Jump to content

Sizce nasıl özgür olunur?

Recommended Posts

• İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanı sıkışmış hissettiren şeyler bildikleri ve düşündüklerini uygulayamamasidir.

Dusunemeyen insan dusunemedigini farkına varmaz , bilmeyen insan zaten birşey de yapmak istemez. Dolayısı ile onlar zaten özgürdür.

Bu yüzden özgürlüğü arayan kişinin tek derdi eyleme gecememesidir.

Cevap J.P. sartre, eyleme gecmek

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

İnsanı sıkışmış hissettiren şeyler bildikleri ve düşündüklerini uygulayamamasidir.

Dusunemeyen insan dusunemedigini farkına varmaz , bilmeyen insan zaten birşey de yapmak istemez. Dolayısı ile onlar zaten özgürdür.

Bu yüzden özgürlüğü arayan kişinin tek derdi eyleme gecememesidir.

Cevap J.P. sartre, eyleme gecmek

benimde kafamdaki şık oydu, eyleme geçmek, fakat eyleme nasıl geçilir? işte burada bir sorun var, geçiceğimiz eylem nasıl bir tür olmalıdır, 

1: fiziksel bir eylemmi?

2: zihinsel bir eylemmi?

:3:devrimsel bir eylemmi?

birde şöyle bir sorun var, yaşadığın coğrafyada, eyleme geçmek için, aynı mantığa sahip realiteyi yakalamış, insanlar olmalıdır.

doğru kavramlarını en iyi analiz etmiş olsan bile, tek başına eylem bir işe yaramaz..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, karamsarhuman yazdı:

benimde kafamdaki şık oydu, eyleme geçmek, fakat eyleme nasıl geçilir? işte burada bir sorun var, geçiceğimiz eylem nasıl bir tür olmalıdır, 

1: fiziksel bir eylemmi?

2: zihinsel bir eylemmi?

:3:devrimsel bir eylemmi?

birde şöyle bir sorun var, yaşadığın coğrafyada, eyleme geçmek için, aynı mantığa sahip realiteyi yakalamış, insanlar olmalıdır.

doğru kavramlarını en iyi analiz etmiş olsan bile, tek başına eylem bir işe yaramaz..

Amacın ne onu bilmiyorum. Genel olarak en kolay eylem şekli kendi kaynaklarını kullanmaktır.

Zihinsel eylem zaten düşünmektir. Bunu eledik ve bu aşamayı geçtik.

Başka zihinsel eylem ise cevrendekilri ikna edecek yöntemler bulmaktır.

Bireysel olarak kendi kaynaklarını kullanıp cevrendekileri eyleme zorlayabilirsin.

Örneğin ben akp yalaması olup da aynı zamanda ekonomik zorluk çekenlere yardım etmeyerek onları eyleme zorlamış oluyorum.

Kapitalist sömürü yada faşizm ile mücadele yöntemi bireysel olarak sistemden çıkmakla başlar. Likit dolaşımda çıkıp bankalarla iliskini sıfırla, tasarrufunu emtia cinsinden yap, faiz ödeme... Bunlar için cevrendekileri ikna etmeye çalış...

Falan filan amaca göre benzer yöntemler bulunabilir.

Sitelerde Paylaş

ne yapsanda özgür olamiyorsun.

iyi yada kötü birseylerin esirisin.

Iyiligin esirisindir, askin esirisindir, paranin esiri, dinin esiri, korkunun esiri, .........,bu gezegenin esiri, evrenin esiri.

tastamam bir özgürlük bence mümkün degil.

Esiri oldugun seylerin seni ne kadar az hirpaladigidir önemli olan bence.

Sitelerde Paylaş

Ekonomik özgürlük en önemlisidir. Geri kalanı fasa fiso. Hele düşünerek özgür olma lafına çok güldüm keşke tarih boyunca tüm köleler bilseydi düşünerek özgür olunabileceğini asdf.

Özgürlüğünüzün skalasını ne kadar genişletirseniz genişletin nasılsa fizik kurallarının kölesi olmaktan çıkamayacaksınız o yüzden bu özgür olma işini tatlı bir yerde durdurmak lazım.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Kapitalist sömürü yada faşizm ile mücadele yöntemi bireysel olarak sistemden çıkmakla başlar. Likit dolaşımda çıkıp bankalarla iliskini sıfırla, tasarrufunu emtia cinsinden yap, faiz ödeme... Bunlar için cevrendekileri ikna etmeye çalış...

Falan filan amaca göre benzer yöntemler bulunabilir.

işte böyle muhabbetleri seviyorum, peki! dostum, açık konuşucam, kapitalist sistemden çıkmanın en etkili yolu nedir?

ben böyle yol hayatım boyunca çok aradım ama hiç görmedim, sistemden çıkkmak demek açlıktan ölmekle eşdeğerdir.

herşeyi devlet kontrol ediyor, ormanlık bir alana ev yapsan devletten izin almak zorundasın, bumu özgürlük?

bumu gerçek evrensel hukuk kuralları devletin oldugu yerlerde özgürlük yoktur, böyle bir dünyada yaşamanında bana 

hiç bir aanlamı yoktur. olmasıda imkansızdır. 

sistemden çıkmak demek.

aynı zamanda!

1: vatandaşlıktan çıkmak demektir.

'2: miras hakkkından feragat etmek demektir.

o zaman vergi ödemek zorunda değilsin ama.. amaaa. 

o zaman iş bulmak ve bir ev bulmak çok zor olucaktır..

multeci bile değilsindir artık, bagımsız bir insansın tek şansın

amazonlarda yaşamaktır, ama biz onu beceremeyiz, biz modernizm dogduk moderniizm ölücez..

alışamayız çok zor gelir, beynimiz bu zorluk karşısında fazla dayanamaz ve iflas! eder. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, bilgivehis yazdı:

Bunlardan birini seçersen özgür olamazsın.

Hepsi özgürlüğün bir parçasıdır, ancak bütünü seçtiğinde özgür olabilirsin.

Önce düşünürsün, sonra öğrenirsin, sonra kendin olursun yani kendi karakterini kazanırsın, sonra başkaldırırsın, en son eyleme geçersin.

sayın bilgevahis, gözden kaçırdığınız birşey var, eyleme geçmek için, eyleme geçicek kadar, bilginiz ve gücünüz olmalı,

sistemleri yıkmanın en etkili hatta tek yolu, devrimdir, peki! devrim nasıl olur? 

güçle ve zekayla ,

nasıl başlar? ekonomık krizlerle başlar, nasıl biter? sonunda yine devlet oluşur ve devlet kazanır,

benım istediğim devlet değil halktır, devletin oldugu yerde halk olmadıkça  halkın gücü olmadıkça , asla bireysel 

özgürlüklerden bahsedemeyiz, çünkü özgürlük adı altında kurulan demokorasilerin bana göre faşizmden ve diktatörlükten

hiç bir farkı yoktur.. herşey sömürü ve vergi düzenine dayanır. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, deadanddark yazdı:

ne yapsanda özgür olamiyorsun.

iyi yada kötü birseylerin esirisin.

Iyiligin esirisindir, askin esirisindir, paranin esiri, dinin esiri, korkunun esiri, .........,bu gezegenin esiri, evrenin esiri.

tastamam bir özgürlük bence mümkün degil.

Esiri oldugun seylerin seni ne kadar az hirpaladigidir önemli olan bence.

ilginç! ama oldukça etkili bir düşünceniz var, aslında bu düşünce tamamen doğrudur...aşkın  oldugu yerde zihinsel özgürlük olmaz.

iyiliğin  ve kötülüğün oldugu yerdede fiziksel özgürlükler oluşmaz.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, uygur yazdı:

Hiçbiri.

Herşeye(bilgi, madde,enerji,doğa) bağımlıyız.Bağımlı olanın özgür olması imkansızdır.

insan olduğumuz için, yinede bir yol mutlaka vardır, zor bir cevap vermişsin, bu konuda seni eleştirmek  mantıklı olmaz,

ama yinede, yaşamın mutlak bir anlamı ve değeri olmalı.. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

Öncelikle, tentene bir sürü laf geçirmekle, gayet özgür olabilirsiniz, görün bakın nasıl özgür hissettiryor bu dallamaya lafı kol gibi geçirmek.

Sonra, işin doğrusu, kendiniz olmakla ancak özgür olursunuz. 

:0_80cbc_37a71a73_L:  tentenle aranızdaki  dostluk, gerçekten muhteşem, abi kardeş olsanız bu kadar sevmezsiniz

birbirinizi,, kıskanıyorum ama,,  işte aradığım cevaplardan biri  buydu, kendin olmak, gerçekten kendini özgür hissettirir! 

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, bilgivehis yazdı:

İşte komünizm bunun için var.

Devletsiz, özel mülkiyetsiz, sömürüsüz bir sistem arıyorsan komünizm için mücadele edeceksin.

benim atalarım bile, komunizmden gelmedir, ama ben daha etkili yollar arıyorum, kişisel ve bireysel, bir takım, özgürlükler

komunizmin içinde bile vergi var, vergi olmasın demiyorum, vergiyi zenginler ve imkanları olanlar ödesin diyorum,

fakirler ve imkanları olmuyanlar, demokrasilerde komunizmde vergi ödüyor.. 

imkanı olmuyanlara vergiyi zorla dayatmaksa, komunizm ve demokrasi içine sinsice gizlenmiş, faşizm ve diktatörizmdir... yani kısaca,

komünizmde devlette var... 

Sitelerde Paylaş

Koşullardan bağımsız bir özgürlük mümkün olamayacağı için her durumda bir şeylere bağımlılık geliştireceğiz. Yaşadığımız toplumun kurallarından tutun da iş çevresine kadar her yerde belli sınırlamalara maruz kalıyoruz ve maalesef pek dışına çıkmayı da başaramıyoruz. Kendi özgür irademizle aldığımızı zannettiğimiz kararlarda bile birçok açıdan etki altındayız. Kendin olmak ve başkalarının sana çizdiği yolda yürümeye mecburiyet hissetmemek en doğru seçenek olacaktır ancak yine de tam bir özgürlük asla söz konusu olamaz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...