birileri de sana it dese hoşuna gider mi?

Biz iyi niyetli müslümlere dahi böyle hakaret etmiyoruz, hatta durup-dururken geneline dahi hakaret etmiyoruz.

Alevilerle birebir tanışmadığını söylüyorsun ama onlar sana bir şey yapmış gibi hakaret ediyorsun, özel bir düşmanlığın dahi olsa hiç bir şey yokken hakaret etme hakkın yoktur.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Alevilere it deme gibi hakaretten vazgeç, birileri de sana it dese hoşuna gider mi?

Biz iyi niyetli müslümlere dahi böyle hakaret etmiyoruz, hatta durup-dururken geneline dahi hakaret etmiyoruz.

Alevilerle birebir tanışmadığını söylüyorsun ama onlar sana bir şey yapmış gibi hakaret ediyorsun, özel bir düşmanlığın dahi olsa hiç bir şey yokken hakaret etme hakkın yoktur.

Ortada bir yanlış anlaşılma var sanırım, "Alevit" Almanca bir kelime ve Alevi anlamına gelir. 

Woran glaubt ein Alevit?

Aleviten

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bilgivehis yazdı:

O halde bu durumda suç daha büyüdü.

Biz burada Türkçe yazıyoruz, özellikle Almanca yazmanın amacı hiç de iyi niyet göstermiyor.

Bilemiyorum tabii o kısmını fakat Almanya'da yaşayan Türkler çoğu zaman yarı Almanca yarı Türkçe konuşabiliyorlar, bazen bilinçli bazen de Türkçe'yi tam bilmedikleri için olabiliyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...